Gaullisten weten meerderheid ternauwernood te handhaven Franse verkiezingen voor De Gaulle teleurstellend Hoge Raad Von Thadden neemt in de NPD de macht in handen HET WEER Dr. Drees acht Soekarno's afzetting in belang van Indonesische volk morris UST weekend-systeem grote flacon 98 ct Zetelverdeling Zeker duizend Papoea's gedood Meubelfabriek in Bennebroek ontslaat 43 man N> Drieling geboren in Zandvoort Prof. Schermerhorn„Soekarno vergiste zich in communisten Sneeuw in Limburg Superslagerij De Umond 52e JAARGANG NUMMER 112 MAANDAG 13 MAART 1967 Kantoor- Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewrjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Opstand in West-Irian f*f*C»7ClC| rmsir De opstand zal nog ernstiger worden als -®- 11UU.1 l^g kevoijjing niet meer kleren en voedsel Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws .3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5 In de vishal en op zee 5 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 Feuilleton 6 Beeldverhalen6 Kunst 7 Radio en tv .7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Topsy 16 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meer bewolking REGENKLEDING VOOR DE MOOISTE PERMANENT Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten DE WOLF van 1833 ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE 3 BIEFSTUK TARTAAR 1.28 SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK met lanoline (ivb) ZANDBERGEN v/h BUTTER niEDT'T D E ST E DINSDAGVQOPDEEL 500 gram SPEKLAPPEN 1.5F 3 SLAVINKEN ct 150 gram BOTERH.- WORST 69 Cf KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 IJmuider Courant i (Van onze correspondent) PARIJS. De tweede ronde van de Franse Kamerverkiezingen heeft .zondag, tegen de algemene verwach ting in, nog een grote verrassing op geleverd. Terwijl iedereen had ver wacht dat na de eerste ronde van vorige week zondag, de tweede ronde slechts een formaliteit zou zijn, om de eclatante gaullistische overwin ning te bevestigen, heeft de partij van president De Gaulle gisteren haar parlementaire meerderheid slechts ternauwernood weten te handhaven. De gaullisten zakten van 280 naar 244 zetels, precies het getal, dat nodig is om de meerderheid in het parle ment met zijn 486 zetels te hebben. Dit verlies kwam vooral de commu nisten ten goede. Verschillende bekende gaullistische lei ders en ministers, zoals Couve de Mur- ville van Buitenlandse Zaken, Messmer van Oorlog, Sanquinetti van de Oud-strij ders en Charbonnel hebben het onder spit moeten delven. Voor Couve die zich zonder veel enthousiasme in een verkie zingsstrijd had geworpen, moet die ne derlaag wel heel teleurstellend zijn ge weest omdat de president hem een ka merzetel had willen bezorgen om hem la ter eventueel nog eens tot premier te kun nen promoveren. Niettemin werd vanmorgen wel alge meen geloofd dat Couve, ondanks die ver nedering, zijn portefeuille van Buitenland se Zaken, die hij nu al negen jaar be heert, zal kunnen behouden. Tot de ver slagenen behoort ook de voormalige rech terhand en latere felle tegenstander van generaal De Gaulle, Jacques Soustelle, die als politieke emigrant zijn campagne in de stad Lyon vanuit België voerde. Daaren tegen is de linkse oud-premier Pierre Mendes-France met een ruime meerder heid in Grenoble gekozen, een stad waar alle vijf gaullisten door linkse kandida ten werden verslagen. In Parijs, dat de laatste jaren geheel in gaullistische han den was, heeft de Gaullistische U.N.R. ne gen van haar 31 zetels aan de communis ten en aan de rest van de oppositie moe ten prijsgeven. De opkomst van de kiezers was met ongeveer tachtig percent even groot als vorige zondag, terwijl men eerder had verwacht dat een ruim deel van het elec toraat zich de moeite van een gang naar het stemlokaal zou willen besparen, nu de eerste maal de teerling toch al defi nitief geworpen leek te zijn. De gaullisten hebben zeker veertig ze tels minder verworven, dan waarop zij eerst gerekend hadden. Die zetels heb ben vooral het communistische potentieel verhoogd, dat van 41 tot 72 zetels steeg. De linkse federalisten van Francois Mitterrand heeft de plaats die hun was toebedacht, behouden en steeg van 85 tot 116 zetels, terwijl het democratisch Cen trum van Jean Lecanuet zijn stellingen, na de onfortuinlijke ervaringen van de De voorlopige zetelverdeling in de Franse Nationale Vergadering is nu: UNR201 zetels DJAKARTA (Reuter). Een Westiri- aans lid van het Indonesische Volkscon gres heeft verklaard, dat zeker duizend Papoea's zijn omgekomen sinds Indonesi sche straalvliegtuigen en troepen een of fensief begonnen om een apstand in West Irian te onderdrukken. Silas Papare heeft voorts gezegd, dat de opstandelingen leden zijn van de Ar- fak-stam, nakomelingen van koppensnel lers, die in het noordwesten van Irian wo nen. Aanleiding tot de opstand zouden slechter wordende economische omstan digheden zijn. Papare verklaarde dat geen politieke beweegredenen in het spel zijn. krijgt, meent hij Reizigers uit West-Irian, die dezer da gen in Djakarta aankwamen, hebben mel ding gemaakt van beschietingen van noor delijke dorpen in West-Irian door vlieg tuigen. eerste ronde, weer wat wist te verbeteren. Lecanuets groep gaat uit 27 man be staan, maar zal in het parlement toch niet die wip-positie kunnen innemen, waarop hij altijd had gehoopt. Ook is het niet waarschijnlijk dat leden van het Democratisch Centrum tot de nieuwe rege ring zouden mogen toetreden, die deze maand in beginsel moet worden gevormd. De uitslag is vooral bemoedigend ge weest voor de leiders van de linkse op positie van communisten en de Federa tie wier instructies door het electoraat consequent werden opgevolgd. Ook de linkse niet-communistische kiezers hebben hun stemmen over het algemeen op een communist uitgebracht wanneer hun ei gen kandidaat zich had moeten terugtrek ken om zo een gaullist te kunnen ver slaan. Langs deze weg is nu een stevige basis gelegd voor een verdere uitbouw van het Volksfront. Zelfs vele volgelingen van Le canuet hebben gisteren eerj linkse kandi daat boven een gaullist verkozen wanneer zij slechts voor een keuze tussen die twee moeilijkheden waren geplaatst. Men kan dus zeggen dat de polarisatie in twee grote blokken van links en rechts, of zo men wil van het gaullisme, giste- Mr. J. E. B. van Julsingha, raadsman van de verdachten in de Tres-zaak, heeft besloten in cassatie te gaan van de straf fen die het Amsterdamse gerechtshof vo rige week heeft opgelegd aan zes leden van het studentengezelschap „Tres Fa ciunt Collegium". Het zestal was betrokken bij het inwij dingsritueel met de roetkap, waarbij op de tiende april 1965 de twintigjarige eer stejaarsstudent jhr D. L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam. De zes leden werden tot een week on voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Een zevende lid in eerste in stantie door de rechtbank in Utrecht vrijgesproken werd ontslagen van rechtsvervolging. In alle gevallen waarin een veroordeling is uitgesproken, is mr. Van Julsingha in cassatie gegaan. DEN HAAG. De heer Marcus Wong gor Kaisiepo verklaarde naar aanleiding hiervan, dat hij wordt beschouwd als de leider van dertigduizend opstandige pa- poea's. De commandant van deze rebellen is volgens Kaisiepo de 25-jarige Penehas Awom, die onder Nederlands bestuur sergeant was op Biak. De heer Kaisiepo vervolgt: „Manokwari is vier keer door de Indonesiërs gebom bardeerd: in augustus 1965, in november en december 1966 en in januari van dit jaar". Volgens hem zijn er ook andere Pa poea-nederzettingen beschoten en gebom bardeerd. Het aantal slachtoffers is hem niet bekend. De Papoea-beweging noemt zich Ope rasie Papoea Merdeka en is opgericht in 1962. „De OPM", aldus Kaisiepo, „is het meest actief in Vogelkop, waar zij dui zenden aanhangers heeft". Onafh. republikeinen Communisten Linkse federatie Soc. eenheidspartij Democratisch Centrum Gematigden 43 78 116 5 30 12 Als gevolg van zeer ernstige liqui diteitsmoeilijkheden heeft de Meubel fabriek „Hollandia" in Bennebroek vrijdag moeten besluiten tot het ont slag van 43 personeelsleden. Ver moedelijk zal het bedrijf binnenkort worden gesloten. De ontslagenen hebben vooral dank zij het werk van de bonden hun loon tot en met zaterdag gekregen. Voor het va kantiegeld etc. wordt ernstig gevreesd. Een troost, zij het een zeer schrale, is dat het merendeel van de ontslagenen weer spoedig aan de slag zal kunnen. Het bedrijf dat onder meer schoolmeu- belen maakt kwam vorige week in nood toen plotseling de bankkredieten werden opgezegd. De directeur, de heer Van der Laan, was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar. President De Gaulle van Frankrijk stapt uit het stemhokje na zijn stem biljet te hebben ingevuld. (Telefoto). ren een grote stap voorwaarts heeft ge daan. Binnen het linkse blok zullen de communisten die op de Federatie van Mitterrand met meerdere percenten voor liggen, hun invloed zeker willen verhogen en gisteravond sprak de communistische secretaris-generaal Waldeck Rochet al veelzeggend van de noodzaak nu zo gauw mogelijk een gemeenschappelijk rege ringsprogramma op te stellen. Laure Adelon: Wie op zijn lauweren gaat rusten, be merkt al spoedig dat de bladeren daar van verdord zijn. In het gezin van de heer en mevrouw W. G. Hollander-Ooterman in de Kost- verlorenstraat in Zandvoort is zaterdag morgen een drieling geboren. De drie_ kin deren twee jongens en een meisje wogen samen 15 pond, hetgeen een op zienbarend gewicht mag heten. Moeder en kinderen maken het uitstekend. De geboorte in het Diaconessenhuis in Haarlem verliep vlot. Om vijf voor tien zaterdagmorgen kwam de eerste telg ter wereld, een jongen van 414 pond. Om tien voor half elf had hij een zusje van eveneens 4% pond en een half uurtje la ter diende zich een zoon van 5% pond aan. (Van onze correspondent) BONN. De neo-nazistische Natio- naal-democratische Partij van Duits land (NPD) heeft een nieuwe voor zitter. De oud-burgemeester, en NSDAP'er sinds 1932, Wilhelm Gut man n, werd zaterdag in Frankfort tot opvolger van de Bremense fabrikant Thielen benoemd. Thielen had eind vorige week als voorzitter zijn voor malige rechterhand, Adolf von Thad den, tezamen met diens adviseur Otto Hess en nog zeven bestuursleden uit de partij gezet. Het werd een voorlopig einde van een al sinds de oprichting van de NPD onderaards woekerende machtsstrijd tussen de radicalere elementen onder leiding van Von Thadden (die uit de extreme Deutsche Reichspartei stamt) en de „gematigder" vleugel van Thielen en zijn vroegere Duitse Partij. De door Thielen afgezette Von Thadden had het er niet bij laten zitten. Afgelo pen zaterdag al kwam het NPD-hoofdbe- stuur in Frankfort bijeen, waar de uit slag voor de stemming te voorspellen was, omdat de meeste hoofdbestuursleden achter landjonker Von Thadden staan. Thielen had de vergadering (die statutair binnen zestig dagen na een ontslagmaat regel die door de voorzitter genomen wordt, gehouden moest worden) naar Bre men uitgenodigd. Tegelijkertijd verzond Von Thadden echter uitnodigingen voor een dergelijke bijeenkomst in Frankfort. De voorzitter van de afdeling Beieren van de NPD ver stuurde eveneens uitnodigingen voor Frankfort. Hij sprak uit naam van negen van de tien landelijke afdelingen. Thielen werd tenslotte in Frankfort van zijn func tie ontheven op dezelfde gronden waar om hij enige dagen tevoren zelf Von Thad den, Hess en de anderen op straat had gezet. (Vervolg op pagina 3) Op een viaduct in een autosnelvieq ten zuiden van San Francisco (Ver enigde Staten) raakte gisteren een tankauto met 35.000 liter benzine in brand. Terwijl brandweerlieden het vuur met schuimblussers terug drongen stroomde de benzine bran dend omlaag en vormde gelijkvloers een brandvlek van een halve kilo meter lengte. Het verkeer ging on der het brandende wegdek in zuide lijke richting door. In noordelijke richting en over het viaduct werd het tijdelijk stopgezet. (Telefoto). Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen, later weer toenemende bewolking met kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige naar west tot zuid west krimpende wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) DEN HAAG Enkele Nederlandse po- Iitici, die nauw betrokken zijn geweest bij Soekarno's politieke manipulaties in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog en bij de souvereiniteitsoverdracht, hopen dat het terzijde schuiven van Soekarno het welzijn van de Indonesiërs zal dienen. Dr. W. Drees (destijds Nederlands minister-president) verklaarde op onze vraag naar zijn mening over het opzij- schuiven van Soekarno: „Het is duidelijk dat het Indonesische volk tenslotte een (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine actieve depressie, die in de afgelopen nacht over België en Limburg naar Duitsland trok, heeft daar vele uren sneeuwval veroorzaakt. In Zuid- en Mid den-Limburg lag vanmorgen een laag sneeuw van 1 tot 3 centimeter. Op het ruim 300 meter hoog gelegen Drielanden punt bij Vaals werd om 10 uur vanmor gen 15 centimeter en in de Belgische Ar- dennen plaatselijk 20 centimeter sneeuw gemeten. andere leider moest hebben. Soekarno wilde Indonesië een machtige plaats ge ven. Daarbij was hij niet geneigd zich aan afspraken te houden, wat de relatie tussen Nederland en Indonesië verslech terde. Ik ben blij dat die verhouding de laatste tijd weer wat gunstiger is gewor den (formeel waren de betrekkingen al hersteld na Nieuw-Guinea). Met het' tegen, woordige regiem lijkt het me gemakke lijker samenwerken. Ik hoop dat de mili tairen nu meer aandacht zullen besteden aan het welzijn van de bevolking." Prof. mr. L. J. M. Beel (in 1940/'49 hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië) vindt het door zijn positie erg moeilijk te reageren op Soekarno's afzet ting. „Het is niet eenvoudig om in een paar woorden te zeggen wat men ervan denkt. In deze dingen kun je beter voor zichtig zijn. Ik hoop overigens, dat de toekomst voor Indonesië gelukkiger zal zijn door een wat stabieler regering. Het land verdient dat het economisch en so ciaal weer op de been komt". Prof. dr. ir. W. Schermerhorn: „Ik ben, ondanks de moeilijkheden die Soekarno in de loop van de tijd heeft veroorzaakt gevoelig voor het feit, dat de man de eni ge is geweest die in een paar jaar van het Indonesische conglomeraat een natie kon maken. Althans, dat probeerde hij maar Soekarno schoot tekort op andere gebieden. Daarop heeft hij nu zijn nek ge broken. Hij is een van de lieden, die niet willen inzien dat samenwerking met de commu nisten resulteert in een communistische overrompeling. Verder had hij kwaliteiten die boven de rest uitstaken daarom houd ik persoonlijk een zwak plekje voor hem." Mr. K. var. Rijckevorssel (strijder voor Zuidmolukse belangen) acht Soekar no de hoofdschuldige aan de schending van de ronde-tafelovereenkomsten. „Het is belangrijk dat mensen hun gezag in vrijheid kunnen kiezen. Dat is, in het bij zonder wat betreft de Zuidmolukkers, niet gebeurd. Ik weet niet of ik de machtover name in Indonesië verheugend moet vin den, want wat komt er voor in de plaats? Daarom onthoud ik me verder van com mentaar. Ik wil alleen zeggen, dat Indo nesië schoon schip moet maken met het verleden voor betere verhoudingen met Nederland mogelijk zijn." Buitenlandse Zaken heeft op het over dragen van Soekarno's materiële bevoegd heden aan generaal Soeharto gereageerd met: „De Nederlandse regering wenst het Indonesische volk toe dat de gevon den oplossing een bijdrage zal leveren aan een interne stabilisatie en het algemeen welzijn". Men ziet geen aanleiding om thans nader op deze verklaring van 22 februari in te gaan. (Zie verder pagina 3 voor de repor tage van onze reisredacteur in Djakarta.) ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam DAMESKAPSALON L. Nieuwstr. 471 - IJmuiden - Tel. 8166 FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 158, Santpoort Tel. 5003 per 500 gram f 2 a4*8 250 gram 2.09 N. RES - PLEIN 1945 no. 53 zo zacht zo Zacht zo zacht zo zacht ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1