Thans formatieopdracht aan minister De Jong (K.V.P.) Franse wijnboeren in opstand Mr. Biesheuvel gaf poging op na weigering van K VP-kandidaten Kans op contract artsen met fondsen verminderd HET WEER Felle oorlogstoespraak van premier Ky op Guam Artillerieduel in Vietnam „Torrey Canyon" brandt Bergers van Wijsmuller tijdig van boord gehaald n i j m a n morris POLITIEK DEN HAAG VERWACHT: „Van harte" voor Wiesenthal Hogere eisen aan kostenvergoeding Saigon deed Hanoi v redesv oo rstel Baby van Beatrix tussen 10 en 15 april Ziekenfondspremie mogelijk hoger Dukla-Celtic in halve finale Europa Cup Aanklacht tegen Hartstichting Eén gewonde Gestrande tanker Dodelijk getroffen door stuk beitel 52 e JAARGANG NUMMER 119 DINSDAG 21 MAART 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUEDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mge Z. JgF m Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13, 19 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 11 Ferdinand 11 Economisch nieuws 13, 19 Kunst 17 Radio en tv 17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Topsy 22 Sport 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Minder zacht Strakke eisen Het woord is aan Snijden Bouwfonds verlaagt hypotheekrente tot 7XU pet v Is 1 NEONINSTALLATIE'S CAMEL - TWEEDJASSEN IJmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Koningin Juliana heeft vandaag in Huis ten Bosch de fractieleiders van de KVP, VVD, AR en CHU ontvangen, nadat inr. Bies heuvel gisteravond zijn opdracht, een kabinet te formeren dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging, had teruggegeven. In politieke kringen wordt aangenomen dat de fractielei ders de koningin hebben geadviseerd minister De Jong met een nieuwe formatieopdracht te belasten. Dat de koningin alleen de fractievoor zitters van iïe partijen, waartussen in de periode-Biesheuvel een politieke wilsover eenstemming bestond, consulteerde, vond zijn oorzaak in het eindrapport van mr Biesheuvel. Daarin is gewag gemaakt van de overeenstemming over de kandidatuur van de heer De Jong tijdens het overleg in de nacht van donderdag op vrijdag, na dat mr. Biesheuvel zich als formateur had teruggetrokken omdat zijn schema niet was geaccepteerd. Dat mr Biesheu vel de volgende dag na zijn bezoek aan de koningin liet weten het toch nog eens te willen proberen, was voor de vier fractieleiders een evengrote verrassing als voor ieder ander. In een persconferentie zei mr. Biesheu vel dat ondanks zijn mislukte poging de politieke wilsovereenstemming tussen de confessionele partijen en VVD volledig is blijven bestaan. Tussen de fractieleiders was reeds de vorige week afgesproken het programma-Zijlstra en de overeenge komen sleutel voor de verdeling van de portefeuilles (6-3-3-2) in ieder geval te handhaven. Hij had zijn pogingen defini tief opgegeven nadat de KVP-kandidaten drs. Bogers (voor Economische Zaken) en prof. Steenkamp (voor Sociale Zaken) het hadden laten afweten. De kandidaten van de CHU (mr. Rijpstra en ir. Herweij- er) waren bereid tot een gesprek. Met de VVD bestonden geen problemen meer. De AR had alleen voor Ontwikkelingshulp nog geen kandidaat. Desondanks wilde mr. Biesheuvel de verantwoordelijkheid voor het mislukken van zijn formatiepo ging niet bij de KVP leggen. Hij schreef de oorzaak toe aan een complex van fac toren, waarvoor hij zichzelf in de eerste plaats verantwoordelijk noemde. Over zijn verrassende terugkeer als for mateur verklaarde mr. Biesheuvel, dat hij die vrijdag van mening was veran derd en uit landsbelang nogmaals een po ging wilde doen om de formatie tot een goed einde te brengen. Daarom was hij tegemoet gekomen aan de claim van de K.V.P. op tenminste één zetel in de fi- nancieel-economische sector, de sociale sector en de culturele sector. Zijn ver zoek aan de koningin om zijn eindrap port als interim-rapport te beschouwen, nam hij geheel voor zijn verantwoording. Hij was zich ervan bewust dat hij daar mee politieke risico's liep, maar hij meende nog een allerlaatste poging te moeten doen om niet het verwijt te krij gen lichtvaardig te hebben gehandeld. (Van onze correspondent) DEN HAAG. VARA's radioprogram ma „Van Harte" komt terug. Op maan dag 10 april zullen Henk van Stipriaan en Kees Buurman in vijf kwartier pro beren zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor het werk van Simon Wie senthal. De VARA krijgt bij deze uitzen ding de informatieve steun van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. ff (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hoop op een spoedig nieuw contract tussen zieken fondsen en huisartsen is de bodem in geslagen nu is gebleken dat de ver eniging van huisartsen, de L.H.V., niet de richtlijnen van minister Veld kamp in hun geheel accepteert. Met name aan de kostenvergoeding voor de praktijk stelt de L.H.V. zijn eisen hoger. Het ziet ernaar uit dat de minderheid in het LHV-bestuur, die aanstuurt op een W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13. 15 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met morgen plaatselijk enige regen of een bui. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. verrichtingensysteem, een steeds grotere invloed krijgt op de houding van de LHV als geheel. Ook nu weer is er alle kans dat de onderhandelingen vastlopen. En dat, terwijl zowel de huisartsen als de zieken fondsen op 10 maart de verwachting uit spraken, dat een nieuw contract slechts een kwestie zou zijn van het zetten van handtekeningen. Voor het eind van deze week zou het contract er kunnen zijn. De LHV heeft gisteren in het voorover leg tegen alle verwachtingen in gesteld, dat de ziekenfondsen voor de jaren '68 tot '70 een kostenvergoeding moeten be talen voor een model-praktijk'. Hoewel de ziekenfondsorganisaties tot het plafond van de mogelijkheden willen gaan van minister Veldkamp's richtlijnen, gaat dit hen te ver. Bovendien zou de ziekenfonds raad, die het nieuwe contract moet toet sen aan de richtlijnen, hiermee ook niet akkoord gaan. Vraag blijft of dit meningsverschil over de komende jaren de besprekingen voor het contract voor dit jaar zullen benvloe den. Uit het feit dat er geen contact meer is tussen de onderhandelingsdelegaties zou dit alleen al kunnen worden afgeleid Bovendien blijft dan nog de vraag welke invloed dat deel van het LHV-bestuur blijkt te hebben, dat aanstuurt op een vol ledige breuk met de ziekenfondsen en een verrichtingensysteem voorstaat. Mr. Biesheuvel zei, nogal strakke eisen te hebben gesteld, maar hij was van me ning dat vooral in de komende vier jaar hoge eisen aan het ministerschap moeten worden gesteld. Dat hij niet dadelijk met de naar voren geschoven kandidaten genoegen wenste te nemen, noemde hij een persoonlijke beslissing. Naar zijn op vatting moet een formateur zelf een keu ze maken en een eigen stempel op zijn kabinet drukken. Eugène Marbeau: Liefde voedt zich met liefde. SAIGON (Reuter, AFP en AP). Ngoejen Van Thieu, het staatshoofd van Zuid-Vietnam, is vandaag terug gekeerd van de besprekingen met president Johnson op Guam. Hij ver klaarde, dat zijn regering een vredes conferentie met Noord-Vietnam heeft voorgesteld. „Als Hanoi bereid is met ons over een vrede te spreken, zijn wij bereid hen te ontmoeten", aldus Thieu, die de nadruk legde op het feit, dat zijn regering streeft naar een rechtvaardige en eerlijke vrede met waarborgen voor Zuid-Vietnams on afhankelijkheid. Thien en premier Ngoyen Cao Ky wei gerden in te gaan op het Zuidvietnamese vredesvoorstel aan Hanoi. Evenmin wil den zij zeggen wanneer het voorstel naar Hanoi was gezonden. Op de vraag of Hanoi al had geantwoord, zei Ky: „Nee. Daarom kunnen wij geen nadere bijzon derheden onthullen". Premier Ky verklaarde gisteren op Guam dat alle Zuidvietnamezen tegen een coalitieregering met de communisten zijn. „Het enige dat de Noord Vietname se communisten begrijpen, is kracht. Wanneer zal Noord-Vietnam bereid zijn om te onderhandelen? Hoe lang zullen we moeten wachten? Hoe lang kan Hanoi genieten van het voordeel van beperkte bombardementen op militaire doelen? Hoe lang kan de Vietcong worden toe gestaan een schuilplaats in Cambodja te zoeken om zich te hergroeperen om dan naar eigen goeddunken terug te komen? Hoe lang kan worden toegelaten dat de bevoorradingswegen door Laos worden gebruikt", aldus Ky. De Zuidvietnamese premier drong met zijn felle toespraak aan op verscherping van de oorlog, zo menen waarnemers, volgens wie ook de aandacht werd afge leid van de economische sociale hervor mingen, waarop president Johnson had gehoopt de nadruk te leggen. Amerikaanse functionarissen, onder wie de ministers Rusk en McNamara, ontweken vragen van verslaggevers over wat algemeen werd beschouwd als een snijdende toespraak van Ky. Rusk zei dat op Guam niet over militaire maatregelen was gesproken. In het communiqué dat op Guam is uit gegeven wordt gezegd dat Noord-Vietnam er niet in zal slagen zich met geweld van het zuiden meester te maken. President Johnson heeft tijdens een persconferentie, voor zijn vertrek uit Guam naar Washington, verklaard dat de militaire toestand in Vietnam aanzienlijk is verbeterd, maar „dat het onmogelijk is de duur van het conflict te voorspellen". (Zie ook pagina 3.) Wijnboeren uit de Midi, Carcassone en Draguignan zijn in opstand ge komen. Ze voelen zich in hun be staan bedreigd nu de Franse re gering heeft geweigerd de invoer van goedkope wijn uit Algerije aan banden te leggen. De woedende boeren versperren hoofdwegen en vernielen het interieur van re geringsgebouwen en warenhuizen. De politie voert vele charges uit en probeert met traangas een einde te maken aan de demonstraties. Vaak worden de traangasgranaten door boeren naar de politietroepen terug- geslingerd. De schade die wordt aan gericht is groot. DONG HA (Reuter) Voor del eerste maal in de Vietnamese oorlog heeft een artillerieduel plaatsgevon- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Volgens de verwach- 11 ingen van de artsen zal de nieuwe Oran- letelg tussen 10 en 15 april worden ge boren. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht voor het I gebruikelijke onderzoek. (Van onze correspondent) DEN HAAG De ziekenfondsraad zal I minister Veldkmap adviseren tot een ver hoging van de ziekenfondspremie per 1 juli. Donderdag zal de raad beslissen over dit advies, dat een verhoging inhoudt van 0,2 percent. Minister Veldkamp heeft eind vorig jaar een verdere verhoging van de premie dan tot de huidige 6,6 percent niet willen accepteren, maar hij liet de moge lijkheid open om in verband met kosten stijgingen per 1 juli een nieuwe verho ging in te voeren. De ziekenfondsen heb ben eind vorig jaar al een verhoging van de premie tot zeven percent gevraagd. Dukla Praag komt in de halve finales I van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen uit tegen Celtic Glas gow. Dat was het resultaat van de loting, die vanmorgen in Wenen is gehouden. In de andere halve finale speelt Inter Mi- laan tegen CSKA Sofia. De loting voor het toernooi bekerwin- J naars had voor de halve finale als re sultaat: Bayern München-Standaard Luik en Slavia Sofia-winnaar Glasgow Rangers- I Real Saragossa. (Van onze correspondent) DEN HAAG De 64-jarige heer B. den over de gedemilitariseerde zone, prank uit Den Haag zal een aanklacht tussen Amerikaanse en Noordvietna- indienen bij het ministerie van Justitie tegen de prijstrekking van de Nederland- mese artillerie. Dit is vandaag door se Hartstichting van de wekelijks in De Amerikaanse functionarissen in Dong Telegraaf gepubliceerde puzzels. Na vijf maanden „pnve-controle is de heer Ha meegedeeld. Een van de grootste tankers ter wereld, de Amerikaanse „Torrey Canyon", die bij Landsend op de rotsen strandde, dreigt Engelands zuidkust te overspoelen met grote hoeveelheden olie. Hoe Engeland zich mobiliseert om de olievelden die naar de prachtige Britse stranden drijven, te keren, beschrijft op pagina 3 onze Londense correspon dent. (T elefoto). Frank tot de conclusie gekomen, dat veel vuldig prijzen worden gewonnen door de- I zelfde personen. Eens kwam eenzelfde adres vier maal I in de winnaarslijst voor in één uitslag, zegt de heer Frank. Het is hem bovendien opgevallen, dat I in elke winaarsserie zo vaak bepaalde beginletters van namen ontbreken. Daar uit leidt hij af, dat de ingezonden brief kaarten alfabetisch worden gebundeld en dat steeds uit slechts enkele bundeltjes kaarten een greep wordt gedaan. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen- Aan boord van de gestrande tanker I ten heeft de consequentie getrokken uit v^$\ vn^\-:vv *Nv V „Torrey Canyon" heeft zich vandaag een ontploffing voorgedaan. De zee sleper Titan van Wijsmuller heeft alle achttien IJmuidense bergers die zich op de brandende tanker bevon den van boord gehaald. De laatste vier bemanningsleden van de „Torrey Canyon" waaronder de Italiaanse kapitein, werden door een helikopter van boord gehaald. Er is één gewon de. Zijn naam is niet bekendgemaakt. Volgens de kustwacht op St. Mary I (Scilly-eilanden) staat het achtersteven van de tanker in brand. Uit St. Mary is een reddingboot met een arts aan boord naar de tanker vertrokken. Ook sleepbo- ten worden gereed gehouden. De zee bij de punt van Cornwall is één I grote olievlek van honderden vierkante I kilometers. Uit de tanks van het schip stroomde vanochtend nog steeds olie. Volgens functionarissen is het schip niet I in brand gestoken omdat daarmee eerst de reders hadden moeten instemmen. Volgens het station van de kustwacht te St. Just heeft zich de ontploffing aan boord in de machinekamer voorgedaan. Vanuit het station van de kustwacht St. Mary kon men echter vanmiddag nog geen rook van het schip zien opstijgen. (Zie ook pagina 7) Tijdens het proefdraaien van een nieu-1 we houtbewerkingsmachine in de werk plaats van de aannemer H. Stegeman in I Almelo knapte een beitel af. Een stuk van de beitel trof de 12-jarige zoon van de aannemer in de buik. De jongen werd zo ernstig gewond dat hij korte tijd' la ter is overleden. de algemene rentedaling van de laatste tijd. De hypotheekrente van het fonds, die een maand geleden nog 7 3/4 percent beliep is sinds gisteren gekomen op 7 1/4 percent. Zoals bekend heeft de hypotheek rente bij het fonds lange tijd op 8 per cent gestaan. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 BarteljorUstraat - Haarlem - Tel. 11351 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 90 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1