Verenigingsnieuws uil de iJmond Ellen Betrix Veertig jaar besteller bij Van Gend en Loos DE VILDER IJmuider Courant m Merkrijwielen f135.- COR 0LY 4 Oxystaalfabriek II in aanbouw ZWANENBURG OLIEHANDEL Cabaret PePijn in Velsen CHEQUE 3 weken IJmuider Courant Apeldoorn beleeft vandaag zijn tweede proef met voorrang van links m Jaarvergadering van „Wijkeroog" Dronken zeeman door kapitein ontslagen Brutale herhaling van diefstal Frontale botsing op Noordersluisweg Nieuwe naam voor oude stichting Blauwtjebloemen naar politie Boete van 250 voor M. Hessel k ELEGTRISGH KOKEN G0ÖP. BOERENLEENBANK WOENSDAG 8 MAART 1967 5 I I pil *3* Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk 'DROGISTERIJ „DE CEDER" Voorlichting en installatie Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE Provinciaal Opbouworgaan Deur OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Mutant BT *»»- .ti - J m ifaM ■■■■-. '»•- WOENSDAG 8 MAART Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velser Zwem Vereniging. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vanaf 16 j.,; van 21 tot 21.30 uur polotraining of wedstrijden. DONDERDAG 9 MAART Patronaatsgebouw, IJmuiden-oost, 19.30 u.: Bejaardentoneelgroep speelt „Onder één dak". Kantine Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden. 20 u.: V.G. Toneelsectie „Hartenvrouw" en „Pitten". Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12.00 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550 - 7715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, PleLi 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan" Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis. Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 8 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, Ken- nemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 u.: Naailes, St. v. huish.- en gezinsvoorlich ting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemschikken, St. v. huish.- en ge zinsvoorlichting. Stadskantoor: 14-17.30 u.: Begrotings vergadering. Stadskantoor: 19.30-23 uur begrotings vergadering. Gebouw Wijkerbaan, Pres. Kennedy- plein, 3.20 u.: Instuif, N.V.V.-Jongeren contact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 20.45- 22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70, 19-21 u. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, 16-18 uur. DONDERDAG 9 MAART Stadskantoor: 14-17.30 en 19.30-23 u.: Begrotingsvergadering. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Kenne- merstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 u.: Hoedjesmaken, St. v. huish.- en gezins voorlichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Gast en gastvrouw, St. huish.- en ge zinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7-17.30 en 20.15-21.30 u. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, 10-13 u. DONDERDAG 9 MAART De Jansheeren: 19.30 uur: openbare ledenvergadering P.v.d.A. De Jansheeren: 19.30 uur: ledenvergade ring metaalbewerkersbond St. Eloy. De Magneet: 20 uur: ledenvergadering VARA. De Fuik: 20 uur: club-fotowedstrijd fotokring Heemskerk. Wijkgebouw Dommelsingel: 20 uur: film-discussieavond van de NVSH. Openbare leeszaal: alle afdelingen ge sloten. ADVERTENTIE VOLLEDIGE HUIDVERZORGING CEDERSTRAAT 31 Telefoon 5610 - IJMUIDEN-O. Dinsdag werd bij de in aanbouw zijnde oxystaalfabriek 2 van Hoog ovens IJmuiden een spectaculair werk verricht. De eerste poot van een zeer grote, over rails verrijd bare, portaalkraan werd met behulp van een andere kraan overeind ge trokken. Binnenkort zal ook de tweede poot omhoog gaan. De kraan, die gebruikt zal worden bij de bouw van de oxystaalfabriek, krijgt een overspanning van negen tig meter. De poten zijn negentig meter hoog. Het draagvermogen in het midden bedraagt vijftig ton, aan de zijkanten zestig ton. Na afloop van de werkzaamheden zal deze kraan van het Duitse be drijf Dillinger Stahlbau worden ge demonteerd om elders weer dienst te doen. Dinsdag was het veertig jaar geleden dat de heer W. van Gelder als besteller in dienst trad bij Van Gend Loos. Vele kennissen en collegae waren gisteravond bijeen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Burgemeester Enschedélaan te Sant poort om de jubilaris, diens vrouw en twee dochters te complimenteren met dit jubileum. ADVERTENTIE Velserduinweg 173 - Tel. 4402 In de dinsdagavond in het buurthuis „De Loods" te Velsen-Noord gehouden jaarvergadering „Wijkeroog" is onom stotelijk bewezen, dat de zegelactie de omzet belangrijk stimuleert. Sinds 1951. het begin van de actie, werd ruim drie ton uitgekeerd. De bestuursleden E. Sanders (voorzit ter), J. W. D. Schmitz (secretaris) en J. J. Bosman werden herkozen. De voor zitter kondigde aan, dat hij vermoede lijk eind dit jaar wegens vertrek naar elders zal aftreden. De heer Sanders is twintig jaar voorzitter geweest. In deze vergadering kwam ook nog de winkelsluiting aan de orde. Men kon er eigenlijk geen zinnig woord over zeggen, aangezien „Wijkeroog" moet afwachten wat de Beverwijkse en Velsense midden standers gaan doen. Op het terrein van Hoogovens raakten dinsdagavond twee opvarenden van een coaster slaags, nadat zij samen een bor reltje hadden gedronken in een plaatse lijk café, waarbij gebleken was, dat een der opvarenden niet over geld beschikte. Na de vechtpartij bleef deze man op de grond liggen. Via de verbandkamer van Hoogovens werd hij naar het Roode Kruis ziekenhuis in Beverwijk gebracht, waar echter geen letsel werd geconstateerd. De man begaf zich toen naar zijn schip, maar hij werd niet meer toegelaten. De kapitein van de coaster ontsloeg hem op staande voet. Hij heeft de nacht door gebracht in het hoofdbureau van politie te Velsen en zal zich vandaag naar huis begeven. ADVERTENTIE de ideale brandstof voor uw verwarming Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 5404 - 8400 Tijdens het weekend werd ingebroken in een kantoor boven een vispakhuis in de Rijksvishallen van IJmuiden. Men ver nielde daarbij een glazen toegangsdeur. Dinsdagavond kwamen de dieven brutaal weg nog even terug. De toegangsdeur was provisorisch hersteld met enige planken. Men verschafte zich nu opnieuw toegang via deze deur. Er werd nu een portefeuil le met enkele papieren ontvreemd. Er wordt verder niets vermist. PAUL VAN VLIET mag zich erop beroemen dinsdagavond in de Velsen se Stadsschouwburg volgens deze cabaretier een „linke poging van Vel sen zich de status van stad te ver werven" aanzienlijk meer publiek te hebben getrokken, dan enige maanden geleden bij Sieto Hoving het geval is geweest. Wellicht moet deze grotere belangstelling worden toege schreven aan de omstandigheid, dat Paul van Vliet zich in zijn program ma's weinig of niet met politiek wenst bezig te houden. Hiermee schaart hij zich dus bewust aan de zijde van Wim Sonneveld en Toon Hermans, die evenmin bereid zijn Wim Kan en Sieto Hoving op dit terrein te volgen, zonder dat hun populariteit hier overigens in het minst door wordt geschaad. PAUL VAN VLIET heeft zich in be trekkelijk korte tijd een uitstekende repu tatie en daarmee een eerste plaats onder de Nederlandse cabaretiers veroverd, een voudig omdat een dergelijke positie hem met zijn aangeboren talenten moeilijk kon ontgaan. Zo schrijft hij even origi nele als voortreffelijke teksten, waarmee zijn programma's op een voor Nederland zeldzaam hoog peil worden gebracht. Nimmer zagen wij bijvoorbeeld de car rière van een ambtenaar met een bijten- veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK90 cent Naam: Adres: Gemeente: Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. der satire benaderd dan in de scène „On wankelbare trouw", waarvan het effect nog groter werd, omdat hier ondanks al les toch nog sprake was van een milde spot. De kracht van dit nummer was juist gelegen in het volkomen ontbreken van de charge BIJZONDER KNAP waren ook de ver schillende liedjes, waarin vooral Liselore Gerritsen zich een excellente chanson- nière toonde. Haar sublieme voordracht van „Jeroen" en „Voor mij hoeft het niet" behoorden eveneens tot de hoogte punten van dit programma, dat met vir tuoos gebrachte nummers als „Show in ternational", „Johan en Marie" en „Broodje Den Haag" het kleine ensemble voortdurend tot aantrekkelijke prestaties in staat stelde. Mede tot permanent ver maak van het publiek, dat de kunstkring „Voor Allen" wel weer dankbaar mag zijn voor het initiatief, dit cabaret naar Vel sen te laten overkomen. De heer Van Gelder, die in 1907 te Amsterdam werd geboren, trad op twin tigjarige leeftijd in dienst van dit expe ditiebedrijf. Aanvankelijk was de jubi laris koetsier op één van de sleperswa gens van Van Gend Loos, maar toen de vrachtauto paard en wagen verdrong, moest ook de heer van Gelder de leidsels verwisselen voor het stuur van de vracht wagen. Vlak na de tweede wereldoorlog reed de hee>' van Gelder veelvuldig op Praag, dit in verband met de slechte spoorwegverbindingen. V oornamelij k vormde vis de lading voor Praag; de heer van Gelder kwam terug met hop voor de bierbrouwerijen. De jaren daarna vond de heer van Gelder zijn werkterrein in de contreien van IJmuidenWest. Gistermorgen heeft de directie van van Gend Loos de jubilaris thuis (Bloe- mendaalsestraatweg 48, te Santpoort- Zuid) bezocht en hem een geschenk on der couvert aangeboden. Van de perso neelsvereniging ontving de heer van Gel der een tuinstoel. De heren W. J. F. van de Kuyl en T. P. Hoek feliciteren de jubilaris en echtgenote. Samen met de heer Van Gelder vormden zij eertijds de kern in IJmuiden van Van Gend Loos. ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoon 2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING en alle andere bankzaken bij DE BANK VOOR IEDEREEN met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) Vlak voor het spuistation aan de Noor dersluisweg te IJmuiden botsten dinsdag morgen om kwart voor negen twee auto's frontaal tegen elkaar doordat een eenen twintigjarige bankwerker uit Velsen-Noord de scherpe bocht veel te ruim nam. De auto die uit tegenovergestelde richting naderde werd bestuurd door een twintig jarige etaleur uit Beverwijk. Beide bestuurders zijn met een hersen schudding in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De auto's zijn to taal vernield door de politie weggesleept. jij; De Stichting Noord-Holland voor Maat schappelijk Werk is gereorganiseerd, heeft een nieuw bestuur en een nieuwe naam gekregen. Voortaan zal ze onder leiding van drs. W. J. de Bruijne werken onder de naam Provinciaal Opbouwor- gaan Noord-Holland. De plaats van vesti ging blijft Kleine Houtweg 32 in Haar lem. De veranderde maatschappelijke situa tie in Noord-Holland vereist aanpassing (Van onze medewerker voor automobilisme) De jezuïetenpater Ed Krekelberg le raar wiskunde aan het Stanislauscollege in Delft zal vandaag het genoegen smaken voor de derde maal zijn langza merhand beroemde regel „links gaat voor" aan de praktijk te zien toetsen. Dit maal gebeurt dit weer in Apeldoorn, de vorige maal maart 1966 genoot Den Helder de eer van een proefneming met links voorrang. De pater heeft eertijds, na een zorgvuldige wiskundige formule ring, zijn inzichten omtrent de regel links voor neergelegd in een tweetal artikelen, verschenen in het tijdschrift „Streven". De belangstelling was onmiddellijk enorm groot. Zijn belangrijkste conclusies komen neer op de volgende: a. veiligheid en doorstroming op kruis punten kunnen alleen in onderlinge harmonie tot een maximum komen, vanuit het grondbeginsel „afvoer gaat voor toevoer"; b. de voorrang is een wederzijdse recht- plichtverhouding, die door en tijdens een noodsituatie omslaat in het tegen deel. Alleen de noodsituatie die ont staat wanneer de voorrangsplichtige voorrang weigert kan het stoppen op een kruispunt geoorloofd maken en tevens verplicht c. De analyse van een kruispunt doet zien dat links voorrang de normale beveili ging is van het doorstromende verkeer; rechts voorrang in zijn zuiverste vorm negeert het grondbeginsel en bewerkt blokkade. De pater beschouwt links en rechts voorrang in het verkeer, als de normale deur en de nooduitgang in een zaal. Thans is de normale deur geblokkeerd. Wij ge bruiken dagelijks de nooduitgang. Uitgaande van bovenstaande thesen komt Krekelberg onder meer tot de erva ring, dat rechts voorrang in zijn zuiverste vorm opstoppingen veroorzaakt en dus in de praktijk niet bestaanbaar is. Slechts met vele uitzonderingsregels houden we rechts voorrang in leven. Het komt trou wens regelmatig voor, dat in de praktijk automobilisten links voor laten gaan, als zij wellicht intuïtief onderkennen, dat de verkeerssituatie daarmee is gebaat. Zowel de argumenten als de grondstel ling van pater Krekelberg hebben de ver- keersdeskundigen intussen onthutst. Zou de pater gelijk hebben, dan betekent dit dat onze gehele verkeersordening ver anderd zou moeten worden. Omdat rechts voorrang dan als „reserveveiligheid" zou blijven bestaan, zal de omschakeling aldus de pater niet veel moeite kosten Immers, links voorrang mag men nu nog vergeten. Wordt straks eventueel links voorrang wettelijk vereist, dan houdt men automatisch rechts voorrang als „uitwijk mogelijkheid" in gedachten. De proefneming waarvoor verleden jaar een kruispunt in Den Helder was gereser veerd, heeft aangetoond dat de capaciteit van een kruispunt bij links voorrang aan merkelijk wordt vergroot. Kruisend ver keer bleek bij links voorrang gemakkelij ker door een file te steken. Opmerkelijk was, dat bij rechts voor rang, de deelnemende automobilisten (al len vrijwilligers van een automobielclub in Den Helder) in noodsituaties links lie ten voorgaan. Dit scheen de grondregel van Krekelberg te bevestigen, dat afvoer voor aanvoer gaat en dat links voorrang een „natuurlijker" regel is dan rechts voorrang. Aan de onwennigheid van de automobilisten kan het wellicht worden toegeschreven dat deze proef tenslotte niet in alle onderdelen slaagde. Straks in Apeldoorn mogen anderen het nog eens overdoen. Als de berekeningen en het inzicht van de pater juist zijn, doen zich bij de invoe ring van links voorrang een aantal pret tige bijkomstigheden voor; in de steden zou de gemiddelde snelheid van het ver keer hoger komen te liggen (thans zo'n twaalf kilometer per uur), terwijl voor rangswegen en voorrangskruisingen dan niet meer nodig zijn. AMERSFOORT Een militair, ge legerd in Amersfoort, vervoegde zich dinsdagavond op het politiebureau met een fraaie bos bloemen. ,Jk heb kennis gemaakt met een meisje en een afspraak met haar gemaakt, maar zij is niet komen opdagen", zei hij. „Nu durf ik met de bloemen niet naar de kazerne, want mijn kamergenoten zou den mij hartelijk uitlachen." De poli tie heeft de bloemen later ten geschen ke gegeven aan een bejaardentehuis. van de doelstelling en een zo goed moge lijk voorbereid zijn op de komende ont wikkeling. In de naam is een accentver schuiving bij de dienstverlening tot uit drukking gebracht, die zich onder meer sterker zal richten op een preventieve werking. Wat de toekomst betreft streeft men naar een ontwikkeling waarbij het wel zijn van de bevolking niet langer alleen onderdeelsgewijs zal worden behartigd, maar waarbij gestreefd wordt naar een integrale welzijnsbevordering per stad of streek. De inspraak van de plaatselijke bevolking kan hierbij niet worden gemist. Daarom wordt gestreefd naar regionale en in grote steden naar lokale welzijnsraden. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 „Ook in de verkiezingstijd moet men ervoor zorgen, dat men zijn woorden wikt en weegt, vooral als men een ander in een inferieur daglicht stelt." Deze vermaning richtte de Utrechtse politierechter mr. P. J. Klaver vanochtend tot de lijstaanvoerder van de Noodraad- partij, de Utrechter H. Hessel, die zich wegens smaad jegens de heer Koekoek, de leider van de Boerenpartij, moest ver antwoorden. Hij kreeg een boete van 250. De verdachte had vorig jaar een jour nalist op de hoogte gesteld van de inhoud van een vertrouwelijke brief van de oud administrateur van de Boerenpartij. Daar in deelde deze mede, dat een voorman van de Boerenpartij 400 a 500 contribu- tiegelden in eigen zak zou hebben gesto ken. H. had de naam van de heer Koekoek genoemd en als bedrag 4500 opgegeven. ADVERTENTIE reeds voor bij De zaak met de grootste keus en voorraad BREESTR. 108 - BEVERWIJK (02

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5