Britten willen oliezee in brand gaan steken Wijsmuller geeft berging van de in drie stukken gebroken tanker op Diefstal van juwelen en geld: buit 49.000 Encycliek „vooruitgang van de volken „Kosten bewapeningswedloop een onverdraaglijk schandaal' na HET WEER Wiesenthal meent dat Bormann grote nazi-organisatie leidt ri ij m a n morris Lodaline groen weekend-systeem grote flacon 98 ct In Haarlem Dode bij botsing in Haarlemmermeer 1 Amerika's vice-president in ons land Van Thiel trekt maatregelen in Overleg Van Heek met Economische Zaken Hanoi verwerpt vredesvoorstel van Oe Thant Superslagerij De SJmond 52e JAARGANG NUMMER 124 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN DINSDAG 28 MAART 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje LONDEN (AP en Reuter). De Torrey Canyon, de mammoettanker die sinds acht dagen op de rotsen bij Lands End zit, is verloren. De ber gingspogingen zijn vanochtend om half tien opgegeven. Het schip is in drieën gebroken. Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Feuilleton 5 Beeldverhalen 6 Economisch nieuws 6, 9 Kunst 1 Radio en tv 7 Scheepsberichten 9 Sport 11, 13, 15, 17, 19 Topsy 14 Ferdinand 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Koud en winderig Staking geëindigd Er leven nog 16.000 oorlogsmisdadigers Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten'. DE WOLF van 1833 NEONINSTALLATIE'S CAMEL - TWEEDJASSEN met lanoline (ivb) DINSDAG - WOENSDAG - DONDERDAG IJmuider Courant De Britse regering heeft besloten de tienduizenden tonnen ruwe olie die op zee drijven, in brand te steken. Ze wil probe ren op die manier verdere vervuiling van de stranden te voorkomen. Uit een juwelierszaak aan de Bartel - jorisstraat in de Haarlemse binnenstad is tijdens het paasweekeinde voor een be drag van 49.000 aan juwelen en geld ge roofd. De diefstal is na half zeven zater dagavond gepleegd. Men heeft zich tot de winkel toegang verschaft met de sleu tels van de 49-jarige eigenaar in Bloe- mendaal. Deze sleutels zouden tevoren uit de woning van de zakenman zijn gesto len. Toen hij uit een jaszak zijn autosleutel tje wilde halen, bemerkte hij dat zijn sleu tels verdwenen waren. Men heeft zich tot het winkelpand toe gang verschaft via de zijdeur en een tus sendeur. De diefstal omvat 15 ringen met briljanten, 7 gouden armbanden, 50 gou den damesarmbanden, 25 gouden dames colliers, 12 gouden dameshorlogebanden, twee gouden herenhorloges, 80 gouden munten, 35 tot 40 gouden heren horloges, enige doublé sieraden en uit een kluis nog eens 135 gouden trouwringen en 160 gouden damesringen met stenen als mede een groot aantal gouden herenrin- gen met stenen. De gezamenlijke waar- de hiervan bedraagt 45.000. Voorts werd er uit een geldkist, die op de eerste ver dieping werd opengebroken een bedrag van ƒ4.000 gestolen. De recherche stelt een onderzoek m. Bii een verkeersongeval op de Kruis weg in Hoofddorp (Haarlemmermeer) is de 83-jarige A. Schelling uit Rotterdam om het leven gekomen. Zijn zoon, die de personenauto bestuurde, diens echtgenote en hun twee kinderen werden zeer ern stig gewond naar twee Haarlemse zieken nuizen overgebracht. De personenauto kwam bij een uitwijkmanoeuvre in bot sing met' een tegenligger, bestuurd door een 47-jarige sigarenhandelaar uit Aals meer, die er zonder kleerscheuren af kwam. Schepen en vliegtuigen zijn gewaar schuwd uit de buurt te blijven. Ongeveer de helft van de 120.000 ton ruwe olie is uit het wrak gestroomd. Het is nog niet be kend hoe de olie zal worden aangestoken. Gemakkelijk zal dat niet gaan. De gassen in het wrak kunnen tot ont ploffing komen. Het wrak wordt de „grootste bom in Europa" genoemd. De kustwacht heeft het lichtschip, dat de scheepvaart waarschuwt voor de klip „zeven stenen" weggesleept. De klippen liggen tussen de Scilly-eilanden en Kaap Lands End. De olie is vlak bij de stranden van de Scilly-eilanden. Het wrak van de tanker zakt steeds verder weg. Het voorschip maakt steeds meer slagzijHet achterschip wordt steeds meer een prooi van de beu kende golven. De zeegang is zwaar, waar door het bespuiten van de onafzienbare olielaag door kleine schepen gevaarlijk is geworden. Autoriteiten hebben verklaard niet te geloven dat het in brand steken van de olie veel zal helpen voor de stranden van Cornwall. De schade is daar niet meer ongedaan te maken. Wel kan men door het in brand steken van de olie de stran den verder langs de zuidkust, zoals die van Brighton en Bournemouth, voor ver vuiling vrijwaren. In Devonport hebben commandotroepen getracht de olie op het strand in brand te steken. Dat is mislukt. Er zijn zeer hoge temperaturen nodig om de olie te laten branden. Bovendien verbrandde alleen de lichte olie, terwijl de zwaardere bestand delen zich als een teerachtig residu op het strand afzetten. Hermine de Laubrière: Het beste bewijs van echte genegen heid levert hij, die zich opoffert zonder erover te praten. (Zie ook pagina 3> Rpnrv 9 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Vrij koud met wisselende bewol king en af en toe enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. VATICAANSTAD (AP en Reuter) „De door machtsvertoon en bewa- I peningswedloop veroorzaakte uitga ven zijn een onverdraaglijk schandaal ten overstaan van het lijden van de mensheid". Dat staat in de vanochtend gepubliceerde zendbrief van paus Paulus VI. De encycliek handelt over de „vooruitgang van de volken". De paus veroordeelt in het stuk het onge breidelde kapitalisme als een „ramp zalig systeem". In de achtduizend woorden tellende brief die via de bisschoppen is gericht tot de vijfhonderd miljoen rooms-katho- lieken in de wereld, roept de paus op tot hulp aan de zwakken en de honge- rigen. „Wij zijn allen verenigd in deze onderneming. Wij willen alle mensen on der ogen brengen, hoe kritiek het huidi ge ogenblik is en hoe dringend het werk is dat moet worden verricht. Het uur voor actie heeft geslagen. Op het spel staat het scheppen van de voor mense lijke wezens vereiste omstandigheden. In de encycliek stelt de paus de volgende concrete stappen voor: het oprichten van een wereldom spannend fonds dat voor een deel moet worden gevormd uit gelden die voor wapens zouden worden uitgege ven en waaruit de armsten van de wereld geholpen moeten worden; een zorgvuldige bestudering van een reorganisatie van diverse hulp- progamma's om versplintering en isolement te voorkomen; hogere belastingen voor de rijken om de hulp te vergroten en hogere prijzen voor geïmporteerde goede ren; een herziening van rentetarieven en systemen voor aflossing van lenin gen, waarbij niet op een van beide partijen de zwaarste last moet druk ken; het instellen van prijsregelingen, produktiegaranties, steun aan nieu we industrieën en controlemiddelen op de vrije wereldhandel, zonder de vrije marktvorming af te schaffen. De bergers hebben de strijd om het behoud van de reuzentanker Torrey Canyon verloren. Het schip is in drieën gebroken. Hoge zeeën beuk ten het wrak zonder onderbreking. BEEK EN DONK. De arbeiders bij de fabriek van klinknagels en schroef bouten P. van Thiel, die vrijdag het werk neerlegden, zijn vandaag weer aan de ar beid gegaan. De vakbonden hebben van de directie de toezegging gekregen dat de maatregelen die tot het onbehagen leidden, voorlopig worden ingetrokken. Er zal nog nader beraad over worden gevoerd. De directie van de onderneming wilde enkele toeslagen afschaffen, die ruim zes jaar geleden op advies van een efficiency- breau waren ingevoerd. Deze tarieven stonden weliswaar niet in de CAO, maar waren wel in overleg met de vakbonden vastgesteld. Deze meent dan ook dat Van Thiel de toeslagen niet zonder meer kan schrappen. De directie was, toen zij dat voornemen bekendmaakte, ook al ge waarschuwd voor ongeregeldheden. De staking, die vrijdag de gehele dag heeft geduurd, was niet opgezet door de vak bond maar werd wel stilzwijgend goed gekeurd. ENSCHEDE De directie van Van Heek van Co voert op het ogenblik be sprekingen met economische zaken om de moeilijkheden die het bedrijf inder- vindt te verlichten. Er werken bij Van Heek ruim 3700 man. Morgen zal een ge sprek plaatsvinden tussen vakbonden en economische zaken. De directie heeft donderdag een plan bekend gemaakt om enkele zeer moderne bedrijfsafdelingen te sluiten. Dit werd meegedeeld aan de vakbonden. Een van de vakbonden heeft toen het initiatief ge nomen om de regering te wijzen op de kapitaalvernietiging die hier in de sector van een aantal moderne spinnerijen en weverijen zou plaatsvinden. Op grond hiervan zijn nu besprekingen geopend die ten doel hebben het bedrijf een zekere adempauze te geven. _L Op het spel staan de wereldvrede en de toekomst der beschaving. Nu moeten alle mensen en alle volken hun verant woordelijkheid onder de ogen zien. De welvarende landen hebben een plicht van menselijke solidariteit ten opzichte van de in ontwikkeling zijnde landen. Niemand heeft het recht de plicht te negeren die de honger in de wereld hem oplegt. Het is echter niet genoeg alleen maar de honger uit te bannen en de armoede in te perken. Er moet een wereld wor den opgebouwd waarin iedere mens zon der uitzondering een volledig menswaar dig leven kan leiden. De welvarende lan den moeten de kosten dragen en hun over vloedige middelen moeten ten dienste van arme landen worden gesteld. Anders zal de volgehouden hebzucht van de rijke landen slechts Gods oordeel en wraak van de misdeelden met ge volgen die niemand kan voorspellen af roepen." HONGKONG (Reuter) Noord-Viet nam heeft maandag het nieuwste voor stel van VN-secretaris-generaal Oe Thant tot beëindiging van de Vietnamese oorlog verworpen. Hanoi heeft gezegd dat hij het recht niet heeft zich in de kwestie te mengen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Hanoi maakte bekend dat het voorstel voor een algemene wapenstilstand ëc- volgd door besprekingen over het weer bijeenroepen van de Geneefse conferen tie niet overeenstemt met de werkelijkheid in Vietnam. „De Verenigde Staten plegen agressie in Vietnam De juiste wijze om het vraagstuk op te lossen is het staken door de Verenigde Staten van hun agres sie", aldus het ministerie. Bommenwerpers van de Amerikaanse marine hebben maandag, acht kilometer van Vietnams voornaamste havenstad Haiphong, een brandstoffenopslagplaats en een lanceerinrichting voor geleide pro jectielen gebombardeerd. Ook werden doelen bij Hanoi met bommen bestookt. NEW YORK (AP). „Er zijn nog 16.000 nazi-oorlogsmisdadigers in leven. Een hunner is Martin Bor mann, eens Hitiers plaatsvervanger" Dat heeft ir. Simon Wiesenthal, hoofd van het Weense Documentatiecen trum van de Bond van Joodse Ver volgden door het nazi-regime gezegd. Wiesenthal onthulde dat Bormann in Zuid-Amerika leeft en er gebruik maakt van acht of negen namen. Hij gelooft niet dat de ex-nazi eens gearresteerd zal wor den. „Bormann heeft veel vrienden en beschikt over een massa geld. Ik geloof dat hij een dubbelganger heeft. Die wordt naarvoren geschoven, wanneer hem de grond te warm onder de voeten wordt." Wiesenthal grondt die veronderstelling op het feit dat hij vaak op hetzelfde mo ment berichten over Bormann krijgt die uit ver van elkaar verwijderde plaatsen komen. Bormann kan vrij reizen door Chili. Pa raguay en Brazilië. Wiesenthal zegt dat Bormann hoofd is van een machtige orga nisatie die nazi-oorlogsmisdadigers helpt uit handen van de politie te blijven. Wiesenthal stak niet onder stoelen of banken vooral belangstelling te hebben voor drie ex-nazi's: Martin Bormann Heinrich Müller, eens hoofd van de Ge stapo en Richard Glucks, voormalig hoofd van alle concentratiekampen. De Braziliaanse politie heeft een lijst opgesteld met namen van ongeveer twee honderd oud-nazis die in Brazilië wonen. Vermoedelijk komen op deze lijst niet de namen van belangrijke figuren voor. Het zou de bedoeling zijn geweest in een grote razzia allen te arresteren. Maar door een wijziging in de regering en de plotseling ontdekking van Franz Paul Stangl, die niet op de lijst stond, werd hiervan afgezien. JERUZALEM (Reuter) Premier Levi Esjkol van Israël heeft op een bijeen komst van de ministerraad in Jeruzalem meegedeeld, dat zijn land Brazilië ver zocht heeft de oorlogsmisdadiger Stangl uit te leveren, opdat hij in West-Duits land, Polen of Oostenrijk kan terecht staan. ADVERTENTIES De Amerikaanse vice-president Humphrey is vanmorgen voor een kort bezoek aan ons land op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag aangekomen. Hij maakt in gezel schap van zijn echtgenote een oriën- teringsreis door Europa. Het echt paar werd begroet door minister Luns. Humphrey gaat naar Bonn, Rome, Londen, Berlijn en Parijs „om de banden met de Europese bond genoten nauwer aan te halen'. FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 158, Santpoort Tel. 5003 SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 ADVERTENTIES Barteljorlsatraat - Haarlem lel. 15511 Leidsestraal (bi] Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO'ZACHT ZÖ ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE r e qq per 500 gram J 1.7a Heerlijk gekruide SAUCIJSJES per 500 gram j l.ïTO SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram 2.08 N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1