Chimpansees vechten als mensen Expeditie terug uit Afrika Zeventienjarige jongen rijdt in Soestdijk tegen de trein enda voor Haarlem en de IJmon en bondig APARTE LAMPEN Financiële hulp aan de West Zeister jongeman meldde zich Op TV gezien? Al geprobeerd 1 paar gratis Politiecharge bij centraal station Zware straffen in Arnhem Geweldpleging tegen agent: zes weken geëist Minister acht wet tegen afluisteren nodig Hoe vertel ik het mijn leerlingen de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Tilburger mishandeld Wapensmokkelaars aangehouden Tweeëneenhalf jaar voor soldaat Doden in het verkeer Conferentie over de geweldloosheid Vrolijk beraad Naaktloper door Den Haag Onbestendig t is s U J VRIJDAG 10 MAART 1967 2 Vraag spaarkaart tonnem* H kingfabrim^ i f; Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 204 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 B O O T S M A VERLICHTING AMSTERDAM De mens en de chim pansee of mensaap hebben gemeenschap pelijke voorvaders. Ter staving van deze theorie van dr. A. Kortlandt, lector in de psychologie en ethologie der dieren aan de universiteit van Amsterdam, hebben drie van zijn medewerkers tijdens een zes maanden lange onderzoekingstocht door Afrika belangrijk nieuw bewijsma teriaal gevonden. In de savannen van de republiek Guinee zagen zij hoe chimpansees, die daar le ven, hun vijanden met knuppels bevech ten. Verder kwamen zij tot de voorlopige indruk dat de chimpansees hun knuppels op dezelfde manier hanteren als de mens. In Guinee zeggen leden van de Sou-Sou- stam van de chimpansees: „Ze kunnen praten, maar doen het niet, om geen be lasting te hoeven betalen". Volgens dr. Kortlandt hebben zich ruim een half miljoen jaar geleden in Afri ka uit gemeenschappelijke voorvaders ten oosten van de Nijl de mens en in de savannen ten westen van de Nijl de mensaap ontwikkeld. Beiden gebruikten stokken om zich te verdedigen en om vij- De regering zal binnenkort wetsontwer pen over voortzetting van de Nederland se financiële medewerking aan de ont wikkeling van Suriname en de Antillen indienen. Wegens de zwakke begrotings positie van Suriname en de Antillen zal Nederland bij het verstrekken van lenin gen tegen marktvoorwaarden enige faci liteiten verlenen wat betreft rente en af lossing. De 240 miljoen gulden, die in 1967-'71 aan Suriname en de Antillen ter beschikking zullen worden gesteld voor de uitvoering van de nieuwe vijfjaren plannen, zullen wat schenking en lening betreft, niet op gelijke voorwaarden wor den verdeeld. Suriname ontvangt 50 per cent als gift, 40 percent als lening op milde voorwaarden en 10 percent als le ning tegen marktvoorwaarden. Voor de Antillen zijn deze percentages 40, 30 en 30, omdat op de Antillen de behoefte aan infrastructurele werken minder groot is dan in Suriname. De uit Zeist afkomstige jongeman, die In verband werd gebracht met de ver dwijning van het Alkmaarse jongetje Her man van der Molen, heeft zich gister avond bij de politie in zijn woonplaats ge meld. De politie zegt dat de jongeman niets te maken heeft met de verdwijning van Herman. ADVERTENTIE De politie heeft gisteravond omstreeks half negen voor het centraal station in Amsterdam een dertigtal jongens en meisjes verdreven, die treinreizigers las tig vielen en hen beletten het station bin nen te gaan. Bij de charge, die werd uitgevoerd na dat de jongelui enige malen was gelast te verdwijnen, werd gebruik gemaakt van de gummiknuppel Volgens de politie pleegden zij voorts ontuchtige handelingen op het Stations plein. Er werden twee minderjarige meis jes aangehouden. Zij zullen aan de kin derpolitie worden overgedragen. ARNHEM Hoge gevangenis- en tuchtschoolstraffen zijn geëist en opge legd aan de knapen, die op 19 en 26 febru ari bij Hotel Zuid in Arnhem herrie heb ben geschopt en daarbij andere jongens hebben mishandeld. Een 18-jarige timmerman uit Driel kreeg zes weken met onmiddellijke gevan genneming, enkele minderjarigen kregen twee maanden tuchtschool. anden aan te vallen. De mens, die voor het jagen op wild ook het gebruik van stokken als speer uitvond, trok op een gegeven moment over de Nijl en ver dreef, superieur bewapend als hij was, zijn broeder de mensaap, van de savan nen naar het oerwoud. Daar sluimerde het mensachtige gedrag van de mensaap in doordat bomen het slaan belemmerden en dezelfde bomen bij nadering van een vijand een veilige vluchtplaats boden. Eerdere expedities, waaraan ook dr. Kortlandt zelf deelnam, hebben aan het licht gebracht dat de chimpansees vaak als mensen op twee benen met voedsel in hun handen van de rand van een bos naar dit bos teruglopen. Verder kon met behulp van een opgezette panter aange- Wegens openlijke geweldpleging tegen een motoragent tijdens de grote ongere geldheden op 14 juni van het vorig jaar in de hoofdstad heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank te gen een 21-jarige metselaar zes weken gevangenisstraf geëist. Dezelfde straf, echter met aftrek van het voorarrest, vor derde hij nog een keer tegen de verdachte voor een tweede geval van openlijke ge weldpleging, ditmaal tegen een 23-jarige kantoorbediende uit Bussum. Dit geval had zich voorgedaan op 25 januari op het stationsplein in Amsterdam. Minister Struycken van Justitie is van oordeel, dat een nadere regeling ter be scherming van het telefoongeheim alleen niet voldoende is ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Er zal een wet telijke regeling komen ter bescherming tegen het met een technisch hulpmiddel afluisteren en opnemen van gesprekken. De nieuwe regeling is gebaseerd op de inhoud van een aan de minister uitge bracht interim-advies van een ambtelijke werkgroep. Deze werkgroep beraadt* zich thans op de mogelijkheden voor een nieuwe wetgeving ten aanzien van andere gebieden, die de persoonlijke levenssfeer betreffen. toond worden dat chimpansees naar hun vijanden gooien en slaan. Toen de in een schuilhut verstopte mannen de panter op een open plek gooi den barstte een hel van lawaai los. De apen haalden aan de bosrand polsdikke, twee meter lange stokken, liepen drei gend op de panter toe en gaven hem de ene klap na de andere. Verder gooiden ze stukken hout en grapefruits naar het opgezette dier en het was allemaal goed raak. De film toont hoe twee chimpansees elkaar voor hun gezamenlijk aanval op de panter de hand schudden. Een der ex peditieleden haalde een opmerkelijke stunt uit, door in camouflagekleding als een chimpansee de panter aan te vallen. „Ik deed hun geluiden na. Even werd het stil. Toen moedigden zij mij aan met de zelfde kreten als waarmee zij dat een chimpansee doen. Toen ik later een pad opging waarlangs zij verdwenen kon ik rustig op vijf meter afstand van een gro te mensaap gaan zitten." B. en W. van Utrecht zullen de moge lijkheden onderzoeken om sexuele voor lichting op de scholen te gaan geven. In samenwerking met de ouders zal getracht worden een modus voor dit probleem te vinden. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) TILBURG De 36-jarige Tilburgse automobilist J.van den Broek is in zijn woonplaats door 'n momenteel nog voort vluchtige onbekende enkele keren in het gezicht geslagen en vervolgens gewond tegen het wegdek gesmakt. De heer Van den Broek kwam in bot sing met de wagen van de onbekende. De mede-inzittende van het slachoffer ging de politie waarschuwen, waarna de onbekende er vandoor wilde gaan. Van den Broek, die dit wilde beletten, werd tweehonderd meter meegesleurd en vervolgens van de rijdende wagen ge duwd. De onbekende ramde daarna een lantaarnpaal, sprong uit de auto en ver dween. Bij het politieel onderzoek bleken de kentekenplaten van de wagen vals te zijn. (Van onze correspondent) HEERLEN Zoals wij gisteren al meld den is de politie een wijdvertakte illegale handel in vuurwapens in Limburg op het spoor. Een partij vuurwapens is inmid dels in beslag genomen en een viertal mannen aangehouden. Verwacht wordt dat er veel meer Limburgers bij zijn be trokken. Vast staat dat de wapens in Italië wer den gekocht. Via België werden ze naar Nederland gesmokkeld. In het Belgische grensdorp Maaseik zitten ook enkele sleu telfiguren van de handel, die onder andere voor de bevoorrading van de 5,65 mm munitie zorgen. Interpol is te hulp geroepen om in Italië, Zwitserland, Duits land en België een onderzoek in te stel len naar vermoedelijke takken van deze illegale handel. sfS' Op de met automatische knipperlichten beveiligde overweg aan de Molenstraat in Soestdijk is de zeventienjarige J. W. Ploeg uit Soest tegen de trein Utrecht- Baarn gereden en aan zijn verwondingen overleden. In het Haagse gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal is overleden de tachtigjarige heer A. Rietbroek uit Den Haag, die op 16 februari met zijn bromfiets tegen een ander bromfietser was gebotst. De 52-jarige stoker J. Ruiter uit Am sterdam is uit zijn auto geslingerd toen hij op het kruispunt IJdoornlaan-Zuider- zeeweg in Amsterdam-N. met zijn auto in botsing kwam met een tankwagen. De man raakte onder zijn kantelende wagen en was op slag dood. De 55-jarige bedrijfschauffeur L. Baars uit Boxtel is door zijn eigen auto overre- (Van onze orrespondent) ARNHEM. Een 22-jarige soldaat uit Zeist, die op 22 september de marechaus see I. de Boer met een pistool in de borst heeft geschoten is door de krijgs raad in Arnhem wegens poging tot dood slag veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Voorts is hij voor waardelijk ter beschikking van de regering gesteld met een proeftijd van drie jaar en zal hij onder toezicht worden geplaatst van de reclassering. den en dodelijk verongelukt. De man was, liggende onder zijn auto, bezig reparatie werkzaamheden aan de mistlampen te verrichten, toen een andere auto tegen de wagen opreed Het vijfjarige jongetje M. B. A. Blanke is in de buurtschap Bentelo- Ambt Delden onder een vrachtauto van de dienst van gemeentewerken geraakt met dodelijk ge volg. De 55-jarige F. de Cock uit Amsterdam, die ruim twee manden geleden bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats werd gewond, is in een ziekenhuis overleden. In IJsselstein (Ut.) is de 23-jarige bromfietser A. van Wijk bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij kwam in botsing met een passerende personenauto toen hij de provinciale weg wilde oversteken. Onder het motto „Vrede en rechtvaar digheid" wordt van 12 tot en met 14 april ih Nijme'gèh ëé'n universitaire coflferen- tie gehouden, die wil aansluiten op de gedachte van het tweede Vaticaans con- •eilie, dat de theorie van de rechtvaar dige oorlog geen afdoend antwoord meer geeft op de hedendaagse problemen van een moderne oorlog. Er zal speciale aan dacht worden gegeven aan de thans be staande wereldsituatie en aan het thema van de geweldloosheid. Het congres wordt op 12 april geo pend door kardinaal Alfrink. Na hem spre ken prof. G. Bouthoul uit Parijs en prof. W. V. o'Brien uit Washington. De volgen de dag worden inleidingen gehouden door prof. B. Vlekke uit Leiden en prof. J. Galtung uit Oslo. Op vrijdag volgen in leidingen door prof. B. Röling uit Gro ningen en prof. J. Metz uit Munster. Het congres werdt besloten met een openbare discussie tussen de Nijmeegse hoogleraren A. Manning, E. Schille- beeckx, O. P. L. Schlichting en J. Thur- lings. Beraad, ten huize van prof. Beel. De stemming lijkt opperbest. Van links naar rechts mr. Beernink, prof. dr. Beel, mr. Biesheuvel, mr. Toxopeus en drs. Schmelzer. Een weggelopen patiënt uit een psychi atrische inrichting in Nijmegen heeft in Den Haag voor de nodige opschudding gezorgd. De 29-jarige man sprong om twee uur op het Haagse station Staats spoor in adam costuumuitde trein Utrecht Den Haag. Na een wandeling van onge veer twee kilometer door de stad werd hij door de politie opgepakt en naar het bureau overgebracht. De man bleek gekleed en wel een trein kaartje te hebben gekocht in Nijmegen met bestemming Den Haag. Toen hij het eindpunt naderde, dacht hij echter, dat hij in een nudistenkamp was beland. In het toilet ontdeed hij zich toen van zijn kleren. Op het politiebureau is de man weer van kleding voorzien en later naar Nijmegen teruggebracht. ADVERTENTIE ft -XV 'A N O J, W Stadsschouwburg, zaterdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Voorjaarsontwaken" van Frank Wedekind. Gastregie: Peter Za- dek. Concertgebouw, vandaag 19.30 u.: Jeugd- conceret door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 uur: „Brandt Parijs?", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Fantómas slaat weer toe", a.l.; vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Ontsnapping uit de jungle", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf?", 18 j.; zaterdag 23.30 u.: „Von Ryan's express-trein". Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Komplot der gangsters", 14 j. Minerva, zaterdag, 14.30 u.: „Sneeuwwit je en de zeven dwergen", a.l. Rembrandt, 14 ,19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De leeuw van Thebe", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Morgan", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van schilderijen en grafiek van Aat Veldhoen. Dagelijks behalve 's zon dags en 's maandags geopend van 9.30 tot 18 u. Vlshal (Grote Markt): Expositie van schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken uit het bezit van het Frans Halsmuseum. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondagen van 13 tot 17 u. Tot 13 maart. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Agnes Becker. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondag van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van G. A. Andréa. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Raadhuis Overveen: Expositie van werk van W. A. van der Colk en M. C. van der Colk-Verheus. Dagelijks van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dageljjks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u Galerie T (Bakenessergracht 67): Grafiek van Wout van Heusden. Dagelijks van 11-17 u. Zondags van 13-17 u„ vanaf 11 maart t.m. 2 april. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Pertnanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag en zaterdag 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gas ten: De „Endatteme" jugband. Poppentheater Meriijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „Het blauwe water". Kennemer Sporthal (Delftlaan): Haar lemse Voorjaarsbeurs. Dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur. Gemeentelijke Jeugdbibliotheek (Van Merlenstraat, hk. Schouwtjeslaan). Expo sitie van buitenlandse sprookjesboeken. Dagelijks (behalve zaterdag en zondag) 14- 17 u.; dinsdags ook van 19-21 u. en zater dags 9.30-12.30 u. Tot 19 maart. VRIJDAG 10 MAART City, 20 u.: „Operatie Vrouwenparadijs". Stadsschouwburg, 20 u.: „Dolce Vita". Galerie De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 8.30 u.: opening expositie tekeningen en aquarellen Gerbrand Volger. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19-21 u.: Expositie werken van Gustave Asselbergs. ZATERDAG 11 MAART City, 19 en 21.15 u.: „Operatie Vrouwen paradijs". Stadsschouwburg, 20 u.: „Dolce Vita". Galerie De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 10-18 en 19-21 u.: Expo sitie tekeningen en aquarellen van Ger brand Volger. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie werken van Gustave Asselbergs, van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Buurthuis De Loods, Geelvinckstraat 28, Velsen-Noord, 20 uur: dansavond m.m.v. Ronny Lewis (rhythm and blues) en de beatgroep Zoek uit IJmuiden. Toegang vanaf 14 jaar. VRIJDAG 10 MAART Kennemer Theater, 19.30 uur: „Brandt Parijs?" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Spionnen doden in stilte". W.B. Theater, 20 u.: „De prins der pira ten". Galerie Boumans: expositie Hubert van Lith, tot 20 u. ZATERDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19.30 uur: „Brandt Parijs?"; 23.30 u.: „Erotiek". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Spionnen doden in stilte". W.B. Theater, 20 u.: „De prins der pira ten". Zware mishandeling. De Amsterdamse rechtbank heeft een 21-jarige in Para maribo geboren tijdschriftencolporteur wegens poging tot zware mishandeling van de Marokkaan Abdelhadar Ghaleb veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf. Kalveren verbrand. In Renswoude is een stal van de landbouwer C. van Dijk af gebrand. Zestig kalveren kwamen om. Ook twee auto's werden een prooi van het vuur. Raadsvergadering. De gemeente Zwoller kerspel, die als een ring om Zwolle heen ligt, wordt op 1 augustus opgehe ven. Het grondgebied wordt toege voegd aan Zwolle, Hasselt, Genemuiden, IJsselmuiden en Heino. In die gemeen ten zullen in mei gemeenteraadsverkie zingen gehouden moeten worden. Bijzonder hoogleraar. Het Leidsch uni versiteitsfonds heeft tot bijzonder hoog leraar in de experimentele transplanta- tiebiologie (faculteit der geneeskunde) aan de Leidse universiteit benoemd dr. D. W. van Bekkum te Leiden. Mijdt Maastunnel. De Rotterdamse politie adviseert automobilisten het komende weekeinde niet gebruik te maken van de Maastunnel, omdat deze wegens werkzaamheden minder verkeer zal kunnen verwerken dan normaal. Het doorgaande verkeer kan beter de Van Brienenoordbrug en de Willemsbrug ge bruiken. ADVERTENTIE Hotel Peitaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Het K.N.M.I. deelt mee: Achter een depressie, die van de Golf van Biscay e over Engeland naar Schot land trok, wakkerde gisteravond in ona land de wind tot stormachtig aan uit zuidwestelijke richting. Een diepe depres sie ten zuidwesten van IJsland trok lang zaam naar het oosten. Rond deze lagedruk gebieden zal in het komende etmaal met krachtige en af en toe harde zuidweste lijke winden koelere en onstabiele lucht naar ons land worden gevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor waaruit plaatselijk buien zullen val len. Op de oceaan blijft de depressieactivi teit tamelijk groot. Een volgende storing trekt van de Azoren in de richting van het Kanaal. Hierdoor blijft het weer on bestendig. WRBRRA PFORTEN Maximum en minimam. temperaturen c binnen- en bultanlan4 1 Den Heldor regenbui zzw 14 7 Ypenburg regenbui zzw 16 7 Vlissingen zw. bew. zzw 14 7 Eelde onbewolkt z 15 6 De Bilt zw. bew. z 15 7 Twente onbewolkt z 17 7 Eindhoven half bew. zzw 16 7 Z.-Limburg licht bew. zzw 16 7 Helsinki mist z 2 -1 Stockholm regen zzo 9 2 Oslo regen ono 6 2 Kopenhagen regen zzw 8 6 Aberdeen zw. bew. zzw 6 2 Londen onweer zw 12 5 Amsterdam regenbui z 15 7 Brussel geh. bew. zzw 17 6 Luxemburg half bew. z 15 5 Parijs zw. bew. zzw 14 7 Bordeaux regenbui z 14 5 Grenoble zw. bew. O 21 12 Nice geh. bew. nw 16 10 Berlijn geh. bew. z 17 8 Frankfort regen zzw 8 München zw. bew. wnw 21 5 Zurich geh. bew. nw 15 8 Genève regen z 18 8 Locarno regen w 9 3 Wenen mist verand. 19 3 Innsbruck zw. bew. wnw 16 4 Belgrado licht bew. z 21 8 Athene licht bew. windst. 16 11 Rome onbewolkt zo 16 9 Barcelona regen nno 16 11 Madrid onbewolkt windst. 13 0 Mallorca zw. bew. zzo 18 11 Lissabon geh. bew. wzw 14 3 Zaterdag 11 maart Zon op 7.05 uur; onder 18.36 uur. Maan op 7.37 uur; onder 18.55 uur. Maanstanden Nieuwe maan 11 maart 5.30 uur Eerste kwartier 19 maart 9.31 uur Volle maan26 maart 4.21 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 maart Hoog water 3.42 uur en 15.53 uur. Laag water 11.41 uur en uur. Zaterdag 11 maart Hoog water 4.15 uur en 16.25 uur. Laag water 0.01 uur en 12.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 26, Haarlem, Tel. 12984.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2