Nazaat van De Ruyter landt in juni met vloot in Chatham Veel Nederlanders willen kinderen uit Vietnam en Korea graag adopteren cloppenburg anders dan andere W*/ SLAAPKAMERS bontiqne spsL-tssa zrsrjsZTsSi r* a PIh Hilversumse bankdirecteur houdt naam voorvader in ere Met gestolen auto op politie ingereden Belangrijk duel van Animo Ready Clay in juli tegen Spencer Nylonvangnetten op Sebring circuit DCO-THB wordt zondag uitgespeeld Phantoms gaven demonstraties Lastig duel voor koploper SIZO constante kwaliteit V VRIJDAG 10 MAART 1967 13 (Van onze correspondent) HILVERSUM. Na driehonderd jaar zullen de roemruchte dagen van 1667 uit hun historische sluimering worden gewekt als in juni de Hol landers opnieuw landen in Chatham. Nog altijd spreken de Engelsen over de stoutmoedige, met grote bekwaamheid uitgevoerde tocht van admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter, waarbij de Hollanders het vlaggeschip, de Royal Charles, als prijs meevoerden. Weer zal een De Ruyter met een vloot zee kiezen om een vriendschappelijk bezoek te brengen aan de River Med way Dutch Week: Frederik Peter Johan de Ruyter-De Wildt, directeur van een bank te Hilversum, afstammeling in de elfde generatie van de grote admiraal. Brief Kenner Na televisie-interview Jan de Hartog: Concreet gemaakt Levend ontveld Brandes verandert kijk in de |(»(-van-het!) naar je eigen onverbiddelijke mode voor mini-prijs! „Tulpentoernooi" van schermschool v. d. Valk door Gees Smit S«iiiiii V W liiliiliiiillii Zaterdagvoetbal Voor de eerste maal is de marinetra ditie in de familie De Ruyter-De Wildt onderbroken en is het scheepsdoek ver wisseld voor een bureaustoel. „Toch is er wel iets van de familietrekken in mij te rug te vinden", merkt de bankdirecteur glimlachend op. „De admiraal was een buitengewoon goed koopman en specu leerde succesvol". Toen Michiel de Ruyter op 20 april 1676 stierf aan de in de slag bij de Etna opgelopen verwondingen liet hij een ver mogen na van twee miljoen gulden, „dat de elfde generatie helaas niet meer heeft bereikt". Als kleine toekomstige admiraaltjes spe len de leden van de twaalfde generatie, één en drie jaar oud in de grote huiska mer. Frederik Cornelis wijst met gepas te trots op het afgietsel van het doden masker van zijn beroemde voorvader ter wijl Edzard Willem Alexander zich be paalt tot een krijgsgehuil als zijn kinder zitje omvalt. je van de jongen, die in een blauw gerui te kiel aan het grote wiel draaide. Hoe het die jongen verder verging vertellen de geschiedenisboekjes niet. Gerard Brandt schrijft in zijn „Uit het leven en bedrijf van den heere Michiel de Ruyter": Doch de lijnbaan kon het knechtken dat zeeman moest worden niet lang houden. Hij had geen behagen in dat leven, noch handwerk en paste zo weinig op dat men hem haast moede werd en niet langer doen wou hebben." De tijd in het leven van de Ruyter, die hierop volgt is interessant daar hij zich ontwik kelt van een eenvoudig zeeman tot aan zienlijk koopman. Zakelijkheid en vaderlandsliefde gin gen in die tijd hand in hand", vertelt de heer De Ruyter-De Wildt: „Toen hij met een slecht uitgeruste vloot koopvaarders uit de Middellandse Zee langs de gevaar lijke Spaanse kust moest escorteren had men in Holland zo weinig vertrouwen in de tocht dat de aandelen van de Verenig de Compagnie kelderden. De traditie wil dat ook de sleutels van de graftombe van de admiraal in de Nieu we Kerk te Amsterdam in bezit van de familie zijn. Een van de laatste brieven van De Ruyter, geschreven in 1676 aan boord van 's lands schip De Eendracht bewaart de -heer De Ruyter-De Wildt voorzichtig tusseh glas. De briefwisseling tussen de admiraal, zijn kinderen en kleinkinderen geeft vaak een wat zuiverdere kijk op zijn persoon als de wat chauvinistische vaderlandse ge schiedenisboekjes. Bijzonder menselijk is de brief waarin De Ruyter op negenenzestigjarige leeftijd aan zijn zoon Engel vraagt te trouwen en hem de voldoening van nazaten te schenken. Toen hij stierf was deze wens niet in vervulling gegaan en werd het geslacht in vrouwelijke lijn voortgezet. In 1813 stond koning Willem I de oudste lijn in de familie toe het wapen, met als devies "Esperons en Dieu" te voeren en aan de naam De Wildt, De Ruyter toe te voegen. Geen van de nakomelingen van de admiraal heeft ooit de naam Michiel gevoerd. Het is niet verwonderlijk dat de heer De Ruyter-De Wildt een kenner is van zijn beroemde voorvader bij uitstek. „Vooral de mens in deze historische fi guur boeide mij." Overbekend is het lied- ADVERTENTIE van de vele nieuwe modellen heb.,en wij er enkele voor U geëtaleerd wilt u meer zien kijkt U dan eens rond op de vier etages toonkamers N.V. INTERIEURVERZORGING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM topformdealer op maandag gehele dag gesloten Tien maanden gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 25-jarige varensgezel uit de hoofdstad, wegens poging tot zware mishandeling van drie politiemannen en diefstal van een auto. De al vele keren veroordeelde ver dachte was, toen hij in de vroege morgen van de elfde november in verboden rich ting op de Zeedijk in Amsterdam reed daarop geattendeerd door twee recher cheurs. De verdachte verdween, maar korte tijd later werden de rechercheurs door verdachte klemgereden. Tijdens het ge sprek dat volgde had verdachte net gedaan alsof hij de papieren uit het dashboard kastje wilde pakken, was ingestapt en weggereden. Eén van de rechercheurs moest opzij springen om niet te worden overreden. De rechercheurs waarschuwden het hoofdbureau, waarna surveillancewa gens jacht gingen maken op de vluchteling. Hij werd ontdekt op de Gooiseweg, maar toen twee agenten hem tot stoppen wilden dwingen, reed hij met grote snelheid op hen af. Bij Naarden slipte hij met zijn auto, die naar later bleek gestolen was. Hij vluchtte een weiland in, waar hij na hevig verzet kon worden ingerekend. Op 23 maart doet de rechtbank uitspraak. De Ruyter redde het echter en zette in Frankrijk een ijlbode aan land, die zijn vrouw berichtte zo veel mogelijk aande len VOC te kopen. Eemaal terug in Patria verwachtte hij met deze speculatie een vermogen aan te treffen. Zijn vrouw had op aanraden van vrienden echter van de koop afgezien waarover haar man zeer verbolgen was." Opmerkelijk is dat de Ruyter pas na zijn vijftigste jaar als admiraal op de vloot der zeven verenigde provinciën zijn grote successen tegen de Engelsen be haalt. Na de vernietiging van een deel der Engelse vloot en walinrichtingen bij Chatham wordt hij bezongen als de red der des vaderlands. De heer De Ruyter - De Wildt be schouwt het als een eer de driehonderd ste verjaardag met een vriendschappelij ke invasie in juni te vieren. Opmerkelijk is echter dat over de juistheid van de historische datum een Engels - Nederlands verschil bestaat. Volgens de Hollandse geschiedschrijving begon de landing in Chatham op 19 juni om elf uur in de morgen, terwijl dit gebeuren volgens de Engelse lezing een week eerder valt. Tijdens de driehonderdste verjaardag van dit maritieme treffen zullen Neder landse en Engelse jachten de Medway opkruisen. Voor de oud- Hollandse jachten is een speciale aanlegplaats ingericht bij Chatham. Tijdens de landing zullen de schepen een schijngevecht houden. De Britse zeilclubs houden in de River Medway Dutch Week gecombineerde zeil wedstrijden. Ook aan de wal staan diver se elementen die tot de verbroedering moeten bijdragen op het progamma. Me nige pint ale en Dutch beer zal worden gedronken om de kruitdamp van drie eeu wen her weg te spoelen en een duurza me vrede te bezegelen. (Van onze correspondent) HOENDERLOO „Ik loop ai jaren met dat gevoel rond, dat wij leven zoals wij leven, terwijl er dergelijke dingen om ons heen gebeuren". Mevrouw Den Doolaard staart nadenkend in het uitge doofde open haardvuur. Dan richt ze zich op en, levendiger zegt ze: „Maar het is ongelooflijk zoals de mensen nu reage ren". De brieven stromen binnen in het schildrachtige buitenhuisje, waarin de schrijver A. den Doolaard met vrouw en dochter Branda een landelijk leven leidt. Er zullen nog wel veel meer brieven volgen, en de telefoon staat niet stil. Al lemaal reacties op een televisie-uitzending waarin Mies Bouwman de in Amrika wo nende Nederlandse schrijver Jan de Har tog interviewde. Hij vertelde toen over de actie, die hij, zijn zoon en een aantal medequakers in de Verenigde Staten voeren om Koreaanse en Vietnamese kinderen te adopteren. Te voren was in het programma „Mies-en- scène" al een gedeelte van dit interview uitgezonden. Van de laatste oorlog af zijn de fami lies De Hartog en Den Doolaard met el kaar bevriend. Mevrouw Den Doolaard zegt: „Men wist natuurlijk dat Jan de Hartog hiermee in Amerika bezig was, maar we hadden er eigenlijk nooit aan gedacht hier iets dergelijks te beginnen. Vorige week vroeg ik hem of ik iets voor hem kon doen. Toen bleek, dat ik hier in Nederland inderdaad iets kon doen. Ja, je hoopt, dat je door kracht en hoeveelheid iets kunt bereiken". Ze is duidelijk enthousiast als ze zegt: „Ik heb nu eindelijk het gevoel dat er iets aan het rollen is. Het nare is altijd, dat alles zo abstract is, het moet con creet gemaakt worden, zoals zondagavond Jan de Hartog deed". Dochter Branda haalt op verzoek een betypt papiertje, een beknopt overzicht van de kinderellende in Korea en Vietnam: „Op het ogenblik zijn er alleen in Korea al ruim vijftigduizend kinderen in wees huizen, die op adoptie wachten. In Viet nam is een schatting nog niet mogelijk, maar het zijn er duizenden. Correspondenten in Vietnam schatten, dat „ontelbare" kinderen in horden door het land zwerven, dakloos, verlaten, ouderloos. Daarnaast zijn er duizenden gewonde kinderen, vooral door napalm verbrand, die, door gebrek aan medische hulp, niet worden verzorgd en na onvoor stelbaar lijden sterven. De weinige ziekenhuizen zijn meer dan overvol. Het is niet ongebruikelijk dat drie patiënten één bed delen. Er zijn praktisch geen verplegers. Kinderen, van top tot teen verbrand, worden behandeld met vaseline wegens gebrek aan alle an dere medicamenten, verband en perso neel. Vliegen zwermen vrij rond op deze kinderen, die levend ontveld zijn. Er zijn geen mogelijkheden voor hygiëne, geen air-conditioning, zelfs geen ventilatoren". Dat zijn concrete feiten. Misstanden, die schreeuwen om een oplossing. „Je moet je eens indenken, dat het je eigen kinderen zijn", aldus mevrouw Den Doolaard. De reacties zijn dus, zoals ze het uit drukt „.ongelofelijk". Maar getuigen de meeste brieven nu niet van een te voor barig enthousiasme, van te weinig zin voor de realiteit? Per slot van rekening worden de kinderen voor het leven ge adopteerd. Het antwoord is opmerkelijk: „Nee, ik dacht dat er veel emotie aan te pas zou komen, maar de brieven klinken zo doordacht". Er moet nog heel wat gebeuren. De brieven moeten beantwoord worden en er zal een onderzoek ingesteld moeten wor den naar de mogelijkheden van adoptie. Het is nodig, dat daar een organisatie voor in het leven wordt geroepen, een stichting waarschijnlijk, die afgezien van politiek en geloof tracht te bemidddelen tussen mogelijke pleegouders en pleeg kinderen. Mevrouw Den Doolaard is vast besloten om daar al haar krachten aan te geven. ,Er zijn mogelijkheden genoeg om te hel pen", zo meent ze. „Laten we dan het klimaat scheppen, waarin die mogelijk heden realiseerbaar zijn". (Van onze korfbalmedewerker) Haarlem speelt zondag tegen DTV uit Amsterdam, het kan een aardige wed strijd worden. In Amsterdam eindigde de wedstrijd in een gelijk spel(7-7) en ook ditmaal is verdeling der punten de meest waarschijnlijke uitslag. Animo Ready speelt wederom tegen een der topploegen:ZKV uit Zaandam komt naar de Kleverlaan en dat zal wel met gemengde gevoelens gaan. Misschien is de club van Sterk c.s. in staat het succes van afgelopen zondag te herhalen. Aurora speelt zaterdagmiddag in Hil versum tegen Altius, dat vooral op eigen terrein moeilijk te overwinnen is. O'kwar- tier speelt zondag ook in Hilversum te gen Excelsior met als inzet de bovenste plaats. De gastheren hebben uit 10 wed strijden 15 winstpunten, de Haarlemmers behaalden hetzelfde aantal uit 11 wed strijden. Het zal een zeer spannende wed strijd worden, waarvan de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggen. In de derde klasse staat de streekont- moeting N.Flora-Neptunus op het pro gramma, waarin de thuisclub min of meer favoriet is voor de zege. Watervliet gaat op bezoek bij Waterland: de winst punten zullen wel naar Beverwijk gaan. Cassius Clay zal in juli zijn titel verde digen in San Francisco tegen de plaatse lijke bokser Thad Spencer. Het gevecht zal plaatsvinden in een grote hal, The Cow Palace. Dit is meegedeeld door de manager van Spencer, Willie Ketchum, die heeft meegedeeld een mondelinge af spraak van deze strekking te hebben ge maakt met Herbert Muhammed, de ma nager van Clay. De kampioen zal op 22 maart in New York boksen tegen de veteraan Zora Fol- ley, en daarna een bezoek brengen aan Japan. Spencer staat als negende op de lijst van kanshebbers op de wereldtitel. Hij heeft van zijn 31 gevechten als prof er 26 gewonnen, waarvan 13 door knock out. Nylonnetten, gemaakt om straalvliegtui gen bij landingen op vliegdekschepen op te vangen, zullen dit jaar gebruikt worden ter beveiliging van enkele gevaarlijke bochten in het circuit van Sebring. De net ten zullen worden gespannen op drie ge vaarlijke punten langs het 8,3 km lange circuit. De directie van het circuit is van oordeel, dat zij voldoende sterk zijn om een racewagen op te vangen en tot stil stand te brengen. Joep Brandes, trainer van Helmondia I gaat van club veranderen. Hij maakt zijn I huidige, derde, seizoen af en vertrekt dan uit Helmond, omdat hij meent onvoldoen de mogelijkheden voor een goede opbouw van zijn team te krijgen. ADVERTENTIE mode tol uw dienst Super mode uit Parijse boutiquesjasje in PEAU D' ELEFANT (of tewel olifanten leer)! Ultra modern getail leerd amazone model met 2 lange ruitersplit- ten. Behalve wit kun je bij p&c natuurlijk ook anderen fijne kleuren kiezen. Mini (male) prijs: 49,75 dienst (Van onze sportredactie) Enkele spelers van de Pittsburg Phan toms, waarvoor ook Co Prins, Theo La- •n, j - j rruD j;„ 1 n seroms, riez ae Lrrooi, rtoo ae vries en De wedstrijd DCO-THB die zondag 19 wi; Bravenhoer hebben getekend, hebben drarTvan Mde oBeï» (Ildus de sSsI eetl voetbaldemonstratie gegeven in een drag van beide partijen (aldus üe scne as groot warenhuis jn Pittsburg. De Phan- van de afdeling Haarlem van de KNVB ™?!berel±n9°P t resteert nog dertien minuten. De stand is 2-1 voor DCO. De strafcommissie van de afdeling Haar lem meent dat geen van beide verenigin gen aansprakelijk is voor het staken van de wedstrijd. voet balcompetitie wordt gehouden, toch op ve le plaatsen aan de slag om het publiek voor voetbal te interesseren. Vooralsnog De jaarlijkse zaalkampioenschappen „Tulpentoernooi" op floret en sabel voor dames, heren en junioren van scherm school Van der Valk zal zondag worden Be Haar- gehouden in het gebouw van de Haarlemse lemmer Kegelbond aan de Tempeliersstraat. Tot Qees Smit de deelnemers behoren Giltay, Janssen, Zond de Landsmeer en Goedvolk en bij de dames volgende Yvonne Thiry. De wedstrijden beginnen ^riei over 's morgens om tien uur. ADVERTENTIE T.i: 4 lid saismn»utrift'l)fi£ Toneelspeler en TV-acteur Manfred de Graaf 25 STUKS i 1.50 - EEN LAURENS PRODUCT de beleve nissen van de Neder landse spelers in de Ameri kaanse wilde voet balorgani satie. bestaat er grote belangstelling voor dt trainingen, die door de aanwezigheid van sneeuw overigens bemoeilijkt worden. En kele spelers hebben hierdoor lichte bles sures opgelopen. De Pittsburg Phantoms, die in april hun eerste competitiewedstrijd in San Francisco zullen spelen, worden in de Amerikaanse voetbalbond hoog aangesla gen. In San Francisco gaat men uit van een bezoekersaantal van 55.000 voor de eerste wedstrijd. De Nederlanders in de club maken het uitstekend. De geldschie ters van de club kennelijk ook, want zij hebben al aangekondigd volgend jaar met een eigen team ijshockeyspelers te wil len uitkomen. Een bedrag van drie mil joen dollar is bijeengebracht om hiervoor de benodigde spelers aan te trekken. Voor het in de derde klas van het za terdagvoetbal leidende SIZO is een lasti ge uitwedstrijd vastgesteld tegen IJmui- den, dat zelf ook nog een kansje op het kampioenschap heeft. Aan spanning zal het in deze ontmoeting dan ook zeker niet ontbreken. Het eerste treffen in Hille gom werd met een score van 4-2 door de IJmuidenaren gewonnen. Mocht SIZO opnieuw over IJmuiden struikelen, dan kan HCSC met een nieuwe zege in de uitwedstrijd tegen Wartburgia (2-1) de leiding overnemen. Zandvoort- meeuwen krijgt in de badplaats bezoek van Blauw Wit W. (0-0) en zal daarvan moeten winnen om het degradatiegevaar te kunnen ontlopen. Voor Kennemerland staat er in de thuiswedstrijd tegen PVWA (0-0) niets meer op het spel. Van belang voor bezetting van de laatste plaats is de strijd tussen Marken en Zwaluwen'30 (3-1). Van de Haarlemse vierdeklassers heeft alleen SVJ een thuiswedstrijd tegen Kin- heim (0-2), dat opnieuw tot de volle winst moet komen om het kleine kampioens kansje te behouden. SVJ heeft aan pun tenverdeling voldoende om het degradatie gevaar af te wenden. Voor debutant SAC schijnt vrijwel niet meer aan terugkeer naar de HVB te ontkomen. De Haarlem mers hebben zaterdag een uitwedstrijd tegen Kromhout, waarvan in eigen home met 1-0 werd verloren. SMS gaat op be zoek bij het eveneens in degradatiege vaar verkerende ASC'37 (1-3) en VEW is de gast van OSDO (6-1).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13