Dramatische uitvoering van Johannes-passie In Beverzuijkse Agathakerk Verenigingsnieuws uit de IJmond i i II „Floriade" als presentatie van Santpoortse kweekkunst Grotere aanvoer van narcissen aan de bloemenveiling Spinazie speelt een grote rol aan de veiling „Kennemerland TAXI 6200 tf» Autobestuurder, die was doorgereden werd aangehouden Produktschapsprijs voor IJmuidense rederij Duivenhouders waren bijeen Kort IJmondnieuws Resultaat huisbroei verrassend goed Tulpen nog in trek Nieuwe oprit naar de Veiser tunnel Nederlands ontwerp voor Liberty-vervanger Rabarber is in trek V C. J. RADEMAKERS ZATERDAG 4 MAART 1967 .5 Hoewel de Mattheus-passie in ons land wat populairder is dan de Jo hannes-passie, is de reden hiervan toch niet helemaal duidelijk. De „Jo hannes" heeft grotere dramatische kracht en dat weegt op tegen het gro tere aantal mopie aria's van de „Mat- theus". er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Beverwijk Heemskerk Kees Maas Velsen-IJmuiden Maandagmorgensluiting nog zeer de vraag r v Kort nieuws In de uitvoering, die het Beverwijks Katholiek gemengd koor gisteravond in de Sint Agathakerk in Beverwijk gaf, was aan de dramatische zijde van het werk grote aandacht besteed. Onder leiding van Jaap Spigt wist men de vele schitterende trekjes, die Bach in de koren heeft verweven, uitstekend te verwezenlijken. Was het begin niet erg gelukkig met een openingskoor, dat wei nig doorzichtig klonk, daarna werd de ADVERTENTIE sunart de kunst- nijvarhmds- at deling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK ZATERDAG 4 MAART Kennemer Theater, 20 u.: Concert door de Beverwijkse Harmoniekapel. ZONDAG 5 MAART Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 u. MAANDAG 6 MAART Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 u.: Naaicursus, St. v. huish.- en gezinsvoor lichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 u.: Vrije dramatische expressie, docenten Saskia Verwaijen en Ad Bakker. Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Schilderen en tekenen door J. C. Heeck. „De Gieteling". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen, Kennemerstaten. St. Jozef zaal, Arendsweg, 20 u.: Reis verslag met dia's over Tunesië door de heer Th. Schaaf, Kath. Vrouwengilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7- 17.30, 18-19.45 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- Straat 70, 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 60, 15-18 en 19-21 uur. Gezamenlijke bibliotheekleeszalen, Am- stelstraat 44, 14-17 u.; Meerestein, Parmen tierstraat 2, 19-21 uur. ZATERDAG 4 MAART „De Magneet": 20 uur dansavond van instuif De Magneet. Zaal Dam: 20 uur uitvoering van toneel ver. „De Vriendenkring". Opgevoerd wordt „Gesprek in Londen", bal na. ZONDAG 5 MAART „De Zevensprong": 14 en 16 uur film voorstellingen voor de jeugd door film club St. Laurentius. „De Schakel": 20 uur, dansavond van de Progress-sociëteit. MAANDAG 6 MAART Openbare leeszaal: Beverwijk, Ver Openb. Bibliotheek: H. Burgerstraat 70 3-5.30 en 7-9; jeugd: 2.30-5.30 en 7-9 Arendsweg 61: 3-5.30 en 7-9; jeugd: 3.30- 5.30 en 7-9. Oosterwijk (Amstelstraat 44) 3-5.30 en jeugd 7-9. Meerestein (Parmen- tierstr. 2): 7-9. Wijk aan Zee, De Zwaan straat 4a: gesloten. Heemskerk, Kerkweg 45 (volw.)3-5.30 en 7-9. Ruysdaelstraat la (jeugd) 7-9. koorklank veel helderder, zodat men kon vaststellen dat er veel zorg aan de tekst behandeling was besteed. Toen bleek men zich ook beter te hebben ingesteld op de slechte akoestiek van de kerk. De grote aandacht voor het dramatische kwam ook bij de solisten, althans de mannelijke, duidelijk tot uiting. Arjan Blanken zong de recitatieven prachtig, met als hoogtepunt Petrus' „und weinte bitterlich". In de aria daarna werd de klankschoonheid echter zo nu en dan door een te groot streven naar expressivi teit geschaad. Hermann Schey zong de dankbare bas- aria's, die het werk ruimschoots telt, bui tengewoon fraai, met rijke nuancering en uitmuntende frasering. Meinard Kraak wist zich met zijn Christuspartij goed te handhaven. Dat geldt wat minder voor de sopraan Ans Rieke en de alt Tony Jaanus-Rebel, die vooral in het begin in expressiviteit nog wel wat te kort schoten. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest kweet zich over het algemeen goed van zijn taak. Dankzij de oplettendheid van een 9-ja- rige Heemskerkse jongen heeft de rijks politie uit die gemeente de hand kunnen leggen op een Heemskerkse automobi list, die na een aanrijding was doorge reden. Deze automobilist had op woens dag 1 maart om half acht 's avonds op de Maerelaan een wielrijdster aangere den, die dientengevolge in het St. Jozef - ziekenhuis moest worden opgenomen. De autobestuurder ramde daarna de muur van het kerkhof en reed vervolgens door zonder zich om zijn slachtoffer te bekom meren. Het nummer van zijn personen auto was echter opgenomen door een ne gen-jarige jongen, die het zijn vader ver telde. Via deze werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld, die daar na de automobilist opspoorde. De man vertelde, dat hij de vrouw in het geheel niet had opgemerkt. Van de schrik had hij zijn gas-pedaal nog dieper ingetrapt en was doorgereden. Het bleek, dat hij nog maar korte tijd in het bezit is van een rijbewijs. Het is gebleken dat de ons toegezonden lijst met de namen van de winnaars van de produktschapsprijzen, welke in ons blad van gisteren werd gepubliceerd, enige onjuistheden bevatte. In tegenstelling tot wat aldus werd vermeld, is de prijs voor de best verzorgde zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met 'n mortorver- mogen van 120 tot 250 pk. in IJmuiden werd aangevoerd, toegekend aan de schip per J. Aandewiel van de KW 26 „Con cordia". De rederij is de n.v. Visserij Maatschappij „Hago" te IJmuiden. ZONDAG 5 MAART De Brulboei, Kanaalstraat, IJmuiden, 14-17, 18-21 en van 21 uur af: Beat Mara thon. De Weyman, Santpoort, 20 uur: Dan sen, muziek „Les Baroques". Chr. Geref. Kerk, 19 u.: Afscheidsdienst ds. M. Vlietstra in de Chr. Geref. Kerk aan de Marconistraat 7, IJmuiden. MAANDAG 6 MAART Aula MMS, Tolsduinerlaan 6, 20 u.: Ouderavond Jan Campertschool, over Mammoetwet en de gevolgen in Velsen. Cultureel Centrum, 20 u.: Film over Deltawerken, De Gieteling. 't Braambos, 20 u.: China-wereldpro- bleem, voor Volksuniversiteit, door dr. A. L. Constandse. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingscentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. In café Sport zijn de leden van .de postduivenhouders vereniging „De Reis duif" bijeengeweest, om aan de vooravond van het komende vliegseizoen nog enige besprekingen te voeren. Vorig jaar zijn door de Reisduif 16.500 duiven uitgekorfd waaronder 9500 jonge duiven. Om straks aan de verschillende vluchten te kunnen deelnemen, moeten de duiven geringd zijn. Er werden daarom 1800 ringen uit gereikt. Een aantal middenstanders in Bever wijk heeft zich vrijdagavond beraden over het voorstel van B. en W. aan de ge meenteraad om winkelsluiting op maan dagmorgen voor te schrijven. Het betrof een groep middenstanders, die het niet met het raadsvoorstel eens zijn. Zij be- slbten pogingen in het werk te stellen om het voorstel aan de raad te torpe deren. Daarbij willen zij ook het winkel personeel inschakelen. Dit kan vanaf van daag een lijst tekenen, welke bij de heer J. van der Wel, Breestraat 167 is gede poneerd. Geen spreekuur. In verband met de behandeling van de gemeentebegroting voor het lopende dienstjaar, door de ge meenteraad hebben burgemeester J. G. S. Bruinsma en de wethouders W. J. Ves- sies en E. Gerrits dinsdag en wethouder A. J. Hermes woensdag, geen spreekuur. De Santpoortse kwekers zoeken het meer in de kwaliteit dan in 4e kwanti teit. De bolbloemententoonstelling „FIo- riade Santpoort" in de zaal van café „Zomerlust" is in dit opzicht een juiste afspiegeling van de Zandvoortse kweek kunst. De vrijdagavond geopende bloe menexpositie is misschien een van de kleinste in Nederland, maar wat de kwa liteit en de variëteit betreft kan de ten toonstelling wedijveren met vele grote bloemenshows. Vier kwekers presteerden het ieder variëteiten tulpen in te zenden van bij zonder goede kwaliteit. In de bollenwe- reld is het overigens genoegzaam bekend, dat Santpoort enkele bekende hybridi- seurs telt, die er regelmatig in slagen nieuwe soorten te kweken en succes heb ben met hun experimenten. In het zaaltje va n„Zomerlust" impo neert danook vooral de kwaliteit, of schoon de tentoonstelling dank zij n uit stekend arrangement van de heer P. Nijs sen zoveel ruimtewerking, kréég:' dat er toch een lusthofje ontstond, dat waard is om in het komende weekend door velen bezocht te worden. Een der hoekgedeelten van de zaal is gereserveerd voor de amateuristische hui- broeiers, die allen vijf potten met hya cinten-, tulpen- en narcissenbollen kregen om deze thuis in bloei te trekken. Van de zestig huisbroeiers aan wie potten wa ren verstrekt bereikten veertig dermate goede resultaten, dat hun produkten voor de tentoonstellingkon den worden inge zonden. De kwaliteit was over het geheel ge nomen verrassend goed, hetgeen de be- roepsbroeiers die de bollen beschikbaar stelden tot grote voldoening mag stem men. Enkele Santpoortse kwekers zonden ter opluistering fraaie orchideeën, rozen en freesia's van uitzonderlijke kwaliteit en onder meer ook het merkwaardige bolge was Lachenalia in voor 'n speciaal arra- gement op het podium, dat de tentoonstel ling als geheel allure ggf. De heer G. M. Wigchert schetste op de openingsavond als "éoorz. éart *dé jblEhit- selijke afdeling der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur ontwïkkeiingen in Santpoort naar de jaar-rond-cultuur waarop sommige leden van de afdeling ziclf toeleggen, terwijl an deren overschakelen op gewassen als free- sia, nerine en andere. „De vakkennis en de ondernemingszin van de Santpoortse kwekers rechtvaar digen dat ons areaal ook in de toekomst behouden blijft," aldus de hr. Wigchert, die hiermee de ongerustheid van de Sant poortse kwekers tot uitdrukking bracht dat zij over een aantal jaren hun grond zullen moeten opofferen ten behoeve van de recreatiebelangen zoals die in het voorontwerp van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied zijn aangeduid. De heer H. A. G. de la Mar, die als secretaris-penningmeester v. de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur was uitgenodigd om de of ficiële opening te verrichten, bevestigde graag, dat de Santpoortse afdeling zeer actief is. De heer De la Mar sprak zijn bewondering uit voor de kwaliteit van de tentoongestelde produkten, na een betoog over nationale en internationale ontwik kelingen die het meer dan ooit noodza kelijk maken om het kwaliteitsprodukten op de markt te komen. Het Velsense gemeentebestuur was bij de officiële opening vertegenwoordigd door wethouder J. van Leeuwen. Toen de deuren naar de tentoonstel lingszaal opengingen had de jury, be staande uit de heren M. van Dijk uit Hlllegöm, P. van Klooster uit Breezand en Jac. van Tol uit St. Pancras, de prij zen reeds toegekend. Die vielen ten deel aan: Vrije inzendingen: Groep 1 (20 kistjes met 12 tulpen) 1. Gebr. C. W. Nijssen, (Uilenboom- trofee); 2. Anton Nijssen Zn. N.V.; 3. Piet Nijssen Zn. N.V.; 4. fa. Wigchert. Groep 2 (12 kistjes met 12 tulpen): 1. fa. Floris Zn. (Tabernalvaas); 2. fa. J. van Duijn Zn.; 3. Ton Nijssen Nzn Groep 3 (6 kistjes met 12 tulpen): 1. Piet Perquin (Zomerlustcup); 2. Jan Nijs sen Jac.zn.; 3. Ant. Nijssen Th.zn.; 4. John Nijssen Pzn. Als mooiste tulp van de tentoonstel ling werd door de jury aangewezen .Oriental Splendour" van de firma J. van Duijn Zoon. Zondagavond zal bekend worden ge maakt welke tulp het publiek als de mooiste heeft uitgezocht. Huisbroeiwedstrijd: Beste geheel: 1. H. Wigchert; 2. Joost Nijssen Czn.; 3. Chr. Stegemeyer; 4. W. Koopman; 5. R. Zwanenburg; 6. Pim Nijssen; 7. N. van Schagen; 8. T. van Bonsel. Hyacint: 1. Joost Nijssen Czn.; 2. H. Wigchert; 3. C. van Schagen. Narcis: 1. Pim Nijssen; 2. Fr. Tromp; 3. R. Zwanenburg. Tulp Blizzard: 1. C. van Schagen; 2. N. van Schagen; 3. K. Wigchert. Tulp Kees Nelis: 1. H. Wigchert; 2. Chr. Stegemeyer; 3. C. van Schagen. Tulp Diplomate: 1. W. Koopman; 2 Marjo Wigchert; 3. Th. Huyboom sr. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" in Beverwijk zijn vooral de aanvoeren van narcissen groter geworden. Dit vond zijn terugslag in de prijzen. Daarentegen was de vraag naar goede kwaliteit tulpen groot met nog steeds heel goede prijzen. De nadering van het voorjaar werd dit maal bewezen door de aanvoer van de eerste bosjes lathyrus vanuit Boven- karspel, waarvoor 2.20 per bosje werd betaald. Bij de tulpen lagen de prijzen van Diplomaat en Apeldoorn in het midden der week vrij hoog en kwamen nog tot f 1.95 p. bos. De soort Aladdin bracht het tot 2.40 per bos. De meest gangbare soorten zoals Lustige Witwe, Van der Eerden, Aureool en Ornament brachten van 1.20 tot 1.70 per bos op. Bij de narcissen varieerde de Carlton van 60 tot 80 cent per bos. Flower Record bracht 1 van 50 tot 70 cent per bos op. Irissen zijn er wéinig, maar voor de goede Wedgwood werd tot f 2.20 per bos betaald. Anjers gingen vrij vlot weg, al lagen de prijzen wel iets lager. Er werd nu van 18 tot 35 ct. per stuk betaald. Er komen ook meer rozen aan de veiling. Soorten als Carol en Garnet noteerden van 22 tot 39 cent per stuk, Pink Sensation en Super Star lagen hoger in prijs. Gerbera's gingen vlot weg. Ook hiervan neemt de aanvoer toe. Freesia komt in grote partijen aan de markt met prijzen van 75 cent tot 1.65 per bosje. Dan ziet men grote partijen Amaryllis kelken, die tot 30 cent per kelk kwamen. Lelies noteerden van 75 cent tot 1.75 per tak. Blauwe druifjes komen ook in grote partijen, waarvoor tot 65 cent per bosje betaald werd. Anemonen komen er nu ook gaandeweg meer, waarvoor tot 95 cent per bosje werd betaald. De aan voer van potplanten was woensdag al groot te noemen, maar er is ook veel vraag, zodat alles vlot verkocht kon wor den. Op drastische wijze wordt de oprit vanaf Beverwijk en Velsen-Noord naar de Velsertunnel gewijzigd. De aanrijweg komt nu naast de be staande weg te liggen, zoals de aarden ondergrond, welke wordt aangebracht, duidelijk laat zien. Ook aan de andere zijde van de weg, geheel links op de foto zijn werk zaamheden aan de gang om de vrij diepe greppel te dempen. Aan deze zijde wordt het wegdek dus even eens verbreed. Bromfietser beschoten. Een inwoner van Didam, die 's avonds met zijn bromfiets op weg was naar Doesburg, zag plotseling een rood zwaailicht. Hij rem de, omdat hij dacht dat het de politie was, maar toen hij dichterbij kwam, zag hij twee diep in kragen van hun re genjassen weggedoken mannen, die ge maskerd waren. De Didammër reed toen snel door, waarna de mannen op hem schoten, zonder- hem te raken. Lenteweelde in de zaal van „Zomer lust" te Santpoort, waar de jaarlijkse Floriade zich opnieuw kenmerkt door kwaliteit en verscheidenheid. Het einde van de laatste fameuze Li- bertyschepen, produkt van de Amerikaan se oorlogsinspanning uit de jaren 1943 en daarna, is in zicht. Hoewel deze schepen ontworpen en gebouwd werden voor een korte levensduur bleken het zulke goede en hechte schepen te zijn dat nu, bijna 25 jaar later, nog enkele honderden op zee zijn. Maar hun tijd is verstreken en zij zullen moeten worden vervangen. In Ja pan, in Engeland en nu ook in Nederland hebben scheepsontwerpers zich het hoofd gebroken over de vraag of een schip ont worpen kan worden dat evenals de Li berty (zusje van de Victory) op zeer eco nomische wijze gebouwd en geëxploiteerd kan worden. Sea Transport Engineering n.v. Neder land, dat als bouwbureau voor KNSM en VNS is opgetreden, heeft een Nederlands „eenheidsschip" ontworpen. Het is een tweedeksschip met een lengte van 141 meter, een breedte van 20,5 me ter en een holte tot het bovendek van 12,8 meter. Het draagvermogen is iets groter dan dat van de Liberty, namelijk 14.000 ton. De ruimteinhoud is 700.000 ku bieke voet. Het schip is in ontwerp uitge rust met een van de brug af te bedienen dieselmotor van 5.500 pk, die het schip een snelheid van 14 mijl kan geven. Door ruim toegepaste automatisering zal de bemanning inclusief de radio-offi cier uit slechts 21 man behoeven te be staan, die ieder een eigen hut krijgen. Bovendien zijn vier reservehutten ont worpen. Het gaat echter nog alleen maar om een „papieren" schip. Of er ooit een zal worden gebouwd, voor wie en op welke werf, zijn nu nog vragen die onbeant woord zijn. Wel worden onderhandelingen gevoerd om afzet te vinden voor een se rie. De bouw kan alleen economisch zijn wanneer een flinke serie van deze sche pen kan worden gebouwd. De ontwerpers hopen ook belangstelling in het buiten land te wekken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aaii de veiling „Kennemerland" in Be verwijk gaat de spinazie nu een steeds groter rol spelen. De kas-spinazie was de afgelopen week ruim vertegenwoordigd met over het algemeen nog vrij goede prijzen. Dan was er naast deze vroege bladgroente ook een aanbod van kas-sla, radijs en rabarber. De meeste winter produkten worden nu wat op de achtergrond geschoven, hetgeen tot gevolg had, dat de prijzen wat aantrokken. Vrijdag waren er ruim dui zend kisten spinazie, waarvoor van 70 tot 100 cent per kilo betaald werd. De sla, ook hier was een partij van tweehonderd kisten, varieerde van 23-25 cent per krop. Radijs ging vrij vlot van de hand.. Voor de bosjes, rode en witte knolletjes betaal de men van 45 tot 49 cent per bos. De nog schaars aangevoerde rabarber werd grif verkocht. De prijzen lagen tussen de 95 en 110 cent per bos. Waspeen is niet duur. Er schijnen nog grote voorraden van aanwezig te zijn. Vrijdag kwam de prijs niet hoger dan 31 cent per kilo. Daar-en-tegen werd het witlof duurder. Dit produkt kwam na we ken weer boven een gulden per kilo, zelfs tot 1,15 per kilo. Ook de prijzen van de prei gingen omhoog. De aanvoer daarvan is niet groot. Er werd tot 86 cent per kilo betaald. Selderyknollen varieerden van 99 4 tot 31 cent per stuk. De uien stegen de ze week weer in prijs, tot zelfs 56 cent per kilo. In de kool sector was het de boerenkool die in prijs opliep tot 41 cent per kilo. Groene kool bracht van 12 tot 24 cent per kilo op. Met de rode kool wil het nog niet erg, hier kwamen de prijzen niet ho ger dan 13 ct. per kilo. De peen varieer de van 8 tot 10 cent per kilo. De ge schoonde spruiten liepen in prijs op tot 1,68 per kilo. De noteringen waren vrij dag spinazie 70-100, rabarber 95-110, sla 23-25, radijs 45-49, waspeen 15-31, witlof 70-115, prei 40-86, knollen 4-31, uien 40- 52, boerenkool 15-41, groenekool 12-24, rodekool 8-13, peen 8-10, spruiten 45-168. ADVERTENTIE DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200 - 6285

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5