SS®» Ramp Torrey Canyon olie voor de Conservatieven Kandidaat-ministers voor belangrijke posten bekend HET WEER Tanker ging op in rook Vogelrampenfonds met preparaten naar de stranden van Cornwall SHOW morris Gans Mevrouw Mao pleit voor matiging In ternatio n aal zeerecht moet worden herzien Formateur maakt vorderingen Mr. Biesheuvel is er niet bij Ontslag voor deel van personeel Frico Diepvries N apalmbommen op oliezee Kleine kotters vaak onstabiel? Werkgevers fel tegen Veldkamps ziekenhuisplan LAATSTE NIEUWS Bankstellen Kennemerlaan 5 (bij de brug) VELSEN N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr H. C. van der Mqe Het woord is aan Topsy 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Afnemende wind LAND'S END (AP) Drie Hunter straaljagers van de RAF hebben de olie rondom de tanker Torrey Canyon vanmiddag met napalmbommen in brand gestoken. Hoge opbouw en zeer zware motoren Om vogels van de oliedood te redden Hollandse Nieuwe op 29 mei pagina 4 Jaap van der Leek is geen Fred Kaps pagina 15 film foto waar U kunt kiezen uit veel SUEDE - NAPPAJASJES VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar 52e JAARGANG NUMMER 125 WOENSDAG 29 MAART 1967 Kantoor- Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant TOKIO (AP) De echtgenote van Mao Tse-Toeng heeft moeten wijken voor de gematigde politiek van premier Tsjoe En- Lai. Ze heeft gepleit voor beëindiging van de gewelddadigheden waarmee de zuive ringscampagne van haar man gepaard gaat. H. L. Mencken: Hoe gelukkig een vrouw ook getrouwd is, het doet haar altijd toch weer ge noegen te ontdekken dat er een aar dige man is die zou willen dat ze het niet was (Van onze correspondent) LONDEN. De leider van de Brit se oppositie, Edward Heath, gaat vra gen stellen in het parlement over de olieramp die Engeland heeft getrof fen. Heath vraagt zich af, waarom het zo lang moest duren voordat de re gering werkelijk drastische maat regelen nam. Ook van andere kanten wordt de regering-Wilson verweten, dat zij veel te laat heeft gehandeld en de belangen van de eigenaars van het schip te lang heeft ontzien. De minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, die verantwoordelijk is voor de genomen beslissing, heeft verklaard dat de eigenaar en de assuradeuren niet waren geraadpleegd over het bom- bardementsbesluit, maar hiervan op de hoogte werden gebracht toen de zee werd ontruimd. Sommigen beweren dat er kans bestaat dat de verzekeraars zullen weigeren de verzekeringssom uit te betalen, een be drag van 65 miljoen, de grootste schade die ooit bij zeeverzekering is geleden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Kabinetsformateur De Jong maakt goede vorderingen. Hij heeft met de fractievoorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU over eenstemming bereikt over de ver deling van de zetels en is nu op zoek naar kandidaat-ministers. De forma teur is vrij optimistisch over zijn kans van slagen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 11 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Humphrey 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de vishal en op zee 6 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Vrij koud weer met een wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Tot matig of zwak afnemen de wind uit westelijke richingen. In het binnenland plaatselijk nacht vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De heer De Jong kreeg gisteren de ant woorden op zijn voorstellen aan de frac tievoorzitters binnen. Die waren positief en verschilden onderling niet erg veel. Er bleek uit dat de oude zetelverdeling zes K.V.P., drie V.V.D., drie A.R.P., en twee C.H.U., de enig aanvaardbare is. Formateur De Jong heeft zijn plan tot vorming van een nieuwe ministerpost (Grondwetzaken en Kiesstelsel), die als zevende zetel aan de K.V.P. zou worden toebedeeld, laten vallen, omdat de frac tieleiders er weinig voor voelden De formateur heeft gisteren al telefo nisch een aantal kandidaatministers ge sproken. Vandaag zal hij nog met een paar kandidaten een persoonlijk gesprek hebben. De K.V.P. zal kunnen rekenen op het minister-presidentschap (De Jong), Bui tenlandse Zaken (mr. Luns), Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk (mej. Klompé), Economische Zaken (mr. De Block) en Ontwikkelingshulp (mr. Bot). Voor de V.V.D. zijn de posten Financiën (prof. Witteveen) en Justitie (prof. C. Polak of prof. J. H. Beekhuis). De A.R.P. komt in het schema voor met Sociale Za ken (de heer Roolvink) en Onderwijs (mr. Grosheide). De C.H.U.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Beernink, is vrij wel zeker van het ministerschap van Bin- nelandse Zaken. Voor Volkshuisvesting worden genoemd de r.k. burgemeester van Tilburg, de heer Becht, of de huidige minister van Econo mische Zaken, drs. Bakker (A.R.P.). Voor Defensie geldt als kandidaat de heer Van Es (A.R.P.), thans staatssecretaris voor de marine, en de vroegere staatssecre taris voor de landmacht, de heer Den Toom (VVD). Als kandidaten voor de portefeuille van Landbouw worden ge noemd de heren Lardinois en Brouwer van de KVP en voor Verkeer en Water staat de voormalige staatssecretaris van Verkeer de heer Keizer (VVD), drs.Udink (C.H.U.) en ir. Herweijer (C.H.U.). De vorige formateur, mr. Biesheuvel, ontbreekt in het lijstje van kandidaat-mi nisters. Dat is volgens de verwachting dat hij zich 'niet meer voor een minister schap beschikbaar wil stellen. Als gevolg van een op hande zijnde fusie tussen Frio Diepvries in IJmuiden en de Diepvriesunie in Utrecht zal een deel van het personeel van Frio worden ontslagen. In totaal werken bij het IJmui dense bedrijf (dat een dochteronderne ming is van het Noorse Frionor-concern) veertig man. Er zal aan verscheidenen van hen gelegenheid worden gegeven te gaan werken bij de Diepvriesunie. Van avond zullen op een persconferentie nade re bijzonderheden worden bekendgemaakt De Torrey Canyon brandt. Een wol lige vuilgrijze rook stijgt op uit zee. Britse bommenwerpers hebben het in drieën gebroken wrak van de reuzen- tanker de genadeslag toegebracht. De olielaag op zee werd bestrooid met benzine om de brand op het schip naar de olielaag uit te breiden. Het is de vraag, of de operatie uiteinde lijk succes zal hebben, want de op zee drijvende olie is al zo vermengd met zeewater dat het vrijwel niet mo gelijk is de brand erin te steken. De tanker werd om 12.20 uur met napalm gebombardeerd. Later op de dag zouden acht Buccaneers van de marine de over blijfselen van de Torrey Canyon met bom men van 450 kilo bestoken. Na dit bombardement zullen de Hunter straaljagers weer een lading napalm laten vallen. De deskundigen van de marine .villen de operatie met een aanval afron den waarbij gebruik zal worden gemaakt van Vixen jagers met brandbommen. (Van onze correspondent) URK De ondergang van de Urker kotter UK 223 op 23 februari heeft op nieuw de vraag doen rijzen of de Neder landse kotters wel voldoende zeewaardig zijn. Met name geldt dit voor schepen, die kleiner zijn dan 50 ton. Wie een kotter van nog geen 50 ton in de vaart brengt, is vrijgesteld van de verplichting zes ge diplomeerde vissers aan boord te hebben, De eigenaars trachten met deze kleine schepen dezelfde resultaten te bereiken als met grotere. Dit streven leidt ertoe, dat onder meer zware motoren worden ingebouwd. Deze geven de schepen een grotere snelheid, maar daardoor zijn de kansen gestegen dat het schip zichzelf omtrekt als een net op de zeebodem blijft vastzitten. Er zijn kotters van nog geen 50 ton met een motorvermogen van meer dan 400 pk Om de vissers aan boord meer comfort te geven, wordt op kleine schepen het dek huis steeds hoger opgebouwd. Zware gie ken, zware motoren en een hoge opbouw hebben een ongunstige invloed op de sta biliteit van de kleine schepen. In visserskringen wordt gepleit voor het loslaten van de 50 ton grens. Vissers zou den deze liever vervangen zien door een lengtegrens, welke het mogelijk maakt stabielere schepen te bouwen. De stichting Vogelrampenfonds Haar lem heeft pogingen ondernomen de mas sale sterfte onder zeevogels vóór en op de kust van Cornwall, als gevolg van de olie van de tanker Torrey Canyon, een halt toe te roepen. Daartoe is namens deze stichting en met medewerking van het Wereldnatuurfonds Nederland vanmorgen de ornitholoog I. M. Kwak met een aantal preparaten naar Engeland vertrokken. In het vogelhospitaal in Mousehole zal hij de vogels reinigen en wat het belang rijkste is hen door een speciale na zorgbehandeling ook trachten in leven te houden. De actie wordt met grote belang stelling gevolgd door ter zake bevoegde instanties, zoals het Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek en het reeds ge noemde Wereldnatuurfonds, waarvan prins Bernhard president is. Het Vogelrampenfonds beschikt over verscheidene schoonmaakmiddelen, die voor vogels onschadelijk zijn gebleken. Dit is ook nodig, want iedere vogel heeft zijn eigen schoonmaakmiddel nodig. Het grootste probleem is echter om de vogel na het reinigen in leven te houden. (Van onze correspondent) DEN HAAG De financiering van verschillende wettelijke voorzieningen (arbeids-ongeschiktheid, ziektewet, zie kenfondswet en eventueel zware genees kundige risico's) dreigt per 1 juli spaak te lopen. Niemand heeft zekerheid over wat er gaat gebeuren. Het is de hoogste tijd voor een nader beraad tussen rege ring, kamer en bedrijfsleven om een einde te maken aan de huidige verwar ring. Dit stelt het Centraal Sociaal Werk geversverbond (CSWV) in zijn blad „De Onderneming". Het Verbond stelt een aantal kritische vragen: moeten de ziektekostenverzeke raars en hun personeel maar brodeloos worden? Zijn de specialisten in de zie kenhuizen bereid geheel op contract te werken? Zijn de zelfstandigen bereid hun premielast voor de volksverzekeringen te zien stijgen van 12,3 percent tot 15,3 percent? En tenslotte: wordt hiermee geen zware hypotheek gelegd op het be leid van een nieuwe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid? Minister Veldkamp is het Wer' vers- verbond te veel hals over kop te werk gegaan en schuift met premies op een manier waar geen mens meer wijs uit kan worden, aldus het CSWV. Het redden van door olie verlamde vo gels is een zaak die al jarenlang in het middelpunt van de belangstelling staat. Vele schoonmaakmiddelen werden be proefd en vaak met verrassend goede re sultaten. Maar de vogels bleken dan na enige tijd op onverklaarbare wijze toch te sterven. Afgezien van het feit, dat vele van deze reinigingsmiddelen fataal voor de vogels waren geweest, bleek een van de voornaamste doodsoorzaken te zijn, dat de dieren uit hun biologisch en psy chisch evenwicht waren geraakt. Door een ingrijpende „ziekenhuisbehan deling" in het vogelhospitaal in Mouse hole hoopt de heer Kwak de vogels na het reinigen van de olie in leven te kunnen houden. De heer Kwak heeft in Den Briel een speciaal opvangcentrum voor door olie verlamde vogels. Juridisch gesproken zou de vernietiging van het wrak namelijk als een daad van zeeroverij kunnen gelden. Maar voor de Britse regering zijn de eventuele rechts kundige verwikkelingen een kwestie van later zorg. Er moest worden gehandeld uit een oogpunt van nationale veiligheid, wegens de potentiële bedreiging, niet al leen voor de Engelse maar ook van de Spaanse, Franse, Belgische en Nederland se kusten. Een ramp als deze heeft in elk ge val aangetoond dat het internationale zee recht betreffende scheepsrampen ver ouderd is. De grote internationale olie maatschappijen zullen waarschijnlijk bin nenkort een conferentie beleggen om voorzorgsmaatregelen te treffen voor een eventuele herhaling van dergelijke tanker rampen. Zij zijn bereid voor de studie van dit probleem geld beschikbaar te stel len. Want naarmate de tankers groter worden, neemt het risico bij schipbreu ken toe. De 120.000 ton metende „Torrey Ca nyon", hoewel net zo lang als de par lementsgebouwen in Londen, was een dwerg vergeleken bij de reuzenmonsters die thans op stapel staan. Zelfs worden in een niet zo verre toekomst tankers van één miljoen ton niet onmogelijk ge acht Deze zullen echter de Europese wateren niet kunnen bevaren en hun la dingen moeten lossen aan de westkust van Ierland, vanwaar deze via buislei dingen verder hun weg zullen vinden. De kapitein van de Torrey Canyon Pas- trengo Rugiati, heeft gisteravond in Ge nua over de stranding van zijn schip verklaard: „ik accepteer de volle ver antwoordelijkheid". Hij sliep toen het schip op de rotsen liep. Rugiati, tegen zijn tranen vechtend, zei nog: „mijn plaats was daar aan boord van het schip. Ik wilde aan boord blijven. Ik verliet het pas na het derde ultimatum van de eigenaren". De Britse vuurtoren-organisatie, Trini ty House, heeft bekend gemaakt, dat de mannen van het lichtschip op de Seven Stones al het mogelijke hebben gedaan om de ramp te voorkomen. Voor het schip op de rotsen liep werden raketten afgevuurd en noodvlaggen gehesen. (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES Zoekt u een bankstel waar u jaren plezier van hebt en wat zo prachtig uitkomt in uw kamer Kom dan eens bij ons kijken. In noten, eiken palissander, teak, ge heel stof of skai. Wij hebben inderdaad ruime keus en vergelijk de prijzen eens. Ja, Boot is inderdaad goedkoper. eubelen BOOT fOl*rs(raot\ V5S-S4-90/ 's Maandags gesloten Donderdag t/m Zondag Verkoop Centrum Houtplein 14125 18680 Ook voor gebruikte wagens Barteljori.straat - Haarlem - Tel. Illlt Leld.estraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 5196 Amsterdam TELEFOON 2046 (0 2550) IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweq) CAMPIN SHOW 't Sporthuis

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1