HET WEER Johnson stelde Ho voor: rechtstreeks gesprek Explosie op supertanker eist het leven van kapitein Stal Pogingen „Torrey Canyon te lichten voortgezet Velsense kleuters op bezoek bij prinses Margriet morris Lodaline groen grote flacon 98 ct Brief via Moskou Twee arrestaties inzake wapendiefstal „Mogelijkheden verruimd1 Marine-onderzoek naar sabotage Soekarno scheidt van vierde vrouw Artsen vragen aan minister Veldkamp om bijstand Thielen blijft van NPD voorzitter restaurant „de bokkedoorns KNIPSELPRIJSVRAAG j MEUBELEN 52e JAARGANG NUMMER 120 WOENSDAG 22 MAART 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288 Directeur: Mr. H. C. van der Mye 5... Paasdrukte dit jaar wellicht minder pagina 6 Sehoolvoetbal pagina 23 en 24 KRANT DEZE iN W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 11, 15 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Shinwell en de EEG 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 11, 15 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 In de vishal en op zee 6 Ferdinand 13 Economisch nieuws 15, 21 Kunst 17 Radio en tv 17 Feuilleton 19 Beeldverhaleni.19 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23-25 Topsy 26 Luidsprekers 6, 10 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Enkele buien Het woord is aan innmmnnnniiimiiq UITSLAG nimmnnnnmimnnii Formateur De Jong: p» Olievlek Rechtbank beslist: Aanslag op president Senghor van Senegal SUEDE - NAPPAJASJES met lanoline (ivb) De vervulling van uw wensen, speciaal op culinair gebied IJmuider Courant Bemanningsleden van de sleepboot „Titan" en van het bergingsvaartuig „Utrecht" gaan verslagen aan land nadat zij gehoord hadden dat de bergingsinspecteur H. Stal was over leden. (Telefoto). Kapitein Stal uit IJmuiden, die aan de gevolgen van inwendige kneu zingen overleed. - - mrnÊm, Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, naar noordwest ruimende wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. HONGKONG (Reuter en AP). Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat president Johnson begin februari een boodschap heeft gezon- in zijn antwoord in scherpe bewoordin gen veroordeeld en de VS verantwoor delijk gesteld voor de oorlog. Voorts had de president van Noord-Vietnam weer gewezen op de bekende vier voorwaar den, waaraan moet worden voldaan wil er een vreedzame regeling van het con flict komen. Behalve de al genoemde onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op en an- den aan president Ho Tsji Minh van dere krijgsoperaties tegen Noord-Vietnam Noord-Vietnam, waarin hij recht streekse besprekingen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam voorstelde. Ho Tsji Minh had in zijn antwoord vastgehouden aan de eis, dat de Ver enigde Staten eerst onvoorwaardelijk hun bombardementen op Noord-Viet nam moeten staken alvorens er van overleg sprake kan zijn. President Johnson had zijn boodschap via de Amerikaanse ambassade in Moskou aan Ho Tsji Minh gezonden. De presi dent van Noord-Vietnam had hierop op 15 februari geantwoord. Hij had de „oorlogsmisdaden" van de gaat het om de volgende voorwaarden: Terugtrekking van alle Amerikaanse troepen en die van Amerika's bond genoten uit Zuid-Vietnam. Erkenning van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront en niet-inmenging in de aangelegenheden van het Vietnamese volk, hetgeen in houdt dat het Vietnamese volk zijn eigen zaken wil behartigen Johnson stelde voor de besprekingen in Moskou te houden, of in een land als Birma. Hij zei bereid te zijn de bombar dementen te laten staken, evenals het zenden van versterking naar Zuid-Viet nam, zodra hij de zekerheid had dat Hanoi de infiltratie naar het zuiden had stopgezet. üij .,„u «v. De boodschappen zijn uitgewisseld op Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam I geheime bijeenkomsten van Amerikaanse en Noordvietnamese vertegenwoordigers in Moskou omstreeks de tijd dat premier Kosygin van de Sovjet-Unie en premier Wilson van Groot-Brittannië in Londen confereerden en probeerden vredesonder handelingen op gang te brengen, In de machinekamer van de mam moettanker „Torrey Canyon" deed zich gisteren een explosie voor. Op deze luchtfoto is rechts van de schoorsteen duidelijk de plaats waar de explosie zich voordeed te zien. (Telefoto). (Van onze correspondent) LONDEN. De explosie aan boord van de supertanker „Torrey Canyon' de tanker die zaterdag op de rotsen aan de zuidwestkust van Engeland strandde, doodde gistermiddag de lei der van de Nederlandse reddings ploeg, kapitein Stal van de „Utrecht Het slachtoffer, dat op het middendek werkzaam was, werd met twee van zijn hèlpers overboord geslagen in de vieze olie-achtige zee. Zij werden opgepikt door de Nederlandse sleepboot „Titan". Nog voor de Titan" de wal kon bereiken was Stal bezweken aan zijn verwondingen. De explosie vond plaats bij de machine kamer, maar de oorzaak is nog niet bekend. Drie dekken werden als blik jes opengereten. Vanaf het dek was de kiel zichtbaar. Het is een wonder dat er geen brand uitbrak en dat er niet meer slachtoffers zijn te betreu ren. Twee bergers liepen kleine ver wondingen op en moesten in een ziekenhuis worden behandeld. DE DAPPERSTE man was gisteren on getwijfeld de 21-jarige Kees van Wijk, het jongste bemanningslid van de „Titan", die tweemaal op gevaar van eigen leven de zee indook om overboord geslagen drenkelin gen te redden. Allereerst een Portugees bemanningslid van de „Torrey Canyon die van schrik overboord was gesprongen en vervolgens kapitein Stal, die toen Van Wijk hem in de kolkende zee te pakken had, zei dat het met hem gebeurd was. Stal stierf voordat een chirurg per heli kopter op de „Titan" geland was. Met ge streken vlag kwam later de „Titan" de ha ven van Newlyn binnenvaren. Hedenmorgen waren de weersomstan digheden rond de „Torrey Canyon" vrij goed. De bergingsploeg van Wijsmuller (Van onze correspondent) LEIDEN Twee gisteren bij de grens post Babberich aangehouden Duitsers hebben bekend de daders te zijn van de in het afgelopen weekeinde in het leger museum te Leiden gepleegde wapendief stal. Of zij ook te maken hebben met de andere kazerne-inbraken van de laatste weken staat nog niet vast. De Duitsers, beiden 25 jaar oud en af komstig uit West-Berlijn, werden gegre pen toen zij uit Duitsland komend gister middag ons land wilden binnenrijden, naar later bleek om in Leiden een deel van de daar verstopte buit te gaan opha len. Een achteloos op de achterbank van de auto rondslingerende bajonet werd hun noodlottig. In Den Haag bleek het kentekennum mer van de auto bekend te zijn. Het was opgegeven door een student, die zondag nacht in de buurt van het legermuseum twee mannen verdacht had zien rond scharrelen en voor alle zekerheid het nummer van een in de nabijheid gepar keerde Duitse auto had genoteerd. Comtesse de Circourt: Het geluk komt altijd morgen. advertentie- B op pagina 8 was nog niet aan boord van de tanker teruggekeerd. De „Titan" bevond zich nog te Penzane, waar een officieel onder zoek naar de dood van kapitein Stal wordt ingesteld. Alle bemanningsleden moesten nog worden gehoord. De zeesleepboten „Utrecht" en „Sten tor" bevinden zich bij de „Torrey Cany on". Voor zover het zich vanmorgen liet aanzien, zullen de bergingspogingen wor den voortgezet. DE ENGELSEN zijn vooral bezorgd over de stranden die bedreigd worden door de miljoenen liters olie die het schip verloren heeft en nu een vlek vormen van meer dan 200 vierkante kilometer. De Britse regering heeft zes miljoen gul den beschikbaar gesteld om er voor te zor gen dat de graafschappen Devonshire en Cornwall gevrijwaard blijven van olie op de stranden. De graafschappen bestaan voor het grootste gedeelte van het toeris me. Ook de plaatselijke visserij wordt be dreigd door de enorme olie op de zee. Achtduizend man van de Britse marine zijn ingeschakeld en een kleine vloot strooit chemicaliën -om de olielaag te verspreiden, lot nu toe mek weinig resultaat. (Zie ook pagina 7) Hedenmiddag zijn Erik van Baalbergen, Hanneke van Beizen, Anke Leertouwer en Bram Streefland, vier leerlingetjes van de Bethlehemkleuterschool aan het Gij- zenveltplantsoen in IJmuiden, in gezel schap van de kleuterleidsters mejuffrouw J. J. Langbroek en A. Hofer, deftig met een luxe auto van de gemeente Velsen naar paleis „Het Loo" in Apeldoorn ver trokken. Zij zijn in het bezit van een ta feltje met beschilderde tegels, dat door de kleuters destijds onder leiding van mevrouw J. Blauwboer als huwelijksge schenk voor prinses Margriet en de heer Pieter Van Vollenhoven is vervaardigd, Door diverse omstandigheden is de aan bieding daarvan vertraagd, maar inmid dels heeft prinses Margriet zich bereid verklaard het kleine gezelschap op „Het Loo" te begroeten en het geschenk in ontvangst te nemen. (Van onze correspondent) DEN HELDER. De Koninklijke Ma rine onderzoekt of kwaadwilligheid de oor zaak kan zijn van het onklaar raken van de onderzeebootjager „Noord-Brabant" - die deze week zou oefenen in het gealli eerde Matchmakersquadron. Kort voor het schip vorige week vrijdag zou uitva ren werden enkele losse bouten gevonden in de tandwielkast. Het is niet uitgesloten dat hier sabota-1 ge in het spel is, maar de bouten kun nen ook vergeten zijn door een onacht zame monteur. Bij het proefstomen voor dat de jager naar Noorwegen zou uitvaren I om zich daar bij het squadron te voegen draaide de tandwielkast stuk. De „Zee land" heeftdaarop de plaats van de Noord-Brabant" ingenomen. Merkwaardig is dat de „Limburg", die I aanvankelijk voor het matchmakersqua dron was aangewezen deze reis ook al niet kon maken door scheurtjes in de romphuid. Deze waren al eerder gecon stateerd bij de onderzeeboot jager „Dren-1 the" van dekelfde klasse, die in Den Hel der op de werf ligt. DJAKARTA (Reuter en AP) De af gezette Indonesische president Soekarno is van zijn vierde officiële vrouw, een 20-jarig Javaans meisje uit Midden-Java, gescheiden. Het meisje, Harjati, liet een fotokopie van de brief van Soekarno zien die hij haar 20 januari geschreven had en waarin hij zich van haar gescheiden ver klaarde. „Dat ik van je scheid is niet omdat je iets verkeerds gedaan hebt. Ik scheid van jou omdat wij niet bij elkaar passen. Ik stuur je hierbij deze scheidingsbrief", on dertekend: Mass Soekarno (broeder Soe karno). De brief, waarin Soekarno de echt scheiding aankondigt, werd veel later door Harjati ontvangen. Volgens het blad „Kami Harian" is mevrouw Harjati van plan een boek over Soekarno te schrijven, gebaseerd op haar dagboek. De voorzitter van de onderhandelingsde I legatie van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) de heer A. Weijenborg heeft minister Veldkamp om bijstand ge vraagd in het artsenconflict. De heer Weij enborg heeft dit gedaan omdat naar zijn zeggen de ziekenfondsorganisaties zich niet houden aan de afspraak, dat er sa inen een concept-overeenkomst zou wor den gemaakt. „Een gesprek is er niet geweest en het gemeenschappelijke overleg van zieken fondsenorganisaties heeft eenzijdig een concept opgesteld. Daar hebben wij be zwaar tegen". Dr. Weijenborg ontkennde, dat de artsen zich nu toch weer diet akkoord zouden hebben verklaard met de voorstellen van de minister. Inmiddels hebben de zes ziekenfondsor- ganisaties vanmorgen meegedeeld, dat zij om de kans op het weer oplaaien van het conflict te voorkomen nu zover willen gaan als de richtlijnen van minister Veld kamp van 10 maart j.l. toelaten. Een voorstel daartoe is vanmorgen aan de LHV ter hand gesteld. Dit voorstel be schouwt men in ziekenfondskringen als I een laatste aanbod. BREMEN (Reuter en DPA) Een rechtbank in Bremen heeft in een kort ge ding bepaald dat Fritz Thielen, die tien dagen geleden door het bestuur van de Westduitse rechts-radicale Nationaal-De- mocratische Partij (NPD) als voorzitter is afgezet, voorlopig gerechtigd is het voorzitterschap te blijven uitoefenen. De rechtbank zal zich er na Pasen defi nitief over uitspreken of Thielen als rechtmatig voorzitter moet worden be schouwd. Hoe de uitspraak ook zal luiden, Thielen zal volgens waarnemers de partij moeilijk zijn wil kunnen opleggen. (Van onze parlementaire redactie) De nieuwe formateur minister P. J. S. de Jong (K.V.P.), stelt zich voor op basis van de politieke wilsovereenkomst tussen K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. een ka binet samen te stellen dat het beknopte regeringsprogamma van prof. Zijlstra als basis krijgt en waarvan hijzelf premier wordt. De heer De Jong is in principe geneigd de formule voor de verdeling van de por tefeuilles (6-3-3-2) over te nemen, maar hij heeft laten weten dat de bezetting nog volslagen open ligt. Wel meende hij dat de verdeling van de portefeuilles „iets ge makkelijker" ligt dan onder mr. Biesheu vel, omdat nu een KVP-er premier wordt waardoor de mogelijkhedefi zijn verrliimd De heer De Jong liet blijken dat bijvoor beeld de claim van de K.V.P. op Finan ciën of Economische Zaken nu wat min der zwaar is geworden. De minister gaf toe dat hij in het ge sprek met mr. Biesheuvel diens toetre ding tot het nieuwe kabinet ter sprake had gebracht. Hij wilde niet zeggen wat diens antwoord was, maar zei dat de heer Biesheuvel zich zeer constructief ten op zichte van zijn formatiepoging had opge steld. Ook zei hij het wenselijk te vinden dat de minister van Defensie voor de ko mende vier jaar weet waar hij financieel aan toe is. De formateur ontving vanmiddag voor een oriënterende gedachtenwisseling de waarnemend gevolmachtigde minister van Suriname, W. E. Juglall en de waarne mend gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen mr. P. L. de Haseth. (ANP). Van vier uur vanmiddag af zal de heer De Jong de vier fractievoor zitters ontvangen. Als eerste ontvangt hij drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de K.V.P. Om vijf uur volgt mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.), om zes uur mr. B. W. Biesheuvel (A.R.) en vanavond om negen uur mr. H. K. J. Beernink DAKAR (AFP). Vandaag is in Da kar een aanslag op het leven van de Senegalese president Leopold Senghor mislukt. Volgens een diplomaat, die getuige was van de aanslag, sprong een man met een pistool op de auto van de president, toen deze een moskee verliet. Voordat hij kon schieten, gleed hij van de auto af en werd qvermeesterd door leden van de veiligheidsdienst. ADVERTENTIES Barteljoriistraat - Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ADVERTENTIES Sedert 1849 „zitten" wij in meubelen. Ervaring en kennis is er dus. In modern of klassiek palissander, teak, noten en eiken, vindt u bij ons een royale collectie En vergelijk onze prijzen eens met die van de zogenaamde Toonkamers. Zoekt u goede meube len voor 'n lage prijs, kom dan eens kijken bij imeubelen «•dart 104» roofs HAARLEM 2de PAASDAG GESLÖ1EN Weth. van Gelukpark - Overveen - Telefoon 6 36 00 Wij wensen u PRETTIGE PAASDAGEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1