De Rode Mieren" HAAR JOURNAAL Lenteshow van Libelle met creaties voor jong en oud RECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO mk mfi 'IE Arnould Diepenveen viert het voorjaar met eenvoud 17 Een actuele Amerikaanse roman Inspiratie voor doe-het-zelvers WOENSDAG 1 MAART 1967 «Mil Neeijun/ie Sf—t sme&en Ons vervolgverhaal door William Lederer en Eugene Burdick DE LIBELLE-modekaravaan vijf mannequins en zeventig mo dellen waren deze week twee dagen in de vaderstadHaarlem. Met deze traditionele halfjaarlijkse show die in samenwerking met het Katoeninstituut gehouden wordt, heeft men het talrijke publiek in het Concertgebouw en in 23 an dere gebouwen van ons land ideetjes aan de hand kunnen doen om het zelf maken van kleding te bevorderen. Van elk model strandshort of trouwjurk was een patroon beschikbaar, boven dien verkocht men ter plaatse te gen een kleine reductie het pas ten poue «mie toch Nier COP. AAPTEN TOONDER MOOI $TIIATAAN| HOOR - KtAAR? i 1ACH6M r 97) Op het ogen blik was generaal Lindquist, de be- Kwame spreekbuis van de lucht macht, aan het woord. De minzame cfficier van middelbare leeftijd sprak overredend. „Generaal Hajn heeft gewezen op de technische kant van het weer staan van de invasie, heren. Het r.ieuwe model van de F 104 zal spoe dig gereed zijn voor de rimboe-oor- icg. We zullen landingsbanen van twee kilometer nodig hebben die cveral in het land op de meest strategische plekken moeten worden aangelegd. „Generaal Hajn heeft gezegd," viel Cogswell hem in de rede, „dat er in Sarkhan maar weinig vlakke plek ken zijn die een voor elke weersge steldheid geschikte landingsbaan kun nen dragen. De bodem is te moeras sig. Maar, generaal, ik dank u voor uw uiteenzetting." Cogswell wendde zich tot de gehele commissie. „Ik zou nu uw definitie ve mening willen horen over de te remen maatregelen in de zaak Cold- stream-McCauley-Prins Lin." Hij keek naar Hobson, maar die Keek slechts terug. Daar was geen hulp. Alleen iets van voldoening. Niemand anders antwoordde. „Generaal Hajn," zei Cogswell, „u hebt ons in alle opzichten geholpen en wij stellen uw houding ten zeerste cp prijs. Maar het blijft moeilijk te kunnen geloven in deze ongewone ontvoering van prins Lin door twee Amerikanen. Waarom zouden ze dat doen? Wat dachten ze er bij te winnen? Coldstream heeft een uit gebreide handelszaak met vertakkin gen over geheel Zuid-oost-Azië. Als nij de prins ontvoerd heeft, is hij al les kwijt. Professor McCauley is ren deskundige op het gebied van Sarkhan, een gezien geleerde, geen uiterst linkse extremist of een poli tieke tegenstrever, in welk opzicht dan ook.' „Het is niet een kwestie van gelo ven, mijnheer de voorzitter, het is een feit", zei Hobson. „Ze hebben de bewakers gedood en de prins ont voerd." „Ik zou niet graag oneerlijk tegen over deze beide mannen zijn", zei Hajn. „Ik heb overste Coldstream al tijd als een vriend beschouwd. Maar de bewijzen zijn onaanvechtbaar. Bent u het niet met me eens?" De meeste aanzittenden knikten. Even voordien had Hajn twee over levenden van de slachting in het fort De Drie Bergen binnengebracht. Ze verklaarden beiden dat ze Cold stream en McCauley prins Lin naar de helikopter hadden zien voeren met een pistool in zijn rug. Ze brachten ook foto's mee, die buiten kijf echt waren, van de Sarkhanese solda ten die gedood waren een hoop verwrongen lijken. „Maar wat is voor Coldstream en McCauley de aanleiding geweest?" vroeg Cogswell. „Mijnheer Cogswell, er zijn heel wat ontspoorden vanuit Engeland en de Verenigde Staten naar Sovjet- Rusland gegaan," zei Hajn met zijn weloverwogen stem. „Gewoonlijk wa- en het, zoals Burgess en McLean, twee mannen die vertrokken." „Wilt u zeggen dat homoseksuelen met hun tweeën verraad plegen?" vroeg Cogswell. Hobson kwam even overeind uit zijn stoel, maar liet zich toen met oen verveeld gezicht weer terugval len. „Mijnheer Cogswell, ik weet het waarachtig niet," zei Hajn. „De eni ge andere verklaring die ik zou heb ben is dat ze communisten zijn die het Westen een zware slag willen toe brengen. Kunt u iets anders beden ken?" Niemand zei een woord. Cogswell had schuldgevoelens en hij was ver re van gerust. Als hij het niet voor gesteld had, zouden McCauley en Coldstream misschien niet op zoek zijn gegaan naar prins Lin. „Natuurlijk kan ik dat, generaal Hajn," zei Cogswell, de stilte verbre kend. „De politieke toestand is hier zo verward. Misschien hebben ze de prins niet ontvoerd, misschien wil 'emand anders die indruk wekken." „Niemand dan de communisten 'ex uden prins Lin ontvoeren of de in druk daarvan willen wekken," zei Hobson geprikkeld. „Tenzij ze waan voorstellingen hebben zoals die vaak gepaard gaan met de seksuele afwij king waar generaal Hajn zoëven op doelde." Hij zweeg even en vervolg de toen vermoeid: „Ik heb op onze laatste vergadering in Washington hun dossiers voorgelezen: ik heb ge probeerd iedereen te attenderen op hun karakter en hun verleden." Er was in de hele zaak iets dat Cogswell boos maakte. Sarkhan was nevelig, glad, moeilijk vast te hou den. Maar de bedoeling van Hobson was dat niet. Hij probeerde uit alle rracht de anderen te beïnvloeden. Hij wijzigde de juiste waarde van verkregen inlichtingen door de na druk ergens anders op te leggen of het belang er van te batateliseren. De deur achter Cogswell ging open c-n een ambtenaar van de ambassa de kwam zachtjes binnen. Hij legde een opgevouwen stuk papier voor Cogswell neer. Cogswell las het en bleef even stil zitten. „Laten we even pauzeren," zei hij. Hij ging rechtstreeks naar de ra diokamer, waar de toezichthoudende ambtenaar op hem wachtte. „Ik zal het gesprek in uw kamer voeren op uw toestel. En geen luis- tercontrole!" zei Cogswell. Het vrijmaken van het circuit nam tien minuten in beslag. Toen tie stem aan het andere eind tenslotte door kwam was die vast en helder. ..Adolph ;k ken de hele geschiedenis. Die twee zogenaamde informatiebronnen van jou hebben een staatshoofd ontvoerd. Ze worden verraders genoemd, mis schien homoseksuelen en de duivel mag weten wat nog meer." „Adolph, ik weet dat de zaken daar ingewikkeld zijn. Maar iets sensatio neels als dit schept voor iedereen een Kans het tot iets eenvoudigs terug te brengen vies en opwindend. En dat doen ze. De bladen van de oppositie zijn al bezig verband te leggen tus sen die twee mannen, jouw opdracht en mij." „Mijnheer, er zijn geen bewijzen. (Wordt vervolgd.) Model uit de doe-het-zelf-show van Libelle: eenvoudige tailleur met v-hals in een ruitje van zwart, bruin en wit. De zakjes in het voorpand zijn schuin ver werkt. doop gehouden maandblad Regina Mode, dat ook al een lans breekt voor een nuttige en aangename tijdspassering van de moderne vrouw. En daarmee wordt elke vrouw bedoeld die er modieus wil uitzien zonder al te veel geld kwijt te raken. Daarom ook jurken, tailleurs en ensembles voor „de grote maten", want té vaak heeft men de klacht moeten horen dat de huidige mode alleen maar ge schikt zou zijn voor jonge, slanke meisjes. Elke bezoekster kon ech ter met een gerust hart de model len bekijken: er waren (patronen van maat 34 tot en met 52. DE MANNEQUINS showden met twaalf kleurencategorieën, waaron der appelgroen, oranje, opaline en ma rine, een zeer gevarieerde collectie. Elke categorie bracht weer nieuwe verrassende imprimé's en kleuren combinaties, maar natuurlijk bleven de modellen het belangrijkste; die wa ren er tenslotte om nagemaakt te wor den. Voor de kleine maten zagen we mo derne overgooiers rechtstreeks uit Pa rijs, pakjes in de wel wat bewer kelijke battledress-stijl, broekpak- ken, jurkjes met avant- gardistische vierkante armuitsnij dingen en plezie rige loshangende strandhesjes met bij passende shortjes en bovenstukjes. Be halve de grove badstof in prachtige kleuren, viel 'n soort geruwd scrubbed denim op; een nieuw soepelval- lend katoentje, dat er uit zag als peau de suède. Niet nieuw maar toch wel bijzonder is de katoenen stof met bij passende katoenen voile in hetzelfde dessin, welke origineel was verwerkt tot een jurk met jasje, of nachthemd met duster. Voor de wat oudere vrouw waren er eenvoudige chique jurken en tailleurs en zelfs een hee' elegant broekpak. De kleuren waren wat milder, de dessins wat rustiger en de rokzoom wat lager, maar het geheel maakte een modieuze en draagbare indruk. Zoals gebruike lijk vormden de avond- en bruidsjur ken het sluitstuk. Geheel aangepast aan de huidige mode zagen we zilve ren stoffen, glinsterende strass-ban- den en een bruidsjurk met capuchon. Ook de klassieke lange tailleurs en kan ten japon voor de bruidsmoeder vielen bijzonder in de smaak, juist ook door de moderne details. En hierin schuilt misschien wel de kracht van een der gelijke show: Parijs wordt bekeken door een Hollandse bril, zonder al te ouderwets of al te extravagant te wor den, kan men jong en oud tevreden stellen: vrijwel elk model is „haal baar". Twee modellen uit de collectie van Arnould Diepenveen. Rechts: impnmé dansjurkje van geplisseerde zijde. Rechts: lichtblauwe robe-manteau met af- knoopbaar voorpand. (Foto Rob Roos). ARNOULD DIEPENVEEN heeft het dit jaar (ook) moeilijk gehad met de prijzen. Tijdens zijn voor j aarsshow die hij gisteren in zijn Amsterdamse boutique hield, vertelde hij, dat de maaklonen en de stoffen heel wat duurder waren dan vorig jaar. Niette min had hij het klaargespeeld zijn en sembles, jurken en tailleurs tegen verrassend lage prijzen (series van ƒ120 tot ƒ200 en van ƒ200 tot ƒ400) te maken; voor boutique-kleding van dit niveau is dat heel redelijk. Zijn „bestel"-ontwerpen zijn er voor de wat oudere modebewuste vrouw. De kleding is van een gedistingeerde eenvoud, hoewel sommige creaties wat saai aandeden. .Toch vielen er ook zeer originele modellen te bewonderen, zoals een lichtblauw jurkje met een afknoopbaar voorpand en een marine blauwe japon met gesmokte manchet ten en schouderpas. Arnould Diepen veen komt aan de wens van zomer - jurkjes-met-lange-mouwen tegemoet: in zijn collectie bevinden zich dunne wol len japonnen met lange mouwen en sommige tailleurs hebben bijbehorende blouses, eveneens met lange mouwen. PRACHTIGE EENVOUDIGE effen tinten werden afgewisseld met drukke dessins in blouses en plissé-jurken. De lentecombinatie marineblauwwit ont brak niet. De rokzomen kwamen bo ven de knie maar men kon niet spre ken van mini, omdat de cliëntèle van Diepenveen dat eenvoudig niet weijst. Zomerbroekpakken komen niet voor omdat men tijdens de laatste uitver koop nog met alle broekpakken was blijven zitten: een duidelijk teken dat deze mode slechts gekocht wordt door een bepaalde groep vrouwen. Wel za gen we onder een zomers jurkje een Bermuda short, maar dat is de enige speelsheid die Diepenveen zich ver oorlooft. Kleine details als schakelcein tuurs, zakken en naden plus de zeer modieuze breedgerande hoeden gaven niveau aan de getoonde modellen. ADVERTENTIE 45. Joris beëindigde zijn telefoongesprek en trad zwierig naar buiten. „Ik heb mijn kantoor even ge beld!" verklaarde hij. „Gieter 389 is al onderweg naar de Stieltjes-sluis!" „Ik geloof er niets van!" riep Pan da brutaal. „Jij hebt helemaal geen kantoor en geen 389 loodgieters in je dienst. Je bent me weer aan het beetnemen! Je bent een oplichter!" „Maar manneke nu toch!" sprak de ander berispend. „Zo hoor ik het niet gaarne! Mijn eerlijke levenswandel is toch wijd en zijn bekend, dacht ik zo! MaarDe rest van zijn woorden werd echter overstemd door de sire ne van een politieauto, die bij hen stilhield. „Bent u Joris Goedbloed?" vroeg een agent, uitstappend. „Ja ik zie het al! Het signalement klopt! Komt u maar nee, meneer!" „Oei! Eh.ik meen.oef!" prevelde de aangesprokene, terwijl hij het benauwd warm kreeg. Doorziet men mij? Ik bedoel; hoewel mijn werkmetho den misschien wat vooruitstrevend zijn, geef ik toch geen reden tot klachten.Uit welke hoek waait de wind, zou ik willen weten?" 48. Als de goudsmid Lie zegt, dat Jade ontvoerd werd, kijkt Rechter Tie Tsjiao Tai veelbetekenend aan. „Jawel, meneer, ontvoerd!" bromt de voormalige Prefect. ,En uw ambtsvoorganger heeft daar vrijwel niets aan gedaan, die incompe tente wijsneus. Een schandaal hoe tegen woordig Rechter Tie heft zijn hand op. „U hebt uw dochter niet als ver mist opgegeven, meneer Woe. Ik heb het dossier „Vermiste Personen" zelf geraad pleegd en Prefect Woe werpt de rechter een meewarige blik toe. „Ik zei toch dat Jade ontvoerd is, edelachtbare.' Ik heb dat terstond aan uw ambtsvoor ganger gerapporteerd. De hemel alleen weet in wat voor een dossier die lummel dat belangrijke stuk heeft gestopt. Tegen woordig schijnt iedereen zomaar ambte naar te kunnen worden. In mijn tijd, me neer, toen werden er eisen gesteld aan een kandidaat. Toen ik mijn eerste exa men deed, vijftig jaar geleden „Door wie is uw dochter ontvoerd, me neer Woe?" onderbreekt Rechter Tie hem. „Door wie? Dat had uw voorganger be horen uit te zoeken, meneer! Hij heeft er echter niets van terecht gebracht. Dg diefstal van het goud van de Keizerlijke Schatmeester heeft hij ook niet kunnen oplossen. En wat deed onze regeringZe hebben hem ontslagen! In mijn tijd wer den zulke nietsnutten onthoofd, meneer!" 768. De knieën van boer Spruitjes knik ten, toen hij het luidruchtige klapwie ken hoorde. „Als d-d-dat een s-s-spreeuw is", stamde hij, „dan is het wel een k-k-knoert van een s-s-spreeuw!" Zijn angstige vermoedesn werden be waarheid, toen hij over het dak van zijn boerderij een reusachtige vogel zag nade ren. In de duisternis kon de boer het verschil tussen Bram en de spreeuw niet onderscheiden. Voordat Bram een waar schuwing kon uiten, vlogen de hagelkor rels hem al om de oren. Het was een geluk, dat hijzelf niet ge troffen werd. Maar zijn vleugels waren minder fortuinlijk. Alle stukjes, die zo zorgzaam aan elkaar waren gezet, scheur den open en Bram kreeg een gevoel, alsof iemand de grond onder zijn voeten van daan trok. Hij sloeg wild met de armen, maar het baatte niet. Als een baksteen viel hij omlaag, recht op de waslijn af, waaraan de boerin voor de frissigheid nog enkele stukjes degelijke kleding had laten hangen. DAAROM, J WAAROM BWJV6N —7 STAAN i 5PIB

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17