Hoe misleidt men een merrie met een ondergeschoven kind? Camouflage truc redde reeds menig moederloos veulen van hongerdood ARCHEOLOGEN DALEN AF NAAR DE ZEEBODEM R UIMTE- PRAAT Chirurgische instrumenten van plastic ZATERDAG 2 5 MAART 1967 Erbij EEN MERRIE die haar veulen ver liest, betekent moeilijkheden. Een veulen dat zijn moeder kwijtraakt schept ook grote problemen. Het moet kunstmatig gevoed worden. Vaak kan men het jonge dier dan niet in leven houden. Elke paar denfokker moet met deze kwade kansen rekening houden. De merrie heeft de vertrouwde geur ingesnoven. De toenadering verloopt naar wens. VELE ONDERZOEKERS, die in een duikerklok naar de zeebodem afdalen, stellen zich thans heel an dere taken dan hun voorgangers twintig of dertig jaar geleden. Ging het destijds om de bestu dering van de zeeplanten en -dierenwereld en van de bijzondere levensvoorwaarden op grote diep ten, thans staan de overblijfselen, van letterlijk „verzonken" culturen en historische tijdperken in het middelpunt van de belangstelling. Men kan hier van een nieuwe spe ciale tak van oudheidkundig onder zoek spreken, van een archeologie van de zeebodem. DE MEESTE satellieten die om de aarde draaien, doorlopen een baan waarvan de hoogte boven het aardoppervlak va rieert. Zo'n baan is dan een ellips. Een ellips is een meetkundige figuur, één van de zogenaamde kegelsneden. Als een kegel op een bepaalde manier wordt doorgesneden, vertoont het snij vlak de gedaante van een ellips. De ene ellips kan zo rond zijn, dat zij nauwelijks van een cirkel te onderscheiden is, de andere zo langgerekt, dat de lange as ervan vele malen groter is dan de korte. Door de lancering van een satelliet goed te berekenen (en uit te voeren) kan men de vorm van de gewenste baan tevoren bepalen. Wil men hem een gebied laten onderzoeken dat zich uitstrekt tot diep in de ruimte, dan derden kilometers boven de aardoppervlakte liggen, het tegenoverliggende punt (het apogeüm) op vele duizenden kilometers in de ruimte. KEGELSNEDE DOOR EEN MOOT HEELAL brengt men hem bij voorkeur in een zeer langgerekte ellipsbaan. Het punt waar die baan het dichtst bij de aarde komt (het perigeüm) kan op enkele ho(i- Bij het doorlopen van ,die baan doorklieft de satelliet dus een uitgestrekt gebied, waarbij zijn afstand tot de aarde van se conde tot seconde verandert. Door nu voortdurend metingen te doen en de resultaten daarvan naar de aarde te seinen, speelt hij ons zo gegevens in handen over de toestanden op verschil lende hoogte-niveaus. Wij krij gen daardoor als het ware een doorsneetekening, die zowel de toestand vlak bij de aarde als die in de verre ruimte afbeeldt. Zo werd bijvoorbeeld num mer 12 uit de Amerikaanse Ex plorer-serie in een baan ge bracht met een apogeüm (verste punt) op een afstand van meer dan zes aardmiddellijnen. De middellijn van de aardbol be draagt 12.757 kilometer, het apo geüm van de Explorer 12 reikte 78.000 km ver in het heelal. met een assistente een moeder loos veulen de huid van een dood veulen om. Het stuk huid wordt alleen gedroogd en afge krabd. Bij grondig schoonmaken zou de eigen lucht van het dode veulen verloren gaan. En in dat geval accepteert de moeder de ondergeschoven zuigeling niet. WANNEER ER tijdens een ope ratie, of eventueel daarna, met spoed röntgenopnamen van de pa tiënt gemaakt moeten worden, die nen in het algemeen eerst de chi rurgische instrumenten, klemmen of andere hulpmiddelen uit het operatieterrein verwijderd te wor den, daar deze voorwerpen voor de röntgenstraling ondoordringbaar zijn. APOGEÜM PERIGEÜM 3^^ Johanna Vardon (rechts) bindt „IK HEB verschillende trieste geval len meegemaakt", zegt de befaamde Engelse paardenfokster Johanna Var don uit Newport in het graafschap Shropshire. Het is een ellende te moe ten aanzien hoe zo'n veulen wegteert zonder dat je er nog iets aan kunt doen. Als het dan zoals in onze stoe terij, ook nog om goede rijpaarden of kostbare renpaarden gaat, wordt veu- lensterfte, bovendien een financiële strop. Wij probeerden van alles om de dieren te redden, maar vaak was alle moeite tevergeefs. Toen kreeg ik een soort ingeving. Ik had vaak opgemerkt, hoe merries hun veulens besnuffelden. Dat soort dingen zie je zonder er bij door te denken. Maar op een dag ging mij een licht op. Ik dacht: als het juist blijkt dat merries op de lucht afgaan, waarom zou je haar dan niet laten ruiken aan de vacht van haar gestor ven veulen? Omdat merrie- en veulen- sterfte vrij frequent zijn, kostte het niet veel moeite een paar proefdieren te vinden. Ik stroopte een dood veulen, droogde de huid en bond die, als een soort bontjas, op de rug van een moe derloos veulen uit een andere stal. Zo brachten wij moeder en stiefkind sa men, benieuwd wat er gebeuren ging. Het hongerige veulen wilde meteen drinken, maar de merrie weigerde hem. Zij toonde geen enkele belangstelling en liep briesend van kwaadheid bij haar „ondergeschoven kind" weg. Maar na verloop van tijd kwam ze terug en begon, quasi-onverschillig het veulen te beruiken. Ze nam er ruim- MUUWU nnnnniwnnnnnnnniviivinffffrM,,,,,aa,,,,,**"M"***AA**M**lt,IA<t*itlutl>lllut<tl>l><t<u>,t<MWMWU>l IN HET TEKEN van deze heroriën tatie stond een onlangs in Frankfurt aan de Main gehouden conferentie van zee-onderzoekers, tijdens welke o.a. ook zeer bekende vertegenwoordigers van het vak zoals Jacques Piccard en Yves Cousteau lezingen hielden. De onder- water-archeologie staat op het punt, een nieuwe ontdekkingscampagne te beginnen. Deze zal zich vooral op de Middellandse Zee concentreren. De steile westelijke kalksteenkust van Klein-Azië werd door een conferentie deelnemer een „ware goudmijn voor duikende archeologen" genoemd. Men schat het aantal van de in de Middel landse Zee verzonken historische kust plaatsen op ongeveer 200, terwijl het aantal van de in dit zeegebied op de bodem liggende schepen, respectieve lijk van hele vloten van oorlogs- en handelsschepen nog niet geschat kan worden. De cartografie van de zee, waarvan het uiteindelijke doel een „archeologische zeebodem-atlas" is, is pas begonnen. PRECIES ZOALS ons de in diepere lagen gevonden kunstschatten, histori sche en prehistorische vondsten uit sluitsel geven over vergane tijden, zijn de naar de zeebodem gezonken en voor een deel met deze reeds „vergroeide" steden en schepen archeologische on derzoekingsobjecten van de eerste rangorde. Uit het oudste tot nu toe ont dekte schip, dat voor Kaap Gelidonya (Turkije) op de bodem ligt en ongeveer 1200-1180 voor Christus, dus in de bloeitijd van het legendarische Troje op een rif stuksloeg en naar een diepte van 30 meter zonk, konden bijvoor beeld geborgen worden: monsters van meerdere tonnen koperstaven, die on dertussen in de rotsgrond „verankerd" zijn, verder hamers en beitels van staal, bronzen ploegen, messen, speren, schep pen, pijlen en bogen, ankers, hout- en beenderresten, delen van wagens, vlechtwerk, Phoenisische parels en een oud-Egyptische scar. beus. Niet minder interessant en leerzaam waren de vondsten in een Byzantijns schip uit de zesde eeuw, eveneens voor de steile kust van Klein-Azië. EEN ZORGVULDIGE studie van de historische bronnen dient de onder- water-archeologen als een soort van wegwijzer naar de vindplaatsen. Zo weet men bijvoorbeeld, dat in het jaar 413 voor Christus tijdens een zeeslag 150 oorlogsschepen voor de oude haven van Syracuse gezonken zijn, waaronder 134 schepen van de Griekse vloot. Voordat de naar de zeebodem neerge laten zwevende baggers met hun werk beginnen, wordt iedere vondst eerst met behulp van de onderwater-foto- grafie en moderne meetapparatuur met het oog op zijn ligging nauwkeurig vastgelegd. schoots de tijd voor, duwde haar neus diep in de „valse" rugharen en toonde zich tenslotte redelijk voldaan. Ze had de lucht van haar eigen veulen her kend. Rustig liet ze haar „stiefzoon" zui gen. Ook de volgende dagen accepteer de ze hem zonder voorbehoud. Het pleit was gewonnen. NU BEWEES dit ene geval van adop tie in feite nog niets. Maar miss Var don bepaalde het experiment nog ve le malen bij andere moeder- en kind combinaties en niet eenmaal faalde de opzet. Het gerucht van haar succes verspreidde zich door heel het inter nationale paarden wereldje en al spoe dig kwamen veeartsen en collega-fok kers in drommen naar haar farm om het wonder met eigen ogen te zien. Miss Vardon maakte geen geheim van haar formule. Elke belanghebbende kan gedetail leerde informatie krijgen over haar werkwijze en iedereen kan in haar stallen (Maretown House, Forton/New- port, Shropshire) de resultaten van haar hippische zuigelingenzorg komen bekijken. Zelf heeft zij tot nu toe 103 „bemiddelingsgevallen" tot een goed einde gebracht.Elders in Engeland zijn sinds vorig jaar 217 merries en evenveel veulens volgens de „Vardon- therapie" behandeld en tot elkaar ge bracht, en dat vrijwel steeds met vol ledig succes. Heel de paarden-busi- ness is het erover eens dat Johanna Vardon een ontdekking van betekenis gedaan heeft. Zij zelf zegt bescheiden: „Eigenlijk was het allemaal puur toe- val. Vreemd alleen, dat in al die eeuwen van mens-paard-relaties nog nooit iemand op dit idee gekomen is. MAAR HIER is miss Vardon er toch naast. Oude kronieken beschrijven hoe wereldveroveraar Djingiz Khan reeds rond het jaar 1200 een dergelijke tech niek toepaste om zijn voorraad strijd rossen op peil te houden. Hij zou daartoe huiden van gestorven veulens, maar ook wel de afscheiding uit de talgklieren gebruikt hébben, waarmee andere moederloze veulens werden in gewreven. Men ziet: niets nieuws on der de zon. - 7 t DAARMEE gaan vaak kostbare ope ratie-minuten verloren hetgeen uiter aard de chirurg in zijn werk belem mert. De Westduitse chirurg dr. För- ster heeft nu een aantal chirurgische instrumenten laten vervaardigen van ultramide, een betrekkelijk nieuwe kunststof die buitengewoon taai en goed steriliseerbaar is. Ultramide ver oorzaakt, in tegenstelling tol de ge bruikelijke instrumenten, slechts een zwakke schaduw op het röntgenscherm en men kan er dan ook de doorgelich te lichaamsdelen (op de foto de vin gerkootjes en het polsgewricht) duide lijk doorheen zien. Het metalen instru ment in de middenhand is daarente gen volkomen ondoorzichtig. EEN ANDER voordeel is dat kunst stof-instrumenten door bestraling ge steriliseerd kunnen worden terwijl ze reeds verpakt zijn in luchtdicht plas ticfolie. Daardoor kunnen ze bijvoor beeld bij ongevallen en catastrofes di rect na het verwijderen der verpak king gebruikt worden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19