Bestraald zonder voedsel is houdbaar kwaliteitsverlies Proefbedrijf in Wageningen i 50 Dordrecht wil bevrijding anders gaan vieren r Per jaar gaan een miljoen gevaarlijke ladingen per auto over onze wegen Straks nieuwe wet voor rijdende bommen 6 Jeugddiners met wijnlessen inclusief M2 Eis van 4 jaar voor inbraak Sorry Westland vreest verzilting door Europoort-geul Rapport Enschedé over universiteit verschenen Huisvrouwen tegen snel proefverlof Verdwaalde reizigers WOENSDAG 2 2 MAART 196 7 11 Mogelijkheden ~j^nkalon- EEN KEIJZER TAPIJT Eigen beheer Nieuwe wet SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon 25 stuks Vele Westduitsers voor erkenning van de DDR (Van onze correspondent) WAGENINGEN. De mogelijk heden om atoomenergie toe te passen voor vreedzame doeleinden worden steeds groter. Eén van die mogelijk heden is het conserveren van levens middelen door middel van kernstra ling. Op dit gebied wordt in Neder land praktijkervaring opgedaan in het proefbedrijf voedselbestraling te Wageningen, dat nu nog opereert in het gebouw van het Instituut voor Toepassing van de Atoomenergie in de Landbouw (ITAL). Volgend jaar lente echter zal het proefbedrijf over een geheel eigen bedrijfsruimte be schikken. Het zal misschien nog lang duren voor deze conserveringsmethode In Nederland eenigszins algemeen is geworden. Met het begrip kernenergie stuit men bij het pu bliek vaak op grote weerstand. Boven dien zijn er al veel conserveringsprocé- dés: diepvriezen, inblikken, wecken, ro ken en drogen. Een belangrijk punt voor de verwende consument is echter, dat de hoedanigheid van het produkt niet veran dert; dat kwaliteit en smaak niet achter uitgaan. Juist bij de bestralingsmethode wordt de temperatuur tijdens het proces niet veranderd, zodat er geen kwaliteits- of smaakverlies optreedt. De agrarische producent heeft belang bij een verlening van de duurzaamheid van voedingsmiddelen, omdat daardoor een betere spreiding van het aanbod kan worden verkregen. Bovendien bestaat de mogelijkheid tot vergroting van het afzet gebied omdat de produkten zonder terug gang van kwaliteit over langere afstan den kunnen worden vervoerd. Deze mo gelijkheid sluit tevens aan bij de nieuwe afzetmogelijkheden in het kader van de gemeenschappelijke landbouwmarkt van de zes lidstaten in de EEG. Daarnaast komen nog kwaliteitsverbete ring en aanbod van produkten die voor dien door hun snelle bederf niet buiten een beperkt gebied geleverd konden wor den. Ook behoort de bewaring bij hoge opslagtemperaturen van gekoeld bewaar de produkten tot de reële mogelijkheden. Mogelijk zijn ook rijpingsvertraging van bij voorbeeld bananen, mango's, papaja's, tomaten en groeiremming van spruiten, aardappelen en uien. Het laatste gebeurt nog steeds door middel van chemicaliën. In het nieuwe proefbedrijf het enige ter wereld waar alle soorten voedings middelen aan bod komen schept men de mogelijkheid voor het bedrijfsleven om bestralingsprocédés op zijn commer ciële mogelijkheden te testen. Er worden technische gegevens verkregen betreffen de de behandeling inclusief aan- en afvoer, het bewaren van bestraalde produkten, de verpakking, de plaats van het bestralingsprocédé in een bestaand produktieproces enzovoorts. Andere onderdelen van het werk in het bedrijf zijn: het vergaren van gegevens ten aanzien van de produktiekosten van het bestralingsprocédé; het verzamelen van gegevens die van belang zijn voor ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Haagse recht bank geëist tegen een 42-jarige timmer man wegens inbraak in het kantoor der Westlandse Stoomtrammaatschappij in Loosduinen in de nacht van 20 op 21 oktober. Hij moest de buit van ƒ11.000 echter achterlaten, omdat hij door perso neel der W.S.M. werd gestoord. De inbraak is waarschijnlijk door twee of drie personen gepleegd. Het gelukte echter alleen tegen de timmerman vol doende bewijs te krijgen. Hoewél hij ont kende iets met de inbraak te maken te hebben, werd in het gebouw zijn jekker aangetroffen, waarin o.m. een bos sleu tels zat waarvan er één zijn huissleutel en aan andere zijn autosleutel was. Hij door twee bekende inbrekrs waren ge- beweerde dat zijn auto en zijn jekker door twee bekende inbrekers waren ge bruikt. Beiden ontkenden iets met de in braak bij de W.S.M. te maken te hebben gehad. Op 4 april doet de rechtbank uitspraak. (Van onze correspodent) DORDRECHT De burgemeester van Dordrecht, mr. J. J. van der Lee, is door vele gesprekken met vertegenwoordigers van jeugdorganisaties en scholen tot de conclusie gekomen dat er onder de jeugd, die geboren is na 1946, een geheel ande re gedachtengang omtrent de oorlog en de bevrijding in 1945 heerst dan dat bij de oudere generatie het geval is. Het blijkt dat de jongelui die de oorlog niet aan de lijve hebben ervaren de verhalen daarover louter en alleen omdat ze wor den vernomen van „ouderen" steeds meer met een korrel zout gaan nemen en het belang van de traditionele viering van de bevrijdingsdag niet meer zo duidelijk kun nen onderschrijven als hun medemensen van een generatie terug. Burgemeester Van der Lee („ik vind het zelf belangrijk genoeg, zodat ik de traditie liever niet wil zien verzanden") kwam toen op het idee om voor de beteke nis van die herdenking een nieuw uitgang punt te zoeken. Hij vond dit in de vraag: wat betekent het bezit van vrijheid?" Daardoor zag hij als enige mogelijkheid de jeugd in Dordrecht de bevrijdingsdag te laten benutten een actie ten behoeve van een concreet ontwikkelingsobject in een ontwikkelingsland. Met nadruk stelt hij concreet object omdat hij er zich van bewust is dat ontwikkelingshulp en ont wikkelingshulp twee is. „Er zijn kransjes, die denken aan ont wikkelingshulp te doen door kolossale hoeveelheden sokken te breien. De be doeling is dat men hulp verleent via or ganen die weten waar en in welke vorm dat nodig is. Ik dacht aan het NOVIB", aldus Dordrecht's eerste burger, „en ik heb met de heer Van Vlijmen, een van de directeuren van het NOVIB, al contact opgenomen met het verzoek om te advi seren waar zoiets het meest effect kan sorteren. Het moet bepaald geen collecte worden, maar een actie die door de jeugd zelf te laten werken op een gegeven moment ge noeg geld opbrengt om bijvoorbeeld een tractor te kunnen aanbieden." Vrijheid „Wij beschikken over geestelijke en ma teriële vrijheid", zo stelt de heer Van der Lee in een schrijven aan scholen en ver enigingen. „Onze welvaart staat in schrij nende tegenstelling tot het gebrek (de materiële onvrijheid) in de ontwikkelings landen. Het bezit van onze vrijheid bete kent een verantwoordelijkheid voor ons ten opzichte van de ontwikkelingslanden, Een elektronengenerator voor voedselconservering. de toepassing op commerciële basis; het bepalen van de publieke opinie ten op zichte van bestraald voedsel door het op beperkte schaal op de markt aan te bie den en produkten op hun geschiktheid voor consumptie testen. Het proefbedrijf voedselbestraling is tot stand gekomen op een fifty-fifty basis tussen het ministerie van Landbouw en de zes produktschappen (groenten en fruit, akkerbouwprodukten, zuivel, vis en visprodukten, vee en vlees en pluimvee en eieren). Er is een adviescommissie in gesteld, waarin een aantal hoogleraren en vertegenwoordigers van huisvrouwen organisaties zitting hebben. De directeur van het proefbedrijf, drs. R. M. Ulmann is zeer definitief over een belangrijk punt: de bestraalde voedings middelen zijn volkomen onschadelijk. Proeven met champignons. Onbe- straald gaat de kwaliteit snel achteruit, bestraalt blijven ze lang vers. 99 (Van onze correspondent) Per jaar worden ongeveer een mil joen gevaarlijke ladingen per auto over de Nederlandse wegen vervoerd. Dat wil zeggen dat er per dag wel zo'n drieduizend „rijdende bommen aan het verkeer deelnemen. Het ver voer van vooral chemische produkten per as is even snel toegenomen als de ontwikkeling van deze wetenschap. De Nederlandse wetgeving ter begelei ding van industriële revolutie heeft het hoge tempo niet kunnen bijhouden, met als gevolg onder meer dat thans nog bijna alle gevaarlijke stoffen ongecontroleerd kunnen worden getransporteerd. Dage lijks kan men vele soorten tankwagens op de toch al overvolle wegen aantreffen Bovendien worden ook regelmatig open vrachtwagens voor dit doel gebruikt. Een enkel bericht toont de gevaren: De wetgeving in Nederland op het punt van de beveiliging van al deze soorten transporten is nog zo, dat behalve radio actieve ladingen alles zonder begelei ding over de weg mag worden vervoerd. Wel kent het ministerie van Verkeer en Waterstaat een speciaal korps bege leiders, bestaande uit enkele tientallen manschappen. Tot dusver zijn de werk zaamheden van dit korps beperkt. Perf. T.B.' Van de zijde der AVO (Algemene Ver laders en eigen Vervoersorganisatie) te Den Haag vernamen we, dat ongeveer ne gentig percent van het vervoer van ge vaarlijke stoffen in eigen beheer wordt gedaan, dat wil dus zeggen dat de meeste chemische bedrijven met eigen transport middelen rijden. Hoewel de voorschriften voor de inrichting van deze wagens nog gering zijn (behalve voor benzinetankwa gens, daarvoor bestaan reeds langer maat regelen), is het voor de bedrijven zelf een zaak van levensbelang, dat de wagens goed in orde zijn, want in geval van on gelukken zijn de beheerders civiel-rech- telijk en veelal ook strafrechtelijk aan sprakelijk. Het accent van de beveiliging is voor namelijk gelegd op de kwaliteit van de tanks. De beplating doet denken aan be pantsering. Ook de afsluiters zijn veelal extra verzekerd. Verder werken de chauffeurs van de tanks met speciale instructies. Ze mogen bijvoorbeeld niet boven een bepaalde snelheid komen en ze mogen de wagen nooit in de steek laten. In de al in 1963 in het Staatsblad ver schenen „wet gevaarlijke stoffen" die vanwege internationale overeenkoms ten nog niet rechtsgeldig is wordt aanbevolen elke wagen met een gevaar lijke lading ook aan de buitenkant her kenbaar te doen zijn, omdat de chauf feur bij een ongeluk op een gegeven mo ment niet in staat kan zijn zelf medede lingen te doen over de inhoud. In de wet, die waarschijnlijk 1 januari 1968 definitief van kracht wordt, worden trouwens veel meer richtlijnen gegeven, die de beveiliging van het vervoer bevor deren. Een gevolg zal onder meer zijn dat het korps begeleiders wordt uitbe- breid. De nieuwe wet regelt het vervoer van onder meer de volgende ladingen: ontplofbare stoffen en voorwerpen, met ontplofbare stoffen geladen voorwerpen, ontvlammingsmiddelen, bij voorbeeld vuurwerk, samengeperste, vloeibaar gemaakte of onder druk opgeloste gassen brandbare vloeistoffen, brandbare vas te stoffen, stoffen, die verbranding be vorderen, vergiftige stoffen en radio-ac tieve stoffen. ADVERTENTIE Pure"zonne-energie"en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde Winter... met Spaanse sinaasappelen 1 (Van onze correspondent) ARNHEM. Voor de uitgesproken beatfans of andere langharigen is hotel-café-restaurant „Tivoli" aan de Velperweg in Arnhem helemaal taboe sinds de nieuwe exploitant A. A. W. van Oort er de scepter zwaait. Niet dat hij een hekel heeft aan de jongelui, maar de man heeft een einde gemaakt aan de beatmiddagen en -avon den en andere soortgelijke festijnen, die tot voor zijn komst geregeld plaatsvonden in Tivoli. De heer Van Oort voelt meer voor een gelegenheid met stijl en zo zal ook zijn houding zijn ten opzichte van de jeugd. Hij gaat jeugd-etentjes organiseren, echte diners met gelegenheid tot stijldansen. De jongelui krijgen pre cies dezelfde service als bij een normaal diner. De prijzen zullen bijzonder scherp zijn en de heer Van Oort denkt daarbij aan bedragen van f 5 tot f 6 per couvert „Het is niet om er geld aan te verdienen", zegt de lieer Van Oort, „maar meer om de jeugd diner-minded te maken. Momenteel is het zo dat een heleboel jonge men sen in een restaurant niet eens met mes en vork kunnen omgaan, om over het menu lezen nog maar niet te spreken". De jeugd-etentjes, die de heer Van Oort denkt te gaan geven, zullen ergens dan ook een instructief karakter gaan dragen. De jongelui krijgen menukaarten, waarop de gangen in het Frans zijn aangegeven, maar met een Nederlandse vertaling erbij. Een wijnhandelaar zal gratis de wijn leveren, die bij deze diners wordt geserveerd. In ruil hiervoor komt hij over wijn vertellen. Bij elk diner zal een ander soort wijn worden geschonken, zodat jonge mensen, die van plan zijn geregeld te gaan dineren, op den duur over een grote wijnkennis kunnen beschikken. Het is de bedoeling dat na Pasen het eerste jeugdetentje wordt verzorgd. Er wordt een zaaltje ingericht waar tach tig jonge mensen een plaatsje kunnen krijgen. Net als bij een echt diner zullen ze tevoren een tafel moeten reser veren. Het idee van een jeugddiner is niet nieuw. Toen café- restaurant Royal in Arnhem indertijd werd uitgebreid liep men ook rond met deze plannen. (iDat klopt", zegt de heer Van Oort, „ik heb destijds bij Royal gewerkt en daar het idee gelanceerd. Het is echter nooit uitgevoerd". ADVERTENTIE meer ruimte kunnen we niet missen omdat we u niets wilden laten missen Als je 'n pakje sigaretten wilt maken dat maar 1,25 hoeft te kosten, dan kun je dat natuurlijk gewoon dóen. Maar als je nou koppig 25 volbloed Amerikanen uit de fijnste tabakken wilt leveren voor die prijs, dan kom je voor duchtige problemen te staan. Vooral als je ze ook nog 'n waardig pakje aan wilt geven. Toch is het ons ge lukt. Al moeten we ons er nu wel wat voor ontzeggen. Grote advertenties bijvoor beeld. Een kleintje kan er nog net af. Om dat we 't nu eenmaal moeten laten weten Dat ze er zijn. 25 per pakje. Vijf onmisken bare Amerikanen méér voor 'n heel kwart je minder. Ziezo. Dat weet u dan weer. Navy Club is de naam. Aangenaam. U rookt er goed van voor 1,25. W/mg Mr. J. J. van der Lee, burgemeester van Dordrecht. Het heeft dan ook zeker nut om de gele genheid te benutten om de jeugd deze ver antwoordelijkheid te laten beleven. „Immers", zo voegt hij er aan toe, vrijheid bezitten is vrijheid geven. Van daaruit gezien hoop ik dat de jeugd voor zichzelf een nieuwe inhoud kan vinden van de viering van de bevrijdingsdag. Ik hoop zelfs, dat als de actie in Dordrecht slaagt, het idee navolging zal vinden in den lande." In Dordrecht is dat in ieder geval ge beurd, want er is een comité van jonge ren gevormd, onder voorzitterschap van de heer J. F. J. M. Warrens, een verte genwoordiger van de bond van leerlingen en oud-leerlingen van de Dordtse HBS. Om te komen tot de formatie van een de finitief werkcomité komt men maandag avond 20 maart in het Dordtse stadhuis bijeen. Dit comité zal de organisatie van de actie van 5 mei ter hand nemen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. - De bij de Zuidholland se Waterschapsbond aangesloten water schappen zien het belang van de plannen van Rotterdam om het Europoortgebied door het graven van een geul in de Noord zee voor schepen tot 225.000 ton toegan kelijk te maken zeer goed in. Zij hebben er echter zeer ernstige bezwaren tegen dat geen rekening wordt gehouden met een zodanige verzilting van Nieuwe Waterweg en Maas, dat waterinlaat onmogelijk zal zijn. Het Westland zal dan wellicht ge dwongen zijn zijn waterinlaat te betrekken van het IJsselmeer, hetgeen zeer kostba re werken én een dure exploitatie zou vereisen. De waterschapsbond heeft dit standpunt te kennis gebracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. De „senaatscommissie voor planning op lange termijn" kortweg genoemd Commissie Enschede", heeft aan de se naat van de Amsterdamse universiteit een rapport aangeboden over de toekom stige plaatsbepaling van de gemeentelijke universiteit. Hierin komt zij tot de conclu sie,dat het oude driekernenplan niet lan ger houdbaar is en dat de universiteit zich elders buiten de stad zal moeten concentreren. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft een brief gezonden aan de minister van Justitie, waarin zij haar verontrusting uitspreekt over het naar haar mening te vroeg in vrijheid stellen van psychopaten. Het hoofdbestuur van de vereniging zegt hierbij in het bijzonder te denken aan het proefverlof zonder be geleiding voor de patiënten. STUTTGART (DPA) Achtenveertig percent van de Westduitsers boven de achttien jaar zou voor erkenning van Oost-Duitsland door Bonn zijn. Dat blijkt uit een opiniepeiling die afgelopen we ken door het Wickertinstituut in Tübingen is uitgevoerd. Vijfentwintig percent van de onder vraagden was tegen erkenning van Oost- Duitsland, 27 percent had geen mening. Bij de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC vraagt men zich af wat er met vier van haar passagiers verkeerd is gegaan. Zondag kwam de oude Chinees Sjan Seng met zijn dochter uit Hong kong in Londen aan. Ze keken daar verdwaasd om zich heen. Ze hadden naar Nairobi gewild. Daarvoor hadden ze in Karatsji moeten overstappen. De Amerikaan Elliott Horen is net terug uit Amman in Jordanië. Hij had zaterdag uit Londen niet verder dan Frankfort willen vliegen. Hij kwam in Amman terecht. In een Londens ziekenhuis is de oude Nigeriaan Mallan Adadama Azera met longontsteking opgenomen. Hij kwam uit Lagos, waar hij het vliegtuig ge nomen had naar Kano, achthonderd kilometer verder, maar bèlandde in Londen. De BOAC zal de verdwaalde „passagiers" zonder extra kosten op hun plaats van bestemming brengen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11