Deens koningshuis in de branding Buitenlandse verloofden van drie prinsessen fel gelaakt ÏU O -5 het fijne rokertje V8R>» j HOFNAR Narcotica-gebruik onder Zweedse schoolkinderen WIN T m-.eri Tinte m wmm voor ie jonge wouw die zo bar eigen ideeën heeftf/ieuwe nummer is juist i verschenen' Ij m - Losse hps- êOcentBij kiosk en boekhandel- Sm bid bft mi over utiein China- 2iet in de sterren of hef ■r Willewiew of Willem wordt op Prakestevn- Danst mee met «omeo en Juliette- Engelse autodieven gepakt na botsing met politieauto Thielen moet voor 6 mei NPD-congres uitschrijven Aflevering Brits Noordzeegas begonnen Geringe toewijzing ziekenhuislening Onderzoek bracht ware pestplaag aan het licht mini Schick-fabriek wordt groter Omzetdaling bij Kempkes American Enka VRIJDAG 24 MAART 1967 9 (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. In Denemar ken dreigt het koningshuis in op spraak te komen doordat drie prin sessen buitenlanders als de m^n van haar keuze .hebben uitverkoren. Na alle agitatie rond het huwelijk van prinses Anna-Marie met de Griekse koning Konstantijn, is nu de ver loving van prinses Benedikte met de Duitser Richard Casimir zu Sayn- Wittgenstein onderwerp van veel cri- tiek geworden. Henri ,DE UILENBOOM" - SENORITAS SPECIAL (Van onze correspondent) STOCKHOLM Terwijl de leraar Duits aan een van de lagere klassen van de h.b.s. in het Zweedse plaatsje Karlskoga op het hord uitvoerig in ging op het grote aantal uitzonderin gen dat de Duitse taal bevatte, hoorde ï&JtjkjJJLw* <^azelle OPVOUWFIETS hij achter zich in de klas ineens een bons. Hij draaide zich bliksemsnel om teneinde de rustverstoorder te ont dekken. Maar wat hij zag vormde de aanleiding van een onderzoek op de Zweedse scholen naar verdovende middelen. De bons was veroorzaakt door een van de leerlingen die zozeer onder de invloed was van de onder het speelkwartier gerookte marihua na, dat hij het bewustzijn had verlo ren en uit de bank was gegleden. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat van de 32 leerlingen uit deze klas er op datzelfde moment 24 min of meer „high" waren, allemaal van de marihuana, of hasjisch. Levendige handel Ook onder 16 jaar Ook de Franse graaf Henri de Laborde de Monpezat, die verloofd is met kroon prinses Margrethe, kan in de ogen van velen plotseling geen genade meer vin den. Kopenhagen vreest dat haar straten bij het huwelijk van Margrethe en Hen ri, tien juni aanstaande, wel eens hetzelf de beeld kunnen vertonen als die van Amsterdam tien maart 1966. Enkele dagen nadat de Deense prinses Benedikte haar verloving met de Duitse prins Richard Casimir zu Sayn-Wittgen- stein bekendmaakte, verschenen in de Deense kranten de eerste ingezonden stuk ken, die een dalende populariteit van het Deense koningshuis voorspelden. Bittere klachten werden er geuit aan het adres van prinses Benedikte: „Waarom moet het perse een Duitser zijn?" Ondanks het feit dat de Deense pers zelf zich volko men neutraal heeft gehouden wat de natio naliteit van de verloofde van prinses Be nedikte betreft men kar) zelfs eerder van een overtuigd positieve reactie spre ken slaagt men er nu niet meer in de onlustgevoelens van het volk te negeren. Een oud Deens gerucht heeft ook weer de kop op gestoken: het verhaal dat ko ning Frederik aan zijn moeder, koningin Alexandrine, heeft beloofd om sedert de bezetting van Denemarken nooit meer een statiebezoek aan Duitsland te brengen of Duitse staatslieden officieel in Denemarken te ontvangen. En dat is inderdaad ook nooit meer gebeurd. Bij het inwijden van de „vogelvlucht- lijn" tussen Roedby in Denemarken en Puttgarden in Duitsland, nog niet zo heel lang geleden, hield het festijn op toen de koning in Duitsland was aangekomen met Prinses Margrethe verloofde zich met de Franse graaf Henri de La borde de Monpezat. Prinses Benedikte en prins Richard Casimir zu Sayn-Wittgenstein. In Utrecht zijn na een wilde achtervol ging twee Londenaren aangehouden, een 24-jarige kok en een 23-jarige elektricien. Het tweetal had woensdagmiddag in Am sterdam een sportauto, die het eigendom is van een Amerikaan, gestolen. Agenten in een surveillancewagen ont dekten 's nachts de sportwagen in Utrecht, Toen zij er op afgingen, reed de wagen snel weg. Na een wilde achtervolging wist een andere politieauto de weg voor de dieven te blokkeren, maar deze reden in volle vaart op de wagen in. Beide auto's werden zwaar beschadigd, maar de inzittenden bleven nagenoeg ongedeerd De Engelse autodieven werden ingere kend en in het politiebureau opgesloten. Prinses Anna Marie huwde met kroonprins Konstantijn van Griekenland en werd koningin, toen die zijn vader opvolgde. de veerboot en daarop onmiddellijk weer het land verliet, zonder enigerlei feeste lijkheid. Nu hij een Duitse schoonzoon krijgt vraagt men zich in Denemarken af, of hij het paar op slot Berleburg gaat opzoeken? Opvallend is, dat de Deense pers zo veel aandacht besteedt aan het feit dat Prins Richard in Zweden is opgevoed, een Zweedse moeder heeft, en vloeiend de Zweedse taal beheerst. Het is lang gele den dat Zweden op een dergelijke vrien delijke manier in de Deense pers werd behandeld. Maar, in de ogen van" veel Denen ts prins Richard gewoon een Duitser die zich met een Deense prinses heeft ver loofd. En blijkbaar is een grote bevol kingsgroep het niet eens met de keuze van de prinses. De haat tegen de Duit sers is hier nog zeer sterk. Veler ogen zijn vol verwachting gericht op de koning, die gedurende de bezetting ondanks een uitgaansverbod, elke mor gen om tien uur te paard zijn paleis ver liet, om de Denen te tonen dat hij met hen meeleefde en bij hen was, en op de ze wijze bijna tot een nationaal symbool uitgroeide. Toen de jodenster in Denemar ken verplicht werd gesteld, was koning Frederik een der eersten die hem op zijn jas speldde en zo door de stad reed, ge volgd door jubelende Denen, totdat de bezetters de oploopjes uit elkaar sloe gen, en de koning zijn rijtoer verboden. Maar wat kan de koning nu doen? Een andere reden tot ongenoegen me nen de Denen nu ook gevonden te hebben in de verloving van prinses Margrethe de kroonprinses, met de Franse graaf Henri de Laborde de Monpezat, die on danks zijn indrukwekkende naam vol gens de boulevardbladen niet in het adelregister voorkomt, en een mislukte carrière achter de rug heeft. Het vrouwelijke gedeelte van de Deen se bevolking bezweek vrijwel meteen voor de charme van de Franse graaf, of hij nu in het register stond of niet. Zij die niet door zijn charme bekoord werden, ves tigden de aandacht echter op het feit dat hij ondanks zijn leeftijd, 33 jaar, slechts derde secretaris was op de Franse am bassade in Londen. En dat is voor een diplomaat niet zo'n best teken. De moei lijkheden werden echter pas kritiek toen het Deense blad Ekstrabladet een arti kelenserie overnam van een Franse schandaalkrant, waarin men uitvoerig de vroegere pogingen schilderde van graaf Henri om door te dringen in meer blauw- bloedige en vermogende adellijke fami lies, door middel van zijn charme en naam. De critiek die men doorgaans levert op koning Konstantijn van Griekenland, die getrouwd is met de jongste Deense prinses, Anna-Maria, benadert dikwijls een vorm van majesteitsschennis. Rond hem, de zeilkoning, waait vrijwel con stant een zeer straffe bries van verwij ten en beschuldigingen, terwijl geen be zoek aan Denemarken rustig kan verlo pen. Altijd is er wel een of andere radi cale jongerenvereniging of provo-groep die protesteert. Nadat onlangs het gerucht de ronde deed dat het koninklijke Griekse paar het voornemen koesterde uit te wijken naar Denemarken, waar men de restauratie van het kasteel Marsalisborg had bevo len, teneinde het voor permanente bewo ning geschikt te maken, stelde het Deense blad Aktuelt in een hofdartikel de sarcastisch geformuleerde vraag, wat ko ning Konstantijn eigenlijk uitvoerde met het halve miljard dat jaarlijks voor socia le hulp beschikbaar wordt gesteld. Er bestaat geen enkele twijfel in Dene marken dat koning Konstantijn op de aan staande bruiloft van prinses Margrethe met graaf Henri tien juni de minst popu laire gast wordt, terwijl de Deense radi calen de kans niet voorbij zullen laten gaan om ten aanschouwe van de wereld pers hun gevoelens te verduidelijken door demonstraties. Een Franse graaf, een Duitse prins en een Griekse koning In Denemarken zingt men uit volle borst we shall overcome HANNOVER (REUTÊRj Hét bé stuur van de Westduitse rechts-radicale Nationaal-Democratische Partij (N.D.P.) heeft gisteravond besloten Fritz Thielen, de tien dagen geleden afgezette voorzit ter, te verzoeken voor 6 mei een con gres uit te schrijven. Zijn opvolger zal tij dens dit congres gekozen moeten worden Zoals gemeld heeft een rechtbank in Bremen in kort geding bepaald dat Thie len voorlopig gerechtigd is het voorzitter schap te blijven uitoefenen. Een bestuurs lid van de N.P.D. heeft verklaard dat de partij zich aan de uitspraak van de Bre mense rechtbank zal houden. Daarom is het nodig dat Thielen het congres zal uit schrijven. Als hij weigert zal het bestuur hem met legale middelen ertoe dwingen ADVERTENTIE 'i Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant HOOFDSTRAAT 204 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 /WWWWtAAHWWWftWWAAAWWWMWWWWWVWWWWWVAl tfVWWWWWWWWWHIWMWIWWWWWWWWWWWWWWMWMMWV De British Petroleum is begonnen met het leveren van het eerste Britse Noord zee-gas aan de Gas Council. Het gas uit het westelijke veld van BP in blok 48/6, ruim zestig kilometer ooste lijk van de Humber-monding, komt door BP's pijpleiding van veertig centimeter diameter naar het kuststation van de maatschappij in Easington, Oost-Yorkshire Op het ogenblik wordt het gas nog in beperkte, afgepaste hoeveelheden aan gevoerd voor testdoeleinden. BP zal be papalpdep hoeveelheden hiervan gratis 1 schikbaar stellen en de rest tegen de hal ve contractprijs van 5 d. per eenheid naar de Killingholme works van de East Midlands Gas Board leveren om het daar geproduceerde gas te verrijken of om het om te vormen voor levering via het normale distributiesysteem. Wanneer in juli de totale contractuele hoeveelheid door BP wordt aangevoerd, zal dit via een nieuwe pijpleiding worden geleid naar het reeds bestaande aardgas- net van de Gas Council, zuidelijk van Sheffield. Op de 7 1/4 percent dertig-jarige obli gatielening 1967 ten laste van de vereni ging „Nederlandse hervormde stichtingen voor zenuw- en geestesziekten" te Amers foort groot 7.500.000 is tot een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzingen slechts gering kunnen zijn. Uitgiftekoers was pari. ADVERTENTIE alle Hofnar produkten uitsluitend tabak ADVERTENTIE ëchfalon ADVERTENTIE f m De directeur voor Europa van de Ame rikaanse Schick-scheermèsjesfabriek, de heer Chester L. Mosley, heeft medege deeld dat de Schick-fabriek bij Sloterdijk in Amsterdam, die in december 1965 werd geopend met een dagelijkse capaci teit van één miljoen scheermesjes, nu al te klein is gebleken voor de vraag uit de zes EEG-lgnden en dat er daarom plannen bestaan de fabriek uit te breiden. Vooralsnog kan Schick echter niet vol doende personeel aantrekken om met drie ploegen tot een continu-bedrijf, dat dag en nacht doorwerkt, te komen. Het bedrijf heeft nu vierhonderd personeels leden en besteedt zijn verpakkingswerk uit aan honderd man. Volgens de heer Moseley is Nederland naar verhouding de grootste markt in Europa voor de stainless steelmesjes ge worden. De Schick-Safety razer Company is een onderneming van de Amerikaanse firma Eversharp, Inc. De omzet over 1966 van Kempkes meu belfabrieken n.v. in Waddinxveen is, blij kens het verslag, zowel in het binnen land als voor de export zes percent min der geweest dan in 1965. Ten opzichte van de beoogde omzet bleef deze zelfs veer tien percent achter. De omzetdaling wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de sterk gestegen import. De winst bedraagt, verminderd met de normale afschrijvingen, ƒ0,39 (vorig jaar 0,56) miljoen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld is, het dividend tot zes percent te verlagen (negen percent). Aan de re serve wordt 60.000 100.000) toege voegd. Inzake de vooruitzichten voor 1967 waagt de directie zich niet aan een voor spelling. De orderportefeuille is normaal. In hoeverre de kostenstijging zal kunnen worden opgevangen, is thans niet te voor zien. De omzet en winst van de met AKU gelieerde American Enka Corporation zijn tot dusver in 1967 iets achtergeble ven bij de hoge resultaten van 1966, aldus de heer Stull, chairman en president van American Enka op de aandeelhoudersver gadering. Gedreven door nieuwsgierigheid gaan steeds meer scholieren en niet alleen scholieren natuurlijk er toe over om het ook eens te proberen, hetgeen in het merendeel der gevallen leidt tot vergaand misbruik, dat zich als een ware pest vlaag heeft verspreid in de Zweedse scho len. Hoe gemakkelijk het is om in het be zit van zowel marihuana als hasjisch te komen, hebben we zelf kunnen ervaren in de gesprekken die we hebben gevoerd met verschillende leerlingen van de lagere en middelbare scholen van Stockholm, die openlijk toegaven regelmatig verdovende middelen te gebruiken waarvan momen teel marihuana wel de favoriet is. Ook was er sprake van Lsd. Men bood ge woon aan wat te gaan halen en keerde inderdaad even later terug met een lu cifersdoosje gevuld met marihuana, ge noeg voor vijf zelf gerolde sigaretten. Prijs ƒ13,50. Naderhand bleek dat er geregeld ge durende de pauzes een levendige handel in dergelijke zaken werd gedreven met keiharde, gewetenloze figuren die hun auto in de buurt van de school parkeer den van daaruit hun handel dreven met de schoolgaande jeugd. Het feit dat zowel leraren als ouders onkundig zijn van de zich bij gebruik van dergelijke verdovende middelen voor doende verschijnselen, heeft ertoe bijge dragen dat men nu ineens wordt gecon fronteerd met een „fait accompli": het misbruik is een vrij algemeen verbreid verschijnsel geworden. „Hoeveel er „roken" weten we abso luut niet", zo verklaarde een woordvoer der van de schoolinspectie in Stockholm. „En hoeveel van de 70.000 scholieren in Stockholm alleen al er gedurende de ko mende maanden toe zullen overgaan, hangt alleen af van het ingrijpen van de overheid, die zelfs niet schijnt te besef fen hoe ernstig de situatie momenteel is." Een bliksemonderzoek onder scho lieren tussen de 16 en 25 jaar betref fende hun eventuele contact met verdo vende middelen, bracht aan het licht dat ruim 25 percent „wel eens" narcoti ca had gebruikt. Tien percent bevestig de regelmatig te „roken" of zelfs via in traveneuze injecties met preludin of ritaline zich over te geven aan hun verslaving. Het onderzoek wordt in uitgebreidere vorm voortgezet, nadat bleek dat ook on der de 16 jaar verdovende middelen wer den gebruikt. Het is een beklagenswaardig feit dat de handel in verdovende middelen in Zwe den niet meer te stoppen is. Deze is in handen van gewetenloze figuren, die hun slachtoffers de risico's laten lopen en er zelfs door de politie het „tablet-slikken" ven buiten schot. Vijf jaar geleden had men kunnen ingrijpen, maar toen werd zelfd door de politie het „tabletten-slikke en „roken" niet serieus genomen. Nu be schouwt men het als de drijvende kracht achter het grootste deel der misdrijven die worden begaan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9