Olie vloed van Torrey Canyon bedreigt ook Britse oostkust 25 HUNTER Britten pref eren eigen produkten tegen Cleanosol Presidént De Gaulle naar Rome voor EEG-bijeenkomst Garrison geeft nieuw bevel tot arrestatie m WÊÈi m m Bin mm III Jlib STOUTENBEEK Strijd in Tibet eist vele levens Westduitsers marcheren voor de vrede st rmar m 3 hm Sovjet-Unie betaalt boete aan de VS KLACHTEN? I WH Alarm in Hannover en Helsinki Griekse regering wijst Russen uit Militair bewind in Sierra Leone kiest nieuwe leider O 'ien telegrammen telegra De Limburgsche Kolenhandel DINSDAG 28 MAART 1967 SCHOORSTEEN ISO-TREK II Vrijwilligers Onheil advertentie de nieuwe Franse modelijn. Op en top Parijs is deze mantel uit zuiver scheerwol-diagonaal. Nieuw is de aangesloten lijn die licht klokkend uitloopt. Nieuw zijn de horizontale doorsnijdingen in het voorpand. Nieuw zijn de kleuren: azuur-bleu, oranje-rood en appel-groen. De prijs van dit charmante voorbeeld uit onze voorjaarskollektie 1967 f159.- Pokken in India Italiaanse spionagezaak ij Ru he SUBERBE ANTRACIET, de ideale brandstof in het ideale zakje ADVERTENTIE HUNTER - WASHINGTON (Reuter) De Sov jet-Unie heeft de VS de boete van tien duizend dollar betaald die de kapitein van een Russische trawler zaterdag in Alaska was opgelegd voor vissen in de territoriale wateren van de V.S. De schip per, die werd vastgehouden in de ge vangenis van Anchorage, is per "helikopter naar de inmiddels vrijgegeven trawler teruggebracht. (Van onze correspondent) LONDENa „De Torrey Canyon is de gevaarlijkste bom in Europa". Dit zei de Britse minister van Binnen landse Zaken, Jenkins, zondagavond toen hij nieuwe noodmaatregelen bekendmaakte om de olievloed van de Torrey Canyon, die nu in drie stuk ken is gebroken, te bestrijden. 150 kilometer van de mooiste stran den van Groot-Brittannië zijn bedekt met een dikke olielaag. Tienduizen den zeemeeuwen, zeehonden en an dere zeedieren zijn door de olie reeds gedood. Engeland wil voorlopig het Nederland se ontvettingsmiddel Cleanosol niet ge bruiken. De minister van Marine zei op een vraag of hij cleanosol niet goed vond: „onze eigen produkten voldoen". De Britse regering heeft, na de Nederlandse rege ring te hebben ingelicht, verboden hm het wrak van de Torrey Canyon binnen de Britse territoriale wateren te brengen. Paaszondagavond brak de kiel van de Torrey Canyon in tweeën, nadat het ber gingsvaartuig Utrecht opnieuw een po ging had gedaan om de tanker van de rotsen te halen. „Het lijkt een hopeloze zaak. We hebben het gevecht tegen de storm verloren", zei kapitein Van der Merwe later. Maandagavond brak het schip in drieën. Het achterste gedeelte van het nu naar bakboord overhellende schip ligt muur vast onder water. Het voorste gedeelte schommelt op de golven van de zee. Bij het in tweeën breken van het schip ver loor de tanker 40.000 ton ruwe olie, meer dan er tot nu toe verloren was gegaan Ongeveer 80.000 ton olie is nog geborgen in de tanken van het wrak. Het is onmogelijk om tijdens de huidige storm het schip te naderen en de reste- (Van onze cerrespondent) PARIJS Het Franse staatshoofd pre sident De Gaulle zal vier april in de Ita liaanse hoofdstad aanwezig zijn bij de herdenking van de tiende verjaardag van het verdrag van Rome. Hoewel de Franse president vóór de jongste verkiezingen al had laten weten dat hij die bijeenkomst van de zes door zijn persoonlijke aanwe zigheid extra luister wilde bijzetten, scheen zijn bereidheid die reis daadwer kelijk te ondernemen de laatste weken steeds minder duidelijk te worden. Opgezet als een conferentie van staats- en/of regeringsleiders der zes EEG-lan- den, werd de Franse president het voor nemen toegeschreven in Rome zijn favo riete paradepaard van een Gaullistisch- en anti-federalistisch Europa te laten voordraven. Vooral in Den Haag zag men de uit voering van dit plan met bijzonder wei nig geestdrift tegemoet. Volgens de Fransen had minister Luns het project van De Gaulle zelfs willen doorkruisen, door koningin Juliana als Nederlands staatshoofd te verzoeken zich naar Rome te begeven. Aangezien de Nederlandse vorstin con stitutioneel geen enkele beslissing van buitenlands politieke aard mag nemen, zou langs deze omweg de Franse hoop het Europa der zes in gaullistische richting te kunnen stuwen, dan bij voorbaat de bodem ingeslagen zijn. Ook zonder die Nederlandse manoeu vre zijn nu voor zo'n eventueel diploma tiek spektakelstuk van Franse zijde toch weinig kansen weggelegd. Vier april zal het nieuwe Franse kabinet immers nog niet gevormd zijn en de zittende regering in demissionaire toestand verkeren. On der die omstandigheden "lijkt het onwaar schijnlijk dat De Gaulle zich zal kunnen veroorloven uit naam van zijn land al te schokkende voorstellen te lanceren. NEW ORLEANS (AFP) De officier van Justitie van New Orleans, Garrison heeft maandag een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de 22-jarige Lilly Mao McMaines, die een belangrijke getuige zou zijn in het onderzoek naar het ver meende komplot om president Kennedy te vermoorden. De belangrijkste getuige van Garrison Perry Russo, had verklaard dat juffrouw McMaines aanwezig was geweest op de bijeenkomst in New Orleans waar Ferrie, Oswald en Shaw zouden hebben samen gezworen om Kennedy te vermoorden Vrijdag heeft Lilly McMaines verklaard dat zij Russo kende, maar een bijeen komst bij Fern, die onlangs dood in zijn woning werd gevonden, nooit had bijge woond. ADVERTENTIE Binnen één dag heeft U een volkomen nieuw rookka naal. Een „op maat" naad loos gespoten „ISO-TREK" binnenvoering zonder hak- of breekwerk geeft een on gekend hoge isolatie waar de. Eenvoudiger en voorde liger dan steeds terugke rende reparatie. 10 Jaar Schriftelijke Garantie. Vraagt inlichtingen bij de Steenwerf, Spaarndamse- weg 48, Haarlem. Tel. 02500 - 582115 lijnen. «i rende olie over te pompen op kleinere schepen. Niemand durft bovendien nader bij te komen uit angst dat de tanker, die vol gevaarlijke gassen zit uit elkaar zal springen. Er hoeft maar één spijker in de tank geslagen te worden en de kans is dat alles explodeert. Brandweerlieden en vrijwilligers zijn I opgeroepen om de olie van de stranden te halen. Auto's met luidsprekers rijden rond door steden en dorpen in Cornwall en vragen om assistentie van de burgerij De regering heeft een aantal gemeenten verweten niet op tijd gehandeld te heb ben. Maar Waarnemers erkennen dat het allemaal vechten tegen de bierkaai schijnt te zijn. De 250.000 liter chemicaliën die nu per I dag worden aangevoerd vanuit heel En geland, worden bijna in wanhoop door de vloot van vijftig schepen leeggegooid over de oliezee, omdat spuiten toch nauwelijks zin heeft. Duizenden mensen trachten met scheppen en baggermachines de stranden, waar op sommige plaatsen de teerachtige I olie een halve meter dik is, op te ruimen. Het enige resultaat is dat alles onder de viezigheid komt te zitten. Een hotelier zegt dat zijn tapijten van I meer dan 10.000 gulden volkomen ver nield zijn door mensen die op het strand waren geweest en hun schoenen niet had den uitgedaan. Kilometers in de omtrek I hangt de oliestank. Noodraden belast met de reiniging van de stranden zijn in het leven geroepen door de minister van Bin-1 nenlandse Zaken. Zij komen te staan on der de staatssecretaris. Een noodraad is ingesteld voor de graaf schappen Sussex en Kent, die op 300 tot I 500 kilometer van het wrak gelegen zijn, hetgeen betekent dat men het ergste vreest. Het hangt volkomen van het weer af hoever de olie zal kunnen doordringen. Deskundigen zeiden zich niet te zullen verbazen als de olie via het Kanaal bij de monding van de Theems zal komen, misschien zelfs de Nederlandse kust zal bereiken. Het ziet ernaar uit dat niet alleen dit jaar, maar ook de komende jaren de bad plaatsen nog te lijden zullen hebben van de olie, vooral in Cornwall dat voor de helft van toerisme moet bestaan. Ook de visserij is ernstig gedupeerd. Pessimisten spreken over schade voor jaren, maar de pessimisten van de vorige week bleken nog optimistisch geweest te zijn vergele ken met het onheil dat deze paasdagen door de olie is aangericht. De dierenbescherming heeft noodposten ingesteld om vogels wier vleugels door de olie verlamd zijn, schoon te wassen. Duizenden dieren en enkele zeehonden zijn de afgelopen dagen behandeld. Zeker 30.000 dieren staat de dood te wachten en komen op vreselijke wijze aan hun einde. Het is een troosteloos gezicht de dieren in doodsnood te zien vechten. Meest al zonder dat iemand bij hen kan komen. Oesterkwekers proberen dhg en nacht de oesters naar dieper water te brengen, maar ook zij erkennen dat het allemaal niet veel zal baten. De hertog van Edinburgh, de echtge noot van koningin Elizabeth, .zal vandaag het gebied bezoeken. Men vreest dat het toch al hoge werkloosheidscijfer er zal stijgen nu hotels en pensions, waarschijn lijk deze zomer leeg zullen blijven. Het bedrag van vijf miljoen dat de regering had uitgetrokken om de olie te bestrij den, zal waarschijnlijk vertienvoudigd moeten worden. Regeringsfunctionarissen onderzoeken wie verantwoordelijk gesteld moet worden voor alle schade. Gebleken is tot nu toe alleen dat de tanker een hoogst gevaar lijke route heeft gevolgd, die nooit door andere schepen gevolgd wordt. Uit het hele land komen adviezen binnen om het schip op te ruimen. Men is alleen bang het allemaal nog erger te maken. De ver zekeraars van de tanker hebben meege deeld dat als het schip inderdaad geheel verloren is, dit de grootste schade-uitke ring zal vergen die ooit is voorgekomen in de geschiedenis van de zeeverzekering. Het schip is voor zestig miljoen gulden verzekerd. ml lil iltwm i -1 BEVERWIJK BREESTRAAT 65-HAARLEM,HOUTPLEIN 10 ALKMAAR LANGESIRAAT 79 NEW DELHI (Reuter) Tibetaanse vluchtelingen hebben in India verteld over hevige relletjes in hun land en bloedige botsingen in de hoofdstad Lhasa als gevolg van de strijd tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Veel mensen zouden zijn gedood bij het in grijpen van het leger. Een groot aantal mensen is gearresteerd. Velen hebben zelfmoord gepleegd om aan marteling te mtkomen. •Tot de slachtoffers zouden vijf hoogge plaatste Chinese functionarissen behoren, die waren gearresteerd. Een van Tibets traditionele godsdienstige leiders, de Pantsjen Lama, zou in het openbaar ver nederd zijn. Het persbureau Press Trust of India 'meldt uit vluchtelingenkringen te hebben gehoord dat er in Lhasa en ook elders in Tibet, hongersnood heerst. Verder zouden alle religieuze beelden zijn vernield en zouden de kloosters herscha pen zijn in kazernes. BONN (AFP en Reuter) De West- duitse radio en televisie hebben zondag avond de namen opgeroepen van dertig mensen, allen Duitsers, die donderdag met hetzelde toestel van de Lufthansa van Frankfort naar Hannover vlogen als de arts Fischer, die later bij zichzelf pokken constateerde. De betrokkenen moeten zich zo spoedig mogelijk laten inenten. Dr. Fischer, die terugkeerde uit India, was in Frankfort uit het toestel Bombay-Londen gestapt. De Britse gezondheidsdienst zoekt de drieëndertig passagiers die met dat vlieg tuig in Londen zijn aangekomen. 55 Finnen die woensdag per vliegtuig uit Israel in Helsinki zijn aangekomen, moeten zich onverwijld bij de geneeskun dige dienst melden, omdat een mederei- I ziger ziekteverschijnselen vertoont, die I op pokken zouden wijzen. De afgelopen dagen zijn elke dag on geveer veertig mensen, vooral kinderen, in Dacca de hoofdstad van Oost-Pa- kistan gestorven aan pokken. De epi demie, die eind januari is begonnen, breidt zich uit. Sinds 20 maart zijn 766 mensen in ziekenhuizen opgenomen. NICOSIA (Reuter) Op Cyprus is maandag een derde arrestatie verricht in verband met de vorige week aan het licht gekomen Italiaanse spionagezaak. Het is de Grieks-Cyprische caféhouder Yianna- kis Pelekanos. Griekenland heeft maandag twee Rus sische diplomaten gelast binnen 48 uur het land te verlaten. Het zijn Albert Za- harov, tweede ambassade-secretaris, en Igor Otsjoevkov, lid van de Russische handelsmissie. Zij zijn uitgewezen wegens activiteit die niet in overeenstemming is met hun status. De Weense politie heeft zaterdag be kendgemaakt, dat een inwoner van We nen is gearresteerd onder verdenking dat hij als „brievenbus" heeft gefungeerd voor de in Italië ontdekte spionagebende. Hangende het onderzoek is de naam van de man geheim gehouden. FREETOWN (Reuter) Het nieuwe militaire bewind in Sierra Leone heeft luitenant-kolonel Ambrose Genda, die en kele dagen geleden was aangewezen als hoofd van de Raad voor Nationale Her vorming vervangen door luitenant-kolonel Andrew Juxon-Smith. Overste Genda was toen in Londen, op weg naar Freetown. Hij had er duide lijk niet veel zin in, zijn positie als tweede secretaris bij de missie van Sierra Leone bij de Verenigde Naties op te geven. Hij verliet New York maandagochtend nadat hij zondagavond bevestiging van zijn benoeming tot voorzitter van Raad had ontvangen. FWWMMV Ruim twintigduizend Westduitsers hebben meegedaan aan een reeks demonstraties bij de opening van negen ontwapeningscampagnes m verschillende delen van de Bonds republiek. Ze pleitten voor vrede in Vietnam, veiligheid in Europa en bescherming van de democratie in West-Duitsland. Vooral in West- Berlijn was de belangstelling zeer groot. Het was de eerste maal dat ook in dit stadsdeel de traditionele paasmars gehouden werd. I,s\ 1 Akkoord. West-Duitsland en Indonesië hebben een akkoord getekend volgens hetwelk West-Duitsland Indonesië een krediet van vijftig miljoen mark zal geven. Mekka. Dit jaar is een record-aantal pel grims naar Mekka gegaan. 316.000 bui tenlanders maakten de tocht, 22.000 meer dan vorig jaar. Het aantal Mekka- gangers uit Saoedi-Arabië is niet ge noemd. Epidemie. De Hongkong Star meldt dat in Zuid- en Midden-China 10.000 men sen aan hersenvliesontsteking zijn ge storven. Paas-onge vallen. In Venezuela zijn het paasweekeinde bij verkeersongevallen en als gevolg van verdrinking 79 men sen om het leven gekomen en ongeveer duizend gewond. Autobotsing. Bij een autobusongeluk in het Engelse graafschap Yorkshire heb ben maandag 39 kinderen brandwonden gekregen. Van drie kinderen is de toe stand ernstig. De autobus vloog na een botsing in brand. ADVERTENTIE BROUWERSVAART 106 TELEFOON 10748 HAARLEM Pil. Het Poolse ministerie voor de Volks gezondheid heeft bekendgemaakt, dat Polen dit jaar zal beginnen met de pro- duktie van een anti-zwangerschapspil. Tempel. Archeologen hebben in het dorp Sairha in de Transkaukasus de ruïnes ven een tempel ontdekt, die zou date ren uit de vierde eeuw voor Christus. Mislukt. Oostduitse volkspolitie heeft eer ste paasdag het vuur geopend op drie mensen die naar de Franse zone van West-Berlijn trachtten te vluchten. Twee vluchtelingen werden aangehou den. De derde zou erin zijn geslaagd naar Oost-Berlijn terug te vluchten. Onderscheidingen. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft onderscheidingen toegekend aan 189 Russische diploma ten en andere functionairssen die in Peking werken. De onderscheidingen zijn verleend in verband met „het moe dige en koelbloedige gedrag" van de Russen tijdens de „onafgebroken bele gering" door Rode Gardisten van de Russische ambassade. Demonstratie. Een Italiaanse organisatie die voor geboortenregeling en het toe staan van echtscheiding is, heeft zon dag gedemonstreerd op het St. Pieters plein bij de paasmis van paus Paulus VT. Enige toeschouwers en priesters trachtten de demonstranten hun span doeken te ontfutselen. De politie ver wijderde dertig betogers uit de menigte van een kwart miljoen toeristen en Romeienen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3