Afschaffing van statiegeld heeft geleid tot één grote janboel Vijf cent-regeling wordt dinsdag van kracht Kunt u een interieur opbouwen uit een katalogus? f Dus...zelf komen zien bij: CIRCUIT TE ZANDVOORT De Limburgsche Kolenhandel ZATERDAG 2 5 MAART 1967 Verwarring Aap uit wouw Ontevreden Slechts elf miljoen Restaurant de la Course op het Domkoppen Ontgroening 2 Ontgroening 3 Ontgroening 4 Het jaar 2(KK) Verbeelding Waarom nog esperanto Democratie (Van onze correspondent) i DEN HAAG. De eind vorig jaar voorspelde onbillijkheid, dat de con sument gaat opdraaien voor de kosten van éénmalige verpakking, waardoor fabrikanten en handel van de dure lasten van retourzending en -vulling van glazen potten van jam, pindakaas, appelmoes, vruchten op sap enzo voorts worden bevrijd, wordt momen teel hand over hand bewaarheid. On danks of beter gezegd: juist ten gevolge van de regeling die op 27 december 1966 tussen industrie en handel en minister Bakker (Econo mische Zaken) is getroffen. Een regeling, waarvan de aankondi ging begon met: „In tegenstelling tot eer dere berichten zal tot augustus 1967 de invoering van de eenmalige pot voor jams geen prijsverhogend effect behoe ven mee te brengen voor de consument". In de janboel, waarmee de uitvoering van die regeling thans gepaard gaat, legt de consument in volkomen willekeurige gevallen wel degelijk geld toe op de een malige pot, terwijl de gang van zaken voor vele detaillisten onzekerheid, hinder en ergenis met zich meebrengt. Sedert er begin deze week door ons aan werd herinnerd dat de lege jampot tot en met zaterdag nog een dubbeltje waard is, is uit reacties die wij uit ver scheidene steden kregen overduidelijk ge bleken hoe mank de regeling tot dusver heeft gelopen. Zo had het moeten gaan: op 13 febru ari werd de prijs van de meeste merk artikelen in glazen potten met vijf cent verhoogd. Betaling van statiegeld werd afgeschaft. Tot en met 25 maart zou de consument volgens de letterlijke tekst van de regeling „de oude zowel als de nieuwe potten van deze artikelen, dus on geacht de aanduiding van al of niet sta tiegeld op de verpakking nog bij de han del kunnen inleveren, tegen ontvangst vna tien cent vergoeding". En daarna, ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 TELEFOON 10748 HAARLEM SUBERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje tot 1 augustus, tegen vijf cent vergoe ding. Zo gaat het in de praktijk: er zijn in de winkels borden opgehangen, waarop de regeling bekend wordt gemaakt. Maar de uitleg die klanten en winkeliers er aan gaven, pakt zeer verschillend uit. Klanten diepen uit hun kelders oude pot ten op om die voor een dubbeltje in te leveren. Winkeliers weigeren deze, om dat er volgens hen al in geen tijden sta tiegeld op dergelijke potten is geheven en de inhoud ervan ook niet in prijs is verhoogd. Voor zover dit laatste waar is, hebben zij volgens de regeling gelijk. Wat het eerste punt betreft, daarover geeft de regeling geen uitsluitsel. Vervolgens denken vele consumenten dat de nieuwe potten, waarop zo over duidelijk staat „gratis glas" of „geen statiegeld" wel de vuilnisbak in kunnen. Wie dat niet denkt, stoot zijn neus bij de winkelier, die meent dat die opschrif ten duidelijk betekenen dat er géén dub beltje wordt 'teruggegeven. Daarmee heeft de winkelier ongelijk. Behalve dan weer, als de inhoud van de pot na 13 februari niet in prijs is 'verhoogd. Het zijn niet alleen kleine winkeliers die overigens te goeder trouw bij een onderzoek dat wij instelden, zeggen: „Ja meneer, de potjes met statiegeld zijn op en nu hebben we nieuwe voor raad gekregen waarop staat „gratis glas" dus dat betekent voor de klant vijf cent prijsverhoging, want daar geldt de rege ling dat er geld wordt teruggegeven na tuurlijk niet meer voor". Het zijn ook filiaalchefs van grote su permarkt-concerns, die zich al die tijd niet hebben gerealiseerd dat er geld te rug moet worden gegeven. Soms hoeft dat ook niet, op zogenaamde eigen merk jams, die niet in prijs zijn verhoogd. Maar in andere gevallen weer wel, na melijk op standaardmerken. In die fili alen wordt echter alles over één kam geschoren. Geen statiegeld betaald, geen geld terug. Tussen de mazen door is dan de prijs verhoging van vijf cent voor de invoering van eenmalige potten, waar van het be gin af alles om heeft gedraaid, voor een deel toch terecht gekomen bij de klant, terwijl de industrie en handel het voor deel boekten van afschaffing van de be werkelijke retour-emballage Spreekt men met de hoofdkantoren van de supermarkt-concerns, dan krijgt men ten antwoord dat er duidelijke borden zijn opgehangen, duidelijke instruc ties aan de filialen zijn gegeven en dat men verbaasd is klachten te horen. Verbaasd is men ook op het ministerie van Economische Zaken: „Wij hebben tot dusver geen klachten gehad, dus de re geling verloopt goed. En het publiek rea geert anders heus wel, al gaat het maar om een cent prijsverhoging". Dus ook de economische controledienst van het ministerie, die waakt over wat er met de prijzen gebeurt, heeft nog nooit ook maar één fout gesignaleerd? Al onze waarnemingen zijn vergissingen? Dan komt tenslotte de aap uit de mouw. Deze: het ministerie heeft eigenlijk maar weinig of niets over de jampotten- regeling te vertellen. Eind vorig jaar wil den fabrikanten en handel de prijsverho ging voor eenmalige potten zonder meer aan de consument doorberekenen. Zij had den daarmee rustig hun gang kunnen gaan, want toen stond al vast dat minis ter Bakker de wettelijke prijs-rem, die zijn voorganger Den Uyl had aangehaald zou laten schieten. Dat wil zeggen dat de fabrikanten voor prijsverhoging helemaal geen toestem ming meer nodig hadden van het minis terie. Zij hoefden die alleen te melden zoals dat heet. Dan kon het ministerie maandenlang gaan uitzoeken of die ver hoging wel in orde was, maar intussen zouden de fabrikanten rustig de meerprijs incasseren. Wie is nu tevreden met de regeling? De consument niet, die potjes met gelds waarde weggooit en met verkeerde naar de winkel loopt. De winkelier niet, die ontevreden ge zichten bij zijn klanten ziet. De vereniging van de Nederlandse groente- en fruitverwerkende industrie -één van de partijen die de minister „terwille" was niet: „Het is bepaald geen heldere regeling, door de uitsme- ring over zo'n lange periode". En die daarbij onthult: „Niet-georganiseerde fabrikanten, die hoofdzakelijk regionaal leveren ,zijn trouwens helemaal vrij er niet aan mee te doen." De Nederlandse Consumentenbond niet: „Een en ander is voor de mensen erg moeilijk. De zaak is weinig door zichtig". Het (overkoepelende) Consumenten Contact Orgaan niet: „Het is een moeilij ke regeling. De consument kan het beste maar voor elke pot nu een dubbeltje en volgende week vijf cent opeisen." Alleen het ministerie van Economische Zaken blijft pal staan in zijn tevreden heid. Deze zaterdag loopt de dubbeltjes-rege ling af, voorzover zij tenminste heeft ge werkt. Dan komt tot 1 augustus, de vijf cent-regeling aan de beurt. Intussen ko men er steeds meer nieuwe potjes ;n de winkels met de suggestie erop dat zi, geen cent waard zijn. Met steeds meer kans op verwarring en averechtse af i wikkeling van de statiegeldafschaffing ADVERTENTIE A? U kunt 't. Natuurlijk. Er zijn zoveel mensen die 't doen. En er later spijt van hebben. Want weet u, zo'n meubel-op-papier blijkt in werkelijkheid altijd nèt even anders dan u dacht. Anders van kleur, van vorm. Met gevolg dat uw katalogus- interieur bij u thuis nèt even tegenvalt. Jam mer. Zo'n risiko mag u niet nemen. Daarvoor zijn meubelen te belangrijk. U moet er te lang mee wonen, mee leven 1 Beter kunt u eerst op uw gemak de werkelijk heid komen zien bij Stoutenbeek. 2 Enorme etages, 250 modelkamers. Alle meubelen die u zoekt, ook de volledige Topform kollektie. U kunt een „proefinriehting" maken om uw inte- Tieur-keuze aan de werkelijkheid te testen. Onze adviseurs hebben èlle tijd voor u. Zoiets geeft zekerheid. Evenveel zekerheid als het GOUDEN 5 JAAR garantie-label dat aan al onze meubelen hangt. En denk nu niet, dat zal wel „duur" zijn. Stoutenbeek is niet duur. Kijken kost u niets. En de meubelen kosten altijd minder dan u zou verwachten 1 stoutenbeek ^550 modelkamers. Volop parkeerruimte. Breestraat 82. Tel. 02500-23641 - Maandag de gehele dag gesloten. y garantie sc ÏÏITIfflM Met stijgende verbazing heb ik kennis genomen van het verslag van de raads vergadering op 15 maart in Haarlem. De gemeenteraad toch besliste in ongeveer vier uur over de uitgave van elf miljoen gulden met als batig saldo een tweede hands politiebureau. De keus viel op de Koudenhornkazerne, een reeds aan het eind van de Eerste Wereldoorlog voor le gering van militairen en dat wil wat zeggen ongeschikt verklaard gebou wencomplex. Heel vreemd is hierbij de houding van de wethouder van openbare werken, die toch geacht moet worden de conditie van de stedelijke bouwwerken te kennen en die bovendien geen mogelijkheid ziet bin nen vier jaar een nieuw bureau te bou wen. Gelukkig blijkt dat wij ook nog raads leden bezitten, die wel over de plannen hebben nagedacht. Hulde aan deze men sen; ze kwamen met goede ideeën. Eén lichtpuntje blijft in deze sombere situatie. Haarlem krijgt er een toeristische trek pleister bij, te weten een reeds twee eeu wen oud politiebureau, te bezichtigen on der deskundige leiding. M. BLOEMENDAAL, Haarlem ADVERTENTIE Als gevolg van de over weldigende belangstelling opde RAI voorde Hondaauto- mobielen waren vele bezoekers niet in staat, rustig een kijkje op onze stand te nemen of een proefrit te maken.Daarom stelt HONDA CARS N.V. AMSTERDAM officieel agent voor Honda automobielen in onderstaand rayon, alle geïnteresseerden, wonende in dit rayon, in de gelegenheid G R ATIS de HONDA AUTOMOBIELS HOW te bezoeken die van21tot en met 31 maart a.s. zal worden gehouden in het: dagelijks geopend, ook de beide Paasdagen, van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. UtneM In dez* rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit- drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: ir Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. ir De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adrea ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte 1r De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. Een commissie van geleerde heren is tot de ontstellende ontdekking gekomen dat de Nederlandse kinderen plotseling heel dom zijn geworden. Zij kunnen on mogelijk leren om een „Hymne op de hy giënische chauffeur" te schrijven. Daar schrik je wel even van. Hoe moet de mo derne maatschappij blijven bestaan met zulke domkoppen? Maar er is nog wel enige hoop in deze dreigende zietuuwaazie. Laten wij aan de laatst overgebleven intelektuuweelen vra gen, enige kompjoeters te vervaardigen, die tot in lengte van eewen het denk werk voor ons zullen verigten. Alle Neder landers tussen 4 en 1^0 jaar kunnen zich dan ten volle wijden aan het freubelen, en zo halen wij in alle eer, deugd en verveling, ons eindje. H. M. Lasschuit-de Boer, HEEMSTEDE. Nu in Haarlem en omgeving de ene oude boom na de andere sneuvelt, worden de burgers getroost met de mededeling dat geregelde vernieuwing en verjonging noodzakelijk is. Ik wil nu wel graag van de verantwoordelijke autoriteiten verne men hoe wij aan de eeuwenoude bomen gekomen zijn? Was er vroeger geen gere gelde verjonging nodig? Heeft het nog zin bij de jeugd de liefde voor de natuur aan te kweken door het houden van boom plan tdagen als diezelfde jeugd de ver woesting aan de prachtige bomen in onze stad regelmatig gadeslaat? i W. VAN VLIET, Haarlem „Met toenemende verbazing en verbijs tering las ik het ingezonden artikel van de heer L. S. Aardema te Haarlem, met als opschrift „Ontgroening". Heeft de heer Aardema er wel enig idee van, dat bomen ook een zeer be langrijke functie vervullen, vooral in de steden met de steeds toenemende lucht vervuiling. Bomen zorgen tenminste nog voor een klein beetje zuivere zuurstof. En waar wil de heer Aardema de jeugd laten spelen als er geen Hout, herten kamp of park meer is? Waarschijnlijk op het prachtige parkeerterrein dat op de plaats van de Hout moet komen, of misschien op de kleine balkons van flats in de benzinedampen enzovoort. Of is het de bedoeling van de heer Aardeiha ook de jeugd af te schaffen, als overbodig en hinderlijk. In dat geval zullen over zo'n 30 a 40 jaar geen parkeerterreinen of flats meer nodig zijn. Misschien heeft de heer Aardema een voorstel dienaangaande. Ik hoop van harte en ongetwijfeld ve len met mij, dat er zo spoedig mogelijk wordt gestopt met het omkappen van ons resterende kostbare groen en dat er nog heel wat parken mogen komen, vooral in de dichtbevolkte wijken. A. M. STEVENS-KOEK, Haarlem. In aansluiting op de ingezonden brief van de heer Aardema zou ik willen voor stellen de Haarlemse bevolking binnen kort in twee werkgroepen te verdelen: Groep I, de kapploeg, deze heeft tot taak alle bomen, groen en andere beplanting systematisch te vernietigen, en Groep II, de bouwploeg, welke tot taak heeft op al le opengekomen plekken flats en parkeer terreinen te bouwen c.q. aan te leggen. (Huur der flat ten minste 300 per maand, liefst nog hoger). Wanneer Haarlem geheel versteend is, worden de werkzaamheden uitgebreid tot duinen en Veluwe. Alles moet gekapt worden en iedere bewoner die het bestaat om ergens een groen plantje of boompje te hebben, wordt tot levenslange opslui ting in een speciaal daarvoor ingericht park of bos veroordeeld. Ik zou de eerste veroordeelde zijn en velen zullen mij ongetwijfeld volgen. C. TH. STEVENS, Haarlem Meneer Zwerver laten we de kinderbij slag eens niet vanuit het standpunt van de bejaarden ïhaar vanuit het belang van de kinderen beschouwen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag heeft berekend dat ons land in het jaar tweeduizend 20 a 21 miljoen inwoners zal tellenDe kinderen die nu gebo ren worden zullen dan 33 jaar oud zijn. Ze zullen dan hun auto's toch ergens moe ten parkeren, ze willen een huis hebben en zich in hun vrije tijd ontspannen (en er komt steeds méér vrije tijd). Dat alles zal dan nog moeilijker zijn dan nu. In welke termen ze over de volwassenen van 1967 zullen spreken die het zover hebben laten komen, laat zich denken. Het belang van de kinderen, een leef baar, een' bewoonbaar Nederland, vereist dringend dat de bevolkingsaanwas beteu geld wordt. Laten de mensen die kinder bijslag hebben die maar houden, maar laat de regering geen kinderbijslag meer geven voor de kinderen die nog geboren moeten worden. Het geld dat uitgespaard wordt zou men kunnen besteden aan het verhogen van de AOW, het stichten van nieuwe bejaar dentehuizen enzovoort. Laat men beden ken wat de bevolkingsaanwas ons zo al gekost heeft. In Nederland is er woning nood, hoewel de Nederlander harder werkt dan de Belg (waar geen woning nood is). Maar Nederland en België tel den in 1939 beide 81/» miljoen inwoners, nu België krap 9 en ons arme land 12%. Bij een gelijkblijvende bevolking kunnen jonge mensen die wensen te trouwen in het huis trekken van oude mensen die net overleden zijn. De enige bouwactivi teit daar is het vervangen van oude hui zen door nieuwe. Bij ons is er een dubbele taak: oud door nieuw vervangen èn de bevolkingsaanwas onder de pannen bren gen. Dat dat natuurlijk niet lukt kunnen de woningzoekenden mij bevestigen. Mijn uitgangspunt is anders dan dat van de heer Zwerver, maar wij komen wel tot dezelfde conclusies. A. P. BRANDES, Haarlem Met verbazing heb ik uw artikel (in Erbij van 18 maart j.l.-redactie) over het Lotuswerk gelezen. Wat mij opvalt is dat u het voorstelt alsof het zo gemakkelijk is opgeleid te worden voor de Landelij ke Opleiding Tot Uitbeelding van slacht offers. Zelf gediplomeerd Lotusman, kan ik verklaren dat het uitbeelden, acteren en grimeren niet voor iedereen is wegge legd. In de tweede plaats is het niet waar dat de heer N. M. Oud te Heem stede de enige is die zijn pols kan op voeren tot 140 en laten dalen tot 50. On dergetekende beeldde in 1964 op de Natio nale wedstrijd te Sittard voor de r.k. E.H.B.O. een shock uit door inwendig buikletsel; pols teen geconstateerd 135. Op de „Natiorialen" in Hilversum 1965 en in Schijndel 1966 werden polsslagen van 45 tot en met 140 geconstateerd. U ziet- er is niets nieuws onder de zon. Wel wil ik vertellen dat ik 16 maart j.l. in de universiteit een epilepsie heb gedemon streerd en studenten dachten dat het werkelijkheid was. Ik had daar danig op geoefend. Ook bij de goede nabootsing van een wond komt nog heel wat kijken dan alleen maar behangerslijm, plastic en een rode stift. J. H. VISSER. Mijdrecht. Naschrift: Wij nemen gaarne aan dat meer geoefende Lotusmensen hun pols naar believen kunnen variëren. Ove rigens is nergens in het artikel gesugge reerd of gesteld dat de Lotusopleiding eenvoudig zou zijn; het tegendeel is het geval. De heer Oud te Heemstede is blijkens onze informaties de enige Lotus- gediplomeerde in Haarlem en omgeving. Redactie). Wij veranderen zelf onze eigen taal! Alle moeilijkheden en onregelmatigheden zoveel mogelijk eruit! Waarom niet? La ten wij beginnen met de onregelmatige werkwoorden. Als Godfried Bomans in een televisie-uitzending voor Monitor (12 maart j.l.) de noodzaak van een moei lijke spelling tracht te verdedigen met erop te wijzen, dat het overbodige knoops gat in uw revers ook gehandhaafd wordt, dan slaat hij de pla'nk wel mis; wat zou den onze anjerdragers zonder dat extra knoopsgat moeten beginnen? Inderdaad zullen de kinderen bij het le ren van de Franse taal meer moeite hebben, maar ook dat is opgeblazen, want het gaat maar om een zeer gering aan tal woorden. Hierop mag toch de hele vereenvoudiging van de spelling niet stranden? En dan „eerbied voor de voorouders" voert hij verder aan (bijgeloof?), zeker voor die „dikbuiken" die verzuimden Ne derland werkelijk groot te maken?.de goeden niet te na gesproken, maar die zijn te tellen op de vingers van een paar handen! Laten wij niet alleen de spelling ver eenvoudigen, maar óók de taal. De moei te om Esperanto te leren is dan niet meer nodig en het Nederlands zal eens de we- reld(hulp)taal worden bij uitnemendheid. Gaarne sympathiebetuigingen! W. VAN OOSTEN, Badhoevedorp (N.H.). Volgens de laatste verkiezingen waren de K.V.P. en de P.v.d.A. de grootste par tijen. Dit was dus de wil van het volk, en nu vraag ik mij af waarom deze P.v.d.A. niet is opgenomen om ook een stem te hebben voor de post van minister-presi dent. Waar blijft onze democratie? 1 P. SIKSMA, Haarlem

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7