De Visser brak teen bij training op verzwakt Go Ahead zal Telstar moeite kosten De opstellingen Vliegtuig voor Ajax kan op normale hoogte vliegen Telstar - Go Ahead Emmerich Danzer gr eep weer wereldtitel kunstschaatsen Bij Holland Sport kwamen allerlei verborgen schulden aan het licht Arnhem beleeft weer Zweedse voetbalinvasie Haarlem zondag tegen K.C.O. Hockeyselectie hervat training Simpson eiste etappezege op Basketbalcup voor Daugawa HAAGSE VERENIGING RICHT HET OOG OP RIJSWIJK Zwemploeg gaat naar Rusland Onnes gewipt ZATERDAG 4 MAART 196 7 II K or bale om petitie Sport in het kort Sportpark Schoonenberg - IJmuiden Nederlandse renners in Parijs-Niee (Van onze sportredactie) Telstar kan zijn aanhangers er morgen van overtuigen dat de goede berichten uit Breda, de vorige week, niet overdreven zijn. Tegen Go Ahead krijgt men op Scho nenberg de kans voor nog een opzienba rende prestatie te zorgen. In Haarlem heeft het jubilerende EDO het rijk alleen. Ondanks dit jubileum verkreeg EDO van de KNVB geen vrije zondag. Zondag dus gewoon competitie-voetbal voor de Haar lemmers. Fortuna Vlaardingen is de te genstander van de feestvierders. RCH, nog steeds diep in de zorgen door ver scheidene geblesseerde spelers, komt in het hoge noorden in actie tegen het laag geplaatste SC Drente. Haarlem speelt in Zwolle tegen de zwakste club uit het Ne derlandse betaalde voetbal. Zwolse Boys behaalde uit 29 wedstrijden zeven winst punten. Om begrijpelijke redenen heeft oefen- meester De Visser van Telstar zijn team ongewijzigd gelaten. Deze week dus geen geblesseerden bij de Velsenaren. Tenmin ste niet bij de spelers. De Visser zelf liep bij een trainingspartijtje een gebro ken teen op. Maar dat zal hem, naar zijn zeggen, niet hinderen in zijn werk. Zon dag zal De Visser vanaf zijn, zo lang zamerhand befaamde stoeltje, zijn spe lers er dus niet minder luid om aanmoe digen. Go Ahead zit wel met problemen. Naast Kanselaar en Kattestaart die al geruime tijd op de ziekenlijst stonden,1 zijn ook Butter, Veenstra en Somer ge blesseerd. Het is nog onzeker of zij in Velsen in actie zullen komen. De matige prestaties van RCH zijn zeker voor een groot deel te wijten aan het feit dat verscheidene spelers nog steeds niet beschikbaar zijn. Ook voor de wedstrijd tegen Drente heeft de Racing enkele invallers. Zo zijn Hendriks en Van Werve weer in de ploeg opgenomen. Ho- nout is weer naar de achterhoede ver huisd en Van Wooning neemt de plaats van Maslo voor zijn rekening. Drente speelt in de volgende opstelling: Boxem- Timmer, Nieborg, Gerdes en Klaster- Hoogenberg en De Groote-Kuiter, Meijer, Roosken en Kalter. De spelers van EDO die morgen tegen Fortuna VI. in actie komen zullen zater dagavond niet de gehele feestavond in de Concertzaal bij kunnen wonen. Men zal er van EDO-zijde voor zorgen dat zij op tijd in bed komen zodat zij de volgende dag volkomen fit het veld opdraven. EDO zal er zeer op gebrand zijn deze wed strijd te winnen. Bij de thuisclub is Burke vervangen door Slisser. Tegen Fortuna VI. dat hoog op de ranglijst staat, is winnen geen eenvoudige zaak. Bij de Vlaardin- gers ontbreken Blankenstein en Kruyt, die beiden geschorst zijn. Fortuna VI.: Eikelenboom - Joppe, Robbemond, Brille- man en Kramer - Pijl en Schippers - Van der Zwan, Dumont, Verweel en Freriks. Haarlem zal het niet al te zwaar vallen zijn leidende positie bij Zwolse Boys te verdedigen. Linksbuiten Van Haaren is huiten het team gelaten en wordt ver vangen door Smit, die weer van zijn bles sure genezen is .Zwolse Boys dat vorige week een 8-1 nederlaag te slikken kreeg heeft zijn verdediging versterkt door en kele omzettingen. Zwolse Boys: De Vente Henstra, De Vries, Overmars en Broek- haat - Borman en Van Dam - Rigter, Witzand, Sytze de Vries en La Faille. Telstar (thuis tegen Go Ahead): Stuy - Bakker, André Althoff en Van Essen - Van Wijk en Van Egmond - Gallis, Cleeren, Bond en Clement. RCH (uit tegen SC Drente): Van der Meeren - Pirovano, Honout, Koning en Koppen - Fransz en Van Wooning - •Hendriks, Van Werve, De Goede en Meyer. EDO (thuis tegen Fortuna VI.): Ama- ma - Van der Zon, Disselköter, Van der Putten en De Looze - Spiers en Koek - Hup, Bosdijk, Slisser en Breeuwer. Haarlem (uit tegen Zwolse Boys): Paternotte - Peijs, Koster, Peters en Van Duffelen - Wentink en Kruyer - J. Smit, Hoeben, Couperus en Robert. (Van onze sportredactie) Arnhem beleeft de volgende week weer zijn jaarlijkse Zweedse voetbal-invasie. Sinds 1965 komen vele Zweedse clubs in Arnhem en omgeving enkele weken loge ren om zich na de lange winterpauze op het voetbalseizoen voor te bereiden. De Veluwe schijnt erg bij de Zweden in trek te zijn. Niet minder dan 1100 voetballers van 41 verenigingen komen dit jaar in Arnhem hun conditie opvoeren. Zelfs twee clubs uit Lapland hebben de 2700 kilometer lange onversteek gewaagd. Het zijn niet alleen voetballers die naar ons land komen. In de loop van dit jaar zul len ook verscheidene Zweedse zwem- en atletiekverenigingen en een roeiclub zich hier tijdelijk vestigen. Morgen komen de eerste 23 voetballers van de Zweedse voetbalvereniging Vaxtorps in Arnhem aan. (Van onze korfbalmedewerker) Op het Pim Muliersportpark speelt Haarlem zondag tegen K.C.O. uit Amster dam. De thuisclub zal heel wat beter dan afgelopen zondag dienen te spelen om be slag te leggen op 1 of 2 winstpunten. Trou wens alle Haarlemse tweede klassers hebben zware wedstrijden voor de boeg. Animo Ready speelt voor eigen publiek aan de Kleverlaan tegen de topploeg Allen Weerbaar, hetgeen wel een zege voor de bezoekers zal opleveren. Aurora gaat op bezoek bij Meo te Am sterdam, dat vooral thuisspelend zeer sterk is. Misschien dat O'kwartier zich van de nederlaag tegen Amersfoort kan herstellen; die mogelijkheid achten wij aanwezig in de thuiswedstrijd tegen D.D.V. In de derde klasse krijgt Water vliet bezoek van T.C.N.H., dat zo nu en dan verrassend voor de dag komt. Oppas sen dus voor Scholtink c.s. Neptunus heeft een thuiswedstrijd tegen Oosterpark op het programma staan en dat zal wel een zege voor de gastheren opleveren. Nieuw Flora speelt zaterdagmiddag te gen R.D.Z. te Zeist: indien de Haarlem mers even schotvaardig zijn als j.l. zon dag tegen Soesterkwartier, komen de winstpunten naar Haarlem. De Nederlandse hockeyploeg zal woens dag 8 maart de centrale training hervat ten. Hiervoor zijn zestien spelers uitge nodigd, die de tournee door India en Pa kistan hebben meegemaakt: Jan Piet Fok ker, Theo Terlingen, Theo van Vroonho ven, Francis van 't Hooft, Arie De Key- zer. Frank Zweerts, Joost Boks, John Elf fers, Tippy de Lanoy Meijer, Frans Spits Sebo Ebbens, Kick Thole, Otto ter Haar Aart Brederode, Jan Benninga en Ewald Kist. De eerste twee trainingsbijeenkomsten zullen plaats hebben in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Daarna wordt het Wagenerstadion te Amstelveen het trai ningsoord. De training is gericht op twee interlandwedstrijden, die onze nationale herenhockeyploeg in het voorjaar speelt, tegen West-Duitsland op 29 april en Bel gië op 2 april. Het Ajax-elftal kan gerust zijn: de DC-7C van Martinair, waarmee de ploeg, vergezeld door officials en journalisten maandagochtend naar Praag vertrekt, zal volkomen normaal dus met de voor het comfort van de inzittenden vereiste extra-zuurstofvoorziening en overdruk in de cabine de vlucht uitvoeren. Dat zelfde geldt trouwens voor alle DC-7- machines, die aan de luchtbrug naar Praag voor de returnwedstrijd van Dukla tegen Ajax zuilen deelnemen: dit type vliegtuig moet alleen een gemakkelijk uit te voeren controle ondergaan op een klein deel van de romp vooraan bij de deur voor de bemanningsleden en die in spectie is intussen al uitgevoerd bij twee DC-7C-machines van Schreiner en op één van Martinair. Maandag zullen naar vrijwel stellig kan worden aangenomen ook de andere twee DC-7's van Mar tinair in orde zijn bevonden. Hetzelfde geldt voor een DC-6B van Transavia, die eveneens alleen aan de buitenkant bij de neus moet worden ge ïnspecteerd. Treft men onder de lak geen scheurtjes aan, dan heft de Rijkslucht vaartdienst het verbod om van de over- drukinstallatie gebruik te maken terstond op en kan het toestel evenals de DC-7- vliegtuigen normaal worden gebruikt. Iets anders staan de zaken met som mige andere DC-6-macbines. Deze vlieg tuigen, die wat ouder zijn dan de DC-7's krijgen pas weer toestemming om met overdruk te vliegen als men de te con troleren plek van de romp ook van de binnenkant uit heeft nagekeken en aan gezien de binnenkant bekleed is en er allerlei leidingen langs lopen, is het mo gelijk, dat de controle van deze toestel len meer tijd in beslag zal nemen. VOETBAL. Voor de eerste divisie van de Engelse league werd vrijdagavond de wedstrijd ArsenalManchester United gespeeld. De ontmoeting eindigde onbe slist: 1-1. Oud-wereldkampioen Tom Simpson heeft gisteren de vijfde etappe van de ronde van Sardinië gewonnen. De Ita liaan Franco Bitossi bezette met elf se conden achterstand de tweede plaats. Het ziet ernaar uit dat de Ronde van Sardinië niet volgens het oorspronkelijke schema kan worden afgewerkt. Het was de bedoeling dat de laatste twee etappes op het Italiaanse vasteland zouden wor den gereden maar door de staking van de havenarbeiders in Porto Torres is het onmogelijk de renners en hun materiaal over te brengen. Zaterdag wordt nu een criterium gereden terwijl zondag een rit van Sassari naar Cagliari volgt. De Italiaan Pifferi heeft in de vijfde etappe een dappere solo opgevoerd maar werd uiteindelijk het slachtoffer van zijn eigen voortvarendheid. Hij verloor zijn voorsprong van 13 min., 47 sec. geheel. De uitslag luidt: 1. Simpson (G.-B.) 190.2 km in 6.43.56, 2. Bitossi (It.) op 11 sec., 3. Merckx (Belg.) op 31 sec., 4. Van Looy (Belg.), 5. Steegmans (Belg.) 6. Planckaert (Belg.), 7. Denson (G.-B.), De Wolf (Belg.), 9. ex aequo: o.a. Anquetil (Fr.), Karstens, Nijdam, v.d. Vleuten en Zilverberg (allen Ned.), 24. De Roo (Ned.), allen dezelfde tijd als Merckx 36. o.a. Den Hartog, Zoet, Lute en Dolman, allen op 1.45. Na de vijde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Armani (It.) 24.30.29, 2. Guerra (It.) op 1.04, 3. Van der Vleuten (Ned.) op 2.18, 4. Karstens (Ned.) op 2.45, 5. Motta (It.) op 2.55, 6. Adorni (It.), 7. Anquetil (Fr.) z.t., 8. Battistini (It.) op 7.13, 9. Dancelli (It.) op 8.29, 10. Poggiali (It.) op 8.54, 12. Den Hartog (Ned.) op 9.46, 14. Zoet (Ned.) op 10.21, 23. Zilverberg (Ned.) op 13.42, 24. De Roo (Ned.) op 14.20, 26. Dolman (Ned.) op 14.54, 53. Nijdam (Ned.) op 42.14 en 54. Lute (Ned.) op 33.58. Voor de zevende maal sedert 1960 alleen in 1963 ontging de trofee de Rus sische ploeg hebben de dames van Dau gawa de Europese basketbalbeker ver overd. In de tweede wedstrijd tegen Spar ta Praag zegevierde de formatie uit Riga donderdag met 55-52. Bij de rust hadden de Russinnen een voorsprong van 26-25. De eerste wedstrijd tussen beide ploe gen, vorige week in Praag gespeeld, won Daugawa met 56-41. ADVERTENTIE ZONDAG a.s. 5 MAART. Aanvang half drie ere-divisie (Van onze speciale verslaggever) De sportwereld heeft een tweede Cas- sius Clay. Het is de Oostenrijkse kunst rijder Wolfgang Schwarz, die gisteravond laat, nadat hij zijn tranen had gedroogd, zei: „Ik geloof dat de jury niet precies heeft gezien welke sprongen ik' allemaal heb gedaan. Ik was toch de beste .t I I/4.J i (Van onze correspondent) De heer L. Kroesemeijer, miljonair groothandelaar in afvalmaterialen en schroot, groot man voorts (de grootste zelfs, zeggen sommigen) in het bestuur van de naar bestaanszekerheden snakken de professionele voetbalcub Holland Sport zit in de nog vroege ochtenduren enigszins mistroostig achter zijn bureau. In de as bak bereids twee restanten van middel grote sigaren. Kroesemeijer heeft zorgen vanwege z'n hobby: „Holland Sport" legendarisch geworden door het allereerste optreden als destijds nog „wilde" profclub sedert de terugkeer naar normale verhouding in het Nederlands voetbalwezen, voortdurend geplaagd door controversiële zaken, waar van de kern bijna immers in de geldsec- tor is te vinden. Terwijl medebestuurslid Theo Fehling, bouwer, ook hobby'ist op grote schaal, eveneens aandeelhouder, er niet bijster opgewekt bijzit, onthult Kroesemeijer, dat Holland Sport globaal genomen 'n schuld bezit van zo'n driehonderdduizend gulden ongerekend het geld dat de bestuursle den erin hebben gestopt. Sedert april hebben Fehling en Kroe semeijer voor 25.000 gulden aandelen in de stichting. Zij zijn lid van het officieel vijf man sterke, doch wezenlijk nog slechts vier personen tellende bestuur, aan wie de heer Biesheuvel, directeur van een kogellagerfabriek, is ontvallen, aan gezien deze liever zijn geld terugwilde dan doorgaan met een kostbare hobby Fehling was al eens eerder bestuurs lid, vertrok men raadt het vanwege een geldkwestie en daarmee verbonden machtsproblemen, maar kwam terug Kroesemeijer was nieuw. Tot hun niet geringe verbazing blijkt nu, dat zij nooit volledig zijn ingelicht omtrent de financiële verplichtingen van Holland Sport. Er zijn allerlei verborgen schulden aan de dag getreden tijdens vergaderingen (o.a. aan Sparta nog 25.000 gulden voor Piet de Vries), er bleek een ruime achterstand te bestaan bij het betalen van de terreinhuur, kortom: voor Kroesemeijer daagde de ontluistering van het enthousiasme. Omdat hij echter een man is, die zijn verantwoordelijkheden kent en niet bi; het eerste het beste gerommel op de vlucht slaat voor onweer, waarvan hij de bliksem nog niet heeft kunnen zien, be sloot hij in het prille begin van 1967 het bevriende ADO aan te spreken over de mogelijkheden van samengaan. Hij legde daarbij een desastreuze begroting over, die maar één ding duidelijk kon maken: Holland Sport zoals het nu is, krijgt van aar tot jaar meer schuld, dus minder bestaansrecht. Houtnst kost per jaar 35.000 gulden. Trainerskosten per jaar 50.000 gulden Verband, kleding, schoeisel, medische bijstand, spelmateriaal enz. 50.000 gulden. Spelerskosten, afhankelijk van de re sultaten, ongeveer 150.000 gulden. Reiskosten voor drie elftallen 20.000 gulden. Een grof becijferd totaal: 305.000 gul den. Aan inkomsten staat daar te weinig te genover. De reclame levert 30.000 gulden per jaar op. En als, let wel als, de recet tes aan een jaarlijks totaal van 300.000 gulden zouden reiken, dan was er nog een zeer ruim tekort. Met de spelersaankopen („gemiddeld acht per seizoen is het min ste", zegt Kroesemeijer) ontstaat een te kort van ten minste een ton per jaar, dat in geen enkel opzicht kan worden gedekt en uitsluitend dient ter verdere vergro ting van de schuldenlast. Hoe zwaar weegt die schuldenlast? Glo baal genomen, en uitsluitend gerekend de schulden aan derden 52.500 gulden aan de Nutsspaarbank, 100.000 gulden aan 'n an dere bank, 67.500 gulden aan bestuurslid Van der Laan, vleeswarenfabrikant, aan deelhouder en geldschieter, maar een man die niet zo erg lijkt te passen in het eensgezinde beleid, dat een be stuur in deze dagen zou moeten voeren. Voorts 50.000 gulden aan ADO en 25.000 gulden aan Sparta. Met nog wat kleinere posten een totaal van ruim 300.000 gul den. Kroesemeijer becijfert het haastig op een kladblocje, terwijl Fehling, voort durend amenderend toekijkt. Deze bou wer Fehling schijnt de zaken wat som berder in te zien dan Kroesemeijer, maar zij hebben in elk geval beiden de wens het voortbestaan van Holland Sport te verzekeren. „De ontijdige publikaties", zegt de heer Kroesemeijer, „hebben de fusieplannen met ADO nu onmogelijk gemaakt. Om dat ADO zelf al zeer zware zorgen heeft, in verband met tribunebouw onder ande re, was bij de gemeente een aanvraag in gediend om de lasten van ADO enigszins te verminderen, onder andere door een gedeeltelijke terugbetaling van de verma kelijkheidsbelasting. Dit nu heeft de ge meente in de gegeven omstandigheden voorlopig afgewezen. En zodoende kan ADO de aflossing van de Holland Sport schulden niet op zich nemen. En vandaar dat Kroesemeijer ijlings ging omzien naar andere mogelijkheden en zich daarbij herinnerde, dat in Rijs wijk de amateurclub RVC zetelt. RVC be speelt een aantal velden naast het plaat selijk sportpark, dat weliswaar groot ge noeg zou zijn om voor 35.000 mensen ac commodatie te bouwen, maar waarvan het veld braak ligt, bij gebrek aan be speler. Kroesemeijer zegt: „er zijn drie bespre kingen geweest met RVC. RVC daaren tegen houdt vol, dat er uitsluitend een particulier telefoongesprek is gevoerd tus sen de hr. Kroesemeijer en de RVC-voor zitter en dat RVC onder geen voorwaar de de amateurstatus wil verlaten. Het sportpark van Rijswijk maakt deel uit van de talloze ambitieuze plannen, die Rijswijks burgemeester Boogaardt voor zijn gemeente heeft opgezet en gereali seerd. Verlangend heeft hij al lang uitge keken naar een representatief bespeler van zijn prachtige stadioncomplex. Spelen in Rijswijk gaat de gemeente geld kosten om het stadion af te bouwen Dat geld zal er, bij alle verlangens naar 'n wat geïntensiveerd voetballeven op ho ger dan amateur-niveau niet zijn, moet men aannemen. En zo blijft omtrent Holland Sport de werkelijkheid vooralsnog achter nevelen schuilgaan. De negen juryleden die in Wenen moes ten beslissen over de wereldkampioen 1967, besloten dat de naam van de 22-ja- rige Oostenrijker E mmerich Danzer moest worden toegevoegd aan de lijst van wereld kampioenen kunstrijden Danzer en niet Wolfgang Schwarz, die na de zes verplichte figuren ruime afstand van zijn landgenoot had genomen. Zes ju ryleden kenden de eerste plaats en de daarbij behorende gouden medaille toe aan Emmerich Danzer, één jurylid plaats te Danzer tweede, één derde en één, de Amerikaanse Jane Sullivan, vijfde. Majoriteit was beslissend in deze titel strijd, die zich in de tien minuten dat Schwarz en Danzer hun kür reden, toe spitste tot een genadeloos gevecht. Bei den kregen het plaatscijfer 16, Danzer 3 en 8/10 punt minder dan Schwartz, maar hij mocht toch plaatsnemen op de hoog ste trede van het erepodium. Schwarz di« een vlekkeloze kür had gereden, keek verwezen toe, niet begrijpend, dat hij de wereldtitel die nimmer zo dicht binnen zijn bereik was niet zou krijgen. Emme rich Danzer reed beter, harmonischer, alle sprongen dubbel, zonder het risico te nemen dat een drievoudige sprong misschien een mislukking zou worden. De uitgeputte Danzer die in vijf minuten een met sprongen volgepakt programma liet zien, vertelde het in de kleedkamer: „Ik was van plan een drievoudige calchow te springen, maar toen ik aanzette, ging mijn voet iets scheef, ik durfde niet meer". De uitslag luidt: 1. Emmerich Danzer plaatscijfer 16-2263.1 punt, 2. Wolfgang Schwarz 16-2266.9, 3. Gary Visconti (VS) 35-2209.4, 4. Donald Knight (Can.) 33- 2206.2, 5. Scott Allen (VS) 35-2203.8 en 6. Ondrej Nepela (Tsj-sl.) 61-2115.8. Een Nederlandse zwemploeg zal van 3 tot en met 7 april deelnemen aan interna tionale wedstrijden te Leningrad, waarop tien Europese landen zullen zijn vertegen woordigd. De ploeg bestaat uit de dames Ada Kok en Gretta Kok (beiden Futen), Betty Heukels (PSV), Coby Sikkens en Klenie Bimolt (beiden GZPC), Coby Bu- ter (Zwemlust), Nel Bos (ADZ), Mirjam van Hemert (VZC) en Yvonne van Kui lenburg (HPC), alsmede de heren Wim Mulder (Zwemlust), Rinus van Beek en Arthur van Oest (beiden 't IJ) en Johan Schans (Vechtstreek). Annemarie Wijnands is in de derde rohde van de Engelse tafeltenniskam pioenschappen uitgeschakeld. Zij verloor met 21-19, 21-16, 21-17 van de Hongaarse Lukaos. In de derde ronde van het he renenkelspel moest Bert Onnes met 21- 10, 21-12 en 21-19 zijn meerdere erken nen in de Joegoslaaf Miko. Met een formatie van acht renners zal de Willem II-Gazelle wielerploeg deelne men aan de etappewedstrijd Parijs-Nice, die van 8 tot en met 15 maart wordt gehouden. Ploegleider Ton Vissers zal het „bevel" voeren over de Belgen Rik van Looy, Ritten de Wolf, Julien Stevens, Wil ly Derhoven, de Engelsman Albert Hit- chen en onze landgenoten Jo de Roo, Karei Ley ten en Jean Tummers. Ande re Nederlandse renners, die in deze „koers naar de zon" meerijden, zijn Kees Lute en Bas Maliepaard (beiden bij Smiths-Romeo), Jan Janssen (Pelforth) en Arie den Hartog (Bic).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11