Ouders verzekeren zich van juridische bijstand Verenigingsnieuws uit de IJmond Goed idee van IJmuidenaar en Beverwijker beloond t Turnvereniging „Sparta" heeft veel trouwe leden Storm van 23 februari was de weerkundigen vóór Filiaal van „De Industrie" in IJmuiden geopend JAVAZEE Het schooiconflict in IJmuiden Bromfietser tegen wegrijdende auto H. L. C. Smit nam afscheid van Hoogovens P. de Reus vijftig jaar lid Tieners en twens praten in IJmuiden over sex Hotel op Ameland bleef behouden Sloopkerk verbrand in Broek op Langendijk Urker visser na jaar geborgen Urker vissers vonden niets Vissersschepen moeten zoveel mogelijk continu in bedrijf Noteringen van groenteveiling ■•J a°^S de SC-haar' Stof genoeg om over te praten, genoeg stoffen om uw keus te doen! DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 Het conflict tussen het schoolbestuur en de oudercommissie van de Dr. J. Th. de Visserschool in IJmuiden is iri een nieuw stadium gekomen, waar bij de eigenlijke oorzaak van deze con troverse, het ontslag van de heer F. Jackson als schoolhoofd, bij deze laatste ontwikkeling enigszins op de achtergrond is geraakt. Zoals bekend is, werd dit ontslag door het bestuur; verleend op grond van de relaties van de heer Jackson met de Pinkster gemeente. Velsen-IJ muiden „Gelderland" brengt „Pericles Halcoussis" weer vlot B ever wijk Heemskerk :5 VAN 1 t/m 8 MAART MODEMAGAZIJNEN BEVERWIJK Wij keren de winter de rug toe en exposeren nu reeds de eerste voorjaarsboden in onze stoffenhal. Een select voorproefje van de zomermode1967, een lust om te zien! Javazeeovergedragen De oudeercommissie blijft van me ning dat het schoolbestuur deze kwestie niet alleen zeer eenzijdig, maar zelfs dictatoriaal" heeft gehandeld, onder meer door een open gesprek met de ouders tot dusver onmogelijk te maken. Eerst zou dit namelijk zijn toegezegd, om vervolgens weer te worden geweigerd. Een groot aantal van deze ouders trekt de rechtsgeldigheid van dit ontslag dan ook sterk in twijfel en om te trachten een dergelijke gang van zaken in de toekomst te voorkomen, stelt de oudercommissie thans pogingen in het werk zich in het schoolbestuur te laten vertegenwoordigen. Bij deze stappen heeft men zich inmid dels van juridische bijstand verzekerd. Voorts heeft de oudercommissie er de statuten van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs in IJmuiden eens op nage- sjagen, die in 1919 koninklijk werden goed gekeurd en sindsdien nog steeds van kracht zijn gebleven. Deze statuten be- vatten onder meer de bepaling, dat het bestuur van de vereniging dient te wor den samengesteld uit vijf leden van de I kerkeraad en vier leden van het schoolbe- stuur, waarbij telkens om de twee jaar van elke categorie één bestuurslid volgens rooster behoort af te treden. Aan deze be palingen wordt al sinds jaren niet meer voldaan, zodat het bestuur thans negen leden telt, die allen uitsluitend door de kerkeraad zijn aangewezen. Volgens dezelfde statuten staat het lid- DINSDAG 28 FEBRUARI RönUenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek zal plaats heb ben is opgesteld op het Moerbergplantsoen bij de Stephensonstraat van 18 tot 20.15 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiad Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tct 21.30 üurl 1 WOENSDAG 1 MAART Rüitgenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek zal plaats heb ben is opgesteld aan de Casembrootstraat bij de Roggeveenstraat van 13.30-16.30 en van 18 tot 20.15 uur. Stadhuis, 19.30 u.: voortzetting openbare raadsvergadering (begroting). Gem, Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. E.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek. Wi'lemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 u. en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord Banjaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. V eiser Zwem Vereniging, Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vanaf 16 j.; van 21 tot 2L30 uur polotraining of wedstrijden. imaatschap van de vereniging alleen open voor hen, die belijdend lid zijn van de her vormde kerk, zodat het actiecomité inmid dels de namen van zesendertig ouders van leerlingen van de Dr. J. Th. de Visserschool heeft verzameld, die allen aan deze voor waarden voldoen. De lijst is reeds aan de secretaris van het schoolbestuur ter hand gesteld, met de bedoeling deze ouders als lid van de vereniging te laten inschrijven. Op deze wijze wil de oudercommissie be- I reiken, dat'op de reglementair in maart te houden jaarvergadering ook de ouders in het bestuur zullen worden vertegen woordigd. Een negentienjarige IJmuidenaar reed maandagmiddag om half vier in de Lange Nieuwstraat te IJmuiden tegen een auto, die toen de bromfietser de personenauto wilde passeren, wegreed. Met een hersen schudding is de jongeman naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. De heer H. L. C. Smit uit Beverwijk, chef technisch bureau werktuigkundige afdeling nieuwbouw heeft gistermiddag in aanwezigheid van zijn echtgenote en talrijke bedrijfsgenoten na ruim 41 jaar bij Hoogovens te hebben gewerkt, af scheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Smit werd toegesproken door ir. D. G. Nijman. directeur nieuwbouw. „Het valt ons moeilijk de afdeling nieuw bouw voor te stellen zonder de heer Smit U bent altijd een goed collega en chef geweest op wiens steun de afdeling im mer kon rekenen. U kunt met grote vol doening terugzien op de jaren die u bij Hoogovens heeft gewerkt". De heer en mevrouw Smit werden door de collega's verrast met enkele fraaie geschenken waaronder een prachtige plantenbak. De heer Smit dankte de vele aanwezi gen voor hun blijken van belangstelling en voor de geschenken die hij en zijn vrouw mochten ontvangen. „Het gaat niet zo zeer om het krijgen van cadeaus, want dat is altijd plezierig, als wel om de vriendschap". Na het dankwoord van de heer Smit volgde een genoeglijke receptie, waarbij het steeds groeien aantal belangstellenden de gelegenheid kreeg afscheid te nemen. Tijdens de jaarvergadering van de turnvereniging „Sparta te elsen-Noord werden diverse leden gehuldigd, die 12V. jaar of langer lid van de vereniging zijn. De heer P. de Reus herdacht zelfs zijn gouden jubileum bij „Sparta". Met dit zeld zame jubileum uit de turnwereld werd de heer De Reus van harte gelukgewenst. Ir. W. Singer, voorzitter van de Kennemer Turnkring, prees de uitzonderlijke staat van dienst van deze jubilaris, die ook jarenlang deel uitmaakte van het kring- bestuur. Namens de kring en het KNGV overhandigde hij de steunpilaar van Sparta, die reeds erelid is, bloemstukken. Mevrouw Roschart. die ook al bijna een halve eeuw lid is van Sparta, huldigde de heer De Reus namens het bestuur. Als geschenk overhandigde zij hem een her- De IJmuidense zeesleepboot „Gelder land", onder bevel van kapitein T. van Oosten uit IJmuiden, is er in de nacht van maandag op dinsdag in geslaagd de gestrande Griekse tanker „Pericles Hal coussis" in de Arabische Golf vlot te brengen. De 32.000 ton metende tanker, die met een lading ruwe olie onderweg was van Koeweit naar Italië, strandde vorige week donderdag in een modderbank ten zuid westen van Lingah. De door n.v. Bureau Wijsmuller aan geboden hulp op basis Lloyd's open form werd zondag geaccepteerd, op welke dag de „Gelderland"-bemanning reeds een sleepverbinding tot stand kon brengen en bij hoog water met vol vermogen van de 2950 pk van de sleepboot werd getrokken. In de afgelopen nacht slaagde de „Gel derland" erin de Griek in diep water te trekken. De „Pericles Halcoussis" is voor anker gegaan. Vandaag zal in open zee een duikon- derzoek naar eventueel opgelopen schade worden ingesteld. inneringsbeker en een stoffelijke blijk van waardering. Daarna werd de jubilaris nog toegesproken door de ere-voorzitter N. de Licht. Tot leden van verdienste wer den benoemd mevrouw Van 't Hoff en de heer D. van Galen. Voorts werden mej Beentjes (35 jaar lid), Jan de Reus (25), mevr. B. Zelm, Nanda v. d. Star en Jan Klein (elk 12Vz jaar lid) gehuldigd. In september zal mevrouw De Wit-Beentjes haar gouden jubileum bi.i Sparta vieren. Tijdens het huishoudelijk gedeelte bleek, dat Sparta een druk jaar achter de rug heeft. Het ledental bleef stabiel, terwijl de vereniging ook financieel weinig zorgen heeft. Voorzitter P. Burghout en het be stuurslid B. van Galen stelden zich niet herkiesbaar. Tijdens de vergadering bleek evenwel niemand bereid te zijn deze lege plaatsen te bezetten. De aftredende be stuursleden de dames Roschar en Meijer werden herkozen. Op 12 april zal Sparta de onderlinge wedstrijden houden. Met de turnvereni ging uit Wieringen zal een sportuitwis- seling worden gehouden. Sparta zal voorts deelnemen aan de vaardigheidsproeven, de bondswandeldag, het KNGV-zomer- kamp in Beekbergen en de helperscursus van de KTK. Jhr. ir. R. de Jonge, directeur produktj.e van Hoogovens, heeft een beloning van 1400 uitgereikt aan de heren D. King- ma uit IJmuidenuen-A. Huizebosch uit Beverwijk; ieder ontving 700. Zij hadden samen één goed idee inge zonden betreffende het opvangen van staalplaten achter de zware schaar in de walserij voor dikke plaat. Voorheen wer den de afgeknipte platen door twee man, die achter de schaar stonden, opgetild en gestapeld voor vervoer. Een zwaar en tijd rovend karwei. De heren Kingma en Hui zebosch ontwierpen een wagen, die ach ter de schaar kwam te staan. Op deze wagen worden de platen opgevangen en meteen netjes opgestapeld. Tevens is nu een vergroting van het asoortiment pla ten mogelijk. De afnemers kunnen voort- aan vlotter en beter worden voorzien. Het bedienen van de schaar kan nu door drie in plaats van vijf man geschie- DINSDAG 28 FEBRUARI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: Toneel vopr jongeren vanaf 16 j., toneel groep „Perine". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 20 u.: Beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, Kennemerstaten. Gem. Huishoudschool, Moensstraat, 19 u.: Koken, St. v. huish. en gezinsvoorlich ting. v Gebouw Wijkerbaan. Pres. Kennedy- plein 3, 20 u.: Gespreksavond, N.V.V.- Jongerencontact. Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Voorlichtingsavond, kanker, door Kon. Wilhelminafonds, ;afd Beverwijk. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 20.15- 21.30 uur. i R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 19-21.30 u. Gezamenlijke bibliotheekfilialen: Mee- restein, Parmentierstraat 2: 16-18 uur. WOENSDAG 1 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: cursus handenarbeid (jeugd) o.l.v. Annie Bruggert. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus pottenbakken o.l.v. Otto Heu- velink, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 9 uur: cursus naaien, St. voor huish. en gezins voorlichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, cursus bloemschikken, St. voor huish. en gezins voorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7- 17 10-11.30 (dameszwemmen), 12-13.45; 14J5-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70: 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61: 10-13 en 15-18 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen, Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4: 14-17 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI De Jansheeren, 20 u.: Lezing in de cy clus „Volkeren in beweging" van 't Nut en K.C.S. Brandweergarage, 20 u.: Testavond cur sisten sleutelcursus Veilig Verkeer. Onder het motto „Tieners en twens praten over sex" houdt op op vrijdag 10 maart om 8 uur 's avonds in het Cultu reel Centrum te IJmuiden de Velsense afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming een film- en praatavond voor jongeren van 16-24 jaar. De gespreksleider is F. M. Heeres uit Amsterdam, die een grote ervaring heeft in het leiden van jeugdgespreksgroepen. Na de speciaal voor dergelijke avonden vervaardigde film ,,Het Feestje' met een toelichting hierop, zal de gespreksleider de aanwezigen in kleine groepjes ver delen. Elk groepje zal dan vragen en proble men noteren welke ter discussie gesteld dienen te worden. Na de pauze volgt een discussie met de gespreksleider. Op initiatief van burgemeester Siderius van Ameland hebben tachtig Amelanders zich terdege ingespannen om een kust verdediging op te werpen voor het strand- hotel Scheltema aan de Badweg in Nes. Dat hotel staat al jaren aan een afgrond van weggeslagen duin en bij elke storm vreest men dat het door de zee zal worden weggespoeld. De laatste dagen was de situatie bijzonder hachelijk geworden. De burge meester riep daarom vrijwilligers op. Er kwamen tachtig werkkrachten en zeven vrachtauto's beschikbaar. Staatsbosbeheer stelde driehonderd palen beschikbaar. Er werd een dam gemaakt van palen, aan elkaar gevlochten met ijzerdraad, waar tussen takken werden aangebracht. Een garagehouder stelde twee wrakken van autobussen beschikbaar en de vracht auto's voerden driehonderd ladingen zand aan, zodat een stevige dam voor het hotel werd opgeworpen. Zaterdag zal nog eens een groot aantal vrijwilligers zand gaan storten om ervoor te zorgen, dat het hotel ook voor even tuele voorjaarsstormen veilig is. den Egn aanzienlijke tijdsbesparing be hooi*fc ook tót de voordelen van dit id«e Voor de eerste maal werden speciale ideeënspeldjes uitgereikt. Iedereen bij Hoogovens die 500 of meer ontvangt voor een goed idee, zal in de toekomst een dergelijk speldje mogen dragen. Aan de Dorpsstraat in Broek op Lan gendijk is gistermiddag een voor de sloop bestemde gereformeerde kerk, waarachter een nieuwe in aanbouw is, uitgebrand. Door de krachtige wind sloegen de von ken over naar het rieten dak van een dichtbij gelegen oud-Noordhollandse woonboerderij, die eveneens verbrandde. Het stoffelijk overschot van de Urker visser Willem Foppen blijkt te zijn ge borgen. Willem Foppen maakte deel uit van de bemanning van de kotter U.K. 58, die in januari 1966 op de Noordzee ver ging. Op 28 december 1966 spoelde op de Deense kust het stoffelijk overschot van een man aan. Identificatie was niet direct mogelijk, zodat een uitvoerig onderzoek moest worden ingesteld. Het spoor leidde uiteindelijk naar Urk. De weduwe van Willem Foppen heeft inmiddels aan de hand van de beschrijving en gedetailleer de gegevens omtrent kleding, bevestigd dat deze gegevens op haar overleden man van toepassing kunnen worden verklaard. Na de gehel dag vruchteloos op de Noordzee nabij het Molengat en langs de Waddenzee te hebben gezocht naar het wrak van de UK 223 „Maartje", die don derdag is vergaan, is de Urker vissers vloot maandag tegen vier uur omdat het weer steeds slechter werd, de haven van Den Helder binnengelopen. Er zijn verschillende wrakken gelokali seerd, maar aangenomen wordt dat de „Maartje" er niet bij is. Dadelijk na aan komst is de leider van de vloot, de Ur ker visser Hessel Snoek, op het comman- dement der zeemacht ontboden om ver slag over zijn bevindingen te doen. Indien de weersomstandigheden het toelaten er wordt windkracht negen verwacht zal de vloot morgen weer uitvaren, bijge staan door het duikschip Waalwijk, aan boord waarvan zich marineduikers bevin den die in actie zullen komen zodra het wrak is gevonden. (Van onze weerkundige medewerker) Tientallen slachtoffers en nog een aan tal vermisten heeft de orkaan van donder dag 23 februari boven de Noordzee en het Nederlands-Duitse kustgebied geëist, waarbij ook een aantal Nederlanders. Bij het opmaken van de balans blijkt dat vooral een aantal kleine schepen en kot ters niet of met grote moeite aan wind kracht 10 tot 11 met orkaanstoten het Thans heeft ook de n.v. Motorenfabriek „De Industrie" die haar hoofdzetel te 'Alphen aan de Rijn heeft een filiaal in IJmuiden. Het filiaal, dat bedoeld is om snelle service en vooral reparatie faciliteit te kunnen bieden aan vissers vaartuigen die met een Industrie-motor zijn uitgerust, is ondergebracht in het ge bouw Middenhavenstraat 35, welk perceel voor dit doel geheel omgebouwd en inge richt is. Het nieuwe kantoor bevat onder meer een ruime, moderne conferentiekamer. Op de bovenverdieping is het magazijn voor de motoronderdelen en de repara- tieapparatuur ondergebracht. De reparaties worden gelijkvloers, in een ruime werkplaats verricht. Een mo derne uitgeruste servicewagen die spoe dig met twee andere zal worden aange vuld staat gereed om zich daarheen te begeven, waar hij nodig is. De moderne visserijvaartuigen vergen een steeds grotere investering en het is dus zaak dat elk schip zoveel mogelijk continu in bedrijf blijft, wil de reder een maximum rendement verkrijgen. Tenein de de reders hierin tegemoet te treden is De Industrie ertoe overgegaan een af- ADVERTENTIE deling van haar reeds tien jaar bestaan de reparatieafdeling te Alphen aan de Rijn in IJmuiden te stichten, om van daar uit de schepen die zulks nodig heb ben te bedienen. Directeur van de nv te Alphen aan de Rijn is de heer L. Boot, een zoon van de oprichter, de heer Joh. Boot. De super visie van de reparatieafdeling is toever trouwd aan de heer Pronk; technisch chef te IJmuiden is de heer A. J. Rij kers; chef van de administratie in het IJmuidense filiaal is de heer J. Kraaye- veld. In haar 57-jarig bestaan heeft de nv vele duizenden scheepsmotoren geleverd voor de kustvaart en de visserij, alsmede sta tionaire motoren. Voor dit jaar zijn reeds orders binnen tot een gezamenlijk ver mogen van 30.000 pk. Het wordt in IJmuiden als een bezwaar gevoeld, dat het proefdraaien van moto ren in de havens niet is toegestaan, zulks ter voorkoming van oeverbeschadiging. Alleen op aanvraag en na verleende toe stemming mag gedurende zeer korte tijd (die door de reparatie-inrichtingen veelal te kort wordt geacht) bij de grote bunker in de Haringhaven worden proefgedraaid. Het gevolg is, dat proefdraaien van een herstelde motor meestal buitengaats moet geschieden, hetgeen voor de service ver lenende bedrijven betekent, dat zij moe ten beschikken over „monteurs met zee benen", terwijl de reparaties meer tijd vergen dan het geval zou zijn indien het proefdraaien in de haven kan gebeuren. hoofd konden bieden. Zij werden vrijwel alle door de snel opkomende storm ver rast. Zij niet alleen, maar ook meteorolo gen, die gewoonlijk ere weertype en zeker een storm uren tevoren zien aankomen en daarvoor waarschuwingen geven. Het is bij de wind- en stormwaarschuwings- dienst van het KNMI regel, dat op zijn laatst zes uren voor een storm via Sehe- veningen-Radio aan de zee- en kustvaar ders waarschuwingen worden gegeven. Op 23 februari, om één uur 's nachts lag er een depressiekern bij Liverpool, die in de richting van Denemarken trok. Ner gens boven of rond de Britse eilanden, noch boven de Noordzee werd meer dan windkracht 6 gemeld. Plotseling, in de tweede helft van de nacht, nam de wind vooral langs het koufront van de depres sie snel toe. Aan de achterzijde steeg de barometer steeds sneller. De luchtdruk- verschillen werden groter, hetgeen de toe nemende wind verklaart. Om vier uur meldde Den Helder als eerste ZW kracht 8. En kwartier later waarschuwde het KNMI alle districten voor ZW 8 (storm achtig). Om 6 uur meldden ook enkele lichtschepen vóór onze kust kracht 8 en kwamen uit Engeland berichten binnen van enkele hevige windstoten bij de kou frontpassage, welk front 's morgens tus sen 9 en 11 uur ons land passeerde met stoten boven de 100 km per uur. Om half tien 's morgens waarschuwde het KNMI het gebied van Den Helder tot Borkum voor W tot NW kracht 10. Een half uur later meldden de lichtschepen Goeree (voor de Zuidhollandse) en Noord-Hinder (voor de Zeeuwse kust) al WNW kracht 10. Daarna bleef de storm zich zeer snel ontwikkelen om tussen één en twee uur 's middags boven de Wadden windkracht 11 te bereiken met op Vlie land een windstoot tot 140 km per uur. Hieruit blijkt dat de stormwaarschu- wingsdienst deze storm vrijwel niet vóór kon blijven, hetgeen de Duitse weerdienst in Hamburg, die de waarschuwingen via Norddeich Radio voor de zeevaart ver strekt, evenmin gelukte. Uit een analyse blijkt duidelijk, dat de ze storm met orkaanwinden niet naar ons kustgebied toe kwam, maar zich in enke le uren ontwikkelde boven dat deel van de Noordzee dat aansluit op het Neder landse en Duitse kustgebied. Nog verder naar het oosten, boven de Duitse Bocht, waar een Termunter vissersschip en de reddingboot Adolpf Bermpohl vergingen, werd kracht 12 waargenomen. Wij hebben hier te doen gehad met een zeer verrassende storm zoals ook in de nacht van 6 op 7 oktober 1954, toen twee Urker boten (de 174 en de 60) in de Wad denzee met zes mensen vergingen. Radio, radar, windmeters en weersatellieten schieten tekort wanneer de atmosfeer het eens anders wil doen dan alle meteorolo gen menen te mogen verwachten. /é'tïóz,.,. Beverwijk, 27 februari 1967. Spinazie 80- 120; rabarber 95-115; sla 24%-26; radijs 40-55; waspeen 12-34; witlof 60-92; prei 12-54; knollen 15-37; uien 23-41; boeren kool 15-38; groenekool 12-31; rode kool 8-12 en spruiten 40-112, Koningin Juliana heeft gisteren officiële naamgeving verricht van de reddingboot „Javazee". De nieuwe reddingboot werd door de marine aangeboden aan de ZHRM ter ge legenheid van de herdenking van de slag op de Javazee. De foto toont de bezichtiging van het schip door de koningin.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5