Anti-revolutionair moderamen gaat het conflict uitpraten Mr. Biesheuvel: blijf ik in de „Natuurlijk politiek" Cleanosol te duur voor bestrijding olievlek HET WEER Paasdrukte bleef uit m Vakantie in de sneeuw Uit postauto in district [Arnhem f 17.000 gestolen Italiaanse spionagezaak heeft vele vertakkingen morris VELSEN n.v. DKW Aller ogen zijn gericht op VS niet van plan in Vietnam kernbom te gebruiken Olie aangespoeld op Britse strand Westduitse steun aan Indonesië Storm eist tien levens in Karachi Cyprus wijst twee Russen uit Postale recherche wil wijzigingen in systeem geldtransporten EUVRE MEIKM GHRISTIAANSE Vans Loon's Automobielbedrijf 52e JAARGANG NUMMER 123 ZATERDAG 25 MAART 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Bunker 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de vishal en op zee 6 Losplank 6 Kerkdiensten 6 Topsy 6 Schrijvende lezers 7 Feuilleton 3 Beeldverhalen 8 Kunst9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 15-27 Ferdinand 22 Luidsprekers «*.1.1.720 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Zuidwestenwind de stranden van de olie proberen te reinigen. Het woord is aan Londen vastbesloten toe te treden tot de EEG Buitenhuisje TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK N.V. CARROSSERIEFABRIEK SUEDE - NAPPAJASJES 4 Voor al uw carrosserie- en plaatschade 2-TAKT VOLLEDIGE SERVICE ZWIER EVEN GAUW EEN BROODJE BLAAUW SNACKBAR BLAAUW FRANS JANSSEN COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het moderamen van de Anti-Revolutionaire Partij binnenkort bijeen zal komen om het conflict binnen die partij over de keuze van de V.V.D. als regerings partner uit te praten. In anti-revolu tionaire kring werd gisteravond met een dergelijke bijeenkomst van het dagelijks partijbestuur ernstig reke ning gehouden. Verwacht wordt dat partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis, die de meningsverschillen binnen de partij woensdagavond tijdens een tv- interview zelf naar buiten heeft ge bracht, het moderamen kort na Pasen bijeen zal roepen. De fractieleider in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, die woensdagavond oartij-voorzitter Berghuis diens optreden voor de televisie nogal kwalijk nam, ont kende gisteravond tegenover ons dat hij om de vergadering zou hebben gevraagd. Hij sprak ook een bericht van het NTS- journaal tegen, waarin melding was ge maakt dat hij zou overwegen zich uit de praktische politiek terug te trekken als zou blijken dat er binnen de A.R.-partij critiek op hem is als fractieleider en nog meer als formateur. „Stel je voor", zo „dat heb ik beslist was zijn commentaar, niet gezegd". Mr. Biesheuvel zei, dat hij zijn ver klaring van woensdag staande nield, waarin hij de critiek van de heer Berg huis op de buitensluiting van de P.v.d.A. in het formatiegesprek veroordeelde. „De fractievoorzitter in de Tweede Ka mer is verantwoordelijk voor het uitdra gen van het beleid en niet de partijvoor zitter", zo zei mr. Biesheuvel ons. Hij zei het optreden van dr. Berghuis die zijn critiek op de voortgezette pogingen om met de V.V.D. een kalfinet te vormen ook gisteravond voor de radio handhaafde niet relevant te vinden, maar er verder geen consequenties aan te willen verbin den. De plaatsvervangende fractievoor zitter in de Tweede Kamer, de heer B. Rooi vink, wilde gisteravond in een televi sie-interview niet spreken over een con flict, maar wel over een „nogal aange scherpt verschil van mening", dat naar zijn mening spoedig buiten de publiciteit om dient te worden opgelost. „Het gaat hier om een scheiding van de verantwoordelijkheden", was ook zijn mening. Hij ontzegde dr. Berghuis niet het recht dergelijke uitlatingen te doen, maar betreurde wel dat de partijvoorzit ter met zijn standpunt naar buiten is ge treden. „Het maakt geen prettige indruk" meende het Kamerlid, „alhoewel een der gelijk meningsverschil in de fractie er ger zou zijn". De heer Roolvink meende dat degenen in de A.R. die met de P.v.d.A. in zee willen zich sterker roeren dan de ande ren. Het gaat volgens hem echter min der om de vraag met wie moet worden geregeerd dan wel op basis van welk pro gramma. Het beleid Zijlstra, dat de anti revolutionairen willen voortzetten en dat volgens de heer Roolvink onmiskenbaar radicale trekken vertoont, wordt echter door de P.v.d.A. heftig bestreden, zei hij De heer Roolvink verwierp de stelling dat een goed sociaal beleid alleen met de P.v.d.A. uit te voeren zou zijn. „Zij hebben daarvoor allerminst het monopo lie". De groep van spijtstemmers in de A.R. zou woensdag in Amersfoort een gesprek hebben met partijvoorzitter .dr. Berghuis. Ook fractievoorzitter mr. Biesheuvel is om een gesprek gevraagd. Mr. Biesheu vel zei ons gisteravond nog geen afspraak te hebben gemaakt. „Ik wil eerst rus tig Pasen vieren", zei hij. „Bovendien moet er ook nog een kabinet komen." (Van onze correspondent) LONDEN De verbeten zwoegen de bergers van de firma Wijsmuller uit IJmuiden hebben besloten om vanmiddag nog een nieuwe poging te ondernemen om de gestrande reuzen- tanker „Torrey Canyon" van de rot sen bij Landsend te krijgen. Een felle zuidwesterstorm heeft de eerste olie op de stranden van Cornwall ge- De gezamenlijke ohefs van staven heb-1 jaagd, waar nu duizenden vakantie- ^^?r^n0kornwaSninelv"ftnam. gangers hun Pasen willen doorbren gen en waar tweeduizend militairen WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren een verklaring uitgegeven waar in wordt gezegd dat „in de huidige om standigheden geen kernwapens in Viet nam nodig zijn en dat militaire autori teiten het gebruik daarvan niet overwe gen" gebruik van kernwapens in Vietnam, al dus de verklaring die volgde op een ar tikel in de „Washington Post" dat er bij het ministerie van Defensie op wordt aan gedrongen kernwapens te gebruiken om de tunnel-complexen van de Vietcong te vernietigen en doelen in Noord-Vietnam aan te vallen. Volgens de defensie-verslaggever van de „Washington Post" is de bom waarvan het gebruik wordt bepleit van een type dat explodeert nadat zij zich in de grond heeft geboord. De bom zou van een be trekkelijk „schoon" type zijn, maar het projectiel zou de bodem tot kilometers in de omtrek doen schudden, waardoor zowel onder- als bovengrondse bouwsels zouden worden vernietigd en alle in de directe omgeving aanwezige mensen zou den worden gedood. let K.N.M.I. verwacht tot vanavond zes uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige wind. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. Volledige weerrapporten op pagina twee. Premier Wilson vloog gisteren over de „Torrey Canyon" met de helikopter, die hem naar zijn buitenhuisje op de nabij gelegen Scilly-eilanden bracht, waar ook de stranden bedreigd worden door de ru we olie. Hij zei, dat alles gedaan wordt, wat menselijkerwijs gedaan kan worden. Hij wenste niet in te gaan op de vraag wie uiteindelijk de kosten zal moeten dra gen voor de ramp met de olie. „Daar is nu geen tijd voor. Nu moeten wij wer ken." Elf schepen zijn toegevoegd aan de vloot van veertig torpedojagers, mijnenvegers en vissersvaartuigen om met chemicaliën de enorme oliemassa te bespuiten. Per dag worden nu 350.000 liter chemicaliën ge bruikt. Honderden vrachtwagens uit het gehele land rijden dag en nacht voorra den aan, maar worden ernstig belemmerd door de paasdrukte. Op sommige plaatsen konden de men sen hun werk niet verrichten en moest de politie ingrijpen. Alle voertuigen die ingeschakeld zijn in deze gigantische operatie, hebben de letters T.C. („Torrey Canyon") op hun voorruit geplakt, zodat zij voorrang krijgen op de drukke smalle wegen naar de zuidwestkust van Enge land. De kosten zullen zeker meer bedragen dan de zeven miljoen gulden, die de regering heeft uitgetrokken voor het rei nigingswerk. De financiële zijde wordt volgens Wilson van dag tot dag opnieuw bekeken. Vanmorgen werd de beslissing geno men dat bij de bestrijding van de mas sale olievlek geen gebruik zal worden ge maakt van het Enschedese middel „Clea nosol". In de afgelopen nacht heeft de agent van de heer H. de Vries, die al een aantal dagen in Groot-Brittannië verblijft de mededeling gekregen dat het middel door de Britse Petroleummaatschappij be proefd, veruit het beste bestrijdingsmid del is. Maar het wordt tevens een te duur bestrijdingsmiddel genoemd. In de loop van zaterdagmorgen vond nog een onder houd plaats met het ministerie van De fensie. Nieuwe gezichtspunten zijn daar uit echter niet te verwachten. De heer De Vries, die teleurgesteld is over de beslissing van het BP-laborato- rium zei: „Ik ben er steeds bang voor ge weest. Die grote maatschappijen nemen je radicaal tussen de tang, daar ben je als klein mannetje niet teget opgewassen" Maar hij heeft zoveel publiciteit gehad, dat hij er zelf van zegt: „Ik ben er reus achtig dankbaar voor. Van alle kanten krijg ik opdrachten". Vanmiddag zouden vier sleepboten van Bureau Wijsmuller een gezamenlijke po ging doen om de „Torrey Canyon" van de Seven Stones" te trekken. Over de voorbereidingen voor deze krachtsinspanning bijzonderheden op pa gina 6. Johannes, 18 36 37 „Mijn koninkrijk is niet van deze we reld. Indien Mijn koninkrijk van deze wereld geweest was, zouden Mijne dienaren gestreden hebben". DJAKARTA Indonesië en West-Duits- land hebben in Djakarta een overeenkomst getekend, volgens welke de regering in Bonn Indonesië kredieten tot 12,5 miljoen dollar zal verlenen. De overeenkomst is tot stand gekomen na de besprekingen, die de Indonesische minister voor Economische en Financiële Zaken, sultan Hamengkoe Boe- wono, in september vorig jaar in Bonn heeft gevoerd. De kredieten zullen wor den gebruikt voor de aankoop van reserve onderdelen, materiaal en halffabrikaten uit de bondsrepubliek. De terugbetaling is verspreid over een termijn van 25 jaar. KARACHI (AP). Karachi is van nacht geteisterd door een zware storm met windstoten van 150 kilometer per uur. Tien mensen kwamen om het leven. Meer dan honderd werden gewond. Vele ge bouwen werden verwoest en verbindingen raakten onklaar. Tijdens de storm viel veel regen, waar door het verkeer in de Pakistaanse hoofd stad werd lamgelegd. Eenzaam stond deze bloemenver koopster langs de weg in de bollen streek. Het paasbezoek viel tegen, de verkoop dus ook. Het landelijke beeld aanzienlijk minder bezoek dan vorig jaar kwam ook in de Keukenhof, in Zandvoort en in Haarlem tot uiting. Er was vrijdag avond nog ruim voldoende hotel ruimte. In het kantoor van Haarlems Bloei was nauwelijks enige aan vraag van kamers. LONDEN (AFP en ANP). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gezegd dat Groot-Brittannië vastbesloten is toe te treden tot de Euro pese Economische Gemeenschap, mits de essentiële belangen en die van het Ge menebest zullen worden gewaarborgd. Minister Brown deed dit in een bood schap ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de EEG, die door „Europese Gemeenschappen" werd gepubliceerd. „Toetreding van Groot-Brittannië zal op geen enkele fundamentele wijze de wezenlijke structuur van de gemeenschap zoals deze door het verdrag van Rome werd gevestigd, wijzigen", aldus Brown NICOSIA (AP). In Nicosia is bekendgemaakt, dat twee Russen, een diplomaat en een employé van e Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, uit Cyprus zijn uitgewezen omdat zij betrokken zouden zijn ge weest bij spionage van Britse mili taire bases en Amerikaanse radiosta tions op het eiland. De Cyprische minister van Buiten landse Zaken, Spyros Kyprioanou had de Russische ambassadeur, Pavel Er- mosjin bij zich ontboden na de ar restatie van twee Cyprioten die be trokken waren bij een spionagenet dat eerder deze week in Italië werd ont dekt. Ook in Griekenland zou een arrestatie zijn verricht. De Zwitserse politie heeft verklaard, dat er bewijzen zijn, dat het grote Rus sische spionagenetwerk, dat in Italië ont dekt is, ook in Zwitserland vertakkingen had. „De mogelijkheid van arrestaties kan niet worden uitgesloten", zo werd gezegd. Het Italiaanse ministerie van Defensie heeft ontkend dat NAVO-functionarissen betrokken zijn bij de spionagezaak. (Van onze correspondent) ARNHEM In het district Arnhem van de P.T.T. is, naar pas nu bekend is ge worden, op maandag 13 maart een be drag van 17.000 verdwenen. Een van de employés, die betrokken is bij het verzen den van geld van de bijkantoren ofwel ressortkantoren naar het districtskantoor in de Gelderse hoofdstad, moet het geld in zijn zak hebben gestoken. Hoewel de opsporingsdienst van de I P.T.T., de postale recherche, dezelfde dag nog in kennis is gesteld van het verdwij nen van de 17.000 en dadelijk aan een grootscheeps onderzoek is begonnen, is men nog geen stap dichterbij de oplossing van de gelddiefstal. Een van de P.T.T.-personeelsleden heeft enkele dagen in voorarrest gezeten. De postale recherche had echter onvoldoende aanwijzingen en bewijzen dat de man de vermoedelijke dader was, zodat hij niet langer achter de tralies gehouden kon worden. Momenteel is de situatie zelfs zo, dat de postale recherche een hard hoofd heeft in de oplossing van de diefstal. „Wij zullen het nu echt van het toeval moe ten hebben", zei een van de rechercheurs Door dit geval is de P.T.T. weer eens met de neus op de problemen gedrukt. Het is bekend dat men in P.T.T.-kringen Eenentwintig kinderen uit het mijn- dorp Aberfan in Wales, waar in ok tober van het vorig jaar het ver schrikkelijke ongeluk gebeurde, dat van tientallen kinderen het leven eiste, brengen de paasvakantie door in Zuid-Duitsland. niet erg gelukkig is met de huidige gang van zaken. Sommige mensen die verbon den zijn aan de opsporingsdienst vinden zelfs dat er bijzondere gevaren aan kle ven, en men vindt het riskant, te meer nu de laatste jaren de gewapende roofover vallen, met name op banken, ook in Ne derland in zwang zijn gekomen. Men vreest dat eens ook de postauto's aan de beurt zullen komen. Naar aanleiding van de jongste dief stal van geld in het postdistrict Arnhem heeft de postale recherche thans enkele rapporten uitgebracht, waarin wordt ge wezen op verschillende fouten die men heeft ontdekt in het systeem van vervoer van geld. Deze rapporten zullen in de top van de P.T.T.-leiding worden besproken en in Arnhem wordt aangenomen dat en kele dringend noodzakelijke wijzigingen in het systeem zullen worden aange bracht. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Rinaldi in het wilde weg namen noemt van mensen, die nergens iets mee te maken hebben, om de mensen die voor hem werkten, te dekken. Het is gebleken, zo meldt onze corres pondent in Rome, dat niet zozeer Rinaldi Ghislieri, maar vooral zijn vrouw, de gro te figuur was in de gehele zaak. Ook de chauffeur Girard schijnt een belangrijker rol te hebben gespeeld dan men eerder had vermoed. Deze Girard moet ergens in Piemonte een buitenhuis bezitten, maar het is de politie nog niet gelukt de plaats te weten te komen, omdat Girard weigert om op vragen antwoord te geven. Men neemt aan, dat juist dit buitenhuis Girard zeer belangrijke documenten zal bevatten. Rinaldi schijnt in de cel een zenuwpa tiënt te zijn. De eerste dagen weigerde hij alle voedsel. Tenslotte vroeg hij aan de officier van de carabinieri van de geheime dienst, die hem bewaken, of deze enkele eieren voor hem wilde kopen en deze on der zijn toezicht koken. Dat is het enige voedsel waarin hij vertrouwen stelt. Hij is er namelijk van overtuigd dat agenten van Moskou zullen trachten hem van het leven te beroven voor hij iets van betekenis zal kunnen loslaten. In zulke gevallen, zo heeft hij verklaard, is men in onze dienst meedogenloos. ADVERTENTIES Santpoort Tel. 8345 Lange Herenstr. 36 - 38 Telefoon 14371 Haarlem voor alle auto- en caravanschaden. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 Amsterdam Telefoon 2046 (0 2550) Kromhoutstraat 60 IJmuiden (Strandweg) Korte Kleverlaan 3042, Bloemendaal Telefoon 0 2500 - 59311 official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 4268 Vleeswaren, zo uit de slagerij op uw broodje. I - gerookte zalm BROODJE - paling i - garnaal Echte slagerskroketten. Salades en gehaktballen. Iedere dag verse soepen, ook per liter. Loempia's - nassi - bami enz. Ie PAASDAG vanaf 5 uur n.m. geopend 2e PAASDAG gesloten. Wijk a. Zeeërweg 35 - IJmuiden-O. - Tel. 5717 AUTOPLAATWERKERIJ UITDEUKEN en SPUITEN Wij leveren ook alle onderdelen voor elke wagen Snelle reparatie - gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7. bij het Industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat, IJmuiden - Telefoon 2011. Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7307 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1