Boekarest streeft naar onafhankelijkheid (slot) ZATERDAG 4 MAART 1967 Erbij Hr EEN GROEP internationale ex perts, onder wie de Nederlandse dr. G. P. Kruseman uit Wage- ningen, is bezig aan de Roemeense oever van de Donau een be- vloeiings- en drainagestudiepro] eet uit te werken dat uiteindelijk Roe- menië's bebouwbare grondopper vlak zal uitbreiden met 280.000 hec tare. Het studieproject dat ge deeltelijk wordt gefinancierd door de Voedsel en Landbouw Organi satie van de Verenigde Naties (FAO) bevindt zich zestig kilo meter ten zuiden van Boekarest. De kosten worden geraamd op twintig miljoen gulden. Dr. Kruseman Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar Aanvechtbaar IlllS -. - Ili&llllilÉ,: kool gestookt. De nieuwere hebben centrale verwarming uit stads- centrales. IN 1963 diende Roemenië bij de Voedsel en Landbouw Organisatie een verzoek in om hulp bij de inrichting van een irrigatiesysteem in de Donau- vlakte. Roemeense ingenieurs waren toen al begonnen met de bouw van een kilometers lange dijk langs de oe ver die moest voorkomen dat de uitge strekte uiterwaarden van 7 kilome ter breedte ieder voorjaar onder wa ter liepen. De dijk die in 1965 gereed kwam, bereikt een hoogte van twee meter boven de Donau-spiegel, zeven meter boven het gemiddelde niveau van de uiterwaarden. Het studieproject omvat 3500 hectare en staat onder leiding van de Italiaan dr. I. Nievo. Wanneer het in 1969 gereed is, zal het niet alleen bestaan uit be- vloeiings- en drainage-apparatuur, maar ook uit een onderzoekinstituut waaraan zestig ingenieurs zullen zijn verbonden, een middelbare landbouw school met zeshonderd leerlingen, en een compleet dorp voor de staf en 1400 landbouwarbeiders. Dr. Kruseman, als hydro-geoloog en medewerker van het Internationaal in stituut voor landaanwinning en cultuur techniek in Wageningen „uitgeleend" aan de FAO, studeerde in Utrecht. Met zijn vrouw en twee kinderen woont hij sinds augustus 1966 in Boekarest. „Roemenië is eigenlijk al te ver ont wikkeld voor een project als dat wij uitwerken", zegt dr. Kruseman. „Het land heeft een groot korps goede land bouw- en technische ingenieurs. Ze hebben ook een uitstekend georgani seerde administratie en doen al jaren en jaren aan landverbeteringsprojecten. Maar het FAO-project was iets wat zij nog nooit gedaan hadden, vooral op het punt van drainage". Behalve dr. Kruseman, permanent gestationeerd in Roemenië, bezoeken twee andere Nederlanders het project regelmatig voor kortere missies: de nu in Grenoble woonachtige hydroloog J. H. Edelman, en drainage-ingenieur P. J. Dieleman uit Hilversum, die dit jaar het project een week of drie zal bezoe ken. Van de twintig miljoen gulden, vast gesteld als budget voor het studiepro ject, wordt ruim vier miljoen gefi nancierd door de FAO. De rest wordt bijgedragen door Roemenië zelf. Deze uitgaven betreffen alleen de landbouw kundige aanleg. De bouw van het re- search-instituut en het gebouwen-com plex wordt geraamd op ruim zestig miljoen gulden. iN EEN REGERINGSPUBLIKATIE van 1964 wordt een apart hoofdstuk gewijd jaan de mechanisatie van de landbouw in Roemenië. Er wordt op gewezen dat de landarbeid nu plaats vindt „op basis van uitgebreide ge mechaniseerde produktie". Een van de gegevens omtrent het Donau-studie- projecten toont aan dat voor de bewer king van de 3500 hectare op 1400 arbei- de woningnood tegen 1975 opgelost te hebben. Bij gebrek aan recente exacte gegevens kan niet worden vastgesteld in hoeverre deze produktienorm werd bereikt. Het is echter zeer twij felachtig of men kans heeft gezien het aantal van 15.000 flats afgeleverd in 1958 en 1959, op te voeren tot een jaarproduktie van 60.000 om het doel van de 300.000 te bereiken. men binnen niet kan plaatsen. Hoewel solide gebouwd, laat de afwerking te wensen over. De klachten gelden voor al verwarming, slecht functioneren de lichtschakelaars, en gebrekkige kranen. Deze feiten spreken de ambtelijke documentatie tegen waarin gespro ken wordt van flats met „twee tot vier kamers, alle bijbehorende ruim te en moderne gemakken, efficiënt vloeroppervlak per bewoner, en tech nische apparatuur". IN HET STREVEN naar een detente tussen Oost en West neemt Roemenië een sleutelpositie in. Door zijn onafhan kelijke houding in het conflikt tussen Moskou en Peking kan Roemenië zich meer permitteren dan andere Oost- europese landen. Er zijn aanwijzingen dat Moskou het openlijk op het Westen In supermarkten van Boekarest is alles te koop, van whiskey tot Franse cognac toe. ders wordt gerekend, of één arbeider per tweeëneenhalve hectare. Een ver gelijkbaar Nederlands cijfer toont aan dat het gemiddelde in ons land staat op vijftig hectare per landarbeider. Het lijdt geen twijfel dat Roeme- nië's nationale economie zeer arbeids intensief is. Mogelijkerwijs is dit de achtergrond van het enkele maanden geleden uitgevaardigde regeringsbesluit waarbij de arbortus verboden werd verklaard voor gehuwde of ongehuwde vrouwen tot 45 jaar met minder dan vier kinderen. Tezelfdertijd werden bij alle winkels waar voorbehoedmidde len te koop waren de voorraden door de staat teruggenomen. Abortus was tot dat ogenblik in Roemenië tegen be taling van achttien gulden even gemak kelijk mogelijk als het verkrijgen van een recept voor oorpijn. DEZE MAATREGEL, die in Boeka rest nog steeds de gemoederen bezig houdt, wordt door economen aanvecht baar geacht. Men wijst er in deze kringen op dat Roemenië met een ge boortecijfer van 14,4 per duizend zeker geen onderbevolking heeft te vrezen. Een probleem dat bijvoorbeeld in Hon garije tegen het eind van deze eeuw zou kunnen optreden. Deze economen zijn bovendien van mening, dat het resultaat van de maat regel zal zijn dat door de te verwach ten grotere gezinnen de arbeidsmarkt eerder krapper dan ruimer zal worden door het wegvallen van het grote aan tal werkende vrouwen, die in Roeme nië een belangrijke economische fac tor vormen. Het abortus-besluit zal ook ten ge volge hebben dat de grote woningnood in Roemenië nog nijpender zal wor den. In 1960 werd de bouw van 300.000 flats binnen vijf jaar als doel gesteld, met als uiteindelijk oogmerk Voorlopig worden de nieuwbouw- flats van Boekarest, een soort Roe meens Buitenveldert, in principe voor bewoning door twee gezinnen gebouwd Deze flats bestaan uit vier kamers en een kleine keuken. De ruimte is zo karig dat de portalen van deze gebou wen gebruikt worden voor kasten die gerichte beleid van Roemenië met lede ogen aanziet, maar niet durft in te grijpen omdat het voor het Kremlin van groot belang is Roemenië mee te krijgen in het conflikt met China. Dit is de mening van een goed ge- informeerde waarnemer van het com munistische spel, waarvan minister Luns onlangs Roemenië „een belang rijk schaakstuk" noemde. De Roemeense neutraliteit ten aan zien van Peking gaat zover dat de nar tionale staatskranten tot voor kort geen Boekarest wordt schoon gehouden door vrouwen die in de zomer bla deren vegen, en in de winter sneeuwruimen. Roemenië kent, evenals Nederland, een groot woningtekort. Vierkamerflats worden doorgaans door twee gezinnen bewoond. De oude Roemenen spreken graag over de tijd van voor de oorlog. Zij zijn het minst geïndoctri neerd. m enkel bericht over de machtsstrijd in China publiceerden. Een Roemeense regerings-functionaris die naar deze la cune werd gevraagd, antwoordde: „Wij mengen ons daar niet in, dat zijn binnenlandse aangelegenheden. Wij vinden het ook niet prettig wanneer iemand over onze binnenlandse toe standen schrijft." DE ARCHITECT van de nieuwe koers, die binnenkort zal leiden tot di plomatieke betrekkingen met West- Duitsland, was de in 1965 overleden Gheorghe Gheorghiu-Dej. Zijn beleid werd voortgezet door zijn opvolger, de 49-jarige Nicolae Ceausescu, een van de meest op de achtergrond blijvende fi guren in de Roemeense superpolitiek. Persoonlijke gegevens over hem zijn zo schaars dat het Amerikaanse week blad „Time" voor een omslag met de afbeelding van de partijleider geen in lichtingen kon krijgen over de kleur van zijn ogen (ze zijn groen-bruin). Het blad gepikeerd over deze terug houdendheid, bracht Ceausescu op de omslag van het nummer van 18 maart 1955 met rode oogwitten. Nicolae Ceausescu, zoon van een schoenmaker, werd in het kleine dorp Scomicesti geboren. Hij had een ge brekkige schoolopleiding en werd op 16-jarige leeftijd lid van de communis tische partij. In 1938 werd hij door de IJzeren Garde gearresteerd en opgeslo ten in de Doftana gevangenis, waar hij een cel deelde met Gheorghiu-Dej. Volgens een bekende versie zou hij met Dej daaruit bevrijd zijn door een list van Gheorghe Maurer, nu 64, en mi nister-president. Ceausescu bleek in het slibberige partij labyrint over een goed zelfbe houdsinstinct te beschikken. Hij hield zich op een afstand van de gevreesde Anna Pauker-groep. Op 37-jarige leef tijd was hij lid van het machtige politburo. Voor zijn leermeester Dej maakte hij een aantal reizen naar het buitenland. Moskou in 1959 en 1961, Italië in 1962, Peking in 1964. Hoewel Dej in voor Roemenië grote weelde leefde (drie villa's, waarvan een uitgerust met een eigen filmthea ter, elektronisch opende en sluitende deuren, en een televisiescherm dat zo groot was als de muur), staat Ceau sescu bekend als eenvoudig in smaak en gewoonten. Toen minister Luns hem bezocht in zijn wintervilla in Predeal, 25 kilome ter ten zuiden van Brasov in de Karpa ten, stond in de onpersoonlijk gemeu bileerde voorkamer een overdadig met kleurige, blinkende lichten uitgedoste „winterhoorn'" (het Roemeense equiva lent voor kerstboom), waaronder in af gepaste symmetrie een halve cirkel van speelgoeddieren voorzien van papieren puntmutsen. Het enige ongewone in de woonkamer was een groot raam waar achter zich een kleine broeikas bevond met tientallen bloeiende cyclamen. In een kleine boekenkast bevonden zich o.a. een werkje over Maurice Cheva lier en een boek van Hochhuth, auteur van „De Plaatsbekleder". IN EEN VOOR Ceausescu zeldzame ontmoeting met de buitenlandse pers toonde hij zich stijfjes en ondoorgronde lijk, en doelbewust. Hij weigerde hem voorgelegde vragen te beantwoorden en bepaalde zich tot een korte verkla ring in het Frans. In deze verklaring vielen twee punten op. Hij sprak zijn voldoening uit over de ontwikkeling van de economische en culturele be trekkingen tussen Roemenië en Neder land, 'de geijkte formule, maar hij noemde hierbij ook de „politieke be trekkingen." Hij legde bovendien de nadruk op „een klimaat van Europese samenwerking in het belang van onze volkeren, zonder onderscheid van hun politieke systeem". Moet hieruit afge lezen worden dat Roemenië, ook gezien zijn activiteiten in andere sectoren het Westen betreffende, streeft naar een positie in het oostblok zoals dat van Tito's Joegoslavië? Welingelichte waar nemers zijn van mening dat dit niet het geval is, maar impliceren dat een der gelijke ontwikkeling niet uitgesloten hoeft te worden. WANT HOEWEL Roemenië het Rus sisme heeft afgewezen, maar dan voor namelijk uit nationalistische overwe gingen, staat Boekarest nog steeds dich ter bij Moskou in internationale be leidskwesties, met name wat betreft de vreedzame coëxistentie. Een ande re factor die een politieke ontwikkeling zoals die van Joegoslavië zou bemoei lijken is de geografische ligging van Roemenië, die het land weinig bewe gingsvrijheid laat. Roemenië's pogin gen om zich binnen het kader van de Oostbloklanden een eigen positie te veroveren, en te handhaven, hangt in laatste instantie nog altijd af van Mos kou. Daartegenover staat dat hoe lan ger Roemenië de kans krijgt het huidi ge beleid te consolideren, het voor Mos kou steeds moeilijker zal v/orden zon der een drastische ingreep de bereik te resultaten ongedaan te maken. De Roemeense winter is streng. In oudere huizen wordt met hout en tussen Oost en West

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17