Katholieke kerk in beweging (2) Pater Mario Borrelli, de „abbé Pierre" van Napels fj §1 Deining in r.-k. kerk in Engeland Beat-mis Polifest '67 Liever evangelische inspiratie Kort nieuws Zionisten ZATERDAG 4 MAART 1967 Erbij 14 (Van een medewerker) De gebeurtenissen binnen de rooms-katholieke kerk lijken de laatste tijd minder bepaald door de tegen stelling, die men tijdens het Vaticaans concilie 1962- 1965) „progressief-conservatief" noemde, en die meer of minder aanpassing aan de situatie op het oog had. Er is thans sprake van radicaler, wezenlijker zaken. De nieuwe spanning gaat veel dieper en raakt het his torisch gebeente van de katholieke kerk. De twee voor naamste begrippen, die daarbij in het geding zijn, heten „ambt" en „gezag". Wat het „ambt" betreft, zijn dit de vragen: is de priester wel zo zeer priester als in het verleden beleefd werd? Is de priester wel voor zijn leven en voor ieder ogenblik van zijn leven ambts drager? Is de functie van de priester wel zo ingrijpend en zijn de „sacramenten" waarvan hij de bedienaar is, wel zo ingrijpend, als iri het verleden is aange nomen? Als op deze vragen een relativerend antwoord gegeven wordt (en dat doen de meeste jongere pries- sters) wat is dan de zin van het voor-God-ongehuwd- zijn van de priester? Omvorming Celibaat Reorganisatie Geen stand meer Voorvechter van de straatjeugd Geen levensdoel Eén man Tehuis Biografieën Dorp Omgekeerd En wat het „gezag" betreft: als een kerk een godsdienstige beweging is, waartoe dient dan het gezagsapparaat en de gezagsuitoefening? Moeten de voorgangers niet eerder vertolkers zijn van evangelische inspiratie, dan uit- vaardigers van regels en voorschrif ten en verboden zullen sommi gen sarcastisch toevoegen? En als ze duidelijk geen vertolker van evangeli sche inspiratie zijn, waartoe dienen ze dan eigenlijk? Heeft de benadrukte gehoorzaam heid en volgzaamheid in rooms-katho- liek hiërarchisch milieu niet meer te maken met middeleeuwse macht dan met Jezus van Nazareth? Kortom, het gaat niet meer om wat meer of minder aanpassing aan onze tijd (het „aggiornamento" van paus Joannes), maar om een structurele om vorming, die voor velen een to be or not to be-kwestie is. Als de liturgie- deskundige pater Huub Oosterhuis s.j. kalm kan verklaren: „Als Rome zo doorgaat, kan dat voor heel wat pries ters betekenen dat zij over een paar jaar niet meer voor hun geweten ver antwoord zijn om rooms-katholiek priester te zijn" dan is er meer aan de hand dan een bijsturen in de rich ting van „progressief." Een befaamde Engelse priester, de vaktheoloog Charles Davis, heeft on langs de stap gezet die Huub Ooster huis omschrijft. Als eerste reden gaf Davis op: „Het komt mij voor, dat de kerk een pseudopolitieke structuur heeft, die uit het verleden stamt. Het uiteenvallen van deze structuur is reeds begonnen, maar men wil het niet erkennen en dit hele proces tegenhou den." Tien, zelfs vijf jaar geleden zou het „uittreden" van een man als Davis nog gehuld zijn in een sfeer van stil zwijgen. Nu echter gaat een respecta bele theoloog als de Eindhovense Augustijn Robert Adolfs, wiens boe ken een internationale markt vinden, er in het openbaar uitvoerig op in. Hij vraagt zich af waarom hijzelf (nog) niet dezelfde stap wil zetten. Hij geeft daarvoor tastenderwijs een aantal re denen. Maar hij eindigt: „Na dit alles geschreven te hebben, vraag ik me toch nog af, of die „anderen" eigenlijk niet moediger zijn dan ik. Maar voor lopig heb ik nog geen beter antwoord gevonden op de vraag: Heer tot wie zouden we gaan?" Het gaat dus niet meer over de vraag of de mis in het Latijn of het Nederlands moet, of over de vraag of voorbehoedmiddelen al of niet geoor loofd zijn. Deze vragen zijn ai van ta fel verdwenen en opgelost. Al blijven er pijnlijke spiegelgevechten in de ach terhoede mogelijk. Het gaat om de structuur van de rooms-katholieke kerk zelf die door velen die zich rustig rooms-katholieken noemen als het hun gevraagd wordt sterk in twijfel wordt getrokken. Deze struc- In oktober 1967 zal er in Rome een derde wereldcongres voor lekenaposto- laat van de r.-k. kerk worden gehou den. Een belangrijk hoofdstuk wordt „Samenwerking van mannen en vrou wen in de maatschappij". Andere on derwerpen zijn „Vormen van ongeloof bij de hedendaagse mens", „Het gezin in de huidige ontwikkeling van de maatschappij", „Ontmoeting tussen ge neraties", „Racisme", „De mens in wel vaart en armoede" en „Relaties tussen rijke en zich ontwikkelende landen". In een interview in Hervormd Ne derland zegt ds. H. A. Visser dat als blijkt dat het kan volgend jaar in de hervormde Westerkerk in Am sterdam alle avonddiensten onder ge zamenlijke verantwoordelijkheid met de rooms-katholieke kerk in Amster dam zullen worden gehouden. Alleen de twaalf cantatediensten zullen er niet onder vallen. Een interkerkelijke comité zal de Ne derlandse deelname aan de Kirchenta- ge (20-25 juni in Hannover) regelen. Men kan zich opgeven bij mevrouw L. Klijn-Ballnet. W. Pfisterlaan 55 in Driebergen, tel. 03438-3204. De Academie De Horst heeft de in schrijving opengesteld voor haar vier jarige part-time opleidingen, die op maandag 28 augustus 1967 met een nieuw eerste jaar zullen beginnen. Speciaal voor de urgentie-opleiding voor maatschappelijk werk en de part time opleiding voor cultureel werk wil De Horst op zaterdagmiddag, 18 maart te Driebergen een voorlichtingsbijeen komst houden. Wie deze bijeenkomst wil bijwonen kan een uitnodiging aanvragen bij de Academie De Horst, afdeling publici teit, Driebergen (03438-3248). tuur wordt in feite bepaald door het priesterschap, of als men wil: de pries- sterstand. EN DAT is de reden waarom het ce libaat bij de priesters zelf een vraag is geworden. Dat is precies ook de re den waarom zowel in Rome als in Ne derland door respectievelijk de paus en de Nederlandse bisschoppen een algemene discussie over het celibaat vermeden wordt. Dat roept namelijk spanningen op, waar de rooms-katholie ke kerk als geheel niet op berekend is. In de herfst van het afgelopen jaar heeft in Nederland een groep van als zeer zinnige menseen bekend staande priesters een korte tekst laten circu leren onder de ambtsbroeders, waarin gepleit werd voor de afschaffing van de wetmatige binding tussen priester schap en ongehuwd zijn. Vijftienhon derd priesters in Nederland zette hun handtekening onder het stuk. Er leven ongeveer negenduizend priesters in Nederland. Deze actie, die geen enquê te was maar eerder een voorstel, is niet in goede aarde gevallen bij de bisschoppen. Het episcopaat heeft la ten weten dat de actie geen weten schappelijke waarde kon hebben, en dat er een breed opgezette peiling naar de meningen en behoeften op touw ge zet zou worden. Bovendien is er een hulpprogram voor priesters en hun problemen in de maak. Deze kwestie, die op het „pastoraal concilie" (het algemeen be raad der Nederlandse katholieken dat sinds november via een aantal studie commissies is begonnen) reeds op de agenda stond, is op verzoek van de bisschoppen voorlopig als punt van be spreking geschrapt. Dat de vijftienhon derd ondertekenaars daarover niet ver heugd zijn, hoeft geen betoog. De gestalte van de priester zal zon der twijfel ook sterk gewijzigd worden door een reorganisatie van de priester opleiding, die thans in Nederland gaan de is. Het is een geruisloos gebeuren, waarvan de vruchten, wrang of zoet, over een tiental jaar geplukt gaan wor den. Tot nu toe werden de jongelui van 18 tot 25 jaar, die priester wilden wor den, in kostschoolachtige gebouwen op geleid, volgens een program dat sinds de zestiende eeuw niet ingrijpend ge wijzigd was. Dat drukte een onuitwis baar stempel op de priesters. Zij waren gevormd in een gesloten milieu, zij kenden het beste hun collega's. Zij vormden een in wezen gesloten groep die zich distantieerde van het gewone leven. Juist in de laatste twee jaar wordt dit patroon drastisch doorbroken. Bin nen enkele jaren zullen er geen „groot seminaries" meer zijn. Het is een mil joenenaffaire want kapitale gebouwen, overal in Nederland, meestal ver van de grote steden, worden verkocht. Daarvoor in de plaats komen concen traties in enige steden, Amsterdam, Nijmegen, Tilburg, Utrecht, waar aan open instituten katholieke theologie wordt gedoceerd. De studenten worden ondergebracht in huizen zonder kost schoolsfeer. De traditionele priesterkle ding hebben zij al goeddeels afgeschaft Hoe zij over tien, twintig jaar hun leven zullen inrichten, is nu een open vraag, maar men kan zich moeilijk voorstellen dat zij zich met een dage lijkse mis, met katechismusles op scho len, en met huisbezoek straat aan straat tevreden zullen stellen. We moeten vanuit de huidige ten dens een sterk „gelaïciseerde" pries terstand verwachten die geen stand meer is, laat staan een kaste. En daarmee is het traditionele gelaat van de rooms-katholieke kerk volledig her- tekend. Het is de vraag of men dan nog van „kerk" kan spreken in de traditionele hjetekenis van het woord. Een beatband speelt in de Boni- fatiuskerk in het Duitse Kassei, ter wijl een priester de communie uit reikt. De jongeren bleken enthou siast over het idee van pastoor Moeschl, de ouderen beslist niet. Een vergelijking met de protestantse kerken ligt wel voor de hand maar is ook misleidend, omdat deze kerken zich langs geheel andere paden hebben ontwikkeld. Misschien hebben diegenen gelijk, die verwijzen naar de joodse re ligieuze traditie, die het zonder tem pel, ambt, godsvoorstelling en gezags dragers heeft gebolwerkt. Als de paus binnenkort een allicht traditionalistische zendbrief over het celibaat zal publiceren zoals de geruchten willen zal dat waarschijn lijk opnieuw een teleurstelling te weeg brengen en de spanning tussen kerkle den en kerkelijke leiders vergroten. Men hoeft de leden van de huidige hiërarchie in de katholieke kerk niet te benijden. Jaarlijks passeert minstens een miljoen vakantiegangers Napels, op weg naar Capri en de veelbezongen kaap van Sorrento. Zij bezichtigen vluchtig de beroemde stad, die men nu eenmaal gezien moet hebben voor men sterven kan, maar zien zelden of nooit de wijk, waar mensen leven; die eigenlijk liever zouden sterven. Op slechts twintig meter af stand van de Via Roma ligt de krottenwijk Baracche, een wijk met uit afval opgetrokken bouwsels, waarin acht a tien mensen in een kleine ruimte met elkaar moeten huizen en veelal slechts ovér één bed beschik ken. Dagelijks sterven vele kinderen in deze wijk der ellendigen bij de havens. De tuberculose tiert er welig als een gevolg van de ondervoeding. Tweehonderdduizend werklozen hokken er samen in deze verschrikke lijkste achterbuurt van Europa, waar misdaad aan de orde van de dag is. Daar leven de „scugnizzi" (draaitol len), de verwilderde straatjongens van Napels. Jongens van vijf tot twintig jaar, die van huis zijn weggelopen en nu als paria's het grootste deel van hun tijd op straat doorbrengen. Ze hebben sprekende gezichten, deze kleine en grote zwervers met hun don kere Napolitaanse uiterlijk. Ze lopen in vodden en hebben altijd honger. Eten zoeken is hun voornaamste bezig heid. Waar het vandaan komt en hoe zij eraan komen is minder belangrijk. Maar één ding telt: het stillen van de honger. Een levensdoel bestaat voor hen niet. Wat ouderliefde betekent zijn zij al lang vergeten. Zij slapen in portieken en kelders en 's winters om de ver kleumde ledematen enigszins te ver warmen op het rooster van een bakkerij. De scugnizzis zoeken hun bestaan als zakkenrollers, souteneurs of smokkelaars. Ze weten alles van verdovende middelen en van prostitu tie. Zij rapen sigarettenpeukjes op en verkopen er de tabak vah. Als er een kraak wordt gepleegd zijn zij het die op uitkijk staan, juist zoals zij ook de klanten voor de bordelen werven. Kinderillusies kennen zij al lang niet meer. Zij leven als opgejaagde dieren, zonder iemand te vertrouwen. Er is toch niemand die zich om hen bekommert? Toch is er in Napels één die zich het lot van deze asfaltjeugd heeft aange trokken. Mario Borrelli, lid van de Na politaanse orde der Oratorianen, wilde de minstbedeelden in zijn stad red ding, geloof, hoop en wat liefde geven, opdat zij weer een beetje vertrouwen in de toekomst zouden krijgen. Zelf afkomstig uit een groot arm Napolitaans gezin kreeg hij op 28- jarige leeftijd na veel moeite verlof van de aartsbisschop zijn soutane uit te trekken. Zeven maanden leefde hij temidden van de scugnizzi. Hij deelde hun ontberingen, gapte met hen, sliep en at zoals zij. Zo werd hij door deze bedelaars en misdadigers aanvaard als een vriend. Toen de tijd aanbrak dat hij zich als priester aan hen bekend moest maken, lieten zij hem niet in de steek, maar bleven hem als een der hunnen accepteren. Gedurende die zeven maanden werd het Dom Mario Borrelli duidelijk dat deze jongens naast voedsel en verzor ging ook genegenheid nodig hebben. Zij willen ergens bijhoren, ergens thuis Pater Mario Borelli (midden) heeft met twee vrienden 's nachts achter een op de kade getrokken sloep be schutting gezocht tegen de koude wind. zijn, Maar zij hebben ook geleerd hun vrijheid boven alles lief te hebben. Daarom zon pater Borrelli op de mo gelijkheid hun een tehuis te verschaf fen. Hij vond de Mater Dei-kerk in een der achterbuurten, een door een bombardement zwaar beschadigd ge bouw, dat niet meer als kerk dienst deed. Daar stichtte hij in 1950 een uniek tehuis, de „Casa dello Scug- nizzo", dat geheel was aangepast aan de mentaliteit en de behoeften van dit soort jongens. Om de zaak gaande te houden zette hij een handeltje in oud roest op. Binnen drie jaar hoorden al 58 jongens tot de vaste bewoners van de Mater Dei. De kleine jongens wonen in dit ge bouw, de ouderen hebben een onder komen gevonden in het huis ^an de Oratorianen. De sfeer van het gezins leven wordt er zoveel mogelijk be tracht. De jongens dragen geen uni form, er heerst geen strenge discipline. Toch is er geen sprake van een los geslagen bende. Op de eens zo trooste loze, ernstige gezichtjes breekt weer een lach door. De jongere kinderen gaan naar school op verschillende on derwijsinstellingen in Napels, de oude ren bezoeken middelbare scholen of leren een vak. In 1957 verscheen van de hand van de bekende Australische schrijver Morris West zijn navrante boek „Children of the Sun" (Als „Kinderen van de Zon" in Nederlandse vertaling verschenen bij H. Nelissen in Bilthoven). In 1963 werd een autobiografie van pater Borrelli, met medewerking van Anthony Thorne, uitgegeven bij Peter Davies in Londen onder de titel „A streetlamp and the Stars". De Neder landse vertaling geschiedde door J. Verstraeten onder de titel „De straat lantaarn en de sterren" (eveneens H. Nelissen, Bilthoven). In dergelijke krottenwijken werkt Don Borrelli. voor al aangekocht in Posilippo, een woonwijk van Napels, die hoog boven de baai aan de kust is gelegen. Daar wil hij een dorp bouwen, waarin hij 250 kinderen kan onderbrengen. Hij streeft naar twintig aparte ge zinswoningen, die elk door maximaal twaalf kinderen van uiteenlopende leeftijd zullen worden bevolkt. Elk huis zal door een gesalarieerd echt paar worden beheerd. Ook komen er in het dorp een kerk, een school, een kantoorgebouw en een sociaal cen trum. Pater Borrelli hoopt dit project in ongeveer vijf jaar te verwezenlijken. Het zal ongeveer vier en een half miljoen kosten. Voorlopig is er overigens alleen nog maar de grond. Ook in Italië malen de ambtelijke molens langzaam, en daarom gaat de pater eerst de Mater Dei-kerk restaureren. In tal van Euro pese landen zijn er stichtingen in het leven geroepen om pater Borrelli bij zijn menslievend werk te steunen. Zelf onderneemt hij ook tal van reizen om een lans voor zijn jongensdorp te bre ken. Hij is nu in Nederland om er om steun voor zijn scugnizzi te vragen. We moeten eigenlijk zeggen meer steun, want al in 1962 werd de stich ting „Kinderen van de zon" in het leven geroepen. De zetel van deze stichting is Laan van Minsweerd 56, Utrecht. De vrienden van pater Borrelli, waar ook ter wereld, zijn mensen van allerlei ras of geloofsovertuiging. Zij willen hem helpen de scugnizzi een beter le ven te bereiden, zodat zij het drama van hun jeugd zullen kunnen vergeten. Bep Andreas Pater Borrelli loopt nu rond met plannen een jongensdorp te stichten. Enkele jaren geleden is de grond daar- Bijdragen voor het werk van pater Borelli kunnen worden ge stort op „Kinderen van de Zon", gironummer 2900, bij de Amster- damsche Bank te Utrecht. Een Britse jezuïet, die een aartsbis schop van ketterij had beschuldigd, heeft deze beschuldiging ingetrokken. De 73-jarige mgr Thomas Roberts S J, die aartsbisschop van Bombay is ge weest, opperde zondagavond in een toespraak aanu de universiteit van Cam bridge het denkbeeld, dat het geweten het standpunt van de rooms-katholie ken moet bepalen met betrekking tot de geboortenbeperking. het gemengde huwelijk en abortus. De 55-jarige pater jezuïet Joseph Christie, die in de zaal zat, stond hier op op en zei, dat hij niet lijdelijk kon toezien dat een aartsbisschop een ket terij verkondigde. Aan de bijeenkomst werd toen een einde gemaakt. „Een aartsbisschop die dertig jaar dit ambt heeft bekleed in het open baar beschuldigen van ketterij is zo iets als een rechter uitmaken voor een oplichter", zo luidde het commentaar van mgr Roberts, die dadelijk hierop liet volgen dat hij het er niet bij zou laten zitten als pater Christie, die tij delijk als zielzorger onder de studen ten van Cambridge werkt, zijn opmer king niet terugnam. Dit is nu dan ge beurd. Mgr Roberts heeft inmiddels laten weten dat hij geen stappen meer zou nemen in deze zaak. In een andere kwestie, die de ge moederen van de Britse katholieken in beroering houdt, is een wending ge komen. Het gaat hier om het optreden van de generaal van de orde der Dominicanen tegen pater Mc Cabe, die hoofdredacteur was van het blad van de Engelse dominicanen „New Black Friars". Pater Mc Cabe had in het blad de h.-k. kerk corrupt genoemd. Daarop kwam Rome tussenbeide, waarna de pater als hoofdredacteur werd ontsla gen. Dit heeft een storm van protest in Engeland ontketend. Men heeft on der meer een gebedsbijeenkomst uit geschreven voor 11 maart in de kathe draal van Westminster, die voor ieder een toegankelijk is. Kardinaal Heenan, de r.-k. primaat van Engeland, heeft nu besloten een mis in de kathedraal op te dragen voor het begin van de bijeenkomst. Een woordvoerder van de kardinaal zei dinsdag, dat men hieruit kan opmaken dat de kardinaal zich in zekere zin aansluit bij het protest. Op de 64ste jaarlijkse algemene ver gadering van de Nederlandse zionis tenbond, die in het RAI-gebouw te Am sterdam is gehouden, is onder meer be sloten tot een poging het officiële or gaan van de Nederlandse zionistenbond in samenwerking met het Nieuw Israë litisch Weekblad te doen verschijnen onder een onafhankelijke redactie. Verder zal worden gestreefd naar een verdere verjonging van het be stuur door de leden van de zionisti sche jeugdbewegingen bestuursfunc ties in de NZB-besturen te laten bekle den. In samenwerking met de vereniging van Nederlandse immigranten in Is rael zal worden getracht een jeugdte huis te bouwen, dat bedoeld is om jon geren van alle nationaliteiten te helpen bij hun integratie in Israel. Onlangs zat ik in een forum van rooms-katholieken en protestanten. In de pauze stond ik te praten met één van de r.k. forumleden, een „Zuster van Bethanië". Ik zei: „Van morgen heb ik bij een begrafenis de nieuwe (r.k.) Willebrord-vertaling nog gelezen. Ik gebruik die nogal eens, omdat hij zo duidelijk is." De „Zuster van Bethanië" keek me met enige afschuw aan en ver klaarde, dat ze die vertaling nooit gebruikte omdat hij zo weinig in drukwekkend was. Ik vroeg: „welke vertaling ge bruikt u dan?" Het antwoord kwam als een ver rassing: „de Staten-vertaling!" Dat is tenminste bijbeltaal," vond ze. Het was een komische situatie: de dominee gebruikte de r.k. ver taling, de „zuster" de Staten-verta ling! (Ds. Groenenberg in „Hervormd Utrecht") De bond van gereformeerde jeugd verenigingen houdt 4 mei in Leeuwar den de 79ste jeugddag onder de naam Polifest '67. Het eerste deel van deze naam heeft betrekking op het ochtend programma, dat gewijd is aan de poli tiek. Drie vooraanstaande politici van de drie grote confessionele partijen zullen ingaan op vragen van een panel van elf jongeren, afgevaardigden uit de elf provincies, over de evangelische radicaliteit in de politiek. De discussie wordt geleid door drs. J. van Putten, parlementair redacteur van de Haag- sche Courant. De vragen worden sa mengevat na hearings en enquêtes in het gehele land. Het middagprogramma bevat een groot aantal verschillende festiviteiten, waar uit de bezoekers aan de jeugddag zelf hun keus kunnen maken. Onder meer wordt er een litteraire teach-in ge houden met medewerking onder ande ren van Jan Wolkers, een politieke teachin met medewerking onder ande ren van Dick Houwaart, een modeshow cabaret en een concert door het Frysk Orkest.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14