Keukenhof Lisse vanmorgen voor publiek opengesteld Burgemeesters aanschouwden de stille voorjaarspracht Critiek op de politie in Italië is niet helemaal verdiend Bendewezen is in jaren een grote laatste kluif intermeubel X de ruijter Voor uw buitenlandse xrakanöe ShStouring pakketW67 HENSEN over 2 dagen \\V° T entoonstelling opende zichzelf „Vast Goed1' in 1966 Weer arrestatie voor bomaanslag Akkoord CAO schildersbedrijf °p de achtOTj kinderen en een Zeker vijfhonderd deelnemers aan ABC-mars Overeenkomst met Indonesië Humphrey naar Nederland w*m Huishoud-duster Model Petra 9.90 Model Sonja 12.90 WOENSDAG 2 2 MAART 196 7 Novum Nieuwe methoden wï Ervaring Oppervlakkig Rijbewijs afpakken Alstublieft, ÊF> '°'*r r ^Saart^elntrekkeiijke en extra bÜ:^SanSe.ar.ike.enl mv (Van een onzer verslaggevers) Nadat gistermiddag tijdens een bijeenkomst van burgemeesters uit de Bollenstreek de Keukenhof in Lisse dooi de voorzitter van het bestuur, mr. G. C. van der Willigen, werd geopend, is de tentoonstelling vanmorgen voor het publiek opengesteld. De bijeenkomst, die gisteren is gehouden, wordt jaarlijks door het bestuur'georganiseerd als opening van het bloem bollenseizoen. laag bij de grond hun kleur tussen de turfmolm. Een novum op de tentoonstel ling is de afdeling, waarin veel „klein goed" bijeen is gebracht. Er staan „mini narcissen" en zeer oorspronkelijke kleine tulpjes. Opmerkelijk is de vroege bloei van de zogenoemde Erica-tuin. Voordat de tentoonstelling werd ge opend, was het gezelschap de gast van Leiden. Hier deelde de woordvoerder van het grote bloembollencorso, ir. H. van Os van het corso, 29 april, beslist aan te houden om daarmee in aanmerking te ko men voor de subsidie. Overigens heeft de Keukenhof gisteren zichzelf geopend. Ditmaal was er geen officiële plechtigheid. Wel hield de voor zitter van het bestuur, die tevens burge meester van Leiden is, een rede, waarin hij zei, gelukkig te zijn met het feit, dal I mecje men besloten heeft de datum de ontvangst op deze dag aan de gemeen te Leiden was opgedragen. Hij verklaar de voorts, dat het zeer moeilijk was, om, na de illustere heren in het verleden, nu een hooggeplaatste functionaris te vinden, die de Keukenhof zou kunnen openen. „De moeilijkheid is, dat er zoveel minis ters demissionair zijn", aldus burgemees ter Van der Willigen. In alle stilte werd de tentoonstelling dus voor geopend ver klaard. Haarlem en Leiden worden dit seizoen voor het eerst tot de bloembollengemeen ten gerekend. De burgemeester van Haar lem was verhinderd te komen; wel waren de Haarlemse bloemenmeisjes aanwezig, die, als gewoonlijk, de aanwezigen stevig in de bloemetjes zetten. Bij de rondgang door de tuin, verbaasde het gezelschap zich over de vroege bloei van de tentoonstelling. De vogels hebben zich al ruimschoots te goed kunnen doen aan de gele crocussen. De narcissen moe ten zelfs hun best doen om in het voor jaarszonnetje niet al te snel te rijpen, de forsythia wedijvert met hen in kleur en allerlei kleine bijgoedgewasjes kregen ADVERTENTIE Hij betreurde het, dat het voorjaar dit jaar zo vroeg is begonnen. Hierdoor zal men gedwongen zijn de hyacinthen eind april uit Breezand en Anna Paulowna te halen en ze in een koelhuis op te slaan. In het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek in Lisse, waaraan het gezel schap hierna een bezoek bracht, vertelde professor Schenk iets over het werk van de 20 wetenschappelijke onderzoekers en hun 60 medewerkers. Van de tulpen wordt volgens professor Schenk 60 percent ge forceerd. Dit hoog percentage legt de ver plichting op de afnemers zo gemakkelijk mogelijk te laten werken. Een van de me thoden daartoe is de bloembollen zo te behandelen, dat ze direct in de kassen in de volle grond worden gepoot, waardoor het moeizame ingraven in kistjes kan ko men te vervallen. Hoe gezond de Nederlandse bloembol len kunnen zijn, ervoer het gezelschap la ter in de Keukenhof waar meer variëtei ten dan voorheen, zijn samengebracht. •y~ ROME Misschien is er in West- Europa wel geen enkel land, waar men zo veel politie ziet als in Italië. De argeloze vreemdeling hier ziet, zoals vanzelf spreekt, alleen de man nen in uniform en vindt het al gauw een verbijsterende kaleidoscoop van kleuren en tinten: de carabinieri in hun fraaie zwarte omslagmantels, heel wijd als een grote cape die tot ver beneden de knieën reikt, en waar- Ook ditmaal wordt de Keukenhof opgeluisterd door beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars. Tot de eerste bezoekers van de Keukenhof behoorde het bruidspaar J. Broer-A. Mink uit Sassenheim, die dg tentoonstelling kozen als achtergrond voor de bruidsfoto. Het paar werd door de Haarlemse bloemenmeisjes geëscorteerd. Paasshow Marktnlem 30. IJmuiden 02550-8841 Intermeubel Marktplein 30, Umuiden ^02550-1 De déconfiture van het Bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos heeft in sterke mate haar stempel gedrukt op het jaar 1966 zo meldt het verslag van het binnenlands beleggingsfonds „Vast Goed". Zoals bekend voerde het bankiershuis de eerste maanden van 1966 nog de directie over het fonds. De saldo-winst (exclusief afschrijving) steeg van 1,3 min. tot 1,5 min. Het aantal par ticipaties nam toe van 172.152 tot 193.478 stuks en het fondsvermogen van 19,797 min. tot 19,928 min. De grote liquiditeit schepte de mogelijkheid tot het doen van nieuwe aankopen van onroerend goed. Rechercheurs van het bureau Overtoom I in Amsterdam hebben een 25-jarige Rot-1 terdamse provo aangehouden op verden king van medeplichtigheid aan de bom aanslag op het Van Heutszmonument. Hij is daarmee de achtste verdachte. Volgens hoofdinspecteur Oele, zijn er nog meer arrestaties te verwachten. De onderhandelingsdelegaties van werk gevers en werknemers in het schilders bedrijf hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe C.A.O. voor de schilders, die op 1 april moet ingaan. Op basis van de regeringsbeschikking zullen de uurlo nen voor de verschillende loongroepen met ingang van 1 april worden ver hoogd met respectievelijk 12, 12, 11 en 11 cent en met ingang van juli met 5, 5,5 en 4 cent. Materieel komt de loonsverbe tering overeen met het akkoord dat kort geleden in het bouwbedrijf werd bereikt. Ongeveer 90 percent van de 33.000 schil ders, die bij deze C.A.O. zijn betrokken, is ingedeeld in de eerste twee loongroe pen. De overeenstemming tussen werkge vers- en werknemersvertegenwoordigers werd na twee besprekingen bereikt. van zij de felrode voering op geraffi neerde wijze ten toon spreiden. De „napoleonsteek"die bij dit kostuum gedragen wordt, maakt het geheel tot een van de mooiste uniformen, die men in Europa kan zien. Maar dan zijn er ook carabinieri, die zich nauwelijks onderscheiden van andere militairen (alle „carabinieri" zijn be roepsmilitairen en vallen onder het mi nisterie van Oorlog) en gekleed zijn in het stemmig kaki. Daarnaast zijn er ste delijke politie-agenten in allerlei schake ringen en ze zijn natuurlijk verschillend gekleed al naar gelang de stad waar zij dienst doen. Voort zijn er geüniformeer de agenten afhankelijk van binnenlandse zaken. Maar dat alles is niets vergeleken bij de eigenlijke politie, de rechercheurs in burger, niet zelden verkleed, soms als deftige professoren, soms als kelners, cir cusclowns of straatvegers, al naar de dienst verlangt. DE VREEMDELING, zeker als hij uit onze vreedzame gewesten komt, verbaast er zich over gewapende agenten, door gaans carabinieri, te zien staan voor elke zetel van een ambassade of consulaat, voor partijzetels, bij de ingang van gro te banken en in Rome natuurlijk (in gro ten getale) rondom het parlementsgebouw Wie 's avonds wat later op straat komt zal agenten, met geweren en machine pistolen gewapend, vinden bij de ingang van het hoofdpostkantoor, bij die van het station en op nog vele andere plaatsen. En zou die, zo talrijke en zo goed gewa pende, politie niet tegen haar taak zijn opgewassen? Italië is een land, dat men niet met het onze vergelijken mag. Men begrijpe ons goed. Lange ervaring heeft ons geleerd dat de doorsnee-Italiaan, ook in het zo vaak belasterde zuiden, een volkomen eer lijk, betrouwbaar mens is. Persoonlijk zijn wij trots een verblijf van enkele tiental len jaren in Italië, nog nooit bestolen, op gelicht of bedrogen, ook niet in het zui den. De keren, dat wij vechtpartijen op straat zagen kunnen wij op de vingers van één hand tellen. De Italiaan is zeer beslist geen ruziezoeker, hetgeen waar schijnlijk zijn verklaring vindt in de so bere gewoonten van dit volk. De steden van de Po-vlakte en Genua even uitschakelend, kan men wel zeggen dat dronkenschap in Iatlië niet voorkomt Ieder drinkt zijn glas wijn bij de hoofd maaltijden, maar er zijn geen bitter uurtjes en het gebruik van whisky en an dere soorten sterke drank is vrijwel uit sluitend tot vreemdelingen beperkt. Als men de statistieken raadpleegt zal men zien, dat Italië, wat misdadigheid betreft gunstig afsteekt bij de meeste noordelij ke landen. En toch. Men kan hier vormen van misdadig heid, die elders vrijwel niet voorkomen de Siciliaanse „maffia", de Napolitaan- se „camorra" en de „malavita" in vrij wel alle grote steden. Het zijn deze geor ganiseerde benden van figuren, die bui ten de wet leven, waarmee de politie voor al rekening moet houden. Van Italië uit heeft dit bendewezen zich verspreid over landen, waar veel Italianen gevestigd zijn, in de eerste plaats de Verenigde Staten. Dat bende-wezen heeft een oorzaak, die verklaard kan worden uit de Italiaanse geschiedenis, maar het zou ons te ver voeren daarop in te gaan. Al komen er uit Calabrië en vooral uit Sicilië heel wat bandieten, men mag nooit vergeten dat in die streken niet alleen 's mensen on deugden maar wel degelijk ook 's men sen deugden bovennatuurlijk groot zijn. Een oppervlakkig oordeel, zoals men dat helaas in Noord-Italië maar al te vaak horen kan, over Sicilianen en Zuidita lianen in het algemeen, kan men beter vermijden. Uit dat zuiden komen tenslotte ook alle politie-mannen en vrijwel alle grote juristen van Italië. Maar voor de politie is juist dat ben dewezen altijd een grote kluif geweest en in de laatste jaren zijn er inderdaad te kenen, dat men er niet meer tegen op kan. Dat geldt voor Sicilië en Sardinië, maar zoals gebleken is, zelfs voor Rome en Milaan, twee steden waar de politie overtalrijk is. De oorzaken zijn vele, maar de belangrijkste zijn deze: tot voor kort was het een soort „erecode" onder de boeven zo min mogelijk gebruik te maken van vuurwapenen en zeker niet tegen de politie. Een roofoverval brengt natuurlijk de politie op de been, maar wanneer daar moord bijkomt en vooral moord op een agent, dan is het gevolg, dat de gehele onderwereld dermate wordt ondervraagd en gezift, dat er maandenlang geen sprake meer kan zijn van „nuttig werk". Sedert een jaar of vijf, zes is dat an ders. De bandieten zijn zwaar gewapend en maar al te zeer geneigd van die wa pens gebruik te maken. De politie daar entegen mag nu eenmaal nooit het eerste gebruik maken van vuurwapenen en be vindt zich dus in een nadelige positie Maar die wordt nog veel erger, doordat een boef van enig formaat beschikt over automobielen (we gebruiken het meer voud, denkend aan Leonardo Cimino, de enkele dagen geleden gegrepen moorde naar die er een heel autopark op na hield) die een groter snelheid kunnen ont wikkelen dan die van de politie. Het is niet zo, dat men daarin kan voor zien door aan de politie ook sneller wa gens te verstrekken. Dat zouden er na melijk niet honderden, maar vele duizen den moeten zijn Niemand immers kan vooruit zeggen, waar en wanneer een overval of een moord gepleegd zal wor den en de boef zal dus altijd een voor sprong hebben. In dat laatste euvel tracht men te voor zien door aan bepaalde mensen, die en kele malen voor ernstige zaken met de politie in aanraking zijn geweest het be zit van een rijbewijs te ontzeggen. Maar dat is een maatregel, die alleen maar zou helpen, als men voortdurend, bij wij ze van spreken dagelijks, alle automobi ADVERTENTIE De tien burgemeesters van de bloembollengemeenten als eerste be zoekers in de Keukenhof. ADVERTENTIE Ook tijdens de schoonmaak charmant gekleed. NO-IRON DUSTER 'ft ideaal in huis en beroep. Verkrijgbaar in verschillende kleuren. In NYLON - NO-IRON en TERLENKA hebben wij een grote collectie dusters en jasschorten die u ook tijden» uw werk modieus en goed gekleed doen uitzien. Paarlaarsteeg 1 HAARLEM listen zou aanhouden om hun papieren te controleren. De grote overvallen worden namelijk vrijwel steeds gepleegd met zeer snelrijdende luxewagens, die kort tevoren door de bandieten gestolen wer den en niet met hun eigen wagen. Iemand die er met een gestolen „Giulia-Sprint" vandoor gaat, maakt er zich heus geen zorgen over, dat hij geen rijbewijs bij zich heeft, zeker niet wanneer hij de auto alleen maar stal om een bankroof te ple gen of een juwelierszaak te plunderen en straks in zijn eigen luxe-wagen overstapt. De politie bevindt zich dus tegenover een geheel nieuw soort misdadigheid, waar zij op het ogenblik zich nog niet ge heel aan heeft aangepast. Dit verklaart, dat heel wat misdrijven onbestraft blij ven en dat er critiek is op de politie, die niet helemaal verdiend is. De organisatoren van de gedurende de paasdagen te houden ABC-Vietnam-pro- testmars van Rotterdam via Den Haag en Haarlem naar Amsterdam hebben be rekend dat tenminste vijfhonderd perso nen, hoofdzakelijk jongeren, de mars zul len meemaken. Onder hen ongeveer hon derd buitenlanders, met name uit Enge land, Frankrijk, Denemarken en België. Voor de slotmars in Amsterdam rekent men op meer dan 2.500 deelnemers. Op eerste paasdag gaan de deelnemers naar de Kennemer Sporthal in Haarlem. Daar wordt onder meer een anti-oorlog film gedraaid. Sprekers in Haarlem zijn Jan Nagel en de dichters Simon Vinken oog en J. A. Bik. Naar de organisatoren meedelen zijn geen bijzondere moeilijkheden ondervon den bij het aanvragen van vergunningen om met spandoeken door achttien gemeen ten te mogen trekken. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp voorgelegd ter goedkeuring van de 7 september vorig jaar geslotefl overeenkomst met Indone sië, volgens welke Indonesië zeshonderd miljoen gulden zal betalen ter afdoening van de financiële aanspraken van de Ne derlandse staat en Nederlanders op Indo nesië. Als onderdeel van zijn reis naar ver- schllende Europese landen zal de vice- president van de Verenigde Staten, Hu- bert H. Humphrey, vergezeld van zijn echtgenote een -werkbezoek brengen aan Nederland van 28 tot 30 maart. Gedurende zijn verblijf in Nederland zal de heer Humphrey onder meer besprekin gen voeren over onderwerpen van weder zijds belang, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse zaken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9