Grote Amerikaanse geldstroom voor de oorlog in Vietnam Ex-minister Suurhoff overleden HET WEER Senator Mansfield stelt voor de VN in te schakelen Êf Onze reisredacteur sprak met Hatta morris tl ij man Theo Laseroms schuldig aan contractbreuk Zestig priesters in 1966 uitgetreden Svetlana Stalin in Zwitserland gevonden Aanklacht tegen fabrikanten van Softenon Onder invloed met gestolen auto verongelukt Jongetje dat naar Flipper zocht, verdronken Goede fee Ex vice-pfesident f van Indonesië weer in politiek Antieke roemers en lamp gestolen uit Teylers museum Helpster eei ste klas woord is aan 52e JAARGANG NUMMER 113 DINSDAG 14 MAART 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 10 In de vishal en op zee6 Kunst 8 Radio en tv 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Topsy 12 Ferdinand 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Vrij zacht Uitbreiding verwacht 5.000 boete per gemiste wedstrijd of training Prijs verhoogd Afwachten Ogenblik aangebroken CAMEL - TWEEDJASSEN ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze parlementaire redactie) Ex-minister J. G. Suurhoff is vannacht ln het joods-israjëlisch ziekenhuis te Am sterdam op 61-jarige leeftijd overleden. De in 1907 geboren heer Suurhoff is lange tijd volksvertegenwoordiger ge weest. Hij deed op 21 september 1939 zijn intrede in de Tweede Kamer voor de SDAP als representant van de vakbewe ging, waarvoor hij al sinds 1930 werkzaam was. Na de oorlog keerde de heer Suurhoff, die een belangrijk aandeel had in het ver zet, terug in de kamer voor de P.v.d.A. Hij was daarnaast tweede voorzitter van het N.V.V. In 1952 werd hem de porte feuille van Sociale Zaken en Volksgezond heid aangeboden in het tweede ministe- rie-Drees. Zes jaar lang heeft de heer Suurhoff het departement aan de Haagse Zeestraat beheerd en hij was tevens de man die de A.O.W. op stapel heeft gezet en gerealiseerd op basis van de noodwet- Drees. Toen de Partij van de Arbeid in 1959 in de oppositie ging, keerde hij terug in de Kamer. Als voorzitter van de P.v.d.A., waartoe hij in 1961 werd gekozen, heeft de heer Suurhoff een krachtige greep ge had op de richting die deze partij opging. In het kabinet-Cals nam hij de portefeuil le van Verkeer en Waterstaat voor zijn rekening. (Zie ook pagina 2) Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen, maar ook wolkenvelden. Morgen later op de dag toenemende bewolking, moge lijk gevolgd door regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De oorlog in Vietnam kreeg gisteren een krachtige financiële in jectie. Met het argument dat „er geen redelijke waarschijnlijkheid is" dat de oorlog 30 juni van dit jaar ten einde zal zijn stelde de begrotingscommissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden een bedrag van twaalf miljard dollar ter beschikking be doeld voor de resterende maanden van het belastingjaar, dat eindigt op 30 juni. Naast het voorstel van senator Ro bert Kennedy om de bombarde menten op Noord-Vietnam een week stop te zetten en de datum voor een gesprek met Hanoi te bepalen ligt er nu ook het Vietnam-plan van de leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field. Mansfield heeft gisteren aangedrongen op een rechtstreekse confrontatie in de Verenigde Naties van alle landen, die di rect of indirect bi.i de oorlog in Vietnam betrokken zijn. Hij stelde voor: Een open discussie te houden in de V.N., mèt China, speciaal over de wijze waarop de kwestie-Vietnam kan worden geregeld en Een verzoek te richten aan het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag om een uitspraak te doen over de wijze waar op de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962 moeten worden uitgevoerd. Volgens een peiling van de publieke opinie in de Verenigde Staten, verricht voor de „Washington Post", blijkt dat vier van de vijf Amerikanen tegen een stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam zijn. Men wil dat presi dent Johnson de militaire druk op de communisten vergroot. Volgens het on derzoek staan de Amerikanen over het algemeen een hardere politiek voor dan de president. Volgens ingewijden, aldus meldt onze correspondent in Washington, zal het in De president van de rechtbank in Rot terdam, mr. J. Reuder, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding van Sparta tegen Theo Laseroms, die naar Amerika is vertrokken om daar voor de Pittsburg Phantoms te gaan voetballen, zonder daarvoor met Sparta een regeling te hebben getroffen. Mr. Reuder achtte Laseroms schuldig aan contractbreuk en veroordeelde hem tot 5.000,- schadeloos stelling te betalen aan Sparta voor elke wedstrijd dat hij zou worden opgesteld en voor nog eens ƒ5.000,- voor de door hem per week gemiste trainingen. De veroor deling gaat binnen 2 x 24 uur in. Voorts moet Laseroms de kosten van het kort geding betalen. Theo Laseroms staat tot 1 juli 1968 onder contract. de nabije toekomst tot een steeds verder gaande actie van de Amerikanen in Vietnam komen. Hoewel president John son en zijn adviseurs in dit verband het woord „escalatie" angstvallig vermijden, breidt de oorlog zich steeds uit. Nu al is er directe beschieting van Noordvietnamees gebied door artillerie en schepen, worden mijnen afgeworpen in Noordvietnamese rivieren en worden tot nog toe gespaarde fabrieken gebombar deerd. Tot verdere uitbreiding zou kunnen be horen: het bombarderen van de hoofdstad Hanoi, van de haven Haiphong, van de dijken die voor Noord-Vietnam van bijna evengroot belang zijn als de waterkerin gen voor Nederland en het binnentrekken van het zuidelijk deel van Noordvietna mees grondgebied. Het is zeker dat de besprekingen in Guam, het komende weekeinde hierover zullen gaan. Terwijl in Vietnam de kanonnen weer het woord hebben en alles erop wijst, dat de onderhandelingskansen ineengeschrom peld zijn tot minimale proporties, gaan in de Verenigde Staten de debatten over vredesvoorwaarden voort. Critici van de regering, zoals Arthur Schlesinger en een groep senatoren achter senator Fulbright betogen dat president Johnson tijdens het Vietnamees nieuwjaarsbestand de kans op onderhandelingen willens en wetens heeft gesmoord door niet in te gaan op Hanoi's bereidheid naar de onderhandelingstafel te komen in ruil voor een stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Terwijl Hanoi water in de wijn heeft gedaan, heeft Washington zijn prijs ver hoogd, zeggen deze critici. Zij voeren aan dat de Amerikaanse regering een jaar ge leden wel bereid was de toenmalige bom- menpauze te verlengen in ruil voor de komst van Noord-Vietnam naar de groene tafel. Verder zeggen zij dat blijkens ver klaringen van de minister van Defensie, McNamara zelf, het militair effect van de bommenregen beperkt is en dat de be voorrading en versterking van de com munistische rebellen in Zuid-Vietnam on danks de bommen gestaag is voortgegaan. Kennelijk wil Johnson alleen maar in mi litair opzicht aan het langste eind trekken en is hij niet werkelijk geïnteresseerd in een compromis aan de onderhandelingsta fel, merken de critici bitter op. (Vervolg op pagina 3) Zestig priesters hebben in 1966 in ons land hun ambt neergelegd. Dat is gisteren meegedeeld op een persconferentie van het r.k. episcopaat in Doorn. Er werden daar „pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priesters" bekend gemaakt, die onder meer inhouden dat de bisschoppen zelf met priesters over be noeming en verplaatsing zullen spreken. Er komt een landelijk instituut om pries ters na hun wijding verder te vormen. Leken en religieuzen, die geen priester zijn, zullen worden ingeschakeld als be roepszielzorgers. Onderzocht zal worden of men volwassen en gevormde mensen uitdrukkelijk en persoonlijk kan uitnodi gen tot ambtelijke dienst van de kerk. De leeftijdsgrens voor pastoors en de kens wordt 75 jaar. (Zie ook pagina 13) BEATENBERG (Zwitserland) (AP) Tientallen journalisten en fotografen vul len de hal van hotel Jungfraublick in het Zwitserse plaatsje Beatenberg. Ze hopen contact te kunnen maken met Svetlana Stalin, die er zou logeren. De directie van het hotel en de plaatse lijke politie ontkennen dat zij in het hotel is. Voor de aanwezigheid van twee recher cheurs van de Zwitserse bondspolitie in het hotel kunnen zij echter geen aanneme lijke verklaring geven. Men is Stalins dochter op het spoor ge komen door een winkelier in sportartike len, die zegt haar herkend te hebben. Ze zou maandag een skikostuum en een wol len muts bij hem hebben gekocht. Ze sprak Engels en een paar woorden Duits „met een Russisch accent". Ze betaalde met Zwitserse franken en was in gezelschap van twee mannen, die buiten de winkel op haar wachtten. (Zie ook pagina 9) AKEN (AP) De Westduitse fabrikan ten van Softenon, het chemische genees middel dat in vele landen de geboorte van duizenden misvormde baby's zou hebben veroorzaakt, zijn in staat van beschuldi ging gesteld. Meer dan vijf jaar nadat talloze mis vormde baby's werden geboren, zijn negen topfiguren en wetenschappelijke mede werkers van de Chemie Grünenthal aan geklaagd wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en dood door onacht zaamheid. In ongeveer twintig landen zijn naar schatting 6500 kinderen met ontbrekende of misvormde ledematen en andere ern stige gebreken geooren. Aangenomen wordt dat enige duizenden baby's dood ter we reld zijn gekomen, doordat hun moeders tijdens de zwangerschap Softenon hebben gebruikt. In het bureau van politie in Haarlem zijn een 20-jarige kelner en een even oude los arbeider, beiden uit Haarlem, ingeslo ten. Ze worden ervan verdacht onder in vloed met een gestolen wagen in Halfweg verongelukt te zijn. De politie in Halfweg kwam op het spoor van het ongeluk, even voordat de eigenaar van de auto, de kel ner en diens vader het voertuig uit de sloot wilden halen. De auto was eigendom van een Haar lemmer, die hem zondag in een garage in de Haarlemse binnenstad had gestald. Maandagmorgen bleek het voertuig, waarvan de contactsleutel in het slot was blijven steken, verdwenen te zijn. De kel ner en de los arbeider hadden het voer tuig weggenomen en enkele cafés bezocht. In hun gezelschap bevonden zich nog twee andere jongens. In Halfweg had de kelner, die na 24 flessen bier te hebben gedronken, de auto bestuurde, de macht over het stuur ver loren. De wagen was in een sloot gereden De vier inzittenden liepen geen letsel op en begaven zich naar Haarlem. De vader van de kelner begaf zich direct naar de eigenaar van de autosen kwam met deze overeen, dat de waarde van de geheel vernielde wagen (2000 gulden) vergoed zou worden. De vader betaalde contant en met zijn zoon en de eigenaar begaf hij zich naar Halfweg om de verongelukte auto op te halen. De politie nam met deze gang van zaken geen genoegen en arresteerde de kelner. Deze is overgegeven aan de Haar lemse politie, die gisteravond de losarbei- der aanhield als verdacht van medeplich tigheid bij de diefstal. Prinses Margriet heeft gisteren m het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort dienst gedaan als Rode- Kruishelpster eerste klas. Voor het behoud van het diploma moet zij elke maand een aantal uren prak tisch werken. Abbé Jules Corblet: Plicht is dat onaangename ding, dat zoveel kost en zo weinig voldoening geeft. 1 (Van onze correspondent) ZWOLLE Duikers hebben in de kolk aan de Zalkerdijk te Westenholte het stoffelijk overschot gevonden van de drie jarige Kareltje Dijkslag, die sinds zondag 26 februari werd vermist. Het kereltje liep op die middag bij het Flipperverhaal bij de T.V. vandaan om naar Flipper te zoeken. Hij werd even later nog tussen ijsbaan en kolk gezien. Een 25-jarige inwoonster van de Westduitse stad Augsburg maakt er een gewoonte van in parkeermeters waarop de parkeertijd verstreken is munten te doen om automobilisten een boete te besparen. Zij laat een briefje met de volgende inhoud achter: „een boete van vijf mark, omdat mijn par keertijd juist verstreken was, heeft mij veel ergenis bezorgd en dat wil ik medeparkeerders besparen". De politie heeft gezegd niet van plan te zijn iets tegen haar te ondernemen. „Maar als veel automobilisten gaan klagen dat zij geen parkeerplaats kun nen vinden, zouden' we haar wegens misdraging kunnen vervolgen". (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. Dr. Mohammed Hatta, voormalig vice-president van Indonesië, wil met een nieuwe isla mitische democratische partij deel nemen aan de komende algemene verkiezingen. Dr. Hatta zei mij van morgen in een exclusief vraaggesprek dat hij bereid is deel te nemen aan de regering wanneer zijn partij het ver eiste stemmenaantal behaalt. Hij leg de er de nadruk op dat de partij ge dragen zal worden door de jongere generatie, en dat hij „de baan voor hen wil vrij maken". Het idee voor de islamitische democra tische partij werd door dr. Hatta ver leden jaar in een toespraak in Padang gelanceerd. Hij onthulde dat hij in de cember 1965, twee maanden na de mis lukte staatsgreep, door jongeren was be naderd met het verzoek een nieuwe par tij op te richten om op die manier een corrigerende invloed te kunnen uitoefe nen op president Soekarno en het com munisme te bestrijden. Dr. Hatta was toen echter van mening dat het niet mogelijk was om aan een Soekarno-regering deel te nemen, zonder het uitgangspunt van diens beleid te aan vaarden. Hij adviseerde de jongeren te beginnen met kadervorming, op Sumatra en „in bepaalde delen van Java". „IK WACHT AF, zolang president Soe karno aan het bewind is, is er geen sprake van democratie", zei hij tegen de jongeren, „maar bereiden jullie je voor op het ogenblik wanneer president Soe karno zal zijn verdwenen". De voormalige vice-president en mede ondertekenaar van het document waar mee de Indonesische Republiek op 17 augustus 1945 werd uitgeroepen, zette uiteen dat zijn partij het islam-socialis- me naar voren zal brengen, met als par tijprogramma: progessief islamitische be ginselen, behoud van de nationale een heid, en de pantjasila (de vijf beginselen waarop de republiek is gegrondvest1 Dr. Hatta zei voorts dat als bas de grondwet van 1945 zou dienen, en da de partij vooral aandacht zal besteden aan de zogeheten „economische artikelen". De ze artikelen regelen onder andere het prin cipe van coöperaties, het plaatsen van vitale bedrijven in handen van de staat, recht op arbeid en de beloning daar voor, en het beginsel van sociale recht vaardigheid. De vice-president hoopt dat de orga nisatie van de partij tijdig gereed zal zijn om aan de verkiezingen te kunnen deel nemen. Hij ziet als één van de taken van zijn partij het voorkomen van een hernieuwde invloed van het communis me. Dr. Hatta zei dat er nog „honderd duizenden communisten" in Indonesië zijn en dat, ook al is hun kaderorganisa tie nu gehavend, zij zeker opnieuw zullen proberen een macht van betekenis te worden. Dr. Mohammed Hatta, Sumatraan van geboorte, was de eerste en enige vice- president van Indonesië. Hij diende eind 1956 zijn ontslag in toen president Soe karno het begrip „geleide democratie" introduceerde. Sindsdien leeft hij in be scheiden afzondering, ontvangt wel diplo maten en politici, maar doet dit altijd als ambteloos burger. Toen ik dr. Hatta ruim twee weken na de mislukte septem- berrevolte vroeg of hij met de nieuwe po litieke mogelijkheden die daardoor wa ren ontstaan, bereid zou zijn opnieuw ac tief deel te nemen aan een nieuwe rege ring, zei hij: „Als ze me vragen, wil ik wel." Dat ogenblik is nu naderbij gekomen. Uit een atelier van het Teylers museum in Haarlem zijn drie lichtgroene zeven- tiende-eeuwse glazen roemers ter waarde van negenhonderd gulden en een koperen zeventiende-eeuwse lantaarn gestolen. Ondanks het feit dat de directie van het museum pas ruim een week na de dief stal de Haarlemse recherche inschakelde, slaagde deze erin dezelfde dag nog de da der te arresteren en de gestolen goederen terug te bezorgen. De drie roemers stonden opgeborgen in een muurkast van het atelier van een van de conservators van het museum aan de Bakenessergracht. Er worden verbou wingswerkzaamheden in het pand uitge voerd en ten gevolge daarvan is de kast gedurende een week geopend geweest. Op 4 maart werden de roemers vermist. Toen bleek ook een koperen lamp, die eigen dom van de conservator is, verdwenen te zijn. De directie van het museum heeft zelf getracht de gestolen voorwerpen te ach terhalen en de dader te vinden. Toen dat gisteren nog niet gelukt was, stelde men de politie op de hoogte. Deze stelde een onderzoek in en verdacht al spoedig een 22-jarige behanger. In zijn woning werd de lamp teruggevonden. Hij werd aange houden en bekende de diefstal. Aanvan kelijk hield hij vol van de roemers niets af te weten, maar spoedig viel hij door de mand. Hij had de glazen in de dakgoot van zijn woning verstopt. De politie heeft ze te voorschijn gehaald. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 1S5JI Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1