Groots evenement bij 100-jarig bestaan Eeuwfeestconcert in Haarlem van jubilerende Roode Kruis wTER® „Alleen op vrijdag" Kapitein H. B. explosie op Stal uit tanker IJmuiden na overleden Suède- Nappa kleding VELDHUIS ZWANENBURG OLIEHANDEL 0 Panter denkt niet uitsluitend I aan u# meneer Van Eeden "13) Drie inbraken zijn opgelost IJmuiden houdt jubileumtoernooi Passiestonden in De Hoeksteen GOÖP. BOERENLEENBANK WOENSDAG 22 MAART 1967 jpp^ <*JP A ctiviteiten STAAT UW KIND ÓÓK ZO Fa. VISSER SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING DE BANK VOOR IEDEREEN Stookt u ook met CALTEX EDEL- HAARDOLIE Feestelijk evenement Attentie Leeuweriklaan Telefoon 35 - IJmuiden 5404 - 8400 H engelwedstrijden WASAUTOMATEN 7 i I i 1 '■u-V v' ':w Meneer Van Eeden uit Am sterdam liet Panter weten dat ie alkaren lang Domino Panatella's rookt. Hij vindt dit een heerlijk, slank si gaartje en begrijpt niet waarom Panter nog zoveel andere soorten maakt. Antwoord van Panter: Meneer Van Eeden, dank u voor uw prijzende woorden. Maar kijk- u bent niet alleen op de wereld. En omdat smaken nu eenmaal ver schillen maakt Panter fijne kleine sigaren in drie sma ken, acht modellen, twaalf prijzen. dè makers van kleine sigaren ZEER LICHT Domino Fanatella20ct Senoritas Rood 17 ct Domino 16ct Sprint 7§ct LICHT Naturel 21 ct Furore 19 ct Passage 17 ct Sobrino 15 ct Pari 14 ct KARAKTER Historia 22 ct Mignon 18 ct Ponny 12 ct In Beverwijk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Engelse variant op Frans boulevardtoneel voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 De jeugdige violiste Emmy Verhey. ADVERTENTIE Dan wordt het hoog tijd dat u daar eens wat aan laat doen Wij helpen u graag Ook voor uw eigen voet klachten zijn wij gespecialiseerd. Wij maken zelf een paar goed werkende THERMOPLASTISCHE STEUNZOLEN voor u. Raadpleeg uw huisartsEn blijf niet langer tobben van„Wat moet ik daar aan doen?" Ons adres luidt Kinder Piedro speciaalzaak (bij de Plantage) - Beverwijk Leliestraat 12 Tel. 26568 Wij zijn van woensdag t/m zaterdag geopend. "tfantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoon 2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 en alle andere bankzaken bij met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) de ideale brandstof voor uw verwarming Dit jaar bestaat het Nederlandsche Roode Kruis honderd jaar. Landelijk zal dit op 1 september in de RAI in Amsterdam worden gevierd met een internationale conferentie van het Roode Kruis. De afdeling Haarlem en omstreken viert het eeuwfeest op vrijdag 21 april in het Concertgebouw in Haarlem met een feestconcert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Hen ri Arends. Aan dit concert zal door drie vooraanstaande Nederlandse solisten, de alt Aafje Heynis, de 18-jarige violiste Em my Verhey en de pianist Hans Henke- mans belangeloos medewerking worden verleend, alsmede door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap." Daar Hans Henkemans dit jaar een stipendium van de regering ontving, is dit evenement van het Haarlemse Roode Kruis het enige concert waaraan hij dit jaar medewerking verleent. Emmy Verhey solieert die avond ook in Amsterdam. Zij wilde echter toch per- aan dit' Eeuwfeest meewerken!. Om dit mogelijk te maken zal er bij de arties tenuitgang van heP Amsterdamse Con certgebouw om negert uur 's avonds een auto klaar staan om haar in allerijl naar Haarlem te brengen, waar zij het Eeuw feestconcert met het vioolconcert van Bruch zal besluiten. Het concert krijgt een extra feestelijk tintje door de aanwezigheid van de Haarlemse bloemenmeisjes, die de bezoe kers op de bekende wijze zullen „opfleu ren". Het concert zal feestelijk worden geo pend met de Trumpet Voluntary van Clarke. Hierna zal Hans Henkemans het pianoconcert in Es gr. t. KV 499 van Mo zart uitvoeren. Vervolgens zal Aafje Hey nis een vertolking geven van twee aria's uit „Samson et Dalila" van Saint Saëns. Na de pauze treedt Aafje Heynis voor de tweede maal op, nu samen met de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", in de Altrapsodie van Brahms Het concert wordt besloten met het optre den van Emmy Verhey met het Vioolcon cert van Bruch. Het zal een van de laatste concerten in Nederland zijn van Emmy Verhey, die zeer binnenkort naar Rusland of naar de Verenigde Staten zal vertrekken, om daar gedurende een jaar te studeren. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Roode Kruis zou het op prijs stellen als men in smoking op het gaia- concert verscheen. Aangenomen wordt echter dat velen dit niet zullen doen en het is dan ook geenszins als toelatingseis gesteld. De entreeprijzen voor^het Euw- feestconcert bedragen 10 en 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Con certbureau Alphenaar aan de Kruisweg en bij het bureau van het Roode Kruis aan de Paviljoenslaan. Aangezien alle uitvoerenden belangeloos musiceren hoopt men 10.000 aan het con cert over te houden. Dit bedrag zal wor den gebruikt om aan 2.000 bejaarden in de Haarlemse rust- en verpleegtehuizen een attentie aan te bieden op 1 septem ber. Het resterende bedrag zal worden gebruikt om de benodigde apparatuur aan te bieden die voor het werk nodig is. Ook in Haarlem en omstreken profite ren jaarlijks vele duizenden van de acti viteiten die door het Roode Kruis worden ontplooid. Bijna dagelijks zijn de Roode Kruis co lonnes in touw om te assisteren bij onder meer vele sport-demonstraties, bij tochten van bejaarden en bij het zwemmen van invaliden. Alle 150 vrijwilligers die de co lonnes vormen stellen hun vrije tijd zonder geldelijke beloning ten dienste van de naaste. 100 Welfare-vrijwilligsters brengen han denarbeid aan een zeer groot aantal pa- tienten die thuis liggen. Doktoren zijn het er over eens dat het fysieke en psy chische genezingsproces van deze mensen bijzonder gebaat is indien zij ondermeer via deze wellfare meer contact met de buitenwereld krijgen en bovendien wor den geleerd ondanks hun handicap iets te maken. Elk jaar nodigt de afdeling een groot aantal bedpatiënten uit voor een vaar tocht van een week met het hospitaal schip de „J. Henri Dunant", dat morgen weer in Haarlem zal aanleggen. In de Jongeren Hulpdienst werken tijdens het weekeind ruim 100 jongeren vrijwil lig in drie Haarlemse ziekenhuizen en een verpleeginrichting in Heemstede met het schoonmaken van fruit, verzorgen van bloemen, voorlezen van zieken en andere werkzaamheden. Door het grote aantal donors is het de Bloedtransfusiedienst steeds weer moge lijk om aan de vele aanvragen voor trans fusies van de Haarlemse ziekenhuizen te voldoen. In 1966 stonden ruim 7.000 do nors ingeschreven. Door de Trombosedienst werden in 1966 ruim 2.500 patiënten thuis of poliklinisch behandeld. Tenslotte worden tijdschriften en boe ken via de Roode Kruis lectuurhuisjes in gezameld, of thuis gehaald. Zij worden vervolgens uitgedeeld in de ziekenhuizen en aan de thuisliggende chronisch zieken en invaliden. In de feestelijkheden ter viering van het eeuwfeest is ook een hengelwedstrijd opgenomen. Deze zal op zaterdag 10 juni van half acht 's morgens tot negen uur worden gehouden langs de Ringvaart van Hillegom tot Haarlem. Het is niet de bedoeling dat de vis wordt gehouden, hij zal na het meten en wegen weer terug worden gegooid in de vaart. De inschrijving a ƒ3 is geopend bij de heer N. Dirksen, Burgemeester Sandbergstraat 15 in Haarlem. Er is een aantal aantrekkelijke prijzen in het voor uitlicht gesteld. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER daqelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 ADVERTENTIE 1 y' i De gemeentepolitie van Beverwijk is er in geslaagd de daders te arresteren, die onlangs op diverse plaatsen hebben inge broken. Een 18-jarige inwoner uit Zeve naar bekende schuldig te zijn aan de inbraken bij Alpha Engineering aan de Parallelweg en bij de fa. Drent en Hil- vering aan de Steenkade. Daar werd toen voor bijna 3000 gestolen. Een Duit ser bekende de inbrak bij Van Gend en Loos aan het Stationsplein. (Van een medewerker) Als afsluiting van de jubileumviering rond het veertigjarig bestaan van de voetbalvereniging IJmuiden, wordt er za terdag 25 maart een toernooi voor pu pillen gehouden en maandag 27 maart (tweede Paasdag) een jeugdtoernooi voor aspiranten en junioren. Beide evenemen ten dragen door de deelname van het Duitse Harburg, momenteel te gast bij Waterloo een internationaal karakter. Voor deze jeugdtoernooien zijn de vol gende verenigingen uitgenodigd: ODIN (Heemskerk) Kennemers (Beverwijk) Lisser Boys (Lisse), Waterloo (Velsen), Kinheim, (Velsen-Noord), SVIJ (IJmui den), Harburg (Duitsland) en RAS (Den Haag). ODIN en Kennemers nemen al leen aan het toernooi van de pupillen-deel waarvoor RAS verstek laat gaan. De verschillende wedstrijden alles bijeen zijn het er 128 worden gespeeld op vier bijvelden van het sportpark „Schoonenberg". De wedstrijden voor de pupillen beginnen zaterdag om 9.45 uur en duren tot 16.20 uur en die van de as piranten en junioren maandag van 9 15 tot 17.10 uur. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Donderdag 23 maart aan de voor avond van Goede Vrijdag zal er in de Hervormde kerk „De Hoeksteen" aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid een passiestonde worden gehouden met medewerking van een strijkkwartet. Uit gevoerd zal worden „de zeven kruiswoor den" van Josef Haydn. Aanvang 8 uur, iedereen is van harte welkom en de toegang is vrij. ADVERTENTIE ^SB3^ DE TONEELGROEP „CENTRUM" heeft nu al bijna een half jaar bij zonder veel plezier beleefd aan het destijds genomen besluit, Keith Water- house en Willis Halls blijspel in twee bedrijven „Alleen op vrijdag te gaan spelen. Het stuk is sindsdien immers in de meeste Nederlandse theaters met groot succes opgevoerd, aan welke serie dinsdagavond in de Velsense Stadsschouwburg onder auspiciën van de kunstkring „Voor Allen" met de zelfde resultaten een nieuwe vertoning is toegevoegd. Voor de geregelde theaterbezoeker bevatte deze voorstelling bovendien een verrassingsele ment, want zij die de vorige, tamelijk curieuze stukken vön dit schrijvers duo hebben gezien „Een geboren leugenaar" bijvoorbeeld zullen niet hebben verwacht dat zij daarna voor de dag zouden komen met een conven tioneel blijspel van het luchtigste soort, eigenlijk zelfs een klucht, met zo veel vakmanschap geschreven, dat men van een perfect stukje boulevard toneel zou kunnen spreken, indien het een produkt van Franse bodem was geweest. Het onderwerp van „Alleen op vrijdag" heeft dan ook veel met het Franse genre gemeen en als de schrijvers niet hadden gepreciseerd dat de handeling zich afspeelt in een flat in Kensington, had men zonder meer kunnen aannemen dat het een appartement in Passy was. '.1 DIE FLAT WORDT dan bewoond door het echtpaar David en Sarah Lord (de bijbelse namen hebben overigens geen en kele diepere betekenis), maar „alleen op vrijdag" wordt de woning, zonder dat David het weet, door Sarah's vriendin Valerie gebruikt voor herdersuurtjes met haar gehuwde vriend Stuart. Deze Vale rie, een chemisch analiste, is een onaf hankelijke jonge vrouw die niets voor het huwelijk voelt en zij wil dan ook niet dat Stuart zich voor haar laat scheiden. Daar om maakt zij hem wijs dat zij met De poging om de mammoettanker „Torrey Canyon" te bergen heeft het leven gekost van kapitein H. B. Stal uit IJmuiden. De bergingsoperatie aan de Engelse zuidwestkust maakte goede vorderingen, toen dinsdagmiddag halfeen, door nog onbekende oorzaak, een explosie plaats vond in de ma chinekamer, waar zich toen niemand bevond. De meeste bergers waren op het ach terschip achter de machinekamer aan het werk: zij zijn als door een wonder voor de gevolgen van de explosie bespaard ge bleven. In de midscheeps werd de 36-jarige ber gingsinspecteur van Bureau Wijsmuller kapitein Stal echter door de luchtdruk weggeslingerd. Hij kwam in zee terecht, maar kon door de toesnellende zeesleper „Titan" uit IJmuiden aan boord worden genomen. Aanvankelijk leek zijn toestand niet ernstig; echter, na twee uur, is hij aan de gevolgen van inwendige kneuzin gen overleden. Een poging om hem, kort na het onge val, met behulp van een helikopter nog sneller naar een ziekenhuis over te bren gen, moest worden opgegeven. Na de explosie hebben alle bergers van N.V. Bureau Wijsmuller de „Torrey Cany on" verlaten en zijn aan boord van de „Utrecht" en „Titan" genomen. De „Ti tan" nam vervolgens de getroffen kapi tein Stal en de groep bergers mee naar Newlyn nabij Penzance. Helikopters van de Britse marine waren na de berichten van de kustwacht, de sleepboot en Landsend Radio snel boven de „Torrey Canyon" om.ook de 32-jarige Italiaanse gezagvoerder van de mam moet-tanker van boord te halen. Ook de drie matrozen die hem gezel schap hadden gehouden lieten zich door de helikopter van boord tillen. Een van de helikopterpiloten meldde, dat op de tanker geen brand was ontstaan als gevolg van de explosie. De opbouw op het achterschip boven de machinekamer is vrijwel geheel opengereten, zodat de ex plosie zich kennelijk in bovenwaartse richting een uitweg heeft gezocht. Wijsmullers bergingsinspecteur H. Bijls- ma uit IJmuiden hoopte gisteravond nog een nieuwe inspectie aan boord in te stellen naar de gevolgen van de ex plosie. Wanneer de berichten van de heli kopterpiloot juist zijn. dan moet de mo gelijkheid nog aanwezig zijn het schip te bergen. Bij Wijsmuller is het bericht van het heengaan van kapitein Stal met grote ver slagenheid ontvangen. Hij was gehuwd, had een jonge zoon en woonde sinds korte tijd in Santpoort-Noord. Kapitein Stal kwam na een loopbaan als stuurman bij de Holland Amerika Lijn, bij welke maatschappij hij van 1952 tot ADVERTENTIE 1963 heeft gevaren laatstelijk als twee de stuurman in december 1963 bij N.V. Bureau Wijsmuller in dienst. Hij werd in 1964 benoemd tot assistent bergingsinspecteur en in het jaar daarop tot bergingsinspecteur. Nadat hij enige tijd als kapitein op de „Help" had geva ren, was hij betrokken bij de uitvoering van tal van grote bergingen. Onder meer was hij de bergingsinspec teur bij het lichten van de gezonken zui ger Maracaibo, in Cotonou, West Afrika en daarna bij het boven water brengen van de Nederlandse baggermolen „Bever wijk 10" op de Bonnyriver in Nigerië. Op 1 februari 1966 werd kapitein stal be noemd tot assistent van de bedrijfschef de heer F. Jonkman. Zaterdag 18 maart, kort na de stran ding van de „Torrey Canyon", werd hem de leiding van de berging van de „Torrey Canyon" op de plaats van de ramp opgedragen. Per chartervliegtuig vloog hij er met ander bergingspersoneel van Wijsmuller heen. Het is nog niet bekend wanneer het stof felijk overschot van kapitein Stal naar Nederland zal worden overgebracht. In verband hiermede kunnëh het tijd stip en de plaats van de begrafenisplech tigheid nog niet worden meegedeeld. De Engelse vereniging van assuradeurs heeft gisteren bekend gemaakt dat de ramp met de „Torrey Canyon" wel eens de grootste schadepost ooit geleden door ver zekeraars zou kunnen worden, als het schip volledig verloren gaat. Plannen om het schip op te blazen of in brand te ste ken zijn nu allemaal voorlopig opgegeven. Geprobeerd wordt het schip te verzege len en als een luchtkussen vol te pompen zodat het vlot zal komen. David is getrouwd. Om de flat op die vrij dagavonden „bomvrij" te maken sleept Sarah haar man steeds weer mee naar bioscoop of schouwburg, tot David op ze kere dag in opstand komt, voortijdig naar huis terug wil en dan onraad merkt, met het resultaat dat alles in de war begint te lopen. Er ontstaat prompt een opeen volging van komische complicaties, wilde .ialoezie-scènes en hevige conflicten tussen beide paren en voor de Lords loopt het bijna op een echtscheiding uit, maar ten slotte volgt natuurlijk de opheldering van alle misverstanden en als iedereen dan goed is uitgeraasd kan een algehele ver zoening niet ver meer zijn. MEN ZIET HET, het is meer een klucht dan een blijspelintrige waarmee Waterhouse en Hall ondanks een stevi ge dosis moderne openhartigheid en cy nisme bepaald geen nieuwe wegen heb ben bewandeld. Maar wel borduurden zij handig en vermakelijk voort op het oude stramien der echtelijke tegenstellingen en buitenechtelijke slippertjes, om daarnaast vier sterke en goed gekarakteriseerde rol len te schrijven, zodat het gelieel een avond luchtig amusement van het traditio nele soort heeft pgeleverd, dat rijkelijk met slaapkamerhumor is gekruid. ANK VAN DER MOER heeft het stuk niet alleen vlot, frank en vrij vertaald, maar het ook temperamentvol en hier en daar zelfs wat nadrukkelijk geregisseerd, zodat de opvoering op volle kluchttoeren liep. De mise-en-scène werd echter her haaldelijk gehinderd door gebrek aan be wegingsruimte in het decor van Benno Premsela, een typische reisnecessaire voor cultuurspreiding, waarin ook van de noodzakelijke sfeerscheiding tussen flat, café en straat weinig terecht is gekomen. Ann Hasekamp gaf een kostelijke vertol king van het hysterisch-jaloerse, tussen liefde en wraakzucht heen en weer ge slingerde vrouwtje Sarah en Wim van den Heuvel was heel vermakelijk als de brave burgerman David, die door dat vrouwtje tot vertwijfeling wordt gebracht. Voor treffelijk was ook Allard van der Scheer als Stuart, de man die meer voor echtge noot dan voor minnaar in de wieg is ge legd: hij speelde deze rol met het spreek woordelijke Engelse flegma en bereikte daar bijzonder komische effecten mee. Het hoge spelniveau van dit trio werd volledig gehandhaafd door Marja Kok, die blijkbaar voor Els van Rooden was inge vallen. Met welke wijziging in de rolver deling men het publiek overigens wel eens op de hoogte had kunnen brengen. Maar in ieder geval speelde Marja Kok deze turbulente Valerie even levendig en ad rem, alsof zij sedert de première in de be zetting opgenomen was geweest. Met als resultaat een virtuoze voorstelling, waar de leden van de Velsense kunstkring een hoogst amusante avond aan te danken heb ben gehad.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7