Voorjaarsklanken op de kapitaalmarkt overstemmen economische misthoorn W eekoverzicht Op snelle daling rentevoet moet onvermijdelijk reactie volgen Mijnreglement voor continentaal plat Synres ontwikkelt zich bevredigend Goed resultaat bij Kemo bouwende Coopvaett rookt? KLACHTEN? Scheepvaartberichten Scheepsverband mij tevreden U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u 1,25 ZATERDAG 2 5 MAART 1967 10 Premie voor het grijpen Salomons oordeel Voor de schatkist Red opschudden Behoeften van Philips I oorraadfinanciering I oor de rederijen Scheepjes in de mist Vingers gebrand ff v: Werktijdverkorting bij Minkema Slavenburg neemt firma Taams en Keijser over SCHOORSTEEN (Van een medewerker) Voorjaarsklanken hebben op de kapitaalmarkt de economische misthoorn overstemd. Dank zij de door terugkerend vertrouwen in de gulden ontstane kapitaaltoevloed uit het buitenland is de betalingsbalans gunstiger uitge vallen dan verwacht was en ook uit de krachtige koersstijging op de staats- fondsenmarkt zou kunnen worden afgeleid dat de zorgen van de baan zijn. Op de effectenbeurs is het echter altijd hollen of stilstaan en op de thans optredende snelle daling van de rentevoet moet onvermijdelijk een reactie volgen. Economie is nu eenmaal geen spel van Jantje lacht en Jantje huilt. Veranderingen komen niet met zo'n sneltreinvaart tot stand als de uit de koersstijging van de staatsfondsen af te leiden daling van de rentevoet zou doen veronderstellen. Toevallige omstandigheden hebben ge wicht in de schaal gelegd bij de inschrij ving op de nieuew lening van de Bank voor Nederlandsche gemeenten, waarvan reeds bij voorbaat vast stond dat de ge boden condities in de gegeven marktver houdingen aan de royale kant waren. De enorme overtekening is aanleiding ge weest om de speculatieve vraag naar obligaties op gang te brengen in de ver wachting dat de daling van de rentevoet nog enige tijd zal doorgaan, zodat de obligatiekoersen zullen stijgen. Ook van buitenlandse zijde is kapitaal aangelokt door dit gunstig perspectief. Indien de aanvoer van buitenlands ka- oitaal van blijvende aard zou zijn, zou er kans bestaan om over een poosje de mist hoorn stil te zetten, maar het is met de kapitaalaanvoer van buitenaf als met maartse buiten. Zolang er kans is dat er wat te verdienen valt, is het kapitaal er, maar zodra de lucht betrekt, kruipen de buitenlandse kapitaalverschaffers als slakken in hun huisje. Een kabinetsfor matie zonder de formule-Zijlstra zou zo'n aanleiding kunnen zijn, of een nieuwe ron de van loon- en prijsverhogingen. Wellicht zou de daling van de rente voet in een wat minder geforceerd tem- no zijn gegaan als de Nederlandsche Bank niet op aandrang van de andere centrale banken tot een verlaging van het discontotarief zou zijn overgegaan. Het psychologisch effect hiervan heeft meegewerkt om een fabuleuze inschrij ving op de lening van de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten teweeg te bren gen. Achteraf kan worden aangenomen dat de lening tegen minder gunstige con- dites ook zou zijn geslaagd als het be drag tot 150,- miljoen beperkt zou zijn gebleven. Het zou echter verkeerd zijn om aan te nemen dat de kapitaalmarkt in de mid delen zou zwemmen, nu er in plaats van het gevraagde bedrag van 150,- miljoen enige duizenden malen meer is aange boden. Zoveel eieren heeft de kapitaal markt niet in het mandje. Door de discontoverlaging en de ver wachting dat het buitenland op flinke schaal zou deelnemen aan de inschrij ving heeft de beurs aanleiding gezien om vooruit te lopen op een mogelijke koers stijging zodra de lening in de handel zou komen. De 6,5 percent rente gevende obli gaties werden a pari uitgegeven, maar de reeds uitstaande leningen van dit type waren de laatste dagen al tot boven de parikoers opgedreven. Bij de aanvang van de affaire in de nieuwe lening liep de koers dan ook onmiddellijk op tot 102 percent, hetgeen voor de beroepshandel en voor de bui tenlandse speculanten een flinke winst meebracht. De premie lag als het ware voor het grijpen. Men behoeft geen vreemdeling in het financieel Jeruzalem te zijn om te weten dat in zo'n geval ie dereen er als de kippen bij is om een paar stukken meer te bemachtigen dan ten behoeve van de cliënten nodig is. Het gevolg van deze gang van zaken is ge weest dat de een over de ander strui kelde bij de inschrijving en de Bank voor Nederlandsche gemeenten de inschrij vingsformulieren best wat groter had kun nen maken om nog meer nullen op pa pier te krijgen. Het is aan het Salomo's oordeel van de bank overgelaten hoe de verdeling zou ge schieden. Van veel meer belang dan de toewijzing is voor het algemene beeld van de kapitaalmarkt de vraag, hoeveel kapitaal er werkelijk beschikbaar was om op de lening in te tekenen. Bij een storm loop als we thans achter de rug hebben is het altijd bijzonder moeilijk om er peil op te trekken. In marktkringen wordt evenwel aangenomen dat ongeveer het dubbele van het gevraagde bedrag van 150,- miljoen er wel ingezeten zou heb ben. Voor particulieren, die graag wat obli gaties van 6,5 percent rente zouden bezit ten, in plaats van een spaartegoed dat een lager inkomen biedt, is er in het algemeen weinig gelegenheid geweest om tamelijk wat spaartegoed om te zetten. De enige kans is om reeds in omloop zijnde stukken via de beurs te kopen, maar dan moet er aankoopprovisie wor den betaald. Particuliere spaarders kunnen niet ADVERTENTIE deelnemen aan de onderhandse leningen, die door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten worden afgesloten bij institutio nele beleggers, zoals levensverzekering maatschappijen en pensioenfondsen. Reeds vóór de inschrijving op de obliga tielening van 6,5 percent openstond werd er op de onderhandse markt geleend te gen 61/< percent, dus goedkoper dan waartegen deobligaties werden afgege ven. Eerst werden de 6V< percent ren te gevende onderhandse leningen afgeslo ten tegen 98,5 percent. Toen bleek dat er tamelijk wat middelen beschikbaar wer den gesteld, heeft de gemeentenbank de condities iets minder gunstig gemaakt door tegen 99 percent te gaan afsluiten. Voorlopig blijft de gemeentenbank de dominerende factor op de kapitaalmarkt, want als centrale financieringsinstelling voor de lagere overheden moet zij heel wat kapitaal aantrekken. Er moet nog tamelijk wat kortlopende schuld, welke de drie grote gemeenten verleden jaar aangingen, worden geconsolideerd en daarenboven is er veel kapitaal nodig voor nieuwe objecten. Verleden jaar kon in totaal aan de lagere overheid (gemeen ten en provinciën) slechts voor 1.700,- miljoen aan vaste geldleningen worden toegewezen tegenover een gerealiseerd beroep in 1965 van ca. 2.300,- miljoen. Zolang de centrale financiering in stand wordt gehouden en de gemeenten niet met elkaar concurreren om kapitaal te be machtigen, wordt de rente zo goed mo gelijk in toom gehouden. Iets anders wordt het als de overheid in de naaste toekomst tot uitgifte van een staatsle ning zou besluiten. In de gegeven om- standigheden zou een lening van 300,- miljoen tegen een rente van 61/< per cent en een emissiekoers van 99 percent een gretig onthaal vinden, vooral als zou blijken dat buitenlandse beleggers een duit in het zakje zouden willen doen. Met 300,- miljoen is de schatkist ech ter niet uit de brand. Er is nog een be langrijk kastekort van verleden jaar te overbruggen en ook voor 1967 lopen de zaken niet zo gunstig voor de schatkist als bij de indiening van de begroting werd aangenomen. De belastingopbreng sten nemen minder snel toe dan werd begroot en vele uitgaven liggen belang rijk boven de raming. De uitgifte van een staatslening lijkt niet erg actueel, omdat de met de af wikkeling van zaken belaste minister van Financiën alleen maar het bed kan op schudden voor zijn opvolger. Zodra er echter een nieuwe minister uit de politie ke dampen is getransformeerd, zou een van zijn eerste daden kunnen zijn te zor gen dat er door middel van een staats lening geld in de schatkist komt. Voor zichtige beleggers zijn geneigd om met de ze mogelijkheid rekening te houden. Buiten de gemeenten en de staat is er nog de nevel, welke hangt boven de ka pitaalbehoeften van het bedrijfsleven. De krimpende winstmarges hebben in vele bedrijven al aanleiding gegeven om de voorgenomen investeringen nader te be zien. Aandere bedrijven zien verlangend uit naar mogelijkheden om nieuw kapitaal aan te trekken. Verleden jaar kon voor niet meer dan 56,7 mihoen aan nieuwe aandelen worden uitgegeven en dit jaar is er nog geen enkele emissie van het bedrijfsleven geweest. Dit wil echter niet zeggen dat de behoeften niet groot zou den zijn. De voor de deur staande in dustriële revolutie van totale mechanise ring en elektronische controlemiddelen zullen door het gehele bedrijfsleven heen tot een ongekende kapitaalnood leiden. Uit door het CBS verzamelde gegevens is gebleken dat de investeringen zich op recordhoogte blijven bewegen. Scholten-Honig heeft in de jongste aan deelhoudersvergadering al te kennen ge geven dat gewacht wordt op het ogen blik waarop het ijzer heet is om te sme den. De Nederlandsche Middenstands- bank acht het met het oog op de groeiende bedrijfsomvang nodig meer eigen midde len ter beschikking, te krijgen. Hetzelfde geluid viel deze week te vernemen uit het jaarverslag van de eveneens snel groei ende Slavenburg's bank. Dan zijn er ook nog de grote interna tionale concerns, die voor verdere ont plooiing middelen nodig zouden hebben. Unilever is in het najaar van 1965 nog zo fortuinlijk geweest om een grote obli gatielening te kunnen uitgeven, al waren de voorwaarden niet erg voordelig. AKU heeft door middel van onderhandse le ningen het een en ander bijeen gekre gen. Men zou er echter niet aan moe ten denken wat er op de kapitaalmarkt zou gebeuren als bijvoorbeeld Philips eens aan de i H zou trekken. De kapita^'b 1 oef ten van het Philips- „uncern b m „oorlopig nog in de mist, maar over enkele weken zal het jaarver slag er enig licht op laten schijnen. Voor lopig kan de financiële wereld alleen maar gissen. Daarbij valt te zien naar de middelen, die nodig zijn om de kostbare voorraad toestellen voor kleuren-tv te financieren. Dergelijke voorraden moeten worden aangelegd om de markt bijtijds te kunnen voorzien als in verschillende landen tege lijk het zwart-witbeeld door kleuren wordt vervangen. Dan is er de zware pil van de overneming van het Britse Pye-con- cern. Geraamd wordt dat daar wel ƒ300,- miljoen in zou gaan zitten. De mogelijk heid is echter niet uitgesloten dat een belangrijk deel hiervan kan worden ver kregen door een financieringsovereen komst met institutionele beleggers. Deze omstandigheid draagt er toe bij dat de kapitaalsbehoeften van Philips voorlopig in de mist zitten. Op de kapi taalbehoeften van de Koninklijke valt evenmin peil te trekken. De kans be staat dat de financiering van de talrijke in aanbouw zijnde en bestelde reuzentan- kers voor een deel kan geschieden via werfkredieten. Dezelfde financiering zal ook worden gebruikt door Holland-Amerikalijn en an dere rederijen, die momenteel druk doen de zijn om de achterstand van onze koop vaardij in het moderne vervoer in te lo pen. Overschakeling kost tijd en geld en daarom moest de directie van Holland- Amerikalijn er melding van maken dat 1967 een moeilijk jaar zal worden. De tot nu toe door de rederijen aan gekondigde dividenden zijn, gezien de stand van zaken op de vrachtenmarkt in het afgelopen jaar, niet tegengevallen. Doorgaans zijn de reders nogal beducht om zich aan koud water te branden, doch ditmaal hebben zij zich wat de dividen den betreft van de goede kant doen ken nen. Vooral de vroegere Indische lijnen hebben haar best gedaan. De beurs heeft er echter maar lauw op gereageerd. Voor een aandeel als Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, waarop een dividend vah twaalf percent is aan gekondigd, wordt met inbegrip van dit dividend een koers betaald van even meer dan honderdvijftig percent. Exclu sief het dividend is de koers dan 138 per cent, hetgeen uitkomt op een rende mentsbasis van haast negen percent. De dividenduitkeringen van de rederij en zijn echter altijd scheepjes in de mist, omdat onmiddellijk het anker wordt uit geworpen als de winsten vaart minderen, terwijl het jarenlang de gewoonte is ge weest om de aandeelhouders geen deel te laten hebben in winststijgingen. Vooral de KRL is daardoor in een slechte reuk komen te staan bij beleggers. Ook voor aandelen Nederlandsche Scheepvaart Unie valt een fraaie rende mentsberekening te maken. Dankzij de aan de Indische lijnen te ontvangen divi denden zal zij zelf in staat zijn 11,4 per cent uit te keren. Ook dit fonds staat op een beurskoers van om en nabij 150 per cent. Omdat er doorgaans weinig muziek zit in de koersbeweging van de scheep vaartfondsen zijn zij niet in trek voor degenen, die een gokje op de effecten beurs willen wagen. Zij die daarvoor voelen hebben zich in de afgelopen week de vingers gebrand aan aandelen Havenwerken. Toen bekend werd dat eerlang de bouwvergunning voor de pier in Zand voort zou worden af gegeven, zijn er stoutmoedigen geweest die meenden wat aan het fonds te kun nen verdienen. Hun vraag leidde er toe dat de koers werd opgedreven. De ontnuchtering kwam evenwel nadat de directie van Havenwerken mededeel de dat zij er voorlopig niet aan zou den ken om met de bouyv te beginnen. De door het avontuur in de bijlegger Indeco- Coignet gehandicapte Havenwerken heeft voorlopig wel andere zorgen. Waar zou het geld voor de bouw van de pier van daan moeten komen, zo vraagt de beurs zich af. Het gevolg is dan ook geweest dat de koers prompt met 25 punten om laag tuimelde. Gelukkig zijn er zo af en toe ook nog opklaringen die de financiële wereld deugd doen. Let alleen maar op de di videndaankondigingen, die er bepaald niet op duiden dat de Nederlandse economie in een crisissituatie zou verkeren. Gedurende de afgelopen week zijn door 23 vennootschappen dividenduitkeringen in het vooruitzicht gesteld. Door twee maatschappijen werd aangekondigd dat er voor aandeelhouders niets op over kon schieten. Bij de dividendbetalers wa ren er twaalf, die de uitkering handhaven op het peil van het voorgaande jaar, zes vennootschappen zullen minder uitkeren en in vijf gevallen kon tot verhoging van het dividend worden overgegaan. Het mijnreglement continentaal plat is vandaag gepubliceerd in het staatsblad. Dit reglement is gebaseerd op artikel 26 van de Mijnwet continentaal plat, dat de mogelijkheid biedt met betrekking tot verkennings- of opsporingsonderzoekingen en het winnen van delfstoffen op het con tinentaal plat voorschriften vast te stellen ter bescherming van een aantal verschil lende belangen. De voorschriften hebben betrekking op de belangen van scheepvaart, visserij, het instandhouden van de levende rijkdom men der zee, het zuiver wetenschappelijk onderzoek en het leggen en onderhouden van kabels en pijpleidingen; verder de veiligheid, gezondheid en arbeid van de genen die werkzaam zijn bij het onder zoek of de winning, de bescherming van delfstoffen en andere natuurlijke rijk dommen van het continentaal plat en van historische, oudheidkundige en andere wetenschappelijke vondsten, het voorko men van verontreiniging van de zee en het gebruik van elektromagnetische gol ven. De afdelingen Hilversum van de Koninklijke Nederlandse middenstandsbond, de christelijke middenstandsbond en de katholieke ondeme- mersraad zijn overgegaan tot de stichting van een ..raad van ondernemers". De resultaten van nv Chemische Indus trie Synres hebben zich in 1966, blijkens het jaarverslag, bevredigend ontwikkeld. De exploitatierekening werd afgesloten met een bruto winst van 4,5 miljoen (vorig jaar 3,3 miljoen). De netto winst is 2,7 miljoen (vorig jaar 1,8 miljoen). Synres heeft thans fabrieken in Neder land, Spanje, Frankrijk, Mexico, Portu gal. Engeland en Italië. Blijkens de geconsolideerde cijfers zijn de exploitatiebaten gestegen van 24,1 miljoen tot 30,2 miljoen en de kosten van 19,1 miljoen tot 23,4 miljoen. Na afschrijvingen en belastingen enzovoorts resteert als saldo winst 2,0 miljoen (vorig jaar 1,4 miljoen). Ondanks enkele minder gunstige facto ren is ook in 1966 het bereikte resultaat van de n.v. Kemo (Hunkemöller Lexis), blijkens het yerslag goed geweest. De bruto-winst op goederen steeg 8.64 (vo rig jaar 8,22) miljoen. Het nettoresul taat is 1,09 1,0) miljoen. Voorgesteld wordt, zoals bekend is, een onveranderd dividend van twintig percent over een on gewijzigd kapitaal van 3 miljoen. ADVERTENTIE „A Ui Vertegenwoordigers van de Amster damse haven zullen volgende maand in New York een model aanbieden van de „Onrust", het eerste zee schip, dat ooit in Noord-Amerika is gebouwd. Het model is anderhalve meter lang, schaal 1 10. Het echte schip werd in 1614 door de Amster damse koopvaarder Adriaan Block in Amerika gebouwd. ADVERTENTIE C 31 B. Minkema en Zonen nv, die in haar be drijven te Nieuwpoort en Hardenberg wasapparaten en centrifuges produceert, gaat gedurende twaalf weken voor 138 personen de arbeidstijd met twee dagen per week verminderen. In het produktiebedrijf te Hardenberg wordt ook voor derden geproduceerd. Door stagnaties in afleveringen aan deze derden is een tijdelijke overcapaciteit ontstaan. Teneinde onverantwoorde voor- raadvorming te vermijden, is het noodza kelijk de ontstane overcapaciteit weg te werken door arbeidstijdverkorting. De firma Taams en Keijser te Den Haag zal met ingang van 1 april 1967 door N.V. Slavenburg worden overgekomen. Het ligt in de bedoeling in het pand, waarin het bedrijf van Taams en Keijser is gevestigd, na een verbouwing een'stads- bij kantoor van de bank te openen. De heer Taams zal de leiding van dit kan toor op zich nemen. ADVERTENTIE Binnen één dag heeft U een volkomen nieuw rookka naal. Een „op maat" naad loos gespoten „ISO-TREK" binnenvoering zonder hak- of breekwerk geeft een on gekend hoge isolatie waar de Eenvoudiger en voorde liger dan steeds terugke rende reparatie. 10 Jaar Schriftelijke Garantie. Vraagt inlichtingen bij de Steenwerf, Spaarndamse- weg 48, Haarlem. Tel. 02500 - 58211, 5 lijnen. -THcK Amstéldijk 23 te Tampico Khasiella 23 te Tesport verw. Koratia 23 vn Singapore nr Saigon Mijdrecht 23 te Kharg el. Overijsel 23 thv kp Kuardafui nr Colombo Tamara 23 t.a. Khormusa loodsboot nr Bandar- mashur Vitrea 24 te Mena verw De directie van de n.v. Eerste Neder landsche Scheepsverband Maatschappij is tevreden over de resultaten in 1966, zo blijkt uit het verslag. De winst voor reservering voor verschuldigde belastin gen is gestegen van ƒ3,03 miljoen tot 3,28 miljoen. Door de sterke daling van de koersen werd op de effectenportefeuille in 1966 een koersverlies geleden van 209.000. De aandelen van en de vorderingen op de dochtervennootschappen moeten 451.000 lager worden gewaardeerd. Voorgesteld wordt de voorziening voor koers- en waarderingsverschillen ten laste van de winst met ƒ481.000 aan te vullen tot 2,3 miljoen en het dividend onveranderd te bepalen op 90 per aandeel van 1000 en op 19 per primair winstdelend aan deel van 1000, waarop tien percent is gestort. VEZEN0 N.V. ZAANDAM STATIONSSTRAAT 81-83 TEL. 6 74-51

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10