Tasmanië door hechte banden met Nederland verbonden Hobart ademt de sfeer van een stadje als Enkhuizen Bi )ETI fel SALOON Aiphenaar Formosa verlof-„paradijs voor Yankee's in Vietnam Dierenbescherming in Canada wil actie beginnen ELECTRONISCHE Fransen uit twee NAVO-organen geweerd nv open voor jonge mode kom kijken VRIJDAG 10 MAART 1967 15 A ppelbomen Klein Groningen Piet Maree Band -? ii Kerkelijk nieuws Portugees bombardement van dorpen in Angola eist zestig levens Terroristen infiltreren Noord-Thailand HEDENAVOND DEMONSTRATIE PHILICORDA Hedenavond half negen Kroonzaal Brinkmann Grote Markt Haarlem Philicorda leverbaar in vijf uitvoeringen v.a. 1145,—. HONGKONG. Taipeh ,de hoofd stad van Tsjang Kai Sjeks eilandbas tion Taiwan of Formosa, heeft een meti opolitisch aanzien gekregen. Tal rijke, meerdere verdiepingen tellende gebouwen, waaronder een rij luxe hotels, zijn uit de grond verrezen. De verkeersdichtheid heeft beangstigen de vormen aangenomen. Nieuwe res taurants en nachtclubs hebben hun poorten geopend en de etalages van de winkels zijn met koopwaar volge stopt. Dit alles is een overtuigend be wijs van de toenejmende welvaart op het eiland. FORMOSA (TAIWAN) Minimale lonen (Van onze correspondent) SYDNEY. De premier van Tas manië heeft een dringend beroep ge daan op de bewoners van het eiland vooral niet te emigreren nu de schrik van de bosbranden hen in de benen zit. Geen Tasmaniër behoeft zich door een natuurramp te laten intimideren, aldus mr. Reece. Zijn oproep zal stel lig invloed hebben. Tasmaniërs voelen zich namelijk een volk met een eigen karakter, dat duidelijk anders is dan de bevolking van het Australische vasteland. Zij bewonen echter een eiland, dat wel een afzonderlijk be staan lykt te leiden, maar als een zelf standige staat deel uitmaakt van het Australische Gemenebest en onder worpen is aan de wetten van dat Ge menebest. TASMANÏë is het vakantieoord bij uit stek voor Australiërs van de „overkant". Al hebben de bosbranden in een wijde omtrek van de hoofdstad Hobart een ra vage teweeggebracht, die zich tot tachtig en meer kilometer naar alle kanten uit strekt, het eiland is zó groot, dat er vol doende ruimte is overgebleven voor va kantiegangers. Zodra de ruïnes zijn op geruimd en de activiteiten zich ontplooien om het leven weer een normaal aanzien te geven en wanneer de communicatie middelen hersteld zijn, zal het „eiland der duivels" weer een bijnaam, die aan de tijd der bannelingen herinnert weer een „aards paradijs" worden, een gelief koosd oord voor jonggehuwden, die er hun wittebroodsweken willen doorbren gen en voor de ouderen, die romantische herinneringen willen ophalen. Hobart ligt twintig kilometer van de zee, aan de rivier de Derwent. Het ademt een Europese sfeer, zegt men, maar ik heb er de sfeer van stadjes als Hoorn en Enkhuizen teruggevonden. Hobart ademt geschiedenis, want niet zo ver er vandaan, nabij Dunalley, ligt de plaats waar Abel Janszoon Tasman in 1642 landde en het nieuw ontdekte land Van Diemensland noemde. Hier meren schepen uit alle hoe ken van de aarde. Hier begint de geschie denis van de ontdekking van Australië en legden walvisvaarders en slavenhande laars contacten voor hun rijkdom of hun ondergang. HOBART LIGT aan de voet van de Wellington-brug die over de stad kijkt als een aartsvader, maar vanwaar nu het allesverzengende vuur neerstreek op de verschrikte bevolking. Er leidt een kron kelende weg van ongeveer twintig km van de voet van de berg naar de top. Tus sen Hobart en de Huon-vallei ligt een pa radijselijke route, wanneer de appelbo men in bloei staan. Maar nu hebben de bosbranden naar raming zeker de helft van de oogst vernield, hoewel volgens of ficiële berichten tot nog voor ongeveer twintig miljoen gulden waarde geoogst zou kunnen worden. De vestiging van de appelboomgaarden is te danken aan kapi tein William Bligh, gezagvoerder van de „Bounty" het muiterschip.Bligh heeft in 1788 de eerste appelboom op wat toen nog Van Diemensland heette, geplant. Ook langs de Derwent vindt men appelboom gaarden, vele nu vernield en hopvelden, die eveneens sterk van het vuur te lijden hebben gehad. Elders op Tasmanië, in het noordwes ten, ligt Launceston, de tweede grote stad van het eiland. Zij telt 50.000 inwoners en ligt aan de Tamar rivier, dicht bij de kust, waar een zeestraat het eiland scheidt van het „vasteland" van Australië. In te genstelling tot het oostelijk deel van het eiland, is het westen ruw, met een land schap waar zelden een mens in doordrong. Aan de noordkust echter liggen kleine plaatsen, zoals Penguin en Burnie, waar zich tal van Nederlandse immigranten hebben gevestigd. De bekende Nederland se schrijver-illustrator Piet Maree heeft geruime tijd nabij Penguin gewoond. Er is een geregelde luchtverbinding tus sen het vasteland van Australië en Tas' manië, zowel naar Launceston als naar Hobart en Burnie. De vliegduur van Mel bourne naar Hobart is anderhalf uur. Er wordt driemaal per week een scheeps verbinding onderhouden door de moder ne „Prinses van Tasmanië", waarop 334 passagiers en honderd auto's kunnen wor den vervoerd. De reis van ruim 650 kilo meter duurt veertien uur. Nabij Kingston, niet ver van Hobart, waar de bosbranden gelukkig weinig schade hebben aangericht, ligt „Klein Groningen", een dorp van Nederlandse immigranten en hun afstammelingen. Het werd gesticht door Groningse verzetsstrij ders, die onder leiding van E. Pinkster en J. van der Laan kort na de oorlog daarheen waren getrokken en onder moeilijke omstandigheden pionierswerk verrichtten om eeen nieuw bestaan op te bouwen. Zij legden er in de bossen, die met de hand moesten worden gekapt om ruimte te maken voor woningen, de grondslag voor een nieuwe nederzetting van Hol landers. In Tasmans tijd heeft het gelach van de Koekaburra's (lachvogels), de Hollanders ervan weerhouden daar aan land te gaan. De 17de-eeuwSe zeelieden zouden in de mening hebben verkeerd, dat het gelach afkomstig was van in boorlingen. In Klein Groningen werd de grondslag gelegd voor de eerste Nederlands-Austra lische bouwonderneming. De Groningers kregen opdrachten van de overheid, onder andere voor de bouw van een school. Sindsdien zijn vele andere opdrachten ge volgd. Nederlanders, die na hen zijn ge komen, hebben zich, mèt hen, roem ver worven in de Tasmaanse maatschappij, door kunde, kennis, voortvarendheid en volharding. IN HET TEGENWOORDIGE Tasmanië wonen nu enkele duizenden Nederlandse immigranten. De tijd van avontuur uit de jaren 1947-'57 is voorbij. Maar zij, die de bosbranden hebben meegemaakt, zullen er hun hele leven lang een diep-gegrifte herinnering van angst en onmacht aan bewaren. Het grootste deel van het zuid westen van het eiland is een paradijs van woest natuurschoon, dat de mens lokt naar avontuur. Er is echter geen ruimte meer op dit eiland voor een weddenschap, zoals de auteur van kinderboeken Piet Maree vijf tien jaar geleden aanging om te bewijzen, dat het niet alleen de handwerksman, de ambachtsman en de geschoolde arbeider zijn, die zich een toekomst in Australië konden veroveren, maar ook de intellec tueel en de kunstenaar. Die weddenschap heeft hij destijds met glans gewonnen: Maree stichtte in Penguin „Lonah", een centrum van kunst en cultuur uit het oude Europa en het nieuwe Australië, een mu seum van replica van Tasmans schepen en zeekaarten, van Westerse kunstvoor werpen en van Abo-kunst, schilderingen op boombast nullanulla's, speren en an dere strijdwapenen der inlanders. Hooggeplaatste Australiërs trokken naar „Lonah" ook sir Robert Menzies, die destijds minister-president was om zich in „Tasmans kamer" op „Lonah" te vergapen aan de relikwieën en aan sier- kunstvoorwerpen en tekeningen van Piet Maree zelf. „Lonah" zonder Piet Maree is een verlies voor Australië geworden, maar zijn invloed is gebleven Piet Ma ree heeft meegeholpen de Australiërs een grotere, blijvende waardering te geven voor schone kunsten, folklore en historie. HET GRONINGSE Lutjegast en het Australische eiland Tasmanië worden door een oude band verbonden. Een inter essant. maar bijna vergeten monument bevindt zich in de muur van de hervorm de kerk te Lutjegast, met de insciptie: „De regering van Tasmanië heeft deze gedenkplaat laten aanbrengen ter her innering aar de zeevaarder Abel Jans zoon Tasman, geboren te Lutjegast in 1603, ontdekker van Tasmanië op 24 november 1642". Vele Australiërs dragen de voornaam Tasman, onder andere Tasman Hayes, voormalig secretaris-generaal van het Australische ministerie van Immigratie. ADVERTENTIE Aangenomen naar Franeker H. v. Mul- ligen, kand. te Zwolle. Bedankt voor 's-Gravendeel. Meppel, Onstwedde, Opperdoes en voor Vlissingen A. Broersma, kand. te Leeuwarden. OTTAWA (DPA) Brian Davies, se cretaris van een Canadese vereniging voor dierenbescherming, wil in Canada een miljoen handtekeningen verzamelen bij wijze van protest tegen de zeehonden- jacht, die elk jaar in de haai van St. Lau rens wordt gehouden. Hij wil dat de Canadese regering dit gebied tot be schermd domein voor zeehonden ver klaart. De jacht is inmiddels weer begonnen. Vijf kleine vliegtuigen, die de jagers zouden brengen naar het gebied waar de zeehonden zich plegen op te houden, zijn op het ijs verongelukt. Rond vijftig ja gers zouden op het ijs bij de Madeleine- eilanden van de buitenwereld afgesloten zijn. Zij zouden echter niet in gevaar verkeren. Dit jaar mogen er maar 50.000 jonge zeehonden gevangen worden. Op de oudere dieren wordt later met knup pels en geweren gejaagd. Het vorig jaar zijn bijna 5500 Canadese jagers in de baai van St. Laurens werk zaam geweest Zij hebben zowel op de ijsvelden ten noorden als ten oosten van Newfoundland op zeehonden gejaagd en doodden in de zeven weken van het jachtseizoen ongeveer 170.000 dieren. Eenzelfde aantal werd in deze streek door Noorse jagers gedood. De Noren staan echter niet onder toezicht van de Canadese overheid. De waarde van de door de Canadezen gevangen dieren wordt geschat op ruim zeven miljoen gulden. ALGIERS (AFP) Het bureau van de Angolese rebellen in Algiers heeft be kendgemaakt, dat er onlangs bij een bombardement van Portugese vliegtuigen op twee dorpen in Angola zestig mensen om het leve zijn gekomen. De rebellen hadden dezelfde dag een aanval gedaan op een Portugees konvooi dat met voorraden op weg was naar twee Portugese posten in het binnenland. Bij deze aanval werden 92 Portugese sol daten gedood en zeven vrachtauto's ver nield. BANGKOK (Reuter) Thailands mi nister van Binnenlandse Zaken, generaal Prapart Tsjarsathien, heeft bekendge maakt dat ongeveer zevenhonderd afge legen dorpen in de door linkse groepe ringen geïnfiltreerde gebieden van Noord oost-Thailand om bescherming van politie en militairen hebben gevraagd. Omdat zij geen bescherimng genoten moesten de dorpelingen levensmiddelen aan de „ter roristen" afstaan. Jongemannen werden ontvoerd voor een opleiding in het oerwoud als hun va ders op de velden aan het werk waren. De minister zei, dat de regering niet in staat was om in elk dorp politie- of leger posten op te richten. Wel zouden er mo biele eenheden gevormd worden. ADVERTENTIE PHILIPS 6CGÖL6 KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL (02500)11532 ADVERTENTIES (Van onze correspondent) PARIJS De Noord Atlantische Ver dragsorganisatie heeft afwijzend beschikt op het Franse verzoek, ondanks de gaul listische weerzin tegen militaire integra tie, toch nog in enkele organen voor de gemeenschappelijke defensie met de ove rige NAVO-landen te mogen blijven sa menwerken. Die samenwerking zal alleen bestendigd kunnen worden ten aanzien van de afweer tegen luchtaanvallen. Daarentegen heeft de NAVO, na Amerikaanse druk. Parijs doen weten geen prijs meer te stellen op verdere samenwerking met Frankrijk met betrekking tot de strijd tegen het onder zeebootgevaar waarvan het centrum in Italiaanse Spezia is gevestigd en voorts in het kader van de technologische commu nicatiemiddelen waarvan Den Haag het centrum is. Op geen van de beide laatste gebieden kon Frankrijk in Amerikaanse ogen voldoende eigen bijdragen leveren om de samenwerking voor de NAVO nog interessant te kunnen maken. Spanje is een boek met duizend verhalen Van Badajoz naar Valiadolid Je krijgt nooit genoeg van het vrolijke strandleven, maar ik wilde een ander gezicht van Spanje zien. Met gemengde gevoelens heb ik daarom de kusten achter mij gelaten. Het binnenland in was mijn devies. Zo arri veerde ik na een prachtige tocht door het bergachtige, haast oranje gekleurde land in Badajoz aan de rivier Guadiana. Op deze tocht was de zon dag in dag uit mijn metgezel. Ze schijnt onaf scheidelijk aan Spanje gebonden. Vanuit de stad is het uitzicht op de overkant van de rivier indrukwekkend. Daar ligt het slot Medellin. Romeins van structuur, zoals vele gebouwen in deze stad, Wereldjaar paspoort van het voor vreuc Toerisme met talrijke speelse ornamen ten die de Arabische invloed verraden. Van 23 tot 30 juni worden hier de Johannes de Doper-feesten gehouden en overal klinken dan trommels en fluiten door de warme nachten. De volksmuziek is duidelijk door Afrika beïnvloed. Mijn tocht voerde mij vervolgens naar Caceres, het land van de veroveraars. Even is er nog een vaag heimwee naar de zee, maar ze ligt al weer heel ver achter ons. Een klein uitstapje maakte ik ook naar Monte- hermoso, een klein plaatsje, beroemd om zijn bonte hoeden. Barokke knutsel werkjes van kleurige wollen draadjes. Ik verheug me nu al op het verbaasde gezicht Toerisme, van de douane. Elke plaats is hier de moeite waard, maar uiteindelijk is er altijd een doel en dat werd Valiadolid. Een stad om van de ene verbazing in de andere te vallen. Zo is mijn hele tocht vol verhalen. Neem het verhaal van de ezels, eenzaam aan hun eentonig werk bij de waterputten. Een dier temidden van de stilte. Zelfs de wieken van de Don Quichotte-achtige molens verroeren zich niet. De mensen die ik in deze streken ontmoette zijn anders dan de kustbewoners, minder ge wend aan toeristen. Maar altijd weer die rustige vriendelijkheid, want niets wekt bevreemding bij dit volk, dat zoveel culturen heeft zien komen. Het leek mij een probleem om aan goed onderdak te komen maar weer had ik Spanje onder schat, want ook in het binnenland zijn er goede hotels en comfortabele campings. Wat de keuken betreft: het zijn niet de vis gerechten die de tong strelen, maar de hammen - u weet ik bèn een lekkerbek. Boven dien is er altijd volop wild te krijgen. Probeer eens een fazant op zijn Alcantaraans - de stad Alcantara is beroemd om zijn heerlijke keuken en recepten. Het zijn slechts notities en ik vergeet de details die ze onvergetelijk maken. Een gesprek met een boer, een bezoek aan een marktje, waar ik temidden van de meloenen een bougainville cadeau krijg. Nog ben ik niet aan het einde van mijn reis, want nu wordt Castilië mijn doel. Tot ziens. Uw zonnige reis- avonturier meldt zich spoedig weer. (Th. S.) Waardevolle informatie over Spanje vindt u in het boekje „Spanje voor U". Wanneer uw reisbureau niet over deze uitgave beschikt, zal het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8, Den Haag, u dit gaarne toezenden. Tel. 070-18 27 66. VOORBIJ ZIJN ook de tijden van een bijna Spartaanse leefwijze, die jarenlang de oorlogstoestand illustreerde en een symbool was van het verlangen het Chi nese vasteland te heroveren. De jonge ge neratie ziet Taiwan niet meer uitsluitend als een legerplaats. Zij wil niet op een betere toekomst wachten, mar nü van het leven genieten. Het „Hoover Theater Res taurant" en het „Centraal Theater Rer- eeking' t FORMOSA CHINA Minh Ts'mta'a AMO »L=Rsinch QUEMOY: KLEIN QUEMOY Tainan :ZUIOCHINESE= ZEE Vliegveld km 100 Hoofdstad u Belangrijkste - Spoorlijn staurant", die hun gasten revue's met buit- tenlandse artiesten aanbieden, hebben iedere nacht gevulde zalen. In danslokalen treft men al vroeg in de namiddag jongelui. De bioscopen zijn de hele dag door tot de laatste plaats bezet en de duurdere „girliebars" dingen naar de gunst van de buitenlandse toeristen. Het toerisme vorige jaar bezochten on geveer 130.000 toeristen Taiwan heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. Iedere dag komen tussen de 150 en 300 Amerikaanse verlofgangers uit Vietnam in Taipeh aan, die hier vier tot zeven dagen blijven en per man zo'n zeshonderd dollar in de nationalistisch-Chinese metropool uitge ven. De nieuwe glans van de hoofdstad laat ook niet na grote aantrekkingskracht op de bevolking van het platteland uit te oefenen. Steeds meer plattelanders laten hun dorp of nederzetting in de steek om zich in de stad te vestigen. Het inwoner tal van Taipeh, dat in 1949 nog 300.000 bedroeg, is tot 1,4 miljoen gestegen. De maatschappelijke status van een platte landsmeisje stijgt en ook haar huwe lijkskansen nemen toe wanneer zij op een kantoor, in een winkel of in een hotel of restaurant van de stad komt werken, ook al zijn de lonen nog zo laag. DIE LONEN zijn inderdaad miniem, wat er toe leidt dat de produkten van Taiwan tegen zeer concurrerende prijzen op de wereldmarkt kunnen komen. Een onge schoolde fabrieksarbeider verdient niet meer dan vijftien dollar en een vakar beider ongeveer 25 tot 30 dollar in de maand. De boeren gaat het evenwel, na de op voorbeeldige .wijze tot stand ge brachte landbouwhervorming, zeer goed. Taiwan is het enige land in geheel Azië, waar boeren een hogere levensstandaard dan de andere arbeiders bezitten. In het algemeen genomen is het bezit echter tamelijk gelijk verdeeld en men vindt op het eiland niet het grote verschil tussen arm en rijk, dat in zovele ontwikkelings landen voorkomt. Taipeh kent nog geen riolering of be hoorlijke straatverlichting, de trottoirs verkeren in jammerlijke toestand en in het verkeer heerst een zeldzaam gebrek aan discipline. Tot deze chaos dragen in aanzienlijke mate de fiets-riksja's bij, waarvan de bestuurders voor het grootste deel voormalige soldaten zijn voor wie er geen ander werk is.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15