Economische Apollo-projecten staan klaar op lanceerbases Wilsons Canossagang gaf geen knaleffect Fusie van Niva- met Vaga- accountants wm* W erkloosheid in februari gedaald Dividenden Van der WERFFHUBREGHT Exportverlangens van bedrijfsleven RDM sloot contract met Japanse werven Hogere winst bij Westlandsche Hypotheekbank Meubelfabriek in Alkmaar gaat korter werken Yulcana en Temco gaan samenwerken SCHEEPVAARTBERICHTEN Gesprek over bouw-CAO weer in het slop Schoenfabriek in Fins concern Dollarlening van ICI Kort economisch nieuws Prijsindex bleef in januari gelijk ZATERDAG 4 MAART 1967 10 VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT 8 beursdagen MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG MAART MAART MAART MAART MAART MAART MAART MAART Blokken v WERELDHAVEN - WYERS Nota aan Zijlstra Timmeren Vertraagde groei Van Gelder VS-kapitaal W ifippm S?< 'fcWoi 13» wmmm 2§£ WALL STREETLichte verbeteringen mi A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 126.20-126.80 Philips 85.60-86 Unilever 94.50-94.80 K.L.M. 368g t'l'r ADVERTENTIE Voordelige reis- en Geopend: entree-biljetten op de dagelijks van 9-17 uur, N.S.-stations verkrijgbaar, behalve zondag. Veiligheidsmaatregelen maken het nood zakelijk dat er een vertraging optreedt van misschien 2 jaar aleer het Apollo- project van de ruimtevaart tot uitvoering komt. Veiligheid gaat voor het ongeduld en het is maar goed dat op economisch gebied doorgaans ook een grote mate van voorzichtigheid aan de dag wordt gelegd eer tot lancering van ruimteprojecten wordt overgegaan. Talrijke Apolloprojec- ten staan op economisch gebied op de lan ceerbases opgesteld en uit de eindeloze onderhandelingen blijkt wel, dat ook zon der overhaasting allerlei complicaties kunnen ontstaan. Waarschijnlijk zou de groei van de Europese Economische Ge meenschap zich gelijkmatiger en met minder fricties hebben voltrokken als bij het Verdrag van Rome niet het politieke ongeduld had meegespeeld. Het is een be wezen feit dat zakenlieden, als zij ergens brood in zien, gemakkelijker met elkaar tot overeenstemming komen dan politici, bij wie de machtsfactor zwaarder weegt dan het directe economische belang. Bismarck heeft echter eens opgemerkt dat naties elkaar pas in laatste instantie met wapens bestrijden. Voor die tijd slaat men elkaar met de geldzakken om de oren. Deze omstandigheden brengen met zich mee dat wij nog zwaar moeten tillen aan de economische eenwording van het oude werelddeel en de Britse pre mier als het ware een Canossagang langs de Europese hoofdsteden moest maken om te zien of de deur zal worden openge daan. Nergens is de Britse premier zo vriendelijk ontvangen als in Den Haag, want als volk van kooplieden weten we beter waar het economische belang ligt dan in andere belangen waar het politieke gewicht zwaarder weegt. Het bezoek van premier Wilson aan de diverse hoofdsteden heeft dan ook geen knaleffect teweeg gebracht. Het is een voorzichtig aftasten van eikaars stand punten geweest, waarbij elke regerings vertegenwoordiger moest letten op de reacties van de achterban. Het samenvoegen van economische blokken als de EEG en de Britse tegen pool van de EFTA is zoiets als het tot stand brengen van een Amerikaans-Rus sische krachtenbundeling op het gebied van de ruimtevaart. Er zal heel wat ge zond verstand en nuchter beleid aan te pas moeten komen voor beide Europese blokken gezamenlijk het economische Apollo-schip hebben bemand. Eerst zullen de Britten in eigen huis tot klaarheid moeten komen over de vraag of toetreding tot de club van het vasteland wel gewenst is. Bij zijn ver trek uit Nederland heeft premier Wilson duidelijk te kennen gegeven dat Groot- Brittannië nog geen besluit heeft geno men inzake de aanvrage om tot de EEG te worden toegelaten. Elke dag zijn er nieuwe aanwijzingen dat de storm in ei gen land begint op te steken, want zelfs in Labourkringen is men het er lang niet mee eens dat het verbrokkelde Gemene best geheel uiteen zal vallen als de officië- ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzichi no. 420 De welvaart in Nederland wordt in be langrijke mate bepaald door de export van goederen en diensten. Van het bedrijfs leven wordt verwacht, dat het die export in de komende vijf jaar opvoert met bij na 3 miljard per jaar. Dat is in be ginsel niet uitgesloten, doch hieraan kan alleen voldaan worden indien de overheid een aantal stimulerende maatregelen neemt. Dit zou dienen te geschieden op het gebied van de handelspolitiek, de ver- voerspolitiek, de harmonisatie van de om zetbelasting in de EEG en de financie ring van de export. Ten aanzien van de handelspolitiek dient te worden gestreefd naar het berei ken van een positief resultaat inzake de Kennedyronde, zo schrijft het Nederland se bedrijfsleven in een Exportnota aan de kabinetsinformateur ,prof. dr. J. Zijlstra. Het is noodzakelijk een bevredigende op lossing te vinden van de vraagstukken die verbonden zijn aan extreme verschillen tussen invoerrechten voor hetzelfde pro- dukt in de deelnemende landen. Daarnaast dienen oplossingen te worden gezocht voor de buiten de zuiver tarifaire vraagstukken. Het is onder meer wense lijk in Gatt-verband te komen tot een uniforme antidumping-regeling. Voorts moet het overheidsbeleid er op zijn ge richt dat alle Europese landen met een vrije markteconomie lid van de EEG worden. In de EEG moet spoedig een ein de worden gemaakt aan de concurrentie vervalsing. Ie aanvrage naar Brussel in zee is. Voor Nederland is het zowel in politiek als in economisch opzicht wenselijk dat de Britten er bij komen. Uiteindelijk kan de westerse samenleving niet existeren als er schuttingen blijven staan om de eco nomische projecten. Eens zullen zij uit de steigers moeten komen. Voorlopig moet er nog hard gewerkt worden aan de EEG zelf, de verhouding tot de rest van de wereld en de relatie met de Verenig de Staten, waarbij de uitwerking van de Kennedy-ronde van betekenis is. Zelfs binnen de al wat bejaard wordende Benelux moet nog getimmerd worden om tot een sluitend geheel ife komen. Het lijkt er wel op of er even onafgebroken aan moet worden gebouwd als aan de brouwerijen, waar ook altijd iets in de steigers staat. Tekenend voor de verhou dingen binnen de Benelux, die nu toch eigenlijk al een gesloten economische een heid had moeten zijn, was het dat aan de grens de Belgische douanebeambten de peilstok in de benzinetanks van de auto mobielen steken om na te gaan of er niet teveel „goedkope" benzine uit Nederland wordt binnengracht. Nog groter is het verschil als gezien wordt naar de lokpre mies, welke in België worden gegeven om industrie tot vestiging te bewegen en de bescheiden bevoordeling, die in ons land bestaat. Mogelijk zal er meer worden gedaan om het economische bestel te verstevigen als er een kabinet is geformeerd dat spij kers met koppen kan slaan. Voorlopig bouwt de informateur nog aan ons econo mische Apolloproject zonder van de poli tieke ankers los te slaan. Het deze week verschenen gedetailleerde Centraal Eco nomisch Plan 1967 duidt er op dat het nieuwe kabinet het niet gemakkelijk zal krijgen om de economische welvaart te bevorderen. Volgens lit Centraal Economisch Plan- voltrekt zich een kentering in de econo mische ontwikkeling. Een periode van overbesteding en extreme arbeidsschaar- ste wordt afgesloten en gevolgd door een tijd van geringere spanning op de arbeids markt, alsmede herstel van de betalings balans. Dese visie op de ontwikkeling in 1966 en 1967 is in grote lijnen in overeen stemming met die welke in de bij de be groting van 1967 verstrekte macro-econo mische verkenning werd gegeven. De omslag op de arbeidsmarkt is eer der en ook scherper opgetreden dan werd verwacht. Het tekort op de lopende rekeningen van de betalingsbalans bleek aanzienlijk groter dan aanvankelijk werd geraamd en ook de verwachtingen om trent het in 1967 te bereiken overschot zijn thans meer bescheiden. De vertraging in de groei van de totale produktie der be drijven zal voortgaan, maar uiteindelijk wordt toch nog een toeneming van 4 per cent verwacht voor het gehele jaar. Alleen als de handelsmogelijkheden in Europa verruimen zal Nederland er op den duur in slagen tot een ordelijke economische groei te geraken, al moet er rekening mee worden gehouden dat ons land evenals de overige landen van Euro pa naar verhouding steeds verder achter op zal komen ten opzichte van de Vere nigde Staten. Zoals het westen in welvaart steeds ver- der-vooruitloopt op de ontwikkelingsgebie den, zo lopen de Verenigde Staten voor uit op Europa, dank zij het culminerend effect van kapitaal en intellect. Met geld kan men geld verdienen en helaas heeft Europa er in de afgelopen jaren onvol doende voor gezorgd dat het geld er kwam om er welvaart mee te verdienen. De verschuiving in de verdeling van de nationale koek (van de besparingen naar consumptie) heeft de mogelijkheden tot welvaartsgroei afgeremd. In de Verenig de Staten was reeds een zodanig hoge levensstandaard bereikt dat het gemakke lijker was om een steeds groter deel van het nationale inkomen te bestemmen voor besparingen. bijna 70 percent. De stijging is groter dan die van de investeringen der VS in Canada (van 1.376 min. dollar tot 1.961 min. of 42 percent). De Canadezen zijn erg benauwd dat het overwicht van de Amerikaanse investeerders te groot wordt. Het drama bij Frans Beeren Tricotage- fabrieken heeft zich thans bijna voltrok ken. De hoop op een mogelijke overne ming door een ander bedrijf lijkt op een fata morgana, want wie zou er nu geld willen steken in 'n onderneming, die geen levensvatbaarheid bleek te hebben. Voor de aandeelhouders zit er niets anders op dat de aandelen aan de muur te hangen naast die van Waldorp, Klinkerisoliet, Plu vier, Arch en Ubbink en zoveel andere. Ook bij Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen is gebleken dat de Ame rikanen niet gauw met de dollars over de brug komen. Niettegenstaande het be drijf van Van Gelder van geheel andere constructie is dan dat van Frans Beeren was het niet mogelijk om verder te ko men dan een technische samenwerking, waarbij een Amerikaan aan de touwtjes trekt, terwijl de Nederlandse aandeelhou ders op een houtje moeten bijten. Ook over 1966 zullen zij geen dividend incas seren. Over dividend gesproken: sedert 1 ja nuari is door 65 maatschappijen een divi dend aangekondigd, terwijl er vier waren die meedeelden dat zij de portemonee gesloten moesten houden. Bij de dividend- aankondigen kwamen 41 gevallen voor van een onveranderde uitkering, zes maatschappijen geven minder dividend dan de vorige keer en in 18 gevallen kon het wat meer lijden voor de aandeelhou ders. De Rotterdamsche Droogdokmaat schappij NV heeft, als vertegenwoor digster van de Rijn-Schelde-Groep, een overeenkomst gesloten met twee Japanse werven, waardoor de positie van de in de Rijn-Schelde-Groep samenwerkende be drijven aanzienlijk wordt versterkt. De overeenkomst is gesloten met Nippon Ko kan KK en Mitsui Shipbuilding and Engi- nering Co LTD, beide gevestigd te Tokio. Zij voorziet in het over en weer in Nederland en Japan ter beschikking stel len van bases, waar garantiereparaties en andere diensten aan door de betrok ken werven gebouwde schepen kunnen worden verricht. De uitkomsten van de N.V. Westland sche Hypotheekbank hebben, blijkens de geconsolideerde winst- en verliesbereke ning over 1966, opnieuw die van 1965 overtroffen. Na toevoeging van 4,65 min aan de reserve voor diverse belangen, be draagt de winst ƒ4,18 (v. j. ƒ3,56) min Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 55 (ƒ50) per aandeel van 1000 waarop tien percent gestort. Aan interest werd ontvangen 9,97 (ƒ8,44) min, aan provisie hypotheken en vergoeding voor vervroegde aflossing ƒ2,14 (ƒ2,34) min. Na de winstverdeling zullen de open reserves stijgen van 28,9 min tot ƒ31,3 min. De directie acht het in de huidige conjunctuur van veel belang, de gunstige resultaten voor een ruime versterking van de reserves te gebruiken. Daar de directie vooral aandacht meen de te moeten besteden aan de liquiditeit, kon zij niet altijd op alle daarvoor in aan merking komende aanvragen naar hypo thecair krediet ingaan. Toch werd voor 77,19 123,2) min aan hypothecaire geldleningen afgesloten. Doordat 90,8 min op bestaande leningen afgelost werd daalde de portefeuille van de Westland sche met 13,61 min, zodat per 31/12/66 748,47 min (v. j. 762,01 min) aan hypo thecaire leningen uitstond. Ongetwijfeld zou de economische voor sprong nog groter zijn geweest als niet vlak na de oorlog door middel van het Marshall-plan miljarden dollars waren uitgestort om de welvaartsopbloei in Europa mogelijk te maken. Elders eveneens veel ontwikkelingshulp uit de Verenigde Staten ontvangen hetgeen ten koste ging van de eigen bestedingen en besparingen. De laatste paar jaar neemt de oorlog in Vietnam meer levenssappen uit de Amerikaanse economie weg dan goed is. Toch groeit de Amerikaanse econo mische macht met de dag, ook ten ge volge van investeringen in andere landen, In West-Duitsland zou thans 840 miljoen dollar aan particulier kapitaal door Ame rikaanse maatschappijen zijn geïnves teerd, in Frankrijk 436 min. dollar, in Ita lië 268 min., in België en Luxemburg 202 min., in Nederland 186 min., in Groot Brittannië 1.051 min., in Scandinavië 187 min., in Spanje 127 min. en in Zwitser land 28 min. Om alleen even naar het cijfer van Nederland te zien, het blijkt daarbij dat het in vier jaar tijds met 76 min. dollar is toegenomen. Het is een stijging van Maandag treedt de Wet op de Register accountants in werking. Als gevolg hier van zullen het Nederlands Instituut van Accountants (NIVA) en de Vereniging van Academisch Gevormden Accountants zich gaan bundelen in een nieuwe orga nisatie: het Nederlands Instituut van Re gisteraccountants. Tot de belangrijkste consequenties be hoort het stopzetten van de ledenaanwas der bestaande verenigingen, hetgeen be tekent dat geen nieuwe leden meer wor den benoemd en dat de aanmelding voor het lidmaatschap niet meer mogelijk is. Verder zullen alleen nog diegenen lid van de tijdelijk voortbestaande vereniging kunnen zijn, die zijn ingeschreven als re gisteraccountant, tenzij de besturen van dez eeis dispensatie hebben verleend. Voor de leden die in het accountantsre- gister zijn ingeschreven, treden boven dien de privaatrechtelenke beroepsregle mentering en tuchtrechtspraak buiten werking. De tuchtrechtspraak eindigt één jaar na het inwerkingtreden van de statu tenwijzigingen met een uitloop voor op dat moment aanhangige zaken. Hetzelfde geldt voor de geschillenrechtspraak. Daarnaast betekent een en ander voor het N.I.V.A., dat het Instituuts-examen zolang zal worden afgenomen, totdat het mogelijk zal zijn het door de Wet op de Registeraccountants in te stellen examen in volle gang af te leggen. Op 31 december 1970 zal het reglement van het N.I.V.A.-examen geheel buiten werking worden gesteld. Verwacht wordt echter dat de N.I.V.A.-examens reeds in het voorjaar van '68 door de Orde zullen kunnen worden overgenomen. Wanneer de Orde Nederlands Instituut v. Register accountants de zorg voor de opleiding vol ledig op zich zal hebben genomen, komt ook het assistentschap van het N.I.V.A. te vervallen. (Van onze correspondent) ALKMAAR. Maandag zullen 20 per soneelsleden van de N.V. Buighout. een Alkmaarse fabriek in stoelzittingen en rugleuningen, beginnen aan een tijdelijke driedaagse werkweek. Onvoldoende afzet voor deze meubelen op de binnenlandse markt is oorzaak van deze produktie-in- krimping. Bovendien bevindt zich in de opslagplaatsen een grote voorraad pro- dukten. Als een van de oorzaken van de onvoldoende afzet wordt ook genoemd een stagnatie der werkzaamheden in de nieuwbouwsector, waardoor de vraag naar meubilair door scholen en bedrijven is teruggelopen. De Nederlandse „Vulcana Apparaten Industrie NV" en „Temco Europa NV", hebben tot samenwerking besloten. Bei der verkooplijnen blijven ongewijzigd ge handhaafd, de samenvoeging van wereld ervaring en Nederlandse kwaliteitspres tatie beoogt als visie op de toekomst! ge technische ontwikkeling een krachti ge versterking te zijn van de bestaande posities op de Nederlandse en de Europe se markt. Bij Vulcana worden sinds 1895 haar den gefabriceerd. Temco Inc. heeft haar hoofdzetel in Nashville (Tennessee) en behoort tot een van de grootste op gas haarden gespecialiseerde fabrieken in Amerika. Sedert 1921 maakte zij meer dan drie miljoen gasaparaten. Temco is pionier geweest voor de z.g. gas-gevel- radiatoren. 25 2 mrt 3 maart 2 mrt 3 maart Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. ADVERTENTIE Administratie - Balansen - Belastingzaken Staten Bolwerk 54 - Haarlem - Tel. 14532 Abbekerk 3 v. Bremerhaven n. Hamburg. Abida 2 ten anker Nhatrang. Adrastus pass. 3 Kaap Finisterre n. Algiers. Alcor pass. 3 Messina n. Marseille. Aldabi pass. 2 Recife n. Santos. Amerskerk 2 te Tanga. Artemis 3 te Ponta del Gada. Asmidiske 4 te Las Palmas. Bali 4 te Singapore verw. Bengkalis 4 te New Orleans verw. Beninkust 3 te Freetown. Bintang 4 te Hongkong. Bovenkerk 3 te Durban. Caltex Rotterdam 3 ten anker rede Bahrein. Camphuys 3 te Dubai. Congokust 2 v. Le Havre n. Amsterdam. Daphnis 2 te Maracaibo. Dahomeykust pass. 3 Dakar n. Le Havre. Dione 5 te Singapore verw. Doelwijk 5 v. Whitegate n. Ras Lanuf. Eenhoorn 2 te Antwerpen. Gaasterland pass. 2 Abrolhos Eiland n. Buenos Aires. Geertje Buisman pass. 2 Windward Passage n. Barranquilla. Grootekerk 3 v. Genua n. Rotterdam. Hollands Dreef 4 te Newcastle. Isis 2 te Cork. Ivoorkust 2 te La Union. Jagersfontein 3 te East London Karimun 3 v. Auckland n. Tandjung Mani. Keizerswaard 2 te La Pallice. Kennemerland 3 v. Fortaleza n. Amsterdam. Kinderdijk 3 te Le Havre. Koningswaard pass.3 Wight n. Liverpool. Kopionella 3 te Stockholm. Koratia 2 v. Singapore n. Manilla. Korenia 3 t Abadan. Laarderkerk pass. 2 Kaap St. Vincent n. Port Said. Langkoeas 4 te Hongkong verw. Liberiakust 3 v. Lagos n. Warri. Loosdrecht 3 v. Bremen n. Rotterdam. Main Lloyd 5 te Auckland verw. Mentor pass. 3 Dover n. Pointe a Pitre. Minos pass. 3 Wight n. Antwerpen. Naess Lion pass. 3 Straat van Malakka n. Per zische Golf. Neder Eems 3 te Port Swettenham. Neder Weser 3 v. Bushire n. Khoralmufatta. Nestor 3 t.h.v. Berlengas n. Bremen. Nijkerk 3 v. Bremen n. Hamburg. Ommenkerk 3 te Djibouti. Ondina 3 te Vlissingen. Ouwerkerk 3 v. Madras n. Calcutta. Overijsel pass. 3 Dover n. Marseille. P. G. Thulin pass. 3 Dover n. Monrovia. Prins der Nederlanden 2 v. Port of Spain n Curagao. Prinses Margriet 3 te Bremerhaven. Prins Willem II 2 v. Tripoli n. Piraeus Schelpwijk pass. 3 Straat Qrmoes n. Rotterdam Schie Lloyd 4 te Lyttleton verw. Silindoeng 3 te Bahrein. Skadi pass. 3 Lissabon n. Liverpool. Statendam 3 v. Port of Spain n. St. Thomas. Straat Bali 3 v. Durban n. Hongkong. Straat Chatham 4 te Melbourne. Straat Colombo pass. 2 Kaap York n. Brisbane, Straat Le Maire 2 v. Port Louis n. Fremantle. Straat Rio 3 v. Kobe n. Hongkong. Streefkerk 3 v. Mombasa n. Aden. Themis 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Tjiliwong 3 dw. Nieuwe Hebriden n. Fiji. Tjimanuk 3 v. Hongkong n. Port Swettenham, Tjitjalengka 2 v. Singapore n. Port Swettenham Tjiwangi 4 te Brisbane. Utrecht 3 v. Singapore n. Manilla. Van Noort pass. 3 Timor n. Sydney. Videna 2 v. Whangarei n. Mena al Ahmadi. Woensdrecht 2 v. Triest n. China. Zeeland 3 te Bahrain. 293/4 29% Amer. Motors 10 10-1/8 Int. Harvester 36»/» 36'/8 60% 60% 87'/s 871/2 84-3/4 851/4 Int. T. and T. 861/2 87V, 793/4 81 38% 38V, 62'/s 623/, Mont. Ward 22% 23 3 U/s 3 U/s 50% 49% 41 41 46 461/4 40'/s Royal Dutch 351/4 35 48 491/2 49% 49''8 41'/. 4 U/8 65-3/4 65 62 63'/s Soc. Vacum 441/2 45 61'/4 6IV2 Stand. Br 351/2 35 34 V, 33% Stand. Oil N. J. 6 U/4 623/, 87V» 863/4 Studebaker 57% 561/2 333/4 331/2 761/2 753/4 77V4 89'/8 Un. Aircraft 89% 90V, 371/4 36V, 9% 9% 543/8 5U/s 30% 31% 34Vi 341/4 41-3/, 41% 68r/s 701/4 431/2 431/2 152 1511/a 56V, 573/4 142% 142% Woolworth 21% 21% 873/4 88 473/4 48'/» 73% 73'/8 101% 1051/j 447/8 441/2 Wall Street heeft de week met lichte verbeteringen afgesloten en een vaste stemming voor onder meer enkele ruimte vaartwaarden als Boeing en Douglas. Pan American werd het sterkst gevraagd bij de luchtlijnen. De omzet beliep 11.11 mil joen shares tegen 11.91 miljoen donder dag. De Dow Jones indices: industrie 846.60 0.11); sporen 229.08 (—0.14) en open bare nutsbedrijven 136.28 0.06). VERHANDELDE FONDSEN 2 mrt 3 maart Totaal 384 382 Hoger 171 151(39.5°/o) Lager 118 139(36.4°/o) Gelijk 95 92(24.1Vo) AVONDVERKEER VAN GISTEREN „Ik verwacht wel wat narigheden en moeilijkheden in de bouwnijverheid". Deze uitspraak deed vrijdagmiddag de heer A. Buys, voorzitter van de centrale commissie bouwnijverheid, het overlegor gaan van de bij de drie vakcentrales aan gesloten bouwbedrijfsbonden, op een in het perscentrum Nieuwspoort te I)en Haag gehouden persconferentie, nadat vroeger op de dag de besprekingen met de werkgevers over een nieuwe CAO in het bouwbedrijf in het slop waren ge raakt. Woensdag zullen de bondsraden in Utrecht bijeenkomen om hun standpunt te bepalen, maar de heer Buys achtte de kans om dan weer tot een gesprek met de werkgevers te komen nihil. We had hij een klein beetje hoop, dat er na verloop van tijd toch wel weer een CAO voor het bouwbedrijf zal komen. De sfeer tij dens de besprekingen vandaag noemde hij bijzonder slecht, „maar wij staan niet te dringen om rotzooi te maken". Van de 250.000 tot 300.000 werknemers in de bouw in ons land, zijn 210.000 ge organiseerd. De heer Buys wees erop, dat de werknemersorganisaties wat be treft de looneisen vandaag een concessie hadden gedaan: de eis van twaalf cent verhoging voor de uurlonen van alle groe pen, was voor de eerste twee groepen losgelaten en op elf cent gezet. Het aantal werklozen is in februari ge daald. Eind febr. waren er 98.870 werk loze mannen tegen 101.012 aan het einde van januari. Het aantal werkloze vrou wen verminderde van 7.475 tot 7.078. Nadere gegevens, zoals de verdeling van de werkloosheid over de verschillen de bedrijfstakken en provincies konden nog niet worden verstrekt. Ook was het nog niet mogelijk mede te delen waaraan de vermindering van de werkloosheid is te danken. Het aantal vacatures was einde februa ri ongeveer even groot als einde januari Einde februari waren er openstaande aanvragen voor 39.218 mannen (v.m. 39.386) en voor 24.641 vrouwen (v.m. 24.382. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De Waalwijkse schoen fabriek Piatti n.v., die het de laatste tijd in verband met de slapte in de schoenen industrie niet erg voor de wind ging, wordt per 1 april opgenomen in het Finse Concern Palm Roth, dat zijn produkten mode gerichte damesschoenen en laar zen op de Euromarkt wil slijten. Tot nu toe ging de export voornamelijk naar Engeland en de Verenigde Staten. De 30 personeelsleden van Piatti starten al over enkele dagen in Waalwijk met de produk tie van de in Finland ontworpen schoenen. Bankierskantoor Mendes Gans stelt een onveranderd dividend uit te keren van acht pet. in contanten. De N.V. Overzeese Gas- en Electriciteit Maatschappij (OGEM) in Rotterdam heeft besloten aan aandeelhouders voor te stel len het dividend over 1966 vast te stellen op 4,08 in contanten (v.j. 3,80). De raad van beheer van de N.V. Nationaal Bezit van aandelen OGEM zal een gelijkluidend voorstel doen. De Utrechtsche Hypotheekbank stelt voor het dividend te bepalen op 39 (v.j. 37) pet. van het op de aandelen verplicht gestorte bedrag; per oprichtersbewijs zal 195,50 worden uitgekeerd. Na winstverdeling zul len de open reserves met ruim 150.000 ge stegen zijn tot 17 miljoen. Dezer dagen zal de inschrijving wor den opengesteld op een internationale obligatielening per 1982 ten bedrage van 30.000.000 dollar ten laste van Imperial Chemical Industries Limited. De koers van uitgifte alsmede de rentevoet zullen eerst na de inschrijving worden vastge steld. Tussen de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. en de „Grande Brasserie du Levant" te Beiroet (Libanon) is een „know how" overeenkomst gesloten. Roemenië heeft met een groep Westduitse on dernemingen met aan het hoofd Krupp, een contract afgesloten van DM 85 miljoen voor de levering van onderdelen voor de bouw van een nieuwe Roemeense vetkoolmijn. Het Belgische rijksbestuur voor de luchtvaart heeft woensdag in navolging van de V.S. en Nederland, besloten het vliegen op grote hoogte van DC-6 en DC-7 toestellen met overdruk- cabines die de Sabena in dienst heeft, voorlopig te verbieden. De inkrimping van personeel bij de Utrechtse metaalbedrijven Werkspoor en Demka hebben niet alleen voor een vermindering van de werk gelegenheid gezorgd, maar ook voor een daling van de inkomsten, voor de gemeente voor de levering van elektriciteit. Voor de Demka be droeg deze daling op de elektriciteitsrekening 70.000 bruto en voor Werkspoor 37.000. De N.V. Nederlandse Melk-Unie (N.M.U.) deelt mee, dat zij de aanbieding van 8 februari tot inwisseling van alle uitstaande aandelen en op- richtersbewijzen Dordrechtsche Melk-Inrichting (D.M.I.) gestand zal doen. De Canadese staatsluchtvaartmaatschappij Air Canada heeft bij de .Amerikaanse Douglas- vliegtuigenfabriek drieëntwintig straalverkeers- vliegtuigen besteld voor aflevering in 1968 en 1969. De werkzaamheden op de Dordtse vestiging van de N.V. Metaalmaatschappij S. A. Vies en Zonen Rotterdam zullen eind april beëindigd worden. Men heeft hiertoe besloten in verband met een bedrijfsconcentratie. Met de vakvereni gingen is overeenstemming bereikt over een financiële afvloeiingsregeling ten behoeve van circa 20 werknemers. 1966 is voor Wilson's Limonadefabrieken N.V. door de in mei gerealiseerde overneming van produktie en verkoop der N.V. Mij. tot Exploi tatie van Mineraalwaterfabrieken Trio, een be langrijk jaar geweest. Vooruitlopende op de publikatie van de jaarrekening deelt de directie mee, dat de geldomzet ten opzichte van 1965 is gestegen met ruim 35 percent en de netto winst met circa 40 percent, terwijl het geplaatste kapitaal van 850.000 tot 1 miljoen is ver hoogd. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor hand- en hoofdar beidersgezinnen, zoals het CBS dat maan delijks samenstelt op basis 1959'60 is 100, gaf van medio december 1966 tot medio januari 1967 geen wijziging te zien. Het bleef staan op 128.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10