Landbouw en veeteelt vinden in Verona jaarlijkse „salon" Koopvaardijvloot vaart voor de helft met buitenlanders BIJZONDER VRACHTJE VOOR DE NS. Duitse industrie is niet optimistisch over verkoop kleuren t.v.-ontvangers Doorbraak pas in 1972 EEN SFEER VAN WREVEL Nederland in uitzonderingspositie Staking bij de TV in de Ver. Staten Mgr. Casaroli weer op reis in Polen Per oost verzonden maandblad raakt steeds zoek... RAI contra kamp Houtrust mwi 1 Dr. H. Riemens: Slecht van vertrouwen Principiële zaak over slachtafval van pluimvee Regeringscrisis in Griekenland DONDERDAG 30 MAART 1967 13 Slachtvee Planten Druiven lil 1 !l®5i§ Geen studio's zwart-wit (Van onze correspondent) VERONA. Toen Napoleon voor het eerst met zijn toen nog in het nesthaar stekende „grognards" de Al pen was overgestoken, sprak hy een van zijn vele historische woorden: „de meest vruchtbare en rijkste laag vlakte van Europa ligt hier voor u open". Het ging om de Povlakte, inderdaad een in vele opzichten ge zegend land, waar de gewassen van Noord-Europa maar ok de tropische rijst welig gedijen. Het is inderdaad misschien wel het rijkste landbouw gebied van ons werelddeel en tegen woordig ook nog een hoogontwikkeld industriegebied. De overeenkomst met onze eigen gewesten dringt zich op, ook al is ons klimaat heel anders. In de Po-vlakte liggen verscheidene van de belangrijkste steden van Italië, natuur lijk in de eerste plaats Milaan en Turijn Onder de steden, die daar onmiddellijk op volgen neemt Verona (iets meer dan drie honderdduizend inwoners) een vooraan staande plaats in, niet alleen om haar eerwaardige monumenten uit de Romein se oudheid en de middeleeuwen, maar vooral om haar rijkdom, die samen hangt met een veelzijdige industrie en met haar betekenis als marktplaats voor een uiterst rijk land- en tuinbouwgebied. Dit verklaart, waarom men juist in die stad elk jaar de grootste internationale jaarbeurs houdt, gewijd aan alles wat samenhangt met landbouw en veeteelt. Het is een heel oude jaarbeurs, die van dit jaar is de 69ste van de reeks. Tal van landen nemen eraan deel en allen zijn het er over eens, dat dit bijzonder nuttig is. Verona noemt zich trots „de groene hoofdstad van Europa". De betekenis van die jaarbeurs voor de Beneluxlanden en vooral voor Nederland is bijzonder groot. Als Italië verreweg het belangrijkste afzetgebied is geworden voor Nederlands slachtvee, vooral kalve ren en voor broedeieren, dan is dit te danken aan de verstandige wijze, waarop het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag de deelneming aan Verona" weet te regelen. Van de buitenlandse pa viljoens is het Nederlandse, dat dit jaar geheel werd vernieuwd, één der grootste en verreweg het meest aantrekkelijke. Het gevolg is, dat de uitvoer van vee met sprongen vooruit gaat: in 1964 bijna vier miljard lire; in 1965 bijna vijf-en-een- half miljard. In datzelfde jaar is de uit voer van vlees, voornamelijk kalfsvlees, gestegen van 31 miljard tot 41 miljard, zowat 275 miljoen gulden. Bijna de helft van de Nederlandse uit voer naar Italië valt onder het hoofd land- en tuinbouw en veeteelt. Pootaard- appelen, zaden, bloembollen, eieren, melk poeder, kaas, tomaten, snijbloemen, cho colade en nog zo het een en ander, maar ook machines voor de landbouw, het zijn alles dingen, die Italië graag uit de Ne derlanden betrekt. Voor kalfsvlees is het verreweg onze beste klant, omdat Italia nen bij voorkeur kalfsvlees eten. Natuurlijk voeren de Nederlanders ook levensmiddelen uit Italië in: rijst, zuid vruchten, groenten, aardappelen en daar naast ook wel bloemen en planten. Maar de balans is zeer sterk in het voordeel van Nederland. Het evenwicht wordt her steld, of vrijwel hersteld, doordat Neder land uit Italië allerlei machines, vooral schrijfmachines, en verder textiel, schoe nen, garens, enz. betrekt. Maar daarvan bemerkt men op de jaarbeurs van Vero na niets. Het gaat hier uitsluitend om landbouw en veeteelt, al vatten de Ita lianen dat wel een beetje ruim op, door aan de jaarbeurs een hondententoonstel ling te koppelen, en ook kanaries en tro pische zangvogeltjes en niet alleen maar kippen, ganzen, eenden, kalkoenen, dui ven en pauwen als „pluimvee" te be schouwen. De Beneluxlanden zijn voor sommige voortbrengselen van landbouw en veeteelt concurrenten op de Italiaanse markt. Ook België stuurt pootaardappelen naar Italië en verder vee, eieren, vlees, verse groen ten. Maar de cijfers zijn heel wat be scheidener dan de Nederlandse. De ver houding is zowat één tegen vijf. En de invoer van Italiaanse groenten, fruit, wij nen en andere uitgelezen voortbrengselen van dit gezegend land in België overtreft de Belgische uitvoer. Maar ook voor Bel gië geldt, dat de geregelde deelname aan de jaarbeurs van Verona geen windeieren legt. Beide landen hebben pas sedert 1965 de Italiaanse druiven ontdekt, maar zijn er nu sterke verbruikers van en ook de Italiaanse appel dringt in onze streken door. Een jaarmarkt als die van Verona heeft veel leerzame kanten. Engeland, dat natuurlijk maar heel weinig levensmidde len heeft uit te voeren en daarentegen per jaar zo ongeveer twintig miljoen pond sterling aan Italiaanse groenten en fruit invoert, begint stamboekvee naar Italië te sturen. In de laatste jaren zowat twee honderd beesten per jaar, voornamelijk „Friese" koeien en stieren, afstammelin gen van enkele jaren geleden uit Neder land betrokken kampioenen. In het Britse paviljoen kan men lezen, dat de „Anglo- Friese" koe meer en betere melk geeft dan enige andere koe ter wereld. Wel, onze Friese boeren kunnen er trots op zijn, maar moeten misschien toch wel een oogje in het zeil houden. We hebben hier al „echte Edammer" uit Frankrijk, Dene marken en Duitsland, echte Brusselse spruitjes uit de Pontijnse Moerassen. Bin nenkort zullen we nu ook „echt Fries' vee hebben afkomstig van Engelands malse weidegronden. NEW YORK (AP) De 18.000 leden van de Amerikaanse federatie van tele visie en radio medewerkers (AFTRA) zijn gisteren in staking gegaan. Het slachtof fer zijn de rechtstreekse uitzendingen van ROME (AP) Monseigneur Agostino Casaroli, ondersecretaris van het Vati- caan voor Buitengewone Kerkelijke Za ken, is naar Warschau vertrokken voor een rondreis langs een aantal Poolse bis dommen. Mgr. Casaroli treedt op als de voornaamste onderhandelaar van het Va- ticaan met de communistische landen. Het is zijn derde bezoek aan Polen in korte tijd. Zaterdag is hij van zijn tweede bezoek teruggekeerd. Voor de helft is de van uit Nederland gerede koopvaardijvloot met buitenlan ders bemand. Velen van deze mensen ver dienen de helft van wat een Nederlandse scheepsgezel krachtens zijn c.a.o. moet verdienen. Van de 25.000 arbeidsplaatsen voor scheepsgezellen op de van Nederland uit gerede schepen worden er op het ogen blik twaalfduizend a dertienduizend bezet door buitenlanders. De helft van hen zijn Aziaten, de overigen voornamelijk Span jaarden en Portugezen, aldus melden de N.V.V.-bladen van deze week. De reden voor deze massale komst van buitenlan ders is volgens het artikel eenvoudig: de buitenlanders nemen genoegen met loon- en arbeidsvoorwaarden die veel en veel ongunstiger zijn dan wat in ons land als aanvaardbaar en zelfs toelaatbaar wordt geacht. Goedkope buitenlanders, die met uit zondering van de Spanjaarden buiten onze sociale verzekeringswetten vallen, beteke nen voor de reders een ontzaglijk finan cieel voordeel. Deze ontwikkeling is in de jaren '58 en '59 begonnen. In 1963 voeren er al vijfduizend Spanjaarden op Neder landse schepen, ook kustvaarders. Hun aantal is inmiddels teruggelopen tot 3700. Eind '63 werd namelijk een wederkerig heidsverdrag gesloten, waardoor de Span jaarden onder de Nederlandse sociale ver zekeringswetten kwamen te vallen. Men zag toen een verschuiving in de aanwerving naar Portugezen en Noorda frikanen. Deze aanwerving geschiedde volgens de N.V.V.-bladen overigens bui ten alle bemiddelingsinstanties om. De Aziaten op de schepen van Nederlandse reders zijn voor het grootste deel afkom stig uit China. Zij worden in Hongkong aangemonsterd. Dat het verschil in beloning tussen deze Aziaten en Nederlandse arbeidskrachten P.T.T. stelt een onderzoek in naar aan leiding van een klacht van een Utrechtse student over het bij herhaling zoekraken van het aan deze student toegezonden maandblad „De Internationale". De stu dent heeft zich met deze klacht gewend tot de directeur-generaal van de Poste rijen. Hij heeft nagegaan dat de niet bij hem aangekomen nummers van „De In ternationale" wel degelijk aan hem zijn verzonden. De afzender, de heer Th. Wie- ring, redacteur van het blad, heeft gecon stateerd, dat het meer voorkomt dat ver zonden exemplaren van het blad bij de post zoekraken. De student heeft de direc teur-generaal van de posterijen ook ge vraagd of de Binnenlandse Veiligheids dienst wellicht een rol speelt in het zoek raken van „De Internationale". aanzienlijk is blijkt uit het feit dat bij voorbeeld een Chinese matroos 273 ver dient. Ingevolge de C.A.O. verdient een ongediplomeerde matroos 572,30 per maand, na een vaartijd van drie jaar 653,40. Gaat dit zo door aldus de N.V.V.— bladen dan zal de koopvaardij als ar beidsterrein voor Nederlandse scheepsge zellen zo goed als verloren gaan. Gevaar dreigt ook voor de in onze noordelijke provincies geconcentreerde kustvaart, no ta bene een gebied waar aantasting van de werkgelegenheid zeer zwaar wordt ge voeld, aldus de N.V.V.-bladen. Columbia Broadcasting System, National Broadcasting System, American Broad casting co en Mutual Broadcasting Sys tem. Voor de kantoren van deze gebou wen in New York, Chicago en Los Ange les en voor reclamebureaus werd door stakers gepost. Dit is de eerste landelijke staking in de 30-jarige geschiedenis van AFTRA. Woordvoerders voor de maatschappijen verklaarden dat de meeste programma's op film of ampex normaal zouden wor den uitgezonden. Het toezichthoudend per soneel zal de nieuwsprogramma's over nemen terwijl nog niet opgenomen shows vervangen zullen worden door herhalin gen. De RAI heeft zijn leden verboden deel te nemen aan de kampeer- 'en sportten- toonstelling „Kamp Houtrust" in Den Haag. De directeur van „Kamp Houtrust' de heer H. F. Diesbergen, is van oordeel dat de RAI daarmee handelt in strijd met de voorschriften inzake kartelvorming. Hij heeft, samen met caravan- en tenten fabrikanten en andere organisatoren van exposities, de kwestie bij het ministerie van Economische Zaken aanhangig ge maakt. De RAI had de vorige maand per circu laire de caravan- en tentenfabrikanten laten weten, dat wie dit jaar deelneemt aan een soortgelijke expositie als de His- wa of Kamp Houtrust, volgend jaar niet mag exposeren op de dan te houden His- wa of RAI. Daarmee is het voor fabri kanten onmogelijk geworden om elders dan in Amsterdam te exposeren. Enkele standhouders hebben reeds be sloten niet aan Kamp Houtrust deel te nemen. Zij kunnen de allergrootste expo sities, de Hiswa en de RAI, niet missen Begin 1960 hebben de Nederlandse Spoorwegen een bureau opgericht, dat zich speciaal ging bezighouden met het regelen van bijzondere transporten. Gistermiddag werd de 10.000ste wagen, waarvoor het ver voer door dit bureau werd geregeld, naar zijn plaats van bestemming ge bracht, een grote brouwerij in Den Bosch. Het bijzondere vervoer be trof een aluminium biertank ter lengte van twintig meter en met een gewicht van 5.200 kilo. De tank was verzonden uit Schlieren in Zwitser land. BONN. De Duitse industrie is niet optimistisch over de verkoop van de nieu we, gecompliceerder en duurdere ontvan gers voor kleurentelevisie. Volgens Grün- dig zal aldus het maandblad „Capital" „de intelligentia" de nieuwe toestellen kopen. Telefunken denkt dat het „de ho gere inkomensniveaus" zullen zijn. Voorlopig rekent de industrie op een afzet van ongeveer twintigduizend toe stellen van 1 juli af tot op het moment ■dat op 25 augustus de uitzendingen be ginnen. Een handicap is dat de Westduit- kleurentelevisie overal in het land kun- se PTT nog niet klaar is met de techni sche voorzieningen. Pas eind 1968 zal de kleurentelevisie overal in het land kun nen worden ontvangen. De marktprognose is aldus het in dustriële maandblad Capital dat dit jaar zeventigduizend tot tachtigduizend ontvangers zullen worden verkocht. Tele funken was optimistischer en rekent op tachtigduizend tot negentigduizend appa raten. De firma Kuba denkt aan een af zet van honderdduizend kleurentoestellen. Voorlopig zal er echter niet veel winst voor de industrieën zitten in de verkoop van de nieuwe apparaten, die overigens uiterlijk nauwelijks te onderscheiden zul len zijn van de tot nu toe gebruikte zwart-wit-ontvangers. De twaalf fabrikanten van kleurentele visieontvangers hebben al honderd mil joen mark in de ontwikkeling en de pro- duktie geïnvesteerd. Telefunken heeft bij voorbeeld een nieuwe buizenfabriek van tien miljoen gebouwd in de buurt van Ulm. De detailhandelaren worden door alle fabrieken in speciale cursussen uit voerig over het nieuwe systeem ingelicht. Algemeen wordt verwacht dat de gro te run op de kleurentelevisie pas komt als de toestellen minder dan vijftienhonderd mark zullen gaan kosten en dat begeurt niet voor 1969. De voorzitter van het vak verbond van radio en televisie verwacht de doorbraak in de bondsrepubliek niet voor de olympische spelen van 1972 in München. De winstmarge voor de detail handel ligt bij de kleurentoestellen ook lager dan bij de oude apparaten. Een kleurenuitzending kost dertig per cent meer dan een uitzending in zwart wit en in de bondsrepubliek zullen dan ook voorlopig geen kleurenstudio's wor den ingericht. Er komen vier opname wagens, die ieder 2,3 miljoen mark kos ten en door de firma Bosch zijn gebouwd. Iedere wagen beschikt over twee tot vier kleurencamera's van 250.000 mark per stuk. Bij de Westduitse omroeporganisaties zijn voorlopig de verwachtingen wat be treft de inkomsten uit reclamespots niet hoog gespannen. Voorlopig zal immers niet meer dan één percent van de uit zendingen in kleuren te zien zijn. Zelfs in de Verenigde Staten alles volgens het maandblad Capital waar alle omroep- stationsbijna uitsluitend in kleuren uit zenden, is nog niet eens de helft van de reclameuitzendingen in kleuren te zien. Nog maar twintig percent van de Ameri kaanse huishoudingen heeft een kleuren- ontvanger, de rest ontvangt het gekleurde beeld zwart-wit, zoals het in Duitsland mogelijk zal zijn. Ook de verkoop van zwart-wit-ontvan gers staat er niet al te best voor in de bondsrepubliek. Vorig jaar werden 2,25 miljoen ontvangers geproduceerd, maar een jaar eerder waren het er nog 2,75 miljoen. Enige maanden geleden lagen al vierhonderdduizend toestellen onverkoop baar in de fabrieken. Zowel Blaupunkt als Telefunken en Philips maakten begin van dit jaar geen winst meer op de fabricage van zwart-wit-toestellen. Als het zal gaan zoals het in de Verenigde Staten ging aldus Capital dan zal de verkoop nog afnemen zodra de kleurentoestellen op de markt komen. Het laatste jaar hebben de Westduitse televisiehandelaren al van alles gedaan om hun conventionale toe stellen van de hand te doen. IWWIMIIMmiVIMfinilfVIVVlfWVVfVWIfllVMflllflllllfVIIVIIIflllilfVflfMVVIfinMIVMflllMllllflMllllfVinflflflflllfVlflMVVimWWIilflAflltMilfVWllVVVfVllVW Terwijl vroeger kabinets- crises even lang duurden als de huidige, is het verschil in sfeer dit, dat het Nederland se volk zich van die Haagse zaken minimaal weinig aan trok, terwijl er nu een zekere wrevel over de mensen komt. En dat is een zaak waarvan de betekenis niet moet wor den onderschat. Want het Ne derlandse volk is een volg zaam en een rustig volk, o, zeker niet vervuld van blinde eerbied voor zijn autoriteiten en leiders, maar toch wel ge neigd zonder meer te doen wat deze zeggen en te volgen waar zij voorgaan. Wil die volgzaamheid veranderen in een duidelijk ongenoegen, dan moet er iets ernstigs aan de hand zijn. Twee verkiezings uitslagen achtereen hebben bewezen, dat er iets ernstigs aan de hand was na de eerste meenden verscheidene beroepspolitici te moeten ver klaren dat de Nederlandse kiezer eigenlijk onrijp en on mondig was; na de tweede werden opeens allerlei han den uitgestoken, alweer van politici van de grote partijen, naar die nieuwe en voorspoe dige uitwas van een ontevre den kiezersvolk: D 66. Maar in wezen hebben onze „grote" partijen - niet zo heel groot voor het merendeel, en alle op elkaar aangewezen om te kunnen regeren zich van de beide duidelijke, scherpe waarschuwingen van de kie zers niets aangetrokken; vier van de vijf partijen zijn bij- eengedoken om de macht te houden die zij hadden en om aan het Nederlandse volk en aan de wereld een beeld te geven van machteloosheid een kabinetscrisis op te lossen, een regeringsbeleid vast te stellen. Dat is zeker geen verhef fend schouwspel, en weinig geschikt om de waardering van de staatsburger voor het vigerende politieke stelsel te vergroten of ook maar te her stellen. Maar de oorzaken van de wrevel liggen dieper en wil het in Nederland weer komen tot een zekere politieke op bouw, dan zal de nieuwe re gering die oorzaken dienen na te gaan en, voor zover rede lijk is, deze uit de weg rui men. Zo niet, dan vrezen wij dat steeds meer tegen het volk in, en niet met de toch onmisbare steun van het volk, geregeerd zal worden. Helaas is de kans, dat er een nieuwe koers zal komen, minimaal. Met name het ge zicht, dat Nederland aan de wereld toont, zal wel niet ver anderen. Wij zullen blijven bewapenen, op een wijze die mensen en geld verslindt niettegenstaande de kreet „Nederland ontwapent", die een kordate fabrikant op zijn schoorsteen liet zetten maar waarvoor hij moest procede ren tot in de Hoge Raad toe om niet in het ongelijk ge steld te worden. Niet wat de feiten betreft, want het is he laas weinig anders dan iro nie nu te verklaren dat wij ontwapenen; wél wat betreft zijn vrijheid op deze wijze een mening te uiten. Maar een mening, die dwars door partij groeperingen heen heel wat meer mensen in ons land aanspreekt dan het druk ke militaire gedoe van Den Haag. Dezelfde dooddoeners van altijd moeten weer dienen om dit apparaat in stand te hou den en toch vooral niet te ver kleinen. „NAVO-verplichtin- gen" is steeds de kreet. Maar Luxemburg, toch óók NAVO- lid, kan volstaan met een klein maar paraat beroepsle ger, terwijl het niet de lasten van een vloot heeft. Waarom zijn, ook verhoudingsgewijs, onze verplichtingen dan zo veel zwaarder? En, wie heeft die aangegegaan? Voor hoe lange tijd? En waarom heb ben onze vertegenwoordigers erin berust, dat op ons zulke zware lasten kwamen te lig gen? De kans om de gehele de fensiepolitiek eens goed op de helling te zetten, is er. Inter nationaal een duidelijk ver minderde spanning tussen het Westen en het Oostblok. En nationaal een toestand, waar in zeer vele eisen worden ge steld aan de schatkist, eisen die vaak van dringend belang zijn, en die onvervuld moeten blijven wanneer de defensie verlangens een absolute prio riteit behouden. Ja, en, defen sieverlangens van wie? Een „vakman" als minister van Defensie zal zichzelf altijd meer zien als een defensieman dan als een minister verant woordelijk aan parlement en volk. Zijn spel is geen moei lijk spel: om te bewijzen, dat zijn cijfers onaantastbaar zijn, laat hij het rookgordijn van de internationaal aan vaarde verplichtingen erom heen opstijgen. Inlichtingen aan de kamerleden, voor zo ver al gegeven, komen meest al terecht in de kamercom missie voor defensie, wier le den tot geheimhouding ver plicht zijn. Op het gebied van de bui tenlandse politiek gebeurt iets soortgelijks, met, merkwaar digerwijs, alweer een vakmi nister als eerste mandataris. Buitenlandse politiek is een zaak, die de meeste Nederlan ders pas gaat aanspreken, wanneer er een calamiteit is gebeurd, zoals de Duitse be zetting '40. Vóór- en nadien is hij geneigd, het maar over te laten aan „Den Haag". En wat lijkt doelmatiger dan een man uit het vak zelf te hebben die het doet? Maar in wezen zou een vak minister alleen passen op een departement dat zich uitslui tend met bepaalde technische werkzaamheden bezig hield Waterstaat bijvoorbeeld. Op een politiek departement hoort men een politieke fi guur als minister te vinden, iemand voor wie de politieke figuur als minister te vinden, iemand voor wie de politieke verantwoordelijkheid voorop staat. De buitenlandse po litiek, die door ons Atlantisch bondgenootschap nauw past op de defensiepolitiek, moet zo goed als de laatste een ge ïntegreerd geheel vormen van de regeringspolitiek en niet iets dat zich voltrekt buiten de natie om. Het zou de moeite waard zijn wanneer de nieuwe rege ring op beide punten een ope ner beleid ging voeren, en een beleid dat minder ver af zou staan van wat de gemiddelde Nederlander het meest wen selijk acht dan het huidige doet. Of vorige regeringen grotere NAVO-lasten aan vaard hebben dan nodig was, is een wellicht interessante vraag, maar een vraag van academisch belang. Maar de volgende Nederlandse rege ring zal voor de taak staan, te zorgen dat een dergelijke fout niet opnieuw gemaakt wordt. En laat men dan van de kant van defensie of van buiten landse zaken toch vooral niet zeggen dat het welslagen van de NAVO van onze bijdrage afhangt! Allereerst zal een klein maar goed leger waar schijnlijk effectiever zijn dan een groot en gebrekkig toege rust en getraind geheel van burgers in uniform, maar bo vendien is en blijft Nederland een klein land dat zich, ook in dit opzicht, moet hoeden voor zelfoverschatting. Onder de kleine NAVO-lan- den heeft Nederland zich uiterst rechts opgesteld, sinds jaar en dag. Maar ook dat is niet iets wat past bij ons volk, van nature weinig geïmpo neerd door uniformen en wat erbij hoort. Dat door al dit actieve ge doe op militair en buitenlands politiek gebied de strijd voor de vrede eens het ideaal van een serie Nederlandse re geringen en van koningin Wilhelmina geheel op de achtergrond is geraakt en nu nog .slechts het werk is van enkelingen in den lande, is niet de geringste prijs die Ne derland ervoor betaald heeft. De politie in Oslo heeft een zestig jarige man gepakt, die nogal sjofel ge kleed was, nadat hij een pakje siga retten en twee pakjes menthol pastil les waarde zeven kronen 3,50) had gestolen. Maar toen hij zijn zakken moest ledi gen keek de politieman wel even op. De oude man legde 90.000 kronen in contanten op tafel (ruim 46.000 gulden) hij zei: „kijk, ik vertrouw die banken niet!" (Van onze correspondent) ARNHEM. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechthof heeft tegen de directie van een pluimveeslachterij in Goor 300 boete gevorderd wegens het overtreden van de Destructiewet. De be slissing van het hof - is van belang voor vele Nederlandse slachterijen die afval, afkomstig van pluimvee, zelf verwerken tot veevoer. Voorschrift is dat het afval vóór deze verwerking gekookt moet wor den. De pluimveeslachterij in Goor ver werkt het slachtafval echter in een geslo ten verhittingssysteem tot meel voor vee voeder. Om deze inrichting gaat het in deze principiële zaak. De officier van Jus titie in Almelo vond dat het bedrijf de Destructiewet overtrad, omdat het geen vergunning had het afval op een derge lijke manier te verwerken. De economi sche politierechter was een andere me ning toegedaan en sprak de n.v. vrij. Bij de behandeling van het gerechts hof verklaarde de dierenarts dr. A. van Keulen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid als deskundi ge dat er in de Destructiewet een uit zondering is gemaakt voor slachtafval van pluimvee. Wanneer er een andere nuttige bestemming aan gegeven kan worden, is men niet verplicht het afval naar een destructiebedrijf te brengen. In de nabije toekomst zal echter alle dierlijke afval tot destructiemateriaal verklaard worden. Het gerechtshof wijst op 12 april arrest. ATHENE (AFP en Reuter) Het Grigkse zakenkabinet van Paraskevopoe- los zal aftreden als gevolg van een ge schil tussen de twee grootste partijen van het land, de Nationale Radicale Unie en de Unie van het Centrum. De Nationale Radicale Unie, die over 99 zetels in het parlement beschikt, heeft gedreigd het vertrouwen in de regering op te zeggen, wanneer deze akkoord gaat met een door de Unie van het Centrum (122 zetels) ingediend amendement op de kieswet, dat vervolging van parlements leden in de periode tussen ontbinding van het parlement en de bijeenkomst van de nieuwe volksvertegenwoordiging, na de algemene verkiezingen van 28 mei, moet voorkomen. De leiders van de Radicale Unie beto gen dat het amendement gericht is op bescherming van Andreas Papandreoe, de zoon van de Centrum-Unieleider, ex-pre mier George Papandreoe. Zowel Andreas als zijn partijgenoot Pavlos Vardinoyan- nis zijn vorgie maand beschuldigd van hoogverraad in verband met de Aspida- affaire, een complot van hoge legeroffi cieren. De Justitie heeft om opheffing van hun parlementaire onschendbaarheid ver zocht. Het huidige zakenkabinet was vorig jaar december beëindigd en had als voor naamste taak de voorbereiding van de algemene verkiezingen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13