VAN DAG TOT DAG Ontevreden Westduitse boeren wensen geen pact met de NPD Leider Rehzvinkel kent boerenleider" Biesheuvel Akkoord tussen communisten en Mitterrands federalisten Manescoe gaat VN-vergadering leiden r keuze uit spaarvormen met Moeilijk gedokter Sdhootstafeltje Weer revolte van Labour-leden tegen Wilson Voldaan Br it je WOENSDAG 8 MAART 1967 3 akbondsleider Hof fa meldt zich voor straf NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! A grarisch ghetto Boer Koekoek Enkele Franse ministers niet zeker van zetel Bootaf houder Verleden voorbij Studentenbond tel eg ramm en Het conflict tussen huisartsen en zieken fondsen, dat enige tijd geleden tot een op lossing genaderd scheen, ziet er hopelo zer uit dan ooit. De Ziekenfondsraad heeft geen bruikbaar advies aan de mi nister kunnen verstrekken, de huisartsen blijven bij hun eenmaal ingenomen stand punt, dat de tarieven tot acht a twaalf gulden moeten worden opgetrokken. Er wordt gesproken over de mogelijk heid van een prijsstop, die zou betekenen dat de artsen zouden worden onderwor pen aan verbod tot berekening van hoge re tarieven dan door de regering vast te stellen. De onrechtmatigheid van zo'n me dische prijsbeheersing valt al dadelijk dui delijk in 't oog. De artsen hebben hun eisen niet gebaseerd op willekeurige verlangens tot een hoger inkomen, maar op de alge meen geldende kosten van levensonder houd en de minimale berekening van prak tijk-kosten, met andere woorden: op een redelijk lonende arbeidssituatie. Deze si tuatie is voorwaarde tot behoud van een enigszins voldoende aantal huisartsen. De samenleving kan niet onder het argument uit, dat zij dit aantal nodig heeft om ge zond te blijven en dat zij dus de om standigheden moet bevorderen, die het ambt aantrekkelijk kunnen doen blijven. Aan de andere kant kan de ziekenfonds patiënt die hoge tarieven niet opbrengen, noch door een hogere premie noch door een gedeeltelijke bijbetaling uit eigen zak per consult. Hoe gevaarlijk deze toestand wordt voor de volksgezondheid, behoeft geen nadere uiteenzetting. Zelfs de verplichting om het consult zelf te betalen bijwijze van voor schot op een latere restitutie door zijn ziekenfonds, zal de patiënt weerhouden op tijd zijn dokter te raadplegen. Dit brengt niet alleen de doeltreffendheid van de me dische hulp in gevaar maar vermindert automatisch ook weer de inkomsten van de huisartsen. Een blijvende, afdoende oplossing voor deze problematiek lijkt niet te vinden op het vlak van de thans bestaande organi satie. Een radicale wijziging van die or ganisatie zou slechts de kant van rege ringssubsidie kunnen opgaan, met dien verstande dat een uniform landelijk stel sel van premieheffing wordt ingevoerd, af gestemd op inkomstentabellen naar mo del van de inkomstenbelasting waar door de ziekenfondsen over meer geld zou den kunnen beschikken, dat bovendien zou moeten worden aangevuld met rijkssub sidie, waardoor zij de gevraagde artsen tarieven zouden kunnen betalen. Daardoor zou tegelijk de huidige situ atie, waarin een patiënt met een krap in komen dat net boven de weistandsgrens ligt, evenveel voor zijn medische verze keringen moet opbrengen als een miljo nair, uit de wereld zijn geholpen. Het par ticuliere karakter van onze medische hulp zou daardoor onaangetast blijven, maar het sociale aspect ervan zou er heel wat bij winnen. Artsen en patiënten hebben recht op een oplossing, die niet beiden (of één van hen) tot kind van de rekening maakt. Voor het eerst na lange tijd heeft onze legerleiding weer eens voor nieuws ge zorgd. Zij werkt de laatste jaren zozeer in het verborgene.dat men op zeker ogen blik zou kunnen menen, dat Nederland de raad had opgevolgd van een Larense fa brikant, die op zijn bedrijf in neonletters „Nederland Ontwapent" heeft laten aan brengen. En die deswege tot in hoogste instantie is vervolgd, maar vrijgesproken. Niets daarvan echter, wij hébben nog een leger en een legerleiding, en beide hebben van zich doen spreken door een krachtmeting, die in opzet en omvang de afmetingen van ons land ere aandeed: iets minder dan 100 dienstplichtigen, die vier maanden geleden in de burgermaatschap pij waren teruggekeerd, werden per ra dio opgeroepen en moesten zich in allerijl melden in het kamp 't Harde van de 44ste Artillerie Afdeling. Er kwamen er echter veel minder, want natuurlijk kon niet iedereen zomaar op stel en sprong ten oorlog. Gistermiddag om half 3 waren er 45 present, om twaalf uur 's nachts was dat getal aangegroeid tot 70. „En iedere trein bracht weer nieuwe troepen aan", zei de t.v. gisteravond. Dat klonk een beetje overdreven, zoals trou wens alles wat over deze oefening en haar resultaat ten beste is gegeven. Als men moet afgaan op wat de leger leiding heeft ten beste gegeven, was het de bedoeling om na te gaan hoe snel dienstplichtige manschappen uit hun bur gerwerkkring in geval van een noodtoe stand bij hun onderdeel konden zijn. Maar een noodtoestand betekent (zo oordeelt de nuchtere leek althans) dat men niet honderd, mar.r honderdduizend man- schapp-n moet oproepen. Men kan zich voorstellen dat een zo massale oproep de grootste moeilijkheden schept bij het ver- voersapparaat, niet alleen door de opeen hopingen van mannen op de stations, maar ook door de noodzakelijke inleg van extra-treinen en de daardoor veroorzaak te uitschakeling van de normale dienst regeling. En dan gaat men nog uit van de onwaarschijnlijke veronderstelling, dat het vervoersapparaat intact is, dat geen bombardementen aan de gang zijn, dat geen evacuaties van steden moeten wor den uitgevoerd en dat geen vijandelijke acties in enigerlei vorm de communicatie belemmeren. Als men honderd mannen oproept, van wie er acht uur na de oproep pas de helft gearriveerd is, ofschoon de vervoerstoe- stand ideaal is, wat moet er dan terecht komen van een massale oproep in een werkelijke noodsituatie? Alles duidt erop, dat de legerleiding de ze stunt, die de weidse naam „Schootsta- fel" kreeg, als een serieuze steekproef be schouwt. Men kan veilig aannemen, dat de proef ten overvloede heeft aangetoond, dat bij een plotseling uitbreken van een oorlog met moderne wapenen de kans op een effectief in werking stellen onzer de fensie bijzonder klein is. Nieuwe militaire denkbeelden moeten steeds meer uitgaan van de zekerheid, dat slechts een voortdu rend in werkelijke dienst staand beroeps leger nog enige mogelijkheid biedt om op tijd tot defensieve actie over te gaan. En die defensieve actie hangt dan nog voor namelijk af van de wijze, waarop zo'n staand leger georganiseerd en bewapend is. Het resultaat van zo'n kleinscheepse proef als „Schootstafel" (dat de neiging tot spottende commentaren oproept) kan leerzaam zijn, indien de militaire deskun digen er de les uit trekken, die erin zit. De leek mag echter hun problemen niet onderschatten en moet bedenken, dat zij nog steeds gebonden zijn aan traditionele toestanden en opvattingen die voor een deel buiten hun macht liggen. Het wachten is op een nieuwe minister van Defensie, die modern genoeg denkt en oorspronkelijk genoeg weet te handelen om Nederland te verlossen van nutteloze, dure, verouderde toestanden en onze de fensie weet te onderwerpen aan een totale reorganisatie, zodat zij tenminste nog iets zal kunnen betekenen voor onze reële vei ligheid. 99 (Van onze correspondent) DORTMUND. Dertigduizend luid keels ontevreden West-duitse boeren heb ben gisteren in Dortmunds reusachtige Westfalen-halle zelf het dreigende gevaar van een pact met de Nationaal Demo cratische Partij Duitsland (N.P.D.) be zworen. Een stormachtig gejoel deed drie plotseling ontvouwen zwart-wit-rode N.P.D.-vaandels schielijk verdwijnen. De verwachting, dat de omstreden neo-nazi- partij met een paar honderdduizend stem men versterkt zou kunnen worden, heeft daarmee iets van zijn dreiging ingeboet. Boerenbond-leider Edmund Rehwin- kel had dat vuur overigens zelf aangewak kerd. Onlangs verklaarde hij, dat „het toch geen kwaad zou kunnen wanneer een paar honderdduizend boeren eens een keer op de N.P.D. zouden stemmen". Na de gisteren stormachtig beleden afkeer door zijn eigen gehoor, maakte hij een zwenking en gaf in een persconferentie te verstaan, eventueel heil te zien in een samengaan van de boeren met de midden stand in een eigen groepering. Hoewel Rehwinkel voorlopig nog niet van plan is een nieuwe partij te stichten, was de hint aan het adres van de be staande Duitse partijen niet mis te ver staan: een dergelijke bond zou een mach tig blok worden, omdat de ontevreden heid bij de Duitse boeren vrij algemeen WASHINGTON (AFP) James Hoffa, leider van de machtige Amerikaanse bond van transportarbeiders, heeft zich gisteren bij de justitiële autoriteiten gemeld om de straf te ondergaan waartoe hij in 1964 werd veroordeeld. Hij kreeg toen acht jaar omdat hij tijdens een proces over het aan nemen van steekpenningen tot een bedrag van een miljoen dollar, getracht had de jury om te kopen. Toen de 54-jarige vakbondsleider het politiebureau in de buurt van zijn luxueu ze villa binnenging, riep hij de verslagge vers toe: „Pas op dat ge uw grondwette lijke rechten niet verliest." ADVERTENTIE 4%tot 6 HWWWWWtfWIIMMWWWWUMMWWMAMMMWMAIWWUWWUMIMMWUWIMWWWWWMUIMWIIIMUWWWWWIMWUM lijkt. Een dergelijk blok zou overigens, een geduchte zo niet een dodelijke aderlating voor de N.P.D. betekenen. De Duitse boeren, door eenzijdig onte vreden denken van hun leiders in een agrarisch ghetto gedrongen (aldus de voorzitter van de Duitse agrarisch-poli- tieke studiecommissie, dr. Fritz Steding) maken front tegen de subsidie-politiek van de regering in Bonn. De Bondsdag heeft de subsidies in het kader van het zogenaamde „groene plan" dit jaar met 289 min. mark ingekrompen. Zij deed dit in het kader van de algemene bezuini gingen, die de nieuwe coalitieregering ADVERTENTIE „Ad Bu Ko' Administratie - Balansen - Belastingzaken Staten Bolwerk 54 - Haarlem - Tel. 14532 (Van onze correspondent) LONDEN. In de afgelopen nacht heeft zich in het lagerhuis een nieuwe Labour-revolte voor gedaan. Zeventien fractie-leden voornamelijk behorende tot de linkervleugel, onthielden zich van stemming toen de conservatieven een po ging deden om een regeringsmaatregel ongedaan te maken, waarbij een salaris verhoging van technici werkzaam bij chi rurgische centra, ongedaan werd ge maakt. Deze onthouding is overigens niet te verwonderen, want de loonstop heeft in de Labour-partij veel kwaad bloed gezet. De gebeurtenis was minder dramatisch, dan toen zich een week geleden 62 fractie leden tegen de defensiepolitiek uitspra ken. Wilson's uitbarsting, waarbij hij de hardnekkige opposanten met kwaadaar dige honden vergeleek en het dreigement uitte hen politiek te laten afmaken, heeft als schoktherapie waarschijnlijk wel eni ge uitwerking gehad, hoewel de premier zichzelf met deze overdreven critiek gro te schade heeft gedaan. De kwestie van de stemdiscipline zal volgende week in een speciale fractiever gadering van Labour worden besproken. Om de atmosfeer niet helemaal te beder ven heeft men van officiële Labour-zijde niet al te veel drukte gemaakt over een protestbrief van aartsrebel Sydney Silver man tegen het optreden van zijn vroegere geestverwant Harold Wilson. heeft doorgevoerd. Bonn had eigenlijk ontdekt, dat de tot nu toe over Duits- lands akkers uitgestorte miljarden voor reorganisatie, herverkaveling en sane ring een tegenovergestelde uitwerking hadden: de keuterboeren bleven, de dis pariteit tussen landbouw en industrie bleef bestaan en de sanering van onren dabele bedrijven bleef uit. Niettemin jammert de Duitse boeren stand over ernstige benadeling. Hoewel Duitslands graanprijs de hoogste in de EEG werd als gevolg van ondoordachte acties van Konrad Adenauer in 1951, om de boeren voor de CDU te behouden, stelt Edmund Rehwinkel, dat Duitsland naakt en barrevoets de EEG binnen stapt. Hoe wel de Duitse boeren tezamen slechts 0,7 percent van Duitslands belastingop brengsten betalen, hoewel ze sinds 1956 met veertig miljard DM meer steun kre gen dan de gehele Duitse sociale woning bouw en hoewel het landbouwfonds van de EEG alleen dit jaar al 560 miljoen DM voor Duitsland uittrok, wil Rehwin kel toch miljoenen meer van Bonn, „om dat de opbrengsten van de landbouw de laatste vijftien jaar verdrievoudigd zijn, terwijl de industrie in dezelfde periode vijf maal zoveel opbracht." Rehwinkel zegt er niet bij dat rationalisering in de industrie een geweldig succes had, ter wijl dat idee bij de Duitse boeren aan dovemans oren is gericht. 30.000 paar verhitte handen kwamen in Dortmund gretig op elkaar bij iedere uit spraak van de in sigarenrook gehulde on gekroonde boeren-koning van Duitsland. Dreunend klonk het gejubel en dreigend later het fluitconcert, toen Rehwinkel de bondsminister van Landbouw Hermann Höcherl ter sprake bracht, de man die natuurlijk door de boeren als het zwarte schaap wordt gezien. Toch lieten de grim mige landbouwers van Slees wijk Holstein tot Beieren zich niet tot hysterie verlei den. Velen lachten om he( gejoel van an deren, als om een dagje naar de kermis en dachten aan hun zorgen thuis. Ook de manoeuvre met de NPD-plakkaten op een verdacht goed getimed moment uitgerold, wekte woede in plaats van de wellicht verwachte demonstratieve bijval. Ook Reh winkel hield zich aan een zekere koers en waagde zich aanvankelijk aangeduide chantage niet waar te maken. Op een vraag, of hij boer Koekoek ken de, antwoordde Rehwinkel, dat dat niet het geval was, maar dat hij „natuurlijk" wel regelmatig sprak met minister Bies heuvel en de leider van- het NKV, Mer- tens. Rehwinkel duidde beide heren aan als „boerenleiders". Bij een bezoek van de Engelse ko ningin Elizabeth aan een doofstom- meninstituut in Stoke Poges rukte een klein jongetje zich los van zijn moeder. Met een vlaggetje achter zijn rug rende hij naar de koningin toe, om een gesprekje te voeren (foto boven) Voldaan (foto be neden) loopt hij daarna terug naar zijn moeder (Telefoto). (Van onze correspondent) PARIJS. De communisten heb ben zich bereid verklaard hun kandi daten voor de tweede ronde der Franse Kamerverkiezingen op zondag a.s. in vijftien districten terug te trekken ten bate van een lid van de mmni (Van een medewerker) Cornelioe Manescoe, die er vrijwel zeker van kan zijn dat hij zal wor den gekozen tot voorzitter van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die in september in New York bijeenkomt, is een typische vertegenwoordiger van het polycentrisme het veel-centrumdom van het communisme in het Oost-Europa van tegenwoordig. Hij heeft het vooruitzicht, de eerste vertegenwoordiger van een communis tisch land te zijn die de V.N.-assem- blee presideert. Dat dankt hij vooral aan de onafhankelijkheid waarmee hij opereert als stuurman van de onafhan kelijke koers van Roemenië. En aan de innemendheid waarmee hij uitvoering geeft aan de politiek die premier Mau- rer al in 1964 als volgt omschreef: „Roemenië ontwikkelt zijn relaties met landen, die verschillende sociale en economische systemen hebben, aange zien ons land ervan overtuigd is dat dit het nationale belang van elk land bevordert en tegelijk een belangrijke factor ter bevordering van de vrede ming van een jonge schrijver in Sofia: „Die arme vader van mij. Zijn hele leven heeft hij geroepen „Leve Sta lin." Nu hoort hij dezelfde mensen roe pen: „Weg met Stalin." Hij is opgehou den met roepen en ik zal nooit iets roepen." Raak schreef de New York Times de zer dagen in een beschouwing over de veranderingen in Oost-Europa, dat in dat gebied „het verleden voorbij is." De Weense correspondent van het blad zette twee uitlatingen naast elkaar, die typerend zijn voor verschillen van op vatting tussen de oude generatie en de jonge die is opgegroeid zonder „roman tische" band met het communisme. Een Warschause professor zei: „Ze lachen om ons en om wat we voor hen tot stand hebben gebracht. Zij kennen alleen de verworvenheden. Wij hebben geleden om ze te scheppen. Zonder ons zouden zij nooit de universiteit heb ben bezocht. Wij hebben voor iedereen mogelijkheden geschapen, die vroeger alleen de rijken hadden. Zij accepteren dat, maar weten niet wat het ons heeft gekost." Daar tegenover staat de ontboeze- Van Manescoe mag men aannemen, dat hij hoewel behorend tot de ge neratie van de vader van die Sofiase schrijver niet altijd „Leve Stalin" heeft geroepen, toen dat in de mode was. De Roemeense zorg voor het be houd van eigen soevereiniteit tegen over het supra-nationale streven van Stalin en diens opvolgers, dat zou neer komen op directe Russische overheer sing, valt weliswaar de laatste jaren sterker op, maar heeft zich binnen de muren van de Comecon al veel langer doen gelden. En het lijkt niet onwaar schijnlijk dat Manescoe al in de jaren 1955 tot 1960 kon worden gerekend tot degenen die zich bijzondere inspannin gen getroostten om de boot van de door Je Russen gewenste supranationale taakverdeling af te houden. Hij was toen vice-voorzitter van de Roemeense plan-commissie, die des tijds al zon op middelen om de over vloedige bodemschatten te gebruiken voor een intensieve industrialisatie van het eigen land. Manescoe behoort ook tot de gene ratie van die professor, die het speet dat de jongeren geen begrip hebben voor de offers die de ouderen zich heb- Cornelioe Manescoe ben getroost om een eind te maken aan het grootgrondbezit en, in het alge meen, de feodaliteit van het Oost- Europa van voorheen. Manescoe die in 1916 werd geboren, was al tijdens zijn rechtenstudie in Boekarest lid van de democratische studentenvereniging. In 1936 werd hij lid van de Roe meense arbeiderspartij, de huidige communistische partij van Roemenië, die voor zich de eer opeist voor wat er in economisch opzicht ten goede is ver anderd en al zal zij dat niet met zoveel woorden zeggen, ook voor de betrekkelijke onafhankelijkheid, die Roemenië nu als satellietstaat bezit. Dat het in Roemenië schort aan vrij heid van meningsuiting, wordt door de communistische regeerders uiteraard gezien als een onvermijdelijk kenmerk van de huidige revolutionaire fase waarin zij hun „verworvenheden" be dreigd achten van binnen en van bui ten uit. De Roemeense minister van Buiten landse Zaken is van 1948 tot 1955 werk zaam geweest op het Roemeense mi nisterie van Defensie. Na de periode \yaarin hij vice-voorzitter was van de plan-commissie, heeft hij twee jaar als ambassadeur in Hongarije gefungeerd voordat hij in maart 1961 werd be noemd in zijn huidige ambt. Hij heeft in dat ambt steeds nauw samenge werkt met premier Maurer en met de partijsecretarissen: Gheorghe Ghe- orghioe-Dej en, na diens overlijden in 1965, Nicolae Ceausescoe. Twee jaar geleden werd hij ook zelf in het centrale partij comité opgeno men. Hij heeft, al of niet in gezel schap van de zojuist genoemde chefs, verre reizen gemaakt. Belangrijk was ongetwijfeld het bezoek dat hij in 1965 met Ceausescoe aan Moskou bracht. Het lukte daar, aanzienlijke verbete ringen aan te brengen in de betrek kingen, waarmee het mis was sinds 1962 toen Roemenië officieel liet we ten dat het weigerde, op te gaan in de „internationale socialistische werk verdeling". De Russen erkenden in 1965 nadrukkelijk de Roemeense soeve reiniteit. De economische banden tus sen de twee landen werden op die ba sis nauwer aangehaald. Andere reisdoelen van Manescoe wa ren: Parijs (zonder meer in juli 1966 in het gevolg van premier Maurer), Brussel, Washington, waar hij in 1963 over uitbreiding van de handelscontac ten onderhandelde en Bonn, waar hij in januari j.l. met zijn collega Brandt besloot tot herstel van de diplomatie ke betrekkingen, een besluit dat tot de huidige Oosteuropese discussie over de verhouding tot West-Duitsland heeft ge leid. Voor tal van staatslieden, onder wie onlangs minister mr. Luns, is hij als gastheer opgetreden. Hij heeft een te genbezoek aan Nederland belbofd. In december 1965 heeft hij een negendaag- se rondreis door de Verenigde Staten vastgekoppeld aan zijn bezoek aan de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties in New York, waar hij een onorthodoxe rede hield en blijkbaar zo veel indruk maakte dat de afgevaar digden tot de conclusie kwamen dat hij hun college als voorzitter niet zou misstaan. linkse Federatie van Frangois Mitter rand, die zij de eerste maal niettemin achter zich hadden gelaten. Frangois Mitterrand had stelljng ge hoopt zijn communistische bondgenoten tot nog meer concessies te kunnen bewe gen om langs die weg zijn toekomstige Kamerfractie ten koste van de gaullisten te vergroten. Maar van zijn motivering, dat de communistische kiezers wèl op een federalist, maar alle federalistische aan hangers niet steeds op een communist zouden willen stemmen, hadden Mitter rands partners in het volksfront-in-opbouw toch niet terug. Hun antwoord luidde, met marxistische gestrengheid, dat men met kiezers die nu nog bang voor de commu nisten zijn nooit een degelijk eenheids front zal kunnen vormen, zodat die be vreesde aanhang van de Federatie dan maar moest afvloeien naar het rechtse kamp van gaullisten of centrum-demo craten, waar ze dan blijkbaar thuis be horen. De vijftien afwijkingen, waarin de com munisten op die algemene regel hebben willen berusten, zijn vooral bedoeld om belangrijke gaullistische concurrenten een nederlaag te kunnen bezorgen. Zeker twee ministers, Messmer (van Oorlog) en Sanguinetti (van de Oud-Strijders), zullen vermoedelijk het slachtoffer worden van die communistische strategie. Van zijn kant zal de onfortuinlijke leider van het Democratische Centrum, Jean Lecanuet, die in de tweede ronde toch nog een vijftigtal kandidaten in de strijd houdt, een derde minister Louis Joxe, in Lyon waar schijnlijk kunnen verplichten eveneens in het zand te bijten. En tenslotte staat nog een vierde minister, Couve de Murville (Buitenlandse Zaken), in Parijs ook nog op de nominatie voor een nederlaag, die hij dan eveneens op rekening van de com munisten zou mogen schrijven. Doch door die verschillende mogelijk heden zullen de gaullisten toch eerder in hun prestige dan in hun feitelijke stel lingen bedreigd kunnen worden, want het lijkt nu wel uitgesloten dat zij hun huidige parlementaire meerderheid nog zullen verliezen. !l J Maximum. In Oostenrijk is een 18-jarige scholier tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord op zijn grootmoeder en stiefvader. Vijftien jaar is de maximum gevangenisstraf voor minderjarigen in Oostenrijk. Verdovende middelen. Vijftig percent van alle Zweedse vrouwen onder de dertig die worden gearresteerd voor een wets overtreding, is verslaafd aan verdovende middelen. Dit heeft de Zweedse raad voor de geneeskunde bekendgemaakt. In het rapport wordt voorts meegedeeld dat 36 percent van alle gearresteerde mannen in de leeftijdsgroep van 20 tot 30 jaar verslaafd is aan verdovende middelen. Slachtoffers. Bij onlangs voorgekomen overstromingen op het Indonesische ei land Soembawa zijn 8 mensen verdron ken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3