Europese ook na 10 consument bestaat jaar EEG nog niet „Vrolijke financiën" in arme Italiaanse stad Hogere prijzen een bitter bijproduct van de welvaart Frankrijk wil provo's over de grens zetten fris in de mond Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Overstroming in Brazilië eist 400 mensenlevens Paspoort van kind moet terug naar moeder Messina op de rand\ van faillissement Aanwijzing omtrent bebouwing in het Gooi Houd universiteit binnen de stad Winststijging bij Fluor Corporation Redelijk jaar voor Crane Nederland WÊÊÈÈÊÈ WOENSDAG 2 2 MAART 196 7 Gedeeltelijke autonomie voor Ovamboland (Van onze correspondent) ROME Messina is een van de ia" oj anderemirfadije genootschap- 'Lift "&J2n Bezem met radio Verhoogde kwaliteit V1De\nigekmogehjkh5deom1Ste voorzien! COnSlimentenCOntact in de behoeften van de groeiende bevol king in het Gooi biedt nog de Ooster meent, waarvan thans een belangrijk gro- .J». iur Oie Prof. Delfgaauw: .S,.: Mensen, dit kan toch niet langer? Een jas is toch allang meer dan een af weermiddel tegen wind en regen? Doe mee aan de nieuwe regenmóde - zo duur is een nieuwe niet. En kies meteen de goeie kleur en nieuwste snit, en de meest ideale superzorgeloze stof: Menko-Terlenka. miixwrni Italiaans echtpaar verdacht van spionage Kerkelijk nieuws Tien jaar geleden, op 25 maart 1957, werd in Rome het verdrag tot oprich- ting van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) getekend. Nu, j tien jaar later, is de Euromarkt een wereldomvattend begrip geworden, waarmee wij dagelijks worden gecon- fronteerd. Ons wordt meegedeeld, dat de buitenwacht om' benijdt, maar vaak I bekruipt ons de vraag: waarom eigen- lijk die afgunst? Wat kopen we voor die dure Euromarkt? Wat hebben wij als consument aan de EEG? Deze vragen legden wij voor aan het uit- voerend bewind van de EEG, de Euro- pese commissie, waarvan prof. dr. W. Hallstein voorzitter is en onze landge- i noot dr. S. Mansholt één van de vice- voorzitters. Het antwoord van de com missie werd voor ons geformuleerd door mej. mr. Clara C. Meijers, woord- voerster van de Europese commissie en bijzonder geïnteresserd in vraag stukken betreffende consumentenbe- langen. De Europese consument bestaat ook i na tien jaar EEG nog niet. In Italië en Frankrijk wordt de verbruiker er de laatste jaren steeds aan herinnerd dat dank zij de Europese integratie vele kleinhandelprijzen omlaag zijn gegaan. Dat is ook juist, want in bei de landen werd in 1958 de nationale industrie sterk beschermd door de in voer uit het buitenland te bemoei-1 lijken. Dank zij de Euromarkt moes ten de grenzen open en gingen daar j vele prijzen omlaag. „Maar in Neder land gingen ze juist omhoog" zal men tegenwerpen. Is dit een gerechtvaardigde klacht of is de Italiaanse consument soms een dui delijke optimist en de Nederlandse een zwartgallige noorderling? In een zojuist verschenen beeldstatistiek zien wij de in dex van de consumptieprijzen in zes kleuren langzaam maar zeker stijgen. De Nederlandse lijn verloopt verreweg het grilligste, of anders uitgedrukt, de prijs- nen in die tien jaar in het algemeen veel stijgingen gingen bij ons vaak met schok- meer stegen dan de prijzen, nam toch ken en vielen dus meer op. Het blijkt de welvaart aanzienlijk toe. Tegenover de dat in Frankrijk en in Italië de prijzen kosten van het levensonderhoud, die dus zelfs nog meer gestegen zijn sinds 1958 met 33 percent toenamen, staan de 89,5 dan de 33 percent in Nederland. Duits- percent verhoging van het gemiddelde in land en vooral België en Luxemburg blij- j komen per hoofd van de bevolking, ven daar een stuk onder (bijvoorbeeld 21 percent voor de Belgen). Geleidelijk Uit de curven blijkt wel dat alle zes EEG-landen vroeger of later van een slui- Het is nu ook weer niet zo dat wij de pende inflatie last hebben gehad; dus dat verhoogde welvaart uitsluitend aan de men niet altijd de tering naar de nering EEG te danken hebben en de prijsstijgin- heeft gezet en dat daardoor het geld ont- gen überhaupt niet. Maar wel zijn de ge- waardde. Om dat in de schoenen van de leerden het er over eens geworden dat Europese integratie te schuiven, lijkt niet de economische integratie in beslissende eerlijk. Als de Nederlandse cijfehs nader mate de welvaart heeft gestimuleerd. De worden bekeken, ziet men dat de industrie- prijsstijging is, in Nederland althans, ge- produkten de laatste zeven jaar het minst deeltelijk toch ook aan die integratie te zijn gestegen, gemiddeld 11 percent. Daar- wijten. Want vóór de EEG hadden wij naast staat de voeding met 22 percent en een goedkope geldpolitiek; ons peil was de diensten, vervoer, Horecaf, haar met Italië het laagste van de zes (onze knippen e.d. (gemiddeld met 32 percent), lonen ook trouwens). In een gemeen De toename is dus sterk, daar waar de schap moet zoiets geleidelijk worden ge post „arbeid" het grootste deel van de lijk getrokken. De hogere prijzen in Neder kostprijs uitmaakt. De lonen stegen im- land zijn een bitter bijprodukt van de ver mers het meest, dus waar in verhouding hoogde welvaart. Maar voor de eerste le de meeste mensen werken, gingen ook de vensbehoeften geeft men thans in verhou prijzen het meest omhoog. Omdat de lo- ding een kleiner deel van zijn inkomen uit dan tien jaar geleden. Goederen die toen tot de luxe werden ADVERTENTIE I gerekend wil nu iedereen hebben. Het ver Dit comité wijst ook de consumentenver tegenwoordigers aan in de raadgevende commissies die in Brussel officieel wor den bijeengeroepen om advies te geven over kwesties in verband met de land- bouwregelingen. Toegegeven moet worden dat dit nog maar een schuchter begin is. Allereerst omdat de systematische consultatie tot de agrarische sector beperkt is en voor an dere zaken veelal alleen de industrie en handel door de EEG-commissie worden ge raadpleegd. Ook worstelt het comité met de interne organisatie. In elk land zijn de verbruikers weer anders georgani seerd. Het gerucht gaat zelfs dat in Italië de consumentenorganisatie door de fabri kanten werd opgericht. Dit komt gedeel telijk doordat de consumenten in tegen stelling tot de andere pressiegroepen er nog niet in geslaagd zijn een eigen zelfstandig Europees secretariaat in te richten. Hun vgrtegenwoordigers zijn daarom te vaak goedwillende amateurs, die het moeilijk tegen een deskundige van het andere team kunnen opnemen. Nederdland dat zeker vooraan staat waar het de organisatie van de consumenten betreft, heeft dus een belangrijke taak te vervullen in de gemeenschap. Moge men de belangstelling; het geld of de vrijwilli ge deskundigen vinden om deze zending te kunnen vervullen. PARIJS Na de relletjes zaterdagavond in de Parijs studentenwijk Quartier Latin heeft de politie enige Franse, Duitse en Nederlandse provo's gearresteerd. Zij zijn ter beschikking van de kinderpolitie ge steld. Overwogen werd vanmorgen de bui tenlandse provo's over de Franse grens te zetten. Zaterdagavond hebben ze een aantal voorbijgangers gemolesteerd. Er werd ook een rookbom geworpen. Een van de knapen raakte in gevecht met een politie agent. Hij zal zich, wegens geweldpleging, voor de Franse justitie moeten verant woorden. OSHAKATI (Zuidwest-Afrika) - (Reu ter) De Zuidafrikaanse regering heeft vandaag verklaard bereid te zijn Ovam boland in Zuid west-Afrika gedeeltelijk zelfbestuur te verlenen. Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van vérlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. SAO PAULO (AFP) De overstroming van zondag ten noordwesten van Sao Pau lo in Brazilië heeft aan vierhonderd men sen het leven gekost. Het zwaarst getrof fen is Caraguatatuba, een stad van 15.000 inwoners, waar de helft van de woningen verloren is gegaan. De watersnood was het gevolg van zware regenval. De vader van een zesjarig meisje uit de hoofdstad moet burgemeester Van Hall per brief verzoeken het ingenomen pas poort van zijn dochtertje aan haar moe der ter hand te stellen. Daf heeft de pre sident van de Amsterdamse rechtbank be paald in een kort geding, dat de moeder tegen de vader van het kind (haar ouders zijn aan het scheiden) aanhangig had ge maakt. De man was er beducht voor dat zijn Duitse vrouw, die met hun dochtertje de paasdagen bij haar ouders in Wiesbaden wil doorbrengen, zich voorgoed in Duits land zou vestigen. Daarover had hij eind februari in een brief aan de burgemees ter van Amsterdam geschreven, wat tot gevolg had dat het paspoortenbureau de pas van het kind had ingenomen. vader is deze: wij hebben nog een aar dig tegoed bij de staat en dus is de staat verplicht onze tekorten aan te zuiveren. Iets daarvan is natuurlijk waar. Toch heeft ook de gewestelijke regering van Sicilië, die waarlijk niet zuinig pleegt te zijn (de voorzitter van die autonome re gering heeft een groter inkomen dan de president van de Italiaanse republiek) steden op Siciliëwaarvan men zeer I Messina aangemaand tot zuinigheid. beslist niet kan zeggen, dat de „ma-\ „Het personeel in de verschillende ge pen er ook maar de minste invloed een stoej te helpen, laat staan aan een hebben. Sicilië is nu eenmaal binnen schrijftafel", leest men in een rapport uit- Italië een wereld op Zichzelf, waar gebracht door een uit Palermo gezonden j j commissie van toezicht. De stad heeft iets tedere stad een eigen karakter heeft. meer dan 250 000 inwoners en volgens Messina 'en ook het nabijgelegen Ca- de commissie zouden 2500 werklui in ge- tania behoren tot de steden met het meentedienst voldoende behoren te zijn. „aaqste percentage misdadigheid van Alleen aan zogenaamde „dagloners (on- -a I-.. tt a i j danks die naam kan men ze met ont- heel ltahe. En toch moesten vier oud- glaan) zijn er al meer dan vijfduizend. burgemeesters en een aantal vroegere wethouders met de strafrechter ken nismaken. Het ging om grof wanbe heer. Dat woord „grof' zal men be grijpen, wanneer men hoort, dat een I MEN DENKE niet min over die straat vegers („verzamelaars" noemt de bur gemeester ze euphemistisch)Zij ver- heirleger van straatvegers in dienst schijnen op hun werk in een slee van van de gemeente een maandloon ont- een wagen en de bezem, die zij van tijd nnnnt van iets meer dan duizend aul- \tot üid heus gebruiken, is voorzien van vangt van tets meer aan auizena gut iaal apparaaU waarop zijn hun den gemiddeld, hetgeen zelfs meen zo \transistor_radio hebben gemonteerd. Mi- duur land als Italië vrij veel zou zijn ziek verzoet het zware werk. voor een geschoold vakman, laat staan Sommigen zijn >in onderdienst" De voor zulk eenvoudig werk. ^verzamelaar", die het grote salaris beurt, is vaak een advocaat of doctor in Messina heeft een enorme schuldenlast de letteren of zoiets. En als de man van en sedert vele jaren een negatieve studie is hij een handig man en weet dus begroting dan enige andere stad ter we- een stuk of vier, vijf baantjes als „dag- reld. De inkomsten van de gemeente be- i0ner" te verwerven, waarvan hij er zelf dragen vijf miljard; alleen voor salaris- één houdt en de andere verpacht. Overi- sen en lonen geeft men negen miljard gens tegen eerlijke prijzen. De „pachter" uit. Maar er is natuurlijk meer nadig, zo- krijgt het volle loon, maar de „chef" houdt dat de uitgaven het vijfvoudige bedragen familie- en kinderbijslag voor zichzelf van de inkomsten. voor zijn moeite. Met dat al is Messina nu in last. De T6 goed" I schulden van de gemeente zijn tot zulk een waanzinnig bedrag opgelopen, dat nie- MESSINA EN het aan de overkant van mand de stad meer krediet wil geven. Als de straat van Messina gelegen Reggio de staat niet tussenbeide komt, gaa Calabria werden in 1908 door een zware Messina failliet. aardbeving totaal verwoest. Dat is zowat zestig jaar geleden. Maar ter plaatse pleegt men er over te praten of het gisteren is gebeurd en de 86.000 slachtoffers, die de ramp in Messina maakte, worden bij elke gelegenheid naar voren gehaald. Heel Italië heeft van 1908 tot 1930 een I speciale belasting moeten betalen voor de wederopbouw van Messina en Reggio. Die belasting zou zeshonderd miljard lire heb- bruik van duurzame consumptiegoederen (koelkasten, auto's enz.) steeg maar liefst met 81 percent in tien jaar. Enkele prij zen zijn wel belangrijk omlaag gegaan sinds 1958 door de grotere onderlinge con currentie van de produkten uit de zes lan den. Kousen bijvoorbeeld .en vooral duur zame gebruiksvoorwerpen, zoals tv-toe stellen en naaimachines. De prijzen van I auto's zijn ongeveer gèfijk' gebleven, on danks de gestegen lonen en grondstofprij- zen, wat de stormachtige ontwikkeling van het autopark mogelijk maakte. De verhoogde concurrentie is allereerst te danken aan de openstelling der grenzen, de verlaging der interne invoerrechten en de vervlechting der markten. Grotere en dus meer efficiënte fabrieken zijn daar van weer een gevolg, die nu immers voor een thuismarkt van 180 miljoen verbrui kers kunnen produceren. Maar ook enkele geruchtmakende pro cessen over de zogenaamde vertikale prijsbinding (tussen fabrikant en winke lier) hebben beweging in de prijzen ge bracht. Die processen gingen over EEG- recht en betroffen steeds de handel tus sen de landen in juist die duurzame ver- bruiksgoederen. Een ander direct gevolg van de grote re concurrentie in de Euromarkt is de verhoogde kwaliteit en de ruimere keus voor de consument. Italiaans fruit bij voorbeeld en Italiaanse en Franse confec tie bij ons in Nederland. In het buiten land zal men uiteraard weer meer Neder landse goederen aantreffen en zo koopt de Parijse huisvrouw nu Westlandse to maten op haar markt en Nederlandse le ren jasjes in haar warenhuis. Maar toch blijkt ook hier weer dat er geen doorsnee Europese consument bestaat, in zoverre dat de gemiddelde Nederlandse ambte naar of employé zijn huishoudboekje heel anders besteedt dan bijvoorbeeld zijn Franse collega's. Voor voeding, drank en roken in Nederland 28 percent van de to tale uitgaven tegen 34,5 percent in Frank rijk. Al deze veranderingen zijn, met uitzon Holland Jen aanwijain, «««ven. na hel g^»^SÏ^Stó.4*JÏ533; van een aanwijzing aan een provinciaa groepen volgden zij de dagelijkse gang ADVERTENTIE De Hilversumse Meent mag niet be bouwd worden. Aan de behoefte van de Gooise bevolking aan woningen en andere voorzieningen zal tegemoetgekomen moe ten worden door verdergaande bebouwing van de Oostermeent bij Huizen. De minis- prijsverhoging aandringen. De heer Mans- stig^fbreuk6 ctoen a'an'de^n^bedoelde !onè I hoRheeft dat |ezien.en hij gelegen waardevolle natuur- en recreatie- moedigde n gebieden, te meer daar deze zone slechts Europees niveau te organiseren. Wie immers alleen op nationaal niveau is georganiseerd, kan alleen bij zijn eigen ter gebied dan aanvankelijk in de bedoe-1 regering aankloppen. Maar de dienst ling lag, voor bebouwing zal moeten wor- wordt al op vele belangrijke punten in den bestemd. Deze bebouwing moet te zij - Brussel uitgemaakt. Er werd dus in 1962 ner tijd een overgang kunnen vormen tot een overkoepelende organisatie opgericht nieuwe vestigingen in zuidelijk Flevoland. I door de consumenten: het contactcomité Het provinciaal bestuur van Noord-Hol- der verbruikers in de EEG. De verschil land dient thans het streekplan voor het lende groeperingen die in de zes landen Gooi en de Vechtstreek te herzien en kan voor de consumentenbelangen opkomen zo nodig zelf aanwijzingen omtrent de be- zijn in dit comité vertegenwoordigd en bouwing geven aan gemeenten in het wel de verbruikersbonden, de coöperatie, betrokken gebied. I de vakbeweging en de gezinsverenigingen #i:ïi. II rlI-ï ¥S i m s: I is,! :S In een brief, gericht aan de voorzitter .van de „Senaatscommissie voor de plan ben opgebracht, waarvan de beide steden ning op iange termijn" prof. mr. Ch. J. tezamen slechts één derde hebben ont- Enschede, schrijft prof. dr. G. Th. J. vangen. De rest werd kennelijk voor an- Delfgaauw, lid van de senaat, dat het dere doeleinden gebruikt. Zo iets is in vraagstuk van de plaatsbepaling van de Italië niet ongewoon. Amsterdamse universiteit alleen doelma- De redenering nu van Messina's burger- tjg kan worden opgelost op de grondslag van de betrekkingen, die vanouds tussen stad en universiteit bestaan. Omdat de universiteit een specifiek ste- I delijk karakter draagt, hoort zij nu en in de toekomst thuis in de oude binnenstar zo meent professor Delfgaauw. OVERJARIGE REGENJASSEN MOETEN VAN DE STRAAT LEVE NIEUW tissu mm stof menko lëhimha .w. i TURIJN (AP) Een bekend Italiaans I parachutist, zijn vrouw en zijn chauffeur zijn beschuldigd van spionage voor de Sovjet-Unie bij Amerikaanse luchtbases in I Europa. Zij zijn vandaag onder arrest gesteld. In 'het huis van de parachutist werden I microfilms, geheime documenten en mi litaire gegevens gevonden. Hieronder be vonden zich foto's van de luchtbasis in Aviano in Noord-Italië en van een Ame- rikaanse basis in Spanje. Op de dezer dagen te Los Angeles ge- I houden jaarlijkse aandeelhoudersverga dering van de Fluor Corporation, Ltd. is een netto winst van 3.053.995 over het eerste financiële kwartaal eindi gende 31 januari) bekend gemaakt door president J. R. Fluor. Over dezelfde periode van 1966 werd een netto winst behaald van 1.828.787. Gedurende het eerste kwartaal ontving het bedrijf voor 44 miljoen dollar aan nieuwe opdrachten, gedurende de over eenkomstige periode van 1966 was dit 23 I miljoen dollar. De inkomsten beliepen 89.585.707 (in 1966 eerste kwartaal: 62.236.769). Voor 1967 verwacht het technische con structiebedrijf, in Haarlem Fluor Neder land N.V. nieuwe records in verkopen I en winsten. j DEVENTER Crane Nederland N.V. heeft een redelijk 1966 achter de rug. Het Deventer bedrijf, dat in het verleden te kampen heeft gehad met directieconflic ten, boekte over 1966 een winst van bijna 1.300.000. De stijgende produktie in De venter vloeit voort uit het stilleggen van het bedrijf in Venlo. Door de liquidatie van dit laatste bedrijf is Crane Neder land nu geheel gesaneerd. De verliezen in Venlo zijn gedeeltelijk opgevangen door het Deventer bedrijf. Een totaal netto-verlies van 1.800.000 I heeft met zich meegebracht dat het divi dend over '66 wordt gepasseerd. De or- derportefeuille is goed voorzien. I Ned. Herv. Kerk Beroepen te Edam, als predikant voor I buitengewone werkzaamheden (Hervorm de Evangelisatie) B. A. Venemans te Pur- merend; te Groot-Ammers J. Vos te Rijs- sen; te IJmuiden-West (vac. H. v. Niel) J. M. D. v. d. Berg te Leiden. Bedankt voor Arnhem (wijkgem. Zuid) dr. L. G. Wagenaar te Leeuwarden. Beroepen te Wierden (3de pred.pl.) B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland te Westbroek J. Vroegindeweij te Gouds- I waard. Bedankt voor Birdaard-Reitsum Ph. J. Leenmans te Oud-Vossemeer. Bedankt voor Wijk bij Heusden S. de IJong te Houten (U.).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15