Felle critiek over en weer na brand in Weerter drukkerij Post, post, post voor Lastpost Formateur De een groentje Jong is nog in het vak" Zuidafrikaanse regering laat dr. Bruins Slot niet toe ploegstoffen Agenda voor Haarlem en de IJmond en bondig TRIUMPH DEALER BrandweercommandantEr is te laat groot alarm geslagen" Doden in het verkeer Executaire verkoop bij „Vrije boer" mislukt Zes jaar geëist voor bankroof Commandeur „Provoboot is een broeinest van criminaliteit" Ongevalskisteti Iets minder zacht EXAMENS KIESDEBRILDIEBIJUPAST KIES UW BRIL BIJ s f WOENSDAG 22 MAART 1967 2 Politierechter De Waard: HARRY OOMEN ■SP\ Haarlem Velsen-jJ muiden Beverwijk wyers se as 1! (Van onze correspondent) WEERT. Er zal een onderzoek wor den ingesteld naar de aanpak van de be strijding van de omvangrijke kelderbrand in een van de gebouwen van de n.v. druk kerijen Em. Smeets in Weert. Die brand brak maaiidagmiddag om even voor half vier uit en woedde meer dan tien uur. Voorlopige ramingen wijzen uit, dat voor De 79-jarige mevrouw Schlicher uit Lin- ne is in het ziekenhuis te Roermond over leden aan de verwondingen, die zij zon dag bij een verkeersongeval op de rijks weg te Maasbracht had opgelopen. Bij dit ongeval werd een jongeman gedood. Diens negentienjarige verloofde uit Roermond ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis. In het akademisch ziekenhuis te Gro ningen is de twintigjarige mejuffrouw W. A. Wiersma uit Hoogezand overleden, die in de nacht van zaterdag op zondag erns tig gewond was geraakt bij een verkeers ongeluk te Zuid-Laren. Een 49-jarige spoorwegarbeider uit Kes- sel, de heer J. Vossen, is in het zieken huis in Roermond overleden aan de gevol gen van een ongeluk, dat hem op 16 maart te Buggenum is overkomen. Hij werd toen aangereden door een trein. De negentienjarige F. J. Scholten uit Rotterdam is bij een verkeersongeluk bij Hoek van Holland omgekomen. De jonge man niet in het bezit van een rijbe wijs reed op een motor tegen een vrachtwagen op het kruispunt van rijks weg 20 en de weg Hoek van Holland- Den Haag. Hij overleed vrij spoedig na de botsing. Het anderhalf jaar oude kind van de familie Kas aan de Renswoudsestraatweg te Lunteren is dinsdagmiddag op het erf van de ouderlijke woning onder een vrachtauto geraakt, die daar meel kwam lossen. Het kind was op slag dood. (Van onze correspondent) EDERVEEN. Een paar honderd vrij boeren en leden van de Boerenpartij hebben gistermiddag onder aanvoering van boerenleider Hendrik Koekoek een execut&ire verkoop op het erf van de landbouwer-loonwerker E. Evers te Eder- veen volkomen in de grond geboord. De hele inboedel bracht slechts 45 cent op en dat was voor de gerechtsdeurwaarder L. Rietman uit Ede, aanleiding zijn akten- tas te grijpen en het terrein onder luid gejoel van de boeren te verlaten. De vader van de landbouwer was de enige koper. Voor vijf cent werd hij ei genaar van een automobiel, een wasma chine ging voor een dubbeltje van de hand en een naaimachine bracht vijftien cent op. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank mr. J. H. Maan, heeft tegen een 25-jarige barkeeper uit Den Haag een ge vangenisstraf van zes jaar en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering gevorderd wegens de Overval op de coöperatieve Raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag op 28 sep tember van het vorige jaar en inbraken en diefstallen enkele dagen nadien. De verdachte gaf toe samen met een barkeeper, eveneens uit Den Haag, de overval op de bank te hebben gepleegd. Onder bedreiging met een revolver had hij de bankbeheerder gelast een tas met geld uit de kluis te vullen. De jongste ver dachte wachtte voor het bankgebouw in een gestolen auto. De buit was 7.662 gul den. Tegen de 22-jarige werd wegens me deplichtigheid drie jaar geëist. Ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar in de vliegtuigbouw - kunde aan de Technische Hoge school te Delft is prof. dr. ir. H. J. van der Maas onderscheiden met het commandeurschap in de orde van Oranje-N assau. ongeveer 7 a 8 miljoen gulden aan voor raden en gereed produkt is verloren ge gaan. Brandweercommandant Strijbos van het Weerter brandweerkorps is van me ning dat veel te lang is getalmd eer er groot alarm is geslagen. Ploegen van de bedrijfsbrandweer hebben aanvankelijk een half uur lang getracht met schuim- blussers de eerste vuurhaard te doven. Brandweerdeskundigen uit Eindhoven en Roermond vinden dat een snellere geza menlijke aanpak de brand in veel kortere tijd zou hebben bedwongen. Inspecteur Visser van het brandweerwezen in Lim burg wil nog geen commentaar geven op de critiek, die dinsdag na het bedwingen van de brand loskwam. De Weerter brandweer om vier uur gealarmeerd meldde om half zes de Tienduizenden brieven, briefkaarten en telefoontjes stromen binnen bij de heer J. J. L. van Zuylen (dr. Lastpost), die in het t.v.-programma „Voor de vuist weg" een pleidooi voor ontwapening heeft gehouden. De heer Van Zuylen schat zelf, dat hij tot nu toe al meer dan zestig duizend brieven en briefkaarten heeft ontvangen. Hij zegt dat er m twee r.-k. kerken in Brabant al van de kansel om deelneming aan zijn actie is gevraagd. Amsterdam (Gem. Un.). De heer J. A. Vos uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld: ,.Some higher-dimensional aspects of ele mentary particle symmetries". Promotor was prof. dr. S. A. Wouthuysen. Eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen promoveerde de heer D. H. Porrenga uit Rijswijk op een proef schrift getiteld: „Clay mineralogy and geo chemistry of recent marine sediments in tropical areas". Promotor was prof. dr. J. P. Bakker, co-promotor prof. dr. C. Macgillavry. Utrecht. De heer J. A. M. Schouten uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Per soonlijkheidsfactoren en geneigdheid tot delinkwentie in de puberteit". brand meester te zijn. Tegen acht uur bleek echter dat het vuur in alle hevig heid woedde in de voorraden in de kel der. Pas toen haalde burgemeester dr. H. van Grunsven van Weert ijlings Hulp bij het brandweerkorps in Eindhoven. Later in de avond en nacht moesten ook de korpsen van Nederweert en Roermond worden ingezet. De kelder vloeroppervlakte 2200 m2 is maar via een kleine ingang te berei ken. Ook dat heeft de bestrijding aan merkelijk vertraagd. Om de vuurhaarden te kunnen blussen moesten in de vele centimeters dikke betonnen vloer (draag kracht 1500 kg per m2) telkens opnieuw gaten worden gekapt. Minister De Jong (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Petrus Josef Sietse (Piet) De Jong (51 jaar), de nieuwe formateur, is altijd zorgvuldig gekleed in plechtige pakken. Op straat draagt hij donkere over jassen en een zwarte bolhoed. Maar de kleine minister van Defendie snelt met kwieke passen over 't Binnenhof, amicaal zwaaiend naar bekenden, gul lachend naar wie hem aanspreekt. Hij maakt met zijn grapjes, zijn bereidheid om zijn mening voor een betere te geven een wat naïeve indruk en het lijkt dat hij daar soms op speelt. Minister De Jong heeft bijna vijfen dertig jaar bij de marine gezeten. Hij was negentien jaar toen hij tot officier werd beëdigd. Voor en tijdens de tweede we reldoorlog deed hij dienst op duikboten, de hele oorlog als oudste officier en com mandant van de „0-24" waarmee hij in de meidagen van 1940 uitweek naar Enge land. Via functies bij de marinestaf kreeg hij ook na de oorlog weer het comman do over oorlogschepen. Vlak voor hij in de politiek belandde in 1959 werd hij bevorderd tot kapitein ter zee. Gisteren gaf hij als formateur een pers conferentie in het Haagse Nieuwspoort. Hij vertelde wat hij in zijn nieuwe func tie als had gedaan. „Toen ik van Soest- dijk kwam heb ik even met Biesheuvel gepraat", aldus de vroegere marine-offi cier, „ik heb de wacht overgenomen zo gezegd. Toen ben ik gaan eten." Het was even stil. „Wel, heren", zei hij, „dat is alles. Meer kan ik niet zeggen." Is dat echt alles? „Ja", antwoordde hij, „u weet er meer van dan ik. Ik ben net zover als een nij ver krantelezer in dit goede land." Hebt u er bij de eerste mislukking van Biesheuvel dan geen rekening mee gehou den dat u formateur kon worden? „Och, het was niet aan de orde tot .vandaag. Je moet je geen zorgen maken voor je aan een probleem toe bent. Daar bezorg je jezelf maar grijze haren mee", zo legde de defensie-minister uit, wiens grijzende haar als altijd perfect achter over was gekamd. Wat hij gaat doen? „Ik heb een bundeltje papieren van de heer Biesheuvel gekregen over zijn forma- tiewerk, een. heel dossiertje nog. Dat ga ik eerst eens bestuderen. Ik weet er nog niets van. Ik ben een groentje in dit vak." Zo ging hij door. Hij wist het niet, hij begreep het niet of anderen zouden hem kunnen helpen. Hij maakte grapjes en lachte zelf hartelijk mee. Opgewekt pratend, de plechtige jas aan, de bolhoed op, verliet hij Nieuwspoort even later. Een grappige kleine man, die groter is dan hij lijkt. „De provoboot aan de Jacob Catskade is een broeinest van criminaliteit en daar zeg ik niet te veel mee". Deze uitspraak heeft gisteren de Amsterdamse politie rechter mr. Romke de Waard gedaan, voor wie een negentienjarig meisje uit Noord-Holland terecht stond terzake van winkeldiefstal in de Bijenkorf. Zij was vorig jaar van huis weggelo pen en tezamen met een negentienjarig meisje uit Den Haag op de provoboot te rechtgekomen. Eerst vond ze het daar wel gezellig, zo verklaarde zij, maar later door de toestanden die er heersten „weer zinwekkend". Zij had op de provoboot in de keukendienst gewerkt. Het meisje wilde nieuwe kleren hebben maar had daar geen geld voor. Anderen hadden haar gezegd dat het wegnemen gemakkelijk ging, maar met een paar oorbellen en een paar laarzen welke zij had weggenomen was het meisje betrapt. Nu is zij weer thuis, hetgeen de vrouwe lijke officier van justitie, mej. mr. A de Vries, deed opmerken: „Alles is tenslotte ten goede gekeerd: oost-west thuis best' De politierechter veroordeelde de ver dachte tot twee weken gevangenis voor waardelijk plus een boete van 50 gul den, overeenkomstig de eis van de offi cier. ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 KAAPSTAD De Zuidafrikaanse rege ring zal een visum voor een bezoek aan haar land weigeren aan dr. Bruins Slot, de hoofdredacteur van het dagblad Trouw. Het is de gewoonte van de Zuidafrikaanse ADVERTENTIE verkrijgbaar bij WAGENWEG 1 en 15 - HAARLEM TEL. 1 28 16 50 m van het Houtplpin VOOR DE DEUR PARKEREN regering zo'n beslissing niet toe te lichten. Het is echter algemeen bekend dat dr. Bruins Slot, die geruime tijd fractielei der van de anti-revolutionaire partij in de Tweede Kamer is geweest, een fel tegen stander is van het apartheidsbeleid. Hét Afrikaans-talige blad „Die Burger" dat sympathiseert met de. politiek van de regring-Vorster, veronderstelt in zijn edi tie van vandaag dat deze weigering van een visum in Nederland aanzienlijke op schudding zal verwekken. Het is inder daad opmerkelijk dat Zuid-Afrika op een moment, waarop wordt gepoogd uit de geïsoleerde positie in de buitenlandse po litiek te geraken, een visum weigert aan een Nederlands journalist. In 1965 werd weliswaar eveneens een visum geweigerd aan Trouws rubriekschrijver Ben van Kaam, maar juist de laatste maanden heeft een groot aantal journalisten uit tal van landen de gelegenheid gekregen in Zuid-Afrika rond te reizen en zowel met voor- als met tegenstanders van het rege ringsbeleid te spreken. Vooral in in dustriële kring is men zeer ontstemd ge weest over de afwijzing van visa. In het geregelde contact tussen het Roode Kruis en de rijkspolitie is een nieuw idee ontwikkeld om een snelle hulpverlening aan slachtoffers van verkeersongevallen op de auto snelwegen te bevorderen. In samen werking met Rijkswaterstaat zullen bij wijze van proef langs rijksweg 18 aan beide zijden van de weg twintig ongevalskisten worden geplaatst op onderlinge afstanden van ongeveer 650 meter. De foto toont één van de kisten. ADVERTENTIE HAARLEM: Gr. Houtstr. 137, tel. 11640*"-"'*"* BEVERWIJK Breestraat 118 - m rieken fonds/eden tel. 23217 Stadsschouwburg, vandaag en donderdag 20 u.: Toneelgroep Studio met drie een akters: „Een wonderlijke nacht", „Karei" en „Striptease" van Slawomir Mrozel. Re gie: Kees van Iersel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Lost Command", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „The Professionals", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „OSS 117, Furie in Bahia", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf?", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „100.000 dollar voor Ringo", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Tobroek", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Een pyjama voor twee", 14 j. Minerva, 20.15 uur: „De vrouw in het zand", 18 j. Van donderdag af 20.15 uur: „Circuswereld", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeven gouden mannen", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De prof slaat een moord- slag", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De kloof des doods", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tarzan de geweldige", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Onibaba", 18 j. Van donderdag af 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie vai^ werk van Rob Clous en Nico Betjes. Dagelijks, behalve 's zondags en 's maandags, geopend van 9.30 tot 18 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Agnes Becker. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondag van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van G. A. Andréa. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligheid 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafische kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur. Op zondag van 13-17 uur. Tot 2 april. Vishal (Grote Markt): Expositie van col lages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10-17 uur. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Galerie T (Bakenessergracht 67): Gra fiek van Wout van Heusden. Dagelijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. Tot 2 april. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Keukenhof, Lisse, Tot half mei van acht uur tot een half uur na zonsondergang: voor j aarsbloemen. WOENSDAG 22 MAART City, 20 u.: „Brandt Parijs?" Galerie De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 19-21 u.: Expositie teke ningen en aquarellen v. Gerbrand Volger. City, 20 u.: „Sex and the single girl". Galerie De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 10-18 en 19-21 uur: Expo sitie tekeningen en aquarellen van Ger brand Volger. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 22 MAART Kennemer Theater, 18.30 u.: „Batman 666"; 21.30 u.: „Happening op de maan". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Lok kend Havenkwartier". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ten toonstelling Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. DONDERDAG 23 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Gooi 't maar in m'n pet". Luxor Theater: 19 en 21.15 uur: „Rin go and his golden pistol (14 jr.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Ten toonstelling Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Diefjes. In Utrecht zijn vijf jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar aangehouden, die een groot aantal diefstallen hebben gepleegd in allerlei winkels. Zij namen onder meer 100 stuks ondergoed weg en hielden zich voorts bezig met het slopen van bromfietsen en antennes van auto's. Alles werd op straat verkocht aan vriendjes. Zevende verdachte. Opnieuw heeft de Amsterdamse recherche een verdachte aangehouden in verband met de bom aanslag op het Van Heutszmonument op 10 maart. Het is een 20-jarige stu dent uit de hoofdstad. Met deze arre statie is het aantal verdachten opgelo pen tot zes. Fatale zelfbediening. Op een beveiligde overweg bij Breda is een vrachtauto met aanhanger door een sneltrein aan gereden. Een bijrijder had de spoor bomen zelf omhoog geduwd om de auto door te laten. De vrachtauto kwam nog net over de rails, maar de aanhanger werd vernield en ook de trein liep schade op plus een half uur vertraging. ADVERTENTIE Het Internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. Het KNMI deelt mee: In de vrij zachte en vochtige lucht, die zich gisteren boven ons land bevond, daalde in de afgelopen nacht de tempera tuur tot omstreeks zes graden. Een de pressie, die vanochtend boven de Botni- sche golf lag, trekt naar het noordoosten, terwijl zich ten westen van Frankrijk een hogedrukgebied handhaaft, dat zich in de richting van de Alpen uitbreidt. In dit ge bied is dus na de sneeuwval van de afge lopen dagen een weersverbetering te ver wachten. Met de westelijke winden, die tussen de beide druksystemen heersen, wordt geleidelijk wat koudere lucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin kunnen morgen, naast opklaringen, ook enkele buien voorkomen. Het weer wordt lang zamerhand iets minder zacht. De wind ruimt naar richtingen tussen west en noordwest. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum o» c-F j d temperaturen binnen- en buitenland O Den Helder half bew. w 10 7 Ypenburg mist wzw li 5 Vlissingen mist w 9 6 Eelde zw. bew. wzw 12 5 De Bilt mist zw 12 5 Twente mist wzw 11 4 Eindhoven mist wzw 12 5 Z.-Limburg geh. bew. wzw 11 5 Helsinki licht bew. wzw 4 -1 Stockholm onbewolkt w 13 5 Oslo onbewolkt w 16 4 Kopenhagen onbewolkt w 10 6 Aberdeen onbewolkt wzw 17 1 Londen geh bew. w 17 2 Amsterdam licht bew. wzw 11 7 Brussel mist wzw 12 5 Luxemburg zw. bew. w 11 5 Parijs geh. bew. w 11 8 Bordeaux geh. bew. wnw 12 8 Grenoble geh. bew. windst. 13 8 Nice licht bew. n 16 6 Berlijn geh. bew. w 10 6 Frankfort zw. bew. wzw 13 5 München geh. bew. wzw 7 6 Zürich zw. bew. windst. 10 5 Genève mist wzw 13 1 Locarno half bew. ozo 15 2 Wenen geh. bew. wnw 9 7 Innsbruck mist windst. 6 -0 Belgrado geh. bew. wzw 10 1 Athene zw. bew. nno 12 Rome half bew. ono 13 3 Barcelona onbewolkt nnw 25 7 Madrid onbewolkt windst. 23 1 Mallorca onbewolkt O 20 8 Lissabon onbewolkt nw 24 11 Donderdag 23 maart Zon op 6.38 uur; onder 18.57 uur. Maan op 15.07 uur; onder 6.05 uur. Maanstanden Volle maan26 maart 4.21 uur Woensdag 22 maart Hoog water 0.14 uur en 12.50 uur. Laag water 7.56 uur en 20.49 uur. Donderdag 23 maart Hoog water 1.28 uur en 13.52 uur. Laag water 9.18 uur en 21.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2