Bezoek van Foster aan Bonn om kernprobleem op te lossen Nonproliferatieverdrag rijp maken voor handtekeningen Tegenslag voor Labour in Schotland en Wales Gevechten in Fat Sjan Tekort aan rijst in Zuid-Vietnam Studenten roeren zich fel I Johnson ontwijkt voorstellen van senator Robert Kennedy Gevonden schedel wellicht van Britse kikvorsman Crabb Nationalistische partijen wonnen Lugubere garnalenvangst bij Thorne Breuk Malta-Londen lijkt een feit Britse regering wil „zwartkijkers" aanpakken Nieuw nazi-proces in Darmstadt TRESL0NG-HILLEG0M lO tm 19 maart telegrammen VRIJDAG 10 MAART 1^67 3 Zwakste zijde (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse tussentijdse verkiezingen zijn in een geladen plaatselijke atmosfeer zeer nuttig om wat stoom te laten afblazen. Dit was zeker het geval in de Rhondda-vallei en in Pollok, waar de werkelijke over winnaars de steeds groeiende lokale nationalistische partijen zijn. In beide districten behaalden de nationalisten, die als protestpartijen ageren tegen de overheersing door het centrale ge zag in Londen en ijveren voor consti tutionele zelfstandigheid, enorme winst. Zij trokken vooral profijt uit de chronische werkeloosheid in deze gebieden. Protestpartij Vele doden en gewonden Eisen stellen /.SSSV Tandbederf nederland 't binnenhuis van waay tissing (Van onze correspondent) BONN. De Amerikaanse gedele geerde bij de ontwapeningsconferen tie in Genève, William C. Foster, is gisteren in Bonn aangekomen voor besprekingen met kanselier Kiesinger, minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt en de minister voor Wetenschappelijk Onderzoek, Stolten- berg Het bezoek van Foster wordt beschouwd als een poging van de re gering van de Verenigde Staten, het non-proliferatieverdrag zo snel mo gelijk voor ondertekening rijp te ma ken. Na de pauze in de onderhande lingen in Genève, die in mei ten ein de lopen, willen de Amerikanen te zamen met de Russen een afgerond verdrag ter tafel brengen. Maar omdat het voorlopig nog totaal onbekend is welke eisen de vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie zullen gaan stellen, rekenen insiders er niet op dat het vóór de late zomer tot ondertekening zou kunnen komen. BIJ ZIJN bezoek aan Bonn is Foster in een land waar de barricaden tegen de huidige gang van zaken rond het non proliferatieverdrag het hoogst zijn opge worpen. Dit is voor een deel de schuld van de Amerikanen zelf. Het is ontegenzegge lijk waar, dat de regering in Washington het kabinet in Bonn onvoldoende op de hoogte heeft gehouden van de gang van zaken en van wat zij van plan was. De Amerikanen op hun beurt verweren zich door te zeggen, dat de situatie aan de onderhandelingstafel in Genève volko men open moest blijven, en dat er daarom al bijzonder weinig over vaststaande Amerikaanse plannen te berichten was. Vast staat echter ook, dat de Amerikaan se diplomatie in haar betrekkelijke jeugdigheid tegenover de diplomatieke historie van andere staten zich nooit een meester heeft getoond in haar omgang met de Europese politiek. OOK DE Duitsers hebben zich de laat ste maanden ten aanzien van de non- proliferatieproblematiek van hun zwakste zijde laten zien. Hun bijna aangeboren minderwaardigheidscomplex, hun angst de underdog te zijn, bracht bepaalde poli tici tot hysterische uitlatingen, als zou het verdrag voor de Bondsrepubliek „een tweede Versailles" betekenen. En oud kanselier Adenauer sprak zelfs van een „nieuw Morgenthau-plan". Van deze aanvankelijke hysterie is de laatste weken een aanzienlijk deel weer weggeëbd. Het heeft in Bonn een tevre denstellende indruk gemaakt, dat de Ame rikanen op het eveneens stekelige terrein van de kostenverdeling van de Ameri kaanse troepen in de Bondsrepubliek een verzoenend gebaar hebben gemaakt. De Westduitsers zullen immers niet lan ger verplicht worden hun schulden op dit gebied aan de Verenigde Staten uitslui tend te voldoen door middel van militai- Het valt te betwijfelen of dit een voor bijgaand protestverschijnsel is. Bij de al- den viel in Wales de Labour-burcht gemene verkiezingen van een jaar gele- Carmathen aan de nationalistische partij ten offer, die daarmee haar eerste afge vaardigde naar het Lagerhuis kon zenden. In Rhondda maakten de nationalisten een reuzensprong voorwaarts van dertig percent, terwijl Labour veertig percent omlaag tuimelde. Het is niet onmogelijk dat Labour, wanneer de economische situatie niet snel verbetert, zijn traditio nele machtspositie in Wales aan de natio nalisten zal moeten afstaan. Wales wor stelt al jaren met het afsterven van vele kolenmijnen en moet nog geruime tijd wachten op nieuwe industrieën. Reeksen Britse regeringen zijn wat dit laatste betreft tekort geschoten. In Pollok, waar de Schotse nationalis ten voor het eerst uitkwamen, werden zij met ruim 10.000 stemmen de derde partij. Ze werden daarbij geholpen door een werkeloosheidscijfer van 4.3 percent. Doordat er aan deze verkiezing vijf in plaats van, zoals in 1966, twee partijen deelnamen, liepen ook de conservatieven in stemmenaantal achteruit. Zij danken hun overwinning mede aan een voortref felijke kandidaat, een hoogleraar in de moderne geschiedenis aan de universiteit van Glasgow. IN NUNEATON ondervond Labour te genslag, onder andere door de malaise in de plaatselijke industrie en door het feit dat er door de socialisten met dit district politiek te veel was gesold. In tweeëneen half jaar tijd werden er vier verkiezingen gehouden, zodat het publiek er genoeg van kreeg. Het werd gebruikt om de vak bondsleider Frank Cousinsaan een zetel en een ministerschap te helpen. Wegens zijn conflict met de regering over de loonpolitiek trad Cousins uit het kabinet en verliet het Lagerhuis. De liberalen, die met een handjevol zetels geen schijn van kans maken ooit een regering te vormen, kunnen hun functie van protestpartij alleen vervullen in districten waar zij traditioneel een vrij sterke aanhang bezitten. Dit was zo in Nuneaton waar zij drie percent voor uitgingen. De nationalistische partijen hebben Labour meer stemmen afhandig gemaakt dan de conservatieven. HONGKONG (Reuter). Vorige week zouden in de Chinese stad Fat Sjan, 150 kilometer van Kanton, 170 mensen zijn gedood of gewond. Dat gebeurde bij vechtpartijen tussen Rode Gardisten en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Dat vertellen reizigers die in Hongkong aan komen uit China. Er zouden grote troe penbewegingen plaats vinden in de streek rond Kanton. Een ernstige vechtpartij ontstond toen ongeveer tweeduizend Rode Gardisten een bureau van de partij binnendrongen, waarin zeshonderd mensen aan het werk waren. Eenheden van het Chinese leger mengden zich later in de strijd. De vol gende dag bleek uit muurkranten dat er 170 doden of gewonden waren. re aankopen. Bovendien bleken de specia- ciale afgezant van president Johnson, McCloy, en bondspresident Kiesinger het er nu over eens te zijn, dat de militaire noodzaak van de Amerikaanse aanwezig heid in Duitsland voorrang had boven fi nanciële .kwesties in verband met het in evenwicht brengen van de militaire uit gaven. DRIE BELANGRIJKE punten zou McCloy, de tweede bijzondere gezant, met de bondsregering ten aanzien van het af te sluiten non-proliferatieverdrag moeten doornemen. In de eerste plaats willen de Duitsers, dat de tekst van het verdrag een minder discriminerende werking zal hebben. Zij willen van hun kant ook hun eisen stel len en hierin hebben zij de steun van de andere niet-atomaire mogendheden, die zekere garanties van de kernmachten ver langen. Ten tweede willen zij zich verzekerd weten, dat de controlemaatregelen geen nadelige uitwerking op de industriële en wetenschappelijke ontwikkeling zul len hebben. En ten derde willen de Duitsers ze ker zijn van een voldoende levering van splijtbaar materiaal, tot in de verre toe komst. In Washington kan men de Westduitse angst voor industrie-spionage nauwelijks ernstig nemen een spionage die volgens de Duitsers het gevolg zou zijn van het controlesysteem, zoals dat volgens het ontwerp-verdrag van Genève zou worden ingevoerd. Aanvankelijk hoopte men nog dat Euratom de controle op zich zou kun nen nemen voor de bij dit lichaam aange sloten landen en binnen het raam van de afspraken, volgens welke het internatio nale kernbureau in Wenen de supervisie over deze controle zou hebben. Het is echter intussen duidelijk gewor den, dat de Russen er niets voor voelen dat de volmachten voor dit bureau dat een onderdeel van de Verenigde Naties uitmaakt en waarin dus ook Russen zit ting hebben zouden worden gedele geerd. Wel blijft de voor de Duitsers ge ruststellende regeling, dat een bepaald lid van de controle-commissies altijd op ver zoek kan worden vervangen door een van een andere nationaliteit. Het is voor de Duitsers weinig gerust stellend te weten, dat de Amerikaanse le vering van u-235 aan Euratom ze om vat duizend kilogram voorlopig is op geschort. Wanneer de Amerikaanse rege ring enige samenhang tussen deze vertra ging en de conferentie in Genève ontkent, gelooft niemand dat. ADVERTENTIE internationale watersport- en kampeertentoonstelling Ship ahoy! Watersportliefhebbers, koers gezet naar de HiSWA. Want ze liggen er weer... kano's en jollen, zeil- en motorjachten, en alle toebehoren. Goede reis, kampeerders! Ook üw bestemming is de HISWA. Want honderden tenten, van groot tot klein, staan er te wachten op lekker vakantieweer. Speciale attractie: grootse schepenschouw in de RAI-haven. ^SSSSNSSSSS geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur 5sSsSXSSSS? zondagen van 10-18 uur toegang f 2.50 AMSTERDAM SAIGON (Tass) Saigon en andere Zuidvietnamese steden worden, volgens het Russische persbureau Tass, door hon gersnood bedreigd. De Zuidvietnamese premier, Ngoejen Cao Ky, verzocht woensdag de gouveneurs van een aantal provincies in dringende boodschappen, hoe dan ook rijst het hoofdvoedsel van de bevolking naar de hoofdstad en andere plaatsen te sturen. Het ministerie van Economische Za ken in Saigon noemt als oorzaken van het rijsttekort de gedeeltelijke misluk king van de -oogst van vorig najaar door overstromingen en afneming van de rijst- leveranties door de Verenigde Staten, die hun meeste transportmiddelen nodig heb ben voor het vervoer van troepen en materieel naar Zuid-Vietnam. Tass meldt dat de belangrijkste oor zaak van het rijsttekort in de steden is dat het grootste deel van het platteland onder gezag van het bevrijdingsfront (Vietcong) staat en dat de boeren rijst weigeren af te dragen aan de provincia le autoriteiten. mm'#- (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Johnson zal later deze maand naar Hawai gaan om met generaal West- moreland en ambassadeur Henri Ca bot Lodge over de oorlog in Vietnam te beraadslagen. Op de voorstellen van senator Robert Kennedy over Vietnam en de verwijten van profes sor Arthur Schlesinger, eens één van de belangrijkste raadgevers van pre sident Kennedy, ging hij nauwelijks in. Wel verklaarde de president dat som mige critici slecht geïnformeerd zijn, om dat zij „van de regering dingen vragen die enkele dagen eerder waren gepro beerd." De president doelde op het sta ken van de bombardementen gedurende de perode van het Vietnamees nieuw jaar. Senator Robert Kennedy heeft ech ter voorgesteld om de bombardementen minstens een week stop te zetten en plaats en datum voor een gesprek met Hanoi te bepalen. (Van onze correspondent) LONDEN. Britse pathologen trach ten erachter te komen of het gedeelte van een schedel, dat zondag bij de ha ven van Chichester in Zuid-Engeland aan spoelde, kan hebben toebehoord aan de kikvorsman Lionel „Buster" Crabb, die bijna elf jaar geleden onder zeer myste rieuze omstandigheden verdween. Deze kapitein luitenant ter zee buiten dienst zwom in april 1956 onder water naar de in de haven van Portsmouth lig gende Russische kruiser „Ordzonikidzje", die Kroesjtsjev en Boelganin voor een staatsbezoek naar Groot-Brittannië had gebracht. De moeite die de geheime dienst zich heeft getroost om alle sporen van Crabbs aanwezigheid in de omgeving uit te wis sen wijst erop dat de zeer ervaren dui ker niet uit persoonlijke nieuwsgierigheid zijn gevaarlijke zwemtocht ondernam, maar dit met spionage-opdrachten deed. Er werd in elk geval over deze zaak nooit' één enkele gedetailleerde medede ling gedaan, een ideale sfeer om vele geruchten de wereld te doen ingaan. Er waren wel enkele redenen voor de Britse spionagediensten om iets meer over de „Ordzonikidzje" te weten te wil len komen. De kruiser was namelijk be veiligd met een nieuwe elektronische waarschuwingsinstallatie, die o.a. uit stekende diensten scheen te kunnen be wijzen bij aanvallen door onderzeeërs. Vrienden van Crabb hebben echter altijd volgehouden dat de duiker te weinig ver stand had van techniek, om over deze materie waardevolle inlichtingen te kun nen verzamelen. In ieder geval is hij nooit van zijn missie teruggekeerd, vol gens een mededeling van de admiraliteit omdat hij tijdens oefeningen met onder- waterapparatuur in de rivier de Solent om het leven zou zijn gekomen. De schedel werd zondag ontdekt door een familie die, nabij het eiland Thorne op garnalenvangst was, op ongeveer de zelfde plaats spoelden ook de in 1957 ge vonden resten aan. Of deze vondst ook maar enig nieuw licht op de mysterieuze geschiedenis zal werpen, is twijfelachtig. Het is onwaar LONDEN (AP) Dr. Borg Olivier, pre mier van Yalta, heeft meegedeeld, dat over een verandering in het schema voor terugtrekking van de Britse troepen van het eiland afgebroken zijn. „Er is geen overeenstemming bereikt", aldus Olivier. De besprekingen om de Britten er toe te bewegen de terugtrek king van de troepen langzamerb;te doen plaats vinden en te vermijden dat Malta in een grote werkloosheidscrisis gestort wordt, begonnen 28 februari. schijnlijk dat men erin zal slagen de sche del te identificeren. In de bovenkaak werden zeven tanden en kiezen aange troffen, die geen van alle vullingen of sporen van tandbederf vertonen, welke mogelijk een aanwijzing hadden kunnen vormen. Bovendien heeft de Britse marine laten mededelen, dat de gegevens die zij nog bezit over de toestand van Crabbs gebit nauwelijks van waarde zijn, omdat hij al jaren voor zijn verdwijning de dienst de rug had toegekeerd. Men wil nu nog trachten andere tandartsen die de ver miste kikvorsman hebben behandeld, bij het onderzooek te betrekken. Wel heb ben pathologen vastgesteld, dat de man wiens schedel zondag is aangespoeld, on- veer vijftig jaar moet zijn geweest toen hij stierf. Crabb was zesenveertig. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN. Er zijn in Groot-Brittan nië twee miljoen bezitters van televisie toestellen die hun kijkgeld van vier pond (40 gulden) per jaar ontduiken. De BBC derft hierdoor jaarlijks honderd miljoen gulden aan inkomsten. Om hieraan een einde te maken heeft de Britse regering een wetsontwerp in gediend, waardoor wanbetalers makke lijk kunnen worden ontdekt. Firma's die de toestellen leveren zullen namelijk ver plicht worden lijsten aan te leggen van kopers en deze door te geven aan de Britse PTT. De boete op ontduiking die nu honderd gulden bedraagt, zal aanzienlijk worden verhoogd. Automobilisten met een radio in hun wagen moeten dit op hun formu lier voor de wegenbelasting vermelden Voor een autoradio moet men een extra luisterbijdrage van 12,50 betalen. Het luistergeld voor een of meer radiotoestel len thuis kost 10 gulden. De winkeliers voelen er weinig voor om als onbezoldigde ambtenaren te wor den gebruikt, maar de regering ziet geen andere oplossing om het kwaad te be strijden. President Johnson was overigens op deze persconferentie zeer voorzichtig. Hij wil een ernstig verschil van mening tus sen de twee belangrijkste democraten in de V.S. voorkomen. Daarom zei hij: „ik ben er van overtuigd dat mijn oppo nenten dezelfde oprechtheid bezitten als ik." De president herhaalde zijn standpunt over het stopzetten van de bombarde menten. Hij hield zijn grote rose hand (want de persconferentie werd voor het eerst in een wat diffuus kleurenspel via de tv uitgezonden) aan zijn oor en zei: als ik ook maar het kleinste signaal- tje uit Hanoi hier opvang, zal er vrede in Vietnam zijn. Maar we kunnen de oorlog niet halverwege stopzetten, terwijl onze jongens om het leven komen." Over het succes in „de andere oorlog" in Zuid-Vietnam was de president enthou siast. Hij geloofde dat er goede vorde ringen worden gemaakt in politieke, soci ale agrarische en economische projec ten. Ik ben er zeker van dat we een overwinning zullen behalen." Hoewel de president dat verklaarde in verband met die andere „oorlog" werd uit de persconferentie duidelijk, dat hij ook zeker is van een overwinning in de oorlog, waarom het begonnen is, en dat dat doel met grotere militaire inspan ning zal worden nagestreefd. (HM DARMSTADT (Reuter) De openba re aanklager van Darmstadt heeft mee gedeeld dat hij tien voormalige SS-ers in staat van beschuldiging heeft gesteld we gens massamoorden op Russen en joden, waaronder de moord op 34.000 joden te Babi Yar bij Kiev in 1941. De beschuldigden zouden lid zijn ge weest van het beruchte speciale comman do 4a dat naar schatting 80.000 mensen in de Sovjet-Unie heeft omgebracht. De voornaamste beschuldigde is de 55-jarige vroegere Hauptsturmftihrer van de SS, Kuno Callsen. ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL BRINKMANN HAARLEM van 7 t.m. 16 maart De expositie is dagelijks geopend van 14—22 uur (ook zondags). Zaterdag 11 maart van 10—22 uur. IJmuiden Beverwijk Haarlem Haarlem Lisse Noordwijk Studenten in Djakarta roeren zich geducht tegen president Soekarno. Een van hun activiteiten is het ver spreiden van vlugschriften onder de afgevaardigden van het voorlopige Volkscongres. Ze proberen ook op die manier druk uit te oefenen en het Congres te bewegen Soekarno af te zetten en voor de rechter te brengen, hoewel de militairen zich hiertegen verzetten. Telefoto ADVERTENTIE Uniek in Nederland Dagelijks diner-dansant Dagelijks cabaret Spec.: Fondue de Boeut Bourguignonne ZATERDAG 25 MAART Feest van de maand ITALIAANSE AVOND i. h. Café-Restaurant, m-m.v. WILLY en WILLEKE ALBERTI. Beide Paasdagen Thé-dansant en diner-dansant, m.m.v. versterkt dansorkest „Unique" en Marita Montes en Elly Nieman. Zalen voor partijen van 20—1200 pers. Reserveringen: Telefoon 0 2520-5347 ('s Maandags gesloten) Apparatuur. De Verenigde Staten beschik ken over de apparatuur om na te gaan of kunstmanen in de ruimte kernwa pens of andere wapens aan boord heb ben. Eis. De Advocaten van het Amerikaanse negercongreslid Adam Clayton Powell die door zijn democratische fractie uit het congres werd verwijderd wegens malverstaties hebben bij de districts rechtbank van Washington een eis in gediend om Powell zijn zetel terug te geven. Desulfuricans. Een kleine microbe met een lange naam, desulfovibric desul furicans, vernielt in West-Australië op grote schaal de wegen. D microbe ver nietigt de olie-achtige substantie van bituumwegen, waarna regen en wind de rest doen. Oorlogsspeelgoed. Amerikaanse impor teurs zijn van mening dat de oorlog in Vietnam er de oorzaak van is dat de belangstelling voor oorlogsspeel goed gering is. Zoeken. In een pakhuis bij de Austra lische stad Adelaide is het zoeken naar de drie vermiste kinderen Beaumont op aanwijzigingen van de Nederlandse hel derziende Gerard Croiset hervat. Overstromingen. In het gebied van Flo rence, dat in november van het vorig jaar zoveel van het water te lijden ge had heeft, hebben zich weer overstro mingen voorgedaan. Het regent in dit deel van Italië hevig. „Free-Harlem". De opsporingsdienst van de Amerikaanse federale commissie voor de communicaties probeert al een maand een piratenzender in New York op te sporen, die zich „Radio Free Harlem" noemt en die de nadruk legt op de verdediging van de rechten van de negers. Uitgewezen. Spanje heeft professor Juan Corominas uitgewezen een vooraan staande autoriteit in het Catalaans en professor in de romaanse talen aan de universiteit van Chicago. Professor Co rominas was door de politie in hechte nis genomen wegens het bijwonen van een bijeenkomst waarvoor geen toe stemming was gegeven. Hondetrouw. Een Duitse herdershond heeft het leven van zijn meesteres ge red toen een gebouw in het hartje van Rio de Janeiro instortte. Brandweerlie den die zich naar de plaats des onheils spoedden troffen het lijk van de grote hond aan, beschermend boven zijn be wusteloze bazin. Jaloezie. Een 26-jarige arbeider in de Australische stad Melbourne heeft ge vangenisstraf gekregen wegens opslui ting van zijn vrouw in een kast en het dichtspijkeren van de kastdeur. Zijn vrouw getuigde dat haar echtgenoot, die buitenmatig jaloers was, haar in een kast opsloot als hij naar zijn werk ging omdat hij bang was dat zij aan de haal zou gaan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3