Portretten worden verwisseld Fractievoorzitters weer naar kabinetsformateur Minister wil politie uit Gooi inzetten in Amsterdam Voor beslissend gesprek Vijf helikopters mogen niet vliegen HET WEER Ook getuige Russo zag Oswald en Ferrie samen morris Ongevallen-auto primeur van Rode Kruis Zandvoort Festijn voor kosmonauten Disconto tot 4,5 pet verlaagd Galicië" Nieuwe voorstellen verzekering zware geneeskundige risico's Vietcong beschoot Da Nang: 19 doden Schoenfabriek dicht Geen souvenir bij geboorte prinsepkind „Den Haag is het Elspeet van Zuid-Holland" Levenslang voor Kampioene Clay Shaw wellicht goede vangst van Jim Garrison het „monster van VELSEN N.V. 52e JAARGANG NUMMER 114 WOENSDAG 15 MAART 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje WINDSOR bankstellen. Het woord is aan Op havingjaeht in de Ierse Zee pagina 9 Leipziger Messe pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Spaanse joden 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 In de Opregte Hollander 11 Economisch nieuws 11, 15, 17 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Ferdinand20 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Westelijke wind VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar In Krommenie: Prof. Muntendam: SUEDE - NAPPAJASJES IJmuider Courant In Slavonisch eikenhout Gestoffeerd met Schot se ruit of in effen Dra- lonstoffen. Gezellig, sfeervol en oersolide. Prijzen v.a. 620.—. Ook met losse, keer- bare, kussens. Kom eens kijken bij rmeubelen iederl 164# 1001 HAARLEM 's Maandags gesloten Helène Vacaresco: Verzwijg het goede dat je over jezelf denkt, en verzwijg het kwade over een ander. De ruimtevaarster Valentina Niko- Idjeva-Teresjkova heeft in het Rus sische ruimtecentrum Zvezdny met vrienden haar dertigste verjaardag gevierd. Haar echtgenoot Andriyan Nikolajev „lanceerde" tijdens het verjaardagsbanket de kurk van een buitenmodel fles champagne. (Telefoto). BREMEN (AFP) De rechtbank in Bremen heeft dinsdag de 45-jarige Philip Mensinger, die als SS-bewaker in de dwangarbeidskampen in Drohobycz en Boryslaw bij de gevangenen bekend stond als „het monster van Galicië", tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Mensinger, een voormalige bakkers knecht uit Neyrath bij Karlsruhe, werd schuldig bevonden aan acht moorden. Zijn acht slachtoffers allen joden on der wie een kind van dertien jaar wer den in de zomer van 1943 gedood. De rechtbank kwam tot de conclusie dat Mensinger niet in opdracht handelde, maar dat rassenhaat hem tot zijn misda den dreef. De Nederlandsche Bank heeft besloten met ingang van vandaag het officiële dis conto te verlagen van vijf naar viereneen half percent. Sinds 2 mei van het vorig jaar had het disconto op dit voor ons land zeer hoge niveau gestaan. In een toelichting zegt de centrale bank, dat er met het oog op de conjuncturele ontwikkeling geen reden meer is tot het handhaven van de rentetarieven. Daarom is besloten het tarief terug te brengen tot het niveau dat gold in de periode juni 1964 tot mei 1966. Op het koersverloop aan de Amster damse effectenbeurs had het nieuws gis termiddag direct na het bekend worden een goede uitwerking en veroorzaakte een vastere stemming voor de toonaan gevende fondsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Formateur Biesheuvel zou vanmiddag om half vijf op het minis terie van Landbouw een bespreking heb ben met de fractievoorzitters van de K.V.P., V.V.D., A.R. en de C.H.U. Naar wordt aangenomen zal dit gesprek gaan over het resultaat van de eerste fa se van de arbeid van de formateur. Deze fase bestond uit het afwegen van de wen sen en de mogelijkheden, zoals de for mateur die voor zijn verantwoording meent te kunnen nemen. Bij het begin van de formatie kreeg mr. Biesheuvel van de vier fractievoor zitters de wensen en de verlangens op ta fel inzake de verdeling van de departe menten over de vier partijen en de per sonele bezetting van de ministeries. Met het afwegen van deze wensen is hij de afgelopen dagen bezig geweest. 'Het pro ces heeft langer geduurd dan men ver wachtte. Mr. Biesheuvel zei vorige week donder dag dat hij maandag reeds de eerste kan didaat ministers hoopte te ontvangen. Uit het bezoek van de fractievoorzitters blijkt dat hij aan deze fase nog helemaal niet is toegekomen. In Den Haag wordt aan genomen dat het gesprek vanmiddag een beslissend karakter zal dragen. In de journalistenclub in Djakarta wordt het portret van president Soekarno verwisseld voor een por tret van waarnemend president Soe- harto. De tijd verandert. (Van onze correspondent) DEN HAAG Vijf landmachthelikop ters van het type Alouette-3 mogen tot nader order niet vliegen. De toestellen moeten in de hangar aan een technische inspectie worden onderworpen als gevolg- van een ongeluk, dat zich onlangs met één ervan in Duitsland heeft voorgedaan. De commissie van onderzoek ontdekte in Duitsland een klein technisch manke ment. dat mogelijk tot het ontstaan van het ongeluk zou kunnen hebben bijgedra gen. Een gebruikelijke voorzorgsmaatre gel in de luchtvaart is, dat dan alle soort gelijke toestellen op hetzelfde euvel wor den gecontroleerd. Vijf van de twintig Alouettes-3 gaven aanleiding tot nader in grijpen, de overige vijftien vliegen al weer. i Deze week nog zal minister Veldkamp van Sociale Zaken zijn nieuwe voorstel len bij de Tweede Kamer indienen voor de volksverzekering tegen zware genees kundige risico's (AWZ). De wet wordt mo gelijk 1 juli al van kracht. De belangrijk ste 'wijziging is dat de ziekenhuisverple- ging vanaf de eerste verpleegdag volledig door de verzekering wordt betaald. De heer Veldkamp wijzigde zijn wetsontwerp onder aandrang van de Tweede Kamer. Topsy IS Verwachting van het K.N.M.T., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige, langs de waddenkust wellicht tijde lijk harde westelijke wind. Minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit is de roodbonte van de gebroe ders De Lint uit Zevenbergen, die gisteren kampioene is geworden op de Rotterdamse P aasveetentoon stelling. DANANG (Reuter en AFP). Guerril lastrijders van de Vietcong hebben van nacht de grote Amerikaanse luchtbasis Danang die ruim zeshonderd kilometer ten noorden van Saigon ligt met grana ten beschoten. Zij gebruikten hiervoor weer de nieuwe en krachtige raketwerper waarmee doe len op een afstand van acht kilometer getroffen kunnen worden. Binnen drie we ken hebben de guerrillastrijders nu twee aanvallen op de luchtbasis gedaan. Een onbekend aantal vliegtuigen werd beschadigd. Volgens een Amerikaanse mi litaire woordvoerder zijn er aan Ameri kaanse kant negentien man gedood. De ontbladering van de rimboe in Viet nam heeft de Verenigde Staten tot dus ver 180 miljoen gulden gekost. Men ver wacht dat de kosten tegen juli 1968 ge stegen zullen zijn tot ongeveer 360 mil joen gulden. Dit is meegedeeld door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van De fensie. De ontbladering geschiedt met chemische middelen. De Amerikanen wil len bereiken dat de guerrillastrijders van de Vietcong zich niet meer zo gemakke lijk kunnen verbergen. De verheviging van de chemische oor log gaat door niettegenstaande protesten dat het gebruik van deze middelen kan leiden tot het toedienen van dodelijke stof fen zowel door de VS als door de com munisten. NEW ORLEANS (Reuter en AFP). De Amerikaan Perry Russo heeft gisteren in New Orleans de zakenman Clay Shaw geïdentificeerd als één van de drie mannen die hij indertijd plan nen over een moordaanslag op presi dent Kennedy heeft horen bespreken. Russo, een 25-jarige verzekerings agent uit Baton Rouge in Louisiana, is een getuige voor officier van Justi tie Jiity Garrison, in diens onderzoek naar een vermeend complot tegen het leven van president Kennedy. Tot dusver is de zakenman Shaw de enige die in verband met dit complot ge arresteerd is. Russo legde zijn voor Shaw bezwarende verklaring af tijdens een door drie rech ters geleid vooronderzoek, waarop be paald zou worden of Shaw in voorarrest moest blijven. Behandeld werd de bewe ring van Garrison dat Shaw, Lee Harvey Oswald en David Ferrie de voormalige piloot die op 22 februari dood in zijn woning in New Orleans werd aangetrof fen* nadat hij door Garrison als belang rijke getuige in zijn onderzoek was ge noemd in september 1963 in het huis van Ferrie over een moordaanslag op de president hadden gesproken. Russo verklaarde aanwezig te zijn ge- De schoenfabriek Swedish Griffin NV te Leek zal in juni gesloten worden. Het dertig man tellende personeel is ontslag aangezegd. Er zal een afvloeiingsregeling getroffen worden. Swedish Griffin startte in 1962 in Leek, aanvankelijk in enkele noodlokalen en sinds anderhalf jaar in een nieuw fabriekspand. De afname van schoe nen daalde echter zodanig dat de situatie onhoudbaar werd. Russo identificeerde ook „Leon Os wald" als Lee Harvey Oswald, waarmee hij de tweede getuige is die heeft beves tigd dat Ferrie Oswald kende. De eerste die dit zei was Raymond Cummings, een taxichauffeur uit Dallas, die vorige week m New Orleans tegen over Garrison bevestigde dat hij in 1963 in Dallas David Ferrie, Lee Harvey Os wald en een derde man die volgens zijn zeggen niét Clay Shaw was naar de „Carrousel", nachtclub van Jack Ruby had gereden. Verzekeringsagent Russo maakte tij dens zijn getuigenis een zenuwachtige in druk. Hij moest herhaaldelijk worden ge maand langzamer te spreken. De zaal waar het verhoor plaatsvond was over vol. Er waren uiterst strenge veiligheids maatregelen getroffen. Ieder die de zaal betrad of verliet werd nauwkeurig ge fouilleerd door de politie. De 25-jarige verzekeringsagent Perry Russo. De afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis heeft een zogenaamde ongevallenwagen aangeschaft, een auto die met ingang van 26 maart op drukke dagen in en om Zandvoort zal patrouil leren. Het is een lelijk eendje zoals die bij de Wegenwacht in gebruik zijn. Het wagentje is wit geschilderd en voorzien van een rode kruisembleem. De auto is uitgerust met alle middelen om bij even tuele ongevallen hulp te kunnen bieden. De gemeenteraad van Krommenie heeft met acht tegen zeven stemmen een voor stel van B. en W. verworpen om 3250 gulden beschikbaar te stellen voor het kopen van een souvenir voor de school jeugd aan de geboorte van het eerste kind van prinses Beatrix en prins Claus. De meerderheid van acht leden werd gevormd door drie lederi van de P.v.d.A., drie van de C.P.N., één van de K.V.P. en één van de P.S.P.. Het voorstel was ge baseerd op een bedrag van 1,25 gulden voor elk van de 2600 kinderen van kleu ter- en lagere scholen. Prof. P. Muntendam, oud-directeur-ge neraal voor de volksgezondheid, nu hoog leraar te Leiden, heeft in een radio-inter view felle critiek laten horen op het be sluit van de Haagse gemeenteraad het drinkwater niet te fluorideren. „Het be sluit is in strijd met de volksgezondheid en getuigt van onvoldoende kennis van zaken. Den Haag wordt zo het Eispeet van Zuid-Holland", aldus Prof. Munten dam. Hij zei dat fluoridering totaal ongevaar lijk is en in het belang van de volksge zondheid werkt. Kort geleden heeft een ambtenaar van volksgezondheid gezegd dat het tandbederf door snoepen zo erg is, dat fluoridering niet meer zou helpen, aldus de hoogleraar. Dit is zijns inziens niet juist: in Tiel leidde de fluoridering tot een vermindering van tandbederf (caries) bij kinderen met vijf tig percent; in Culemborg, waar kinderen ongefluorideerd drinkwater kregen nam de caries toe met vijftig percent. „Het is een hoogst ongelukkig besluit", aldus prof. Muntendam. (Van onze correspondent) HILVERSUM De minister van Bin nenlandse Zaken is voornemens ook de ge meentepolitie een kandeel te laten leve ren in de verlening van bijstand aan de Amsterdamse politie. Hiervoor zullen dan de korpsen der ge meentepolitie in de provincie Noord-Hol land in aanmerking komen. Gaan deze plannen door dan zullen de vijf Gooise korpsen van de gemeentelijke politie tij delijk ruim veertig man voor de dienst in de hoofdstad moeten afstaan. Sinds de ongeregeldheden van vorig jaar is voor de verlening van bijstand aan het gezag in Amsterdam uitsluitend een beroep gedaan op de rijkspolitie en de koninklijk marechaussee. Vrijdag wordt een bespreking gehouden in het provinciehuis te Haarlem. Van de zijde van de gemeentepolitie bestaan ern stige bezwaren tegen verlening van bij stand. Vrijwel alle korpsen hebben z elf al met onderbezetting te kampen en ont trekking van mankracht in vele gevallen zal neerkomen op ontwrichting van de nor male diensten. Het schijnt in de bedoeling te liggen de regeling per 1 april van kracht te doen worden. De manschappen zouden voor drie weken in Amsterdam gedetacheerd worden en er volledig intern zijn. weest bij dit gesprek, dat werd gevoerd na een feestje bij Ferrie. Hij zei zich de namen van de drie andere aanwezigen te herinneren als Ferrie, „Leon Oswald" en „Clem Bertrand". Op de vraag van de rechters „Bertrand" te identificeren, ging Russo naar Shaw en wees hem aan. ADVERTENTIES TELEFOON 2046 (0 2550). IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) I BOUWES PALACE ZANDVOORT Café-Restaurant op de 18e etage Grandioos uitzicht over 4 t" strand en kuststrook. "f Per snellift in enkele secon- 4» den naar 70 meter hoogte 4* Kopje koffie 0.75 t Plate dinner v.a. 6.50 "f 4- Uitermate geschikt voor con- •f gressen, parties en recepties. v v "^.4.4.44.^.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.4.^4.^ Barteljorisatraat Haarlem Tel. 15J52 teidseitra at (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22KM Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1