Nieuw Havenkantoor voor IJmuiden Verenigingsnieuws uit de IJmond DE VILDER IJmuider Courant Reisfilms bij de Kunstkring Bruin drinkwater in de gemeente Velsen Suède- Nappa kleding VELDHUIS ZWANENBURG OLIEHANDEL CHEQUE 3 weken IJmuider Courant NOX RUST Betaling abonnementsgeld per giro Hulp aan bejaarden in Velsen Eerste kievitsei voor burgemeester Eén op de vijf winkels vóór 6 uur dicht Huisarrest voor postduiven in Noord-Holland Leidingnet van 200 km moet gereinigd Been van 4-jarig kind afgekneld - ELECTRISCH KOKEN WOENSDAG 15 MAART 1967 5 Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Voorlichting en installatie Ds. J. M. D. v. d. Berg komt, naar IJmuiden Op zaterdag Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE undercoating Garage BOEMERANG Y^ÜoYL I, In de komende zomer zal het nieuwe havenkantoor te IJmuiden worden betrokken door de rijkshavenmees ter en het gehele administratie- personeel van de rijkshavendienst. De afbouw van het nieuwe haven kantoor vordert goed. WOENSDAG 15 MAART Bevolkingsonderzoek: De auto waarin het röntgenologisch borstonderzoek plaats heeft, is opgesteld aan de IJsselstraat (tussen Hunzestraat en Rijnstraat) van 18 tot 20.15 uur. Gem H.B.S. en M.S. v. M. Prof. Mr. S. Vissering, Tolsduinerlaan 6, Velsen, 20 u.: Feestavond voor ouders van leerlingen der eerste en tweede klassen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwetntraining vanaf 16 j.; van 21 tot 21.30 uur polotraining of wedstrijden. DONDERDAG 16 MAART Bevolkingsonderzoek: De auto waarin het röntgenologisch borstonderzoek plaats heeft is opgesteld aan de Mercuriusstraat bij de Zwaanstraat, van 13.30 tot 16 uur en aan het Edisonplein van 18 tot 20.15 uur. NIVON, 20 u.: Jaarvergadering in De Poort van Kleef, Plein 1945, no. 4, IJmui den. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden. 20 u.: V.G.-toneelsectie voert op, in de kantine, „Hartenvrouw" en „Pitten". Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting, spreekuur leidster: 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telef. 02550-7715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 15 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104;, 20 u.: Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemschikken, St. v. huish.- en ge- zmsvoorlichting. Gebouw Wijkerbaan, Pres Kennedy- plein 3, 2" u.: Bijeenkomst N.V.V.- Vrou wenbond, afd. Beverwijk. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 20.45- 22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70: 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61: 16-18 uur. DONDERDAG 16 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Ken nemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 14 uur: Hoedjes maken, Stichting voor huish. en gezinsvoorlichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Gast en gastvrouw, St. v. huish. en ge zinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61: 10-13 uur. DONDERDAG 16 MAART De Jansheren: 20 u. Walter Breedveld spreekt over eigen werk in het kader van de boekenweek. Zaal Nijman: 20 u. verkeersles voor r.k. vrouwengilde. Openbare leeszaal: alle afdelingen ge sloten. Dertig jongens van het r.k. Missiehuis in Driehuis zullen volgende week don derdag, onder leiding van pater Verberne, alle adressen van bejaarden die in Drie huis wonen aflopen om daar te vragen, of zij eventueel de gehele dag kun nen helpen. Het ligt in de bedoeling om deze hulp aan bejaarden uit te breiden en hierover is overleg gaande met de Federatie be jaardenzorg in de gemeente Velsen. Er is in Velsen nog een ander plan in voorbereiding om hulp te bieden aan be jaarden: men gaat namelijk de mogelijk heid na om in elke straat waar bejaarden wonen een „bejaardenhulp" te statio neren, een adres waar bejaarden die plot seling hulp nodig hebben terecht kunnen, zodat die hulp zo snel en zo goed moge lijk kan worden verleend. Een eerste be gin is reeds gemaakt voor de Waterloo- laan: zestien vrijwilligers, onder wie me vrouw Bührmann, hebben het initiatief hiertoe genomen. ADVERTENTIE Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Donderdag 16 maart komt ds. J. M. D. van den Berg, Nederlands Hervormd pre dikant te Leiden, naar IJmuiden. De Lei ri se predikant is beroepen in de hervormde gemeente te IJmuiden-West, in de vaca ture ds. H. van Niel, die, zoals bekend, de gemeente gaat verlaten. Ds. Van den Berg. die drie weken be denktijd heeft alvorens hij eventueel in stemt met het op hem gedane beroep, zal donderdag 16 maart te 19.30 uur aanwe zig zijn in „De Rank", waar de gemeente leden kennis kunnen maken met hem en zijn echtgenote. Op eerste paasdag, 's avonds om zeven uur, is het officiële afscheid van ds. en mevrouw Van Niel. ADVERTENTIE Hedenmorgen heeft de heer Bouke Min- des uit de Gildenlaan in Velsen-Noord de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann op het raadhuis het eerste kie vitsei aangeboden, dat door hem in deze omgeving is gevonden. De burgemeester stelde deze attentie uiteraard bijzonder op prijs en hij heeft het ei dan ook dank baar geaccepteerd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Circa één op de vijf. winkels sluit zaterdags vóór zes uur. Dit is één van de uitkomsten van een ruwe (want tot 27 branches beperkte) steek proef die het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf EIMheeft verricht naar werk- en sluitingstijden in detailhandel en ambacht. Bij ruim 70 percent van de circa vier duizend over het hele land verspreide za ken is de zaterdagse sluitingstijd nog steeds op zes uur gesteld. Bij de boven genoemde één op de vijf die vroeger slui ten, treft men vooral levensmiddelen- en kapperszaken aan. Ruim driekwart hun ner sluit om vijf uur, bij'het andere kwart (vooral slagers) gaat de zaak om vier uur of nog vroeger dicht Van het totale onderzochte aantal sluit 8 percent zaterdags later dan zes uur, voornamelijk sigarenwinkels. de ideale brandstof voor uw verwarming Leeuweriklaan 35 - IJmuiden Telefoon 5404 - 8400 Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuin- bouwgewassen heeft, evenals in voorgaan de jaren het geval was, overleg plaats gehad tussen de Nederlandse Postduiven- houdersorganisatie, de rijkslandbouwcon- sulenten, de gewestelijke raad voor Noord- Holland van het landbouwschap en de di rectie faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Het resultaat van dit overleg is, dat voorlopig van 23 maart tot en met 20 mei 1967 in Noord-Holland iedere dag de postduiven door de houders worden opge- hokt tot des namiddags 17.30 uur. Ook 's zaterdags en 's zondags bestaat deze ophokplicht. De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten zij worden opge- hokt tot 17.30 uur namiddags. Postduiven, die zich tijdens deze perio de en vóór het aangegeven uur toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatrege len, die noodzakelijkerwijze getroffen zul len worden ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. Op deze beide laatst genoemde categorieën zal namelijk wor den gejaagd terwijl er ook nog wel eens gebruik zal worden gemaakt van vergif De 'landbouwers gelieven bij belangrij ke schade aan hun gewas, veroorzaakt door duiven, dit direct te melden aan de heer C. Schoen, ambtenaar van de buitendienst van de directie faunabeheer, Geversweg 2a, Castricum. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK90 cent Naam: Adres: Gemeente: Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. Nekkramp in Kampen. In het standzieken huis in Kampen is een negentienja rige dienstplichtige soldaat uit Katwijk, gedetacheerd bij de tweede „Coak" in Kampen, opgenomen die aan nekkramp lijdt. Zijn toestand is redelijk. VOOR HET GEVAL de leden van de Velsense kunstkring „Voor Allen" hun reisdoel voor de komende vakanties nog niet mochten hebben vast gesteld, dan kunnen zij de vierde filmavond van dit seizoen dinsdag avond gegeven in het IJmuidense City Theater beschouwen als een reeks suggesties voor enige onvergetelijke weken. Want het programma voor deze avond bestond vrijwel geheel uit reisfilms, door middel waarvan voor de pauze Kreta en Italië en daarna Zuid-Afrika werden bezocht. Dit laatste reisdoel dan uiteraard alleen voor hen, die over nog ruimere beur zen mogen beschikken dan de Kreta- en Italiëgangers. Overigens moet van deze laatstgenoemde categorie een groot aantal in City aanwezig zijn geweest, gelet althans op de vele uitroepen van blijde herkenning, wan neer er fraaie beelden werden vertoond van Venetië, Pisa, Rome, Florence en andere gerenommeerde toeristische evenementen. NA DE PAUZE „Impressie van Zuid- Afrika" dus, ook een fleurig reisverslag waarbij de vervaardigers enigszins van het systeem van de normale reportage waren afgeweken, door te trachten deze documentaire door een kleine intrige iets levendiger dan gewoonlijk te maken. In dit geval werd het een eenvoudig ver haaltje over een illustrator, die met een tekenopdracht in het vliegtuig naar Jo hannesburg de charmante secretaresse van een rijke dame ontmoet, waarna bei den trachten op hun verdere treis door dit boeiende land deze kennismaking telkens voort te zetten. HET RESULTAAT van dit pogen is een onderhoudende reisfilm geworden, die bij de toeschouwer stellig het verlan gen oproept al dit natuurschoon en de be langwekkende fauna in het Krugerpark ook eens in natura te gaan bekijken. Alleen blijft hem een enigszins juiste im pressie van het land onthouden, omdat dp, filmers er zo zorgvuldig voor hebben ge waakt te verwijzen naar het toch zo be kende rassenprobleem van Zuid-Afrika. Geen enkel beeld dus van het beruchte „Alleen voor blanken", evenmin als men door deze film iets gewaar wordt van treincompartimenten of restaurants, die voor negers zijn verboden. En zonder nu bepaald de voorkeur te geven aan Jaco- petti's geruchtmakende „Africa Addio" zou men van een film die als een impres sie wordt aangediend, ongetwijfeld een ruimere informatie mogen verwachten. Het waterleidingbedrijf van de ge meente Velsen, dat de laatste weken vrij veel werd benaderd met klachten over een bruine kleur van het drinkwater, is nadat de mogelijke oorzaken van dit on gerief zijn vastgesteld met voortvarend heid begonnen met de bestrijding daar van. De ongewone kleur blijkt het gevolg te zijn van de omstandigheid, dat ijzeroxy- de, dat zich in de loop Van de jaren aan de wanden van de waterleidingbuizen heeft vastgezet, is losgeraakt en zich met het water heeft vermengd. Dit oxyde is volkomen onschadelijk voor de gezond heid, doch geeft het water de onaangena me kleur. Het optreden van oxydatie in de giet ijzeren buizen is een normaal verschijnsel, dat nooit is te voorkomen. Dat het vast gezette ijzeroxyde losraakt moet waar schijnlijk worden geweten aan een vrij ingrijpende wijziging, die de laatste tijd optreedt in het waterverbruik. Door het sterk toegenomen gebruik van mechani sche apparatuur zoals b.v. automati sche wasmachines, bordenwasmachines, moderne aardappelmachines e.d. welke direct op de waterleiding zijn aangesloten en veel directer dan bij een kraan het geval is, grote hoeveelheden water afnemen, ontstaan in het buizen net schoksgewijze stroomversnellingen waardoor het losspoelen van oxyde langs de buiswanden sterk wordt verhoogd. Het is een verschijnsel, dat bepaald niet tot de gemeente Velsen beperkt is, doch dat zich ook elders in het land in toene mende mate voordoet. Het aantal klachten vertoonde maandag morgen een opvallende stijging. Dit is waarschijnlijk het gevolg van een korte storing in de levering van electrische stroom, waardoor twee pompstations in IJmuiden en in Santpoort korte tijd zijn uitgevallen. Dit veroorzaakte een plot selinge richtingsverandering in de water stroom, die nu geheel van de watertoren uit moest worden gevoed. Ook door de hierdoor ontstane wervelingen werd veel oxyde losgespoeld. Door de gemeente wordt het ontstane ongerief voor de verbruikers zeer ernstig genomen en er is dan ook een rigoreus schoonmaakprogramma begonnen. Het leidingnet wordt met kracht schoonge spoeld. door met behulp van kompresso- ren water, vermengd met lucht onder ho ge druk door te voeren. Het waterbedrijf ziet gaarne dat klach ten over verontreiniging van het water worden doorgegeven. Per verbruiker kan de klacht echter niet worden verholpen. Het gehéle leidingnet van 200 km lengte moet worden gereinigd en het is duidelijk, dat dit enige tijd vergt. Het is vooral bij het doen van de was verstandig zo mogelijk de kleur van het water in het oog te houden en er, bij gebruik van een automatische was machine op toe te zien, dat deze is voor zien van een waterfilter, dat bij de han del verkrijgbaar is. Klachten over de kwaliteit van het Vel sense drinkwater komen overigens geluk kig weinig voor. De geregelde keuringen van het water, die vanwege het Keurings instituut voor waterleidingartikelen, N.V. Kiwa, op willekeurige momenten in de pompstations of bij de verbruikers wor den uitgevoerd, hebben steeds een gun stig resultaat en zijn mede een waarborg voor kwalitatief goed drinkwater. Maar de natuuropnamen waren indruk wekkend en de historische terugblikken op de ontwikkeling van Zuid-Afrika hoogst interessant, met welke aspecten de bezoekers van deze film dan maar moes ten volstaan. J. v. D. ADVERTENTIE Levenslange bodembescherming voor uw auto. Vraagt inlichtingen. Reinier Claeszenstraat 2 en 4, IJmuiden-Oost. Telefoon 4650. In Deventer is de 4-jarige Harm Kruit, die in de hal van een mengvoerbedrijf aan het spelen was, door een luikje van tien bij vijftien centimeter gezakt en met zijn beentje bekneld geraakt in 'n draaien de transportschroef, die onder de vloer is aangebracht. Het beentje werd even bo ven de knie afgeknepen. Personeel van het bedrijf jaagt steeds kinderen uit de hal, die in verband met in- en uitrijdende wagens steeds open staat. De kinderen komen ondanks her haald verjagen echter steeds terug. Via de brandkraan wordt het bruine water uit de leidingen verwijderd, tot het zijn normale kleur weer heeft aangenomen. ADVERTENTIE voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 De compressor, waarmee de lucht in de buizen wordt geperst. ADVERTENTIE U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur, Het te gireren bedrag is 11,70, postabonnees f 12.95. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Ziekenhuisaccommodatie. Het aantal ziekenhuisbedden in Amsterdam dat thans 5.600 bedraagt, zal in de eerst komende vijf jaar worden uitgebreid met ongeveer 700, zodat de hoofdstad tussen 1970 en 1975 de beschikking krijgt over een ziekenhuisaccommoda tie van 6.100 bedden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5