VAN DAG TOT DAG Poolse minister Rapacki houdt Westduitse boot af Jordanië herstelt diplomatiek contact met West-Duitsland Slag in gezicht van de Arabische samenwerking Britse kernonderzeeër Jeugd gaat demonstreren tegen Griekse koningspaar Nieuw Bak nu zelf iglo loempia's r EEG en EVA Anna Anderson is niet Anastasia Een. li Wezen van Duitse politiek moet veranderen Minister Healey wil conventionele macht verminderen Nieuwe galactische nevels ontdekt Tegenstanders van Mao verzetten zich Huwelijk Deense kroonprinses flGlOJ VS ontkent militair verdrag met Marokko KLACHTEN? DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 Zorg (Van onze correspondent) BONN. - Toen in mei 1965 een aantal Arabische staten de diploma tieke betrekkingen met Bonn ver brak, behoorde ook het koninkrijk Jordanië daartoe. Het verbrak de be trekkingen met de Bondsrepubliek echter aarzelend. Het is nu het eerste land van de groep, dat zijn oude rela ties met de Westduitse regering weer herstelt. Gematigd (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. In Denemarken vreest men dat bij het huwelijk van kroonprinses Margrethe en graaf Henri de Monpezant, 10 juli, demon straties zullen plaatsvinden zoals die in Nederland gebruikelijk zijn gewor den bij dergelijke gebeurtenissen. Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nu hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! 79 CENT PER STUK SCHOORSTEEN ramm De onderhandelingen over een eventue le toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap ves tigen nog eens de aandacht op de bete kenis van de EFTA, ook wel genaamd EVA, de Europese Vrijhandels-Associatie, waarvan Engeland het voornaamste lid is. In de wir-war van afkortingen op het gebied van de Europese samenwerking raakt de leek gauw het spoor bijster en zijn belangstelling kwijt. Toch is de ont wikkeling van die samenwerking de aan dacht van Europeanen tenvolle waard. De Europese Economische Gemeenschap (EEG) en de Europese Vrijhandelsassoci atie (EFTA of EVA) staan eigenlijk naast elkaar in hun streven om onderlinge han delsbelemmeringen op te heffen en de wel vaart van het aaneengesloten internatio nale vlak dat zij vertegenwoordigen, op te voeren. De leden van de EVA zijn: Groot-Brittannië, Zwitserland, Oostenrijk, Portugal, de Scandinavische landen en Finland. Dit laatste land is niet volledig lid, doch sterk met de EVA geassocieerd. Leden van de EEG zijn Italië, Duits land, Frankrijk en de Beneluxlanden, die sterke associaties nastreven met niet-leden ook buiten Europa. De doelstelling van de EEG wordt gekenmerkt door het princi pe der supra-nationale coördinatie, dat aan de Hoge Autoriteit (het hoogste gezagsor gaan) eigenmachtige beslissingsbevoegd heid toekent binnen het perk der aan vaarde verdragen. In dat opzicht gaat de EEG uiteraard heel wat verder dan de EVA, al is de totstandkoming van de supra-nationale werkwijze intussen door de Franse tegen stand ernstig gehinderd. Deze twee economische blokken hebben in hun onderlinge verhouding bijzonder veel last ondervonden van de Europese ge spletenheid, en niet alleen last maar ook schade. Daarom is de integratie van deze twee economische werkingsgebieden voor beide een levensbelang, vooral met het oog op hun gezamenlijke verschijning op de wereldmarkten. Frankrijk heeft, behal ve zijn politieke bezwaren tegen een Brits lidmaatschap van de EEG, ook nog een andere pijl op zijn boog, namelijk een sterke band tussen EEG en het bloc van Oosteuropese landen onder aanvoering van de Sovjet-Unie. Mochten beide kandi daten voor een nauwe binding met de EEG, Engeland en Rusland, erin slagen tot een akkoord te komen met de Zes van de EEG, dan zou de Europese Economi sche Gemeenschap uitgroeien tot het mach tigste economische blok van de wereld. Maar zo ver is het nog niet. De EVA irf de laatste jaren druk bezig geweest van haar kant bepaalde belemmeringen voor de handel met de rest van Europa op te ruimen, bijvoorbeeld door de tariefs muur te verlagen tegelijk met een inner lijke sanering der tarieven en contingen- teringen. Binnen de EVA is men dicht bij een volledig vrije handel in industriële produkten, terwijl tegelijkertijd naar voor beeld van de EEG een hulpfonds is opge richt voor leden die achtergebleven zijn in industriële ontwikkeling. Het einddoel is, evenals dat van de EEG, het stichten van één grote vrije markt in Europa, zo dat er tal van overeenkomstige strevingen tussen EEG en EVA zijn aan te wijzen. Het supra-nationale uitgangspunt van de EEG is indertijd de reden geweest, dat niet toen al (in 1957) Engeland en de Scandinavische landen met de zes an dere tot een akkoord zijn gekomen. Nu dat supra-nationale beginsel is afgezwakt is de kans op Britse toetreding opnieuw aan de orde gekomen. Daaruit mag men niet concluderen dat de EEG van plan is, dit beginsel te laten varen. Dit laatste is dan weer oorzaak van de sterke tegenstand, die Wilson, de Britse pre mier, in eigen land en ook in eigen ge lederen blijft ondervinden. Wanneer Engeland desalniettemin zou toetreden, zal een lange en moeilijke pro cedure nodig zijn om de twee blokken tot een functionele samenwerking te bren gen. Wat hier nog niet ter sprake is ge komen, is de binding van Engeland met het Gemenebest, een binding die zich evenzeer als een hoge drempel voor de Britse toetreding demonstreert EVA omvat ongeveer 97 miljoen men sen, EEG 182 miljoen. Deze cijfers zijn weinig illustratief, als men de waardecij fers van de buitenlandse handel niet in aanmerking neemt, maar als men be denkt dat deze ongeveer het dubbele zou bedragen van Amerika's buitenlandse handel, indien EEG en EVA zouden sa mengaan, kan men beseffen van hoe enorm belang de thans gevoerde onder handelingen zijn voor de economische welvaart van het gebied dat zij bestrij ken. HAMBURG (DP A/Reu ter/AFP). Een I gerechtshof in Hamburg heeft vandaag de aanspraak die de 65-jarige Anna An- derson maakt Anastasia, de dochter van de laatste Russische tsaar te zijn en der halve in aanmerking te komen voor het Romanoff-vermogen, afgewezen. Het beroemde lied „Jelle zal wel zien", waarmee Wim Kan al vóór de verkiezin gen zijn aandeel in de kabinetsformatie leverde, heeft dat merkwaardige monster der populariteit in beweging gebracht ten voordele van prof. Zijlstra. Hij zal echter niet uit deze algemene bijval hebben dur ven concluderen, dat het kiezersvolk zich al bij voorbaat neerlegde bij alles wat hij geliefde te ondernemen en dat de verkie zingsuitslag louter als een grapje kon worden beschouwd? Wij willen niet beweren, dat prof. Zijl stra die neiging vertoont, maar als men zijn tot dusver gevolgde werkmethode bekijkt en even aanneemt dat hij zal sla gen in zijn opdracht, moet men toch de indruk krijgen dat de uitslag der verkie zingen veel minder indruk op hem heeft gemaakt dan het carnavalsliedje. Iemand die „wel zal zien" is niet direct genegen met alles en iedereen ten volle rekening te houden en zou die jolige slagzin voor zichzelf kunnen vertalen met: ik doe wat ik wil. De duidelijke drang naar vernieu wing en verandering, die op de verkie zingsavond aan nagenoeg alle fractielei ders duidelijk bleek te zijn geworden, is bij prof. Zijlstra nog niet te constateren geweest. Wat voor een regeringsprogram er op deze manier uit de bus moet komen, is vooral de jongeren in het kiezerskorps on duidelijk. Evenals Jelle zullen zij wel zien zullen zij misschien zien dat zij aan dovemansoren hebben geklopt, zodat hun de lust tot zingen wellicht zal ver gaan? wwwwwwwwwww ff LONDEN (AP). De Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, heeft de mogelijkheid uitge sloten van het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met West- Duitsland, terwijl de Westduitse kan selier, Kurt Georg Kiesinger beweert te spreken voor geheel Duitsland Polen is volgens Rapacki van oordeel dat het regime van Kiesinger zijn taal en tactiek heeft gewijzigd, maar niet de doelstellingen, in de huidige cam pagne om de betrekkingen met de Oosteuropese landen te normaliseren. Rapaski noemde bepaalde tendensen die door de recent gevormde coalitieregering van West-Duitsland ten gehore zijn ge bracht, gevaarlijke tendensen, die naar hij zei. Europa bedreigen „meet nieuwe sterke spanningen". Rapacki zei dit in Londen na besprekingen van een week met de Britse regering. Rapacki sprak zich ook uit ten gunste van de huidige Oost-West-onderhandelin- gen over een verdrag voor de niet-ver- spreiding van kernwapens en stelde zelfs een nog omvattender verdrag voor een dat alle landen van het continent bindt geen geweld tegen elkaar te gebruiken en zich niet in eikaars binnenlandse aange legenheden te mengen. Rapacki sprak voorts over de thema s van Europese veiligheid en de rol van Duitsland in Europa. Hij is van mening dat deze twee kwesties verband met elkaar houden. In de na-oorlogse periode, aldus Rapa cki, hadden de Duitsers hun aanpak van alle politieke vraagstukken waarover zij zich zorgen maakten gegrondvest op een poging om vanuit macht te onderhande len. Hij noemde hiervan drie voorbeel den: West Duitsland heeft geweigerd zich te verzoenen met de status van niet- kernland. West-Duitsland heeft geweigerd de na-oorlogse grenzen te erkennen als definitief en vastgesteld. Dit geldt in het bijzonder de Oder-Neissegrens met Polen. West-Duitsland heeft geweigerd zijn aanspraak op te geven wat het gebied en de bevolking van Oost-Duitsland betreft. „Deze di'ie aspecten samen, bepalen de Westduitse politiek", aldus Rapacki. „Als wij willen komen tot een werkelijke nor malisatie in Europa, een normalisatie van de betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland dan moet er een wijziging komen in het wezen van de Westduitse politiek met een betrekking tot die drie punten". Kanselier Kurt Georg Kiesinger van West-Duitsland heeft de VS er van be schuldigd zijn regering onvoldoende in lichtingen verschaft te hebben over het verdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens. „Ik bekijk onze betrekkingen met de Verenigde Staten met grote zorg", aldus Kiesinger, die vervolgde: „het is begrij pelijk dat de VS alleen de Amerikaanse belangen in Europa vertegenwoordigt, maar het moet mogelijk zijn er achter te komen tot welke omvang de Ameri kaanse belangen samenvallen met die van West-Duitsland en Europa. West-Duitsland is volgens Kiesin ger van plan de contacten met de com munistische landen van Oost-Europa aan te houden, en hoopt dat andere commu nistische staten het voorbeeld van Roe menië zullen volgen en diplomatieke be trekkingen met Bonn zullen aanknopen Toenmaals ging het om een gecompli ceerde zaak, die met een officieel bezoek van de DDR-chef, Walter Ulbricht, aan Egypte begon. Was het bezoek van Ul bricht een staatsbezoek en zou het bezoek uitlopen op diplomatieke erkenning door president Nasser van Ulbricht's DDR? De Arabische wereld had zich in zijn officië le relaties steeds tot Bonn beperkt. Met Oost-Berlijn had ze niet meer dan han delsbetrekkingen, die echter een ruim ge bied besloeger en beslaan. Uit de draaikolk rond Ulbricht's bezoek aan Egypte kwam na lang aarzelen een overhaast genomen besluit van de toen malige kanselier Erhard te voorschijn. Hij besloot met dc aartsvijand van de Arabi sche landen, de staat Israël, diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Hierop ver braken Syrië, Egypte, Irak en Jordanië hun diplomatieke relaties met Bonn. Wat eerst in Bonn werd gevreesd, gebeurde echter niet en de Egyptische verhouding tot Walter Ulbricht werd door president Nasser niet op diplomatiek niveau ge bracht. LONDEN (AP) De Britse regering is ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie, zo dra een oorlog in Europa uitbreekt, ge bruik zal maken van kernwapens. Dit heeft de Britse minister van Defensie Denis Healy gisteren gezegd. Hij verklaarde in het Lagerhuis: „Alles wat ons o.a. uit Russische oefeningen bekend is over de strategie van de Sovjet-Unie, toont dat Moskou onmiddellijk kernwapens zal ge bruiken in een Europese oorlog. Dit betekent volgens Healy dat de NAVO enkele dagen na een aanval gedwongen zou worden tot 't gebruik van kernwapens. „Het zou zinloos zijn om wapenvoorraden aan te houden voor een jarenlange strijd als onze strijdkrachten maar in staat zou den zijn enige weken te vechten", ver klaarde de minister, die de defensiebe groting van de Labour-regering in het par lement verdedigde. vijand Israël. Hij ondervindt daarvan zeer veel last. Zowel Irak als Egypte zijn Hoessein s doodsvijanden. Van binnenuit wordt hij bedreigd door de ontevredenen, die „wraak" op de Israëliërs willen nemen. Binnenkort komt de Arabische Liga weer bijeen, een van de meest besluiteloze en machteloze lichamen ter wereld, wanneer het gaat om grote Arabische politiek, maar levensgevaarlijk als broeinest voor persoonlijke rancunes en komplotten De tamelijk onverwachte stap van ko ning Hoessein tegenover Bonn moet dan waarschijnlijk ook meer worden gezien als een daad van interne Arabische poli tiek, dan als een handreiking aan West- Duitsland. Ze zal dan ook voor de Arabi sche wereld giotere gevolgen kunnen heb ben, dan vooi Jordaans-Westduitse rela ties. Hoessein heeft zijn Arabische buren met deze diplomatieke erkenning openlijk en bewust voor het hoofd gestoten. De kans op een herstel van de betrek kingen tussen Bonn en de andere Arabi sche landen zijn door het initiatief van Hoessein dan ook eerder verslechterd dan verbeterd, ook al heeft de secretaris-gene raal van de Liga een uitnodiging van mi nister van Buitenlandse Zaken Brandt „in principe" aangenomen om naar Bonn te komen en over het probleem te spreken. Koning Hoessein van Jordanië is ge matigd en da meest op West-Europa ge oriënteerde heerser in het Nabije Oosten. Hij weigert mee te doen aan de hetze te gen de door de Arabieren zelf gekozen MARSEILLE (AFP). Twee Franse geleerden van het astronomisch ruimte vaartlaboratorium in Marseille hebben in het sterrenbeeld Orion twee nieuwe ga lactische nevels ontdekt. De nevels zijn voor het blote oog niet zichtbaar. Voor het eerst in de geschiedenis is de ontdek king gedaan, door foto's genomen uit een gelanceerde raket. Elf januari werd van de basis Hammaguir in de Sahara een Veronique-raket gelanceerd, waaruit op 220 kilometer hoogte de foto's zijn geno men. De twee nevels zijn op de foto's dui delijk zichtbaar tussen een dertigtal ster ren. Maandag is de Britse kernonder zeeër Renown te water gelaten. Dat gebeurde nadat mevrouw Edna Hea ly, echtgenote van de Britse minis ter van Defensie, de bodem had ge doopt. Het schip is gebouwd op de werf van Cammell Laird, Birken head, Cheshire. De Renown droeg vele genodigden, toen hij de werf ruilde voor het zilte nat. MOSKOU (A.P.) Het Russische pers bureau Tass meldt dkt „ernstige gevech ten" zijn geleverd in de Chinese provincie Honan. Peking zou bevel gegeven hebben troepen naar Honan over te brengen om de rust en orde te herstellen. (RTR) Radiostations in Oost- en Mid- den-China hebben boodschappen uitgezon den, waarin militairen en „revolutionaire rebellen" aanhangers van Mao worden opgeroepen „zich klaar te maken voor de strijd tegen de honger". PEKING (Ceteka). Op muurkranten in Peking is maandag melding gemaakt van een „witte terreur" van tegenstanders van Mao Tse-Toeng in Tsjeng Toe, de hoofdplaats van de provincie Szetsjwan Leden van organisaties die de partijvoor zitter steunen, zouden zijn aangehouden en mishandeld. Szetsjwan is één van de belangrijkste provincies van China op economisch gebied. Woordvoerders van radicale studenten verenigingen en de onlangs opgerichte ADVERTENTIE PEI Deense provo-beweging hebben verklaard bezig te zijn met de voorbereidingen van een groot aantal demonstraties. Die zullen zich echter niet tegen het koninklijke bruidspaar richten, maar ge gen koning Konstantijn van Griekenland, die is getrouwd met prinses Anna-Maria van Denemarken, een zusje van de kroon prinses, indien d'ie aanwezig zijn bij de festiviteiten. Het belooft voor het Griekse koningspaar een minder aangenaam wel kom te worden in de Deense hoofdstad De woordvoerder van de Deense sociaal democratische studentenorganisatie „Vrij Forum" verklaarde dat men van plan is om alle representanten van de binnen- en buitenlandse pers te tonen wat de Deense jeugd vindt van de zogenaamde democra tische Griekse regeringsvorm. De politie verklaarde dat ze op de hoog te is van de voorbereidingen en alles zal doen om de demonstraties in goede ba nen te leiden. Maar men neemt aan dat tien juli in Denemarken ontsierd zal wor den door gummiknuppels, rookbommen en extra politiebewaking. WASHINGTON (A.P.) Het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washing ton heeft ontkend dat de Verenigde Sta ten „geheime" militaire verdragen afge sloten hebben met Marokko, Tunesië en Libië, ee enbeschuldiging die uit Algerije aan het adres van de Verenigde Staten is geuit. „Wel heeft Amerika een be scheiden programma van militaire hulp aan deze landen. Deze programma's heb ben betrekking op de levering van kleine hoeveelheden wapens die duidelijk alleen bedoeld en geschikt zijn voor interne veiligheid en verdediging". ADVERTENTIE Binnen één dag heeft U een volkomen nieuw rookka naal. Een „op maat" naad loos gespoten „ISO-TREK" binnenvoering zonder hak- of breekwerk geeft een on gekend hoge isolatie waar de. Eenvoudiger en voorde liger dan steeds terugke rende reparatie. 10 Jaar Schriftelijke Garantie. Vraagt inlichtingen bij de Steenwerf, Spaarndamse- weg 48, Haarlem. Tel. 02500 - 582115 lijnen. 1 SSKwRstS ISO-TREK Veiligheid. Grotere veiligheid op zee is het thema van besprekingen van veer tien landen, die in Londen begonnen zijn. Er wordt ook aan deelgenomen door Nederland. Verdronken. Vijftien mensen zijn ver dronken, toen een motorboot met toe risten in de delta van de Parana zonk. 32 kilometer ten noorden van Buenos Aires. Overleden. Thor Salberg, de eerste piloot, die in 1935 via de noordelijke route van Amerika naar Europa vloog, is op 73- jarige leeftijd in een Amerikaans zie kenhuis overleden. Onderhandelaar. De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming goedgekeurd van William Roth tot buitengewoon Ame rikaans vertegenwoordiger bij onder handelingen op handelsgebied. Aardbeving. Twintig februari zijn bij een aardbeving in Malang 51 mensen om het leven gekomen. 370 mensen werden gewond. Meer dan 2.000 huizen zijn ver woest en 3.000 huizen werden bescha digd. Zeker 78 moskeeën en kerken zijn onherstelbaar beschadigd. Brand. Bij een brand in een hangar van het vliegveld van Edmonton in de Ca nadese provincie Alberta zijn zondag 35 vliegtuigen vernield. Vijftien toestellen waren het eigendom van een club, de overige waren passagiers- en vracht vliegtuigen. Er zijn geen slachtoffers. Schipbreuken. Tijdens de zware stormen van vorige week zijn voor de Canadese oostkust drie trawlers vergaan. Vijfen dertig zeelieden verdronken. Een vier de Canadese vissersboot met zeven op varenden wordt vermist. Botsing. Bij een botsing tussen een auto bus met scholieren en een bestelauto van de Westduitse PTT is maandag bij Wadersloh in Noordrijn-Westfalen de 49-jarige autobusbestuurder om het le ven gekomen. Zestien scholieren en de twee inzittenden van de bestelauto wer den ernstig gewond. Vier scholieren lie pen lichte verwondingen op.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3