„De Rode Mieren" HAAR JOURNAAL PANDA EN DE MEESTER-DRINKER 0m POLLE, PELLI EN PINGO Staatsgreep in Sierra Leone Ook West-Duitsland verzoekt uitlevering van Franz Stangl RECHTER TIE BRAMMETJE FOK r JIÊaranka jlêÊeubelen Turquoise lente met Max Heymans „Mannen 1968" bij Dick Holthaus 21 Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman Snoepje van de week PAASMEUBELSHOW J WOENSDAG 2 2 MAART 196"/ 19 door William Lederer en Eugene Burdick ;1 ...Heris NAiwewJK N06AD BRANDBAAR AMAR -Jé MAG AAN BOORD NIET ROK66I»»# JAj 6RAA6 SF li SIERRA LEONE De hele week ook op PAASMAANDAG van 10-17 uur. )ekfïXSte&*>incicL Gras- en Bloemzaden Grasmachines en alle T uingereedschappen "v"-" 115) „Daarom ben ik hierheen gekomen Adolph om het uit te leggen. Jij hebt geprobeerd het onvermijdelijke tegen te houden. Het gaat er om: Amerika of het communisme. Een daarvan moet leven en het andere moet sterven. Ze kunnen niet naast elkaar bestaan. Enkelen van ons heb ben hun leven eraan besteed om het communisme de nekslag toe te bren gen. We staan op het punt te slagen. We zullen het oprollen, uitblazen. Waarom heb je dat niet willen in zien?" Cogswell schudde zijn hoofd, maar zei niets. „Adolph, het optreden tegen het communisme moet tegelijk plaats hebben over de gehele wereld. Maar eerst moeten wij sterke vrienden zien te krijgen die de macht bezit ten. „Zoals Tsjang Kai-Sjek, Syngman Rhee, Generaal Hajn en Fulgencio Batista?" „Precies. En Sarkhan is de spring plank naar Azië. Het is voor ons nood zakelijk dat Hajn aan de macht komt. Het is beslissend." „Weet je dat hij een communist is?" Hobson aarzelde. Hij had het niet geweten, dat zag Cogswell. „Het maakt geen verschil wat hij is. Hij is sterk, hij is hoofd van de staat en wij hebben invloed op hem. Een dwaze neutralist als die prins men zou niet weten wat voor beslis singen hij nemen zou." „Jeremia, die luchtopnamen zijn met opzet verknoeid, is 't niet? Ze waren te duidelijk." „Jij hebt van het begin af geweten dat er geen sprake is geweest van een invasie op de hoogvlakte." De vlakke stem van Cogswell gaf zijn overtuiging weer. „Jij zweert met de rest samen, Jeremia. Een samen zwering om de macht onder het mom van vaderlandsliefde." Hobson schudde medelijdend zijn hoofd als om aan te geven, dat zijn vriend in een tehuis voor afgeleefde ouden van dagen thuishoorde. De luidspreker riep Cogswells vliegtuig af. Hij stond op. „Het zal niet gelukken", zei hij. „Heel wat mensen vóór jou hebben het geprobeerd en hebben gefaald Hitier, Napoleon, Caesar. Er is altijd een andere duivel, stérker eri sluwer. Nee, Jeremia, deze Aziatische vol keren komen in opstand tegen wille keur en uitbuiting. Als we willen dat ze onze zijde kiezen, dan zullen we het volk er eerst van moeten over tuigen dat we hen willen helpen hun natie op te bouwen volgens hun wen sen." „Adolph, je leert het nooit" „Jij zult de geschiedenis ingaan als de man die Sarkhan aan de commu nisten heeft uitgeleverd. Ik heb me delijden met je. Jaren geleden ben je als een vaderlandslievend man be gonnen, maar je zucht naar macht heeft je verblind." Het gezicjit van Hobson nam een harde trek aan. Hij zei: „Adolph, Coldstream heeft een lijst laten ko men. „Ja, daar stonden de namen van de communisten in Sarkhan op, de Sarkhanese en de Amerikaanse. Ook een bewijsstuk." „Waar is die lijst?" „Die heb ik." „Geef hem aan mij", zei Hobson. „Ik kan er in mijn positie gebruik van maken; jij kunt dat niet." „Ik heb hem niet bij de hand", zei Cogswell terwijl hij op de trap toeliep. Hij had de waarheid gezegd. De grote envelop die Taja hem ge geven had was in de voering van zijn overjas genaaid. „Wat wil je er mee gaan doen?" „Ik kan die lijst in handen krijgen, denk daarom. Ik heb er de macht toe." „Doe het dan. Ik heb hem ook in mijn hoofd. Kun je dat ook in han den krijgen?" „Wees geen ouwe idioot", zei Hob son. „Asjeblieft." „Ik ben een oude idioot. En ik ga naar huis om de namen van al mijn kleinkinderen en achterkleinkinderen van buiten te leren. Om rustig te zit ten. Zelfs om te denken. Maar ik ben tenminste een fatsoenlijke idi oot." De twee oude mannen keken el kaar aan. Cogswell draaide zich om en liep het houten gebouw met het op een tempel gelijkende dak uit en naar het vliegtuig. Een half uur later was Adolph Cogswell in de lucht op weg naar Hongkong. Hij was niet geschoren en zijn kostuum was gekreukt. De bin nenkant van zijn jas puilde uit. De stewardess vroeg: „Zal ik uw jas voor u ophangen, mijnheer?" „Nee, dank u", zei Cogswell. „U zit veel gemakkelijker zonder die jas, geloof ik. Die moet toch zwaar zijn, mijnheer." „Heel zwaar", zei Cogswell. Hij verstelde zijn stoel om te gaan slapen en hij vroeg zich onwillekeu rig af of hij het zou kunnen. Zijn jas lag opgevouwen op zijn schoot en de envelop drukte tegen zijn dij. Ontelbare malen had hij in de laat ste paar dagen de documenten door gebladerd en telkens weer had hij een schok gekregen. De papieren hadden hem zoveel verteld dat ge neraal Hajn op de een of andere manier deel uitmaakte van de com munistische organisatie, dat de ge bochelde Coit er eveneens deel van uitmaakte en dat hij veel van het communistische propagandamateri aal voor Zuidoost-Azië drukte, dat £e vissohoonmaker Tuc, die in dienst van Coldstream geweest was, waar schijnlijk aan het hoofd van de be weging in Haidho stond, dat majoor Phong, de tolk van Hajn op de ver gadering, de communist was die was belast met de noordoostelijke provin cie. Hij moest nog wat aantekeningen aan de inhoud van de envelop toevoe gen en hij schreef die nu onder het opschrift: „Conclusie omtrent Jere mia Hobson." „Ik was aanvankelijk onzeker om trent Hobsons plannen, methoden en werkwijze. Evenmin als de paus had hij troepen dacht dat ik tenmin ste. Alles is nu duidelijk. Zijn plan nen zijn zuiver vaderlandslievend; de wereld te bevrijden van het com munisme. (Wordt vervolgd.) Tanja in een turquoise ensemble van Max Heymans. TURQUOISE is de kleur van Max Heymans' lente-collectie. De turqoise kunstrozen, bevestigd in de takken die zijn kleine witte salon gistermiddag sierden, duidden het al aan. Het was bijna alles turquoise wat de gebruin de mannequins showden. Van de teer ste tot de felste variatie van die kleur, mooi gecombineerd met bei ge, wit en grijs. Flatteus zowel voor de jonge als de niet meer zo heel jon ge vrouw. Behalve in de kleuren is de collectie Heymans voor deze lente en zomer niet bijzonder sensationeel. De jeugdi ge japonnen hebben mooie, zwierige plooirokken aan een verlaagde taille, nog geaccentueerd door een lage cein tuur. De plooiverwerking is vaak in genieus. De mannequins droegen bij deze modellen rijen vergulde kettingen Evenals Dick Holthaus liet ook Max Heymans zijn monogram zien. De let ters waren gedrukt in een verguld plaatje dat aan een van die vergulde kettingen hing. De wollen pakjes zijn niet de sterk ste zijde van deze collectie. In de combinatie japon-mantel komen ech ter enkele zeer elegante ontwerpen voor. De cocktailtoiletten zijn zonder uitzondering mooi en stijlvol, van zwa- te organza, zwarte en turquoise kant en combinaties van beide kleuren. Tot slot toonde Max Heymans een fraai lang bruidstoilet (natuurlijk tur quoise) waarna de mannequins met een bosje sneeuwklokjes in de hand aan de eindronde begonnen. EEN JAN CREMER-motor stond in de etalage van de Amsterdamse coutu rier Dick Holthaus als een simpele vingerwijzing dat zijn bont gekleurde herenpyjama's, kostuums en sportcol- berts die hij in zijn grijze salon onder de titel „Mannen 1968" al weer voor de komende winter lanceerde, als best sellers de deur uit zullen vliegen. „De Nederlandse mannen", aldus Holthaus zijn medebewuster gewor den". En hij kan het weten want de; in ideeën onuitputtelijke couturier ont- j wierp vorig jaar voo rde confectiefa- brieken A. J. de Levita en Co en Kenmore Spanjaard N.V. zijn eerste herenkledingcollectie, die een daverend succes werd. Vandaar dus dat be- roemdheden als Albert Mol, Herman Stok en vlieger-schrijver A. Viruly op de gouden stoeltjes hadden plaatsge nomen om van Holthaus' modenieuw tjes nota te nemen. Allereerst bleek dat zelfs mannen niet aan de mini-mode ontkomen want de felgekleurde pyjamajasjes waarmee de show werd geopend had hij met Bermudashorts gecombineerd. Voor wie niet aan de korte pyjamabroek kan wennen heeft Holthaus nog een lang nachthemd achter de hand. NIEUW bij de nauw aangesloten slankmakende colberts, die dit najaar voor 200- tot ƒ250.- in de handel ko men zijn de gedessineerde voeringen met DH monogram. Iets voor mannen die over hun leverancier geen enkele twijfel willen laten bestaan. Bij zijn enkele en dubbel gesloten pakken met smalle en brede revers en schuine COP. MAKTEN TOONDER 3. Professor Kalker pakte zijn test-apparatuur in en kele koffers en verliet zijn beschadigde laboratorium. „Hoe zit het ook weer?" vroeg hij zich af onder het lopen. „Ah, juist; ik zoek een nieuwe werkplaats! Na tuurlijk!" Zo mompelend begaf hij zich in een riviertje en waadde door de stroom. „Waarom kijken die lieden naar me?" prevelde hij opkijkend naar enkele ver raste voetgangers op een brug. „Zoh het zo vreemd zijn dat een geleerde een nieuw laboratorium zoekt? En waarom staan ze zo hoog? Of eh zou ik mis schien de verkeerde weg hebben genomen?" Hij be trad nadenkend de andere oever en vervolgde zijn pad, dat regelrecht naar Huize Hobbeldonk voerde. „Ik kan me beter niet storen aan de vreemde daden van an deren!" vervolgde hij. „Dat zou me maar kunnen ver warren! Eh wat deed ik nog maar weer? Juist ik zocht een nieuw laboratorium. En waarom staat dat huis me in de weg? Zou ik daar soms moeten zijn? Me dunkt van wel anders zou ik er toch zeker niet naar toe gaan?" /wu H688ÉN OOK 66N NI6UW SCHIP 6E- FREETOWN (AFP en Reuter) In de Westafrikaanse staat Sierra Leone heeft het leger voorlopig de macht in handen genomen en de staat van beleg afgekon digd. De pas beëdigde premier, Siaka Ste vens, wordt in het staatsgebouw onder mi litaire bewaking gehouden. De opperbevelhebber van het leger, Da vid Lansana, zei in een radio-uitzending dat de gouverneur-generaal, Sir Henry Lightfoot Boston, niet het recht had Ste vens tot premier te benoemen omdat de uitslagen van de verkiezingen nog niet volledig zijn. Stevens verklaarde telefo nisch aan het persbureau Reuter dat offi cieren hem gezegd hebben dat hij zal wor den neergeschoten wanneer hij tracht het land te verlaten. Hij zei dat hij in het staatsgebouw wordt vastgehouden sinds hij is beëdigd. en rechte zakken gaf Holthaus de voor keur aan kamgaren en tweed in aller lei herfsttinten. Als „snoepje van de week" lanceerde hij een sportkostuum van lichtblauw corduroy. Van hetzelf de materiaal maar dan in bruin was er een stoer „hobby-pak" met koppel riem. Dat politiek altijd wel tot iets leidt bleek tenslotte uit de hooggesloten Mao-pakken, colberts waaronder men geen das kan dragen en die in de collectie van de Amsterdamse couturier een belangrijke plaats innamen. ADVERTENTIE Anegang 39 - Haarlem Tel. (02500) 16340 AFRIKA LEOHE «Jana •Makwie •KanKa PortUKO «Materit Kaïahun VXilBmA ATLANTISCHE Hoofdstad Spoorlijnen O VCegveB ton 100 OCEAAN RIO DE JANEIRO (AP) West-Duits land heeft de uitlevering gevraagd van Franz Stangl, voormalig kamp-comman dant in de nazi-kampen van Polen, aldus een woordvoerder van de Braziliaanse re gering; Stangl zit al in voorlopige hechte nis in Brasilia, de in het binnenland gele gen nieuwe hoofdstad, in afwachting van een rechterlijke beslissing over een eerder verzoek tot uitlevering van Oostenrijkse zijde. Hjj is afgelopen maand in Sao Paulo, waar hij sinds 1961 met zijn gezin gewoond heeft, gearresteerd. „Wij hebben de Westduitse ambassade medegedeeld dat het Oostenrijkse verzoek prioriteit geniet"", aldus de zegsman van het ministerie Een woordvoerder van de Oostenrijkse ambassade heeft gisteren medegedeeld dat de voor het formele uit leveringsverzoek benodigde documenten nog niet aangekomen zijn. Het Westduitse verzoek is een voorlopige kennisgeving dat een formeel verzoek tot uitlevering onderweg is. Twee niet met name genoemde advoca ten uit Sao Paulo, die enkele dagen gele den om de vrijlating van Stangl hebben verzocht tot zijn zaak voorkomt, zouden het hoogste gerechtshof gevraagd hebben te voorkomen dat een aangekondigde pers conferentie van Stangl geen doorgang vindt. Het ex-hoofd van de Braziliaanse fede rale politie had aangekondigd dat Stangl voor de pers zou verschijnen. Een beslis sing hierover werd echter uitgesteld na de Braziliaanse regeringswisseling, en in de hand gelegd van het nieuwe hoofd van de federale politie. ADVERTENTIE NATÜ W A U I 3 T E M in een grote sortering. Ged. Oude Gracht 62 Telef. 1 12 69 HAARLEM 66. Tsjiao Tai houdt haar linkerhand met één hand nog vast, terwijl hij met de andere zijn wang voelt. Hij zegt ver wijtend: „Was het nou strikt nodig mij zo'n klap op mijn smoel te geven?" „Heel erg nodig!", zegt het meisje bits en rukt haar hand los. „Ik ben een fatsoenlijk meisje, mijn vrind, ik laat me niet zo maar afzoenen." „Mag ik misschien weten wie je bent?" Dat mag je. Ik ben Lente bloesem, de dienstmeid van de abdis." „Prachtig, dat had ik al zo'n beetje aange voeld, meid! Ik ben Broeder Siau. Nie mand minder dan de Koning van de Be delaars heeft me speciaal naar jou toege stuurd, zie je. Hier heb je zijn merkteken, Lentebloesem!" Zij bekijkt het stukje hout zorgvuldig, dan grinnikt ze en zegt: „Nou, dat is dan wel in orde. Vooruit, kom mee naar mijn kamertje. Door die deur in de scheidingsmuur daar." Haar kleine hokje wordt door een kandelaar van aar- edwerk verlicht en er staat alleen een houten slaapbank met een theetafeltje er op. Zij gaan aan weerskanten van het ta feltje op de bank zitten. Terwijl Lente bloesem Tsjiao Tai een kop thee in schenkt, zegt hij: „Je hebt hier een knus nestje, zeg!" „Dat mag ook wel, jongen. Ik ben de dochter van de Koning van de Bedelaars". „Tjonge, tjonge, zeer vereerd jou te ontmoeten, Prinses! Een grote eer met een echte prinses samen te werken!" 786. Zodra hij over de bergrug heen was zag Bram, dat zijn vermoedens juist waren geweest. Daar lag het Spookgaljoen.maar het was een heel ander schip dan dat, wat in een striemende storm over de stad was getrokken. De zeilen hingen slap, het water werd niet opgezweept door ruisen de riemen en, het belangrijkste van al les. je kon er niet meer doorheen kij ken. Als Bram niet met eigen ogen pre cies ditzelfde schip in de lucht had zien zweven, zou hij gemeend hebben met een doodgewone vrachtvaarder te doen te hebben. Karo verbaasde zich zeer. „Er is niets spookachtigs meer aan, Bram", zei hij. ^Zouden we het ons alle maal misschien maar verbeeld hebben?" „En de Kokanje dan?" vroeg Bram, terwijl hij achter zich wees. „Denk je, dat die vanzelf ondersteboven is geraakt?" Nee, dat moest Karo toegeven, dat was te gek. „Maar wat dan?" wilde hij weten. „Dat zullen we aan boord wel horen", zei Bram en prompt verslikte de scheeps kat zich van schrik. Wat was Bramme- tje nu weer van plan?

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19