CDU acht tijd blijkbaar rijp voor brutale ruk naar rechts ter wiel Prijsuitreiking in München van omstreden stichting door ex-kanselier Adenauer M auto-s voortaan .schoon- wetenschappelijk onderzoek naar juiste kleur van auto Schadelijke gassen door Engelse vinding geweerd Plastic als grondstof in de auto-industrie ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN DONDERDAG 30 MAART 1967 11 (Van onze correspondent) BONN. Het ziet er naar uit dat oud-kanselier Konrad Adenauer het slachtoffer is geworden van een uiterst bekwaad bedacht complot van in München geconcentreerde oud-nazi's uit het vroegere Sudetenland. Met Adenauer zijn dan ook Bondsdagpresident Eugen Gerstenmaier, de Beierse minister-president Goppel, bondskanselier Kurt Georg Kiesinger. Julius kardinaal Döpfner en minstens vijftig Bondsdag- en Landdagafgevaardig den in de kunstig opgezette val getrapt. Een andere mogelijkheid is echter dat bepaalde kringen in de C.D.U. en vooral in de Beierse zusterpartij, de C.S.U., het ogenblik niet ongunstig achtten om zich in een wat rechts extreme richting te bewegen. Stuitend Waar hij thuishoort" Witikohund Goede plechtigheid Gelukstelegram Basis voor persoonlijk bezit Een Engelse maatschappij heeft een sy steem ontwikkeld, dat de luchtverontreini ging ontstaan door de uitlaatgassen van de auto bestrijdt. Dit zogenoemde Zenith Duplexsysteem is gebaseerd op een Strom - berg CD carburateur met als enige speciale voorziening een extra gasklep. Essentieel onderdeel in dit Zenith-systeem is een „op- warmkamer" die ervoor zorgt dat een uiterst fijn verdampt mengsel van benzine en lucht wordt aangezogen. Gevaar INTERIEUR CORTINA LOTUS Dit is het interieur van de nieuwe Lotus Cortina, die deze maand in Engeland werd uitgebracht. De wagen komt in grote trekken overeen met de Cortina GT. De motor, met dubbele bovenliggen de nokkenassen, levert 115 pk bij 6000 t.p.m. Top snelheid 173 km per uur. De wagen is verkrijg baar met complete wedstrijduitrusting, onder meer injectie, vervangend veersvsteem, en licht metalen carrosserieonderdelen. De vele meters op het dashboard en de comfortabele zittingen duiden reeds op de sportieve functie van deze Lotus Cortina. Op xoek naar de storing in de motor Sportief en comfortabel -5" I In Frankrijk is een nieuwe Matra op de markt gebracht: de Matra 530. De wagen heeft het uiterlijke van een sportwagen, in het interieur zijn echter twee zittingen ach ter aangebracht. Dak en achterwand van de nieuwe Matra kunnen worden afgenomen, zo dat een open sportwagen ontstaat. De Ford Taunus 17 m motor is centraal in de car rosserie van kunststof geplaatst. De Ford motor is niet opgevoerd, maar bereikt in deze carrosserie met zijn 85 pk een top van 170 kilometer per uur. Onder meer schroef veren zorgen voor een onafhankelijke op hanging van alle wielen. BMC heeft een nieuwe Wolseley geïntrodu ceerd met voorwielaandrijving en een Borg- Wamer automatische transmissie. De wagen is gebaseerd op het 1800 model van Austin en Morris met de motor dwars voorin, hydro- lastic vering en bescheiden omvang bij een zo groot mogelijke ruimte in het interieur. Deze Wolseley 18/85 heeft een 17^8 cc motor, die 85 pk ontwikkelt bij 5300 t.p.m. Verdere bijzonderheden: stuurbekrachtiging, schijf remmen vóór en een remdrukbegrenzer. DE AFFAIRE speelde zich begin de ze maand in München af, waar de zoge naamde „Deutschland-Stiftung" drie keer een prijs van tienduizend DM wilde uit reiken aan auteurs, die zich verdienste lijk hadden gemaakt door „tegen de stroom op te zwemmen, waarin de af brekende krachten van onze tijd" aan het werk zouden zijn. Het bestuur van de stichting nodigde oud-kanselier Adenauer uit de prijzen te komen uitreiken, en om het „hoogste erevoorzitterschap" van de stichting op zich te nemen. DE BEIERSE minister-president Gop pel werd het „erevoorzitterschap" aange boden. Beiden namen de uitnodigingen aan. Geen van beiden zou op dat mo ment geweten hebben met wat voor boot ze in zee staken. Wanneer dit al achter af een verontschuldiging moge zijn, in ie der geval verontschuldigt het niet de gro ve nalatigheid, waarmee beide heren zich (blijkbaar zonder ruggespraak met hun adviseurs) in het avontuur stortten. Het weinig geruststellende vermoeden is wellicht gerechtvaardigd, dat ze wer den aangetrokken door de zeer nationa listische terminologie, waarin de stichting zich voorstelde. Zo werd er van gesproken dat een „gezond nationaal bewustzijn" diende te worden aangekweekt, dat Euro pa verenigd diende te worden en dat de jeugd „staatsbewustzijn" moest worden bijgebracht. Vast staat dat beiden ver klaren, dat zij op het moment van ac ceptatie niet wisten, wie dan wel de ge lukkige prijswinnaars zouden zijn. Dat zij hierin de waarheid spreken is niet onmogelijk als men weet dat het hoofdbestuur van de stichting tot tien da gen voor de prijsuitreiking weigerde te vertellen om wie het dan wel ging. Ook de samenstelling van het bestuur bleef in het duister gehuld. Ook Adenauer werd niet op de hoogte gesteld. OVER DEZE samenstelling bestaat nu geen enkele twijfel meer. De stichting is opgericht en ze wordt in feite geleid door de oud-nazistische Sudetenduitser Kurt Ziesel, een van de stuitendste rechts- extreme publicisten in de Bondsrepubliek, die met zijn in 1963 verschenen boek „Der Deutsche Selbstmord" tegen zowat alles tekeer ging wat de bondsrepubliek nog aan positiefs had opgeleverd. Günter Grass was volgens Ziesel „de maker van pornografische meesterwerken en een literair vakman van onanie", Hein- rich Böll de „abonnee op alle Duitse li teraire prijzen en samensteller van pam fletten tegen het katholicisme", Spiegel- eigenaar Rudolf Augstein de „door zich zelf benoemde zedenrechter van de bonds republiek en licentie-ontvanger van de Engelse bezettingslasten". In 1939 stond Ziesel naar zijn zeg gen „voortdurend met de joodse pers op voet van oorlog", terwijl hij in Kowno een „voortdurend gezaag" hoorde uit de monden van „deze zwartharige kooplui met hun kromme neuzen". Ziesel is niet alleen tegen „Der Spiegel" en „Die Zeit" hij is ook tegen Hochhuth met zijn boek over paus Pius XII, tegen de televisie uitzending „panorama" en kortom tegen alles wat niet naar het nazisme stinkt Het eerder genoemde boek is in de eerste plaats een felle verdediging van de be ruchte oud-minister Theodoor Oberlander, die onder de druk van de tegen hem inge brachte bewijzen in 1960 zijn ministers zetel in Bonn moest opgeven. Oberlan der werd er onder meer van verdacht aan massa-executies tegen Poolse joden te hebben deelgenomen. EEN BESTUURSLID (penningmeester) van de stichting Deutschlandstiftung is een zekere Erich Maier. Hij was een van de nauwste medewerkers van de ere-lui- tenant-generaal der s.s. Konrad Henlein tot 1939 „Führer" van de Sudeten-Duitsers in Tsjechoslowakije en later „Gauleiter1 in het Sudetenland. Hij was leider van het nationaal-socia- listische Sudetenduitse blad „Die Zeit'1 en in deze functie schreef hij onder meer dat „de joden de drijvende kracht waren die de volken tot de strijd tegen Duitsland in de wereldoorlog dreef". Ook meldde hij later tevreden: „Nu is hij eindelijk daar waar hij allang thuishoorde, de heer Tho mas Mann: in het geallieerde concentra tiekamp". Een ander bestuurslid van de „Deutseh landstiftung" is Emil Franzel, die in het verdrevenenblad „Volksbote" schreef: „Wjj willen behalve het Sudetenland geheel Bn hemen, wtj willen Mahren en Silezië, Slowakije èn Hongarije, Polen en het land der Kroaten en Slowenen in het christe lijk avondland terugvoeren". Deze heren kozen onder elkaar de prijs winnaars uit, die door Konrad Adenauer dienden te worden gefeteerd, en die door bondsdagpresident Gerstenmaier, kanse lier Kiesinger en een honderdtal andere hoogwaardigheidsbekleders moesten wor den bejubeld en dat ook trouw deden. De eerste gelukkige was Armin Mohler, een Zwitser van geboorte, die in het begin der veertiger jaren een vestingstraf opge- Ex-kanselier Adenauer legd kreeg, omdat hij illegaal naar Duits land was gegaan om daar in de Wehr- macht te dienen. Van 1949 tot 1953 was Mohler secretaris van een van de meest notoire grondleggers van het Hitlerdom, de oorlogs-estheet Ernst Jünger. Mohler ontkende dat hem vestingstraf was opgelegd en procedeerde de afgelopen week tegen kranten, die dit beweerden. Hij verloor deze processen, omdat hij eenvoudig onwaarheid gesproken had. Alle Zwitserse consulaire en diplomatieke beambten in de Bondsrepubliek was uit drukkelijk verboden de prijsuitreiking bij te wonen. Toch wisten Adenauer, Kiesin ger en Gerstenmaier zogenaamd van niets. Ook had niemand blijkbaar verteld dat Mohler regelmatig aan de „National- und Soldatenzeitung" meewerkt, onder het pseudoniem Michael Hintermwald. Mohler ontkende die medewerking even zeer als zijn vestingstraf maar de hoofd redacteur van het neo-nazistische blad verklaarde met een zekere trots dat Moh ler wel degelijk medewerker was. De tweede gelukkige is de obscure auteur met de naam Bernt von Heiseler Hij veroordeelde de naoorlogse geschied schrijving over het Hitlerrijk als „een gekleurde en vergiftigde spijs." HET KANTOOR van de „Deutschlandstif tung" in München is in hetzelfde huis ge vestigd, waarin ook de beruchte „Witiko hund" zjjn hoofdkwartier heeft. De samen hang werd insiders dan ook al gauw dui- delijk. De stichting is niet meer dan een verkapte nevenorganisatie van uiterst ex treme oud-nazistische Sudeten-Duitsers. Kurt Ziesel's sympathieën voor de Witi kobund zijn algemeen bekend. Ziesel werd indertijd door Franz Josef Strauss, de hui dige minister van Financiën en eens mi nister van Verdediging, uit Salzburg naar München gehaald, waar zijn optreden o.m. door Strauss' beruchte vriend Kap- finger werd gefinancierd. Ook Strauss sympathiseert met de Witikobund en Zei sel was zijn fervente verdediger in de tijd van de Spiegel-affaire. Een derde in dit bondgenootschap is een rechtskundig adviseur van Friedrich Jahn, in wiens privé-vliegtuig Adenauer overigens naar München reisde. Deze ju rist, Dannecker genaamd, was door Strauss voorbestemd om deze week in de invloedrijke functie van secretaris-gene raai van de CSU te worden gekozen. De CSU was echter huiverig geworden van de recente gang van zaken in München en koos tot Strauss' nauwelijks verholen woe de de 35-jarige Max Streibl in de openge vallen functie. Niet alleen gaf Dannecker Strauss al herhaaldelijk winstgevende fi nanciële adviezen, het is aan te nemen dat hij ook de Witikobund (lees eveneens: de Deutschlandstiftung) met zijn raad ter zijde staat. Waren Adenauer, Kiesinger en Gersten maier niet op de hoogte van wat zij gin gen ondernemen? Enige dagen voor zijn reis naar München waren zij door Paul- Wilhclm Wenger, die de eerste zes jaar van Adenauers regering de naaste adviseur van de toenmalige kanselier was, van alle details op de hoogte gesteld. Wenger is op het ogenblik verbonden aan de met de CDU sympathiserende „Rheinische Merkur". In een antwoord brief noemde Adenauer desondanks tegen over Wenger de escapade „een zeer goede plechtigheid". Bondsdagpresident Ger stenmaier voor de buitenwereld het mo rele geweten van de jonge democratie reageerde in het geheel niet en zijn woord voerder deed eveneens voorkomen of hij niet begrijpt waarover men zich druk maakt. In dit verband dient men te bedenken dat Gerstenmaier als lid van de zogenaam de „Kreisauer Kreis" in het verzet tegen Hitler met zijn geloofsgenoten niet anders wilde dan over het lijk van Hitier het grote Duitse rijk (met inbegrip van Su detenland) bijeen te houden. Dezelfde Gerstenmaier, die nu mannen als Mohler gaat feliciteren, sprak vorig jaar augustus in Brussel op het joodse wereldcongres de taal van de vogelaar en wist er het vertrouwen van zjjn gehoor te vinden. De enige die (onder intimi) destijds zijn deelname heeft betuigd, is kanselier Kie singer. Met zijn gelukstelegram aan de samenzweerders in München heeft hij een weinig gelukkige zet gedaan in het licht van zijn pogingen de Tsjechen tot het aan gaan van diplomatieke betrekkingen met Bonn te bewegen. Openlijk protest kwam alleen van de sociaal-democratische coali tie-partners in het kabinet-Kiesinger SPD-afgevaardigden in de Beierse land dag stelden vragen. Zolang echter Kiesinger, Adenauer of Gerstenmaier zich van deze affaire niet openlijk distantiëren, is men gerechtigd de somberste vermoedens te koesteren. Het zou een brutale ruk naar rechts bin nen de CDU betekenen, die niet alleen tot partij-politieke spanningen zou kunnen leiden. ADVERTENTIE Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Een vertegenwoordiger van de fabriek legt het systeem uit aan Engelands vrouwelijke minister van Transport. Deze Zenith Duplex-installatie is geen accessoire. Om een harmonisch carburatiesysteem te krijgen, wordt de installatie voor iedere wagen opnieuw ontworpen en aan gepast. Soepele werking van de motor na een koude start, minder brandstofverbruik bij langzaam verkeer en een aanzienlijk schoner uitlaatgas vormen de resultaten van dit systeem. Amerikaanse fabrieken hebben intussen veel belang stelling voor dit precisie-instrument. Na 1 januari 1968 moeten hun auto's uitgerust zijn met een apparaat dat de schadelijke stoffen uit de afvalgassen haalt. Met het Zenith Duplex-systeem kunnen ze aan deze eis van de overheid .voldoen. Buiten de steden worden de uitlaatgassen snel in de atmosfeer opgenomen. Binnen de steden is de concen tratie echter te groot en de nevels leveren gevaar op voor mens en dier. De bepalingen die dit moeten tegengaan noemen een periode van 50.000 mijl voor motoren met meer dan 2,3 li ter inhoud, gedurende welke het uitlaatgas „schoon" moet zijn. Op deze afstand mag één servicebeurt voorkomen. Motoren met minder dan 2,3 liter inhoud dienen over een afstand van 12.500 mijl „schoon" te zijn. Op deze afstand mogen -drie servicebeurten inbegrepen zijn. Het Zenith-systeem voldoet aan deze Amerikaanse eisen en kan aangepast worden aan een grote verscheidenheid van motoren. Een Zweedse autofabriek heeft inmiddels een apparaat ontworpen voor dezelfde doeleinden. In het inlaatspmit- stuk zorgt deze installatie voor een doelmatiger verdeling van het mengsel. De verbranding verloopt dan meer com pleet. In Amerika wordt dit Zweedse systeem thans onderzocht. Wat kunnen de oorzaken zijn van OVERVERHIT TING? Controleer of de ontsteking te laat staat afgesteld. Gedeeltelijke verstopping in benzineleiding kan mengsel te „arm" maken, eventueel nagaan of benzinefilter, benzinepomp of sproeier gedeelte lijk verstopt is. Te weinig koelwater, rolhoes voor radiateur ge heel dicht, verstopt koelsysteem, slippende riem van ventilator. Technici van de Britse Fordfabriek spannen zich in kleuren te vinden, die voorkomen dat de auto tegen de achtergrond wegvalt. Immers: hoe beter zichtbaar de wa gen is, hoe veiliger het rijden. De psycholoog Gordon Simmonds heeft nu op hun verzoek een aantal proeven uitgevoerd, waarbij auto's in verschillende kleuren wer den gefotografeerd in verschillende situaties. Deze foto's werden afgewisseld door lichtflitsen op een scherm geprojecteerd en het toekijkende publiek kreeg vragen voorgelegd om uit te maken welke auto's zij hadden opgemerkt. Met dit soort proeven heeft deze psycholoog een geoied betreden waarin nog weinig onderzoek is verricht. Al geruime tijd weet men dat de kleur geel in het ver keer zeer opvallend is. Maar als deze kleur teveel zou worden doorgevoerd, verliest de functie van deze kleur voor een deel zijn waarde. Om deze en nog veel meer feiten nauwgezet te kunnen registreren, is een weten schappelijk onderzoek zoals dat van Simmonds van groot belang. Enkele kleuren of combinaties van kleuren zijn in staat het opmerkingsvermogen van verkeersdeelnemers te scha den. Als Simmonds zijn gecompliceerd onderzoek heeft beëindigd, hoopt hij zijn opdrachtgevers te kunnen zeggen welke kleuren het meest geschikt zijn voor de auto. De vraag blijft open of de toekomstige koper er dan mee akkoord gaat. Zo is voor de Noorse automobilist wit nog steeds de modekleur, hoewel elders in Europa de animo voor deze kleur afneemt. Sportieve rijders hebben een voorkeur voor rood. Ook in de auto-industrie dringt plastic steeds verder door. In de huidige auto zijn ongeveer 180 onderdelen gemaakt van verschillende soorten plastic. Éénderde van deze onderdelen is functioneel, de rest is slechts decoratie. Vele onderdelen, zoals achterlichten, armsteunen, stuur wielen en dashboard zijn van plastic vervaardigd. In vele auto's wordt voor de bekleding van de stoelen of banxen vinyl gebruikt. De grootste fabrieken, zoals Ford, vervaar digen deze stof zelf. Iedere wagen bevat ongeveer drie kilogram vinyl. De 15.000 onderdelen waaruit een auto is opgebouwd, hebben tot nu toe nog slechts voor een klein deel plastic als grondstof. Maar hoezeer deze kunststof reeds in het fabricageproces is doorgedrongen, bewijzen de volgende cijfers: in 1940 gebruikte men bij de vervaardiging van Amerikaanse Fords elf gewone polymere kunststoffen. Thans is dit cijfer gestegen tot 22. Een auto uit de Fordfabrieken bevatte in 1940 minder dan 2,5 kg plastic. Thans is dit zestien kilogram. Men ver wacht dat in 1970 35 kilogram plastic wordt gebruikt bij de vervaardiging var een auto. Het zal echter nog wel even duren voordat onderdelen van de carrosserie, zoals portieren en spatborden, direct uit plastic kunnen worden geperst.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11