Toetredingspoging krijgt de steun/van Den Haag Directeur „advertentiegids" verdacht van oplichting Interessante film-voorlichtingsavond een avondje uit in een andere wereld Voor miljoenen schade bij brand in Rotterdam Kort en bondig^) ENGELAND EN DE E.E.G. „Maar nog niet alles is koek en ei", zegt minister-president Zijlstra Dr. ir. D. R. Mans- holt plotseling overleden Elk jaar worden 8000 zwakzinnigen in ons land geboren Bigamie-delict door onjuiste voorlichting Doden in het verkeer De Limburgsche Kolenhandel Gastarbeider beroofd in Deventer Man gedood door trap van pony Nieuwe storing "Nederlanders zijn welkom in Zuid-Afrika" DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 Bij vechtpartij overleden jongen had een hartafwijking SUPERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje. Zuid-Afrika, land van de toekomst. Uw toekomst? Kom dat bekijken op de film-voorlichtingsavond over Zuid-Afrika. U steekt er heel wat van op. U ziet hoe de mensen daar wonen en werken. U geniet van boeiende kleurenfilms. U kunt er vragen wat U weten wilt. Over Zuid-Afrika, dat fascinerende land. Deze film-voorlichtingsavond wordt gehouden op de tweede maart in Krasnapolsky, Dam, Amsterdam. Aanvang 8 uur. Toegang gratis. Kort geding H. Koekoek tegen H. Hessel Examens WEERRAPPORTEN I- *s Haarlem f elsen-lJmuiden Beverwijk (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het bezoek van de Britse premier. Wilson, aan Den Haag heeft naar buiten geen nieuwe ele menten toegevoegd aan het probleem van een eventuele Engelse toetreding tot de E.E.G. De Nederlandse re gering heeft Londen, zoals te ver wachten viel, alle steun toegezegd bij eventuele onderhandelingen. Daar naast heeft zij by de Britten op spoed aangedrongen bij een eventuele toe- tredingsaanvrage. Den Haag heeft geen reden tot pessimisme over het slagen van een Britse toetredings- poging, „al is nog niet alles helemaal koek en ei" zoals minister-president Zijlstra verklaarde. In een persconferentie na afloop van de besprekingen zei premier Wilson dat nog geen enkele conclusie kon worden getrokken na de besprekingen die hij thans in vijf van de hoofdsteden der EEG heeft gehad. Luxemburg is nog aan de beurt. Zijn kabinet zou zo spoedig moge lijk trachten tot een beslissing te komen. Vóór het zover was wilde Londen echter nog contact hebben met de partners in de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.). Minister Luns maakte duidelijk dat Ne derland erop gesteld is dat wanneer een eventuele toetredingsaanvrage van Enge land formeel in de E.E.G.-ministerraad ter sprake zaï komen, dit gebeurt in aan wezigheid van de E.E.G.- commissie. Sprekende over verschillen met de situ atie in 1963, toen de Britse aanvraag af stuitte op het veto van president De Gaul le, liet minister Luns uitkomen dat er in Parijs thans minder twij'fel bestaat over de Europese gezindheid van de Engelsen. Volgende week zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, in Stockholm de leden-landen van de Eu ropese Vrijhandelsassociatie inlichten over de nu gevoerde besprekingen. Hij zal een samenvatting geven van de tot nu toe in de vijf E.E.G.-landen gehouden consultaties zonder, zoals minister-presi dent Wilson zei, Engelands eindoordeel mee te delen. „Tijdens de Europese tour hebben wij niet alleen een uiteenzetting van ons standpunt gegeven, maar heb ben wij ook van onze gastheren veel ge leerd", zei premier Wilson. Hij wilde niet verhelen dat er moeilijke vraagstukken aan de orde zijn. Over het verdrag tot niet verspreiding van kernwapens en de toelating van zijn land tot de gemeenschappelijke markt zei hij dat dit twee gescheiden vraag stukken zijn. In dit verband legde hij echter ook de nadruk op de bijdrage die Engeland op het gebied van de techno logie, inclusief de kernenergie voor vreed zaam gebruik, aan de E.E.G. kan leve ren. Tijdens een vakantie in Davos is plot seling overleden dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal voor de Arbeidsvoor ziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Mans- holt was zestig jaar. Na zijn universitaire studie trad de heer Mansholt in dienst van het minis terie van Landbouw en Visserij. Na de oorlog was hij werkzaam bij de Rijks dienst Uitvoering van Werken (D.U.W.), waarvan hij in 1951 directeur werd. Bij de komst van minister Suurhoff ging hij met de D.U.W. van het ministerie van Wederopbouw over naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In 1954 kwam dr. Mansholt aan het hoofd van het nieuwe Directoraat-gene raal voor de Arbeidsvoorziening. De vijftienjarige leerling-monteur Ron nie Stern, die zaterdagavond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam tijdens een vechtpartij met een scholier overleed, had een ernstige hartafwijking. Dit is geble ken bij de sectie, die de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust heeft verricht. (Van onze correspondent) HOORN. De Hoornse recherche heeft de directeur van de „Nagvi" (Nederland se advertentiegids voor iedereen) gear resteerd, die ervan wordt verdacht vijf tienduizend mensen uit alle delen van Ne derland te hebben bedrogen en opgelicht. In een periode van vier maanden heeft de man voor minstens ƒ3.000 aan post zegels verzilverd, die mensen hadden ge stuurd toen zij reflecteerden op in alle Nederlandse dagbladen geplaatste ad vertenties, waarin de man onder een post busnummer „bijverdiensten" aanbood. (Van onze correspondent) DEN HAAG Elk jaar worden er In Nederland meer dan achtduizend zwak zinnigen geboren. Het totaal aantal zwak zinnigen in ons land wordt momenteel ge schat op rond 300.000. Voor slechts een kleine groep is plaats in gespecialiseerde inrichtingen, omdat deze inrichtingen verstopt zijn door de lange verpleegduur van de zwakzinnigen, die nu reeds op meer dan veertig jaar kan worden gesteld. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. H. J. Bartels, die deze cijfers in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vakverbond, me dedeelde, laat momenteel een onderzoek instellen om op korte termijn een inzicht te krijgen in de frequentie van zwakzin nigheid en de verspreiding hiervan. Tege lijkertijd wordt nagegaan hoe de doelma tigheid van de voorzieningen moet zijn. Dr. Bartels is voorstander van een veel grotere spreiding van psychiatrische- en zwakzinnigeninrichtingen en hoopt én door de wet op de zware geneeskundige risico's én de ziekenhuisbouwwet tot een betere opvang van de tienduizenden zwak zinnigen in ons land te komen. (Van onze correspondent) ARNHEM. De 34-jarige Arnhemse straatmaker C. D. heeft zich vorig jaar schuldig gemaakt aan bigamie, toen hij op 10 juni naar Cleethorpes (Engeland) ging en daar in het huwelijk trad met de 22-jarige weduwe P. J. van G. uit Arnhem. Gisteren werd hij tot een week gevan genisstraf voorwaardelijk veroordeeld omdat het aangaan van een dubbel huwe lijk is verboden. De Arnhemse politie rechter meende dat de ambtenaren van de burgerlijke stand in Arnhem in gebre ke zijn gebleven de man goed te advi seren. De man is de dupe geworden van de verschillende rechtsstelsels in de wereld. In de Verenigde Staten, waar hij toenter tijd woonde, werd zes jaar geleden de echtscheiding uitgesproken tussen de man en diens toenmalige echtgenote wegens geestelijke wreedheid. Vorig jaar wilde de man, inmiddels in het vaderland teruggekeerd met een jon ge weduwe trouwen, maar één van de ambtenaren in het Arnhemse stadhuis zei dat dit niet kon omdat de gronden, waar op hij in Amerika was gescheiden, door de Nederlandse wetgever niet worden ge accepteerd. Een andere ambtenaar ver telde de vrouw dat zij naar Engeland gaan moest, omdat het daar wel zou lukken. Toen zij, terug in eigen land het in Engeland gesloten huwelijk bij de burger lijke stand wilde inschrijven, bleek dat er sprake was van bigamie. De officier van justitie zei dat C. eerst een echt scheidingsprocedure moet aanspannen voor zijn in Amerika gesloten huwelijk, waarna de weg opeq is opnieuw met zijn huidige vrouw, die volgens de wet niet zijn vrouw is, in het«huwelijk te treden. Als men op de Arnhemse burgerlijke stand goed had geadviseerd, had dit met een kunnen gebeuren en was C. voor hoog uit 500 klaar geweest. „Begin 1967 met een goede bijverdien ste. Wie wil adressen schrijven of typen? Vraagt inlichtingen aan „Nagvi" postbus 69 Hoorn. Antwoordzegel insluiten", zo luidde één der advertenties die hij liet plaatsen. Op deze wijze wekte hij de ver wachting dat men thuis adressen kon schrijven tegen een bepaalde vergoeding, maar haast niemand kreeg antwoord. De bijgesloten antwoordzegels verzilverde hij. Waren er reflectanten die aandron gen op antwoord, dan stuurde hij een circulaire, waarop stond dat hij of zi was aangesteld als agent(e) van de Ne derlandse advertentiegids voor iedereen. Bij zijn bureau konden de aspirant agenten dan tegen betaling van vier cent per stuk formulieren bestellen waarop de namen van adverteerders voor deze gids ingevuld moesten worden. Ook de inhoud van de advertentie werd verlangd. Men moest zelf de adverteerders zoeken en daarbij maakte de man schriftelijk de Gisteravond is bij Bergen op Zoom op een onbewaakte overweg een auto onder een posttrein gekomen. De bestuurder, de 27-jarige G. van Capelle uit Bergen op Zoom en de 50-jarige F. Kieboom uit Bergen op Zoom verloren het leven. De 49-jarige P. B. Wolters uit Ubach over Worms is aangereden door een per sonenauto en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het St. Jozef ziekenhuis in Heerlen is overleden. De bestuurder van de auto, die was doorgereden, is ge arresteerd. In Helden in Noord-Limburg is de 25- jarige J. van Dijk uit die plaats vanmor gen met zijn auto tegen een boom gere den en omgekomen. Het slachtoffer reed achter een vrachtauto, waarvan de huif- kap door een rukwind werd afgerukt. Het gevaarte viel op de motorkap van de wa gen van de heer Van Dijk, waardoor diens uitzicht werd belemmerd. ADVERTENTIE BROUWERSVAART TEL. 10748 106 HAARLEM afspraak dat de agent(e) bij een opdracht dertig percent van de opbrengst van de ad vertentie zou krijgen. Bij het rechercheonderzoek is al geble ken dat er nooit een advertentiegids is verschenen en dat het bureau ook geen opdrachtgevers had. Ook de postzegels voor de formulieren verzilverde de ver dachte, wiens boekhouding nu in beslag is genomen. ADVERTENTIE LAND VAN DE TOEKOMST Het blussen van de brand, die aan de Waalhaven in Rotterdam enorme schade aanrichtte. Voor de president van de Utrechtse rechtbank dient op 8 maart een kort ge ding, dat de voorzitter van de Boeren partij, de heer H. Koekoek, heeft aan gespannen tegen de lijsttrekker van de (van de Boerenpartij afgescheiden) Nood- raad, de heer H. Hessel. De heer Koekoek meent dat de heer Hessel hem in zijn eer en goede naam heeft aangetast door het in het openbaar citeren van een brief van de heer Faber, oud-secretaris-penningmeester van dé Boerenpartij, waarin deze de Noodraad schreef dat de heer Koekoek 4.500 gul den aan contributiegelden van de Boeren partij in eigen zak had gestoken. Amsterdam (Gem. Un.) Doctoraal fys. geografie: J. M. Verstraten (Haarlem). LEIDEN. Kand. sociologie L. C. O. Jan sen (IJmuiden), mej. C. J. Maters (Sant- nnnrf (Van onze correspondent) ROTTERDAM In de felle zuidwes terstorm hebben gisteravond laat en de gehele nacht vele Rotterdamse brand weerlieden aan de Waalhaven in de Maas stad een laaiende vuurzee bestreden. Het vuur heeft het grootste gedeelte van een betonnen Ioodsencomplex verwoest. De gebouwen lagen vol met huishoudelijke artikelen, gereedschappen, pijpen, fittin gen en dergelijke van de groothandel n.v. H. J. Reesink en Co. Vanmorgen vroeg sprak men over een schade van enkele miljoenen guldens. Het begon gisteravond met wat rook, die uit een van de loodsen van Reesink kronkelde. Deze loodsen stonden op pier 2 in de Waalhaven. Toen de wind een maal vat kreeg op tiet vuur was er geen houden meer aan. Met slangen en ver- deelstukken zwoegende brandweerlieden konden af en toe nauwelijks op de been blijven onder het stormgeweld. De alarmcentrale dirigeerde zeer veel maar toch sloeg het vuur uit de bran dende loods over naar een tweede en een derde. Vanmorgen om kwart voor zeven was men de brand meester. De directie van H. J. Reesink en Co. heeft meegedeeld dat alle zaken normaal doorgaan, daar orders via andere vesti gingen uitgevoerd zullen worden. (Van onze correspondent) DEVENTER Met onder andere ern stige verwondingen aan beide polsen en hevig bloedend uit snijwonden op zijn ge zicht is maandagochtend in alle vroegte de dertigjarige Italiaanse gastarbeider S. het politiebureau te Deventer binnenge- strompeld. Hij was omstreeks half drie in de Van Twinckelostraat door een nog onbekende gastarbeider met een dolk aan gevallen en beroofd van zijn horloge. Hoogleraar. Dr. J. C. van Es is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij zal onderwijs gaan geven in de geneeskunde van de huisarts. Slag in de Javazee. De koninklijke Ne derlandse vereniging „Onze Vloot" heeft maandagavond in Pulchri-studio in Den Haag de slag in de Javazee op 27 februari 1942 herdacht. Kind bekneld en overleden. In Oosterwolde is de driejarige Pier Dongstra op het terrein van de zuiveringsinstallatie be kneld geraakt tussen een zogenoemde slijkruimer in een nabezinktank en een betonnen rand. Toen een voorbijganger het kind vond was het reeds overleden. Machinist moet been missen. De 25-jarige machinist H. Elmers is op het rangeer emplacement „Rietlanden" in Amster dam aangereden door een goederenwa gen. Hij werd naar het Weesperplein- ziekenhuis gebracht, waar zijn rechter been moest worden geamputeerd. Succes voor Westfriese Flora. De bloe mententoonstelling Westfriese flora in Bovenkarspel heeft dit jaar een record aantal bezoekers getrokken, namelijk 80.600. Daarbij komen nog naar schat ting achtduizend bezoekers, die van de door de Nederlandse Spoorwegen gebo den gelegenheid tot het bezoeken van de tentoonstelling gebruik hebben ge maakt. Vietnamdemonstratie. De demissionaire ministers Struycken (Justitie) en Ver dam (Binnenlandse Zaken) menen dat de politie van Amsterdam tijdens een demonstratie op 21 augustus van de actiegroep-Vietnam de opdracht om te gen deze optocht op te treden en de deelnemers te verbaliseren, efficiënt en beheerst heeft uitgevoerd door zonder wapengeweld de groep, waarvan een aantal personen werd gearresteerd, bin nen enkele uren te verspreiden. Dit zeggen zij in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Van Wijk (P.S.P.). In Haulerwijk is de 59-jarige H. G. uit Haulerwijk waarschijnlijk door een trap van een pony gedood. Zijn zoon vond hem dood op het land. De pony zat verstrikt in een dek. De man heeft vermoedelijk geprobeerd de pony te bevrijden, maar toen een dodelij ke slag van het dier gekregen. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT I 'AHIWWMWWI*IIWMWIIlwi>wj^''w««^fvVvyWWMwWWDW Het K.N.M.I. deelt mee: Tussen een zeer diepe depressie ten oos ten van IJsland en een gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azo- ren tot boven Spanje, wordt een krachtige westelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming trok vanmorgen een fronta le storing over ons land naar Duitsland. Achter dit front wordt met krachtige tot stormachtige westelijke winden enigszins onstabiele lucht aangevoerd, waarin bui en maar ook opklaringen voorkomen. Een nieuwe storing ten westen van de Azoren trekt naar West-Europa en kan het weer woensdag beïnvloeden. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland 73 ti c u a B BS Minerva Theater, woensdag, 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Hans Vonk. Soliste: Christa Romer (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Brandt Parijs?", 14 j. Frans Hals, vandaag, 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „The party is over", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: ,,'n Tikkeltje ge tikt", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De kraak in de supermarkt", 14 j. Minerva, woensdag, 14.30 u.: „Sneeuw witje en de zeven dwergen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het kasteel der 1000 angsten", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Dingaka", 14 jaar. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Manlijk/ Vrouwelijk", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van schilderijen en grafiek van Aat Veldhoen. Dagelijks behalve 's zondags en 's maandags geopend van 9.30 tot 18 uur. Vishal (Grote Markt): Expositie van schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken uit het bezit van het Frans Halsmuseum. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 13 maart. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van J. Ploos van Amstel. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks, behalve maan dag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus Van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Minerva Theater, Heemstede, vandaag, 20.15 u.: Lezing door dr. E. F. Jacobi over „Het land van eeuwige zomer" (Wereld reizigersserie). De Ark (Nieuw Heiligland 1-3), woens dag, 20.30 u.: Voordracht over „Muziek van de Middeleeuwen en Vroeg-Renais- sance" door Maja van der Veen. Raadhuis Zandvoort, vandaag, 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. DINSDAG 28 FEBRUARI City, 20 u.: „Hoe steel ik een miljoen". WOENSDAG 1 MAART City, 20 u.: „Hoe steel ik een miljoen" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regen regen regen regen regen regen regen regen sneeuw geh, bew. regen regen onbewolkt regen regen regen regen regen geh. bew. geh bew. zw. bew. regen geh. bew. geh. bew. regen regen mist half bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. half bew. half bew. mist onbewolkt wzw zzw wzw zw zw zzw zw zzw zzo z z z zw wzw wzw zzw zw zzw zw no n z zw zzw wzw zw on o z w zzw windst, windst, wzw windst. windst. nno 8 10 9 10 10 9 10 10 0 2 3 7 9 9 10 11 8 11 15 12 14 13 12 11 8 11 8 13 16 19 18 17 16 15 16 18 d £8 SS 6 10 6 5 7 6 6 6 -2 1 2 4 2 7 7 6 6 9 10 4 7 5 6 2 3 -1 4 2 6 9 10 6 2 4 8 DINSDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 Verboden Venus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: gele tijger van Bangkok". WOENSDAG 1 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Verboden Venus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: gele tijger van Bangkok". Woensdag 1 maart Zon op 7.28 uur; onder 18.18 uur. Maan op uur; onder 9.22 uur. Maanstanden Laatste kwartier... 3 maart 10.10 uur Nieuwe maan11 maart 5.30 uur Eerste kwartier 19 maart 9.31 uur Volle maan1.26 maart 4.21 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 februari Hoog water 6.16 uur en 18.34 uur Laag water 2.03 uur en 14.28 uur. Woensdag 1 maart Hoog water 7.00 uur en 19.20 uur Laag water 2.43 uur en 15.11 uur. „De Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. uur: „De uur:

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2