Ministers Luns en De Jong terug in nieuw kabinet Brand in Friedrichshof Verdeling der portefeuilles in vergevorderd stadium Soekarno's aanhangers lopen over naar generaal Soeharto Oud-minister Abdoelgani: „Sluimerende conflicten" HET WEER morris Belgische PTT voordeliger PROF. BEEL SPOEDIG NAAR KONINGIN Verwaarloosd Duits Bejaard echtpaar bij gasontploffing zwaar gewond Steeds meer forensen naar Amsterdam Britse schietstoel in Westduitse Starfighters" Fraude bij bridge om geldprijzen VS verloor in één week 232 man in Zuid-Vietnam meisje at gras Militaire actie op Midden-Java tegen gebedsgenezer Stucadoors hebben een nieuwe CAO Utrecht steunt deel fondspatiënten 52e JAARGANG NUMMER 109 DONDERDAG 9 MAART 1967 Tijdelijke aanbieding «met hele hazelnoten 3 repen voor 69 cent Het woord is aan HOT DOGS 60 ct. MAX KOELEMIJ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije In Heemstede Hiswa: grote keuze pagina 9 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Langs sluizen en havens 7 Weg en Wiel 7 Topsy i 12 Kunst ,15 Radio en tv 15 Feuilleton 27 Beeldverhalen 27 Economisch nieuws 17, 19 Scheepsberichten 19 Beurs19 Ferdinand 20 Sport 21, 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Meer wind Onhoudbaar ZWIER REGENKLEDING SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk DE FRUITWINKEL PINDA .k ZIJLSTRAAT 55 KERKSTRAAT 2A HAARLEM ZANDVOORT Naast de nog steeds lucratieve smok kel in sigaretten en roomboter hebben de Nederlandse grensbewoners thans een andere vorm van handel met Bel gië ontdekt zij het dan een legale. Bedrijven in de Brabantse grens streek sturen hun employés even de grens over om daar drukwerk te pos ten. Voor drukwerk tussen 20 en 50 gram betaalt men in Nederland f 0,15 portokosten binnenlands verkeer). Wordt deze zelfde post in een Belgi sche brievenbus gedeponeerd dan hoeft er maar een postzegel van lVs frank op. Een prijsverschil dus van ongeveer vier cent, dat bij flinke hoeveelheden aardig doorslaat. Seneca: Het succes maakt sommige misdrijven eervol. Het prijsgeven door de socialistische Moerba-partij van zijn extreme stand punt dat de president af moet treden en berecht dient te worden, kan verstrek kende gevolgen hebben voor de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, die zich keer op keer fel tegen de president heeft uitgelaten. Het zou kunnen gaan betekenen dat zijn positie in het kabinet onhoudbaar wordt, en in dat verband is in Djakarta zelfs al de naam genoemd van Soedjatmoko als een mogelijke op volger. Soedjatmoko zou al eerder gepolst zijn over zijn bereidheid om deze funktie te aanvaarden, maar het werd toen niet wenselijk geacht omdat hij ook de keus zou zijn geweest van president Soekarno. Hij is lid geweest van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties en onderhoudt vriendschappelijke relaties met sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta, de minister van Economi sche Zaken. Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 4208 diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinpl. 6, IJmuiden-O. Tel. 4000 Geopend van 11 uur v.m. tot 's nachts 2 uur (zondags gesloten). IJmuider Courant ,/\AAA/\AAAAAA/W\*WinAA/M»AA/MUUMW>AfWMUW**M\fW*m>l*A* JWWWWVWUWiAAAAfWWVUUWUWWyWUUWWWIWWWUIflIIAAMl (Van een onzer verslaggevers) Een geweldige gasontploffing in de voormalige portierswoning van liet wan delbos „Groenendaal" aan de Herenweg in Heemstede, veranderde gistermiddag even na drie uur dit huis in een puinhoop. De bewoners, de 81-jarige H. Mulder, oud-brigadier van de Heemsteedse poli tie en zijn 80-jarige echtgenote, mevrouw Mulder-Harms, moesten zeer ernstig ge wond in het Diaconessenhuis in Haarlem worden opgenomen. De ontploffing, die het interieur blaker de en de muren geheel ontzette, is vol gens de politie ontstaan, doordat mevrouw Mulder de hoofdkraan bij de gasmeter had opengedraaid. Even tevoren was de hoofdkraan door gasfitters van N.V. Vloei- gas dichtgedraaid in verband met een controle op de leidingen. Toen de bejaar de vrouw haar gascomfoor wilde aanste ken, volgde de explosie. De toestand van het echtpaar is uiterst zorgwekkend. (Vervolg op pagina 7) AMSTERDAM In 1980 zullen iedere dag meer dan honderdduizend forensen naar Amsterdam trekken. Aldus een nota die het bureau economische ontwikkeling gisteren heeft uitgebracht aan burgemees ter en wethouders van de hoofdstad. Volgens deze nota zal Amsterdam in 1980 werkgelegenheid kunnen bieden aan 420.000 personen, 52.000 meer dan op het ogenblik. Eén en ander betekent een jaar lijkse groei van 0.7 percent, minder dan de groei die in provinciaal verband wordt voorzien. Tegenover deze groei van de werkge legenheid staat een toename van de be roepsbevolking met slechts 0.1 percent per jaar. Het forensen-verkeer zal dan ook belangrijk groeien. De bevolking van Noord-Holland is sinds 1948 toegenomen met 21 percent, terwijl in het Noordzeekanaalgebied de toeneming 16 percent is geweest. De be volking in Noord-Holland buiten het Noordzeekanaalgebied is toegenomen met 30 percent. Het minder snelle groeitempo van het Noordzeekanaalgebied houdt verband met de minder snelle bevolkingsgroei in de Amsterdamse en Haarlemse agglomera ties, die meer dan viervijfde van de be volking herbergen. Het achterblijven van deze groei moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat de laatstgenoemde agglomera ties de grens van hun wooncapaciteiten bereikten en een gedeeltelijke overheve ling van de bevolking naar omliggende gebieden heeft plaatsgevonden, aldus de nota. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De vorming van een kabinet-Biesheuvel is nog slechts een kwestie van tijd. Prof. Beel hoopt zeer spoedig aan de koningin te kun nen melden dat de moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Vanmiddag be sprak hij met de fractievoorzitters drs. Schmelzer (K.V.P.), mr. Toxo- peus (V.V.D.), mr. Biesheuvel (A.R.P.) en mr. Beernink (C.H.U.) de verdeling van de voornaamste porte feuilles. Nadat prof. Beel zijn eindrapport heeft uitgebracht zal mr. Biesheuvel tot forma teur worden benoemd om het laatste werk aan het kabinet-in-wording te ver richten. Van twee ministers is de terug keer zeker, mr. Luns (Buitenlandse Za ken) en de heer De Jong (Defensie). Dat mej. dr. Klompé zal terugkeren naar het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wordt als vrij ze ker aangenomen. Een vraagteken is nog de bezetting van Financiën. Als de K.V.P. geen minister voor dit departement kan leveren zal prof. Witteveen (V.V.D.) waarschijnlijk deze post voor zijn rekening nemen. De enige K.V.P.-kandidaat voor dit departement is de vroegere staatssecretaris van Finan ciën dr. Hoefnagels. Maar hij is voor verschillende partners niet erg aanvaard baar. De bezetting van de belangrijke de partementen Economische Zaken en So ciale Zaken is nog open. De K.V.P. wil beide ministeries voor haar rekening ne men. Voor de post Sociale Zaken wordt de naam van NKV-secretaris Van der Gun genoemd. Het is vrij zeker dat mr. Geertsema (V.V.D.) minister van Binnenlandse Za ken gaat worden en dat de heer Keizer (V.V.D.) op Verkeer en Waterstaat zal komen. De C.H.U. heeft belangstelling voor de posten Landbouw en Volkshuis vesting. De kans is groot dat de C.H.- fractieleider, mr. Beernink, de opvolger BONN (Reuter) Het Westdüitse mi nisterie van Defensie heeft bekendge maakt, dat de Amerikaanse Lockheed- schietstoel in de Starfighters zal worden vervangen door het Britse type Martin Baker. De officieren van de Westduitse lucht macht hadden op deze wijziging aange drongen. Sinds de Starfighter in 1961 in gebruik werd genomen zijn 65 toe stellen van dit type verongelukt, waar door veertig piloten het leven hebben verloren. De Lockheed C-2 schietstoel is een pro- dukt van de makers van de Starfighter. wordt van ir. Witte op Volkshuisvesting. Van de A.R.P,-kandidaten zou prof. Verdam, nu minister van Binnenlandse Zaken, minister van Justitie kunnen wor den, voor welk departement ook het Eer- ste-Kamerlid prof. De Gaay Fortman wordt genoemd. Het is mogelijk dat prof. Diepenhorst minister van onderwijs blijft Maar de Anti-Revolutionairen hebben ook belangstelling voor de post Ontwikke lingshulp. Deze wens is echter alleen te verwezenlijken als de A.R.P. een andere portefeuille laat vallen, want volgens de verdeelsleutel heeft deze partij recht op niet meer dan drie posten. Het langduri ge gesprek dat mr. Biesheuvel gistermid dag met prof. Beel heeft gehad zal voor al over de verdeling van de portefeulles zijn gegaan. Prof. Beel ontving vanmid dag de fractievoorzitters van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. gezamenlijk. In Haagse politieke kringen acht men de mogelijkheid groot dat prof Beel na dit overleg nog vandaag advies aan de ko ningin zal uitbrengen. Het bestuur van de Nederlandse Bridge Bond stelt een onderzoek in naar frau duleuze handelingen bij de finale om de Martini Cup om geldprijzen die af gelopen weekeinde in Scheveningen werd gehouden. Een van de spelers van een duo, dat kans had op de eindzege, ver anderde op een scorekaartje plus 450 van zijn tegenpartij in minus 50, wat voor zijn koppel een enorm voordeel zou op leveren. Hij bracht de verandering aan toen hij zich verwijderde om uit eigen initiatief het kaartje naar de wedstrijd leiding te brengen. Omdat de speler lang wegbleef, ontstond er twijfel over zijn missie. Controle bracht de fraude aan het licht. Bij de uitreiking van de prijzen werd het paar, dat voordeel had aan de veran dering en op de tweede plaats eindigde, wel een envelop overhandigd, maar leeg SAIGON (AP) In de afgelopen week hebben de Amerikaanse troepen in Viet nam de zwaarste verliezen van de oor log geleden. Er sneuvelden 232 militairen 1381 werden er gewond en er worden vier man vermist. Arthur Schlesinger jr. een van de voor naamste adviseurs van wijlen president Kennedy, heeft verklaard dat de regering Johnson haar voorwaarden voor het be ginnen van vredesonderhandelingen heeft verzwaard en blijkbaar „op dit moment geen onderhandelingen wenst." De ver klaring van Schlesinger werd door het Witte Huis ontkend. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in de nacht en ochtend enkele buien. Morgen overdag ook opklaringen. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Door onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. De aanhang van president Soekarno in de gelederen van de Partai Nasional Indonesia zijn bezig overstag te gaan en zich achter generaal Soeharto te scharen. Dit is de mening van dr. Roeslan Abdoel gani, voormalig minister van Buiten landse Zaken, PNI-lid, en tot voor kort door president Soekarno belast met de indoctrinatie van het Indone sische volk met diens politieke leer. „Goed voor de president ziet het er niet meer uit", zei hij. „Het gaat er nu om of hij een rubber-stempel-president gaat worden, of een standbeeld-president". De Socialistische Moer ba Partij, waartoe de huidige minister van Buitenlandse Za ken Adam Malik behoort, heeft zijn ex treme standpunt prijs gegeven en is be reid mee te werken aan het aanblijven van de president als symbolisch staats hoofd. Volgens dr. Abdoelgani, die vlot Willem Kloos citeert, staan nu ook de aanhangers van de president niet langer achter hem, hiermee doelde hij voornamelijk op de Partai Nasional Indonesia, „in wezen gaat het nu al niet meer om de president, maar om sluimerende conflicten die steeds meer naar voren zullen treden, zoals die tussen nationalisten en de islamieten", zei hij. Toen ik hem vroeg wat hij bedoelde met het onderscheid tussen een rubber stempel- en een standbeeld-president, zei dr. Abdoelgani: „Een president die zich nog kan bewegen en bij wie generaal Soe harto nog af en toe een handtekening moet gaan halen, tegenover een president die in alle opzichten een standbeeld is geworden". Dr. Abdoelgani was van me ning dat het presidentschap na een af- Twintig mensen zijn in de West duitse stad Frankfort gisteren de vuurdood ontsnapt bij een brand in het tot hotel verbouwde slot Friedrichshof-Kr onberg. Vijf tien hotelgasten werden door brand weermannen via ladders gered. Zes mensen hebben verwondingen opge lopen. Op de foto een overzicht van het brandende hotel. (Telefdto). FRANKFORT (AFP) Een kind van zes jaar, dat door zijn ouders werd mis handeld en genoodzaakt was zich in het leven te houden met wat het uit vuilnis bakken wist op te diepen, is door tussen komst van de Westduitse kinderbescher ming aan de „ouderlijke" macht ont trokken. Het kind, een meisje, weegt slechts tien kilo, de helft minder dan het nor male gewicht. Buren hebben de politie in de zaak gemengd, nadat zij hadden ontdekt, dat het kind weggegooide sinaas appelschillen uitzoog en gras at. DJAKARTA (AP) Volgens het Indo nesische persbureau Antara en in Japan opgevangen radio-uitzendingen is op mid den Java een „communistisch nest" op geruimd. „De activiteiten werden bedre ven" aldus Antara", onder de dekman tel van de gebedsgenezer Mbah Soero." Ongeveer tachtig aanhangers van Soero zouden bij een gevecht met Indonesische strijdkrachten het leven hebben verloren. Vijftienhonderd volgelingen van de ge bedsgenezer, die zelf werd gedood, wer den gearresteerd, maar na verhoor vrij gelaten. De gebouwen, waarin Soero zijn praktijk uitoefende, werden in brand ge stoken. Er werd bij de actie een hoeveelheid vuurwapens in beslag genomen, waaron der s'enguns, geweren en revolvers. De gebedsgenezer Soero zou speciale, troe pen hebben gevormd, „en", zo werd ge zegd, „uit alles bleek duidelijk, dat zijn mannen sympatiseerden met de commu nistische 30-september beweging." Wanneer geen overeenstemming wordt bereikt in het conflict tussen artsen en ziekenfondsen en de patiënten zelf een deel in de kosten zullen moeten bijdra gen dan zal de gemeente Utrecht de so ciaal-ondersteunden helpen. Dit deelde wethouder van Sociale Zaken en Volks gezondheid in Utrecht A. P. G. van Ko- ningsbruggen mee tijdens de behande ling van de gemeentebegroting in ant ■woord op vragen van de C.P.N. De sociaal ondersteunden kunnen dan op grond van de Algemene Bijstandswet een uitkering krijgen ter hoogte van het bij te passen bedrag. De wethouder zei in dit verband te hopen dat de Utrecht se artsen de patiënten niet direct een rekening zouden aanbieden maar eens per maand. Met die rekeningen kan men naar de sociale dienst gaan. In Deventer wordt zaterdagmiddag een protestdemonstratie gehouden tegen de houding van de huisartsen die naar de mening van de organisatoren, jongeren onder andere van de P.v.d.A. en de P.S.P. allen afdeling Deventer hun salariscon flict uitvechten over de ruggen van de patiënten en met de door hen voorgestane honorariumregeling schade berokkenen aan de volksgezondheid. Zij willen verder pleiten voor een gezondheidszorg zoals die in Engeland bestaat en in handen is van de staat. treden van president Soekarno zonder twijfel over zou gaan op generaal Soe harto, en dat de Partai Nasional Indone sia, die altijd achter de president heeft gestaan, bezig is zich geleidelijk achter generaal Soeharto te scharen. Werkgevers en werknemers in het stu- cadoorsbedrijf zijn het eens geworden over een nieuwe CAO, die loopt van 1 maart j.l. tot en met 28 februari van het volgende jaar. De uurlonen zullen voor groepen per 1 maart met vier percent en per 1 juli nogmaals met anderhalf percent worden verhoogd. De uitkeringen volgens de ziektewet ondergaan geen veranderin gen. Voor vanavond heeft minister Veld kamp vertegenwoordigers van de lande lijke huisartsenvereniging en de zieken fondsorganisaties bij zich ontboden. Vrij dagmiddag zal minister Veldkamp, naar verwacht wordt, bekend maken volgens welke richtlijnen artsen en fondsen moe ten proberen tot overeenstemming te ko men. ADVERTENTIES official dealer Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1