Verloven in de Lente morris Conflict ziekenfondsen met de artsen nog niet opgelost Patient moet maandag wellicht zes gulden voor visite betalen Gevechten op Oost-Java HET WEER TECHNISCH WONDER IN HET LANDSCHAP Parkeren op Grote Markt kost weer tien gulden Kabinet onder mr. Biesheuvel nu in zicht Boerderij in Halfweg door brand verwoest zie pagina 12 Uitspraak in kort geding Linnaeushof op 15 maart Noodlanding tussen riksja's: 11 doden T reinvertraging op Zaanlijn Polen wil Stangl berechten Slaapkamers VELSEN N.V. Het woord is aan VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar SU EDE - NAPPA JASJES Krap hij kas In Karatsji %S*ANT IN DEZE Kans op regen Zwartboek over de middenstand pagina 9 Schade ruim 100.000 52e JAARGANG NUMMER 108 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrauiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 8 MAART 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Voltaire: Bemin de waarheid maar vergeef de dwaling. vindt u bij ons in teak, noten, ahorn of berken v.a. 640.— Bijpassende toilettafels va. 150.— Linnenkasten in 1-, 2-, 3-, 4- of 5-deurs uitvoe ringen. Alle onderdelen van onze slaapkamers zijn los te leveren. Indeling van de linnen kasten naar keuze. Kom eens kijken bij eubelen Sedert 1Ö4S BOOT rjl. 1204 7 fti«r straat V32"S4~5S 's Maandags gesloten TELEFOON 2046 (0 2550), IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) Barteljori.straat Haarlem Tel. 1SJ32 Leidsettraat (bij Koningsplein) Telefoon (02Q) 22 SS 24 - Amsterdam Dit is geen vliegende schotel, uit een andere wereld neergedaald in de Eindhovense dreven. Nee, deze luchtfoto van KLM Aerocarto geeft een fraai beeld van het „Evoluon" het Eindhovense permanente ten toonstellingsgebouw. Talrijke bezoe kers hebben al kennis genomen van de technische wonderen in dit ter gelegenheid van het Philipsjubileum geopende gebouw. Van de schitte rende aanblik, die het van boven biedt, hebben zij dan echter niet kunnen genieten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het conflict tus sen de huisartsen en de ziekenfondsen is na de adviezen die de ziekenfonds raad gisteren na acht uur vergaderen aan minister Veldkamp heeft ge geven, geen stap nader tot een oplos sing. De raad raakte verdeeld en daarmee machteloos. Het is daardoor uitermate twijfelachtig, of de minis ter aan de adviezen ook maar iets zal hebben. Het éne advies heeft betrek king op de richtlijnen, die de mi nister van plan is uit te vaardigen, en waarbinnen de landelijke huisartsen vereniging en de ziekenfondsen als nog tot een overeenkomst moeten komen. Van de zes ziekenfondsorganisaties wa ren er vier, de kleinere, die principiële bezwaren koesterden tegen een overeen komst, zoals die vrijwel klaar lag tussen de twee grootste en de L.H.V. De vier klei nere fondscombinaties hebben in de zie kenfondsraad vastgehouden aan die be zwaren, zodat de raad een verdeeld ad vies heeft moeten uitbrengen. Of een eventuele richtlijn vanwege minister Veldkamp op basis van het verdeelde ad vies dan ook effect zal hebben lijkt on waarschijnlijk. De raad heeft zich ook beraden over wat er te gebeuren staat, als na maan dag geen overeenkomst tussen artsen en fondsen is gesloten. Zoals bekend, hebben de huisartsen al meegedeeld, dan over te gaan op het zogenaamde verrichtingen systeem. Daarbij zal iedere ziekenfonds patiënt zelf zijn doktersrekening moeten betalen. Daarna kan hij een gedeelte van die rekening declareren bij zijn zieken fonds. De ziekenfondsraad heeft probe ren vast te stellen, hoe hoog die declaratie het zogenaamde restitutiebedrag moet worden. Volgens de berekeningen der zieken fondsen kan er per consult en per visite respectievelijk slechts vier en zes gulden uitgekeerd worden. De ziekenfondsen zit ten namelijk met een zeer krappe kas. Daar staat tegenover, dat de artsen ta rieven van acht en twaalf gulden willen gaan hanteren. Dat zou de patiënten met een eigen risico van vijftig percent op schepen. Als de ziekenfondsen de volle doktersrekening moeten terugbetalen, zal eerst de ziekenfondspremie toch weer om hoog moeten, om de nieuwe kosten te dekken. De ziekenfondsraad is zowel tegen eigen risico, omdat zij daar nog op studeert, als tegen hogere premielast. Het ziet er dus naar uit, dat ook over deze kwestie de raad niet dan een verdeeld en machte loos advies heeft kunnen verstrekken aan minister Veldkamp. Er is in de raad wel gesproken over een eventuele prijsstop op de medische tarieven, maar formele uitspraken daarover vallen buiten de com petentie van het orgaan. Bovendien had minister Veldkamp daar niet om ge vraagd. In regeringskringen schijnt de prijsstop overigens al lang niet meer als reële mogelijkheid overwogen te worden. Die zou namelijk niet uitsluitend afgekon digd kunnen worden voor medische hulp aan verplicht verzekerden,maar moet dan een algemeen karakter dragen en gelden voor alle tarieven voor alle patiën ten, verplicht verzekerd, vrijwillig ver zekerd en particulier. Vast staat, dat zo een algemene prijsstop de artsenstand zou ruïneren en tot „Belgische toestan den" (typering uit de Tweede Kamer) zou leiden. Op de vraag of het recreatieoord de Linnaeushof in Heemstede-Bennebroek op donderdag 23 maart zal worden geveild, zal de president van de Utrechtse recht bank, mr. J. J. Plugge, op woensdag 15 maart des middags om twee uur ant woord geven. Vanmorgen is hem in kort geding door de raadsman van de N.V. Linnaeushof. de Haarlemse advocaat mr. F. M. Oberman, verzocht te bepalen dat de datum van de verkoping wordt uit gesteld tot een dag na 15 juli. De Centrale Coöperatieve Raiffeisen- bank in Utrecht, die een hypotheek op het recreatiecentrum heeft, liet ruim een half jaar geleden weten dat deze hypotheek zou worden opgezegd en dat tot veiling zou worden overgegaan. De bank heeft op dit moment een vordering van 271.000 op de N.V. Linnaeushof. Zij staat op het standpunt dat men nu lang genoeg geduld heeft betracht en dat een openbare ver koping de enige resterende mogelijk heid is. Mr. Oberman heeft tijdens het kort ge ding vanmorgen gesteld dat er nog goede hoop is dat te elfder ure een oplossing kan worden gevonden. Hij liet door schemeren dat er een bankinstelling is die de hele schuld aan de Raiffeisenbank zou kunnen overnemen en ook de andere crediteuren tevreden stellen. KARATSJI (Reuter) Elf mensen zijn om het leven gekomen toen vandaag in Karatsji (Pakistan) een viermotorig Frans passagiersvliegtuig in een rij vrachtwagens en riksja's terechtkwam. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een bemanning van zes koppen. (Van onze reisredacteur) DJAKARTA. In het oliegebied Tjepoe op Oost-Java worden gevech ten geleverd tussen voor- en tegen standers van president Soekamo. Het is nog niet bekend hoeveel doden hierbij zijn gevallen en of bij deze incidenten ook militairen zijn be trokken. Generaal Soekendro, voorzitter van de IPKI-partij, zei ons vanmorgen dat het volkscongres naar zijn mening geen de finitief politiek uitsluitsel zou geven. Hij wees er verder op dat de militaire ver houdingen door geheel Indonesië wijzen op substantiële aanhang van de president. De generaal noemde hierbij de volgen de gebieden: Oost- en Midden-Java, Bor neo, Bali, de Lampongse districten, en delen van Nqord- en Oost-Sumatra. Uit Midden-Java wordt verder gemeld dat de Soekarnistische Partai Nasional Indonesia in die streken een commando heeft ge vormd voor een massa-actie om de presi dent te verdedigen. Dit betekent niet noodzakelijkerwijs dat de bevolking in deze gebieden als één man achter de president staat, maar dat de militaire commandanten er in staat zijn een pro-Soekarno-pressiegroep te vormen. Het treinverkeer op de Zaanlijn heeft vanmorgen met ernstige vertragingen te kampen gehad door twee draadbreuken in de bovenleiding op en bij het emplace ment in Alkmaar. Tussen Alkmaar en Castricum moesten bussen rijden en tus sen Alkmaar en Heerhugowaard diesel- treinen. Om tien over tien vanmorgen kon het treinverkeer worden hervat. Vannacht blijkt een onbekend gebleven kraanwagen de bovenleiding aan de noordkant van het emplacement, boven de overweg in de weg naar Den Helder, te hebben vernield, waardoor een 'deel van het emplacement stroomloos bleef, nadat de netspanning was hersteld. Bij het voorrijden van de lege personen trein, die van het andere deel van het emplacement kwam dat nog onder stroom stond, passeerde de trein op een gegeven moment het stroomloze deel van de bo venleiding, waardoor kortsluiting ont stond en ook deze bovenleiding naar be neden kwam. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Manescoe 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 10 Kennemer Kruimels7 Ferdinand 8 Economisch nieuws 9, 15 Sport 9, 17 In de vishal en op zee 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Kunst 13 Radio en tv 13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy 18 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking niet plaatselijk enige regen. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vandaag kan men nog ongestraft zijn auto parkeren op de Grote Markt in Haarlem. Vanaf morgen zal het mogelijk zijn automobilisten die hun wagen op Haarlems mooiste plein parkeren te beboeten met tien gulden. Er wordt namelijk een duidelijk zichtbare afscheiding tussen de rijbaan van de lusweg en het middengedeelte aangebracht, waardoor justitiële vervolging mogelijk wordt. Morgen vroeg begint personeel van openbare werken met het aanleggen van een zogenaamde rollaag. Door het aanleggen van een afdoende goot, die gemarkeerd wordt door opstaande klinkers wordt de rand om het midden terrein gevormd, die het effect van een trottoir heeft. Dergelijke trottoirranden werden vroeger vrij veel gebruikt en zijn in de Heilige Landen in Haarlem nog terug te vinden. De rollaag zal geen storende onderbreking in het visuele patroon van de bestrating vormen en ook niet hinderlijk zijn voor de voet gangers. Het absolute inrijverbod voor wie geen bestemming op de Grote Markt had, vervalt eveneens. Alle verkeer, met uitzondering echter van fietsers en en brommers, mag de lusweg berijden. Parkeren op deze lus wordt door borden verboden, parkeren op het middengedeelte door de algemene bepaling dat op een trottair niet geparkeerd mag worden. Er zullen op en bij de Grote Markt verwijzingsborden worden geplaatst naar parkeerplaatsen in de buurt. Al meer dan een week staat de Grote Markt 's avonds vol geparkeerde auto's. Aanvankelijk heeft de Haarlemse politie druk bekeurd, maar ai spoedig bleek dat de officier van justitie de betrokkenen niet vervolgde. Toen dit bekend werd, groeide de Grote Markt langzaam maar zeker tot een groot parkeerterrein. Vanmorgen om negen uur stonden er meer dan veertig auto's. Het was de laatste kans, morgen mag het niet meer. Parkeren op de Grote Markt kost dan weer tien gulden in de vorm van een bekeuring. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De oplossing van de kabinetsformatie is vandaag snel in zicht gekomen doordat de Anti- Revolutionaire fractievoorzitter mr. Biesheuvel en de liberale fractievoor zitter mr. Toxopeus het eens zijn ge worden over letter en geest van het programma in hoofdlijnen. De beide politici hebben gisteravond de me ningsverschillen uit de weg geruimd. Prof. Beel is daarvan op de hoogte gesteld. Mr. Biesheuvel heeft van middag een onderhoud gehad met prof. Beel om het akkoord nog wat toe te lichten. Door deze overeenstemming tussen de V.V.D. en de A.R.P. is het grootste ob stakel op de weg naar de vorming van een nieuw kabinet opgeruimd. De libe rale fractie had tot dusverre bezwaar tegen een premierschap van mr. Bies heuvel en bovendien wensten de libe ralen meer duidelijkheid over de be- grotingspolitiek van het te vormen kabi net. Prof. Beel kan nu beginnen aan het verdelen van de portefeuilles en aan het zoeken van ministeriabele figuren. Als hij dit voorbereidende werk heeft ge daan zal mr. Biesheuvel als formateur het werkstuk kunnen voltooien. Het lijkt thans vrijwel zeker dat in de loop van volgende week het nieuwe kabinet gereed zal zijn. WARSCHAU (AP) De directeur van de Poolse commissie voor het onderzoek naar oorlogsmisdaden, Czeslaw Pilichow- ski, heeft verklaard dat kampcommandant Franz Stangl voor een Poolse rechtbank behoort te verschijnen; „aangezien Stangl zijn meeste misdaden op Pools grondge bied heeft gepleegd, zou het gerechtvaar digd zijn, dat hij wordt uitgeleverd aan Polen, en door een Pools hof berecht." Stangl was van maart 1942 tot augustus 1943 commandant van de concentra tiekampen Sobibor en Treblinka in Po len. Hem wordt medeplichtigheid aan moord op 700.000 gevangenen ten laste gelegd. Vannacht omstreeks drie uur is de boer derij van de heer F. van Woerkom aan de Noorderweg in Halfweg door brand verwoest. Twee koeien en tien varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op ruim 100.000. De brandweer van Haarlemmerliede, die snel met twee wagens arriveerde, be streed het vuur met zes stralen. Zij kon niet voorkomen dat het grootste gedeelte van de inboedel en de machines verloren gingen. Slechts een deel van het woonhuis bleef gespaard, maar is door brand- en waterschade voor bewoning ongeschikt. Men vermoedt dat de haard van de vuurzee zich in de varkensstal heeft be vonden. De oorzaak is waarschijnlijk een verwarmingsapparaat. Veehouder Van Woerkom is tegen brand verzekerd. ADVERTENTIES

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1