Chemicaliën voor vis gevaarlijker dan olie m Bouwfonds beconcurreert particuliere aannemers Talrijke pogingen tot inbraak en diefstal in de IJmond De AMRO Bank heeft een eenvoudige maar rake oplossing voor elke spaarder. AMRO BANK Pasen onder moeders paraplu IN DE VISHAL EN OP ZEE Dronken man na aanrijding uit bed gehaald HOTAC vlak bij kampioenschap in tafeltenniscompetitie Felle kritiek in NBB-orgaan Dr. J. Doff overleden Havenberichten Sparen is goed. Maar spaart u wel goed AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DINSDAG 28 MAART 1967 4 Grote zege van Meertreffers Bij de AMRO Bank is sparen de eenvoudigste zaak van de wereld. Het basisprincipe is dit: hoe langer u uw geld laat staan, hoe meer rente wij u er voor geven. En dat geldt voor iedereen en voor elk bedrag, of u nu begint met tien of met duizend gulden. Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer u uw spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 4]/i%,VJ2%, 5%, 5'/2% en 6% rente. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zulten we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor u heeft. De nieuwe AMRO-spaarfolder ligt al voor u klaar. Ter overdenking. Als u bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Het AMRO-Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een boekje dat bij elk AMRO-kan-i toor gratis op u ligt te wachten. Prof. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden acht de bestrijding van de „olie vlek" tengevolge van het lekslaan van de „Torrey Canyon" een maatregel die te gen het belang van de visstand is. De drijvende olie is niet direct schadelijk voor de visserij, maar de chemische stoffen die worden gebezigd om de olievlek af te bre ken, kunnen grote schade aanrichten voor# de visstand, omdat de kans dat vissen worden vergiftigd, rechtstreeks of door het consumeren van vergiftigd voedsel, zeer groot is. De olie, die door de chemische stoffen wordt afgebroken, zakt naar de bodem van de zee. Het voedsel voor de vissen, tussen wateroppervlak en bodem en op de zeebodem, wordt door deze chemische stof fen vergiftigd. Al zullen door de drijvende olie niet veel vissen worden gedood, er zal veel vis een oliesmaak krijgen. Een enkele kist met naar olie of chemicaliën smakende vis, kan de handel, vooral voor een vis exporterend land als Nederland, grote schade berokkenen, omdat er dan minder vis zal worden gegeten. Deze keer heeft zich een „olieramp" voorgedaan ver buiten het gebied waar Aanvoer van dinsdag In IJmuiden zijn vanmorgen door 122 vaartuigen aangevoerd: 9585 kisten vis, 80.000 kilogram tong en 3100 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren: 260 kisten schelvis, 210 kleine kisten schelvis, 980 wijting, 30 kleine kisten wijting, 250 gul en kabeljauw, 1060 kleine gul, 2080 kool- vis, 80 haring, 126 kleine kisten haring, 260 makreel, 1100 kleine kisten makreel, 2300 schol, 35 tarbot en 680 varia. Prijzen van dinsdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.40- 6, tarbot 7.70-7.10, grote tong 5.73-5.49, grootmiddel tong 3.40-3.11, kleinmiddel tong 4.09.3.75, tong een 4.33-4.10, tong twee 4.25-4.11. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 124- 96, middel kabeljauw 110-88, grote kool- vis 66-57, middel koolvis 62-48. Per tien stuks: grote kabeljauw 130-100, middel kabeljauw 53-37. Per 50 kilogram: grote schelvis 70-52, middel schelvis 32-45, kleinmiddel schel vis 53-42, schelvis een 33-41, schelvis twee 35-38, kabeljauw een 42-37, kabeljauw twee 37-34, kabeljauw drie 27-22, koolvis een 23-16, koolvis twee 22-19, grote en middel schol 57-46, kleinmiddel en schol een 57-46, schol twee 52-42, schol drie 45- 38, schar 35-30, bot 12-5, poon 28, gestripte wijting 36-20, dichte wijting 23, haring 52, makreel 34-39, tarbot 180-144, schar- tong 31-22, tongschar 114-96. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 320 kisten schelvis, 350 kleine kisten schelvis, 280 wijting, 70 klei ne kisten, wijting, 300 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 3700 importharing, 200 toters, 200 kleine kisten toters, 620 kleine kisten makreel, 200 schol, 160 kleine kisten schol, 12.000 kilogram tong. Zondagnacht om ongeveer drie uur werd aan de politie te Velsen meegedeeld, dat twee personenauto's aan de Van Lange- veldstraat in Velsen-Noord, waar zjj ge parkeerd stonden, ernstig waren bescha digd. De dader was doorgereden. De Vel- sense politie trof bij onderzoek in de Hof- laan een zwaar beschadigde bestelauto aan. Deze bleek niet te zijn afgesloten en men vond in de auto een rijbewijs van de bestuurder. Deze lag al in bed. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. De politie nam hem mee naar het hoofd bureau, waar hij bekende de aanrijdingen te hebben veroorzaakt. De bestelauto was niet verzekerd en.de man was in paniek doorgereden. Nederlanders plegen te vissen. Maar zo iets kan overal gebeuren. De internationale afspraken ten aanzien van het uitwerpen van olie ver buiten de territoriale grenzen moeten nauwkeurig worden nageleefd. Telkens blijkt, dat men de gevolgen ervan sterk onderschat. Zo hebben proeven ter hoogte van de Doggers- bank uitgewezen dat de olie veel verder komt dan men had verwacht, namelijk tot de Duitse kust. De enorme schade die wordt veroor zaakt aan de stranden van het prachtige ■subtropische geoied van Zuid-Engeland is betreurenswaardig. De schade die ver oorzaakt wordt door het bestrijden van de drijvende olie is eveneens zeer te betreuren. Een triest beeld van de Keukenhof in Lisse op de tweede paasdag. Slechts 50.000 toeristen bezochten het afgelopen weekeinde deze bloemententoonstelling. Goed inge pakt en gewapend met paraplu's trotseerden slechts weinige bezoe kers de regenbuien en de gure wind vlagen. De paden waren in minia tuur riviertjes herschapen, de bloe- rr^en stonden er mistroostig bij. De meeste bezoekers zochten hun heil in de droge, warme kassen. (Van onze tafeltennismedewerker) Door een 7-3 zege over Togido 3 is Ho- tac opnieuw een stap dichter bij het kam pioenschap in de b-groep van de eerste klasse gekomen. Rapidity 2 blijft in het spoor van haar stadgenoot en won met dezelfde cijfers van TYBB 1. In de a-groep verloor Rapidity 1 met 3-7 van Bloemen- daal, dat in de resterende wedstrijd tegen TYBB 2 aan één punt voldoende heeft om de titel te grijpen. In de degradatiegroe- pen werden de wedstrijden VTC 2 en VGZ uitgesteld. Bij de dames won Rapidity de streekderby van VTC. Opvallend was hier de nederlaag van TOG tegen Prowano. Bloemendaal heeft zich in de strijd te gen Rapidity nog eens ernstig kandidaat gesteld voor de titel in de a-groep en daar mede het recht om promotiewedstrijden naar de overgangsklasse te spelen. Theo Keet en Alfons Winder wonnen ieder van C. van Veen. Ook het dubbel bleef in Beverwijkse handen. Bernard Winder kon ditmaal niet scoren. Zelfs met een inval ler heeft Hotac de uitwedstrijd tegen To gido 3 tot een goed einde kunnen brengen. Gijs Boers behaalde de volle winst. Ferry dé Loor liet zich door Ria Klaver verras sen. Het was invaller Herman Huisman, die tegen de Bev,erwijkse.,doch voor het Haarlemse Togido spelende Ria Klaver zijn enige winst boekte. Hij verloor zijn partijen van Th. Hart en H. van Eijk. Rapidity 2 had niet zoveel moeite met een verzwakt TYBB Rob Voogt, Ko Witte brood en Carl Weber wonnen allen van Van Neste en R. Hooijdonk, doch zij ver loren van H. Woerde. In de tweede klasse-promotiegroepen hebben Spinneweb, Droste en Bloemen daal 2 zich inmiddels van de bovenste plaats verzekerd. Deze teams zullen met VTC en zeer waarschijnlijk Prowano 3 gaan strijden om twee plaatsen in de eer ste klasse. Fusia verloor van Spinneweb met 7-3. G. Botman, A. Stals en P. Wilms Floet wonnen allen een partij. Meertref fers doet het de laatste weken voortreffe lijk. De ploeg uit Akersloot kraakte HBC 3 zelfs met 10-0 door de volle winst van J. Kerssens, J. Ridder en J. Velzeboer. De bereikte eerste plaats in de degradatie- groep biedt de Akersloters nog een goede kans op behoud van het tweede klasser- schap. Hotac 2 kwam tegen TYBB 3 met 6-4 nog juist met de hakken over de sloot. H. Bonke en J. Vessies deden niets anders dan winnen in tegenstelling tot invaller T. van Maanen. die driemaal zijn tegenstan ders mocht gelukwensen. Hotac 3 hield Onder de titel „Het Bouwfonds Neder landse Gemeenten op de verkeerde weg" is een artikel verschenen in het maart nummer van „De Bouwondernemer" het officiële orgaan van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers waarin een be schouwing wordt gewijd aan genoemd bouwfonds. Er wordt op gewezen, dat men bij dit fonds te maken heeft met een in tergemeentelijke instelling, waarvan onge veer 700 Nederlandse gemeenten aandeel houders zijn. Het hoeft geen verbazing te wekken, dat het bouwfonds in veel ge vallen over de meest gunstig gelegen bouwterreinen kan beschikken, indien een gemeente beschikbare grond gaat ver delen. Verder wordt gewezen op het onlangs ingevoerde bouwsparen via de Rijkspost spaarbank en daardoor „kan het fonds nu ook wat gemakkelijker aan financie ringsmiddelen komen, wat uiteraard voor al in deze tijd van kapitaalschaarste be langrijk is". In het artikel wordt ver volgens nader ingegaan op de bezwaren Directeur Stichting Vogelenzang De zenuwarts J. Doff, geneesheer-di recteur van het psychiatrische ziekenhuis „Vogelenzang" in Bennebroek, is tijdens een paasvakantie in Zuid-Limburg, zon dagmorgen onverwacht overleden. Dok ter Doff is 56 jaar geworden. Sedert 1961 was hij geneesheer-directeur van „Voge lenzang". die er zijn tegen het feit, dat een lage re overheidsinstelling als het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten al deze facilitei ten geniet. Gezegd wordt dat men de zelfde bezwaren heeft tegen het bouw fonds als tegen gemeenten en woning bouwcorporaties, die hun taakstelling te buiten gaan en zich niet beperken tot hun sociaal terrein, doch willens en wetens het particulier ondernemerschap beconcurre ren. In geval van het bouwfonds wordt het, dunkt het blad, hoog tijd, dat de gemeen ten inzien, dat het niet aangaat dat zij als aandeelhouders van het fonds meewerken aan de bouw van villa's en bungalows. Het blad meent dat men bij het lezen van prij zen oplopend tot 90.000 en meer wel overtuigd raakt van de zeer sterk ver bleekte sociale instelling van dit fonds. Het verbaast het blad daarom niet, dat van de deelnemers bij het bouwfonds zes tig percent een inkomen geniet dat boven de sociale loongrens ligt. Men houdt het er dan ook op, dat het bouwfonds op de verkeerde weg is. Het artikel spreekt tenslotte van ongeoorloofde toestanden, waaraan paal en perk dient te worden gesteld. Waarlijk niet alleen om het par ticuliere ondernemerschap in ons land voor oneerlijke concurrentie te behoeden doch evenzeer om de woningbouw in Ne derland, die het niet zonder een gezonde particuliere sector kan stellen, op vol doend niveau te kunnen handhaven, wil len wij niet tot in lengte van jaren met een tekort aan woningen opgescheept blijven zitten, aldus het artikel in „De Bouwondernemer". met 6-4 de winst in eigen huis in de ont moeting met Uitgeest. Hierbij was vooral T. van Maanen met drie overwinningen de grote man. P. Smit scoorde tweemaal, doch J. Lubbers kon tegen mej. M. van Tol, L. Laarhoven en J. Vennik geen en kele winst boeken. R KCTTC 2 won met 8-2 de weinig belangrijke ontmoeting te gen PVFN. T. Heijnen hield een schone lei. Standen in de 2e kl.: 2 a 3: Spinne web 8-14, TOG 2 7-10, Fusia 7-6, Prowano 4 7-6, GTTC 2 7-0. 2 a 4: Meertreffers 8-15, Hotac 2 7-11, TYBB 3 7-6, HBC 3 6-2, RK CTTC 3 6-0. 2b 3: Droste 7-11, DSS/Or. Zwart 2 7-0. 2 c 3: Bloemendaal 2 7-14, DSB 3 6-7, Heemskerk 7-6, DOKO 6-5, GTTC 3 8-2. 2 c 4: Fusia 2 7-14, RK CTTC 2 7-9, PVFN 7-8, Rapidity 2 7-5, VGZ 2 8-0. Bij de dames won Rapidity in de tweede klasse op vrij eenvoudige wijze van VTC. C. Schuijt speelde weer mee en dat lever de direct weer drie winstpunten op. Ook M. de Goede behaalde de volle winst. In valster G. Winder verloor van H. Jonk man en invalster A. van Keulen en won alleen van A. C. de Waal. TOG liet zich door Prowano verrassen, zodat hier nog geen beslissing is gevallen. Stand is nu: TOG 7-11, Prowano 6-9, Rapidity 6-7, HBC 6-4, VTC 7-1 VTC 2 won in de de- gradatiegroep met 3-7 van Te Zaanen-. M. Goossens hield een schone lei. A. van Keulen en A. Veerkamp wonnen elk twee partijen. De belangrijkste uitslagen waren: Heren le kl.: RapidityBloemendaal 3- 7, TYBB 2—Togido 2 2-8, HBC—GTTC 7-3, TYBBTogido 3 3-7, Rapidity 2 TYBB 7-3, Togido 3Hotac 3-7, Shot Togido 4 8-2. 2e kl.: SpinnewebFusia 7- 3, TOG 2—Prowano 4 4-6, RKCTTC 3— Hotac 2 1-9, MeertreffersHBC 3 10-0, Hotac 2—TYBB 3 6-4, DSS/Or. Zwart— Droste 5-5, Hotac 3Uitgeest 6-4, DSS/ Or. Zwart 2—Togido 5 4-6, GTTC 3— Bloemendaal 2 4-6, PFVN—VGZ 2 7-3, RKCTTC 2—PVFN 8-2. Dames, 2e kl.: Rapidity—VTC 8-2, TOG—Prowano 4-6, VTC—HBC 4-6, Bloe mendaalGTTC 6-4, Te ZaanenVTC 2 3-7, GTTC—Togido 6-4. In de nacht van vrijdag op zaterdag hoorde een bewoner van de Homburg straat in IJmuiden glasgerinkel, waarna hij twee mannen hard zag weglopen. Er bleek een steen te zijn gegooid door de ruit van een plaatskaartenkantoor aan de Julianakade. De man belde de politie, die in de omgeving twee mannen staande hield. Een van hen verklaarde 's nachts om twaalf uur de mede-verdachte te heb ben ontmoet in de Bloemstraat. De man verzocht hem om nachtlogies. Beide ver dachten wonen in IJmuiden-Oost. Op ..weg naar huis opperde een van hen het plan om in te breken in het plaatskaartenkan toor. Toen hij een steen door de ruit gooi de, schrok de andere verdachte, gaf een schreeuw en vluchtte, waarna ook de eer ste het op een lopen zette. Later keerden zij terug om te zien of alles rustig was, maar de politie had hen toen al in de ga ten. Bij een door een rijksspeurhonde- geleider gehouden sorteerproef bleek wie de steen had gegooid. Beide mannen zijn voor nader onderzoek in arrest gesteld. Zondagmorgen om 4 uur meldde de Amsterdamse politie aan de Velsense po litie, dat in de hoofdstad een negentien jarige fabrieksarbeider uit Beverwijk was aangehouden na een aanrijding. De jon gen verklaarde de auto te hebUen ont vreemd bij een elektro-technisch bureau aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. Ten nadele van dezelfde firma zou hij ook ruim driehonderd gulden hebben ont vreemd. De politie te Velsen stelde een onderzoek in bij de firma, waarbij bleek op welke wijze de jongen zich toegang had verschaft. Zondagmorgen om 10 uur deed een be woner van de Gildelaan aangifte van dief stal van zijn voor de deur geparkeerde personenauto. Van een voor V. D. aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden geparkeerde auto werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een tochtraampje vernield. Een bewoner van de Tussenbeeksweg in IJmuiden meldde dat de schuif raampjes van de voorportieren van zijn auto met een steen waren ingegooid. Deze auto stond geparkeerd aan de Platanenstraat. Van een bewoonster van de Wilgen straat in IJmuiden is de voor haar deur geparkeerde auto gestolen. Ook aan de Lorentzstraat heeft men geprobeerd een auto te stelen. Deze auto was voorzien van een stuurslot. De por tieren werden op de een of andere wijze geopend en de bedrading werd stuk ge trokken. Het stuur van deze auto, die toe behoort aan een winkelier aan de Zee weg, is verbogen en toen alle pogingen geen succes bleken te hebben ,is de auto naar de as van de weg geduwd. Van een auto, die geparkeerd stond aan de Gildelaan zijn in het paasweekeinde enige voorwerpen uit het dashbordkastje gestolen. Uit een sigarettenautomaat aan de pui van een winkel aan de Lange Nieuwstraat werden zevenenveertig pakjes sigaretten ontvreemd, nadat men de ruit had stuk geslagen. Maandagmiddag is in Beverwijk op nieuw ingebroken. Nu whs de lagere tech- ni^zhe school aan de Brink het doelwit. De ongewenste bezoekers wisten binnen te komen door het forceren van een ruit. In de school werd ook een ruit vernield, waardoor de indringers in het bezit van sleutels kwamen. Met de geldelijke in houd van een koffieautomaat namen de dieven de benen. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Eduard Essberger, van Rotterdam; Container Forwar der, New York; Tor Anglia, Immingham; Cara- velle, Sunderland, IJmuiden; Zaanland. Ham burg; Cathay, Le Havre; Danai, Kopenhagen; Reint, Hogness; Dagestan, Tubarao, IJmuiden; Yorkshire Coast, Newcastle; Naess Seafarer, Roterdam; Tuskar. Brake, IJmuiden; Amra, Kaskö, Velsen; Rio Macareo, Newcastle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Rhino, naar Haugesund. IJmuiden; Oostkerk, Kaap stad; Maron, Antwerpen; Bahma, Antwerpen; Hanna Möller, Perth; Forcados, Rotterdam; Jo hanna Buitelaar, Boston; Lien, Hull; Ahoy, Goole, IJmuiden; Vliestroom, Leith; Ferdinand Retzlaff, Le Havre; Sea Union, Selby; Sandoen, Solvesborg, IJmuiden; Bruse, Oslo; Navigare, Goole; Tor Anglia. Immingham; Archimedei, Bilbao; Bonn, Horten, IJmuiden; Thomas B. Kimball, Milazzo; Tuskar, Teignemouth, IJmui den; Eduard Essberger, Thameshaven. Zondag aangekomen te IJmuiden: Helga Dehde. van Uddevalla; Rossen, Vargö; Catha- rinapolder, Grangemouth; Mynias, Lissabon; Markab, Swansea; Holmfield, Cornwall; Texel- stroom. Liverpool; Saint Pierre, Le Havre; Gaasterkerk, Hamburg; Mango. Avonmouth (ge sleept door Hector); Düsseldorf, Bremen; Ga zelle, Boston. Zaandam; Fivelborg, Dundee, IJ muiden; Brinda, Poole; Jona, Hamburg; Gesuri, Hamburg; Aardenburgh, Stockholm; Eemland, Cabadello; Aria, Kotka; John Kruse, Den Hel ler; Draco, Vigo; Karl, Emden, IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Container Forwarder, Bremen; Congo, Hamburg; Jean-E., Londen; Wotan, Dagenham; Helga Oldendorff, Le Havre. Maandag aangekomen te IJmuiden: Ceres, van Hamina, IJmuiden; Conger, Manchester; Ar- tura, Helsingfors; British Ospray, Milazzo; Lapponia, Mantyluoto; Hans Schmidt, Liverpool; Bongo, La Pallice Maandag vertrokken uit IJmuiden: Zaanstroom, naar Huil; Hor.testroom, Sheerness; Thea, Lon den; Cathy, Londen; Yorkshire Coast, Rotter dam. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Plover, van Felixtowe; Geestemünde, Bremen. (Indien achter de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Na inbraak in Legermuseum. Bij een huis zoeking in de woning in West-Berlijn van een 25-jarige student een van de daders van de^inbraak in het Legermu seum in Leiden, heeft de Berlijnse po litie 750 gram TNT munitie voor Ame rikaanse machinegeweren en revolvers gevonden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4