Half miljoen buitenlanders kwam naar ons land luufk OLIFANTEN CONTRA DEMONSTRANTEN extra en Paasmars van ABC-betogers van Rotterdam naar Amsterdam aranka Meubelen Grootste stroom wordt in het komende weekeinde verwacht Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, overleden Twee overvallen op benzinestations Formateur bezig met „legkaart" Italiaan dood gestoken in Enschede Doden in het verkeer Politie in Oss mist ƒ300,- NS wil onrendabele lijnen opheffen Koud en buïig wasverzorgers DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL tel.60550 kamerbreed J fü 1 I DINSDAG 28 MAART 1967 Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw was? Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver standige moderne dames, bel HA A K was verzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst, ja ,,kastklaar" weer bij u thuis bezorgd. Oudenrijn Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk EEN KEIJZER TAPIJT i ii li Het zonnige weer van zaterdag en paaszondag was een meevaller, die echter bedorven is door de verregen de paasmaandag. Toch zijn er volgens een schatting van de A.N.V.V. toch nog 500.000 buitenlandse bezoekers tijdens de paasdagen in ons land ge weest. Dit aantal ontloopt dat van vorig jaar slechts weinig, toen de paasdagen twee weken later vielen en de bloeiende bollenvelden een woordje meespraken. De grootste vraag naar logiesaccommo- datie bestond in Amsterdam. Zaterdag avond reeds raakte ook een groot deel van de hotelruimte in Utrecht vol en in o.a Haarlem, Hoek van Holland, Delft, Leiden Katwijk en Zandvoort slonk toen ook de pensionaccommodatie, die nog be schikbaar was, sterk Ditzelfde verschijn sel deed zich Eerste Paasdag ook voor in Velsen en IJmuiden. In Den Haag was Mgr. G. de Vet (Van onze correspondent) BREDA. In de leeftijd van 49 jaar is de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, maandagmorgen plotseling overleden. Mgr. De Vet is van 1962 af bisschop van Breda geweest. Mgr. Dte Vet werd op 16 november 1917 in Gilze geboren als zoon van een fabri kant. Na zijn studie werd hij op 19 juni 1943 tot priester gewijd. Na enige jaren kapelaan te zijn geweest werd hij op 8 oktober 1951 door de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, vrijgemaakt voor het werk als aalmoezenier van de arbeid voor de werkende bevolking van de stad Breda. Daarmee werd de grondslag gelegd voor het bedrijfsapostelaat, waarvan mgr. De Vet de initiatiefnemer en bouwer is ge weest. In 1953 werd hij ook benoemd tot hoofd aalmoezenier van het inmiddels tot een landelijk instituut uitgegroeide bedrijfs- apostolaat, dat ook buiten de kring van de katholieke kerk sterk de aandacht trok. Toen mgr. Jos Baeten besloot zijn bis schopsambt neer te leggen in 1962; stond het voor velen reeds vast dat hoofdaal moezenier De Vet de opvolger zou wor den. In maart 1962 volgde zijn benoeming tot bisschop. V Als bisschop van Breda moest mgr. De Vet terstond gaan deelnemen aan de con cilievergaderingen in Rome. Tevens moest hij zich inwerken als bisschop in het Bredase bisdom en deelnemen aan het werk van het Nederlandse episcopaat. Hij nam vele belangrijke initiatieven. Er kwam een diocesaan pastoraal beraad, een opleidingsinstituut voor lekenhelp- sters en helpers en het benoemingsbe leid werd gedemocratiseerd. De begrafenis geschiedt op zaterdag 1 april, na een kerkelijke uitvaartdienst, op het kerkhof Zuilen in Breda in het bis- «chopsgraf. ADVERTENTIE van een logiesprobleem geen van de vier dagen sprake. Druk was het vooral zondag en maan dag in Hoek van Holland waar vele dui zenden auto's verkeersopstoppingen ver oorzaakten. De belangstelling van al die duizenden gold het nog steeds op de Zui- derdam vastzittende vrachtschip „Alkyo- Het verkeersplein Oudenrijn heeft vrij rustige paasdagen achter de rug. Alleen op de ochtend van de Tweede Paasdag werden de verkeersstromen, die de nieu we „ruit" passeerden, wat dichter. Er was enige tijd sprake van filevorming uit de richtingen Den Haag en Amsterdam, maar de rijen auto's werden niet langer dan een kilometer of drie. Alleen bij de afrit naar Den Bosch raakte het verkeer vaak in de knoop omdat de automobilis ten volgens de politie steeds „weeffouten maken en ondanks alle aanwijzingen nog niet op de juiste manier voorsorteren. Op de Tweede Paasmiddag heeft de drukte echter op diverse andere trajecten file-vorming en vertraging te weeg ge bracht, met name tussen Meppel en Zwol le, Zwolle en Amersfoort, tussen Zwijn- drecht en Rotterdam en bij de brug bij Vianen op het traject Utrecht-Den Bosch. De spoorwegen hebben weinig gemerkt van extra-Paasdrukte. Het aantal reizi gers was maar iets groter dan tijdens gewone weekends. De ANVV verwacht, dat de grootste stroom buitenlandse bezoekers aan de Keukenhof, de bloeiende bollenvelden en de vele andere bezienswaardigheden en attracties komen in het weekeinde van 29 en 30 april en op de daarop aanslui tende 1 mei, op welke dag Duitsers, Bel gen en Fransen vrijaf hebben. Daarnaast zal een „luchtbrug" van een aantal vlieg velden in Engeland naar Rotterdam dui zenden Engelse toeristen naar Nederland brengen. Deze „luchtbrug" begon tijdens de Paasdagen maar zeer bescheiden. Zaterdagmorgen vroeg is voor de twee de keer in één week een overval gepleegd op het benzinestation van de fa. Broersen aan de rijksweg 7 in Berkhout. Twee mannen kwamen het kantoor binnen en bedreigden de pompbediende met een voorwerp dat op een vuurwapen leek. Zij ontnamen de bediende zijn geldtas en sloten hem op in een kast. De tas bevatte ongeveer driehonderd gulden. Nadat de overvallers vertrokken waren, wist de be diende de kastdeur te forceren. Daar de telefoon onklaar gemaakt was stelde hij de alarmsirene in werking om de politie te waarschuwen. Tot dusverre ontbreekt van de daders nog elk spoor. Eeveneens twee mannen hebben maan dagmorgen vroeg geprobeerd een overval te plegen op een benzinestation langs rijksweg 13 bij Rotterdam. De komst van een militair deed de overvallers op de vlucht slaan. Om halfdrie was de militair, de 19-jari- ge J. van Katwijk uit Rotterdam, met zijn auto bij het pompstation gestopt. Ter wijl de pompbediende de tank vulde liep de militair naar de achterkant van het station om van het toilet gebruik te ma ken. Hij botste daar tegen twee mannen op, die een nylonkous over het hoofd- hadden getrokken. Een van de twee ge bood de militair onder bedreiging met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp niet naar de voorzijde van het pompsta tion terug te lopen. De militair trok zich van dit dreigement niets aan en rende naar zijn auto terug. De twee mannen vluchtten daarop in een grote personen auto. ADVERTENTIE in 30 SKondtn bedwongen. Zelfs de hevigste astme-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de. proef I Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten. Brand in Opmeer. Op Eerste Paasdag is in Opmeer (N.H.) de olieperserij er) drogerij van de fa. Obertop door brand verwoest. Het fabrieksgebouw en de gehele inventaris gingen verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door broei in de grondstoffen. De schade be draagt ongeveer driehonderdduizend gul den. Onder puin bedolven. Een 55-jarige em ployé van de Nederlandse Spoorwegen, de heer H. J. Preuter, is op het stations emplacement in Raalte dodelijk gewond toen een oude betonnen keet, die men aan het slopen was, in elkaar stortte. Toen men hem onder het puin van daan had gehaald bleek hij reeds over leden te zijn. In Den Haag wilden de deelnemers aan de ABC-mars een zwijgende sit- down-demonstratie houden voor het hoofdbureau van politie. Dat mocht niet en daarom trokken de betogers naar het Malieveld, waar zij voor de hekken van Circus Boltini gingen zitten. Directeur Boltini was daar niet van gediend en stuurde een dompteur met vier olifanten naar buiten. Voor dit „grof geschut" moesten de demonstranten wijken. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Kabinetsformateur De Jong tracht vandaag het confessioneel- liberale kabinet, dat hij moet vormen, in scfjeiha op papier te krijgen. De forma teur heeft gisteren de verschillende mo gelijkheden voor de zetelverdeling in zijn nieuwe ka"binet nog '^êns met dtP* vier fractieleiders doorgesproken. Verwacht wordt dat hij de fractieleiders morgen zijn definitieve oplossing voor de zetelver deling zal voorleggen, waarna hij zich met de personele bezetting kan gaan bezighouden. Omdat enkele fractieleiders nog overleg met hun fracties willen voe ren, kon de heer De Jong zijn legkaart vandaag nog niet afmaken. (Van onze correspondent) ENSCHEDE In de nacht van zondag op maandag is bij een vechtpartij voor een café een 20-jarige Italiaanse arbeider doodgestoken. Een landgenoot werd ern stig gewond. De Italianen waren na slui tingstijd bij het café gekomen, waar hun de toegang werd geweigerd. Zij gingen daarop tegen deuren en ramen slaan. De kelner van het café en enkele bezoekers die nog niet vertrokken waren, gingen naar buiten en er ontstond een hevige vechtpartij. Toen de gealarmeerde politie arriveerde lag een der Italianen dood op straat. Een steekwond in de hartstreek had een einde aan zijn leven gemaakt. Aan de overkant van de straat lag de andere Italiaan, die een steekwond in de rug had opgelopen. De politie heeft de kelner en twee cafébezoekers gearres teerd. Ongeveer 500 demonstranten hebben deel genomen aan de ABC-protestmars, die zaterdag in Rotterdam begon en die tijdens de Paasdagen via Den Haag, Lei den en Haarlem naar Amsterdam trok. In Den Haag werden twee jongens aan gehouden, omdat zij door het dragen van een bandelier met patronen de Wapen- In de Gelderse achterhoek bij Vasse- veld hebben zich maandagmiddag kort na elkaar twee verkeersongelukken voor gedaan, waarbij vier personen om het leven kwamen. Twee personen werden ernstig en vijf licht gewond. Eerst reed een personenauto met vijf inzittenden in een bocht tegen een boom. De 57-jarige heer H. J. ten Barge uit Eibergen was op slag dood. De vier ande ren liepen lichte verwondingen op. Een half uur later kwam een personen auto met vier inzittenden door slippen op de linkerweghelft, waar de wagen fron taal in botsing kwam met een tegenlig ger. De beide inzittenden van deze wa gen, de 62-jarige heer T. H. Beumer, die de wagen bestuurde, en zijn echtgenote, mevrouw M. Beumer-Mensink, beiden uit Ulft, waren op slag dood. In de andere auto kwam de schoonmoeder van de be stuurder, de 60-jarige mevrouw M. J. te Woert-Te Walvaart uit Winterswijk, om het leven. Twee andere inzittenden moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. In Amsterdam is de 21-jarige A. van der Kamp met zijn scooter in de Dam straat in botsing gekomen met een auto. Hij werd ernstig gewond aan het hoofd en overleed later in een ziekenhuis. De scooterrijder was in aanraking gekomen met een voetganger die plotseling van het trottoir stapte. Hij verloor de macht over het stuur en botste tegen de hem tege moet komende auto. In Marum (Gr.) is een personenauto in een bocht omgeslagen. Drie van de vier inzittenden werden uit de auto geslin gerd. Eén van hen, de 28-jarige heer A. van Til uit Niekerk, was op slag dood. Twee anderen werden ernstig gewond. In Onstwedde zijn de 34-jarige J. van der Heide en zijn zoontje van tien maan den omgekomen bij een verkeersongeluk. Het echtpaar Van der Heide liep met een kinderwagen op de linkerweghelft en werd aangereden door een tegemoetko mende auto, die naar links had uitge haald om een andere wagen in te halen. Mevrouw Van der Heide bleef ongedeerd. In Colmschate is de 55-jarige J. van der Wal, door een auto aangereden. Hij was op Slag dood. Toen hij nog op de weg lag werd hij opnieuw overreden door een auto uit de andere richting. Op de rijksstraatweg tussen Ubbergen en Beek is een busje met zeven inzit tenden tegen een boom gebotst. Vijf per sonen werden gewond, van wie de 19-ja- rige bestuurder H. D. Alfrink dodelijk. wet overtreden zouden hebben. Een ze vental demonstranten zou orde versto rend zijn opgetreden, toen de stoet bij de Amerikaanse ambassade op het Lan ge Voorhout was gearriveerd. De betogers trokken in Den Haag langs de ambassades van landen, die met de oorlog in Vietnam hebben te maken, of landen die beschikken over kernwapens. Bij de ambassade van de Verenigde Staten werd een brief bezorgd, waarin de ambassadeur wordt gevraagd zijn rege ring mee te delen, dat de demonstranten menen, dat Amerika de vredesplannen van de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties alle steun moet verlenen. Ook aan de ambassadeur van de Sovjet- Unie werd een dergelijke brief aangebo den. Aan de mars tegen de atomaire, biolo gische en chemische (ABC)-wapens nemen behalve Nederlanders ook tientallen bui tenlanders deel, onder wie ongeveer 70 Belgen, 25 West-Duitsers, 20 Engelsen 20 Fransen, een tiental Denen, enkele Ita lianen en één Zuid-Amerikaan. Bij de Amerikaanse ambassade kwam het tot enige schermutselingen tussen de monstranten en de politie, die te paard, in auto's en met honden de optocht bege leidden. De Amerikaanse ambassade werd onder andere met eieren bekogeld, terwijl o.a. geroepen werd: Johnson moordenaar. Er werd werd ook een rook bom gegooid. Bij de gebouwen van de zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek aan de Adriaan Goekooplaan werd o.a. geroepen „Tibet voor de Tibetanen", „China in de V.N.", en „Stop de atoombomproeven". Bij het gebouw van Binnenlandse Veilig heidsdienst werd geroepen: „BVD, weg er mee" en „Nederland politiestaat". 's Avonds werd een Paas-beat-vrede- nacht-festival gehouden. De auteur Simon Vinkenoog hield een toespraak, „action- painter" Joop Stolk schilderde een enorm doek vol op muziek van The Incrowd. Gerré Grignard en Lex zongen protestlie deren. Hans Wesseling zorgde voor „Jazz and poetry", en Boudewijn de Groot zong zijn liedjes. In Amsterdam arriveerde de stoet in stromende regen. De demonstratie ver liep hier ordelijk. Er werd o.a. geroe pen: Beter nat dan dood. Omstreeks vijf uur sloten de betogers zich aan bij de Paasmars, die georganiseerd was door het Comité voor de vrede, in samenwer king met het kunstenaarscomité. ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 19.45 u.: Operettevereniging Diogé met „Der lustige Krieg". Regie: J. C. Steenkist. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „The Professionals", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „100.000 dollar voor Ringo", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Een pyjama voor twee", 14 j. Minerva, 14 en 20 u.: „Circuswereld", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De pro fessor slaat een moordslag", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „New York op stelten", a.l. Studio, 10.30 u.: „Sjors en Sjimmie en de gorilla", a.l.; 14, 18.45 en 21.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Artificia (Binnenweg, Heemstede)Ex positie van werk van Rob Clous en Nico Betjes. Dagelijks, behalve 's zondags en 's maandags, geopend van 9.30 tot 18 u, In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Agnes Becker. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondag van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van G. A. Andréa. Dagelijks van 10 tot 20 u. Op dinsdag gesloten. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafische kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot 2 april. Vishal (Grote Markt): Expositie van collages, grafiek en tekeningen van Kees Okx. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 16 april. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werken uit de Haagse School en van Boot en zijn leerlingen. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag en feest dagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum.(Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Galerie T (Bakenessergracht 67): Gra fiek van Wout van Heusden. Dagelijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. Tot 2 april. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. DIVERSEN Keukenhof, Lisse. Tot half mei van acht tot een half uur na zonsondergang: voor jaarsbloemen. De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 20 uur: Muziekgroep van dansensemble „San- jar" met Joegoslavische, Griekse en Isra ëlische muziek. DINSDAG 28 MAART City, 20 u.: „Mary Poppins". WOENSDAG 29 MAART City, 20 u.: „Mary Poppins". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 28 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Gooi 't maar in m'n pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Codenum mer L". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling van werk van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur. WOENSDAG 29 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Gooi 't maar in m'n pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Codenum mer L". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling van werk van Hubert van Lith, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Morgenstondkerk: 14-20 uur: expositie .Fuchs" van Zon. (Van onze correspondent) De rijksrecherche stelt een onderzoek in bij de gemeentepolitie in Oss, waar ongeveer 300 gulden, afkomstig van con tant betaalde boetes voor kleine overtre dingen, is verdwenen. De betrokken agen ten hebben zelf aangifte gedaan van de vermissing. De Nederlandse Spoorwegen hebben bij het ministerie van verkeer een plan in gediend om een aantal onrendabele lijnèn op te heffen. Het zou onder meer gaan om de lijnen GroningenRoodeschool, ZutphenWinterswijk en het zo genoem de miljoenenlijntje in Limburg. Bij het plan zijn berekeningen gevoegd over de rentabiliteit van deze lijnen op basis van de dagelijkse inkomsten en uitgaven. ADVERTENTIE vanaf POSTBUS 39 - HILVERSUM Het KNMI deelt mee: Het weer in West-Europa wordt be paald door een omvangrijk lagedrukge bied, waarvan het centrum via Schotland naar het'noordelijke deel van de Noord zee is getrokken. Een randstoring ervan heeft vooral de Tweede Paasdag in een groot deel van ons land veel en langdu rig regen gebracht. Het depressiegebied vult nu langzaam op en verplaatst zich verder naar het zuiden van Noorwegen, met gevolg dat de winden geleidelijk iets zullen ruimen naar zuidwest tot west. Hierbij duurt het vrij koude weertype met af en toe buien voort. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum d g temperaturen binnen- en buitenland Den Helder regenbui wzw 7 5 Ypenburg onweer zw 8 4 Vlissingen regenbui zw 9 3 Eelde half bew. zzw 9 1 De Bilt regenbui zzw 9 2 Twente licht bew. zzw 10 2 Eindhoven half bew. zw 11 2 Z.-Limburg licht bew. zw 11 2 Helsinki zw. bew. zo 6 0 Stockholm geh. bew. zo 9 4 Oslo sneeuwbui windst 6 0 Kopenhagen zw. bew. wzw 8 4 Aberdeen half bew. w 6 0 Londen licht bew. zw 10 3 Amsterdam regenbui zzw 9 3 Brussel licht bew. zzw 10 2 Luxemburg licht bew. zw 10 1 Parijs onbewolkt zw 10 2 Bordeaux regen zw 15 7 Grenoble regen n 18 8 Nice zw. bew. n 16 9 Berlijn regen w 14 6 Frankfort regenbui zw 14 3 München regen w 15 4 Zürich regen zzw 13 3' Genève regen z 14 5 Locarno regen w 14 8 Wenen zw. bew. verand. 14 4 Innsbruck zw. bew. nw 14 6 Belgrado zw. bew.'' z 18 8 Athene onbewolkt O 16 12 Barcelona half bew. zw 17 11 Madrid motregen zw 15 10 Mallorca licht bew. w 19 14 Lissabon regen w 15 14 Woensdag 29 maart Zon op 6.24 uur; onder 19.07 uur. Maan op uur; onder 7.44 uur. Dinsdag 28 maart Hoog water 5.04 uur en 17.26 uur. Laag water 0.57 uur en 13.23 uur. Woensdag 29 maart Hoog water 5.47 uur en 18.08 uur. Laag water 1.37 uur en 14.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2