Grotere MEKOG-fabrieken in IJmuiden officieel geopend SIMCA1000 G. I N IA VVB voor lastige wedstrijd tegen Alkmaarse Boys „The Shindies" bij „Felison" Cabaret Pepijn in Velsen Personeel bracht produktieproces op gang Veiling van huizen in Velsen Beiaardconcert te Beverwijk ROND DE LOSPLANK SCHILDERSBEDRIJF A. J0NGELING§§ ZATERDAG 4 MAART 196 7 Kort nieuws v/h „Kennemer Garage" N.V. Beneden raming Luchtverontreiniging Platvis Risico Leeuwendeel WIJ VERZORGEN UW BEDRIJFSREKLAME OP AUTO'S, BORDEN, ENZ. TEL 4866 EVERTSENSTRAAT 1 IJMUIDEN Ten overstaan van notaris W. Boerlage uit Velsen en notaris dr. J. R. H. Buining uit Den Haag, heeft vrijdagmiddag half drie in de „Kennemerhof" in Velsen een veiling van een aantal woningen plaats gehad. De woning Narcissenstraat 2 werd uit de hand verkocht. Het woonhuis Torri- celliststraat 14 werd opgeboden tot 7.000 en niet gemijnd. Nummer 16 in dezelfde straat ging tot 6700.en werd afge mijnd op f 40.nr. 18 ging tot f 6400. en werd niet gemijnd; nr. 20 bracht 't ook tot f 6400.en werd op f 10.gemijnd; nr. 22 werd opgeboden tot f 6400.en op 100,afgemijnd; nr. 24 ging tot 6500, en werd evenmin afgemijnd. Na diverse combinaties volgde een slot-combinatie welke werd opgeboden tot 39.760,en niet werd afgemijnd. Als gevolg van de vrij zware missive van de dienst open bare werken was de stemming flauw. Ongeveer veertig belangstellenden waren bij de veiling aanwezig. President. Aan mr. I. Dufour is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pre sident van de rechtbank te Almelo. Tot president is benoemd mr. H J. J. van den Biesen, thans vice-president. ADVERTENTIE Volwaardige vierdeursautomobiel. Lage prijs - Hoge inruilwaarde. Onverbeterlijk goed! Dealer voor Gem. Velsen Kennemerlaan 224-226, IJmuiden tel 02550-4324/6238. 95 De genodigden maakten onder des kundige leiding een rondgang langs de nieuwe fabrieken en verlading. hal was opgerioht. Honderden genodigden voor het merendeel Mekog-werknemers, waren getuige van deze drie belangrijke gebeurtenissen. Tevoren had ir. Velders verteld, dat het basisprodukt voor Mekog ammoniak is. In 1930, twee jaar na de oprichting van de N.V. was er een jaarproduktie van 13.500 ton ammoniak. Nu, in 1967, is dat getal gestegen tot niet minder dan 170.000 ton. Mekog is er al sinds 1928 in geslaagd één procent ammoniak te produceren van de totale wereldproduktie. Over de kwan titatieve afzet in de toekomst toonde de heer Velders zich optimistisch. Lagere prijzen behoren echter ook tot de reali teit. Niettemin verkeert de N.V. in de uni ke situatie, dat het produkt kunstmest niet vervangen kan worden. Spreker me moreerde nog het enorme belang van kunstmest tegen de achtergrond van het wereldvoedseltekort. Ir. Velders kondigde aan, dat de be staande ammoniakfabrieken te IJmuiden tezijnertijd moeten worden vervangen De ze vervanging leidt onvermijdelijk naar één grote produktie-eenheid. Het is nog een kwestie van afwegen op welk tijdstip een vergrote produktie kan worden opge vangen. Gehoopt wordt, dat in de loop van dit jaar de plannen voor de nieuwe fabrieken te IJmuiden definitief rond ko men. De heer A. C. van Kleef gaf een techni sche uiteenzetting van de uitbreidingen, salpeterzuurfabriek (de oude wordt ge sloten) heeft een capaciteit van 220.000 De salpeterzuurfabr. (de oude wordt ge- ton. p.j. Daarmee behoort deze nieuwe fa briek tot de grootste salpeterzuurproduk- tieeenheiden ter werld. De kalkammon- salpeterfabriek die volgens eigen ontwerp is gebouwd, produceert 150.000 ton kunst mest per jaar. In de nieuwe opslagloods voor kunstmest kan 10.000 ton worden op geslagen. Tenslotte werden de ammo- niumnitraatfabriek en de afdeling ver lading uitgebreid. De afgelopen twee jaar waren ongeveer 250 mannen bij de montage betrokken. De totale investering bedroeg omstreeks vijfendertig miljoen gulden, een bedrag dat nog aanzienlijk onder de raming lag. Op de foto, v.l.n.r.: Paul van Vliet, Liselore Gerritsen en Ferd. Hugqs. Bij de bouw van de fabrieken is veel aandacht besteed aan het probleem van de luchtverontreiniging. Zo is door de bouw van de nieuwe moderne salpeter zuurfabriek de totale hoeveelheid nitreus gas, die in de atmosfeer wordt afgeblazen niet toegenomen. De oude salpeterzuurfa- brieken werden namelijk tegelijkertijd stilgelegd. Voorts wordt het restgas van alle salpeterzuurfabrieken door een 110 meter hoge schoorsteen afgevoerd. Daar door voldoen de salpeterzuurfabrieken reeds nu aan de normen, die ten aanzien van de luchtverontreiniging in de naaste toekomst in Nederland wettelijk zullen worden vastgelegd. In de kalkammonsal- peterfabr. en de verlading zijn uitstekend werkende ontstoffingsinstallaties opge steld. Alle lucht, die uit de installaties wordt afgezogen, wordt via filters of via wastorens naar de buitenlucht afgevoerd. HET WAS ELKE BETROKKENE aan het begin van deze week al duide lijk, dat het rond de vishallen met de aanvoer van de noordelijke Noordzee uit druk zou worden. Dit kon immers moeilijk anders, nu er de vorige week slechts zeven trawlers in IJmuiden waren gearriveerd. Als er dan nog schepen zijn die meer dan veertien dagen nodig hadden om een redelijke vangst te verzamelen, met daarnaast enige „lucky boys" die met slechts acht dagen konden volstaan, dan is onder dergelijke omstandigheden de toeloop naar de thuishaven nu eenmaal moeilijk bij te houden. Vandaar dat zondagavond reeds veertien trawlers met ladingen van duizend tot zeventienhonderd kisten op hun losbeurt moesten wachten. Men begreep toen tevens, dat sommige van deze schepen niet eerder dan woensdag aan de beurt .zouden komen. TOCH IS ALLES nog redelijk verlopen, omdat vele kotters door de slechte weers omstandigheden hun gewone activiteiten niet konden ontplooien. Vandaar dat hun aanvoer miniem is geweest, met als ge volg dat maandag al direct twee traw'ers in nalossing werden genomen. En nadat aan de dinsdagmarkt het restant van de kotters was opgeruimd, kon direct alle mankracht worden ingezet voor de wach tende en inmiddels nog gearriveerde trawlers. De donderdagmarkt beschikte slechts over één logger met een geringe hoeveelheid platvis, zodat een ander schip met rondvis vrijwillig de vrijdagmarkt heef' afgewacht, hoewel het toch gelost had kunnen worden. Vrijdag was de los- capaciteit weer ruim voldoende om de aanvoer vlot weg te werken. De enkele trawler die nog na 02.00 uur binnenkwam, werd dan ook onmiddellijk in lossing ge nomen. DE AANVOER van platvis is aan de vrijdagmarkt nog niet eens tegengevallen, want ondanks het slechte weer heeft een zestal grotere eenheden voor mooie par tijen tong en schol gezorgd. Velen hebben zich over deze hoeveelheid verbaasd, want terwijl er woensdag geen schip meer naar (Van een medewerker) De amateurs gaan zondag een volle dig programma afwerken. Nog steeds verkeren vele IJmond-vertegenwoordigers in de gevaarlijke zone. Zo ook eerste klasser VVB. Of de Breesapers er zondag in zullen slagen hun positie enigszins te verbeteren, moet worden afgewacht. De uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys biedt weinig perspectieven, want de Alkmaar- ders doen het dit seizoen veel beter dan VVB. Bovendien speelt VVB zonder Paay die voor zes wedstrijden is geschorst. Een gelijkspel lijkt al een mooie prestatie van de VVB-ers. In de tweede klasse A staat Stormvo gels'voor een belangrijk duel: een uit wedstrijd tegen HFC. De IJmuidenaren hebben zich enigszins uit de gevaarlijke zone gewerkt en kunnen zich zondag vol ledig van alle degradatiezorgen bevrij den door te winnen. Of dit lukt is een an dere zaak. Wortel zal niet van de partij zijn: hij is geschorst voor drie wedstrij den. DEM speelt uit tegen QSC dat de punten best kan gebruiken en de Bever- wijkers zullen met grote inzet moeten spelen om succes te kunnen boeken. Staartclub De Kennemers krijgt bezoek van Always Forward dat de een na laat ste plaats bezet. De Beverwij kers moe ten winnen, anders lijkt degradatie onver mijdelijk. In de derde klasse B staan de IJmond- vertegenwoordigers voor lastige uitwed strijden. Velsen moet bij TYBB, Bever wijk bij KW en ADO'20 bij Neerlandia proberen de benarde positie te verbete ren. Vooral voor ADO'20 en Beverwijk zijn overwinningen zeer belangrijk, om dat de tegenstanders eveneens in de lage re regionen vertoeven. VSV speelt uit te gen HBC. De VSV-ers die nog steeds goe de kansen hebben op een kansrijke posi tie, moeten deze wedstrijd winnen om in de buurt van de koplopers te komen. Een gelijkspel ligt in de verwachtingen. In de vierde klasse C staat ÏEV-Kinheim op het programma en deze wedstrijd is altijd iets zeer bijzonders. Dan gaan de ze twee clubs die hetzelfde terrein be spelen en samen een clubhuis bouwden, elkaar op het hoogste niveau te lijf. Deze keer staat er voor IEV een kampioen schap op het spel, voor Kinheim gaat het alleen om de eer. Een gelijkspel kan hier een bevredigende oplossing geven. Staart club Wijk aan Zee krijgt zondag in Scho ten een sterke tegenstander, maar aan gezien de kustbewoners op eigen veld spelen, zit er een klein kansje op de vol le winst in. Die twee punten heeft Wijk aan Zee overigens broodnodig, om degra datie te kunnen ontlopen. zee was gegaan in verband met de slechte weerberichten hebben deze schepen nor maal doorgevist. HET IS DAN ook wel te begrijpen, dat de prijzen van de platvis deze week weer een recordhoogte hebben bereikt. De tong bracht het namelijk tot een gemiddelde prijs van boven f 7, terwijl voor de schol- soorten van f 1,20 tot f 1,50 per kilo werd betaald. De platvisschepen die dus naar buiten zijn geweest en hier werkelijk het een en ander konden uitrichten, zijn hier op deze wijze aldus royaal voor beloond. HET IS ECHTER te hopen deze mooie resultaten niet tot gevolg zullen hebben, dat men bereid is' nog meer ri sico's te nemen dan de vissersman bij stormweer gewoonlijk toch al loopt. De laatste tijd wordt men immers al voldoen de opgeschrikt door rampen, waar de in hoofdzaak kleinere eenheden door werden getroffen. VROEGER ging goed zeemanschap ge woonlijk met succesvol vissen gepaard, maar langs de kant kan nu meermalen de opmerking worden beluisterd, dat tegenwoordig het succesvol vissen dik wijls boven goed zeemanschap de voor keur wordt gegeven. Dit zou in hoge mate te betreuren zijn, want indien men vol gens een dergelijke stelregel te werk gaat, kan dit alleen maar mensenlevens kosten. WANNEER MEN aanneemt dat de plat visschepen aan een minimale vangst reeds voldoende hebben om tot een redelijke besomming te komen, dan geldt voor de schepen op rondvis juist het tegendeel. Het leeuwedeel van deze aanvoer bestaat immers in hoofdzaak uit kleine koolvis. Hiervan kwamen er per dag soms meer dan vijfduizend kisten aan de markt, zo dat hiervoor in de meeste gevallen nog maar net de minimumprijs van f 15 per kist kon worden genoteerd en vele andere kisten noodgedwongen aan de V.V.C. moesten worden toegewezen. VANDAAR DAT deze besommingen omhoog moesten worden gebracht door de meegevangen schelvis, wijting, kabel jauw. gul, makreel en haring. Daarvan heeft de schelvis, ook de kleinere soorten, het meermalen tot boven f 70 gebracht, met rond f 50 voor wijting. Ook de gemid delde prijs voor kabeljauw en gul kon boven f 60 worden gesteld. Zij die daarbij het geluk hadden een enkele kist blanke koolvis aan te voeren, konden hiervoor soms meer dan f 300 per 125 kilo in reke ning brengen. Waarbij de enkele haken en hammen letterlijk en figuurlijk hun duit eveneens in het zakje hebben ge daan. En beschikte men bovendien over een enkele partij haring en makreel, dan werd de besomming al spoedig tot f 30.000 opgevoerd. Waarvoor men dan een acht tal dagen of, zoals in het begin werd ge steld. meer dan twee weken buitengaats was geweest. OVERIGENS ziet het er voor de vol gende week naar uit, dat de schepen, die een dezer dagen zijn yutgevaren, nog niet direct zullen terugkeren Want van en kele eenheden, die maandag naar zee zijn vertrokken is het al bekend geworden dat ar donderdagavond nog niet was gevist. Ook in de noordelijke Noordzee stond een zeer harde stormwind uit west tot noord west, met een windkracht 9 en 10. Op het terrein van Hoogovens te Velsen-Noord zijn vrijdagmiddag be langrijke uitbreidingen van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengas (MEKOG) feestelijk in gebruik genomen. Het betrof de sal peterzuurfabriek en de kalkammon- salpeterfabriek. Bovendien werden opslag- en verladingscapaciteit aan deze vergroting van de produktie van kunstmeststoffen aangepast. De sym bolische inbedrijfstelling werd ver richt door de directeur van de Ver enigde Kunstmest Fabriek, ir. J. H. Velders. Op zijn beurt droeg hij de fabrieken over aan drie vertegen woordigers van het personeel, dat er dag en nacht moet werken. De heer G. J. v. d. Kamp uit Beverwijk genoot de eer om het startsein te geven voor de produktie in de kalkammonsalpe- terfabriek. De salpeterzuurfabriek be gon op bevel van de heer A. Bogaarl uit Haarlem te draaien, terwijl de verlading op gang kwam door een een teken van de heer J. F. E. de Kra ker uit IJmuiden. Deze plechtigheden vonden plaats in in een grote tent, die in de conversie- Onder zeer grote belangstelling is vrij dagavond in de expositieruimte van „Fe lison" aan de Heidestraat te IJmuiden de expositie van Gustave Asselbergs ge opend. Deze opening werd onder meer bijgewoond door de heer C. Ockeloen, wet houder van de gemeente Velsen. Zeker negentig procent van de aanwezigen be stond uit beat-minnende jongelui, want voor de eerste maal in het bestaan van „Felison" werd een opening met (beat)- muziek opgeluisterd. De muzikale mede werking werd verleend door de beatgroep „The Shindies". Ook voor het eerst is Felison overge gaan tot het uitgeven van een aantal cahiers bij sommige van haar tentoonstel lingen. Deze cahiers bevatten behalve de openingstoespraak ook een vermelding van tentoonstellingen, alsmede een lijst van de tentoongestelde werken van de exposant. De exposant, Gustave Assel bergs verblijft op dit moment in de Ver enigde Staten, waar hij, door verwerving van een beurs, de Harkness fellowship of the commonwealth beurs, nieuwe ideeën opdoet. Sinds enige tijd wordt hij echter verpleegd in een ziekenhuis in New York, daar hij lijdt aan een hersen tumor. De werken van Gustave Asselbergs, die bij „Felison" hangen zijn alle collages schilderijen. In zijn openingswoord zei de voorzitter van „Felison", de heer Wou ter Kotte, dat de exposant het werk met 1 zijn handen op alle mogelijke manieren wil laten kommuniceren met het werke lijke leven en uit deze symbiose dichter tot zichzelf komen. „Gustave Asselbergs toont de fundamentele eenheid achter het mensbeeld en de verscheurde samenle ving aan. Getuige zijn van oprechte ver ontschuldiging werkt zuiverend", aldus ipreker. Op verzoek van directeur ir. J. H. Velders stelden drie vertegenwoor digers van het personeel de belang rijke uitbreidingen in bedrijf. Op de foto van links naar rechts de heren A. Boogaart uit Haarlem, G. J. v. d. Kamp uit Beverwijk en J. F. E. de Kraker uit IJmuiden. Het in korte tijd bijzonder popu lair geworden Cabaret Pepijn geeft dinsdag 7 maart ook een voorstel ling in de Velsense Stadsschouw burg. Dit optreden is mogelijk ge worden doordat het ensemble hier voor door het bestuur van de kunst kring „Voor Allen" werd geïnvi teerd. Het wordt dan ook een zo genoemde „vrije voorstelling", zodat ook toegang wordt verleend aan hen, die niet tot de houders van toneelabonnementen behoren. Paul van Vliet, de leider van dit cabaretgezelschap, vertoont met Liselore Gerritsen, Ferd. Hugas en de pianist Rob van Kreeveld een aantrekkelijk programma, waarvan alle voorstellingen tot dusver waren uitverkocht. Dit programma, ge titeld „Opus 2", is dan ook overal bijzonder gunstig ontvangen. De meeste teksten zijn geschreven door Paul van Vliet, die vrijwel in één slag beroemd is geworden door zijn geestige conference in de Haagse Ridderzaal ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix. Voorts treedt hij in „Opus 2" in diverse sketches op met zijn vrouw Liselore en Ferd. Hugas, die zich eveneens tot een begaafd cabaretier heeft ont wikkeld. ADVERTENTIE De stadsbeiaardier P. van Zalinge zal zondagmiddag van drie uur tot kwart voor 4 het carillon van de St. Agathakerk te Beverwijk bespelen. Zijn repertoi re is afgestemd op de lijdensweken voor Pasen. Het klokkenspel zal onder andere de volgende liederen ten gehore brengen: „Van liefde komt groot lijden"; „Ik wil mij gaan vertroosten"; „Schoon boven al le schone"; „Herzliebster Jesu"; „Oh, hoofd vol bloed en wonden" en „O Welt, ich muss dich lassen". ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7