Schippers vissersschepen moeten misdrijf melden i Nog steeds sterke groei bij het treintoerisme voor Haarlem en de IJmom V REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Kort en bondig Eerste Kamer aanvaardt wet Overzeese Zaken wellicht naar mej. Klompé Vragen in raad na uitzending over de BVD Gronings gezin leeft boven beerput Geboortegolf Hulp voor drieling Senaat herdacht J. G. Suurhoff Boete voor agent die student mishandelde Nieuw senaatslid Minder zacht II ~t WOENSDAG 15 MAART 1967 Onmiddellijke verlichting van In Amsterdam Afscheid? Zeg het met bloemen Kerkelijk nieuws jubileum Zeg het met bloemen lO tm 19 maart wyers yfj jij - Jfi - - V Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Bloemen brengen P sfeer 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Justi tie, mr. A. A. M. Struycken, heeft de P.S.P. senator mr. J. H. van Wijk uit Heemstede in de Eerste Kamer afgeschil derd als een Don Quichotte, die tegen windmolens vecht. „De vijand die hij be strijdt is er niet", zei de demissionaire bewindsman in antwoord op de felle cri- tiek van de heer Van Wjjk op het wets ontwerp, dat door de minister in de se naat werd verdedigd. Het wetsontwerp, dat overigens werd aangenomen, regelt de strafvordering op koopvaardijschepen, booreilanden en zee vissersvaartuigen. Mr. van Wijk signa leerde in zijn critiek enige juridische onvol komenheden en noemde het eenvoudig be lachelijk schippers \an kotters opsporings- en vervolgingsbevoegdheid op te leggen als 'n soort hulpofficieren van justitie. Hij hield een uitvoerig juridisch betoog, waarin hij ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten IJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kabinetsformateur, mr. B. W. Biesheuvel, heeft in de Eerste Kamer verklaard dat het statuut voor het koninkrijk niet toelaat de portefeuille voor de zaken betreffende de rijksdelen overzee toe te vertrouwen aan de minis ter-president. Mr. Biesheuvel, die sprak in zijn hoeda nigheid van demissionair vice-premier, wilde de portefeuille in handen laten van een vice-minister-president. Mejuffrouw Klompé wordt genoemd als vice-premier in het kabinet, dat mr. Biesheuvel tracht te formeren. Mr. G. J. P. Cammelbeeck (P.v.d.A.) kreeg van mr. Biesheuvel de toezegging dat hij in overleg met de Kamer zal na gaan in hoeverre aan de toeslagen op de pensioenen van de Westindische ambtena ren terugwerkende kracht kan worden ge geven. Desondanks eiste mr. Cammel beeck in een motie de toeslagen met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1963 te geven. Over de motie, die door de mi nister als „te zwaar geschut" werd ver oordeeld, zal de volgende week dinsdag worden gestemd. Het Amsterdamse P.S.P.-gemeente- raadslid A. J. Bruggeman heeft burge meester en wethouders schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van een t.v.- uitzending van de V.P.R.O. op 11 maart over de binnenlandse veiligheidsdienst. In deze uitzending, aldus de heer Brug geman, werd meegedeeld dat een werk neemster van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst in Amster dam zou zijn ontslagen vanwege de poli tieke overtuiging van haar vader. Het raadslid vraagt of B. en W. een onderzoek willen instellen naar de waarheid van dit bericht en de raad van hun bevindingen op de hoogte stellen. De Tweede Kamerleden mevrouw Singer-Dekker en de heer Franssen (bei den P.v.d.A.) hebben de minister van Bin nenlandse Zaken inlichtingen gevraagd over de BVD naar aanleiding van deze VPRO-reportage. ADVERTENTIE Bloemen waar woorden tekort schieten Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wierden (vac. G. Wursten) (toez.) H. J. de Bie te Alblasserdam; - te Schoonebeek P. C. 't Hooft te Kolumer- zwaag. de onuitvoerbaarheid van het wetsontwerp trachtte aan te tonen. Zijn betoog werd aanvankelijk gesteund door mr. Delprat (V.V.D.), die er na het antwoord van de minister in tweede termijn echter het zwijgen toedeed. Minister Struycken had namelijk aan gevoerd dat de wet de schippers slechts de verplichting oplegt om zware misdrij ven, zoals moord en doodslag, en mis drijven die de veiligheid aan boord in gevaar brengen, per radio te melden. Zij worden daardoor allerminst opsporings ambtenaar, laat staan hulpofficier, zo be toogde de bewindsman. Slechts als de schipper tot insluiting van een verdach te schepeling besluit, moet hij zich hou den aan een aantal regels, die in de wet zijn gesteld. De minister verweet mr. Van Wijk een verkeerde interpretatie van de betrokken wetsartikelen en vond diens critiek op wat hij enkele reeds recht getrokken schoon- heidsfouten noemde buiten proportie. Hij vond de wet van groot belang met het oog op de aanstaande olie- en gaswinning op het continentale plat. Met radio-Veronica heeft het wetsontwerp niets te maken, zo betoogde hij, omdat nog altijd wordt aangenomen dat het hier niet om een Nederlands schip gaat. Het wetsontwerp werd aangenomen met slechts de stemmen van de P.S.P. tegen. Eerder reeds was de begroting van Justi tie in verband met de demissionaire sta tus van mr. Struycken zonder discussie aanvaard. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een Gronings echt paar met een drie-jarige kleuter heeft maandenlang geleefd boven een steeds ho ger stijgende beerput. Dat ontdekte de 29- jarige Jan Steenhuis, toen hij op zoek naar de steeds penetranter geuren in zijn wo ning de vloer openbrak omdat hij er een dode kat vermoedde. Twintig centimeter beneden hem kolkte een drabbige zwarte massa. Al vele maanden moet een breuk in het toilet van de buurman er de oor zaak van zijn geweest dat alle faecaliën rechtstreeks onder het huis van timmer man Steenhuis belandden. Mevrouw Steenhuis heeft haar dochtertje op advies van de huisarts naar elders overgebracht. Via B. en W. is een verzoek aan de huis eigenaar gestuurd de zaak in orde te ma ken. Maar deze heeft daarvoor vier we ken de tijd, zodat de kans dat de woning langzaam onderstroomt niet uitgesloten is. De GGD reageerde alleen met te zeg gen dat volgens voorschrift alle klachten schriftelijk moeten worden ingediend. i Een bijzondere geboortegolf bij de Edese schaapskudde geeft de ver zorgers handen vol werk. Er zijn al honderd lammeren geboren en er zullen er zeker nog vijftig bijkomen. De foto geeft een overzicht van een deel van de kooi. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ELST De vorige week in Eist gehou den huis-aan-huis-collecte voor het „vier lingfonds Botterblom" heeft 2.456,50 gul den opgebracht. Er is nu al meer dan 3000 voor de drie baby's gestort. (Vap onze correspondent) UTRECHT Ondanks de auto en on danks het toenemende vakantievervoer per vliegtuig blijft het toerisme per trein zich uitbreiden. In totaal zijn de afgelopen vijf jaar vijfhonderdduizend reizigers met toe- ristentreinen uit Nederland naar hun va kantiebestemming ergens in Europa ge bracht. In 1966 is het aantal met elf per cent tot 120.000 gestegen. Hei vervoer per autoslaaptrein uit en naar Nederland is in 1966 met veertig percent gestegen tot een totaal van 7100 auto's met bijna twintigduizend reizigers. Het aantal deelnemers aan achtdaagse binnenlandse N.S.-vakantiereizen (voor 76 percent vijftig jaar en ouder) is van een paar honderd in 1961 gestegen tot ruim ADVERTENTIE internationale watersport- en kampeertentoonstelling Ship ahoy! Watersportliefhebbers, koers gezet naar de HISWA. Want ze liggen er weer... kano's en jollen, zeil- en motorjachten, en alle toebehoren. Goede reis, kampeerders! Ook üw bestemming is de HISWA. Want honderden tenten, van groot tot klein, staan er te wachten op lekker vakantieweer. Speciale attractie: grootse schepenschouw in de RAI-haven. geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur 55sSSSSSS~ zondagen van 10-18 uur toegang f 2.50 AMSTERDAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de heer J. G. Suurhoff herdacht, De voorzitter van de senaat, prof. Ma- zure, roemde de overleden oud-minister om zijn onbegrensde toewijding aan de taken die hem waren opgelegd en sprak zjjn waardering uit voor de inspirerende en realistische aanpak, waarmee de heer Suurhoff die taken vervulde. Vice-premier mr. B. W. Biesheuvel, die namens de regering sprak, noemde de heer Suurhoff een man, die gedreven door sterke emoties bestreed wat hem als onrecht voorkwam en die opkwam voor de zwakken in de samenleving. Hij herinnerde aan het baanbrekende werk van de heer Suurhof op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid met name wat betreft de totstandkoming van de A.O.W. en zei dat de overleden ex-bewindsman bereid was impopulair te worden als het er om ging landsbelangen te dienen. Een 29-jarige Amsterdamse hoofdagent van politie is vanochtend door de Amster damse rechtbank wegens mishandeling van een 22-jarige student uit de hoofd stad veroordeeld tot een boete van 100 of tien dagen hechtenis. De student zal nog vervolgd worden terzake van belediging van de agent. De rechtbank achtte bewe zen, dat de agent de student opzettelijk gewelddadig meermalen met zijn gummi stok tegen hoofd en lichaam heeft gesla gen, waardoor de student oogletsel heeft opgelopen. elfduizend in 1966. Omdat Nederland niet over voldoende passende accommodatie be schikt zoeken de Nederlandse Spoorwegen verdere uitbreiding van het programma in België en Duitsland. De N.S.-minitrips voor twee tot vijf dagen trokken in het winterseizoen 1965- '66 circa 8500 deelnemers. Dit seizoen zijn er ruim dertienduizend geboekt en ver wacht wordt dat het aantal voor 1 mei zal stijgen tot boven de vijftienduizend. De vakantiedagtochten brachten het in 1966 tot 170.000 deelnemers, de N.S.- wandeltochten tot 17.000. De Eerste Kamer heeft de benoeming van mevrouw F. de Leeuw-Mertens (P.v.d.A.) als lid goedgekeurd. Zij volgt mejuffrouw mr. J. Zeelenberg op die is benoemd tot lid van de raad van State. ADVERTENTIE Het Internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: De Haagsche Comedie met „Lied in de sche mering" van Noël Coward. Regie: Eric van Ingen. Donderdag, 20 u.: „Fiesta Gitana", Spaanse dansgroep met flamenco. H. Antoniuskerk (Nw. Groenmarkt), vandaag 20.15 u.: Paasconcert door het- Spaamdams Gemengd Koor. Velsens Ge mengd Koor, o.l.v. Ernst van 't Kaar, Ken- nemer Vrouwenkoor en het Vrouwen koor Zigea o.l.v. Mevr. Olgo-Ongena. Or gel: Rick v. d. Linden. Fluit: Alfons Tel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Brandt Parijs?", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Lost command", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Fantomas slaat weer toe", a.l. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „OSS 17 Furie in Bahia", 14 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Komplot der gangsters", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Tobroek", 14 j. Minerva, 20 u.: ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Donderdag geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven gouden mannen", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes van plezier", 18 j. Van donderdag af 14.40, 19 en 21.15 u.: „De koning der zuidzee", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Morgan, laat je eens nakijken" 18 j. Van donder dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Onibaba", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van schilderijen en grafiek van Aat Veldhoen. Dagelijks behalve 's zon dags en 's maandags geopend van 9.30 tot 18 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Agnes Becker. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondag van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van G. A. Andréa. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligheid 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Galerie T (Bakenessergracht 67: Gra fiek van Wout van Heusden. Dagelijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. Tot 2 apriL Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Raadhuis Overveen: Expositie van werk van W. A. van der Colk en M. C. van der Colk-Verheus. Dagelijks van 14 tot 17 u. DIVERSEN Frans Halsmuseum, vandaag 20 u. „Het menselijke in het levenswerk van Rem brandt", lezing voor de Volksuniversiteit door H. P. Baard. Donderdag 20 u.: lezing door J. F. den Tonkelaar (Volksuniver siteit). Gemeentelijke Jeugdbibliotheek (Van Merlenstraat, hoek Schouwtjeslaan): Ex positie van buitenlandse sprookjesboeken. Dagelijks (behalve zaterdags) 14 tot 17 u, dinsdags ook van 19 tot 21 u. en zaterdags van 9.30 tot 12.30 u. Tot 19 maart. Raadhuis Bloemendaal, donderdag 14.15 u.: Gemeenteraadsvergadering. Deining (Ripperdapark), donderdag 10.30- 21 u.: Stichting „Goed Handwerk". WOENSDAG 15 MAART City, 20 u.: „Operatie Vrouwenparadijs". Galerie De Kastanjeioot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 19-21 u.: Expositie teke ningen en aquarellen van Gerbrand Volger. DONDERDAG 16 MAART City, 20 u.: „Brandt Parijs?" Stadsschouwburg, 14 u.: Scapino-ballet, schoolvoorstelling. Galerie De Kastanjeioot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 10-18 en 19-21 uur: Expo sitie tekeningen en aquarellen van Ger brand Volger. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 15 MAART Kennemer Theater, 19.30 uur: „Brandt Parijs?" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gentle man zwendelaar". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. DONDERDAG 16 MAART Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Zonder brandweer. Het conflict tussen de gemeente Spilkenisse en de brandweer is niet tot een oplossing gekomen en dat betekent dat de vrijwillige brand weer met ingang van 1 april zichzelf heeft opgeheven. Man mishandelde vrouw. Een tot nu toe onbekend gebleven man is maandag middag in Barendrecht een woning bin nen gedrongen, waarin hij de 49-jarige vrouw des huizes die alleen thuis was aanviel en probeerde te wurgen. De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de aanval. De man is spoorloos. Agent mishandeld. Zeven maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk heeft de Amsterdamse rechtbank opge legd aan een negentien-jarige metselaar uit Bussum wegens zware mishandeling van de 52-jarige Hilversumse hoofd agent van politie W. Klunder. Uitspraak. Een 19-jarige werkloze ban ketbakker uit Rotterdam, die op 13 juni van het vorige jaar een gewapende roofoverval pleegde op een bijkantoor van de Nederlandse middenstandsbank in de Rotterdamse Prins Alexander- polder, is door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Kleuter verdronken. De tweejarige Peter Kaandorp uit Breezand is gisteren in een onbewaakt ogenblik te water ge raakt en verdronken. Mond op mond beademing en zuurstofbehandeling mochten niet meer baten. Infanteristenreünie. Op zaterdag 15 april wordt in de Doelenkazerne in Leiden een reünie gehouden van oud-militairen van voormalige infanterie-regimenten onder leiding van luitenant-kolonel b.d. K. de Stoppelaar. Het muziekkorps van de Limburgse Jagers verleent mede werking. Oud-militairen kunnen zich voor deze reünie opgeven bij A. Hoogen- doorn, Hoornsestraat 51, Amsterdam- Nieuwendam. ADVERTENTIE Er is nog z° weinig >.ec^ in deze zakelijke tijd... ^MUWyWWWIAAIWWtlWyWWIAflAfMIWIMIflfWWWWWIMyilWWIfWyi Het KNMI deelt mede: Een depressie, die vanochtend ten oos ten van IJsland lag, verplaatst zich naar het noordoosten, terwijl zich boven Frankrijk een in betekenis afnemend ge bied van hogedruk bevindt. Tussen deze druksystemen werd in de afgelopen nacht met zuidwestelijke winden tamelijk zach te lucht naar ons land gevoerd. De tempe ratuur daalde dan ook niet verder dan tot a 7 graden. Een koufront, dat de voorste begren zing vormt van iets minder zachte lucht, lag vanochtend boven de Britse eilanden en trekt naar het oosten. Na de passage van het front ruimt de wind bij ons naar richtingen tussen west en noordwest. In onstabiele lucht achter het front zijn morgen naast opklaringen, ook enkele buien mogelijk. Het weer zal minder zacht zijn dan vandaag. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum e Is d temperaturen •os c xs binnen- en buitenland -5 o ÏT, Den Heldor licht bew. zw 9 7 Ypenburg zw. bew. wzw 11 7 Vlissingen zw. bew. zw 10 7 Eelde licht bew. zw 9 6 De Bilt half bew. zw 11 6 Twente zw. bew. zw 8 6 Eindhoven zw. bew. wzw 9 6 Z.-Limburg zw. bew. zw 7 5 Helsinki geh. bew. zzw 3 -5 Stockholm geh. bew. zw 5 -1 Oslo geh. bew. zzw 5 1 Kopenhagen zw. bew. zw 8 5 Aberdeen regenbui w 13 2 Londen zw. bew. zw 15 7 Amsterdam half bew. zw 11 7 Brussel half bew. zw 10 6 Luxemburg geh. bew. wzw 5 4 Parijs onbewolkt windst. 10 2 Bordeaux onbewolkt ono 12 1 Grenoble onbewolkt windst. 11 -0 Nice onbewolkt n 19 7 Berlijn geh. bew. wzw 10 6 Frankfort geh. bew. zzw 10 4 München sneeuw zw 5 1 Ziirich zw. bew. windst. 6 2 Senève onbewolkt windst. 8 -3 Locarno onbewolkt w 4 -1 Belgrado licht bew. n 7 2 Athene zw. bew. n 18 9 Rome licht bew. n 15 7 Barcelona onbewolkt nnw 15 5 Madrid onbewolkt windst. 19 5 Mallorca licht bew. windst. 17 2 Lissabon onbewolkt ono 22 11 Donderdag 16 maart Zon op 6.54 uur; onder 18.45 uur. Maan op 8.35 uur; onder uur. Maanstanden Eerste kwartier 19 maart 9.31 uur Volle maan26 maart 4.21 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 maart Hoog water 6.08 uur en 18.21 uur. Laag water 1.57 uur en 14.16 uur. Donderdag 16 maart Hoog water 6.37 uur en 18.53 uur. Laag water 2.22 uur en 14.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort it 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2