aan betekenis ingeboet m „De vis wordt duur betaald" heeft 9 WOENSDAG 15 MAART 1967 Vs jt&A\\ :iï% ,De Hoop ai Geruststellend Jan van Dam v... in««» ONDER VERWIJZING naar een en om deze tekorten aan te vullen lieten al bekend staat als een der beste schip- nnrmlairfi «lncxan ynnrlen wii on onze in het be2in vooral de Scheveningse re- pers van de Nederlandse vissersvloot. Een populaire slogan, zouden wij p e derijen haar schepen jn het Ierse Dun- reputatie welke door hem werd beves- beurt gaarne de aanbeveling „Met more van gekochte haring voorzien, wel- tigd, door bij voorbeeld de volgende dins- een boekje naar kooi" eens willen ke ladingen dan rechtstreeks naar Frank- dag in één „trekje" maar liefst tweehon- lanceren omdat een plezierige onder- rijk werden vervoerd om er te worden ders kantjes binnen boord te laten halen. j j j. j verhandeld Ter nadere informatie kan hier aan wor- vindmg ons heeft geleerd, dat deze den toegevoegd, dat een kantje ongeveer uiterst knusse en comfortabele rust- SPOEDIG ACHTTEN de Nederlandse 90 kg haring bevat, plaats in het bemanningsverblijf van vissers zich evenwel terecht te goed r 1om hun trawlers uitsluitend als transport een moderne trawler, voor de e - schepen te laten fungeren, zodat zij voor woede lezèr het meest ideale plekje de jerse kust zelf de netten begonnen uit kan worden genoemd. Want als men te werpen. Dit bleek een bijzonder lucra- na korte of lange tijd van de afgrij- bef bedrijf en het is dan ook eigenlijk geen wonder dat hun successen door de selijke zeeziekte is genezen, staat het jerse vissers met een zekere afgunst wer- dicht te schuiven gordijntje dat voor den gadegeslagen. Hun regering heeft elke kooi is aangebracht, volledig ga- daarop getracht hen voor deze concurren- iant voor een complete „privacy", tie enigszins in bescherming te nemen, j door rit het Ierse territorium een correc- Daarnaast wordt het de behaaglijk in H t hreneen een warme, wollen deken gewikkelde lezer veroorloofd dank zij een boven het kussen bevestigd leeslampje, zijn ken, hetgeen betekende dat de voor luie horizontale houding uren lang buitenlandse vissers verboden zone niet vol te houden. Hij heeft dan ook on- langer van de gebogen kustlijn uit werd ripr dp nlpzipritfste omstandigheden berekend, doch van de ene, het verst in der de plezierigste omstanaigneaen zee ffplegen landt0ng tot de andere. Hoe- in zijn kooi een klem stapeltje pockets wej 0p ^eze wijze de Ierse „drie-mijls- verslonden en dat op bijna elk uur grens" op vele plaatsen toch al niet min- van de dag en de nacht. der dan tien mijl bedroeg, besloot de Ierse regering kort geleden haar territo- INDERDAAD, ELK UUR van de dag en rium nog verder tot twaalf mijl uit te de nacht. Want voor de bemanning van breiden. Alleen is het de Nederlandse een trawler gelden, zodra zij buitengaats vissers nog wel toegestaan tot op zes mijl vertoeft noch de kalender, noch de klok. haring en makreel te vangen. Men werkt immers hard! zodra er Voordat de koers naar de Ierse wateren werd verlegd deed de Vlaardingse trawler Caroline de Franse haven van Dieppe aan. Naast het gastschip de Ursinus van dezelfde rederij. Schipper Pronk geniet onder zijn collega's grote faam als een zeer gelukkig visser: op de foto hierboven een mooi „trekje". Bedrijvigheid aan boord: de vis wordt gezouten en daarna in tonnen opgeslagen. Het hospitaalkerkschip De Hoop is altijd een welkome gast. Hier het schip in Cork Harbour. INMIDDELS WAS het weer beduidend slechter geworden en de berichten via de radio stelden windkracht tien tot elf in het vooruitzicht. Deze opkomende storm had zich inmiddels op zee reeds aange kondigd door steeds hogere golven en he vige regenbuien, waarbij het overslaande boegwater telkens hoog tegen de brug werd opgejaagd. Een machtig imposant moet worden aangepakt en rust pas dan, ONDANKS DEZE uitzondering kan wanneer dit uitkomt. Daarom behoort het' «^genomendat de Nederlandse allerminst tot de uitzonderingen dat .de m^tó^en zaf ond^dln! kok 's nachts om drie uur een partijtje malse kippetjes staat te braden en hij rï^aien'd^meeÏe^gÏHnïwortt"aam een andere keer, op een even onmoge- ae D^flen S.e ëaring worat aan lijk tijdstip, zijn niet geringe kookkunst Ster^vanTktofftordfcemter-en beproeft op enige vervaarlijke kabeljau- wateren van oktober tot december wen of schelvissen, die zich kort daar- soms nog langer regelmatig door een voor nog onbekommerd in het zoute ele- veertigtal trawlers uit Nederland bezocht. ment bevonden. Alleen hij, die zich op deze wijze aan enige moten vers zeeban- ,,C ÜFOlinC ket heeft te goed gedaan, kan over vis- .D„... eten meepraten. Mede door de indruk- EET^ DAARVAN is de reeds genoemde wekkende omvang van de verstrekte VL 90 Caroline die daarvoor op een Dorties donderdagmorgen uit IJmuiden vertrok, om vervolgens na een voorspoedige reis OOK HEBBEN WIJ nimmer geweten in de nacht van vrijdag op zaterdag in de tot welk een ware delicatesse de een- Franse havenstad Dieppe aan de grote voudige zure haring is voorbestemd, tot kade vast te maken. Tot niet geringe op- de kok van de VL 90 „Caroline" ons op luchting van de enige man aan boord, zekere dag (of nacht) eens met de resul- die bijna onmiddellijk na het passeren taten van zijn kennis van het marineren van de IJmuidense kraaneilanden tot „Les confronteerde. Waarschijnlijk beschikt hij Falaises" van Dieppe in zijn kooi had ge- over een geheim recept, want de inhoud legen met een volslagen onmachtig li- van de glazen potjes die aan de vaste chaam, dat nog slechts diende tot om wal verkrijgbaar zijn, wordt in ruime hulsel van louter revolutionaire ingewan- mate door het kwaliteitsprodukt van deze den Nimmer heeft een ontbijt hem dan scheepskok overtroffen. En er wordt aan ook beter gesmaakt dan de café au lait boord echt niet op een harinkje meer of met knappend-verse croissants, welke minder gekeken. Men deponeert eenvou- aantrekkelijke combinatie hem in een dig een tot de rand gevulde emmer op klein restaurant aan de kade werd voor de tafel van de mess, waarmee dan auto- gezet. Meer dan een korte verkennings- matisch het sein tot bijna ongegeneerd tocht door de stad zat er echter niet voor toetasten is gegeven. hem in, want nadat de „Caroline" nog enige victualiën had ingenomen werd in DEZE CULINAIRE herinneringen en de namiddag de reis naar Ierland ver- andere interessante ervaringen zijn het Volgd. gevolg van de gulle gastvrijheid van schipper Nico Pronk (uit Schevenin- DE GEHELE ZONDAG werd doorge- gen) van de VL 90 „Caroline" en zijn varen, waarbij men tijdens de nachtelijke reder, waardoor wij in de gelegenheid uren de in zeemanskringen welbekende werden gesteld aan boord van deze traw- vuurtoren van het Engelse Lands End Ier een reis naar de Ierse wateren mee nog passeerde. Maandagmorgen vroeg ar te maken. De Nederlandse vissers zijn riveerde de „Caroline" in de Ierse wate- in deze contreien uitstekend bekend, want ren, waarmee het voorlopig reisdoel was zij waren hier reeds ver voor 1940 ge- bereikt. Tevens werd dit voor de be regeld te vinden voor de vangst van hake manning het teken onmiddellijk in actie een soort stokvis die destijds gre- te komen met het bedrijvig ritueel, dat tig voor de export naar Frankrijk en nu eenmaal aan elke visvangst is verbon- Zwitserland werd afgenomen. den. Met uitzondering van de schipper op de brug en de machinist in zijn ma- RoofboilW - chinekamer was het „alle hens aan dek" om de netten voor het uitzetten in orde MEDE DOOR de „roofbouw" van Fran- te brengen. Vervolgens gaat het vistuig te, Engelse en Spaanse vissers, werden ^Op hoop van zegen" over boord, met deze reizen naar Ierland voor de Neder- welke handeling de steeds spannende mo- landers tenslotte nog maar nauwelijks lo- menten zijn aangebroken over de vraag, nend. Trouwens, door het uitbreken van 0f de netten wel op een gunstige plaats de tweede wereldoorlog werd hun het zijn uitgeworpen, verblijf in de Ierse wateren later toch on mogelijk gemaakt. In 1945 begon de Ne- HET SUCCES van de vangst is name- derlandse visserij zich weer langzaam te lijk zeker voor tachtig percent afhanke- herstellen, waarbij men zich eerst voor- lijk van de bekwaamheid en in zekere namelijk toelegde op de haringjacht in de zin van het geluk van de schipper, Noordzee. Omstreeks 1950 werd dit visje waarbij Nico Pronk van de VL 90, on- hier echter steeds minder aangetroffen danks zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd schouwspel, waarbij het de opvarenden echter aan tijd ontbrak om hier enige aandacht aan te besteden. Want ondanks de woedende zee en de striemende, ijs koude regen moesten de netten worden ingehaald en de vangst vervolgens in de kuil uitgestort. Ook al weer een buiten gewoon interessante bedoening, deze spar telende en wriemelende massa, welke als een levende lading zilver in grote bak ken met zout werd overgeschept, om daarna in tonnen te worden opgeslagen die stuk voor stuk in het laadruim ver dwijnen. Desnoods wordt door allen op deze wijze de gehele nacht doorgewerkt, want het behoort nu eenmaal tot de stren ge wetten van de visserij, dat ongeacht de hoeveelheid van de vangsten, het dek de volgende morgen weer geheel schoon moet zijn, zodat de activiteiten met de netten dan weer ongehinderd kunnen worden voortgezet. DE TOENEMENDE STORM en de als gevolg daarvan steeds woeliger gewor den zee leverden het bewijs, dat de on gunstige weervoorspellingen op juiste ge gevens berustten en omdat men ook op de Nederlandse vissersvloot gewoonlijk zo weinig mogelijk risico neemt, werd door schipper Pronk besloten een positie in te nemen, waar door schip en beman ning het verloop van de storm veilig kon worden afgewacht. Het werd Cork Har bour, een brede, beschutte baai met uit zicht op het Ierse havenplaatsje Cobh, waarvan 'het silhouet geheel door de gro te, witte St. Colman's Cathedral wordt be heerst. Het voorbeeld van de VL 90 werd door alle, in dit gedeelte van de Ierse Zee opererende vissersschepen waar bij onder meer een uit Polen gevolgd, zodat al spoedig een dozijn trawlers het anker in deze veilige baai had uitgewor pen. HIERBIJ BEVOND zich ook het beken de hospitaalkerkschip „De Hoop", dat steeds bij concentraties van Nederlandse vissersschepen kan worden waargenomen, wanneer het althans niet met een ernstig gewonde zeeman aan boord de koers naar een grote havenstad heeft ingeslagen. Ook tijdens deze storm maakte „De Hoop" zich bijzonder verdienstelijk door op ze kere avond de bemanningen van de om liggende schepen via de radio voor een filmvoorstelling te inviteren. Van deze uit nodiging werd uiteraard een dankbaar ge bruik gemaakt en de vele liefhebbers werden tegen de afgesproken tijd netjes met een motorboot van de respectieve schepen afgehaald. De grote conversa tiezaal diende hiervoor als ontvangstcen trum, waar de geurige koffie de bezoe kers reeds stond te wachten. TOE N HET GEZELSCHAP voltallig V-V- was daalde men af naar de sfeervolle kerkzaal voor een korte dienst, welke door ds. W. Kool uit Katwijk werd ge leid. Na afloop van de schriftlezing en predikatie werden, met orgelbegeleiding van kapitein Willem Rog nog enige liede ren gezongen, waarvoor de kerkgangers zelf hun voorkeur mochten bepalen. Het werd een indrukwekkende samenzang, waarbij men zich heel goed kon voorstel len dat de vissers zich op dit ogenblik in gedachten ophielden in hun eigen kerk in Scheveningen, Katwijk of Vlaardingen. NA DEZE GEESTELIJKE injectie volg de in de conversatiezaal nog de vertoning van een gezéllige amusementsfilm, waar na de dankbare bezoekers door de mo torboot van het gastvrije hospitaalkerk schip naar hun schepen werden terugge bracht. De ervaringen van deze avond hebben ons opnieuw overtuigd van het grote nut van „De Hoop" voor de zee man in het algemeen, zodat de steun voor dit mooie werlt niet voldoende kan wor den aanbevolen. Voor de goede verstaan der: het gironummer van de vereniging „Hospitaalkerkschip „De Hoop" is 50375, Amsterdam. EEN AANTAL plezierige ondervindin gen op deze reis resulteerde bovendien in de stellige overtuiging, dat Herman Heij- ermans' beroemd geworden uitspraak. „De vis wordt duur betaald" reeds lang door de aanzienlijk verbeterde omstandigheden is achterhaald. Geen enkele vissersman zal immers meer bereid worden gevon den aan te monsteren voor een schip, waarop hem niet een zeker comfort kan worden geboden. De bemanningsverblij- ven moeten weliswaar worden aangepast bij de betrekkelijk geringe tonnage van een trawler, maar dit neemt niet weg dat het in de mess gezellig vertoeven is, ter wijl elk bemanningslid, zoals wij dit reeds eerder hebben omschreven, in zijn knusse kooi van een weldadige en ver diende rust kan genieten. Daarnaast bie den enige douches en ruime wasbakken volop gelegenheid tot een lichamelijke op frissing. Een belangrijker verbetering is ook dat de schepen in de thuishaven voor taan door walpersoneel worden gelost, welk zware werk vroeger ook nog voor rekening van de bemanning kwam. Nu is het zo, dat de bus hen bij hun aankomst reeds staat op te wachten, zodat allen nauwelijks een uur later bij de huiselijke haard in hun woonplaatsen zijn afgezet. VOORTS HEBBEN wij met een diep respect de aan boord door de kok ver strekte maaltijden bekeken. De menu's wisselen dagelijks en hoewel eenvoudig van samenstelling zijn zij van een uitste kende kwaliteit, terwijl hier door de kok dan nog een portie vlees aan wordt toe gevoegd, welke aan haar respectabele om vang het recht ontleent met „U" te wor den aangesproken. En voor de brood maaltijden kan het zelfde enthousiasme gelden. Het beleg hiervoor wordt even eens in zulke hoeveelheden opgediend, dat elke boterham zo ongeveer door een ons vleeswaren wordt vergezeld. DIT ALLES NEEMT toch niet weg dat de vissersman zijn gage allerminst cadeau wordt gedaan. Deze bestaat uit een ga rantieloon, verhoogd met een bepaald per centage van de besomming, welk totaal bij een enigszins gelukkige reis plezie rig kan oplopen. Maar daar staat dan weer tegenover dat hij nimmer vaste werktijden kent en zijn zware arbeid dik wijls onder de minst aantrekkelijke om standigheden moet worden verricht. En ook wordt het lang niet door alle vis sersvrouwen op prijs gesteld., dat haar echtgenoot tussen twee lan^e reizen in vele gevallen nauwelijks meer dan een luttel weekeind verlof krijgt toegemeten. Zo heeft de bovenomschreven reis even eens ongeveer drie weken geduurd, veel langer dan was voorzien, zodat uw ver slaggever zich na tien dagen wegens tijd nood en tegen zijn zin bij Cobh aan land moest laten zetten. ENIGE UREN LATER vloog hij aan boord van een Viscount van de Irish Air Lingus hoog over Cork Harhour op weg naar Schiphol, 15000 voet boven zijn vroegere scheepsmakkers, met wie hij het best heeft kunnen vinden. Daarom Nico Pronk en je mannen, graag tot een volgende keer! OP HARINGJACHT IN DE ZEE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9