„De Rode Mieren" 1 I r L PANDA EN DE MEESTEÏDLOODGIETER POLLE, PELLI EN PINGG RECHTER TIE TUsè, BRAMMETJE FOK JfJb „De Uitlaat" Vliegtuigongeluk eist 26 levens Kennedy-ronde eindigt zeker op 30 april OESO waarschuwt Denemarken Nooit was de mode zo nieuw als dit voorjaar. De Wieringa-kollektie bewijst het! Gemeenten maken misbruik van „beschut werk" IèjPs Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman VRIJDAG 10 MAART 1967 19 door William Lederer en Eugene Burdick B JONGE JENEVER Haal Henkes in huis! En vooral... prijzen die uw voorjaarsvreugde niet bederven. modieus en meer keus Vakcentrales School getroffen door bliksem: elf doden rrra SS iiif 776. nwwuwMuyywmmAfl, 105) „Dat is in het Sarkhanese terrein cnmogelijk," zei Dobey. „Hoogheid," voegde hij er nog snel aan toe. „Onmogelijk, kletskoek!" zei ge neraal Patrick van de mariniers. „Altijd vlak voor elke communis tische overwinning hoor ik het woord jnmogelijk." Onze nederlaag op de kust van Cuba, het neerschieten van onze F 105's door verouderde Migs, het bewapenen van veertien duizend opstandelingen in San Somin- go alles was altijd onmogelijk". „En toen de mieren met hun kanon het vuur openden", vervolgde prins Lin, „luisterde de kolonel die het commando had over de Franse ar tillerie ging 'n bunker binnen, trok de pen uit een handgranaat en liet zich uit elkaar springen". Hobson zei „Heren we zijn bezig met een diepgaand hoogst ernstig c verleg over een natie die in ge vaar verkeert niet met een bio logische kwestie. Kunnen we niet van die mieren afstappen?" „Het zou waarschijnlijk een fout zijn als we dat deden", antwoordde prins Lin. „Gelijkenissen verduidelij ken de zaken; zo dacht uw Jezus er ook over. De natie waarvan u zegt dat die in gevaar is, is mijn natie. En de toekomst van mijn natie zal bepaald worden door de mieren." Hij wendde zich tot McCauley. „De ze Amerikaanse professor heeft de gelijkenis van de mieren en de oli fant zo uitstekend beschreven in zijn boek. Het voortbestaan van Sarkhan- het verhaal is zeer toepas selijk. Mag ik u verzoeken het hier te vertellen". „Het is een oud verhaal", zei Mc Cauley. „Er was eens een tijd dat de mieren de olifanten sterk benijd den om de brede paden die ze in de rimboe maakten. De mieren moes ten leven in het dichte struikgewas, het ondoordringbare onderhout van de rimboe. Ze wilden meer ruimte hebben. En zo besloten de kleine mieren de olifant van zijn brede pa den te verjagen". Cogswell zat in zijn stoel te draai en. Hij moest de vergadering naar een beslissing leiden. Maar McCau ley ging door met het zelfvertrou wen van de verteller. „De mieren kwamen onder de bamboebosjes uit en traden in het volle daglicht van de open wildernis. Met hun kleine voelsprieten, omhoog vielen ze de olifant aan in de ze kerheid hem te kunnen overwinnen. Maar daar vergisten ze zich in. De olifant zag hen niet eens. Hij stamp te langs het olifantenpad vertrapte de mieren alsof ze er niet waren en at onderweg nog hun bamboebladeren cp." Hobson geeuwde. De generaal van de mariniers was verrukt. „Maar een mierengeneratie later Jokten ze de olifant in 't dichte on derhout van de rimboe. Hier waren de mierer in hun element. Uit het afval op de grond kropen ze langs de poten van de olifant in zijn ogen. In de dichte begroeiing kon de oli fant zich niet gemakkelijk bewegen. Hij kon niets zien. Hij raakte zijn hezinning kwijt; hij werd dol. Dui zenden insekten kropen in het zachte vlees van zijn slurf in zijn bek. En tenslotte was de -reusachtige olifant niets dan een hoop verblekende beenderen". „Wat heeft dat allemaal met Sark- han te maken?" Coldstream antwoordde. „Mijn heer Hobson, de mieren van Azië lokken met overleg de geweldige olifantachtige legers van het Westen m de dichte rimboe. Amerika, met zijn westerse geest en zware uitrus ting, kan alleen in de open wilder nis vechten. Amerika is de olifant. De zogenaamde invasie, de zoge naamde mobilisatie, de vervalste 'fo to's zijn de middelen waarmee Ame rika de rimboe ingelokt wordt." „Mijnheer Hobson," zei Lin zich voorover buigend, „begrijpt u niet wat dat met mijn land te maken heeft?" Hobson haalde zijn schouders op. De veiligheidsman van Defensie nam het woord. „Met alle verschul digde eerbied. Hoogheid, er is geen sprake van een meningsverschil tussen ons. We hebben allemaal Mau Tse-toeng gelezen met zijn theorieën over de guerrillakrijg. Maar als het er op aankomt wordt de moderne oorlog tussen olifanten uitgevochten. In andere landen van Zuidoost-Azië zijn de moderne hulpmiddelen te laat gekomen. Maar hier, Hoogheid, zijn we op tijd. U zult de modernste vlieg tuigen kunnen krijgen" de F 111, cie supersonische 104 als u wilt. Overvloed aan vuurkracht. Ieder van uw mannen zal even sterk zijn als een geheel peloton van de Vietcong". Mc Cauley zei: „Soen Tse heeft geschreven dat de beste manier van een veldslag te winnen een overwin ning zonder vechten is. Hij doelde op een overwinning door afbreuk, sluwheid, valstrikken, precies zo als „Professor", viel Hobson hem in de rede. „Soen Tse heeft eeuwen ge leden geleefd. De Chinese commu- r isten hebben in 1949 de overwinning behaald omdat de Russen hun hulp cp grote schaal verleend hebben. Ze hebben hun al de Japanse wapenen gegeven". „En wij hebben de troepen van Tsjang uitgerust met meer en bete- le wapenen dan Mau had," antwoord de Coldstream. „Maar Mau had de moeilijke taak van het politieke on derricht volvoerd alvorens hij 'de boe ren geweren gaf. De mieren van Mau hadden niet alleen geweren, ze bezaten ook een geloof". „U wilt toch niet beweren dat de beginselen van het communisme te verkiezen boven de onze?" vroeg Coit. „Of wèl soms?" Brown draaide zich om en sprak fluisterena en op scherpe toon tegen Coit. Hij kroop terug in zijn stoel met zijn ogen star op Coldstream gevestigd. Coldstream keek hem be vreemd aan. Hier was sprake van meer dan een felle anticommunist, een verbeten reactionair. Coit werd gedreven door twee veel voorkomen de karaktertrekken haat en de zucht naar macht. Met macht kon hij hen die hij haatte veruletteren, de groten, de gaven, de gezonden. „Ik geloof dat we nu wel zeker kunnen zijn van overste Coldstreams vaderlandsliefde," zei Cogswell kalm. (Wordt vervolgd.) 8 9 55 60 65 SS 63 6; 67 l/WIAAfWWWWWIAAAAIWUWIA/WWWWIHIIA>WWIfVI'WIWVII/WWWWWWWWWWUIAfWI/tAAAAIIIWWtfWWWWIIIIVUIIt<WUWWIAIWtflA/WWVtllAAA PUZZEL NO. 10 Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. begrip, 8. bolgewas, 10. bijb. naam, 12. liggende, 14. schamele woning, 15. hebberig, 16. deel v. e. voertuig, 17. drank, 19. mil. opl. school, 21. dierenliefkozing, 23. Europeaan, 25. tot nader order, 26. ter attentie van, 28. bij woord. 29. dimensie, 31. tandeloos zoog dier, 32. geneesmiddel, 34. verstand, 35. vrucht, 37. meisjesnaam, 38. aanleggen, 39. zuivelprodukt, 40. godin, 42. maanstand, 43. speelgoed, 44. schaakterm, 45. onder richt, 46. opening in het ijs, 47. kreet, 48. vr. munt, 50. afdeling, 52. overdekking, 55. dwingeland, 57. zonnescherm, 60. gesloten, 61. lopen, 63. woede, 65. voorzetsel, 66. zich op een bepaald punt bevinden, 67. voor zetsel. Verticaal: 1. geogr. aanduiding, 2. maand, 3. meisjesnaam, 4. vette vloeistof, 5. vier kante platte steen, 6. in geval, 7. water in Utrecht, 8. deel v. d. dag, 9. hetzelfde, 11. lust, 12. ijle stof, 13. kloosterzuster, 14. re volverhouder, 18. tekengerei, 19. teken van verstandhouding, 20. toiletartikel, 22. hoef dier, 24. voorbijgaand, 25. lekkernij, 26. seconde, 27. afwezigheid, 30. vorm van denken, 32. deel v. e. voertuig, 33. aanw. vnw., 34. herkauwer, 36. tak van dienst, 38. soort onderwijs, 40. lokspijs, 41. danskoor, 46. titel, 49. soort leer, 51. broeiplaats, 53. familielid, 54. in dat geval, 55. deel v. e. berg, 56. Nederl. Televisie Stichting, 58. deel v. h. kippenhok, 59. streep, 60. meis jesnaam, 62. Eng. voorzetsel, 64. kinder- groet. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zgn. OPLOSSING PUZZEL NO. 9 Horizontaal: 1. flora, 4. volksstam, 8. Rotte, 9. dienaar, 10. etsen, 12. vulkaan, 13. enter, 14. barometer, 16. verspelen, 17. ro man, 20. toendra, 23. stern, 24. remedie, 25. buiig, 26. neerlaten, 27. tegen. Verticaal: 1. formele, 2. omtrent, 3. are, 4. vegen, 5. steel, 6. tiara, 7. mariner, 9. daveren, 11. strop, 14. ballade, 15. Marne, 16. voteren, 18. monding, 19. Nijmegen, 21. Emmie, 22. dadel, 23. slaan, 25. bat. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. URBANSA (OHIO) (Reuter) Bij Ur- bana in Ohio zijn donderdag een Ameri kaans lijnvliegtuig en een licht particu lier toestel neergestort, op drie kilometer afstand van elkaar. Alle zesentwintig in zittenden zijn om het ieven gekomen: 25 aan boord van de DC-9 van de Trans- v/orld Airlines en de piloot van het klei ne vliegtuigje, een 54-jarige handelsreizi ger. De toestellen zijn met elkaar in bot sing gekomen. COP. WITTEN TOONDW 53. Enkele minuten voor de door Joris voorspelde stuwdam-doorbraak, begaf de meester-loodgieter zich naar een politie-agent. „Over enkele ogenblikken kan mijn assistent je hier zijn!" verklaarde hij. „Een klein baaske van ongeveer deze hoogte. Laat hem door. Hij zal de dam opgaan om een laatste inspectie te ver richten. Wellicht weet hij het gevaar nog te keren!" „Hoewel die mogelijkheid geheel uitgesloten is!" ver volgde hij in zichzelf mompelend. „Die druppeltjes zul len hem op zijn tocht vergezellen, en zich op hem wil len wreken door de dam te laten barsten. Daarmee is mijn voorspelling dan uitgekomen en de dankbare bevolking die ik voor een ramp heb behoed, zal mij on getwijfeld weten te belonen!" Op dat moment ontwaar de hij Panda, die de agent vroeg om doorgelaten te worden. „Daar is het baaske!" prevelde Joris. „Hij gaat zich opofferen.Ach, het is voor een goed doel. En misschien kan hij zich nog redden als de dam straks ineenstort IK HOOR ZELFS EEN STOOMBOOT FLUITEN HET LIJKT NET ECHT WAT boe IK HOOR DE zee »N JC DAAR? J V SCHELP RUISEN ADVERTENTIE GENèVE (Reuter). Het begint er naar uit te zien dat de afgevaardigden van ongeveer vijftig landen naar de on derhandelingen over verlaging van in voerrechten in het kader van de Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) het eens zullen worden. Donderdag werd in Genève besloten de besprekingen over de Kennedy-ronde op 30 april te beëindigen. In haar studie over de economische si tuatie in Denemarken schrijft de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) dat, hoewel de dige toestand duidelijk talrijke elemen ten van onzekerheid inhoudt, de algemene vraag in Denemarken dit jaar zal nei gen naar een veel snellere groei dan de produktiecapaciteit, waarvan de toene ming op ongeveer vier percent wordt gesteld. Een toeneming van de vraag met meer dan vier percent kan de spanningen in de economie alleen maar versterken en be lemmering betekenen voor de inspannin gen tot afremmen van de stijging der prijzen en verminderen van het tekort op de lopende rekening van de betalings balans. De Deense autoriteiten verwach ten dat de buitenlandse vraag, de investe ringen en het verbruik op overheidsge- bied alsmede de woningbouw dit jaar sterker zullen stijgen dan de totale pro- duktie. Als men wil voorkomen dat de toene ming van de uitgaven de evenwichtige groei in gevaar brengt en dat zij uitzon derlijke spanning op de arbeidsmarkt en nieuwe verzwaring van de betalingsba lans met zich meebrengt, zal volgens de OESO het begrotingsbeleid moeten worden versterkt teneinde de vergroting van het verbruik tegen te gaan. ADVERTENTIE AMERSFOORT, APELDOORN ARNHEM, HAARLEM, HILVERSUM, ZWOLLE „De Uitlaat", het personeelsorgaan van de Koninklijke Paketvaartlijnen(KPM) zal als gevolg van de fusie van de KPM met de Koninklijke JavaChina Paket- vaartlijnen (KJCPL) uit de vaart worden genomen. Thans is het laatste nummer van de pers gerold ruim 21 jaar nadat de eerste uitlaat in december 1945 verscheen. Het uit de vaart nemen van De Uitlaat betekent echter niet, dat de band met de oud-KPM'ers wordt verbroken. Het con tact zal worden voortgezet via het perso neelsblad van de KJCPL, de Ril Post. Daarin zullen de oud-KPM'ers regelmatig bekende namen en schepen tegenkomen. In het afscheidsnummer worden de 76 veelbewogen jaren, waarin de activitei ten van de KPM zich dikwijls uitstrekten tot ver buiten haar oorspronkelijk vaar- gebied, de voormalige Nederlands-Indi sche Archipel aan de hand van foto's en korte verhalen van KPM-gepensioneerden opnieuw tot leven gebracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG De drie vakcentrales hebben minister Veldkamp gevraagd een einde te maken aan de handelwijze van een aantal gemeentebesturen, die ontsla gen oudere werknemers opnemen in de in- validen-werkplaatsen. Gezonde werklozen, aldus de vakcentrales, kunnen in de werk verschaffing worden geplaatst tegen de daar geldende lonen. Zij horen niet thuis in de speciaal voor gehandicapten gescha pen beschutte arbeid. Hun tewerkstelling daar maakt het voor de werkelijk gehan dicapten dubbel moeilijk zich een volwaar- STANDERTON (Reuter) Als gevolg van blikseminslag in een Afrikaanse school bij Standerton, in Transvaal, zijn een onderwijzeres en tien kinderen om het leven gekomen. Twaalf kinderen zijn naar het ziekenhuis gebracht met min of meer ernstige verwondingen. dig lid van de werkgemeenschap te voelen. De vakcentrales beschuldigen gemeenten ervan dat zij voor oudere ontslagenen speciale „ruimte" maken in sociale werk voorziening en op die manier allerlei werk, dat lag te wachten, laten uitvoeren met da 75 percent rijkssubsidie voor beschut werk. Dit bespaart dan tegelijkertijd de gemeen telijke sociale diensten een uitkering aan langdurig werklozen. 56. Rechter Tie kijkt eens naar de schil derijen die aan de wand van Lie Ko's ate lier hangen. Hij gaat er op toe en zegt: „Ik zie dat u behalve landschappen ook portretten schildert, meneer Lie. Die jonge vrouw hier lijkt me zeer geslaagd." De rechter buigt zich voorover en leest wat er in kleine letters onderaan het por tret geschreven staat. „Hm, haar naam is juffrouw Woe." Lie Ko wordt vuurrood. ,,Ja, edelachtbare.Ze is inderdaad juffrouw Jade. Ik heb haar vroeger eens geschilderd.op verzoek van mijn broer voordat ze uit elkaar gingen.Ik heb het portret gehouden, want toen ze ont voerd werd, was dit het enige aandenken. Wel, ik bewaarde het ook omdat ik het een goed stuk werk vind, al zeg ik het zelf.Lie is totaal in de war. Rechter Tie neemt hem aandachtig op en zegt dan droog: „Jawel, zij was een zeer be koorlijke jonge vrouw. Ik kan me voor stellen dat zij uw belangstelling wekte. Uw artistieke belangstelling, bedoel ik. Uw broer, de goudsmid, had haar zeer lief". „Die koude egoïst haar liefhebben, zegt u?" roept de schilder verontwaar digd uit. Hij wil nog wat zeggen, maar dan hoort hij dat er op de voordeur wordt geklopt. „Wie is dat nu weer? Mag ik even gaan kijken, edelachtbare?" Een schreeuw klonk van boven. Net op het moment, dat de plank wipte en Karo en Tutu in de diepte dreigden te storten, was Bram over de bergtop gekomen. In één oogopslag doorzag hij de situatie. Er stond hem maar één ding te doen om de ramp te voorkomen.en hij had er maar één enkele seconde voor. Bram deed het! Hij smeet de zware rol stof, die hij voor de vleugels van de Vliegmannen had meegebracht, omlaag. Zijn hand, gewend aan mastworpen, maakte ook nu geen fout. De rol plofte neer op de plank en de kooi bleef op het uiterste puntje van de plank hangen. Gered! Groot was de vreugde van de Vliegman nen, die zich nu schaamden, dat zij zo weinig vertrouwen in de zeeman hadden gehad. IJverig stikten zij hun vleugels, met een brede zoom, aan elkaar en als dolle, dartele vlinders deden zij onze vrienden uitgeleide, toen dezen al vlie gend het dal verlieten, dat zij met een trammetje waren binnengekomen. Het ge vaarlijke avontuur had een heerlijk be sluit gekregen!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19