„De Rode Mieren" k Een amusante eenakter bij de „Martinitoren" in Velsen RAIFFEISENBANK PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO 1 RECHTER TIE I BRAMMETJE FOK Palmpaasoptocht in Velsen-Noord Demonstraties voor Vietnam Succes in Zwaag voor Marietje Valkenberg Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman ga met nw tijd mee.neem een privé-rekening! ~7i MAANDAG 20 MAART 1967 6 door William Lederer en Eugene Burdick SP» 4» HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN 93 - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN ii uw eigen bankrekeningja, waarom niet! het is zo gemak kelijk. u opent uw privé-rekening bij de Raiffeisenbank. u stort daar geld op of laat er uw salaris of andere ontvangsten op overmaken, dan kunt u ook al uw betalingen via onze bank regelen, zelf kunt u dagelijks over contanten beschikken, een Raiffeisenbank-service die geheel GRATIS is! spaarbank en alle bankzaken Beverwijk Groenelaan 52 President Kennedyplein 4 Wijk aan Zee: Verlengde Voorstraat 12 Heemskerk Raadhuisplein 6 IJmuiden Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 PI schuderen: *a,,'^VWVWWWA<ll WWWWWWWMIWW 113) Het bewijsmateriaal geeft nu dui delijk aan dat prins Lin werd ver moord door de gepensioneerde over ste Edward Coldstream van de Ame rikaanse vloot en professor Taddeus McCauley Het moordwapen dat op de plaats van de misdaad, vóór de toegang tot de Amerikaanse ambas sade, werd aangetroffen, is met stel ligheid aangewezen als het vroegere eigendom van Edward Coldstream. Tuc Hong, die negen jaar bij Cold stream gewerkt heeft, heeft het pis tool herkend als het eigendom van zijn vroegere werkgever. Bij het on derzoek dat door de Sarkhanese Kroonraad is ingesteld, heeft Tuc ge zworen dat hij Coldstream het wa pen dikwijls bij schietoefeningen heeft zien gebruiken. Jeremia Hobson, hoofd van de Amerikaanse Veiligheidsdienst, heeft onthuld dat er belangrijke inlichtin gen zijn die er op wijzen dat Cold stream en McCauley er ondermijnen de theorieën op na hielden. McCau ley is tijdens de Tweede Wereldoor log een pricipiële dienstweigeraar ge weest, hij was een vooraanstaand deskundige op het gebied van Sar- khan en van het communisme. Hobson deelde verder mede, dat Coldstream onder merkwaardige om standigheden de vloot heeft verla ten. Hij werd zakenman in Sarkhan, maar het was overbekend dat hij zo nu en dan handelsagenten naar Rood China zond. In het souterrain van Coldstreams huis bevond zich een kluis van staal en beton met een uitgebreide zend- en ontvangappara- tuur. Volgens generaal Hajn bevon den zich in de kluis onmiskenbare bewijzen waaruit bleek dat Cold stream regelmatig op de communis tische zenders afstemde. Er wem nog iets geheimzinnigs op gehelderd toen Soeng, die sedert prins Lins jeugd zijn bediende, is ge weest, verklaarde dat de prins regel matig aan moeraskoortsen leed. Ge neraal Hajn zegt dat hieruit het on gewone gedrag van de prins is te verklaren dat hem er toe heeft ge bracht zich in zijn eigen helikopter naar het noorden te laten brengen door Coldstream en McCauley. Een volgend punt van onderzoek zal zijn welk motief Coldstream en McCauley er toe heeft gebracht een patrouille van de prinselijke lijf wacht af te. slachten. Wat hebben ze gehoopt daarmee te winnen? En ver der, wat heeft hen ertoe gebracht raar de Amerikaanse ambassade in Haidho terug te keren? Het onderzoek zal vijf dagen wor den uitgesteld, tot na de crematie van prins Lin. Het volk zal de rouw aannemen. Het verdriet van de Sar- khanezen is zo groot .dat een vijf daagse periode van vasten en zwij gen is afgekondigd. (Deze serie zal morgen worden ver volgd.) Haidho, Sarkhan, 28 oktober. (Door Marcus Coit) Koning Diad van Sarkhan heeft aangekondigd dat hij overeenkom stig het oorspronkelijke plan op 15" november aanstaande afstand zal doen. De datum van afstand is door de astrologen in 1890, het geboorte jaar van de koning, vastgesteld. Z#jne Majesteit heeft hedenmorgen tevens bekendgemaakt, dat generaal Hajn, tot regent van Sarkhan is be roemd. Ir die hoedanigheid zal hij twee jaar lang het werkelijke staats hoofd zijn. Aan het eind van die peri ode zal een volkstemming worden ge houden. Het volk zal dan beslissen welke regeringsvorm Sarkhan in de toekomst krijgen zal. Generaal Hajn is een levende le gende. Zijn moed en populariteit werden drie dagen geleden aange toond toen hij, alleen en ongewapend, op de woedende menigte toetrad en zijn hand opstak in een verzoek om stilte. Binnen enkele ogenblikken wa ren duizenden Sarkhanezen die zich als beesten hadden gedragen, tot kalmte gebracht. Zonder deze moe dige houding zou, volgens ambassa deur Brown, de massa uit wraak zucht de ambassade hebben geplun derd en vernield. Volgens bronnen uit het Witte Huis zou de president overwegen aan am bassadeur Brown, generaal Hajn en Jeremia Hobson hoge onderscheidin gen te verlenen. Ze verdienen die. Haidho, Sarkhan, 29 oktober (Door Marcus Coit) Het onderzoek naar de dood van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Lin ontsluiert het ene merkwaardige feit na het andere. Vandaag is bekend geworden dat Adolph Cogswell, multimiljonair en adviseur van verschillende presiden ten, voorzitter van de presidentiële commissie voor Sarkhan, lange tijd in relatie heeft gestaan met Cold stream en McCauley, de moorde naars van de prins. Cogswell heeft toegegeven dat hij Coldstream al vijftien jaar gekend had en dat hij al vijf jaar lang ge heime rapporten van de twee man nen ontvangen had. Deze rapporten bereikten de oren van de hoogste of ficiële instantie, zelfs al waren zij ge woonlijk naar inhoud en opvatting in tegenspraak met de opvattingen van Buitenlandse Zaken, het Pentagon en de Veiligheidsdienst. Het toestel van de Pan Ameri can Airways zou over twee uur uit Haidho vertrekken. Adoph Cogswell wenste niet met het officiële vlieg tuig naar Washington terug te keren. Hij was er bovendien niet eens zeker van dat men hem aan boord zou toe laten. In afwachting van zijn ver trek was hij van de ambassade naar het Ritz verhuisd. Hij keek nu om zich heen naar het armzalige meubi lair. Het was symbolisch. Hij wist niet wat hij doen moest met de dikke envelop in de binnen zak van zijn jas. Die had Taja hem gegeven toen ze hem op de dag van de oproer eindelijk in de ambassade had kunnen bereiken, kort nadat de massa zich van het terrein van de ambassade had teruggetrokken met medeneming van de lijken van Cold stream en McCauley. Hij had onge lovig toegekeken hoe deze mensen, die gewoonlijk zo zacht en vriendelijk waren, als wilden de lichamen aan de bomen gespijkerd hadden. (Wordt vervolgd.) fWWWIAMMlfVlllfWWWWIfWIflAfVWIiWWIIWWWIMI Uitgaande van het oudercomité van de r.k. lagere scholen te Velsen-Noord is zondag de traditionele palmpaasoptocht gehouden, waarbij a Is gebruikelijk de jeugddrumband Schulpen-Meerweiden mu zikale medewerking verleende. Evenals voorgaande jaren waren ook nu de weersomstandigheden niet aanlokkelijk we gens de harde, koude wind. Dit zal er toe hebben meegewerkt, dat verscheidene ou ders hun kinderen niet aan de optocht lie ten deelnemen, waardoor hun aantal niet meer dan ongeveer negentig bedroeg. Vele kinderen hadden van de meege dragen paasstok veel werk gemaakt. Pre cies om half twee vertrok de stoet van het Stratingplantsoen om rechtstreeks de Da Costabuurt in te trekken en vandaar over de buurtschap De Gilden de Breesa- perhof te bereiken. Hier werd de stoet ontbonden. Een auto met een dertigtal fruitbakjes, die tevoren waren klaar gemaakt, volgde de stoet. Jonge leden van de r.-k. zeever kenners bezorgden het fruit bij zieken en thuiszittenden die op de route werden ge passeerd, zodat het voor hen een aardige palmpaasattentie werd. Tijdens de paasdagen zullen diverse de monstraties en optochten worden gehou den als protest tegen de oorlog in Viet nam. Het kunstenaarscomité in Amster dam zal op goede vrijdag, 24 maart, een zelfde kruistocht door de stad. houden als het op eerste kerstdag heeft gedaan. Paaszaterdag begint een driedaagse protestmars naar Amsterdam, waaraan voornamelijk door jongeren wordt deelge nomen, van het Stadhuisplein in Rotter dam. Voor een geestdriftig publiek is zater dagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan in IJmuiden een op voering gegeven van de eenakter „De schuchtere Amadeus" door de Gronings- Drentse vereniging „De Martinitoren". De handelir.g speelt zich af in de arme tierige pensionkamer van Amadeus, een wel zeer schuchtere sul, die de huwbare leeftijd reeds enkele jaren achter zich heeft liggen. Aangemoedigd door zijn vriend Fred Sterkema bekruipt hem toch langzamerhand de lust eindelijk eens te gaan trouwen, echter voornamelijk om daarmee uit de greep te geraken van zijn slecht zorgende hospita, die haar pension gasten zoveel mogelijk uitbuit. De spelers van de Martinitoren, die het stuk in drie weken geheel onder de knie moesten hebben, zijn er aardig in geslaagd hun donateurs een amusante opvoering voor te zetten; er werd met veel animo geacteerd waarbij de Groningse humor vlot over het voetlicht kwam. Amadeus, gespeeld door de heer Kla- mer, liet een ruime mate van onbenullig heid blijken, zodat de vriendschappelijke steun van vriend Fred zeker niet onge wenst kwam. De gierige hospita mevrouw Winkel en de liefhebbende juffrouw Lou- rens, een mede-pensiongaste aan wie ten slotte de eer te beurt valt Amadeus' eega te worden, werden op vlotte wijze ge speeld door de dames Bijl. De aanwezigen lieten na afloop hun instemming blijken door een hartelijk applaus. Na de pauze werd de avond verzorgd door de „E. J. Pot kapel" uit Amsterdam, aangevuld door het IJmuidense zangeresje Betty Fransens, geen onbekende voor de Groningers en Drentenaren in de IJmond. ADVERTENTIE die met haar welluidende stem veel suc ces oogste bij haar toehoorders. (Van onze atletiekmedewerker) Een klein groepje D.E.M.-atleten heeft met veel succes deel genomen aan in- doorwedstrijden te Zwaag, die werden ge organiseerd door de Hoornse atletiek vereniging Hollandia. Vooral Marietje Valkenberg deed van zich spreken. Zij won op overtuigende wijze twee nummers. Het nummer ver springen meisjes b won zij met een fraaie sprong van 4,96 m, waarmee zij bijna 30 cm voor bleef op haar naaste con currenten. Van de veertig deelnemende meisjes werd Alexli van Linden Tol vier de met 4,42 m„ Op de sprint tweekamp voor b-meisjes was Marietje Valkenberg ook veruit de snelste. Op de 60 m kwam zij al tot een beste tijd van 8,2 sec. Met haar tijd van 10,6 sec. overtrof zij zelfs de beste prestatie van de oudere a-meisjes op de 80 m. Haar totaaltijd over beide afstanden van 18,8 sec bracht haar de eerste plaats in het eindklasse ment. Voor een andere D.E.M.-zege zorgde Mies Lagrand bij het hoogspringen. Zelf nog b-meisje zijnde wist zij dit nummer voor a-meisjes te winnen met een gezien de omstandigheden zeer goede sprong van 1,40 m. Bij de jongens b deed Henny Martens van zich spreken. In de druk bezette tweekamp 60 m en 80 m wist hij de derde plaats te bereiken. De 60 m liep hij in 7,6 sec en de 80 m werd in 9,8 sec door hem afgeraasd. ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 1. Wie bij het Molenpad rechtsaf slaat, en dan de tweede weg links neemt, komt bij een merkwaardig bouwwerk. Het is het laboratorium van de eminente geleerde, professor Kalker. Hij vindt daar vreemdsoor tige apparaten uit, waarvan hij jammer genoeg wel eens het doel vergeet, want hij is een beetje verstrooid vrees ik. „Klaar!" sprak hij op zekere dag, verge noegd naar een ingewikkelde machinerie kijkend. „We zien hier voor ons eh wat zien we? Ah, juist! Een verbetering van het hexagonaire separatorale hy- dractium. Dit zal de mensheid in staat stellen, om Er verscheen een onzekere uitdrukking op zijn gelaat, en hij krabde zich nadenkend op het hoofd. Vervelend is dat nu toch!" mompelde hij. „Wat doet dit apparaat? Waartoe stelt het de mensheid in staat? Ik kan het me niet meer herinneren! Merkwaardig soms laat m'n geheugen me in de steek!" PRIMA IDEE, PINGO -Y?K 6EN 64NGDAT D£ OUDE MEUR ER DOOR KOMT HET WÓRDT HEtE-1 fAlS HET ZO MOEIMJK IS OM DE NAAMTEVERANDÊ REN, DAN KAN JE HET SCHIP TOCH 66* WOON WIT I ZOO -JE HET NIET WEVER "GRIJZE ZWAlWDOPEN?/ DAN KIOPTHGT PRECIES MAAL GRIJS/ "<TT£ ZiU, ©P1B. r 64. Tsjiao Tai heeft een hele wandeling moeten maken om van de kroeg van de koning der Bedelaars naar de oostpoort te komen. Nu gaat hij de steile trap op die naar de top van de heuvel leidt, waar de Tempel der Purperen Wolken staat. „Dat is nu al de tweede keer dat ik deze rottrap moet opklauteren!" moppert hij. „En wat is het hier een verlaten boel! Dadelijk zie ik weer een schim tussen die hoge bomen daar!" Zijn jak kleeft aan zijn schouders als hij ten slotte bo ven op de heuvel is. Hij gaat de tempel poort door en stapt de binnenplaats op die daar eenzaam in het maanlicht ligt. Hij bekijkt het kleine poortje in de schei dingsmuur want vlak daarachter moet het optrekje van de dienstmeid zijn. Op eens vliegt de deur van de tempelhal open en een jong meisje komt naar bui ten rennen. „Help!" schreeuwt ze. Tsjiao Tai heeft dadelijk opgemerkt dat ze er knap uitziet. Haar haar is opgestoken in twee knotten, de rest fladdert over haar rug. „Leuk mollig diertje!" mompelt hij, terwijl hij vlug op haar toeloopt. Hij spreidt zijn armen uit en roept: „Ik zal je graag helpen, lieverd! Kom maar in m'n armen, bij mij ben je veilig!" 784. De Kokanje bonkte tegen de berg wand aan en sloeg om. Op hetzelfde mo ment veranderde het verschrikkelijke noodweer in stralende zon. „Je hebt zeker het knopje van het licht geraakt", zei Karo verbouwereerd. Hij zat bij Bram op de omgeslagen Kokanje, terwijl Tutu beduusd rondfladderde en zijn papegaaienkopje pijnigde om een ver klaring van dit raadsel te geven. Bram wreef zich krachtig over het voor hoofd, alsof hij daardoor beter kon den ken. „Laten we even goed de feiten vast stellen" zei hij deftig. „Het spookschip veroorzaakte de storm. Het sleepte ons mee. Het spookgaljoen zweefde door de bergwand heen en meteen was het weer goed weer. Dat kan maar één ding bete kenen. „Natuurlijk", zei Karo. En hij voegde er aantoe: „Wat betekent het dan?" „Dat de oplossing van het raadsel en. het spookschip hier vlak in de buurt moe ten zijn", sprak Bram. „Als het was door gevaren zouden we in de verte nog on weer moeten zien. Dus. Hij stak zijn neus in de lucht alsof hij de nieuwe avonturen al kon ruiken

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6