„De Rode Mieren" HAAR JOURNAAL Holthaus ook geïnspireerd door Afrika en safari PANDA EN DE MEESTER^LOODGIETER POLLE, PELL1 EN PINGO ECHTER TIE KRAMMETJE FOK ft Een actuele Amerikaanse roman Martine maakte veilige landing Werkloosheid loopt verder terug WOENSDAG 8 MAART 1967 11 Ons vervolgverhaal door William Lederer en Eugene Burdick advertentie Frans ruimteaapje wyers rN&e, KtEiwe peuie, ie bentte klein om postbode te worden - je kunt niet eens bij d& brievenbussen HEBBEN Treinongeluk in Boston zeker zestig gewonden Verwachting GAB's DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer! ismmic tfMWMWMMWiUUMXW 103) Aan de andere kant van de ka mer waarschuwde staatssecretaris Abbott Brown: „Denk erom, als er onenigheid ontstaat, laat die dan tus sen Hajn en Lin blijven. Maak er een volkomen Sarkhanese kwestie va nhet laat Coit zich rustig houden". Hij keek door het raam. „Mijn God!" zei hij naar buiten wijzend. „Kijk eens naar die menigte buiten het hek". Coldstream keek ook uit het raam. De menigte op het plein groeide -deeds verder aan. Tucs assisten hadden hun instruc ts in Haidho doorgegeven. Ze had den het telefonisch en met bood schappers gedaan. Ieder van hen had een dozijn studenten van het Sar khanese Nationale Jeugdfront tot zijn beschikking. De boodschappers be schikten over fietsen. Het waren va derlandslievende studenten, zo vader landslievend dat ze niet eens de or ders lazen die ze overbrachten. Zo gebeurde het dat menig boed dhistische student een boodschap aan een mohammedaanse leider over dracht. Ook omgekeerd, en dat alles in de naam van de vaderlandsliefde. In kamer 201 hing de assistent voortdurend aan de telefoon, vroeg hoeveel „cellen" er gevormd waren, hoeveel aanplakbiljetten bijeenge bracht waren, wat de Sarkhanese po litie deed, hoe groot de menigte op het plein was. Sommigen van de „celleden" wa ren niet zo gemakkelijk bij elkaar te brengen. De meesten van hen hadden betrekkingen op scholen, waren in dienst van de regering of werkten in fabrieken. Kamer 201 riep nog twee pelotons van het Jeugdfront op om ooodschappen aan de „cellen" over te brengen. De jongens van het Jeugd front waren opgewonden. Ze hadden gehoord van de ontvoering van prins Lin en ze dachten dat de boodschap pen die ze overbrachten deel uit maakten van een plan om Lin uit de nanden van de Amerikaanse onder drukkers te redden. In de conferentiekamer van de am bassade hoorden de leden van de "ommissie het rumoer van stemmen p het plein steeds luider worden. Brown legde uit dat de burgers van Sarkhan ernaar verlangden hun troonopvolger na de geruchten over de ontvoering te zien. Prins Lin legde Hobson nogmaals het vuur na aan de schenen inzake de luchtopnamen. „Misschien zijn de negatieven nog in 't laboratorium", zei Coldstream. De ambassadeur zou ze telefonisch kunnen opvragen." „Natuurlijk," zei Hobson. Brown knkte naar zijn assistent die naar de telefoon in de voorkamer ging. Lin vervolgde. „Zoals ik al eerder gezegd heb, ik ben op de hoogvlak te geweest; ik heb de nagemaakte Russische tanks gezien; ik heb de mannen dood zien neervallen en weer zien opstaan toen het vliegtuig ver dween. Ze vuurden salvo's over el- kaars hoofden heen." „Het ligt in de lijn der dingen dat de invasie op een misverstand be rust", zei Cogswell; hij koos zijn woorden heel voorzichtig. Lin kwam ertussen. „Hajn, wat denkt u?" Hajn ze> nederig. „Is het niet mo gelijk, Hoogheid, dat u bij wat u zag, misleid werd?" „Alles is mogelijk," zei Lin. „Maar m een onvolmaakte wereld ben ik ge- r eigd te vertrouwen op mijn eigen cgen en mijn eigen oordeel." „Hoogheid, in een zaak van zo overweldigend belang voor ons land, meen ik dat u zult moeten erken nen dat u in het verleden bepaalde moeilijkheden met uw waarnemings vermogen gehad hebt," bracht Hajn naar voren. „Uw ziekte. Lin draaide zich om en keek Hajn even recht in de ogen. Toen glimlachte hij even. „Ik heb inderdaad moeraskoorts gehad. Ik heb pas ontdekt dat die met pe nicilline blijven genezen kan wor den, een feit waarvan u op de hoog te bent. U kunt op mijn waarnemings vermogen vertrouwen. Kan ik dat vok op het uwe?" Coldstream voelde de spanning toe nemen. Toen onderbrak Hobson die met een vraag „U hebt een Noord- vietnamese gevangene meegebracht. Wil dat zeggen dat er communisten in dit land zijn?" „Er zijn communisten in Sarkhan," zei Lin. „Sommigen van hen doen zich voor als vaderlandslievende Sar- khanezen hier in Haidho." „Ik stel voor dat we die gevange ne hier brengen." zei Hajn terwijl hij van zijn stoel opstond. Op dat ogenblik kwam de assistent van de ambassadeur terug in de ka mer. Hij fluisterde Brown iets in het oor. „Het 'fotolaboratorium," zei Brown, „kan de negatieven niet vinden." „Kunnen ze de negatieven niet vinden?" zei de generaal van de luchtmacht. „Dat is belachelijk." „Ze waren toch niet bruikbaar," zei Hobson sussend. „Een verlies is het niet.' Het was heet in het kleine kantoor i aast de conferentiekamer. Kanon nier Vat was in de war. Hij begreep r iet waarom die rotvent zulke gekke dingen tegen hem zei. Hij verwacht te gemarteld en uiteindelijk gedood te zullen worden. Zo was het de af gelopen twintig jaar in de oorlog al tijd gegaan. Denk er om, Vat, als je door ie- I* and ondervraagd wordt, heb je maar één heel eenvoudig ding te zeggen," zei de majoor. Herhaal het." Kanonnier Vat die in de rimboe of zelfs tijdens het gevecht zelden trans pireerde, droop nu van het zweet in het kleine kamertje. „Ik moet zeggen dat ik deel uit maak van een bataljon van de 316e divisie," zei kanonnier Vat, „en we zijn de afgelopen vier dagen met de vijand slaags geweest op de hoogvlak te." Hij wachtte even. „Dat gelooft niemand. De 316e is bij Hanoi gele gerd. En uw verkenners hebben een groep gezien ter grootte van een ba taljon. „Vat", maak je over die dingen maar niet druk," viel de majoor hem in de rede. Kanonnier Vat keek hem aan en hij wist dat deze man wreed kon zijn, even wreed als kapitein Uien. Zo waren politieke officieren nu eenmaal dacht Vat. Het was een geestesziekte en Vat begreep dat niet. (Wordt vervolgd.) wmnnnnnnin«.««««»»i<»w^Ii«««wwwv»ivwwi»vmw«»m«wmvmv>ivwwwa««<wmmww»m«wiww«w«»«www«w«w«wm«w Dick Holthaus die gisteren „in eigen huis" zijn voorjaar- en zomercollectie liet zien is ook helemaal onder in vloed geraakt van de safari-mode. Hij liet zien dat dat echter niet alleen primitieve jurkjes betekent, maar hij gebruikt primitieve middelen als exo tische accenten in een westerse cou ture. Zijn modellen vertonen duidelijk 2 lijnen. Het was allemaal kort, maar er waren geen minirokken. Het silhout was óf kort en recht, óf kort en naar onderen wijd uitlopend. Zijn mantel pakken waren uitgesproken tailleurs, maar het waren vogels van diverse pluimage: safaripakken met lang voor pand in het jasje met broelo-okken of broekachtige rokken. Blazerjasjes over broekrokken en japonnen en over mouwloze vesten in herenstijl. Safari jasjes, vrij lang over broeken of rok ken met een verlaagde taille aange geven door kettingceintuur, veelal op gehangen in lussen, gemaakt van scha kels afgewisseld door para- of cashew noten, afgemaakt met hangende tros jes schelpen of noten. Zelfs was er een ceintuur met afhangend bundeltje schelpen, waarvan een zo groot was, dat hij als asbakje dienst kon doen. en dat kan heel praktisch zijn. De collectie Holthaus had veel robes- manteaux, die evenals de japonnen en de tailleurjasjes een plastronef fect hebben, dat dan tot halverwege de dij doorliep, waaronder een kort geplooid gedeelte uitkwam. Ook zijn japonnen hadden diepe plooien van voren en waren meestal glad van achteren, maar ook hier kreeg men de broekrok te zien (hoe wel het onderscheid tussen een plooirok en een broekrok bij de japonnen nauwelijks te zien was. Bewonderens waardig van coupe waren de „dood eenvoudige" gladde jurkjes met iets ge rende rok en pas-effect. Alle japonnen, ook de avondtoiletten waren van voren hoog gesloten. Prachtig waren ook Holthaus' avondculottes en demi-culot- tes in Afrikaanse dessins en effen ru we zijde. De effen avondjaponnen met pas of breed collier van houten kralen- borduursel. Heel mooi waren ook de avond-decolleté's die van voren hoog waren en van achteren een spel van banden vertoonden eindigend in een strik. Behalve de kettingceintuurs met en zonder noten en het houten kralenbor- duursel op de avondjaponnen, bracht Holthaus handbeschilderde japonnen in Afrikaanse motieven, overhemdblou ses met stropdassen of strikken, en grote, houten oorringen. De materialen die hij gebruikt zijn hoofdzakelijk lin nen, shantung, foulard, tweed, wollen gabardine en wollen en katoenen whipcord. De kleuren die in deze col lectie domineerden, waren naast mi mosa en citroengeel, rose, fuchsia rood, oranje, groen, maar ook mari ne, wit, zwart en bruin in velerlei nuances. Twee robes-manteaux uit de collectie van Dick Holthaus. Links beige, rechts: kokosnootbruin. Schakelceintuurs met paranoten. Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. COP. MAKTPN 51. Panda had het heel moeilijk. Het water dat in de bestuurders-kabine van de vrachtauto rondsopte, kwam hoger en hoger en hoger. Het probeerde hem van zijn zitplaats op te tillen en kabbelde bij een hobbel in de weg zijn neus binnen. Maar toch slaagde hij er in om het voertuig op een smal weggetje te sturen een weggetje dat voerde naar de dam die hij de vorige keer met zijn eigen auto had kapotgereden. En net toen' hij dacht dat hij het stuur los moest laten om adem te kunnen halen, zakte de zware wagen in het gat dat hij daar al eerder had gemaakt„Het water zal U de neus en oren in- en uitstromen!" ver klaarde Joris intussen indrukwekkend, op de stuw dam die hij net had onderzocht. „Tenzij ge U van hier rept en een veilige afstand neemt. Die dam staat op doorbarsten! Met fijn instinct en de kennis van een meesterloodgieter heb ik dat kunnen vaststellen! „Om zeven uur ongeveer zal een verborgen structuur- moeheid zich openbaren B0V6NDIEM MOET een P1ATTEIANDS- postbope grote, sterke benen ZOU IK DAN NlETTENMIMSTe DE DOCHTPOST KUNNEN RONDBRENGEN?, HAMMAGUIR (AFP) De Fransen hebben van de Saharabasis Hammaguir een Vesta-raket met aan boord een jong aapje van drie kilogram, „Martine" ge naamd, gelanceerd. De raket bereikte een hoogte van 240 kilometer waarna de ca bine aan een parachute neerkwam. Vol gens de technici die tijdens de vlucht de lichaamfuncties van het dier konden con troleren, heeft Martine normaal gerea geerd. De capsule met de aap is later in uitstekende staat geborgen. BOSTON (AFP en REUTER) In de wijk Charleston van de Amerikaanse stad Boston zijn gisteren twee treinen met elkaar in aanrijding gekomen. Zeker zestig mensen werden gewond. De aanrij ding vond plaats in het spitsuur, tijdens een hevige sneeuwbui. De werkloosheid in Nederland is, als de gunstige stimulans van het vorderend seizoen buiten beschouwing wordt gelaten, in februari weer enigszins gestegen: er waren in februari 99.000 werklozen, van wie er 30.000 door seizoen invloed werk loos zijn. Een maand daarvoor waren er 101.000 werklozen, van wie 33.000 ten ge volge van het winterweer. De conjuctuurwerkloosheid is dan ook in een maand gestegen van 13.000 tot 15.000. Voor deze maand wordt een sterkere terugloop van de werkloosheid verwacht, vooral in de bouwvakken. Graadmeter is daarvoor, volgens de gewestelijke arbeids bureaus, de stijgende vraag naar perso neel dat bouwwerken voorbereidt. In maart zal daardoor de vraag naar het uit voerende personeel moeten oplopen. De vraag, zoals die op het ogenblik ge noteerd staat bij de arbeidsbureaus, mag dan veel geringer zijn dan in voorgaande jaren, de getallen zijn nu dichter bij de werkelijke behoefte aan personeel. ADVERTENTIE Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel boordevol sap en zon, en ...30% rijker aan vitamine C. Profiteer er meteen volop vanl 54. Tsjiao Tai strijkt nadenkend langs zijn kin. „Tja", zegt hij, „de boef Seng- san en de student Yang werden in de •"er- laten tempel vermoord. Hun lijken wer den onthoofd en verwisseld om te voorko men dat de tatoeage op Seng-san's rug de aandacht op het geld in de tempel zou vestigen. Uw theorie is dat Seng-san en Yang daar iemand wilden chanteren en dat die onbekende hen toen heeft ver moord." „Ja, Tsjiao Tai, ik geloof nog steeds dat chantage ons beste uitgangs punt is om de dubbele moord op te los sen. De grote vraag echter is: Bestaat er verband tussen de moord op de student Yang en de ontvoering van zijn vriendin Jade? Verbazend jammer dat de ontvoe ring verleden jaar plaats vond, zodat ik alleen maar over tweedehands gegevens beschik!" „We hebben waarachtig niet over gebrek aan werk te klagen, edelacht bare! Want we hebben ook nog de dief stal van het goud van de Keizerlijke Schatmeester, ook al van verleden jaar!" Rechter Tie knikt somber. „Laten we ho pen, Tsjiao Tai, dat onze schrijver in het buurtdistrict nieuwe aanwijzingen om trent die diefstal zal ontdekken. Maar la ten we nu eerst nog een praatje met de schilder Lie Ko gaan maken. Hij en Yang vormen de schakel tussen de dubbele moord in de tempel en de ontvoering van Jade." 774. Met grimmig vertrokken gezicht fladderde Bram terug naar het land van de Vliegmannen. Snel ging het niet. De vleugels waren opgelapt en de dikke rol stof maakte Bram heel wat zwaarder dan op de heenreis. „Ik moet het halenik moet. zei Bram, maar zelfs zijn grote krachten schoten tekort. Hoe hij zich ook inspande, hij kwam niet over de top van het ge bergte heen. „Dan maar klimmen", zei hij driftig en zonder omlaag te kijken, waar de peil loze diepte zich uitstrekte, werkte hij zich hijgend en blazend en foeterend over de bergrug heen. Voortdurend waren zijn gedachten bij Karo en Tutu. Zouden de Vliegmannen geduldig op zijn terugkeer hebben ge wacht? Of zouden ze veronderstellen, dat hij hen bedroog en nimmer zou arriveren met de stof voor de vliegkostuums? De handen van Bram schaafden tegen de harde rotsen. Zijn hart bonkte als een heimachine, zijn voeten schenen blokken vierkant lood. Maar hij stopte geen moment. „Ik moet het halen ik moet..ik moet..ik moet en ik zal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11