VAN DAG TOT DAG Franse regering aantal posten wordt op herzien hier woont gezondheid Bonn vraagt uitlevering Franz Stangl Oecumene voor Madrileense joden j Helmut Schmidt Disconto omlaag Schmidt is leider van SPD-fractie Geen avondklok in Djakarta meer de veelzijdige voeding Prinses Benedikte verlooft zich met Duitse prins 3 ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN 1 tel eg rammen WOENSDAG 15 MAART 1967 V.. Overleg tussen De Gaulle en Pompidou Opgetrommeld Misplaatst Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat, hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd Belgische schoolkinderen aan de dood ontsnapt I nquisitie Historisch feit Helmut Schmidt, een van de snel op rijzende sterren aan het Westduitse poli tieke firmament, is thans benoemd tot leider van de socialistische fractie in de Bondsdag nadat hij pas in 1964 daarvan deel ging uitmaken. Hij is 48 jaar oud en afkomstig uit Hamburg, deed in 1953 zijn intrede in de Duitse Bondsdag en staat bekend als een zeer scherpzinnig, nuchter man, „een van de zwaarste kanonnen van de oppositie". Dat Schmidt het ver zou brengen, is hem al jaren geleden voorspeld. Schmidt zelf is echter een man die daaraan wel het minst van allen getwijfeld heeft. Hij is ambitieus tot het absurde en maakt de indruk van een verbeten vechter, die veryuld is van minachting voor alles wat op gevoeligheid of minzaamheid lijkt. Wij hadden het niet onverdeelde genoe gen, i tijdens een verblijf in Bonn een ge sprek met hem te hebben in het voorjaar van 1966, toen zijn naam reeds op veler lippen zweefde in verband met zijn sterk stijgend gezag in de partijleiding. Het genoegen was daarom zo twijfelachtig, omdat hij zich vergezeld deed gaan van een secretaris die een loopbaan bij de SS achter de rug had en die deze afkomst allerminst verborg. Integendeel, het ge sprek werd door Schmidt met opzet ge leid in de richting van de SS, waarna hij een vurig pleidooi hield voor afschaffing van de discriminatie, waaraan oud-SS'ers in West-Duitsland zijn onderworpen. Schmidt bleek niet alleen zijn secreta ris, maar de gehele SS een zo warm hart toe te dragen, dat hij trachtte de schuld van dit nazi-keurkorps aan oorlogsmisda den weg te praten en de gedragingen van de SS te trekken in het vlak van de sol daten-eer en de vaderlandsliefde, waarbij hij dan nog wel zo nuchter bleef om een uitzondering te maken voor individuele misdragingen en incidentele overtredin gen van de oorlogsmoraal. Het feit dat hij bij een gesprek met Nederlandse journalisten deze SS'er op voerde als „mein Junge", die op prille leeftijd door zijn omgeving gedwongen dienstnam bij de SS en aan al die narig heid part noch deel had, maakte een bij zonder onsympathieke indruk, maar de toon waarop hij het gesprek voerde ver sterkte die onaangename indruk nog meer. Hij had toen zijn boek „Verdedi ging of vergelding" nog niet geschreven, waarin hij zich een Duitse „eenheidsstrij der" in hart en nieren toonde en het gehele Europese probleem terugbracht tot een strategische, militaire situatie. Maar dat in zijn gedachtengang geen ruimte was voor een menselijker, vreedzamer oplossing dan die van het stellen van geweld tegenover geweld, bleek in dat gesprek al heel duidelijk. Ofschoon leider van de Westduitse so cialisten in de Bondsdag, verschillen zijn denkbeelden zozeer van die welke bij voorbeeld Willy Brandt over de Oost- West-ver houding koestert, dat zij zeker niet kunnen gelden als een weergave van socialistische uitgangspunten tot een vreedzamer en reëler standpunt ten aan zien van de Duitse kwestie. Integendeel, Helmut Schmidt is een fervent voor stander van de „Wiedervereinigung" en van een leidende Duitse rol in een nieuwe Europese situatie. Hij wil de NAVO her vormen tot een instrument dat de Duitse hereniging en de Duitse suprematie be vordert en droomt van een groot-Duits- land dat een evenknie zal zijn van Ameri ka en Rusland. Helmut Schmidt lijkt, in de huidige ontwikkelingen in Europa, een gevaarlijk man, die een zo sterke persoonlijkheid bezit dat hij een nieuwe generatie zou kunnen inspireren tot een sterk nationa listische instelling. Het grote gevaar voorshands is ongetwijfeld dat zijn denk beelden die van andere vooraanstaande socialisten zouden kunnen overstemmen, zodat de SPD in haar buitenlands beleid de onverzoenlijkheid en soldateske geest zou kunnen gaan ademen, die de Europese situatie opnieuw tot een gevaar voor de vrede zou maken. De disconto-verlaging van de Neder- landsche Bank met een half percent tot 4Yi leidt tot een herstel van de situatie van vóór mei 1966, maar toch is ook na deze verlaging het Nederlands disconto nog aan de hoge kant. Dat betekent, dat de kust nog niet helemaal veilig wordt geacht. Pas als het ingetreden herstel van de beta lingsbalans enige stabiliteit vertoont en de reactie van omringende landen is uitge werkt, zou de schroef nog iets losser kun nen worden gedraaid, vooropgesteld dat die reactie daartoe aanleiding zou geven. De disconto-verlaging is trouwens op zich al een reactie op wat in dat opzicht in West-Duitsland, Zweden, België, Cana da en Engeland is gebeurd of binnenkort zal gebeuren. Onder die omstandigheden zou het wellicht te straf zijn doorgetrok ken als het tarief bij ons ongewijzigd zou zijn gebleven. De mogelijkheid tot verla ging werd in de hand gewerkt door het gunstige resultaat van de handelsbalans in februari, waarvan de cijfers een rol speelden bij het interne overleg bij de Nederlandsche Bank. Voor het bedrijfsleven is er bepaald nog geen reden om op stel en sprong tot het opstellen van nieuwe investerings plannen over te gaan. Ook zal er enige tijd verlopen voor de verlaging van de rentevoet is doorgewerkt in de bouwsec tor. Degenen, die door de hoge rentevoet werden afgeschrikt bij het in opdracht geven van particuliere woningbouw, zul len evenmin op slag de handen uit de mouwen laten steken. Er is een over gangsperiode nodig, waarvan de duur be paald wordt door de verwachting van de verdere ontwikkeling van de rentevoet, Voor de door de Bank voor Nederland sche Gemeenten uitgeschreven lening van 150 min tegen een rente van 6% percent uit te geven a pari, is de kans op wel slagen nog gestegen. De inschrijving op vrijdag, die anders wellicht een wat mat verloop zou hebben gehad, zal nu een stormloop opleveren. Daarbij kan er re kening mee worden gehouden dat buiten landse beleggers in de discontoverlaging aanleiding zullen zien om ook op de lening in te schrijven. Het vertrouwen in de positie van de gulden op de valuta markten wordt verstevigd en dat is een belangrijke trekpleister. Voor de banken die de laatste tijd de rentevergoeding op deposito- en spaarsaldi flink hadden opgeschroefd we gens de onderlinge concurrentie, is de discontoverlaging allesbehalve aange naam. Zij zullen op slag een vermindering van de rentevergoeding op verstrekte kre dieten ontvangen, want die is doorgaans aan het officiële disconto gekoppeld Daarentegen zal er enige tijd mee heen gaan voor de rente op de deposito- en spaarrekeningen, dus de rente die de banken zelf betalen, zal zijn aangepast I^^WWIIIIWWWWWWIIWIWIWWIIWWWIIIIWWIIWWWWMW (Van onze correspondent) BONN Tot fractievoorzitter van de 21" sociaal-democratische afgevaardigden in de Bondsdag werd gistermiddag met grote meerderheid de 48-jarige Hambur ger Helmut Schmidt benoemd. Schmidt vervulde de functie al geruime tijd als plaatsvervanger van Fritz Erler die kort geleden aan leukemie overleed. Van 1953 tot 1962 is Schmidt afgevaar digde in de Bondsdag geweest. Hij keerde in 1965 naar Bonn terug na de verkie zingsnederlaag van Willy Brandt. Hoewel men aanvankelijk dacht Schmidt te moe ten pousseren als eventueel kandidaat kanselier voor 1969 maakte het snelle herstel van Willy Brandts populariteit de hoop van Schmidt heel zwaar. Voor de vele politieke waarnemers in Bonn is het een raadsel hoe Schmidt zich tot de SPD aangetrokken heeft gevoeld. De oud-majoor van het Duitse leger is een uitgesproken conservatieve figuur die het goed moet kunnen vinden met zijn colle ga Barzel die fractievoorzitter van de CDU/CSU-afvaardiging in de Bondsdag is en een man die bekend staat om zijn reac tionair aandoende uitspraken. DJAKARTA (ANP). De militaire au toriteiten hebben dinsdag het uitgaansver bod in Djakarta dat kort na de mislukte staatsgreep van 1965 werd ingevoerd, op geheven. (Van onze correspondent) PARIJS. Na zijn terugkeer uit zijn buitenverblijf Colombey-les- deux-Eglises in Parijs, heeft het Franse staatshoofd, president De Gaulle, gisteren onmiddellijk met premier Georges Pompidou de voor hem zo teleurstellende uitslagen van de Kamerverkiezingen van de afge lopen zondag besproken. Bij zijn ver trek uit het Elysée verklaarde de minister-president dat hij zich niet als demissionair beschouwde, maar dat de regering onmiddellijk na de parlementaire rentree op 3 april, waarschijnlijk wel op een aantal pos ten zal worden herzien. De uiterst smalle basis van slechts één zetel meerderheid waarop de regering nu rust, werpt nog vóór die grote parlemen taire première al haar eerste proble men op. De gaullisten, die tot dusver alle belangrijke parlementaire posten in han den hielden, zijn uiteraard niet bereid al die stellingen voetstoots weer te ontrui men. Vooral het voorzitterschap van de Kamer, dat sinds vijf jaar door de gaul listische burgemeester van Bordeaux, Jaques Chaban-Delmas, werd bekleed, wil de regeringspartij wel graag blijven behouden. De socialistische burgemeester van Mar seille, Gaston Defferre, zou zijn kandida tuur echter ook willen stellen en om die eersté'parlementaire nederlaag te vermij den zullen alle gaullisten in de Kamer in volle getale moeten worden opgetrom meld. Om die reden zullen ook de zitten de ministers, die bij de verkiezingen als Kamerlid werden gekozen, hun onmisba re steun moeten verlenen. Daarom is het waarschijnlijk dat de regering pas offici eel na die verkiezing van een Kamerpre sident demissionair zal worden verklaard Ook het lot van de vier ministers, on der wie Couve de Murville van Buitenland se Zaken en Messmer van Oorlog, die zon dag werden verslagen, is gisteren door de Franse president en de premier al onder het oog gezien. In politieke kringen ver luidde dat Couve, die zich met duidelijke tegenzin in de stembusstrijd gestort had, uit zijn nederlaag toch de consequentie zou willen trekken nu, na negen jaar, ook als minister van Buitenlandse Zaken af te treden. Zijn portefeuille zou dan aan de huidige minister van Onderwijs, Christian Fouchet, kunnen worden toevertrouwd, die indertijd een (verworpen) plan ont wierp voor een Verenigd Europa op gaul listische grondslag. Behalve over die zorgen voor de voor ziening of herverdeling van verschillende belangrijke portefeuilles hebben presi dent en premier, schijnt het, ook van ge dachten gewisseld over de ernstige mis rekeningen die tussen de eerste en de tweede ronde met betrekking tot de uit eindelijke uitslagen zijn gemaakt. De opiniepeilingen hadden in ieder geval de nederlaag voor de gaullisten allerminst voorzien, waardoor te verklaren is dat het staatshoofd zich tussen beide ronden niet opnieuw tot de kiezers heeft gewend De directeurs van de twee voornaam ste bureaus voor onderzoek van de pu blieke opinie hebben bij voorbaat al ge antwoord dat hun peilingen als aanwij zingen voor de regering en de partijbe sturen waren bestemd, zodat het niet hun schuld is geweest dat ze als profetieën werden gepubliceerd, waaruit het publiek misplaatste gevolgtrekkingen zou hebben gemaakt. Er zijn dan ook al verschillen de stemmen vooral bij de gaullisten op gegaan, om in de verkiezingstijd voortaan de publikatie van opiniepeilingen te ver bieden. De super-strateeg van de gaullistische propagandacampagne, Michel Bongrand, heeft zich intussen door de verkiezings tegenslag niet uit het veld laten slaan. Wel heeft hij Frankrijk de dag na de verkiezingen onmiddellijk verlaten, om in Washington Robert Kennedy te ontmoe ten. In Parijs werd gisteren gefluisterd dat de voormalige Amerikaanse minister van Justitie en mogelijk toekomstige pre sident Bongrand zou willen opdragen zich in het vervolg met de zorgen over zijn Franse en internationale „image" te be lasten. ADVERTENTIE LIGA ANTWERPEN (AFP). In Wilrijk, aan de rand van Antwerpen, zijn dinsdag middag 250 kinderen van de openbare school ternauwernood aan de dood ont snapt. Kort nadat de leerlingen het school gebouw via een smalle straat hadden ver laten, zakte de zijmuur en een deel van het pas gestorte betonnen dak van een in aanbouw zijnde kerk in, waardoor hon derden tonnen beton in de nauwe door gang terechtkwamen. KOPENHAGEN (Reuter) De 22-ja- rige prinses Benedikte van Denemarken heeft zich verloofd met de 32-jarige Duit se prins Riclfard zu Sayn-Wittgenstein- Berleburg. Dinsdagavond gaf het jonge paar pers en fotografen gelegenheid tot kennisma ken. Er mochten geen vragen worden gesteld. In hofkringen is men kennelijk be vreesd dat de verloving anti-Duitse reac ties in Denemarken zal oproepen. De ver loving is nog niet offficieel. Het parle ment moet eerst zijn toestemming geven. BONN. De Westduitse regering heeft om uitlevering van de oorlogsmisdadiger Franz Paul Stangl gevraagd aan de re- gring van Brazilië. De Oostenrijkse minister van Justitie, Douda, heeft bekend gemaakt dat zijn re gering eveneens om uitlevering van Stangl zal vragen. Er worden op het ogenblik in Oosten rijk bewijzen tegen de gewezen SS'er ver zameld. Douda meende dat de uitlevering binnen enkele weken een feit kan zijn. Twee Braziliaanse advocaten hebben een verzoek tot vrijlating van Stangl in gediend. Zij stellen dat er geen reden is voor de arrestatie van Stangl en dat de Braziliaanse regering hem een vrijgelei de moet geven. (Van onze correspondent) BARCELONA. Tussen het jaar 1492, waarin de katholieke koning Ferdinand en koningin Isabella aan bijna anderhalf miljoen joden vier maanden de tijd gaven om Spanje te verlaten en de eerste dag van de maand maart van dit jaar, toen in een katholieke kerk in Madrid joden en katholieken bijeen kwamen, om gezamenlijk te bidden tot dezelfde God, ligt een brok trieste historie. In Spanje begonnen tegen het einde van de vijftiende eeuw de eerste po groms, die duizenden joden op de brandstapels en in de kerkers brach ten. Deze vervolging was niet een vorm van anti-semitisme, gebaseerd op een verderfelijke rassenleer, zoals de beu len van nazi-Duitsland bezielde bij hun schematische poging de joden uit te roeien. De Spaanse inquisitie, die tiendui zenden joden op een afschuwelijke wij ze ter dood liet brengen, werd gedre ven door een fanatieke en blinde ge loofsdrift, die zich niet alleen richtte tegen de joden, maar ook tegen de mohammedanen en later tegen allen, die in de reformatie geloofden. In het laatste kwart van de vijftiende eeuw groeide Spanje naar een natio naal bewustzijn, waardoor het land zich Van de Moorse overheersing, die acht eeuwen had geduurd, kon bevrij den. De voornaamste bindende kracht binnen de Spaanse maatschappij was de katholieke kerk, die aan het hof van de katholieke koningen een onbeperk te macht bezat. De vestiging van een religieuze eenheid was na de overwin ning op de Moorse bezetters, het eerste ideaal, dat zowel staat als kerk zich stelde. Daartoe werd de inquisitie op gericht, naar het voorbeeld van de pau selijke rechtbanken, uit de dertiende eeuw. De Spaanse inquisitie werd een monsterlijk instrument en de wrede basis van de Spaanse onverdraagzaam heid, die tot op de dag van vandaag haar stempel op de Spaanse samenle ving drukt. Vijf eeuwen geleden namen de jo den in Spanje een zeer vooraanstaan de plaats in, vooral in het economische leven. De wetenschap, de handel, de werkplaatsen en banken hadden zij bijna geheel in handen. Een jood was zelfs bankier van de koning. De adel maakte van hun diensten gebruik voor het innen van pachten en belastingen. Daardoor waren zij bij het volk gehaat. Om hun welstand en ondernemings lust werden zij benijd. De katholieke predikers van de on verdraagzaamheid maakten van deze afgunst handig gebruik om de volks woede tegen de joden te keren. Van nature is de Spanjaard geen anti-se miet. Er is bijna geen land in Europa aan te wijzen, waar zo weinig rassen haat leeft onder de bevolking. De Spanjaard is zelf het produkt van een vermenging van de meest uiteenlopen de volken. Maar hij is een hardgrondig individualist en een verstokte egoïst. Daardoor heeft hij geen enkel respect voor de mening en de overtui ging van een ander. Hij is bovendien afgunstig en laat zich daarom gemak kelijk lenen tot vervolging en verdrij ving van anderen. Daardoor is de Spaanse maatschappij herhaaldelijk ontwricht, zoals sedert 1492, toen door de moord op tienduizenden joden en Moren en de verdrijving van honderd duizenden uit het land, de basis werd gelegd voor de conomische ondergang van het Spaanse rijk. Hoewel dit wereldrijk pas een halve eeuw later werd gesticht, miste men toen reeds de kern van joodse geleer den en economen die de groei van dit rijk in goede banen had kunnen lei den. Door de inquisitie werd een vijfde deel van de bevolking gedood of ver jaagd en de gevolgen daarvan voelt Spanje nu nog in zijn achterstand bij de rest van Europa. Thans wonen er in Spanje nog on geveer duizend gelovige joden. Zij zijn door het regime van generaal Franco de laatste dertig jaar met meer om zichtigheid behandeld dan de dertig duizend protestanten die het land kent. Zij werden niet als een politieke be dreiging gezien, maar evenmin als vol waardige burgers. Het ouderwetse Spaanse katholicisme ziet de jood nog steeds als een nakomeling van degenen die Christus hebben gekruisigd, als een eeuwig verdoemde. Daarom is de ge zamenlijke kerkdienst in Madrid een historische gebeurtenis geworden. In West-Europa hebben als gevolg van het Vaticaans concilie al eerder re ligieuze bijeenkomsten tussen joden en katholieken plaats gevonden. Het feit dat in Madrid deze ontmoeting in een kerk plaats had, is uniek in de historie. Er waren enkele honderden gelovige joden en katholieken bijeen. Rabbijn Max Mazin zag in deze gebeurtenis een erkenning van de zijde van enkele Spaanse katholieken van het wezen lijke in het joodse geloof en hoopte dat dit slechts het begin zou zijn van ver dere toenadering. Gezamenlijk hebben joden en katholieken gebeden en God geloofd. Deze kerkdienst was er een van een serie oecumenische diensten, die de laatste tijd met goedkeuring van de bisschop van Madrid hebben plaatsge vonden. Het is voorbarig er de conclu sie aan te verbinden, dat thans geheel Spanje door oecumenische ijver wordt gedreven. Dergelijke gebeurtenissen zijn uitzonderingen, die worden geïn spireerd door een zeer kleine groep vooruitstrevende katholieken, die een uniek gezelschap in het land vormen. Want nog in 1965 werden nieuwe schoolboeken uitgegeven voor het godsdienstonderwijs op de staatsscho len, waarin aan de kinderen wordt voorgehouden dat de oproep tot de oecumene, die van het Vaticaan is uit gegaan, niet geldt voor Spanje, dat zijn katholieke eenheid wil bewaren! ADVERTENTIE Bezoek. Koning Gustaaf Adolf van Zwe den is per vliegtuig naar Rome ge reisd voor zijn eerste staatsbezoek aan Italië en een audiëntie bij paus Paulus VI. Europaprijs. De Europaprijs 1967 is aan de stad Straatsburg toegekend. De prijs zal 24 april aan burgemeester Pflim- lin worden uitgereikt. Extremisten. Generaal Ulrich de Maizie- re de hoogste Westduitse officier heeft zijn soldaten meegedeeld dat zich aan sluiten bij politieke groepen van uiterst rechts of links niet verenigbaar is met hun militaire plicht. Verbod. De minister van Binnenlandse Za ken van de Westduitse staat Noord- rijn-Westfalen Weyer heeft een de monstratie van Belgische studenten te gen de Westduitse NDP verboden. Botsing. Regeringstroepen die in midden- Venezuela tussen Caracas en Maraca- ibo in gevecht kwamen met guerrilla strijders hebben drie man van hen ge dood en vijf gewond. Reorganisatie. Het Venezolaanse kabinet is dinsdag afgetreden om president Le- oni in staat te stellen zijn kabinet te reorganiseren. \onnis. Het Spaanse Nationale Hof van de Openbare Orde heeft Armando Leon Herreta veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf en zeven verdachten ie der tot een maand voor het organiseren van een demonstratie in Las Palmas op 1 maart 1966. Negen verdachten wer den vrijgesproken. Te weinig. De anderhalf miljard dollar die president Johnson in vijf jaar wil uitgeven voor steun aan Latijns Ameri ka wordt volstrekt onvoldoende geacht door de Zuidamerikaanse deskundigen die sinds maandag in Montevideo ver gaderen om de inter-Amerikaanse top conferentie voor te bereiden die in april in Punta Del Este gehouden zal worden. Betoging. Duizenden hebben dinsdag in Jeruzalem betoogd tegen de gewoonte om in de ziekenhuizen lijkschouwing te verrichten zonder toestemming van de betrokken familie. Het kwam tot vecht partijen met de politie waarbij een aan tal mensen verwondingen opliep.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3