Nieuw organisatieschema voor het r.-k. pastoraal concilie DavitamonlO Elke dag. Povere democratie doet haar intrede in Brazilië umoet BEELEN Grbij hebbed Kabinetsbeleid zijn met kleine zal moeilijk meerderheid I Nieuw Bak nu zelf iglo loempia's Plenaire vergadering het hoogste orgaan Bisschoppen willen onderzoek naar priester-celibaat Celstraf voor straatterreur Schoolkinderen doen verkeersexamen Vier maanden voor smokkelaar WASSERIJ „Prof. Zijlstra had consequentie uit verkiezingsuitslag moeten trekken Geen fluoride in Haags drinkwater Uitbreiding voor Haags stadhuis Afcent in Brunssum nu operationeel één telefoontje-is voldoende 02500-80661 DINSDAG 14 MAART 1967 13 Niet bevredigend van BRINKMANN HAARLEM 7 t.m. 16 maart nederland 't binnenhuis van waay tissing Rome BLEKERSVAARTWEG 20-21, HEEMSTEDE MR. CALS, TERUG UIT DE WEST: Kort nieuws Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! M 79 CENT PER STUK Volgens de nieuwe ontwerpstatu ten, die gisteren zijn gepresenteerd op een door het Nederlandse r.-k. episco paat onder leiding van kardinaal Al- frink belegde persconferentie, zal de plenaire vergadering van het pasto raal concilie bestaan uit het episco paat, de centrale commissie en ver tegenwoordigers van het kerkvolk. De leiding van de raad komt te berus ten bij één van de voorzitters van de werkgroepen, in onderling overleg telkens voor een bepaalde periode aan te wijzen. De huidige tot Pinksteren aanstaande fungerende eoneilieraad telt acht leden, onder wie de Nederlands hervormde prof. dr. A. J. Bronkhorst. die vorige maand door de twaalf vertegenwoordigers van de andere kerken en geloofsgemeenschap pen uit hun midden daartoe werd voor gedragen met als eventuele plaatsvervan ger de, remonstrantse prof. dr. L. J. van Dolk. Voorzitter van de huidige raad is de Nijmeegse leek-hoogleraar in de na- tuur-filosofie prof. dr. A. G. M. van Melsen. Na het verschijnen van het voorlopig organisatie-schema in november is de kwestie naar voren gekomen van een ADVERTENTIE voor het gehele Nederlandse kerkvolk waarlijk representatief te achten orgaan, dat zich zou moeten uitspreken over de uiteindelijk door de studiecommissies ge redigeerde teksten. Volgens het oorspron kelijke schema zou dit de „plenaire ver gadering" zijn met als deelnemers het college van de concilie-adviseurs zelf, de centrale commissie en de concilie-raad, welke laatste er de leiding van zou heb ben. Deze vergadering zou bepalen of de besproken adviezen der studiecommissies officieel aan de centrale commissie zou den worden uitgebracht. Dat aldus in feite de door de bisschop pen vanwege hun deskundigheid aange wezen adviseurs zouden gaan beslissen over de adviezen van de door hen zelf bemande" commissies bleek echter al lengs in brede kring niet als een bevre digende werkwijze te kunnen worde aan vaard. Aan deze moeilijkheid wordt tege moet gekomen door het nieuwe ontwerp van statuten. Bij de nader vast te stellen procedure van deelneming aan de plenai re vergadering kan volgens de centrale commissie onder andere gedacht worden aan een keuze uit het presbyteriaat en uit de deelnemers aan diocesane gesprek groepen, concilie-deskundigen, vertegen woordigers van organisaties en verenigin gen. Wat de religieuzen betreft zou de keuze kunnen worden voorbereid door de drie stichtingen voor priester-religieuzen, zusters en broeders. Ook de diocesane pastorale raden en centra zouden moge lijkheden kunnen bieden ten aanzien van de samenstelling van dit orgaan. DAGEN EUROPA MEUBEL' De expositie is dagelijks geopend van 14—22 uur IJmuiden Beverwijk Haarlem Haarlem Lisse Noordwijk Opnieuw hebben drie jongens terecht gestaan, die op 19 februari een aantal bij een bushalte wachtende jongens aanvie len en mishandelden. De Arnhemse poli tierechter legde vanmorgen een 19-jarige timmerman en een 18-jarige machine bankwerker twee maanden gevangenis straf op. Een ,20-jarige expeditieknecht werd veroordeeld tot vijf maanden, waar van één maand voorwaardelijk, omdat hij ook een auto had gestolen. Op dinsdag 14 maart zal meer dan een kwart miljoen kinderen schriftelijk ver keersexamen afleggen, dat is afgestemcT op het nieuwe „reglement verkeersregels en verkeerstekens". Het is het eerste exa men in hun leven voor deze leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Het verzwaard schriftelijk verkeers examen voor het voortgezet onderwijs vindt plaats op dinsdag 11 april. De landelijke finale van de landelijke schoolverkeerscompetitie wordt op zater dag 8 april in Utrecht gehouden. De vier individueel het hoogst geklasseerde deel nemers in de leeftijd van twaalf tot veer tien jaar vormen het Nederlandse team dat op 21 mei zal deelnemen aan de „Coupe scolaire internationale" in Rome Vorig jaar nam Nederland hier de tiende plaats in. Noorwegen werd eerste. (Van onze correspondent) BREDA De Bredase rechtbank heeft een 32-jarige inwoner van Den Bosch niet schuldig bevonden aan po'ging tot dood slag. Hij werd ervan beschuldigd op 6 juli, toen hij met zijn auto zeventien duizend sigaretten had gesmokkeld, in Baarle-Nassau met opzet op een com mies van de douane te zijn ingereden De rechtbank achtte alleen bedreiging met zware mishandeling, beschadiging van een rijksauto en het smokkelen van sigaretten bewezen en veroordeelde de verdachte tot vier maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van de siga retten. De plenaire vergadering wordt in het nieuwe ontwerp aangeduid als het hoog ste orgaan van het beraad van het pasto raal concilie. Zij heeft een openbaar ka rakter. De leiding ervan zal niet meer berusten bij de eoneilieraad maar bij de centrale commissie. De plenaire vergade ring stelt de agenda van het beraad vast en bespreekt de ontwerpen. Haar beslui ten worden in een nieuwe zitting door de bekrachtiging van de bisschoppen defini tief. Na de plenaire vergadering worden in het nieuwe statutenontwerp als organen van het beraad van het pastoraal conci lie genoemd: de centrale commissie, waaraan de uitvoerende leiding van het P.C. door het episcopaat is toevertrouwd, vervolgens de studiecommissies, ge spreksgroepen, organisaties en verenigin gen en de concilie-postbussen (wier be raad onder leiding van de diverse werk groepen staat) en de bisschoppen confe rentie. Ingeval de bisschoppen van Nederland ten aanzien van een bepaald onderwerp geen bevestigingsrecht bezitten, zal de centrale commissie het reeds bij stem ming aanvaarde ontwerp aan de Heilige Stoel te Rome ter bevestiging voorleggen Zo dan geen bevestiging gegeven wordt zal de centrale commissie er naar stre ven dat het antwoord van Rome met be weegredenen omkleed aan de Nederland se kerkprovincie wordt meegedeeld. Ver der kunnen de bisschoppen over eventuele onderwerpen die andere kerkprovincies of de wereldkerk raken ook overleg plegen met de betrokken bisschoppen conferen ties of de bisschoppensynode in Rome. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) MONTEVIDEO De vijftiende maart 1967 zal een datum zijn die voortaan met nadruk in de geschiedenisboekjes van de Braziliaanse jeugd vermeld wordt. Die dag treedt namelijk de nieuwe wetgeving in werking, die inhoudt dat de „proviso rische" president, maarschalk Castelo Branco, het hoogste ambt aan een „ge kozen" opvolger, maarschalk Da Costa e Silva, overdraagt. Het feit, dat het parlement een grond wet heeft aangenomen en een president heeft gekozen, wekt de indruk, dat het tijdperk van de „revolutie van 1964" ten einde is en een nieuwe periode van demo cratische ontwikkeling is begonnen. Maar men moet zich daarvan niet te veel voorstellen. De nieuwe grondwet bevestigt eerder de halve dictatuur dan dat zij die van de baan schuift. De president wordt niet door het volk gekozen. Maar hij kan bijvoor beeld de economische politiek door middel van een decreet voorschrijven en alleen Het r.-k. episcopaat heeft het instituut voor toegepaste psychologie te Nijmegen en het katholiek sociaal kerkelijk insti tuut te Den Haag in samenwerking met de afdeling godsdienst- en cultuurpsy chologie van het psychologisch laborato rium te Nijmegen opdracht tegeven tot het instellen van een onderzoek met be trekking tot het priester-celibaat. ADVERTENTIE Het onderzoek wordt voor genoemde instituten geleid door een commissie, be staande uit vicaris-generaal mgr. drs. J. van Laarhoven te Haaren (N.-Br.), drs. J. van Kemenade te Nijmegen, drs. W. Kusters te Den Haag, dr. J. Weima te Eist, prof. dr. R. de Moor te Tilburg en prof. dr. A. van Rijen MSC te Gronsveld. De bisschoppen zeggen van mening te zijn dat overtuigd als zij overigens zijn van de positieve waarde, ook voor onze tijd, van het ongehuwd blijven om wille van het rijk der hemelen het fa cultatief stellen van het celibaat van seculiere priesters een verdere studie en onderzoek vraagt. „Dit niet op de eerste plaats hoewel wij het niet uitsluiten om tegemoet te komen aan de actuele nood bij individuele priesters of om een mogelijk gebrek aan priesters te keren, maar om eventueel door deze facultatief- stelling de nieuwe kerkvorm duidelijker gestalte te geven, en om hierdoor de eigen betekenis zowel van het priester schap als van de maagdelijke staat meer naar voren te brengen. Van de in Nederland verblijvende priesters hebben in de loop van 1966 achttien seculieren en 42 regulieren het ambt neergelegd. Dit getal is het dubbele van 1965. Van de achttien seculiere priesters wa ren er zeventien vijftig jaar of jonger en van de 42 regulieren 36. Het overgrote deel (53 van de 60) van alle uittredingen betrof dus preisters tot en met vijftig jaar. Oud-premier mr. Cals is gisteren terug gekeerd van een vakantie van vijf we ken, die hij in de West heeft doorge bracht. Journalisten vroegen hem wat hij dacht van de verkiezingsuitslag en van de kabinetsformatie. „De kiezers hebben hun ontevreden heid over de gang van zaken duidelijk tot uiting gebracht, maar dat betekent niet, dat de verliezende partijen niet aan het kabinet moeten deelnemen", zei mr. Cals. Hij betreurde het, dat de P.v.d.A. niet deelneemt. „Er staan Nederland bij zonder moeilijke beslissingen te wachten. Een grote meerderheid in het kabinet is voor de uitvoering daarvan bijzonder be langrijk en nu is er slechts een kleine meerderheid. Natuurlijk kan ook zo'n ka binet wel een goed beleid voeren, maar het is moeilijker", aldus de oud-premier. Over formateur mr. Biesheuvel zei hij: Ik vind mr. Biesheuvel een zeer be kwaam man, die bovendien onvermoei baar is en ook dat is heel belangrijk. Ik acht hem in staat een goede premier te zijn." Bijzonder jammer vond mr. Cals het, „dat prof. ^ijlstra eigenlijk niet de con sequenties heeft getrokken uit de verkie zingsuitslag, want op dit punt hebben de kiezers zich heel duidelijk uitgesproken, het zou de politiek van ons land ten goede zijn gekomen als hij thans ook de ver antwoordelijkheid op zich had genomen Er zullen onaangename maatregelen moe ten worden genomen. Het zou goed zijn geweest als de man, die het vertrouwen van het volk heeft, daaraan leiding had gegeven", aldus mr. Cals. Hij betreurde het voorts, dat de KVP als grootste partij geen premier had kun nen leveren en wachtte met spanning af wie nu minister van Financiën zal wor den. „De heer Schmelzer heeft steeds be toogd, dat men het beleid van het kabi- net-Cals zou moeten voortzetten, maar dan met bepaalde voorzieningen op het financiële vlak. Nu de KVP geen premier krijgt zou zij toch eigenlijk de financiële portefeuille moeten bezetten." Over zijn verhouding tot de KVP liet hij zich slechts zijdelings uit. „Ik heb na Sleepschip gezonken. Ongeveer zesen eenhalf kilometer ten westen van Lely stad is een 850 ton metend sleepschip van de Damco gezonken. De uit Krim pen aan de IJssel afkostige schipper en zijn vrouw zijn aan boord genomen van de sleepboot, die het sleepschip trok. ampel beraad een kandidatuur geweigerd want dat vond ik nu net te veel ge vraagd. Ik zou me niet prettig voelen als ik zitting nam in deze fractie. Als je niet met enthousiasme kunt werken, moet je het niet doen. We zouden de kans lo pen, dat het zelfde verschil van inzicht over de „oktober-revolutie" weer naar buiten zou komen en daar zou de KVP niet mee zijn gediend. Overigens ben ik persoonlijk de beste vrienden met Schmel zer. Ik weet hoe moeilijk de taak van fractievoorzitter van de KVP is, nog moeilijker dan die van premier. Men heeft mij gevraagd mee te werken aan de vernieuwing van de partij en dat vind ik een heel belangrijk punt. Ik wil dat graag doen en ik zie enig perspectief." Gevraagd naar wat hij van de samen werking tussen KVP en VVD dacht, antwoordde hij: Ik geloof dat het op zich zelf juist is dat prof. Zijlstra snel een keuze heeft gedaan en dat wij dus niet in een herhaling zijn vervallen van de geschiedenis in 1963. Als twee par tijen de politieke bereidheid hebben om samen te gaan, dan komt de rest ook wel in orde", aldus mr. Cals. r>y Bij de terugkeer van een vakantiereis naar de West werd oud-premier Cals op Schiphol door zijn vrouw en kinderen afgehaald. ADVERTENTIE hij kan wetten uitvaardigen waardoor de staatsuitgaven worden verhoogd. Castelo Branco hing al zijn vijanden het denkbeeldige bordje „subversief of corrupt" om de hals en verantwoordde al zijn daden met deze zelfde woorden. Maar zij blijven ook in de nieuwe wetgeving spoken. Castelo Branco heeft velen hun politieke rechten ontnomen en daar blijft het nu ook bij, zonder dat er een gerechte lijk onderzoek mogelijk is. Nu kan het Opperste Gerechtshof in de toekomst on der soortgelijke condities dezelfde maat regelen treffen. Vooral echter kan de president heel ge makkelijk het parlement uitschakelen door de noodtoestand af te kondigen. Hij kan dat al doen wanneer er een bedrei ging van de openbare orde bestaat, of de vrije uitvoering van regeringsbesluiten door subversieve activiteiten of corrup tie in gevaar wordt gebracht. Met deze paragrafen kan de president zich op ieder moment in een legale die- President generaalArtur Costa Y Silva. da tator veranderen. Ook de nieuwe wet op de persvrijheid leidt tot een alarmeren de rechtsonzekerheid, omdat verslagge vers en redacteuren voor ieder op waar heid berustend bericht „dat schadelijk is voor het landsbelang" in de gevangenis kunnen komen. Velen hadden geloofd, dat Cota e Silva de autoritaire koers van zijn voorganger in de steek zou laten, omdat hij herhaal delijk verklaarde „de principes en de ver worvenheden van de revolutie met de ves tiging van een ware democratie in over eenstemming te willen brengen". Maar hij heeft nu al duidelijk gemaakt, dat hij over een hervorming van de nu van kracht wordende wetgeving niet wil pra ten. Daarmee is de hoop van ex-president dr. Koebitschek een man uit het mid den om een nieuwe volkspartij te stich ten en daarmee aan de macht te komen, verijdeld. Zijn politieke rechteloosheid blijft gehandhaafd. Allerlei opmerkingen van de nieuwe president, dat hij de maatschappelijke nood van het volk wil verminderen, dui den er echter op dat er een verande ring zal komen in de economische poli tiek. Castelo Branco en zijn in heel Ame rika bekende minister voor de planning, dr. Roberto Campos hebben alles bedor ven. De ondernemers klagen omdat hun omzetten dalen door de recessie die een gevolg is van de kredietrestricties en de afzwakking van de koopkracht. De werknemers zijn vertwijfeld, omdat hun lonen niet aan de stijgende prijzen wor den aangepast. Vooral klagen zij dat „al les tevergeefs was". De inflatie werd niet met een wel overwogen planning aan banden gelegd. In plaats van rond twintig percent stegen de prijzen in 1966 weer meer dan veertig percent en Castelo Branco heeft in fe bruari voor de derde maal (in minder dan drie jaar) een devaluatie afgekondigd. Men eist in alle Latijnsamerikaanse sta ten „stabilisering en ontwikkeling". Maar men zou moeilijk kunnen zeggen hoe de nieuwe regering de economie op gang kan brengen zonder de inflatie te ver scherpen. Costa e Silva heeft tijdens een grote reis met de paus, Kiesinger, Johnson, kortom met alle groten uit de westelijke wereld, behalve met De Gaulle, gespro ken en overal buitenlands kapitaal probe ren los te krijgen. Maar steeds weer ver toont zich de vicieuze cirkel, dat het bui tenlandse kapitaal wacht op stabilisering, die als zij tenminste is te verwezenlij ken juist van de investeringen afhan kelijk is. Met 24 tegen 19 stemmen heeft de ge meenteraad van Den Haag na een mara thonzitting het principevoorstel tot fluo ridering van het drinkwater verworpen. TTegenstanders van fluoride in het drink water vond men in alle fracties. Voor standers ervan werden niet aangetroffen bij de V.V.D. en de P.S.P. Het oude stadhuis op de Haagse Groen markt zal worden gerestaureerd en uit gebreid met ondermeer een gebouw in ei gentijdse bouwstijl, waarin de raadzaal zal komen. De Groenmarkt wordt een voet gangersdomein. De gemeenteraad is ak koord gegaan met het bouwplan dat de Amsterdamse architect P. Zanstra hier voor ontworpen heeft. In Brunssum is een officieel begin ge maakt met de operationele activiteiten van Afcent, het geallieerde hoofdkwartier voor Centraal Europa. Voor de eerste maal werd de Afcent- vlag samen met de vlaggen van Neder land, België, Luxemburg, Duitsland, Ca nada, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten en de Navo-vlag in top gehesen. -4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13