De wind kan niet lezen DE STERRENHEMEL IN APRIL 1967 V A Anthony Eden eert Stevenson PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE. PELLI EN PINGO a RECHTER TIE KRAMMETJE FOK w '11 M A NBM verhoogt aantal tarieven Verlenging korter werken Jordaan- Ter Weeme Verzending zeepost DONDERDAG 30 MAART 1967 17 Ons vervolgverhaal Een romantisch verhaal door Richard Mason .maro donderdag 30 maart 1967 578ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE m durven wier bij hem in oe teuen!/ "':.V - v ^WWWWWWWWWW 4) „Ik had kunnen weten, dat jij in de beste bar zat", zei ik. „Alleen maar omdat ze hier de beste whiskey hebben". „Nu, die heb je dan gauw ge vonden". „Ik ben hier al weken aan het rondkijken", zei Peter. „Dat heb ik vanmorgen gedaan, maar ik vind het een zielloos gedoe". ,,'k Ben blij dat je dat met me eens bent". ,,'t Kost je een rupee om van het ene gebouw naar het andere te ko men en dan kun je er soms niet eens in omdat 't paleis van de onderko ning is of 't huis van de opperbevel hebber". „Je moet hier 'n luchtmaarschalk zijn en 'n slee van 'n Chrysler heb ben", zei Mervyn, „dan is New Delhi een paradijs". „De straten zijn tenminste wel ge bouwd voor sleeën van Chryslers". „En de marmeren paleizen voor hoge pieten". „Daar hebben ze heel goed aan ge daan", zei Peter, „want ik word óók een hoge piet en al heel gauw!" „Och ja, vroeger of later moest dat wel gebeuren", knikte ik. „Jawel, ik word een hoge piet. Ik laat me inschrijven als lid van de Gymkhana Club. Schiet eens op met die whiskey". Ik leegde mijn glas. Het was Schotse whiskey en ik werd er erg vrolijk van. Ik vergat alle kalmte, die ik in Simla had betracht en was blij weer bij Peter en zelfs bij Mer vyn ie zijn, hoewel ik Mervyn niet zo graag mocht als Peter. Maar ik was ook al op de boot van Engeland uit met Peter samen geweest, en daarna weer in Burma en toen in de rimboe. Hij was pas twintig. Toen de „spek-en-bonen"-oorlog uitbrak, was hij zo jong geweest dat hij verlof had gekregen om naar de universi teit in Grenoble te gaan om Frans te studeren. Maar toen was de échte oorlog begonnen en die overviel hem, terwijl hij in onbezet Frankrijk was. Hij had heel plezierig een tijd in de Pyreneeën geskied totdat hij vond dat hij naar huis moest om zich bij de luchtmacht aan te sluiten. Hij trok te voet over de Pyreneeën, maar werd in Spanje met zijn gefin geerd visum opgepikt en zes maan den in de gevangenis gezet. In die tijd was er iets met zijn oor niet in orde, zodat hij werd afgekeurd voor de vliegdienst. Toen werd hij officier bij de inlichtingendienst van de Royal Air Force. Hij heette Peter en hij had een snor, die hij met toewijding verzorg de en keurig aan de punten opdraai de. In Londen liet hij het ding altijd door een beroemd kapper onderhou den, wat wel een bewijs is, hoezeer hij op die snor gesteld was. Speciaal gingen zijn gedachten uit naar de toekomst, als de snor volkomen grijs zou zijn en in schitterend verzorg de toestand. Hij vond het prettig zich in te leven in de rol van de Engelse gentleman en in feite was hij dat ook. Hij wilde tevens een goed cau seur zijn, een kenner van wijn en voedsel, en een schrijver. En in al deze opzichten was hij voor zijn leeftijd een uitblinker. „O vervloekt, wat een ellendig hol is dit!" riep Mervyn eensklaps uit. De woede en de haat welke in hem hadden gewoeld, waren plotseling tot uitbarsting gekomen en zijn stem trilde van drift. We werden er niet be paald door verrast. We hadden die neurotische uitvallen van Mervyn al te vaak meegemaakt om er nog ver schrikt of geïmponeerd door te wor den. „Ik was een verdomde idioot om hierheen te komen!" ging hij voort. „Om waarheen te komen?" „Naar India natuurlijk." „Natuurlijk," zei ik. „Jammer dat je het ministerie van Luchtvaart niet hebt gevraagd je van je overzeese functie te ontheffen." „Ik had er uit kunnen komen". „O toch?" „Ik was een lafaard", zei hij. „Er waren wel twaalf manieren om er uit te komen, maar door mijn be sluiteloosheid heb ik mezelf altijd in de perikelen gewerkt." „Dan had je eens in Burma moeten zijn." Ik kon me niet weerhouden dit te zeggen, hoewel het ontzettend pedant klonk. „O, ik weet wel wat jullie hebben doorgemaakt. Ik zou mezelf hebben doodgeschoten." „Dat zou je niet hebben gedaan." „Nee, ik ben bang dat je gelijk hebt." „Onzin," zei Peter. „Mervyn is van plan zichzelf dood te schieten en! nu moet jij hem niet ontmoedigen. Hij beloofde verleden week al dat hij het doen zou en hij stuurt ons allemaal een invitatie. „Bij deze wordt u uit genodigd op de avond van 23 sep tember 1942 te 21.30 uur aanwezig te willen zijn op de trappen van het gouvernementsgebouw, om getuige te zijn van het society-gebeuren van het seizoen." En ik ga de kogel be waren als herinnering. „Het was met deze kogel, dat Mervyn Bentley zich het leven benam als protest tegen de gevangenneming van Mahatma Gandhi", „Och, schei uit met je Gandhi", zei Mervyn. „Het zou zijn uit pro test tegen de gedwongen opsluiting van mijn persoon in het onuitspreke lijk afgrijselijke land dat India heet." „Aan India mankeert niets. In wer kelijkheid hou je ervan." „Ja, om je de waarheid te zeggen zou het hier nog wel uit te houden zijn onder gunstige omstandigheden. Maar die omstandigheden zijn zo fnuikend. Ik ga naar huis. Dat kan best." „Je gaat naar Bombay," zei Peter. „Dat wist je nog niet, hè Michael? We gaan allemaal naar Bombay. Ik heb 't juiste moment afgewacht om het te vertellen." „Hoe weet jij wat ik ga doen?" vroeg ik. „Omdat ik het geregeld heb. Al weken geleden. Jij laat je medisch onderzoeken." „Dat heb ik al gedaan." „O, en hebben ze je aan de grond gezet? Dat 's fijn. Dan kun je nu mee naar Bombay." „Waarom naar Bombay?" (Wordt vervolgd.) MERCURIUS en Saturnus zijn deze maand niet waarneembaar; beide staan te dicht bij de zon. Venus schittert mooier dan ooit aan de avond hemel. Men zal haar onmiddellijk zien in het westen, reeds kort na zonsondergang. Zij is helderder dan alle planeten en sterren aan de hemel. Let ook op haar kalme rustige glans. In tegenstelling tot de sterren, die altijd fonkelen en schitteren, stralen de planeten steeds met een rustig licht. Mars is nu de hele nacht waarneembaar; 's avonds in het oosten, daarna in het zuiden en rond de vroegs morgen in het westen. De rode planeet bevindt zich nu in het sterrenbeeld Maagd. Ook' Jupiter is goed zichtbaar deze maand. Deze planeet, de reus van het zonnestelsel, steekt fel af in kleur bij Mars. Deze laatste heeft een oranje-rode kleur, maar Jupiter straalt een wit-geel licht af. 's Avonds staat zij hoog in het zuiden, in het sterren beeld Tweelingen. Op 12 en 13 april staat Venus precies ten zuiden van de bekende sterrenhoop, de Pleïaden. Het is een bijzonder mooie samenstand, die men zeker met mag missen. Wanneer het goed donker is komen de Pleia- den pas ten volle tot hun recht. Zij vallen dan op als een zacht lichtend vlekje waarin men met enige moeite zes sterren kan onderscheiden. De nabijheid van Venus is een mooie gelegenheid om deze sterren hoop nog eens op te sporen, want binnenkort ver dwijnt zij voor verschillende maanden van het toneel. ÖP 15 APRIL staat Mars in oppositie, dat wil zeg gen dat de aarde dat ogenblik juist tussen de zon en Mars in staat. We zien aan de hemel Mars dus recht tegenover de zon staan. De planeet komt dan ook op bij zonsondergang en blijft zichtbaar tot zonsopkomst. Op 17 april vormen maan en Jupiter een aantrek kelijk schouwspel aan de avondhemel. De halfver- REGULUS ERSLANG lichte maan staat om 17 uur precies vier graden (dat is acht maal de schijnbare diameter van de maan) ten noorden van de planeet. Venus staat op 23 april juist zeven gra den ten noorden van Aldebaran, helderste ster van de Stier. Venus is vele malen helderder en witter dan Aldebaran, die met zijn oranje kleur lijkt op Mars. Ook Mars komt deze dag in conjunctie met een heldere ster, namelijk Spica, hoofd ster van de Maagd. De planeet bevindt zich vier graden ten noorden. Ook de maan is van de partij; zij loopt tussen Mars en Spica door. VAN 31 MAART tot 30 april lengen de dagen met precies twee uur (de dag is de periode die duurt van het begin der schemering vóór zonsopkomst tot het ein de der schemering na zonsondergang). Maan: Laatste Nieuwe maan Eerste kwartier kwartier1 april te 21.58 9 april te 23.20 17 april te 21.48 Volle maan 24 april te 13.03 OM DE KAART te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noor den laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april te 21 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Venus (V), Mars (M) en Jupiter (J) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptika (Dierenriem of Zo diak): de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabij heid van deze lijn. De voormalige Britse premier. Sir Anthony Eden, heeft dezer dagen een krans gelegd op het graf van de Amerikaanse staatsman Adlai Stevenson. Hij was in Amerika, waar hij in de universiteit van Illi nois een lezing hield over het werk van Stevenson als ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties. (Telefoto). COP NART IN TOONDER 9. Jollipop greep de bagage van professor Kalker en bracht die naar de werkkamer. „Hier kunnen wij ons terugtrekken in een passende omgeving!" verklaar de hij. „Dit studie-vertrek zal ons ongetwijfeld inspi reren tot het doen van wereldschokkende dingen!" „Zo zo prevelde de geleerde, intussen een valies openend. „Wereldschokkend Ja, ja Wat heb ben we hier? Ehwat is dit, bedoel ik?" De huis knecht ontging het getob van de professor geheel. Hij nam een indrukwekkende houding aan en wees op Pan da. „Het lijkt ons gewenst dat er enige assistentie wordt Herteend bij onze proefnemingen!" vervolgde hij. „En toevallig is meneer Panda bereid om zijn hulp aan te bieden!" „Pampa assistent hm. mompelde de aangesprokene, intussen peinzend de in houd van zijn koffer bekijkend. „Zo, zo! Tja, dat weet ik niet zo! Men heeft een scherp geheugen nodig voor dit soort werk, ziet u? Maar eh.hoe dan ook. wat was dit ook weer voor vinding? Kon ik het me maar herinneren BUURTTE KOMEN, ANDERS WORDEN m AANGESTOKEN - VOORUIT, GAAN ER. Vt-UÖ VANDOOR OM HEf AAM DE ANDERGN TE VER NO DURFT NIEMAND ME IN M'N SIAAP TE STOREN IK HEB EEN PRIMA IDEE H6& JE GEHOORD, DAT PAUL PEMAZetEN HEEFT, ZEEROB"? 0-r,n 2306*8 EOPE NWE6EEE Prijzen van 15 zijn gevallen op de nummers eindigende op 7 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 842 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 101 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 538 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 248 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 5194 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 038456 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 055593 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 037198 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 002266 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 062598 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 044877 De prijs van ƒ30.000 is gevallen op het nummer 003557 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Omdat de exploitatiekosten zijn geste gen heeft de N.V. Nederlandse Buurtver- voer Maatschappij (N.B.M.) in Zeist be sloten haar tarieven op de interlokale lij nen te verhogen. Met ingang van 1 april zullen de tarieven worden herzien voor enkele reis- en retourplaatsbewijzen en op 1 mei ook voor de 6-retourenkaarten en maandkaarten. De directie van de N.B.M. heeft deze maatregel moeten ne men omdat de wegenbelasting en de die selolieprijzen de laatste maanden zijn verhoogd. Bovendien heeft de invoering van de nieuwe CAO haar invloed op de exploitatiekosten doen gelden. De tarieven voor de reisafstanden tot ongeveer zes kilometer blijven ongewij zigd. Voor de afstanden tussen zes en on geveer twaalf kilometer wordt de prijs met ingang van 1 april zowel voor het en kele reis- als het retourtarief met 0,05 verhoogd. Van twaalf kilometer af is de verhoging afhankelijk van de afgelegde reisafstand. Zij varieert voor de enkele reisplaatsbewijzen van 0,10 tot 0,25 maximaal en voor de retours van 0,20 tot 0,45 maximaal de verhoging van de prijzen van de 6-retourcnkaarten en maandkaarten (per 1 mei) zijn verhou- houdingsgewijs afgeleid van de nieuwe enkele reistarieven. (Van onze correspondent) HAAKSBERGEN De Koninklijke Tex tielfabrieken Jordaan-Ter Weeme NV te Haaksbergen en Neede maakten vanmor gen bekend dat de werktijdverkorting die daar gaande is voor een periode van zes weken zal worden verlengd. Deze werk tijdverkorting zou gelden voor 630 perso nen voor wie een verkorting van de werk tijd werd beoogd van circa '40 percent. Gisteren evenwel heeft het bedrijf een be langrijke order op het gebied van badgoed ontvangen, waardoor ruim 200 man uit deze werktijdverkorting kunnen worden genomen, zodat zij slechts geldt voor 400 personen Reden voor de verlenging was het feit dat de afzet van een aantal artikelen nog niet weer op het gewenste niveau is ge komen, terwijl bovendien inmiddels door diverse confectie-afnemers ook werktijd verkorting is ingevoerd. Door de verlen ging van de werktijdverkorting hoopt de directie van dit bedrijf dat op niet al te lange termijn het evenwicht tussen orders en voorraden zal zijn hersteld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip. Australië: ms „München" (3/4); Bra zilië: ms „Cap San Lorenzo" (3/4en ms „Gooiland" (7/4); Canada: ms „Hilde- gard Doerenkamp" (5/4) en ms „Beaver- pine" (7/4); Chili: ms „Mads Skou" (4/4); Ned. Antillen: ms „Themis" (4/4); Nieuw- Zeeland: ms „Rakaia" (5/4); Suriname: ms „Kreon" (4/4); Verenigde Staten: ms „Gorredijk" (5/4) en ss „American Resolute" (7/4); Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Oranjefontein" (4/4). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren ETT7Timr*B. 72. „Ja", zegt Rechter Tie, „breng jij maar rapport uit aan de Koning der Be delaars, Tsjiao Tai. Probeer vooral te ont dekken wie de man is die de abdis des nachts in het geheim bezoekt. Als die man inderdaad haar minnaar is, dan komt die zedeloze vrouw bij mij niet meer over de drempel!" „Ik zal ervoor zorgen, edelachtbare!" Als Tsjiao Tai de kroeg binnenstapt vindt hij de Koning van de Bedelaars en zijn assistent de Schele bij de toonbank staan. Hij geeft de Koning een verslag van zijn vruchte loze tocht door de tempel met Lentebloe sem en besluit: „Het enige dat ik dus heb ontdekt is dat de abdis met een vent scharrelt". „Oud nieuws!" zegt de Koning zuur. „Die scharrelde al toen haar man nog bij haar was". „Wat zeg je me nou?" roep Tsjiao Tai uit. „Haar man?" „Jawel. Tau heette die. Een metaalbewerker. Vals kreng, maar een eerste klas slotenmaker" „Als we zo'n vent bij ons hadden, baas", merkt de Schele met een zucht op, „dan waren we binnen! Er was geen slot op de hele wereld dat die Tau niet kon open maken. En weer dichtmaken ook". „Ja", zegt de Koning spijtig, „jammer dat Tau wegliep, de hemel mag weten waar-it tegenwoordig zit. Maar z'n vrouw be droog hem links en rechts, zie je. En daar kreeg Tau genoeg van. Toen heeft een rijke vriend van z'n vrouw, haar abdis van die tempel gemaakt". 792. Diep en oprecht verdriet had kapi tein Dullah Aba, omdat hij verplicht was geweest Brammetje Fok in de boeien te slaan. Maar ditmaal kwam Bram van dat gehuil niet onder de indruk. „Dat is géén manier van doen", zei hij diep verontwaardigd. „Zo behandel je ie mand niet, die je de vriendenhand toe steekt". „Maar dat stelde ik erg op prijs", zei de kapitein. Dan toon je dat op een rare manier", schreeuwde Bram en dat maakte de an deren op het spookschip wakker. Ver baasd zagen de galeislaven een nieuwe collega binnenbrengen. Zwaargeboeid werd Bram aan de riemen gezet. „Het spijt me erg", zei de kapitein nog vol droefenis. „Maar iemand, die in mijn geheimen doordringt, mag het schip niet verlaten. En bovendien kan ik de kans op een verse kracht aan de galeien niet laten ontglippen. Schik je dus in je lot, man Bram liet duidelijk merken, dat hij daartoe niet bereid was. De anderen hoor den het met doffe berusting aan. Zij had den de moed op verandering in hun lot allang opgegeven.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17